2024. április 29., hétfő

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#564
Na most akkor mi van: ezek szerint Sopron környékén csökkent az EXTRÉM esetek száma. Ez is azt támasztja alá, hogy nõl az extrém esetek száma?. Mer titt is ezt vettem észre: sokkal kevesebb a angy csapadékot adó zivatar, vagy a nagy havazás, vagy a nagy szél, vagy a jégesõ, mint régen.Egyértelmûen kevesebb. Akkor én azt szûröm le ebbõl, hogy nemhogy növekszik, hanem csökken az EXtrém esetek száma.
Jelentkezzen valaki, aki az üres szavakon kívül végzett valami statisztikai elemzést az országban elõforduló esetek idõbeli összehasonlításáról.

Le elhet szólni a statisztikát, de ez kb olyan, mint a mikor a Jómunkásember leszólja a számítógépet, mert a "ygerek egész nap azt veri" és "azzal csak játszani lehet" Magyrán nem tudom hányan végeztek matematika szakot vag ytanultak statisztikát uill. meteorológiát azok közül, akik mindent 100%ra tutira állítanak.
Várom a jelentkezõket
#563
áll, két ellelnevet
#562
Igen, a probléma tulajdonképpen több síkon jelentkezik. A statisztika - akármilyen idötartamra vetítve - mindig átlagol, vagyis statisztikákkal nem igazán lehet jellemezni egy adott makro- vagy mikroklíma változásait, kilengéseit, vagy ha úgy tetszik, szélsöségeit. Akármilyen nagy a kilengések amplitúdója, azok az átlagolás miatt többé-kevésbé eliminálódnak, a statisztikai értékeket csak kis mértékben mozdítják el. Minél hosszabb idötartamra készül egy statisztika, annál kevesebb befolyásuk van a kilengéseknek. Ezért tartom fontosnak rövid idöszakok (5-10 év) egymással történö összehasonlítását és méginkább az események egyedi vizsgálatát (változások amplitúdója, gyakorisága, szélsö értékek, de ugyanúgy bizonyos események elmaradása, stb). És ebböl látszik tulajdonképpen, hogy a kiértékelés szempontjából a "statisztikusoknak" (nem gúnyolódok!) legalábbis hosszú távra ugyanúgy igazuk van (vagyis az adatok alapján a változás csak egy kis szórás), mint a "szélsöségeseknek" (szintén nem gúnyolódás!) rövid távra. Ami bennünket jobban érint, az a rövid távú változás, és itt 5-20 éves idötartamra gondolok. És ezen intervallumon belül bizony el kell ismerni, hogy a "szélsöséges", azaz a statisztikákba nem illö események gyakorisága növekszik, illetve olyan események is bekövetkeznek, amikre korábban nem volt példa. Az "öregek" tapasztalatai segíthetnek ezen rövid távú változások felismerésében és kiértékelésében ("emlékszem ám hogy akkoriban még a tökö... izé a csípömig ért a hó a föuccán").
Abban, hogy a média az emberek elbutításában nagy szerepet játszik, tökéletesen egyetértünk, a hisztériakeltés mindig is fontos kellék volt. Én úgy gondolom, hogy a MetNet-es közösség felette ál az ilyen dolgoknak.
#561
Na végre már kezdtem magamat rosszul érzeni hogy egyedül vagyok a hülyeségemmel...
Sajna a statisztikák lószart sem érnek....
Van egy ismerösöm,60 éves,40 éve figyeli az idõjárást,nagyon vágja a meteorológiát,télleg néha ledöbbenek rajta...
Õ mesél arról ami volt és ami most van...
Hát a 2 köszönõ viszonyban sincs egymással...
Én inkább hiszek neki annak aki figyelte és látta,mint a statisztikáknak,amik nem mondanak sok mindent,mert a szélsõségek gyakran elvesznek az átlagolások miatt....
Nem világvége lesz,hanem egyszerüen szélsõségesebb lesz az idöjárás....

Bali igy van régen németeknél a jégesõ nem mondom hogy ritka volt,de nem volt gyakori,mert ilyen mérvü hidegbetörések nem voltak tavasszal mint most,és a hideg ha jött is be nem találkozott ilyen meleg afrikai eredetü levegõvel,ami heves jeget gerjesztett....arról hogy minden zivizóna tornádók tucatjait hordozza arrafelé,hát ez sem normális szerintem sem...

Amugy hogy Bali ez a véleményed nem is tudtam,már vártam hogy eccer csak "lehülyézel" hogy miket irogatok én itt,most jól megleptél....
#560
Talán sokan úgy ismernek néhány hozzászólásomból, reakciómból, hogy én rögtön "ugrok", ha valami extrém,vagy rendkívüli, vagy szélsõséges (vagy amelyik szimpatikus) dolog történik. (A legutóbbi viták egyikében már teljesen átmentünk a nyelvi dolgokba, s azóta már nem tudom, melyik jelzõt merjem használni, sorry!). Holott nem ilyen vagyok. Kétségtelen, hogy szeretem a látványos, ritka, rendkívüli eseményeket. Azt azonban nem, ha sorozatos események, mért (tehát bizonyított, nem kitalált) értékek, stb. (nincs kedvem több dolgot felsorolni, sokszor megtettem már) ellenére vannak olyanok, akik tagadják a változások tényét. Ne csak hazánk idõjárására, éghajlatára gondoljunk ilyenkor, hanem gondolkozzunk globálisan! Ha létezik globális klímaváltozás (márpedig létezik, mert bebizonyították), akkor az (legalábbis az én tyúkeszem szerint) érinti Magyarországot is. Vagy a Kárpát-medence egyik csodás tulajdonsága, hogy ezeket a változásokat távol tartja tõlünk?? Mert többen (nem csak a Metnet-rõl, hanem bizony a "hivatásosak" közül is) állítják, hogy itt bizony semmiféle változás nincs, csak egy-két kirívó esemény történt, ami természetes.

Lehet, de ha globálisan folyamatban van valamilyen változás, akkor itt is. Ha pedig így van, akkor itt miféle jelei lehetnek, amelyeket nem lehet észrevenni, mert itt csak egy-két kirívó eset történt? Vagy csak az országhatárainkon kívül történnek extrém esetek a változások miatt, itt meg nem? Nehezen akarom elhinni. Valamiféle látható/mérhetõ dolognak akkor is kellene történnie egy-két paraméter több évtizedes/évszázados lassú változásán kívül. Vagy nem?
Nem akarom elhinni, hogy ne lenne extrém megnyilvánulás hazánkban a változások miatt, ha máshol van. Ha nem is az összes nagyobb zivatart, havazást is írnánk a változás számlájára, akkor sem múlhat ez el mindenféle nyom nélkül. A nemzetközi tapasztalatok nem ezt bizonyítják. De mindegy. Attól tartok, hogy talán még egy generációváltásnak meg kell történnie ahhoz (no meg az oktatott tanagyag minõségének "korszerûsítésére" is), hogy ne legyenek kételkedõk egy olyan témában, amely az egész Földet érinti.

Egyébként a médiát szándékosan nem említem. Szerintem is elképesztõ dolgokat mûvelnek, de ezt is kifejtettem már párszor. És akár tetszik, akár nem, egyet kell értsek Floo-val, vagy Bali-val. Hiába rövid az a 30 év, amit eddig megéltem, én nem emlékszem, hogy ennyire sok extrém helyzet lett volna. Nem tagadom, hogy nem volt, de nem ennyi. És nemcsak én emlékszem így, hanem nagyon sokan az ismerõseim közül. Olyanok is, akik még nem hallottak a Metnet-rõl, vagy hozzám hasonlóan tesznek a szenzációhajhász híradásoknak. Márpedig akkor vagy velem együtt az a pár ember az ostoba, vagy nem. Na, abbahagytam.
#559
Hát végigolvastam Floo barátom által generált vitát, és igazat kell adnom neki. Vannak itt emberek akik kicsit félvállról veszik a dolgokat. Tény ami tény: olvad a sarki jégtakaró-egyre több édesvíz megy az óceánba-golf áramlat BIZONYÍTOTTAN GYENGÜL. Sajnos a Holnapután címû filmnek valós alapjai vannak, persze a filmben gyakori ökörségek nélkül.
Mondja meg nekem valaki, hogy mikor volt az jellemzõ rendszeresen, hogy Németországban sorra figyelnek meg tornádókat-bizonyítottan /fénykép-videó/. Mikor volt az jellemzõ, hogy Magyarország és térségének idõjárása most már egyre gyakrabban melegebb mint Spanyolország és a többi mediterrán ország? Mikor volt az jellemzõ, hogy 2 nap alatt melegrekordból hidegrekordba esünk át? Mikor voltak ilyen hirtelen keletkezõ-heves zivatarok kicsiny országunkban?
Szóval lehetne sorolni a dolgokat, és úgy gondolom, hogy felesleges vitatkozni, mert óriási extrém dolgok történnek.
Ami a lényeges, hogy a régi idõkben leírtak azok 1db kirívó esemény volt, de most ez már itt SOROZATOS!
Be kell látni, hogy a Golf-áramlat elõbb-útóbb teljesen legyengül-visszahúzódik, ezáltal Európa idõjárása a ma élõ emberek számárá soha nem látott szélsõségekbe megy majd át. Ez saját véleményem szerint kevesebb mint 50 év alatt meg fog valósulni. Aki ezt nem ismeri el, hogy ez meg fog történni /maximum a bekövetkezés idõpontja tolódik oda-vissza/, az bizony öngmagának hazudik. A Föld idõjárása most jóval hidegebb mint állítólag az átlagosan fennállása során volt. Most melegedõ idõszak követekezik, amely sok-sok szélsõséget fog kiváltani a már felsorolt okok miatt. EZ VAN EZ TÉNY, nem vitatéma.

Amivel még egyetértek az Robi hozzászólása. Sopron mindig is az egyik legzivatarosabb hely volt Magyarországon, de ez mostanra megváltozott. A csapadék vonulási útja szerintem is megváltozott, kicsit délebbre és nyugatabbra helyezõdött. Hol vannak a régi nagy soproni zivatarok, mikor olyan sötét volt a nyugati égbolt, hogy féltek az emberek? NEM VICC, féltek! Hol vannak már a soporoni hatalmas szélviharok-jégesõk-80-100mm-t felvonultató rendszeres zivatarok? SEHOL! Változások zajlanak, és ezt nem kell messze menni, kis városom idõjárásán is észreveszem már, és ez a szomorú!!
#558
Péter (teszlákp) !

Elküldtem, amit ígértem (Mecsek) !
#556
Egy Online antikváriumban láttam ilyet 9 ezerért.
#555
Na gyárekek!!!
Szal hol lehet szerezni egy ilyen könyvet,rágerjedtem teljesen a Réthly könyvekre....
Aki szerez nekem egyet,kap tõlem egy zivigenerátort féláronnevet))
Na de komolyan honnan lehet elõvarázsolni egy ilyet???
#554
A Réthly könyv nagyon jó, de nagyon nehéz jól értékelni! Egy-egy "esemény" elemzésébe, igencsak bele lehet botlani! Ettõl függetlenül aki teheti olvassa el - átformálja egy picit a mostani idõjárás kialakította világképet. Ha jól tudom az OMSZ könyvtárában, talán még lehet belõle vásárolni.

1815-1816 "nem volt nyár" - nem Magyarországon nem volt, hanem Európa és a világ egy részén a Tambora (remélem jól írom) vulkán hatalmas kitörése miatt. Az átlagostól kissé eltérõ középhõmérséklet - ebben az esetben - lehet, hogy megtévesztõ.
#553
...azt remélem senki nem állítja, hogy nem volt szerepe a talajon már kedden átvonult hideg levegõnek a ciklonképzõdés szempontjából (magassági ciklon téma)...
#552
Ejej..
Most ne azt gondoljátok hogy én biertam a google-ba hogy "népi regulák" és kidobta ezt amit leirtam...
Az idõsebb emberektõl hallot "meteorológiai dolgokról" égnek áll néha a szõrõm,én sem szeretem õlket,de ha évtizedek alatt ezeket igy megfigyelték,valószinü van alapjuk....
Szerintem a hosszútávú megfigyelésekkel 50 éve sem volt probléma,sokkal inkább a miértekre nem tudtak választ adni....
Én eddig azt hittem számítógép modell radar felhõkép nélkül nem lehet pontos elõrejelzést adni,csapitömbök helyzetét megállapítani stb...
Tévedtem...
Csak olyan intuició,tapasztalat és affinitás kell hozzá,ami kevés embernek adatik meg...
Már nem ezé vagy azé, de amikor volt az 1500-évek után vagy mikor a kisjégkorszak,az nem éghajlatváltozás????
Az maga egy éghajlatváltozás nem???
Ah buli után képes vagyok itt izé gondolkodni,menek alunnyi majd MetNet talin két õszilé mellett megbeszéljüknevet)
#551
Hát igen, én is egyetértek azzal, amit Metforever /és még a többi "fejüketahomokbadugó" megfogalmazott. Az idõjárás korántsem egyszerû, a népi megfiygelések is sokszor elég szubjektívek. pl ha megkérdezik, jó idõ lesz-e a hét végén, akkor én mindig visszakérdezek, hogy mit is értenek jó idõn. Mert télen nekem egy hófúvásos viharos idõ, az jóidõ, vagy nyáron egy zivataros este is jóidõ, de aki kérdezi, az a jóidõ alatt egy napos, szélmentes, 25-29 fok közötti maximummal bíró napot szeretne.
Aki folyton a statisztikákat lesi, hogy éppen hol tart az aktuális frontszám meg a mediterrán ciklonok száma és az mennyire tér el az átlagostól, az igencsak becsapja magát, mert ez angyjából olyasmi, mint a NemzetiSportban megjelenõ lottószámfigyelõ, hogy mivel pl a 88-as számot hetek óta nem húzták ki, ezért a szerkesztõ leírja, hogy nagyobb a valószínûsége, hogy az fog kijönni. És ezt még el is hiszik. Pedig a lottószámok igen csak követik a matematika szabályait, és ugyanakkora eséllyel húzható bármikor ki bármelyik számkombináció. ennek ellenére van, hogy egy adott szám hónapokig nem jön elõ. Ennek oka, hogy a lehetõségek számához képes a meglévõ eseteink száma igen csekély, és nem tudunk ebbõl a ekvés esetbõl következtetni a jövendõ kombinációra. Ugyanígy, ha most 4 hónapig Egyetlen mediterrán ciklon sem alakul ki, attól még utána nyugodtan létrejöhet a következõ hónapban 5 is, és ezek után meg a rendes átlag visszaállása, még sincs semmiféle káosz, vagy rendellenesség, egyszerû valószínûségrõl beszélhetünk csak.
Ha úgymiond éghajlatváltozásra szeretnénk következtetni a megváltozásokból, aklkor elõször két dolgot kell lefixálni:
1. Mekkora idõtartam az,amikor egy jelenség megváltozását szignifikánsnak tekintjük _(azaz ha pl 1 évig nincs mediterrán ciklon és utána sem áll vissza a rend, akkor beszélhetünk róla stb..)
2. MI is a kiindulási alap, nem lehet-e az, hogy amihez viszonyítunk most, az pont nem a helyre jellemzõ átlag, hanem éppen valami kilengés, és éppen a mostani változással normalizálódik a helyzet (pl a a csapadék csökkenése a 90es szinthez képes, (vagy még elõbbihez képest)
Szerintem a legnagyobb baj, és hiba az adatmennyiség elégtelensége és az adatok nem egyenletes eloszlása és minõsége (fõleg a régebbi adatok)
Véleményem, hogy kell még legalább 3-400 (vagy 1000-2000 év rendes és rendszeres mérés ahhoz, hogy az éghajlati jóslás elérje az elégséges szintet
#550
Cauchy-Pitom: Tisztában vagyok vele, hogy egy felénkhúzódó magassági hidegörvény volt az ok, ám magassági ciklon elnevezést még nem hallottam, he-he !

Egyébként met4ever írásával nagyon hajazó véleményem volt-van nekem is, az írásom is hasonlót próbált Floo-nak sugallni, több-kevesebb sikerrel, he-he !
#549
Snowhunter: úgy gondolom, helytálló a magassági cikon elnevezés! Ez az általad saját ciklonként emlegetett, bõséges csapadékot hozó idõjárási rendszer tipikus példája volt annak, ahogy felülrõl születik meg egy ciklon... A magassági térképeken gyönyörûen látszott, hogy fent már igazi ciklonáris képzõdmény alakult ki, míg a talajon ebbõl még mit sem érzékeltünk...

Met4ever: tökéletesen szavakba öntötted azt, amit nekem nem sikerült Floonak elmagyaráznom!nevet) köszönömnevet)
Amúgy "nagyon érdekes", hogy ha jön 1 viszonylag komolyabb, extremitásba hajló idõjárási esemény, rögtön megkondulnak a vészharangok, és minden a globális klímaváltozás terhét nehezíti... Holott extremitások mindig is voltak, lásd a már emlegetett Réthly-könyv megbízható adatait... Nem tudom, a sajtó és sokan miként reagálnának arra, ha júniusban hó esne síkvidéken, vagy ha decemberben virágba borulnának a gyümölcsfák, pedig erre a múltban (kis jégkorszak) is volt számos példa könyv szerint!
Sõt a viking kor enyhébb éghajlata után, az 1300-as évek elején pár évtized alatt lényegesen hûvösebbre fordult a klíma (kis jégkorszak), ami gyökeres változásokat hozott az európai történelembe is (Pl. százéves háború)... egyelõre ekkora kilengésrõl nem beszélhetünk, de az tény, hogy az 1950-es, 60-as évek hûvösebb globális átlaghõmérsékletét most melegebb periódus váltotta fel, de hogy ez önmagában mennyivel növelte az extrém idõjárási események számát, azt objektíven megítélni nem lehet, mert azóta igencsak sokat fejlõdtek a megfigyelési módszerek, nagyobb lett a globális meteorológiai adatbázis, lényegesen több adat kerül feldolgozásra most, mint akkortájt!
#548
Igen: 1998 itt is csökkent a havi csapadékok átlaga, viszont szerintem ez azzal áll összefüggésben,. hogy elõtte - fõleg 92-95 ig kiugróan magas havi szummák (240-260mm) is voltak, nem is egy hónap alkalmával (június-július-október)
#547
Snowhunter: a magassági ciklon kifejezést én használtam: utalva arra, hogy talajon az izobárszerkezet nem mutatott mély ciklont, viszont a 850-es, még inkább az 500-as térképen igen határozott ciklonális felépítése volt.
Ez egy magassági hidegcsepphez tartozott illetve a kettõ szoros összefüggésben állt egymással
#546
Snowhunter, Nao: hétfõn, az egyetemen megpróbálkozom a szkenneléssel - meglátjuk, mekkorák lesznek a fájlok...
#545
Nao: Hozhat, mint minden hosszabb kánikulai idõszak hozhat napi hõmérsékleti rekordokat (az abszolút 41,8°C-os Békéscsabaira pusztán ránézésre sok esély nincs), szépen eloszolva szerepelnek az évek ezügyben.
Ezügyben tendencia nélkül mondhatom ezt, a napi rekorokban a mostani évig elég jól szerepelnek a 30-50-es évek, az estleges mediterranizálódást egy-két melegrekordba még nem kell keresni, a csapadék-hõmérsékleti viszony együttes (további) többévi alakulása adhatja meg a választ, még jó, hogy az idén kitüntetett figyelemmel igyekszik a Június "medárdként" viselkedni, he-he !
Az sanszos, hogy az 1999-re hajazó ritka meleg-csapadékos nyárra van esély, pusztán az eddigi alakulás és a talaj felsõ rétegeinek átlagos jó vízellátottsága erre utal.
#542
Snowhunter:
az világos, hogy nyáron meleg van. én kifejezetten globális felmelegedés szempontból írtam, amit írtam (különben a "hosszútávú esélylatolgatások" topicban lenne a helye). pusztán csak arra céloztam, hogy egy tartós jóidõ vajon hoz-e melegrekordot, vagy ami még inkább megerõsítené a melegedõ trendet, többet is.

F1-et magam sem komálom, sõt kerülöm nevet de való igaz, mindig jó idõ volt (60 fokos, gumiszaggató aszfalttal nevet) de érdekes, hogy akkor is, nálunk szinte mindig!, lehet ellenirányú szélsõség. 2002-ben augusztus elején úszott el Prága könyvtára egy hasonló közép-európai ciklontól. árvíz volt a Dunán is.
na, ezért élnek meg nyáron is a krétai utakat kínáló utazási irodák, mert az "igazi" mediterrán térségben ilyen idõ éghajlatilag kizárt.
#541
Eme nyári kánukulának a vízparton nyaralók legnagyobb örömére pont szabadságoltatásokra van a legnagyobb érkezési esélye, statisztikailag pl. az Augusztus 4-20 közötti idõszak a legnaposabb.
Egy apró példa rá: Az 1986 óta megrendezett forma1-es futamok közül hány volt esõs, segítek, egy sem (itt szögezem le, nem vagyok autósfan), he-he !
#540
Csatlakoznék Usrinhoz, a Floo által felsorolt népi regulák valahogy úgy alakultak ki, ahogy írta. A lényeg abban van, hogy több alkalommal így alakult az idõjárás (persze nem pontos dátumhoz kötõdve, csak tendenciájában) ahhoz, hogy ez feltûnjön, de közel sem mindig, már akkor sem.

Így nem célszerû azzal jönni, hogy bezzeg akkor mindig így volt, most meg nem, hisz akkor sem alakult mindig ilyenformán az idõjárás, a felsoroltakkal épp ellentétes idõjárású évek is voltak. Magyarán szólva nem egyszerüsíthetõ le ennyire hazánk idõjárása, bármennyire is szeretnénk... (gyakori tendencia, hogy egy bonyolult folyamatot leegyszerüsítve szeretnénk leírni, de sztem ne tegyük, ha objektív képet szeretnénk róla kapni).

Változás a korábbi évekhez képest mindenképp lehet, de nem oly módon, hogy "korábban minden szabályszerû rendben folyt, most meg káosz van", azaz azt, amihez viszonyítunk is objektíven kéne látnunk...szerintem.
#538
Usrin: Nem tudom szkennelve mennyit kóstál az adatgyûtmemény, ha 1MB körüli, elküldheted a levélcímemre (metal/pont/yoz/kukac/axelero/pont/hu)m és akkor nem kell cipekedned.

Nao: Július-Augusztus Medárd nélkül is hajlamos tartós kánikulai idõjárási helyzet kialakulására (azori anticiklon), alig van olyan év, hogy ne jöjjön be.
#537
Usrin: kérlek, ha tényleg megvannak az adatsorok szkennelt verzióban, akkor küldd el nekem a rezedak(kukac)freemail(pont)hu címre. elõre köszönöm.

az éghajlatváltozáshoz kapcsolódva: a mostani "pannon" ciklon hidegrekordja szélsõség, leadott csapadéka még az se. viszont - ha igaz Floo regulagyûjteménye, márpedig az az - akkor erõs Medárd után tartós kánikula szokott jönni. ez esetleg újabb (és a lényeg az lenne, hogy az átlagosnál több) melegrekordot tartogathat. majd meglátjuk.
#536
Snowhunter: rendben, természetesen viszem majd!
#535
Megköszönném Usrin, ahogy látom mindketten megyünk Paloznakra, ott majd köszönettel átvenném.
#534
Snowhunter: ha szükséged van rá, szkennelve v. fénymásolva szívesen elküldöm ezeket a táblázatokat (persze ez nemcsak Snowhunterre vonatkozik :-)).
#533
Köszi Usrin a választ.

#532
Floo: így végigolvasva túlzó általánosításnak látom, ahogy leírtad a "régi" klímát... bizony, akkor is nagy különbségek voltak az egymást követõ évek között, az óceáni frontok sem ismerték a naptárt, és nem tudták, hogy nekik április 1-jétõl kell jönniük. :-)

Ha egy átlag T-görbére ránézel, valóban látod pl. a melegedést március 18-20 körül (Sándor-József-Benedek), de ez alig 1-2°C-os ugrásként jelentkezik. Viszont ha minden évben 1-2°C-os melegedés jönne ilyentájt, azt észre sem vennénk, és nem vált volna közmondásossá. A görbe inkább úgy alakult ki, hogy 3-4 évente hirtelen, nagy melegedés történik, máskor pedig semmi... A többi "jellegzetes" dátumról szerintem ugyanez mondható el.
#531
Snowhunter: 1816 volt a leghidegebb nyár abban az évtizedben, bár 1815 sem sokkal maradt el tõle (június 20,8°C, július: 19,8°C, augusztus: 19,6°C). 1814 már átlagosnak tûnik. A mérések kezdete (1781) óta az 1913-as nyár a "rekorder": június 19,1°C, július 18,4°C, augusztus 18,7°C.

Az adatokat nem neten nézem, hanem Varga-Haszonits Zoltán Agrometeorológia c. könyvének (1977) táblázataiból. Ezekben Bp. havi napfénytartam-, csapadék- és átlag T-adatai szerepelnek, a mérések kezdetétõl 1970-ig. (Havi átlagok pedig elég sok településrõl vannak, de ezek szerintem Mo. éghajlati atlaszából származnak.)
#530
Snowhunter!
Hangúlyozom,én és a média köszönõ viszonyban sem vagyunk,rühellem a médiát,õk mindenféle alap nélkül nyomják a hülyeséget,tehát amit õk csinálnak az kicsit más...
Ok hagyjuk a témát késõbbre,bár meglepõ hogy a téma senkit sem érdekel,pedig az ilyen viták nagyon tudják fejleszteni a tudást...de senki nem ir be a témáról....ez szomorú....
#529
Hát igen Usrin, a XiX.sz. is már a bulvársajtó korszaka volt, he-he ?
Bár lehet, hohy nem jól emlékszem a dátumra, hisz fejbõl írtam, nézd már meg légyszíves 1814-15-öt is.

Egy kérdésem lenne, a neten honnan tudsz rákeresni erre ?

Éredekelne, nem is kicsit, elõre is köszi a választ.
#528
A Réthly-könyvet én is nagyon sokra becsülöm (habár még inkább csak lapozgatni volt alkalmam), tényleg segít megállapítani, mi mennyire számít rendkívülinek a Kárpát-medencében, de... Néhány idézetet látva erõsödik a gyanúm, hogy "média-effektus" már évszázadok óta létezik, azaz a normálistól eltérõ eseményeket a leíróik mindig szeretik felnagyítani. Most a "nyár nélküli 1816-os év" szúrt szemet - ki is kerestem Bp. havi középhõmérsékleteinek adatsorából. Az értékek: június 20,1°C, július 19,7°C, augusztus 19,3°C. Jócskán hûvösebb az átlagnál, de azért "nyár nélküli" évnek nevezni - elnézést, de olyan, mintha a Blikk írta volna. :-)
#527
Rendben Floo, eszem ágában nincs állandóan letromfolni, csupán a magassági ciklon nagyon megmosolyogtatott, he-he (a mediterrán jellegû is, maradjunk a 13-asnál, hisz a saját ciklonok nagy része D felõl mélyül ki) !

A túlbonyolítás arra szúlt, hogy nem kell annyira bizonygatni kétes bizonyítékokkal, hogy kilengett az utolsó 20 évben a helyi klímánk, ezzel egyet értünk, csupán a viszonyítás kérdése az, ami továbbra nyitott kapukat talál, mihez képest ?
Egyetértünk, hogy mediterrán hatások lopakodnak a Kárpát-medencébe (a rendkívüli eseményekszámának növekedését generálva, fõleg a nyári évszakban), bár még nem lehet tudni, hogy ez belefér-e a természetes ingadozás mértékébe, a Réthly-kiadványokat pont azért ajánlom, mert mutatja a medencénk éghajlati "küszöbjeit", a viszonyítás nehéz talajához támpontot adva.

Szóval nagyjából egyet értünk, ám feleslegesnek érzem állandóan bizonygatni, hogy itt valami nagyon elromlott, ha el is romlott, nem annyira, amennyi energia idõnként belefektetõdik, arra ott van a média.

Ám akceptálom álláspontod, szerintem ne is vitázzunk ezen, a továbbiakat majd a balatoni talin, te õszilével (még mindig non-alkoholic ?), én sörrel a kezembe, he-he !
#525
Vissy Károly veszprémi elõadásán szó volt az éghajlatváltozásról. Ha lesz idõm, begépelem a mondandóját.
#524
Snowhunter irtam asszem hogy mediterrán JELLEGÛ ciklon,gondoltam hogy beletrafálsznevet))))
Jó akkor sekély ciklonnevet)
A lényeg nem azon van,túlbonyolitom???
Hát nem én bonyolitok ,hanem az idõjárás....
#523
A Réthly könyveket én is ajánlom mindenkinek, leginkább a szenzációra éhes médiának !
Nekem és még rajtam kívül egy-két embernek feltûnt, hogy olyan 1998-tól megváltozott a csapijárás. Véleményem szerint határozott csapadékcsökkenés van fõleg Szombathely és Sopron környékén, de ezt nem csak azért mondom, mert ebbõl a csapiból kimaradtunk, hanem a megfigyeléseimre alapozva. Az utolsó átlag feletti csapadék 1996.-ban esett ,de lehet, hogy rosszul emlékszem ,viszont akkor brutális csapik voltak. A 2000-es évekre volt /vagy nem is volt?/ jellemzõ az, hogy rendszeresen kimaradtunk a nagy havazásokból /kivétel 2003.10.23 és az idei télutó/ valamint a nagy esõzésekbõl. Szerintem csökkent a zivatarok száma is, de ezt kizárólag Sopronra értem. Na, meg a hidegfrontok, amelyek nyugat-északnyugatról jönnek rendszerint már jóval a front elõtt átfordul a szél, lehûl a levegõ és nemegyszer 10 fokos lehûlés pár csepp esõvel jár. A nagy szél az mindig megvan front elõtt és front után egyaránt. Rengeteg adattal tudnám ezt alátámasztani ,de így is hosszú volt, meg akit érdekel írjon a [email protected] vagy az [email protected] címemre. A met.hu-s címemen holnap egész nap elérhetõ vagyok.
Természetesen nem azt akarom ezzel mondani, hoyg most sivatagosodik a Ny-Dunántúl, ez belefér egy természetes ingadozásba !
#522
Floo: Akkor hellyel-közzel elbeszélünk egymás mellett.
Viszont te már túlbonyolítod a helyzetet, már miért ne alakulhatna ki Júniusban mediterrán ciklon (ez nem is az, hisz se nem 3 ill. 6, henem Péczely 13, azaz saját ciklon a neve), jah, ez nem magassági, hanem sekély ciklon volt, he-he ...
Mégegyszer mondom, a medárdi idõjárás több összetevõbõl áll ösze, ld. a tegnapi írásom.
Befejezem, mennem kell dolgozni.
#521
Snowhunter!

Én ugyanugy utálom a médiát,és majd szétrobbanok a dühtõl amikor hülyeségeket beszélnek(lásd a multkori "havazás"),egyáltalán nem a média seggét nyalom,csak azt gondolom és irom le amit látok és érzékelek...éppen ez az hogy nem dugom homokba a fejem...

Itt van ez a ciklon...ÉNY-ról jött egy brutális hidegfront,ez kialakitott egy magassági hidegcsepp által egy magassági ciklont(remélem jól irtam)...csakhogy júniusban egymás követõ frontoknak kéne lennie,tehát ennek a mediterrán jellegû ciklonnak,ami keletrõl visszaforogva fél Európa idöjárását meghatározza,nem szabadott volna kialakulni(a Nyugat-Európában lévö anticiklon blokkoló hatása miatt),mert a követezõ frontnak érkeznie kellett volna,ami kisöpri ezt a dögöt innen...
Orfûn 6 fok volt a T max tegnap...ugyanannyi mint amikor februárban -23 fok volt hajnalban és az azt követõ délben is +6 fok volt...
És ha ez egy egyedi eset lenne azt mondom jólvan...
De ezekbõl a rendszertelen dolgokból áll össze évek óta az egész,mult éven hüvös nyár volt,elõtte kánikulás nyár...

Nem értem csak én látom ezek szerint ugy hogy ez nem normális...komolyan nem értem,mit nem lehet ezen látni,nekem ez olyan egyértelmü....tények vannak,csak ugy gondolom ez már lélektan is,hogy ez hogy dolgozzuk fel,mert van aki megriad jesszusom változás van,akkor inkább keresek ellenpéldákat,mert félek a változástól....

Azt írod megváltozott az idöjárás és kiszámithatatlanabb lett...
Akkor miröl beszélünk???
Én is ezt mondom...

Ami régen volt tipikus klima,már nem létezik vagy csak nyomokban lehet ráismerni...ahhoz hogy a Földön élet lehessen,állandóságra volt szükség,ez látszik abban amit leirtam korábban,az az évszakos rend,ami régen volt...
Most semmi sem olyan...
Az igaz hogy a trend nem egyirányú,nem hül vagy melexik,nem esõs vagy szárazabb,hanem erre kileng arra kileng kész...
Régen is volt kilengés,volt egy napkitörés,oszt lett egy hüvösebb nyár,de utána visszaállt a régi módi...

Nincsenek olyan nagy kilengések,mint régen 10 évente(vagy lehet volt 2 év egymás után anomáliákban gazdagabb,viszont utána 15 évig semmi kilengés),mert az kicsit már morbid lenne,hanem sürübben vannak kilengések,de ezek is jól érzékelhetõek....

Hogy mitõl vannak most a kilengések azt nem tudom,de van,és én nem azt mondom hogy holnap evakuáljuk a Földet,hanem vegyük észre,vátozott az idöjárásunk...
#520
Snowhunter!

O.K.

a címem [email protected]

Jelenleg két automata met. állomást is tesztelünk, használunk (Lufft HP-100 és Boreas).

Üdv.
#516
Floo: Azzal egyet lehet érteni, hogy kiszámíthatatlanabb lett idõjárásunk, ez nem is vita tárgya, csupán a lereagálásának a mikéntje az (hisz ha annyira változott volna vészesre a helyzet, ahogy beállítódik néha, alig lenne ép falu), ami zavaró, itt lép képbe Harcinyúl (igen, most jól írtad, he-he) helyes írása, hisz a rendkívül siralmas médiapolitika "áldásos tevékenysége" folytán el lehetett (még most is) a múltban bagatellizálni a kérdést, erre nagyon jó példa az usa, a mostani hír nem egetrengetõ, rég óta tudott, hogy az "olajlobby" befészkelte magát (nem egy-két éve..., bush-t megvezetni pedig nem nagy siker ...) a legfelsõbb körökbe, a szenátustól a minisztériumokon át a fehér házig.

Ha másképp nem, nekünk kellene az ellenpont lenni, hamár a szakma "elfelejti" a témát, felelõsen kialakítva egy konszenzusos álláspontot, a megfelelõ rugalmassággal, egy kis komolyságot belevinni a témába a média agyatlan tevékenyégével szemben (nem elbagatellizálni, de nem is "túlmédiázni").
A potenciál meg van bennünk, hisz az utóbbi hetekben nagyon intenzívvé vált a téma forgalma.
Ha ennyire nem is komolyan kezelve a dolgot legalább egy kicsi objektív és komoly hangvétellel hozzáállva nem ártanánk annyira metnet pozitív megítélésének, hisz bizony figyelnek minket, oda a hitelesség, ha a médiában hallott agyatlan frázisok látszódnak újra és újra.
Hiszen a "homokba dugom a fejem-effektus" legalább annyira káros, mint a médiavezérelte hisztérikus hangnem, ismétlem önmagam, ide elkél az arany-középút elve", hogy nehogy "ne lássuk fától az erdõt".
#515
Snowhunter: (remelem, most jol irtam nevet ) Azert az irasodban 200 ev szelsosegeit kell felhoznod ahhoz, hogy az utobbi 5-10 ev - mondjuk igy - szokatlan idojarasi jelensegeinel durvabb peldat talalj. Epp ez a gond mostanaban: A tendencia riaszto, de ha az errol szolo tudositasok hiszterikusak, es valotlan dolgokat allitanak, feleslegesen szelsoseges frazisokkal, akkor csak nevetsegesse teszik az egesz temat. Igy a magasabban kvalifikalt szakemberek konnyeden felresoporhetik a klima megvaltozasanak kerdeset, kulonos tekintettel az emberi beavatkozas hatasaira. (Epp tegnap olvastam egy cikket arrol, hogy Bush-t Philip Cooney, aki a feher haz kornyezetvedelni tanacsanak elen all, klimakerdesekben alaposan felrevezette, manipulalva a jelenteseket. Ez az ember az American Petroleum Institute megbizottjakent lobbizott, mielott a feher hazba kerult... forras: Metro, ott pedig az MTI-re hivatkoznak, a cikkbol csak lenyegileg ideztem, nem szo szerint)

Utolsó észlelés

2024-04-29 00:27:47

Ercsi

13.9 °C

00000

RH: 71 | P: 1020.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.