2024. május 03., péntek

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#1602
Biztos, hogy nem a kiwirõl akartál írni?
(Elõfordul ez így húsvét táján az emberrel...) zivatar
#1601
Itt a fügénk:
Link
Link
Link
Van néhány fénymásolt oldalunk, ahol német nyelven írnak a füge tartásáról, ha érdekel, akkor megnézheted. Itt épp a metszésrõl ír: Link
A teljes galériában találod az összes képet: Link
nevet
#1600
Ez a nagykanizsai kajszifa megadta magát, nincs rajta egy db virág sem Link
#1599
A nagykanizsai állomás áprilisi legalacsonyabb minimumait bogarásztam ki:
1973 -2 fok
1974 -1
1975 -1
1976 -2
1977 -2
1978 -1
1979 -3(!)
1980 -3(!)
1981 -3(!)
1982 -2
1983 -1
1984 -2
1985 -2
1986 -4(!)
1987 -0
1988 -4(!)
1989 +1
1990 -1
1991 -4(!)
1992 -2
1993 -2
1994 -4(!)
1995 -1
1996 -1
1997 -7(!)
1998 -2
1999 -1
2000 -3(!)
2001 -5(!)
2002 -6(!)
2003 -6(!)
2004 0
2005 -3(!)
2006 -4(!)
2007 -1
2008 -2
2009 +2

A -3 fokokat és az annál hidegebbeket felkiáltójellel jelöltem meg.
37 év alatt 4 év volt, hogy a kanizsai állomáson nem volt áprilisban fagy. A többi 33-ban igen.
Durva az a 2000 után lévõ sorozat.
Érdekességképpen: a szlovén-magyar határ túloldalán innen nem messze lévõ Podgradje település dombi mérõhelyén Link 1970-2000-ig tartó 30 éves idõszakban mért legalacsonyabb hõmérséklet -2,5 fok.

Kajszi...virágzás kezdete...fõvirágzás...virágzás vége

............–6,7 ..............–4,5 ........–3,6

Õszibarack..-4,3...............-3,7.........-3,2

A fenti értékek tükrében ez annyit jelent, hogy egy környékbeli domb a podgradjei szintjén áprilisban barack fagykár nem fordult elõ.
#1598
Valakinek valami tapasztalat errõl a szerrõl? Link kacsint
#1597
Szerintem épp elég.
Majd borsónyi,mogyorós nagyság után is, amikor szinte rejtõzködik a gyümölcs, ráérsz esetleg hajtáshervasztó darázs ellen, és vitamin-tuningos levéltrágyát felvinni.Öszibarackra is.(*2) kacsint
A molyok, csak nagyobb dió nagyság után szoktak támadni, olyan jun.eleje.(5.permet) és készen lesz a szüretre. nevet
#1596
Azt hiszem én holnapra hagyom, aztán a hétfõi nap után, amint lehet újra.
#1595
Harmadszor permeteztem meg a kajszifáinkat a mai napon.
Elõször vasárnap esõ után, majd szerdán esõ után és elõtt, majd ma megint.
Nem bízom a véletlenre.
#1594
Sziasztok!

Kérdésem lenne az tapasztaltabb kertbarátokhoz:
Egy ismerõsömtõl hallottam olyat, hogy "törpésítõ vegyszer".
Alar25G-nek hívják, Õ rózsáknál, krizantémoknál használta, hogy
rövidebb szárralpontsabban rövidebb ízközökkel nõvekedjenek, a virágok. A törpe rózsákat is ilyennel táplálják.
Ez a szer fás növényekhez is hasznosítható? (bonsai ugye, még mindignevet) Ugyanúgy a levelekre permetezhetem, vagy inkább keverjem az öntözõvízbe?

Ja! A legutólsó "rejtvény"nél az eperfa volt a helyes tipp.

#1593
Az is jó, felszívódó új tipusú szer.Topsin- Metil; még a zöldségekre, szõlõre, na az egész kertbe kiszórható.
Az ismétlés pont jó, mert ezek az aktív,gyorsan felszívódó szerek is olyan 2-3 héten belül kívánják az ismétlést.
Persze ezt is csak most, a kifejlõdés növekedés, kötõdés idejére értem, tehát Április közepe-Május vége alkalmazása elegendõ, nem kell mindjárt 2 hetente permetezni, mert végül sok lesz a szermaradvány, ízetlen mû barackot szednénk le.

Meg vannak növények amik nem bírnak szinte semmi kemikáliát, Pld: az Othello-Delavare szõlõ, inkább megrozsdásodik mérgében...és persze a dísznövények.Na erre más kolléga válaszoljon inkább hsz.ban. nevet
#1592
Nekem a boltban Topsin-M nevû szert adtak.
Nálam sajátosság, hogy olyan kajszi fám van aminek a 40 %-a szilva. Így aztán a permetezést 2 hét után újra megejtem, csak akkor a szilva miatt.
#1591
Jól írod Floo. A kajszikat MOST kell permetezni, érdekes alig van kipattanva a levélrügy, de ekkor. A virág a védtelen ilyenkor.
Na most azért vannak a felszívódó, szisztematikus gombaölõk, mint a jó magyar Chinoin-Fundasol volt, vagy van ugye a szárnyaló nyugati kemikáliák közül olyan, amit a csonthéjasok virágzásakor, a meggy-csercsi-barack-szílva kell direkt a virágzáskor kijuttatni. Nem tudom a nevét, vmi.kistasakos fehér por, 10-20 literre.
És nem perzsel, nem zavarja a méheket, csak a moniliát,és terméskötõdés elõsegítõ hormont is tartalmaz, olyan rúgós fajták esetére is.
Persze a régi öregek meglátták a rozsdásodó hajtásokat, ráfogták mindjárt a fagyra.
Én még megcsináltam akkor is, ha csepegett az esõtõl a totál virágos meggyfa, (legjobb légporlasztásos géppel,ami megcsavarja,átkeveri a levegõt, és egyben porlaszt is a lombkorona belsejébe)
Az nem baj ha leveri a szirmokat,a bogarak akkor a színtájékozódásukat felcserélik a kipárolgó virágpor illatára, és rá fognak találni még a csészelevél-porzó-bibe fázisban is. nevet

Azért lehet még permetezni olajos-rezes szerekkel is, de visszafogott dózissal; max:1-1,5%. Meg aztán nem látok mostanában olyan erõs melegedést, 20-25 fok, tûzõ nap, hogy a vegyszer megégetné a levélkéket... laza
Szaasztok; jó kertészkedést, ja a talajmunkák is.A mûtrágyákat is most szórjuk ki, most szívódnak fel, és akkor hasznosulnak, ha jön a termés-kötõdés.Május-Június.



#1590
Nálam még nem virágzik a kajszi, van még kb.2 napom, hétvégén remélem tudok permetezni.
#1589
Felénk általános a kajszivirágzás, de szerintem olyan mértékû fagy, ami kárt tehet a virágzó fákban, elég kis eséllyel lesz ebben a menetben, mert nem direktbe jön be a hideg, hanem az óceánban, tengerben megfürödve, egy magasabb harmatpontú hideglevegõ fog ideáramlani, ami nedvessége miatt nem fog nagyon lehûlni.
Vagy beáll a köd, vagy egészen egyszerûen +1 foknál megáll a lehûlés.
Legalábbis remélem!
Most Pakson a derült ég miatt 2 fokig lezuttyant a hõmérséklet, de már 100 %-os az rh, vagyis valószínû köd van.
#1588
Na igen, bár nálunk még csak pirosbimbós állapotból kezd fehérbimbós állapotba változni, de holnap én is lepermetezem õket. Kritikus idõszak jön most a kajszira, esetleges gyenge fagyokkal tûzdelve.
A permetezetlen fák, ha nem fagynak el akkor a monília tarolhat rajtuk, nem úgy mint a tavalyi évben, mikor remek idõ (száraz, fagymentes) volt a kajszivirágokra.
#1587
Igaziból az a helyzet, hogy amennyiben megázik a kajszi virágja, azonnal elkapja, és az 1-1,5 hetes virágzási idõszak alatt hogy ne essen esõ, az elég ritka. Biztos vannak fajták vagy épp egyes példányok, amik ellenállóbak, de sajna ez elég rendesen megtizedeli a várható termést.
A furcsa számomra az, hogy az elmúlt idõszakban több emberrel is beszéltem ezügyben, és sokan próbáltak lebeszélni, hogy monília ellen permetezzek, merthogy: virágzás közben nem szabad permetezni ; megég a virágja ; régen nem kellett permetezni virágzás közben, most minek kell? ; esik az esõ vizes a fa, így nem lehet permetezni ; elzavarom a méheket stbstb.
Nem tudják az emberek, hogy kell ilyenkor permetezni, és nem nagyon ismerik a moníliát.
Mert különben így járnak, mint ez a fa múlt éven Link Link Link Link
És ha virágzás végén elkezd barnulni a virág és lehullik, jön a szokásos szöveg: elfagyott. Még ha nem is volt fagy akkor is. Ha meg volt -1 fok valahol az országban, akkor senki meg nem magyarázza, hogy nem fagy vitte el, hanem a monília.
#1586
Igen, a gond az, hogy tartósabbnak tûnik az ilyen idõjárás. Egy jó részét azért megvédjük minden áron!
#1585
Kajszigyilkos idõ van, 10-12 fokban záporozik egész nap, éjjel hidegebb is lesz és a virágokon fog állni a víz, aki nem permetezi meg, annak a fáján tarolni fog a monília. Pont telibekapta ez a hûvösebb esõs pár nap a virágzás csúcsát.
Én most permeteztem meg, így bízom benne, hogy nem megy tönkre.
#1584
Szerintem nem rossz szer, ha megfelelõen alkalmazza az ember akkor nincs gond.
Az utóbbi pár évben ezt használtuk,de a tavalyi eset és anyagi okok miatt idén nem próbálkozunk vele.
kacsint
#1583
Olyan nagy területen érthetõ, hiszen az öntözés még várathat magára nincs kitelepítve még gondolom. Kis kertben meg az ember meglocsolja ha nem esik. Én is beszéltem már olyannal aki szidta a szert hogy nem ért semmit, aztán persze kiderült, hogy arról nem tudott hogy ha nincs csapadék meg kell öntözni pontosabban esõztetni egyenletesen.
#1582

Konferencia: MEZõGAZDASÁG ÉS VIDÉK A KLÍMAVÁLTOZÁS ÉS A VÁLSÁG SZORÍTÁSÁBAN
Link
#1581
Köszönöm a bizalmat!

Nem tudom, mire lennél kíváncsi konkrétan, nekem az a véleményem, hogy a tavaszi fagyok jobb ha nincsenek.
Írtátok a füstölést és az öntözést, ez utóbbiról sokan nem tudják, és sokan rontják el az öntözéssel a helyzetet, mégpedig azzal, hogy este-éjjel megöntözik a fagytól megvédeni kívánt fát, majd otthagyják. Sokan nem tudják, hogy az öntözés csak akkor ér valamit, ha folyamatosan locsolva van a fa, ugyanis ha meglocsoljuk, majd otthagyjuk, akkor a nedves növényrõl párolgó víz hõt von el a növénytõl, tehát elõsegíti az adott növényi rész lehûlését.
Ha már említetted, a mediterrán növények közül a füge elég késõn indul meg, így tavaszi fagykár gyakorlatilag ismeretlen, a káki esetében ugyanezen okból ritka a fagykár, bár elõfordulhat, a kivi viszont annyira korán indul, hogy ott elõ is fordul.
Az én kivimen pl. már megjelentek a rügykezdemények, még néhány meleg nap és kipattannak a rügyek. Ilyen helyzetben -2-4 fok már lefagyasztja õket, bár katasztrófa akkor sincs, mert akkor újrahajt és újra virágot hoz, csak kicsit megkésik.

Sajna hûvös idõ néz ki mostantól, fagyok is benne vannak a pakliban.
Bár úgy gondolom, a kajszit illetõen nagyobb probléma ez a fránya monília, mert a permetezéssel ki tudjuk küszöbölni a moníliát, a fagyot pedig nehezebb. Ha egyszerre fagy is és esõ is esik rá virágzás közben, akkor el lehet felejteni a kajszit. Pedig erre most jó esély mutatkozik.
#1580
Hát igen. Az elsõ fagyosos képen látszódnak a sorközök, de a többin... gyönyörû levél-szféra! :

Ha olvasod Floo; jó lenne hsz.-elni a fagyokkal kapcsolatban, neked mi a véleményed? A fügék, és mediterrán növények-gyümölcsök szakértõje vagy, szólj hozzá.Szívesen olvassuk az idõszerû leírásokat is, a palántázásoktól kezdve az egyes növények átlag hõösszeg igényeirõl,(elismerve a zalai-klimatológiai kitekintéseidet is, stb...) nevet

#1579
Na igen,2007 Május 1-2. 100%-os fagykárok fõleg É-Ék-en.
Nálunk a burgonya totálisan elfagyott,öntözéssel valóban lehetett volna védekezni, de az öntözõ berendezés még nem állt készen.
De aztán nagy nehezen helyrevergõdött Link persze csak fél termés lett.
2008-as fagymentes tavasz után,Link
Link
Link
kb. így nézhetett volna ki a 2007-es évben is. kacsint
#1578
Vagy a szõlõ eseténben is. Régen nagy csapásnak, kárnak minõsítették az ónos esõt,és a rákövetkezõ fagyos napot, ha épp fakadt a szõlõrügy. Estek is neki karókkal felénk, és verték a vesszõket a parasztok mint a diófát õsszel. zavarban
A jég bevonta a rügyeket, de nem engedte lehûlni a kritikus hõ alá.(Kisugárzást leblokkolta.)
Lett is rekordtermés ott is, ahol nem náspágolták el a vesszõket. vidám
#1577
Védjük meg a Magyar barackot!
Így van, most kell permetezni a kajszit.
A rengeteg virág ne tévesszen meg senkit, jön még hideg rájuk, sajnos.

És ha mégsem szedi le a fagy a javát, akkor meg hálálkodjunk az Év-nek, hogy meghagyta.
De a rezes alapú permet valahogy + védelmet ad a hideg ellen is.
Nem akarok most belemélyedni a bio-klimatológiába, de a rezes bevonat valahogy védi a sejtfalat a lehûlés ellen, így a nedv szállító képesség nem károsodik, mint natur esetben.
És a monília is eltakarodik ha rezet szagol.

Volna még egy felvetésem, ha nem fújna a szél azon a bizonyos estén, gyújtsunk kis tüzet, füstölõset, vagy füstgyertyát.
Másik módszer a fagyok ellen; a locsolás.Akkor este,vagy hajnalban.Megéri.
Voltam egyszer, hogy mire hajnalban(5.20) kimentem az udvarra,a totálvirágos csercsifám mellett a hõmi: -3 fokot mutatott.Kinyitottam a kerti csapot, és egyszerûen lelocsoltam, permeteztem a zöld-virágos hajtásokat. A víz a csapból kb.5-8 fokos lehetett. Öt perc múlva a lefagyott vízcseppek szinte lehúzták az ágakat. De rá 1-2 óra múlva szépen megolvadt,és lecsepegett. Ezzel a "statikus hõ leadással" megvédtem a gyümölcsöket. kacsint
#1576
A Stompot nem mertük bevállalni, ha 1-2héten belül nem jön rá kb.20mm csapadék nincs hatás,tavaly is megjártuk hogy nem jött az esõ,így Titus-t kellett alkalmazni. kacsint
#1575
Jól mondod, éppenhogy nyílnak a virágok, de megküldtem én is. Rekordtermés mutatkozik. No persze sok ármánykodó és ellenségeskedõ élõlény, illetve zordon idõjárási esemény várhat még ránk.
#1574
Hétvégén el lett vetve a retek és a hagyma is a földbe került. Tegnap este kaptak Stompot a gyomok ellen, illetve a fél kertet borító földieper Fusiladet a pernye ellen, a megmaradt szerbõl kapott még a késõbb vetendõ terület is.
#1573
MOST KELL PERMETEZNI A KAJSZIT, A MAI NAPON, AHOL MÁR VIRÁGZIK!
Én a Chorus nevû szerrel szoktam, múlt éven tökéletes lett.
A monília akkor támad, ha nedvesség éri a virágzóban lévõ kajszit. Holnap pedig lesz esõ, aki teheti és virágzik a kajszija, meg kell permetezni monília ellen. Lehetõleg az esõ elõtt is és utána is.
Elvileg a virágzás kezdetén (fehérbimbós, kinyílófélben lévõ állapotban), teljes virágzásban és a virágzás végefelé kell, de ha közben esik esõ, akkor akár többször is lehet.
A mi fáink vasárnap lettek permetezve, az esõ után fogom újra.
#1572
Most már jól jönne a csapadék (10-20mm)a veteményekre,az utóbbi 2 hét elég aszályos lett, sajnos a következõ napokban sem valószínû érdemleges mennyiség,így gyomirtózás,mûtrágyázás is még várat magára. zivatar kacsint
Bár a szerdai napra van egy kis remény nyelvnyujtas
#1571
Sziasztok!nevet
Egész délután a kertben voltam. Elkezdtem rendbe rakni a télálló kaktuszkertet...
2 db Cylindropuntia imbricata kaktuszt átültettem egy új helyre, ahol nyugodtan bokrosodhatnak, nõhetnek. Azért kellet ehhez folyamodnom, mert pár év múlva a jelenlegi helyükön "elnyomták" volna a sok medvetalpat. Link
Ma elõször ástam egy gödröt, de túl kicsinek bizonyult ránézésre. Link
Így kiszélesíttem és mélyítettem. Ez már jó lett. Link
Eztán feltöltöttem homokkal a 40-50 cm mély gödröt. Link
Bekerültek a növények. Link Link
A legvégén tégla meg betondarabokkal kerítettem el a kis placcot. Link Link
Most már nyugodtan fejlõdhetnek és meg se álljanak 3 méterig.nevet
(Sajnálom, de mobilos képek)
#1570
Én kettõ különbnek látom. Amúgy ez a növény-rejtvény részemrõl érdekes, de a bioszférában jobban férne. nevet
#1569
Hááát, egyikõtök eltalálta... vidám
Annyit megsúgok, mindkettõ ugyanaz, csak a másodikat megcsavartam egy karó körül.
Újak Lonc:Link és virága Link (valaki súgja már meg, melyik fajta lonc) bukszus Link ez meg valamilyen nyár lesz szerintem: Link
#1568
Elsõ kisfa; nyári Éva alma.
nevet
#1567
Az elsõ képen talán eperfát látni.
#1566
Köszönöm!

Itt az újabb adag:
Elsõnek a Rejtvény: (úgy látom bejött laza ):Link Link
Itt meg a többi:
Link Link Link Link
Most megyek, a többit estére, mert kitúrt a párom.. szomoru

#1565
A metszés után a lemosó-permetezés is kész, tegnap és tegnapelõtt, két részletben, bõven, nem sajnálva.
Végül tisztán rézoxi-klorid lett alkalmazva.
#1564
Csodásak, gratulálok ! nevet
#1563
Azért egy Cu medet vagy Cu Congestust nem keverek össze egy mammával nevet Tegnap végül lepermeteztem este, aztán hajnalban esett Link . Azt viszont én tudom hogy mikor érek rá és a héten valóban csak tegnap este volt idõm, leszámítva a hétvége egy részét de azt nem is vettem számításba mert tudom hogy arra az idõszakra esõt jeleznek a modellek Link . Végül olajos rézként kaptak. Elég lett, mert nem 20 nagy fa van, hanem ahogy korábban írtam 10 nagy fa, értsd kifejlett fa és még 10 kis fa (csemete).
#1562
Oki! laza
#1561
Megjött! vidám
#1560
Csomag? laza
#1559
Na majd holnap még teszek fel párat... vidám
#1558
Ejj, az volt a tippem nekem is, csak nem vállaltam be végül..
#1557
A kertbarátok rémísztõ megállapítása; csak ma érek rá. Ilyen sajnos nincs, rá kell érni akár holnap,és utána és utána..

Ha nem fújna nagyon a szél, akkor még 17 óra után, este 7 -ig sokat lehet permetezni.Kicsi esõ nem árt,csak éjjel száradjon rá. A Champion váltotta fel a Cupr.Sup D.-t, tehát van benne anyag, kb:34% réz, + kötõanyag, mészhidrát féle. A bordói-por már vékonyabb, abban csak 20% a réz.Meg is látszik, illetve nem látszik annyira a vesszõkön, de ez is jobb, mint a semmi. laza
" sötét hasú gomolyok" ; lehetnek mammák is, a felsõ-alsóbb légkör meleg örvényei, nem nagyon szokott belõlük esni, csak szép látvány, esetleg szélvihar pár percig.
#1556
Muszáj lesz ma lepermetezni mert nagyon nyílik minden (és csak ma érek rá a héten), erre meg olyan gomolyok nõttek itt mint nyáron KÜN idején. Hatalmas sötét hasú gomolyok, nagyon jó lesz ha lemossa nekem a szert a zápor.. szomoru
#1555
Ahh! Kész álom színház. Szépek!
#1554
Ezeknek meg már biztos éreznéd, mai Lenti környéki képek Link Link Link Link Link
#1553
Ezt e tippet megköszönöm, mert van pár "igazi" fám is, az egyik éppen birs. Tényleg bebarnult az a pár is, amit termett tavaly.

Utolsó észlelés

2024-05-03 00:28:52

Ercsi

14.9 °C

00000

RH: 77 | P: 1007.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120768

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.