2024. április 20., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#1743
Kedves Ijú Agrometeorológus!

Én azt tanultam, hogy az ilyen és hasonló esetek többnyire azért fordulnak elõ, mert az adott növény vagy élõlény más (a miénknél melegebb vagy "kiszámíthatóbb tavaszú") éghajlatról származik vagy
#1742
A rhododendron témában nem vagyok szakértõ, de azért azt látom, hogy a kérdésedre adott válaszok megtévesztõek. A philodendron az egy másik, nálunk csak szobanövényként nevelt növény, mely csak a levelével díszit, nagyon ritkán virágzik, akkor is jellegtelen a virága.
A rhododendron viszont egy bokor, mely minden tavasszal gyönyörû virágaival pompázik azon a helyen, ahol a klima megfelelõ számára. Magyarországon a legszebb gyüjtemény a Jeli arborétumban (Vas megye, Kám község mellett) található. Aki teheti május végén feltétlenül látogasson el oda, ugyanis akkor virágzik. Egy életre szóló élményben lesz része.
#1741
Meg tudná mondani valaki, hogy miért mingig a barack virágzása idején vannak fagyok? Arra gondolok elsõsorban, hogy a fagyok vannak a virágzáskor, vagy a növények olyan "lököttek", hogy túl hamar virágoznak!?
#1740
Innen kaptam az ötletet, és jópár éve csináltam egy kísérletet az egyik Monsteránkkal. Nagyra megnõtt, és levágtam a szárából egy darabot. A növény egy támkaróhoz volt kötve, a léggyökerei voltak csak földben. Évekig növekedett, élt így, gond nélkül. Aztán ledugtam a földbe a szárat. Kicsit megsínylette, mert a léggyökerek kissé megsérültek, aztán újak nõttek, és azóta is nõ szépen a növény.

Ez egy gyönyörû példány Link
Markó: szívesen!
#1739
Köszönöm szépen a kiegészítést. nevet
#1738
Így van, hemiepifiton, kúszónövény, olvastam régebben, hogy hazájában, az esõerdõkben felkúszik a fára, és ha elért egy bizonyos méretet-magasságot, elhal a szára, és onnantól kezdve csak a léggyökereibõl táplálkozik, amelyek a növés során idõvel behálózzák annak a fának a törzsét, amelyre felfutott. Meg is fojthatja a fát. Nekünk van pár darab. De! Megkülönböztetnek filodendron-féléket, és a Monstera deliciosa-t, a képen is egy Monstera van. Könnyezõpálmának is hívják, pontatlan elnevezés a filodendron.
Nagyon érdekes növénycsoport.
#1737
Nálam -0,1°C lett a tmin, 6:05-kor állt be, csak néhány percre tartózkodott hõmérséklet éppen hogy negatív tartományban.
A talaj mentén -0,5°C körüli fagy lehetett, ott ez fél óráig is fenn állhatott.
A fû foltokban deres volt: Link

Szerencsére a szabad kertben ilyen idõszakban a fagyérzékeny növények vagy még nincsenek kiültetve, vagy még a földbe vannak, pl. a burgonya nálunk még nem kelt ki (egy-két nap híja van, jó az idõzítés).
Ami fagyérzékeny, azok afféle miniatûr üvegházba nevelkednek még, a palánta-iskolában, nem is született fagykár benne.
Íme: Link
Elõször nevettem a végeredményen, majd látva hasznos jellegét, megszerettem.
A régi nyílászárók (ablakok) egy részét erre a célra félre tettük (eredetileg csak az üvegfelületet akartam felszanálni, ám idõm arra nem lett volna), most elkészült belõle a zárt palánta-iskola (két darab, kb. 1,5X1m-es jószág).
#1736
A filodendron az ez: Link "retro" szobanövény, régen gyakran ékesítette a szobákat, manapság már nem nagyon látom. Trópusi, talán félig fán lakó, futónövény.
#1735
Új bekezdés; Ha az elõzõ esti T.akt közelít a 3-0 fok felé, akkor hajnalra lehet erõs fagy, cca: -4-6 fok. szegyenlos
De szerintem ez most nem idõszerû, tán Május 18-25 felé.Orbán napi ünnepek, ha fagy, akkor rõzsét kötnek a szobor hátára, megszégyenítve a boros-szõlõs szenteket.( Hajósi pincék) laza
#1734
Na ezt most magyarul is lécci laza
#1733
Szerintem nem szabad bántani már a fagyoknak semmit. Ha esetleg le is szállt -1-2 fok felé, akkor is nem tartott pár tíz percig. Akkor van baj, amikor az esti felé 18-20 órai kisugárzás is leviszi +1fok köré alá a
talajfelszíni hõmit. hideg
#1732
Dr. Zivi!
Vikarel!
Akkor szerencsére jöttek azok a felhõk.
#1731
Márkó!; akkor az a hosszú levelû, mint a banán, vaskos,sötétzöld növény lehet? (beesett Anyám régi mondása: jajajj a Fikuszomnak!)
A Filodentron az más lehet... laza
Szakik? kacsint
#1730
Nálunk 0,5°C lett a minimum, az éppen idõben megérkezõ felhõknek köszönhetõen. Hajnal 4-kor felkeltem a hõsugárzót bekapcsolni a fóliában, biztos ami biztos alapon. Akkor 1°C volt, a fólia kívülrõl deres volt. Majd fél 5 körül állt be a min 0,5°C-kal, utána szerencsére megérkeztek a felhõk. Fél 7- kor már 2,1°C volt, de a borult ég ellenére voltak kisebb dérfoltok a frissen nyírt füvön. Kárt nem észleltem semmin a burgonyán sem, szerencsére, mivel már a 90%-a ki van kelve.

Kaszabubu: köszi a tanácsot a borostyánhoz!
#1729
Hûvös, árnyékos helyet kedveli, nyirkos talajjal. Nekünk is volt, de elpusztult, mert édesapámnak sikerült a legnaposabb és legmelegebb helyre ültetnie a kertben...
#1728
Filodentrond-t ismertem, röv. filo.Trópusi virág-ka, iciri-piciri levélkékkel. nyelvnyujtas
#1727
A borsodnádasdi észlelõ ezt írta reggel, nem túl biztató: "Dér van a virágzó fák alatt!" zavarban


---------------------------------------------

Más: rhododendron témában otthon van valaki?
#1726
Itt szerencsére 0 fok felett maradt a T., a fagyos helyeken én is kíváncsi lennék hogy mi a helyzet.!
#1725
Lett fagy végül is?
Lett valaminek baja?
#1724
Csak érdekességképpen: Link
#1723
Sajnos reggelre fagykárok várhatóak, nálunk krumpli lenne veszélyben de szerencsére még a 90%-a nem kelt ki.
#1722
Köszönöm, hogy jelezted, tudtam a cikkrõl, még meg sem jelent, már akkor.
Jól sikerült!
#1721
Áthelyezve innen: Bioszféra (#22347 - 2010-04-22 16:40:44)

Ezt a cikket Floo figyelmébe ajánlom: Link nevet

Bocs, most olvastam vissza - a másik fórumban már linkelted!
#1720
Népszabadság cikke Link
#1719
Egyébként a borostyán elég agresszív és szívós növény, nagyot csodálkoztam most ezen a képen. Mi alig tudjuk kordában tartani!
#1718
Még egyszer visszatérve Talaci barátunk megfogó linkjére, sok olvasnivaló van a szakember tollából is;
Link
nevet
#1717
Megnézve a képeket a borostyánról; gomás-bakteriális fertõre gondolok.Hasonló,mint vegetatív idõben májustól a gyümifákat is érheti,ágelhalás az alma-körte-barackokon.
Nem ismerem a növény "beállítódását" a gyógyító szerekre vonatkozólag, de ami ekkor eszembe jut, az megint a réz-alapú,kontakt védõháló, a megmaradt zöld hajtások védelméhez.
Nálam a borostyán fölé hajlik a diófám, ami most márc. elején is kapott rezet,(bordói por 20%) és ráporladt a borostyánra is, semmi baja.
kacsint szegyenlos
#1716
Köszönöm a hasznos tanácsokat!
#1715
Nagyon jól belinkelted a lényeg a szövegben és a képekben kifogástalan. nevet
#1714
Az információm innem származik: Link
#1713
Neked is köszi!
Lehet, hogy igazad van a borostyánnal kapcsolatban, akkor viszont nem tudom mi baja lett.(betegség?) Azért gondoltam, hogy a fagy miatt lehet, mert azok a részek barnultak meg, amiket a télen nem lepett be a hó: Link A lelógó hajtásokról, illetve a fa törzsén lévõkrõl lepotyogott az összes levél, ezeket levagdostam, most így fest szegény: Link A fa tetején lévõk, meg zöldek maradtak, a generatív hajtások kivételével (gondolom ezek a hajtások nem voltak még beérve): Link

Astral: Nagyszerûen megválaszolták elõttem, ez a szõlõ növényi nedve, megkocsonyásodva.
#1712
Nagyon köszönöm! A tõkét sajnálom a tapló tulajdonosát pedig nem. Remélem majd úgy kell vennie õsszel Etyekrõl a szõlõt, hogy valami borféleséget összevegyészkedhessen a pincéjében.
#1711
Levágott karú szõlõ tõke.Szenved tõle,kissé rossz látvány. szegyenlos

A kifolyt nedvek, mint a "macska méz" lassan megszilárdulnak.A háncs alatti rejtett alvó rügyek ettõl megfulladhatnak,végleg elhalnak.
Ha ifjítani akarunk, akkor még februárban, márc. elején kellett volna lefûrészelni, és gyorsan száradó,sebolajjal bekenni. Talán most is segítene a metsz lapot letörölni, olajfestékkel átitatni, és lekötni vmi.szövettel. A sok esõ sem kedvez,mert az is lazítja a szöveteket, az õszibarack fám is "könnyezik" ilyenkor az esõben. Jó lenne átlátszó fóliával lefedni a karokat,a rügyfakadásig.
A távolabb esõ ép háncsból, vagy a tõke-nyakból esetleg újrafakadhat még, ha nem volt nagyon öreg, korhadt tõke.
#1710
Borostyán megbarnult? Az tuti nem a fagy miatt... a borostyán itt nálunk a -20 fok alatti fagyokat is bírta!

Szép a sziklakertetek!
#1709
Valaki szõlész, mondja már meg legyen szíves, hogy mi is ez: Link
#1708
Köszi szépen! Én alakítgattam, építgettem. szegyenlos Nem túl nagy, de nem is tudnék olyan nagyot csinálni, amivel megelégednék. nevet Itt van még pár kép róla: Link Link
#1707
Nagyon szép sziklakert!
#1706
Szép Napot!
Ma volt egy kis idõm, csináltam néhány képet a fagy okozta károkról a kertben lévõ szõlõben. Sajnos a tél végi rügyvizsgálatom eredménye Link bejönni látszik. Az Otellónak semmi baja: Link Viszont a Cabernet lehangoló, lehet mondani, hogy 100%-os a kár: Link a rügyalapok teljesen feketék: Link Az idõsebb fás részeken is csak ott jön fattyúhajtás a rejtett rügyekbõl, ahol hótakaró alatt volt: Link Link Van egy fajta, amit nem tudok, hogy milyen, ennél a fõrügyek elfagytak, de az alapi rügyek kifakadtak: Link Amúgy a borostyán is elcsúnyult, a leveleinek a 90%-a megbarnult és lehullott a téli fagykár miatt, most kezd újakat hozni.
Körkép a kertbõl:
Permetezett kajszi: Link Permetezetlen (szomszédé): Link Virágzó õszi: Link Cseresznyefa: Link Sziklakert részlet: Link
#1705
Nekem is volt motorosom, a lehetséges hibák;
A tartályfedél jó tömít-e? Abba csatlakozik egy levegõ-csõ, lehet hogy alul és felül lecsúszott. A szélkamrától küld ez egy torlónyomást, hogy a szer gyorsabban haladjon ki a csap, és a végporlasztó rózsa felé.
A csapnál nincs szûrõ esetleg? A csutora végén is van egy 1-4 es átfolyó szab.csavar, müanyagból.Lehet hogy kicsit is elfordult a kettõ szám közé a rezgéstõl, észre sem veszed, és máris lezár.
Motor nélkül engesd kicsit a szert kifolyni, lefelé tartva. A Dithanénak van egy kis üllepedési hajlama, pláne ha mással is kevered.(folyékony lev.trágya, vagy egyéb folyékony észter, olaj.)
Másik, de ritka hiba; kilazult a granulátum-szórót lezáró két csavar, és szivárog a légcsigába a vegyszer.Félrenyel, és ez is lefékezi a szelet.
kacsint vidám
#1704
Tanácsot szeretnék kérni. Motoros háti permetezõm van és az a probléma jelentkezett hogy 2-3 méternél nem szór magasabbra. Tavaly is volt már ilyen egy-szer kétszer, de aztán megjavult magától. Tegnap is elõjött ez a dolog épp az utolsó adag szer kikeverése és kiszórásakor. A végén egy kicsit több szert tettem bele az utolsó adagba, 20 gramm helyett 28-at a por alaku Dithane-ból, ez lehet a gond? Valami eltömõdés? Vagy mi lehet a probléma?
#1703
Sziasztok!
Nemsokára virítani fog a jonadel almánk. Minden éven hol több, hol kevesebb bosszúságot okozó kártevõje egy kis bogár, mely a virágba petézik, majd a hamar kikelõ kukac összehúzza a szirmokat és szétrágja a termõt. Úgy vettem észre, hogy a korábban beporzódó virágok ússzák meg nagyobb eséllyel a kukackárt. Nemrég olvastam, hogy a szilvafa "megporzókat elvonó növénye" az almafának.
Nálunk az almafa mellett van egy csomó szilvafa, melyek hasonló idõben virítanak. Ez számomra sok mindent megmagyaráz.

A következõt fogom kipróbálni: rendszeresen híg mézes vizet fogok permetezni a kilyíló almafára, hátha több virág porzódik be és ússza meg a kukackárt.
#1702
Most keveredtem be az udvarról.Totál szélcsend, de komor fölhõk másznak fel délrõl. Megvan a permetezés, csak 3-5 óra szárazulat kell még,nehogy lemossa az esõke.
Nekem nincs most sárgabarackom, tudom az a legérzékenyebb a moníliára. Öszi Redhaven b. fám tavaly is szenvedett a fodrosodástól,és a nyár középen támadó levél lukasodástól, olyan mintha szitává lõnék a levelet, bronzosodik, majd lehull.Öszi-csercsi-szilva-dió-mogyoró-szõlõ-rózsa kapott most.
Na majd figyelem a következményt, egyenlõre nem kap többször, majd diónagyságban, a keleti-és tsa.gyüm molyok ellen. nevet
Szép napokat.
#1701
Megjelentek a Romus paradicsom elsõ hajtásai a konyhánk meleg mikroklímájának köszönhetõen. vidám
#1700
Itt van Floo-nak és Mindenkinek egy ép õszi hajtás. Azért holnap megy a védõ-permet.
Link
Ha nem látszik sárga, betört levél-vitorla, akkor még nincs baj. laza nevet
#1699
Én a Topsin-metil por alakú, tán Japán márkanévvel futó szert ismertem.

Na most megint elmentem a huncutka-kiszolgáló-pt.gép.eggyetkattanós boltba,( nem regisztrálja az eladást, csak azért kattyog, hogy tudjanak visszaadni a 100 Eurósból..he.. he..)

Na a viccet eltéve újra a Topas, és a Score mellett döntöttem. Az eladó is azt mondta, ez az elsõ a tesvér, a másik a bátyó, összetartoznak/ 10-12 liter/ vízhez.
Még nem látszik semmi levél-görbület, a ledoktorált eladó még azt is mondta, ha látszik a levél begörbülés, és a vöröses szín, az már a gomba "mérge" toxinja, amit közömbösíteni már nem lehet,holott lehet hogy a gombát, mint elsõdleges kártevõt, már elöltük.Az ilyen levelek sajnos menthetetlenül lehullanak,vagy mint kövér szivacsos ragyás levél tovább szívja le a tápanyagot. Le vele, és elégetni, vagy kukás autó. laza
( Lefotóztam pár növényt, de töltõdik az akku, mire letölthetem, padlón lett.)


#1698
A Topsin szabadforgalmú, jó hete vettem egy mezõgazdasági boltban.
#1697
Itt a száraz másfél hónap (03.01-04.10. között 25,3mm csapadék esett csupán) után nálam nem okoz gondot (a falu legmélyebb pontján igen), az ennyire jól átázott talajállapot nem rossz nyári elõjel.
Erre is gondoltam, továbbra is csapadékos, kissé az átlagtól hûvösebb nyarat látok elõre.
#1696
Hát Megérte várni,de jóból is megárt sok. nevet
"Nyárig nem kell locsolni" egy kicsit túlzás ilyenre még nem volt példa nálunk, májusban elég 1 hét száraz meleg és vége.... zivatar
2 hetente szívesen elfogadnék egy ilyen sekély ciklont. vidám
#1695
Ok! Felénk meg áll a víz az árkokban, elég lenne már. Múló tömör gyönyör; Sat 24 europa most:
Link
laza
#1694
Jutott azóta 56,7mm ebbõl a párját ritkító ciklonális mezõbõl...
Ez nagyon-nagyon kellett, talán egész nyárig nem kell locsolni.

Utolsó észlelés

2024-04-20 00:02:05

Ercsi

6.1 °C

00000

RH: 72 | P: 1008.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119967

Hírek, események

Jelentős lehűlés érkezik!

Időjárás-változás | 2024-04-12 18:51

pic
A hosszan tartó nyárias idő miatt szinte már el is felejtettük, hogy még csak tavasz van, de most garantáltan emlékeztet rá minket az időjárás! Nézzük a részleteket.