2024. május 02., csütörtök

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#1652
Nekünk ízlett! Az epebajosok is tudják fogyasztani, mert hiányzik belõle az a sav, amit az epe bont le. Különösen a sárga koktélparadicsom tud finom lenni. Persze a kövér, öklömnyi méretû, édes szabadföldi paradicsom nem überelhetõ! vidám
#1651
Halló Laci!
Kerekezd ki St.Mihálytelekre, ottan bizt. kapsz már palántát is, és szuper ízû,bevált fajtát. Esetleg még messzebb, Mórahalmon,semmi a 21 km. laza
És ha beleinvesztálsz egy 15-20 literes virágcserépbe, akkor abból sok szép papaja fog teremni a 5. emeleten is.
Mondom írom "virágcserép" -be. az jobban tartja a nedvességet, és opt.hõmit ad éjjel is, az esetleges nappali hõmegfutás után.
laza
#1650
Még egy Lordos rövid szólást;

A mai növény védõszerekrõl a véleményem; nagyon drágák, mint az emberi gyógyszerek, és nem érnek többet hatásukban mint a 10-25 évvel elõtti vegyszerek. A Agro-kemikália-ipar próbál minél többet kihozni a felhasználókból, úgy hogy kivonja a hatásos vegyületet, és új névben bedobja, persze drágábban a szert.
Plda: régen(20 éve) a Cuprosan Super D szer réztartalma emlékezetem szerint (37-50%) közt volt.Most az ajánlott Bordói Por csak 20%.
Vagy a gyomírtó szereknél is van jócskán hígítás,új név, meg mindenre jó
szlogen. Aztán két hét múlva kel minden, mint ha húznák.(Ja mert nem volt jó a kijuttatási idõpont,nem eset,vagy sok esett,ménem éjfél után csinálta mikor kinyílnak a légzõsejtek,,stb válasz)

Tehát : régen a "természetes" hatóanyag réz-kén,meg a büdöske rovarölõk is, mint a Bi-58 -Kivonva- megtették a hatásukat, ma már nem olyan biztos.
Meg a sok adalék, mûa.segédanyag, és sok pacebo talkum,nem említem már a kozmetika-ipart is, mert leránt rögtön a mélység.. szegyenlos

Attól, hogy az allant írt gomba betegségek újra fellángoltak, van annak nem csak természeti, mutáns oka, hanem az emberi hiszékenység, a multi-vegyipar haszonszerzése is közrejátszik. szomoru

Megoldás talán tényleg röviden: Bio-kertészet, a régi hagyományokat feleleveníteni, termesztési szokások, bevált fajták, régi jó vegyszerek, rézgálic-mész- kénpor - ecetes, hamus permet,komposzt trágya stb.
(zokniban feloldott rézgálic, oltott mésszel való bekeverése, 1-2 napos kijuttatás az igazi peronoszpóra elleni módszer.) vidám


#1649
Szép tavaszi napokat!
Tegnap pénteken estefelé lefújtam a cseresznyefát, az õszibarackot,és szilvát-mogyorót,még a 3 rózsabokrot is ; Topas(z)+ Score ampullás szerrel, 12 literrel.Jól kiosztottam.Megvártam amíg a méhek "elülnek".
Most van a teljes virágzás kezdete, ugyanakkor most gyengül le a gyümölcsfa védekezõ immunitása a gombák ellen.

Jól írta végül is Floo, hogy most kell segíteni-védelmezni a gyümölcstermõ fauna védelmét.
Attól még hogy nem látni a Tafrina levél görbesztõ ténykedését, vagy a levél líkasztó betegségeket, a cseresznyén a zöldbõl sárgára barnára fonnyasztó monília képleteket, meg kell tenni a védekezést.
Igen, 10-20 évvel ezelõtt nem volt ennyire elszabadulva a monília, a bakteriális ágelhalás.Talán most ezek a fõ ellenségek, jobban támadnak tán mint a rovarok kártétele.
Rovarölõvel kombinálva majd 2-3 hét múlva szórok csak.

Na egy kis kitérõ után kívánok sok jó "bevetést, és bíbelõdést" a kertekben, növényekben. vidám

Talaci- Szeke; a jó öreg piros,gömbölyû,vékony héjú paradicsom, bokor-fa a legjobb ízû, felszelve ez is felér bármely saláta-paradicsommal.(Tényleg ízetlen.) szegyenlos

#1648
Szerintem annyi a különbség, hogy az egyik ízetlenebb, mint a másik. kacsint Régebben én is próbálkoztam a sárga paradicsommal, de nem ízlett senkinek.
#1647
Sajnos nem volt ráírva.
#1646
Pár napja vetettem paradicsomot. Remélem hamar kikel..

Jut eszembe.. Nem tudjátok, hogy a Goldkrone és a Romus sárgaparadicsomok közt milyen különbség van?
#1645
Igen sejtettem, hogy bent telelt.
A -15 fokos tûréshatára miatt soha nem lesz elég idõs a zord téli napokhoz laza
Mondjuk ha -23,2 fok volt ott Nálad, akkor az azt jelenti, hogy nem túl jó fagylefolyású helyen laksz, így nem sok esélye lesz több telet kihúzni elfagyás nélkül, persze 1-2-3 évig igen, de utána idõnként elfagy majd. Hacsak nem takarod.

Nem árt neki a sok termés, ha nem bírja, akkor lepotyog, és esetleg marad rajta 1 vagy 2, amit ki bír nevelni. A füge irgalmatlan mennyiséget tud teremni, még úgy is, hogy a zöld termések egy része lepotyog. Persze ahhoz meg kell érnie a növénynek több évet.
Nem volt ráírva a fajtája?
#1644
Mint írtam, a bokrot tavaly vettem, nagyon fiatal még a zord téli napokhoz (nálam -23,2°C volt a leghidegebb), ezért még nem ültettem ki, cserépben volt, és a pincében teleltetem át a leánderekkel együtt. Kb. egy hónapja kezdett duzzadni a rügy a tetején, most pedig már tenyérnyi nagyságú a levele. A termés is szép zöld, így remény van rá, hogy érett fügét szüretelhetünk a kis bokorról a nyáron. Errõl jut eszembe. Nem árt a kis fának a rajta lévõ sok termés? Más gyümölcsfák fiatalon nem képesek méretéhez képest nagyobb termés nevelésére.
#1643
Nálam az egyetlen még élõ (ám már beteges) kajszibarackfán az elsõ virágok a múlt hét végén jelentek meg.

Egyébként évek után végre vettem a fáradtságot és pontosan lemértem a mûvelt kert méretét, he-he!
Az ásott (és mûvelt) terület nagysága pontosan 324m2, hiába, a mûvelt terület között is igen széles mezsgyék (szinte külön egységeket képezõ parcellákra van osztva a kert, he-he) vannak hagyva (azokkal van meg az 500m2), és 2007-ben kivontunk egy 100m2-es területet a mûvelés alól (megnövelve a kert mögötti gyümölcsös területét, ami azzal már 500m2 feletti területû).
#1642
Szép!
Hol teleltetted?

Hege!
Reméljük azokból lesz valami
#1641
Akkor az én fám nagyon lusta...mert 3 napja virágzik.
#1640
A kajszi már március végén is nyílt ÉK-en, B-A-Z megyében.
#1639
Már ÉK-en is virágzik a kajszi.
Link


Ezen a képen talán látszik, hogy a barackhoz képest a szilva ugyanazon a fán, mennyivel le van maradva.
Link
#1638
Szerintem semmi gondnevet nálam is alszik, az április még nem a füge ideje.
na majd a május, türelem!
#1637
A szél már nem fújja el, kacsint laza ennek az a lényege hogy az esõ bele a talajba mossa a szert és akkor hatásos, olyan felhõszakadás meg nem lesz (20mm/perc) hogy lemossa a bakhátról,amúgy meg csont száraz a talaj felsõ szintje reménykedünk a jó kis áztató esõkben ,záporokban a hétvégétõl. kacsint zivatar
#1636
Ha csak a bakhátra van szórva nem fogja lemosni egy hevesebb záporesõ, vagy elfújni egy részét a viharos szél? Vagy a talajba bedolgoztátok?
#1635
Ha 30-40 cm magasan megraktad lombbal, akkor az alatta lévõ részek nem fagyhattak el, tehát az alsó részen lévõ alvórügyekbõl ki fog hajtani. Az alvórügyek azonban mindíg késöbb hajtanak ki, ezért még sok türelem kell mire szépen hajtani kezdenek majd! vidám
#1634
A hagyma,borsó már szépen sorol a többi vetemény is már bujkál,
az eper kiritkítva, szétültetve,a krumplinál a mai nap a gyomirtó kiszórva a bakhátra(PENDIGAN),sorköz berotálva,borozdák behorolva,jöhet az ESÕ.! nevet kacsint zivatar
#1633
Elzomorító üzid után alaposan szemügyre vettem. a 3 tõbõl 2õn találtam 2-2 zöldellõ rügyet, olyan 15-25 cm magasan. Úgy volt téliesítve, hogy megpakoltam lombbal kb 30-40 cm magasan. Link Link Link Szerintem ebbõl azért lesz vmi.
#1632
Én is vettem tavaly egy fügebokrot, az Auchanban, most így néz ki: Link
#1631
Köszönöm a képeket!
Hát igen!
Sajna nem néz ki jól a fügéd.
Az ágak száraznak és élettelennek tûnnek, bár mivel közelrõl nem sok csúcsrügy látható, nem tudni, maradtak-e épen ágak.
Valószínû elfagyott, a kérdés már csak az, hogy mennyi ment el a fából, honnan fog újrahajtani, tõrõl-e vagy mondjuk a vastagabb ágak és a törzs megmaradt-e?!
Majd kiderül.
De nem néz ki túl jól.
A környékeden -17-19 fokok voltak, és a házfal közelsége ha 1-2 fokot számított, akkor is a tûréshatár közelében, kicsit alatta volt a hõmérséklet, ezért voltam kíváncsi.
Köszönöm mégegyszer a képeket!
#1630
Hello!

Itt vannak a beígért képek, remélem megfelelõek lettek, hogy kielemezhesd õket. Link
Nekem eléggé halottnak néz ki az enyém. egy ágat kíváncsiból eltörtem, nem tûnt számomra valami nedvdúsnak. Persze lentebb lehet, hogy már jobb a helyzet.
#1629
Passz... A szegedi OBI-ban vettem õket.
#1628
Okés!
A fényképezõd is sasolgasson rendesen laza
Nem tudok róla semmit, fügefán tuti nem terem laza
De holnap utánakérdezek.
#1627
Kicsit ugyan kóma leszek, (éjszakás vagyok) de holnap megcsinálom a képeket!
Pár hozzászólással lejjebb írtam a "törpésítõ" szerrõl. Arról nem tudsz semmi konkrétumot, hogy az mi fán terem?

Sõt! Ismerõstõl hallottam, ogy a munkatársa háza elõtt az utcán van egy nagy fügefa, ha belefér megsasolom azt is.
#1626
Szuper!
Okos ötlet az idõnyeréses.
Fényképezzed le a Nagyid fügéjének rügyeit elõröl, hátulról, alulról, felülrõl.
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy lett-e baja, mert arrafelé -17-19 fokokat mértek, és az érdekelne, hogy a két házfal meg a település elég védelmet nyújtott-e?
Valószínû nem, de nincs kizárva.
#1625
Szeva!

Húúú, még jó, hogy bejelentkeztem, különben elsiklottam volna a hozzászólásodon. Hááát szegyenlos én végül is nem a Nagyi fügecsemetéjét választottam, hanem idõnyerés miatt a korábban írt "kidobott"at ültettem el. Épp most olvasva az elõzõeket morfondíroztam, hogy
holnap ránézek majd már a rügyekre. Átlépek Nagyihoz is, megnézni, hogy nála hogy vészelte át a telet, legalább összehasonlítom a rügyek állapotát.
#1624
Még ép, egészséges Link Link és már moníliás Link Link Link Link kajszivirágok.
Az õszibarackon egyenlõre nincs nyoma tafrinának Link
#1623
Kapálni semmiképpen sem, maximum az elszáradt ágakat vágjad csak le, a kapa túl drasztikus laza
Tudod milyen fajta lehet?
Honnan szerezted be?
#1622
Hát, nem éppen, olyan kertváros. Szóval május végéig ne kapáljam ki õket, rendben.
#1621
Várj még egy kicsit az életjelet még nem adókkal, a füge magas hõigénye miatt késõbb indul, mint a többi gyümölcs.
Ha május végén sincs semmi életjel, akkor sajna elfagytak, tõrõl fognak újrahajtani.
Azt javaslom, hogy idén késõ õsszel takarjad le õket, mert az egy éves fiatal növény a kevésbé fásodott szövetei miatt fagyérzékenyebb, alacsonyabb hõmérsékletnél elfagy. Elhajlítva le is lehet földelni, ha van rá mód.
Az L alakú beszögellés jó, gondolom akkor a belvárosban van.
#1620
3 növényt ültettem tavaly nyáron. Ebbõl kettõ semmilyen életjelet nem adott eddig, a harmadik tövénél jelentek meg zöld rügyek. Egy délkeletre nézõ, L alakú beszögellésben vannak.

Sajnos nem..
#1619
Én mondhatni, ismerem a zalai klímát, és tudom, hogy mennyire félreismerték ( Link ), és tudom, mire képes, de ez engem is meglepett: sárguló repcetáblák Zalaegerszeg és Becsehely közelében Link Link Link Link Link Link
#1618
Én is meg fogom permetezni, de csak egyszer a tafrina,és a monília ellen a õszi-csercsi fámat.Megértem az aggodalmadat, és azt is, hogy most kell vigyázni a virágzás körül.Az idõ is csúnya,szeles,bogár-méhecske mentes.

Hét közepétõl javulás, és jöhet a permet. A következõ már csak zöldborsó-dióka nagyságban.Akkor is talán a fitohorm N-P-K. és nyomelem pótlást helyezem elõtértbe. nevet
#1617
Alapesetben nem jelenti azt!
Ha a csúcsrügy el van száradva-feketedve, akkor a csúcsrügy tuti elment, de egy 1 méteres ág vége lehet visszafagy, a többi ép marad.
Ha pont az elfagy-nemfagy határon volt a hõmérséklet, akkor megkésik a füge, és sokkal késõbb hajt ki.
Bár, ha 40 centis mindössze a növény, akkor valószínû, hogy elfagyott, mert akkor eléggé zsenge lehetett. Hacsak nem valami belvárosi, jól beépített helyen van.
Tényleg!
Nem tudod véletlenül, hogy a december 21-re virradó éjszakán a szegedi belvárosi mérõ mennyit mért?
#1616
Ha a fügén eddig egy apró rügy se jelent meg, az azt jelenti, hogy kifagyott teljesen? 40 centis növényekrõl van szó.
#1615
Hege88!

Valamikor korábban írtál a nagyid fügéjérõl, képeket is tettél be róla Link
Azt szeretném megkérdezni, lehet már volt róla szó, hogy hogy vészelte át a telet?
1-2 fényképet tudnál készíteni a csúcsrügyekrõl?
Köszönöm!
#1614
Én sem értek egyet vele, de van 4 db kajszifánk, és ha én ezeket ki akarnám vágni azzal az indokkal, hogy érzékeny fajták, és ellenállóbbakat kell ültetni a helyükre, engem itthon a családom és a nagyszüleim élve felkoncolnának.
Egész évben nem permetezem a fákat, csak ilyenkor a kajszit a monília ellen, mert különben nem lesz rajtuk semmi.
#1613
Nem értek egyet ezzel a nyakra-fõre történõ permetezéssel (olyan mint szél ellen pisilni).
Úgy vagyok vele, ha annyit kell veszõdni az érzékeny fajtákkal, nem tömöm tele vegyszerrel és más fajtára térek át.
Itt az érzékeny õszi- és kajszibarack fajták a 2000-es évek kezdetétõl egyesével szépen kimentek/kivettük õket, és a valós módon, nem az agyonvegyszerezést igénylõ fajták maradtak/lettek telepítve.
Jórészt alma és szilva fajták, néhány körte, cseresznye és meggy fával kiegészítve.
#1612
Monília és tafrina ellen pedig nyakra-fõre kell permetezni.
Fõleg, ha erõsen fertõzött a fánk, mert eddig nem permeteztük, akkor lényegében virágzás alatt minden esõ elõtt és után egy kicsit meg kell nyomatni a megfelelõ szerrel.
Ronda egy dolog ez a két fertõzés, 15-20 évvel ezelõtt még nem volt ennyire elterjedve.
#1611
A speciális felszívódó szereket lehetõleg ne társítsuk más ph.-s eltérõ bázisú vegyszerrel. Esetleg egy menetben még elviselik a levéltrágyát,és vagy kontakt foszforsav-észteres rovarölõt,de azonnali kijuttatással.

#1610
Még egy észrevétel;

Ne permetezzünk nyakra-fõre, azért mert esett az esõ,jaj de hideg van,meg pörcög a haraszt, kivilágítatlan Szt.János bogarak berregnek a sötétben... mert nincs rajtuk VV.mellény, stb. vidám

Van egy elõrejelzõ szerkezet még, a feromon-csapda, a rajzás elõrejelzõ "laptop" féle, ami elárulja a rovar kolóniák kikelését, és táplálkozási szokásukat, ha gyümölcsösben van kinyitva. nevet
Sajnos nem nagyon terjesztik, meg tán drága dolog, de a környezetet ezzel jobban védhetnénk.
#1609
A Score egy kitûnõ szer, sokféle rontás ellen.A kijuttatásával vártam volna még, mert ez ugye felszívódó, a legjobb idõszakasz most következik, mikor elõbújnak,kifeszülnek e levélkék.Öszibaracknál kicsit más a menetrend mint a kajszi baracknál, de õszinek jó most is,legjobb egérfüles állapottól,-a virágzást hagyjuk ki- és két, három hetente.

A kajszinak nem kell annyi bábáskodás, a lényeget megkapták (lemosó) aztán én csak elvirágzás után, kisleveles korban szoktam, de akkor rovarölõvel + levéltrágya, mert bebugyolálják a "sodró-molyok" a hajtásvéget.Aztán már csak kontakt gomba+ rovar +levéltrágya kombináció elégséges 3 hetente nagy zöld dió nagyságIG. Érés elõtt 10-14 nap fejezzük be a vegyszerezést, hogy oszoljon el a maradvány.
nevet
#1608
Én nem tennék. Nem is tettem régebben, idén folicur solóval próbálkozom.nevet
#1607
Veszélyes is laza
Pár napja Lenti-hegyen tettünk rendbe egy elvadult kivilugast, a gazda 2 percig bírta nézni, ahogy vagdostuk le a vastag ágakat, aztán elment inkább az udvar másik végébe almát metszeni.
Amelyik kivi nincs gondozva, képes 1-2 év alatt benõni egy fél falut, ha pedig nem jól alakítjuk ki a vázat, akkor is le kell vágni néhány felesleges vagy útban lévõ ágat.
A lugas mindenképpen kell, majd megnézzük, hogyan lehet a leggyorsabban, legkisebb helyigénnyel a legnagyobb termést kihozni belõle.
Annyi kérésem lenne, hogy szerezz be májusig 4-5 db 5-10 méter magas póznát, rudat, lehet bambuszból (ez a legjobb), mogyoróból, csak a lényeg, hogy erõs legyen. Azokat kell majd ledugni a termõk mellé, és felküldeni többméter magasra a vezérhajtásokat. Majd késõbb elfektetni õket vízszintesbe.
Néhány év múlva kilószám eheted a kivit laza
#1606
Ma kaptak a kajszik és az õszibarackok Score-t, egyébként ehhez szokott valaki még valamit keverni, kontakt szert? Lemosó volt elõtte már.
#1605
Hûha, ez veszélyesnek hangzik. laza
Ugye bontógolyó azért nem fog kelleni? Link hideg

Egyébként nincs túl sok hely ott, mert egyik irányba sem lehet tovább terjeszkedni. :o Mindenképp lugast kell neki kialakítani? Mi van akkor, ha az egyik helyére simán beültetnék a termõt? Persze felkötözve, ahogy a mostaniak vannak. nevet
#1604
Híííííííjjjjjjjj ezmekkora laza
Hagyjad most így, májusban amikor arra járunk, kialakítjuk a lugast, okés?
Fájdalmas lesz végignézni, de meg kell tenni majd egy-két drasztikus lépést.
#1603
Ó, én füge! zivatar laza
Köszönöm, természetesen kiwit akartam írni, nem tudom, talán a képtárat is rosszul neveztem el.
Ez már nem az elsõ eset, a napokban többször is elõfordult. zavarban
Tehát kiwi. nevet

Utolsó észlelés

2024-05-02 18:02:17

Nagykovácsi

17.4 °C

RH: 76 | P: 1008.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120768

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.