2024. május 20., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#1593
Az is jó, felszívódó új tipusú szer.Topsin- Metil; még a zöldségekre, szõlõre, na az egész kertbe kiszórható.
Az ismétlés pont jó, mert ezek az aktív,gyorsan felszívódó szerek is olyan 2-3 héten belül kívánják az ismétlést.
Persze ezt is csak most, a kifejlõdés növekedés, kötõdés idejére értem, tehát Április közepe-Május vége alkalmazása elegendõ, nem kell mindjárt 2 hetente permetezni, mert végül sok lesz a szermaradvány, ízetlen mû barackot szednénk le.

Meg vannak növények amik nem bírnak szinte semmi kemikáliát, Pld: az Othello-Delavare szõlõ, inkább megrozsdásodik mérgében...és persze a dísznövények.Na erre más kolléga válaszoljon inkább hsz.ban. nevet
#1592
Nekem a boltban Topsin-M nevû szert adtak.
Nálam sajátosság, hogy olyan kajszi fám van aminek a 40 %-a szilva. Így aztán a permetezést 2 hét után újra megejtem, csak akkor a szilva miatt.
#1591
Jól írod Floo. A kajszikat MOST kell permetezni, érdekes alig van kipattanva a levélrügy, de ekkor. A virág a védtelen ilyenkor.
Na most azért vannak a felszívódó, szisztematikus gombaölõk, mint a jó magyar Chinoin-Fundasol volt, vagy van ugye a szárnyaló nyugati kemikáliák közül olyan, amit a csonthéjasok virágzásakor, a meggy-csercsi-barack-szílva kell direkt a virágzáskor kijuttatni. Nem tudom a nevét, vmi.kistasakos fehér por, 10-20 literre.
És nem perzsel, nem zavarja a méheket, csak a moniliát,és terméskötõdés elõsegítõ hormont is tartalmaz, olyan rúgós fajták esetére is.
Persze a régi öregek meglátták a rozsdásodó hajtásokat, ráfogták mindjárt a fagyra.
Én még megcsináltam akkor is, ha csepegett az esõtõl a totál virágos meggyfa, (legjobb légporlasztásos géppel,ami megcsavarja,átkeveri a levegõt, és egyben porlaszt is a lombkorona belsejébe)
Az nem baj ha leveri a szirmokat,a bogarak akkor a színtájékozódásukat felcserélik a kipárolgó virágpor illatára, és rá fognak találni még a csészelevél-porzó-bibe fázisban is. nevet

Azért lehet még permetezni olajos-rezes szerekkel is, de visszafogott dózissal; max:1-1,5%. Meg aztán nem látok mostanában olyan erõs melegedést, 20-25 fok, tûzõ nap, hogy a vegyszer megégetné a levélkéket... laza
Szaasztok; jó kertészkedést, ja a talajmunkák is.A mûtrágyákat is most szórjuk ki, most szívódnak fel, és akkor hasznosulnak, ha jön a termés-kötõdés.Május-Június.



#1589
Felénk általános a kajszivirágzás, de szerintem olyan mértékû fagy, ami kárt tehet a virágzó fákban, elég kis eséllyel lesz ebben a menetben, mert nem direktbe jön be a hideg, hanem az óceánban, tengerben megfürödve, egy magasabb harmatpontú hideglevegõ fog ideáramlani, ami nedvessége miatt nem fog nagyon lehûlni.
Vagy beáll a köd, vagy egészen egyszerûen +1 foknál megáll a lehûlés.
Legalábbis remélem!
Most Pakson a derült ég miatt 2 fokig lezuttyant a hõmérséklet, de már 100 %-os az rh, vagyis valószínû köd van.
#1588
Na igen, bár nálunk még csak pirosbimbós állapotból kezd fehérbimbós állapotba változni, de holnap én is lepermetezem õket. Kritikus idõszak jön most a kajszira, esetleges gyenge fagyokkal tûzdelve.
A permetezetlen fák, ha nem fagynak el akkor a monília tarolhat rajtuk, nem úgy mint a tavalyi évben, mikor remek idõ (száraz, fagymentes) volt a kajszivirágokra.
#1587
Igaziból az a helyzet, hogy amennyiben megázik a kajszi virágja, azonnal elkapja, és az 1-1,5 hetes virágzási idõszak alatt hogy ne essen esõ, az elég ritka. Biztos vannak fajták vagy épp egyes példányok, amik ellenállóbak, de sajna ez elég rendesen megtizedeli a várható termést.
A furcsa számomra az, hogy az elmúlt idõszakban több emberrel is beszéltem ezügyben, és sokan próbáltak lebeszélni, hogy monília ellen permetezzek, merthogy: virágzás közben nem szabad permetezni ; megég a virágja ; régen nem kellett permetezni virágzás közben, most minek kell? ; esik az esõ vizes a fa, így nem lehet permetezni ; elzavarom a méheket stbstb.
Nem tudják az emberek, hogy kell ilyenkor permetezni, és nem nagyon ismerik a moníliát.
Mert különben így járnak, mint ez a fa múlt éven Link Link Link Link
És ha virágzás végén elkezd barnulni a virág és lehullik, jön a szokásos szöveg: elfagyott. Még ha nem is volt fagy akkor is. Ha meg volt -1 fok valahol az országban, akkor senki meg nem magyarázza, hogy nem fagy vitte el, hanem a monília.
#1585
Kajszigyilkos idõ van, 10-12 fokban záporozik egész nap, éjjel hidegebb is lesz és a virágokon fog állni a víz, aki nem permetezi meg, annak a fáján tarolni fog a monília. Pont telibekapta ez a hûvösebb esõs pár nap a virágzás csúcsát.
Én most permeteztem meg, így bízom benne, hogy nem megy tönkre.

Utolsó észlelés

2024-05-20 00:21:43

Dorog - (137m tszf)

17.3 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121732

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.