2024. május 08., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#12854
Újabban, és szerintem jó gondolat, a talajmüvelés "szelvényekre osztva"- térkép-  féle megközelítése. Megközelítés= javaslat,  talányok verziója.
Volt itt egy vállalkozói nyilatkozat, vegyük "megközelítésnek, hogy az aszályos területeken, de még jobban a talajszerkezet elemzésével, ki tudnánk védeni az aszályos éveket.
És a sekélyes, felszíni szántással, régi Tsz-es megfogalmazással- tárcsázással - (de olyan 20-30 cm. mélységü forgatással, nem Mtz-vel.)
És ha nem jön a csapi, vagy jön, akkör is NEM szárítsuk tovább a talaj 0-60 cm.es rétegét.
Szóval itt a Kárpát-medencében nagyon meg kell gondolni a mélyszántást, 50-70 cm. mert kiszárító. Persze ha az altalajt akarjuk feljavítani, akkor ez kell, de 1-2 év pihentetés vár rája. ( esetleg pillangos, here, baltacin vetése tavasszal.)
 A Szeged környéki (Algyő) termelő Kft. ügyvezetöje erröl beszélt, akár a feltárcsázott  (sekényen!) kukoricára ősszel elvetik az afrikai cirkot, vagy szudán füvet, ahogy olvasom újból.
Ezzel visszatartják a talaj szén megkötőtulajdonságát, ami kedvező, fél műtrágyázással is felér. + víz visszatartó technológia.
A talajtani szakemberpár napja, arról beszélt, hogy az öntözés vetés után egy hibás szemlélet, mert pld. a kukorica "megszokja" vetés után csírázáskor a fentröl sekélyen kapott vizet, és nem fejleszt karógyökeret lefelé, 50-80 cm-re, hanem sekélyen szétterülve 20-30 cm-re " beáll " a gyökérzet, és ha nincs víz, vége....zavarbanszomoru
#12853
Nekünk nem igazán...A környékbeliekhez képest nem volt rossz, sőt, de amúgy katasztrófa...:-(

Őszárpa: 4,2t (7,7t)
Búza: 2,2t  (6,5t)
Szója talán lesz 0,5t (2,8t)
50 hektár kukorica teljesen kuka, vagyis már be van bálázva, mert nem csövezett ki. (6t)
Napraforgó még kint van, nem tudom lesz-e 1,5t... (3,5t)

Zárójelben a tavalyi átlag, pedig az az év is erősen aszályba hajló volt, a kukorica csak egyszer ázott meg rendesen...
#12852
Köszi. Jó, tanulságos, csak belekezdeni tudtam a sok házi munka miatt. Tény, hogy alkalmazkodni kell. Hétvégén 45 mm esett. Csutka szárazak voltunk és a felső 10-15 cm ázott át. Tegnap gyors megrotáltam és a héten kezdőthet az őszi veteményezés. Amilyen csapadék mentes volt tavaszi-nyári szezon, ahhoz képest egész jól sikerült termelni. 
#12851


Az előadásban elhangzanak meteorológiai vonatkozások is. Jó szívvel ajánlom minden MetNetesnek!
#12850
Olvasom a hírekben, hogy a nagy szárazság miatt a bokáig érő kukoricára rávetik az afrikai cirokot, mert nem annyira vízigényes.szomoruzavarban
Link
Takarmánynak meg jó, silózva, de beltartalmi értéke alacsonyabb.
A teljes cikk; atlatszo
Link
#12849
Küldtem képeket fb-on.
Amúgy sebaj, ha nem lesz harmadik kör. Már így is a fülemen jön ki.(-:
#12848
A szeptemberi az szerintem is csak a második hullám, nem a harmadik.
Én úgy emlékszem, hogy igazán forró és hosszú őszi szezonok esetén a mi fügénken Tolnán még november közepén-végén is volt pár termés, ami beérett. És az a termésadag sokkal később érkezett, mint a második hullám klasszikus beérése, ami szeptember közepe-vége volt jellemzően (az első pedig ugye július általában), úgyhogy mi azt hívtuk harmadik, "bónusz" hullámnak. Azok a termések picik, lilák, de jó idő esetén még egészen finomak tudtak lenni. Persze az élvezeti értékük töredéke a nyári meg szeptemberi termésekének.

Az itteni fügénk (a tolnai "gyereke") elég kései, csak a héten érett be az első pár szem, nyilván más fajta mint Palié. Viszont ez a növény is megőrült - idén dupla akkorát nőtt legalább, mint előtte 2 év alatt, ültetés óta összesen. Rengeteg termés, hatalmasak, és tömve idei hajtással az összes új ág. 
Mindeközben anyukám tegnap azt mesélte, hogy náluk Tolnán tök kevés első körös termés van, és azt is zabálják a verebek.
Na, legalább lett egyetlen hasznos eleme annak, hogy a környékbeli macskák mind a mi kertünkbe járnak szarni: semmi madár nem bántja a növényeket (az áfonyákat sem zabálta le a rigó vidám)
#12847
Szóval a másodtermés érik?
Leérett az elsőtermés és érik a másodtermés?
Mutass róla kérlek képeket a most érő fügékről!
A füge kétszer érik, nincs harmadik betakarítás!
#12846
Megbolondult a fügénk. Egy hónapja szüreteltem először, akkor még csak egy kilónyit. Most harmadik napja naponta jön le róla egy kiló, már nem győzöm zabálni. Család nem szereti, úgyhogy hordom be a városba az ismerősöknek. Ha a glóbölvorming kitart az ősszel, szeptember-október elhozza a harmadik betakarítást, mert megszámlálhatatlanul sok rajta a zöld is.
Három éve a szilva produkálta ugyanezt, de a szomszéd őszibarackja sem bír magával. szerencsére átlóg hozzánk egy csomó ága. laza
#12845
Köszi ,a növénypatikába spenótfa nevet mondtak,a lényeg hogy ehető. laza Új -zélandinak kaptuk ,de a másik fotón lévő lenne az.
Közbe utána olvastam megyről beszélünk. Kerti laboda= spenótfa. kacsint
#12844
Az alsó képen kerti laboda van, ehető a levele, de nem olyan magas az élvezeti értéke. Hamar szárba szökken, bőven terem, elveti magát minden évben, igénytelen zöldségnövény.
#12843
Köszi a részletes infót! nevet
Nem aggódtam amúgy, nem gondoltam egy percig se komolyan, hogy 1 évvel ültetés után már enni fogunk róla. De 1-2 éven belül remélhetőleg igen.
Minden nap ugyanannyi vizet kap, trágya semmi, szép az egész fa egyébként.
A Paw-paw-k már kevésbé, amelyik kihajtott tavasszal az elég sárgás, a június elején hamvaiból feltámadónak sokkal szebb, zöldebb a színe. Annak a fő szára lett gatya, de szép nagy oldalhajtásokat hozott.
Viszont valami rohadék mind a kettő (paw-paw) levelét előszeretettel zabálja. Most már egy ideje nem, úgyhogy szerintem megmaradnak. Remélem, gyökérre gyúrnak ezerrel.... kapnak ők is vizet minden nap szépen.

A füge 3. évében 1 méteres új szárakat növeszt amellett hogy gyerek ököl méretű termései vannak vidám szeretszeretszeret
#12842
A káki (datolyaszilva) gyümölcsének eldobálásáról írtam és videóm is van:

Cikkem Link
Videóm Link
Videóm Link
Összefoglalásom Link
#12841
Első füge megérett, mézédes volt és szép nagy - pedig sokat nem locsoltam, csak amennyit muszáj volt. 
Lesz még idén bőven nevet
Most egy ideig amúgy sem lesz más, az őszinek kell még pár hét, a körtének még azon túl is 1-2. Na az lesz az igazi fieszta, rengeteg van vidám

A datolyaszilva viszont napi 8L víz mellett is dobálja el az utolsó, nagyobb dió méretű terméseit szomoruMár csak kettő van. 
De 1 éves oltványtól ez is szép!
Gesztenyén meg 11 szem továbbra is, hát kíváncsi leszek. 
#12840
Ennek már nem kell várnia az esőt.
Egyébként ami nagyon durva, hogy pl. az általam ismert dél-hevesi, jászsági részen egyáltalán nem lesz kukorica betakarítás, mert 100%-ban minden megsemmisült az aszályban.
Egészen elképesztő!
#12839
Pilismaróton így áll a kukorica: 

beillesztett kép

#12838
Jobbra csepegtetős burgonya,balra ala natúr locsolás nélkül,a héten az fel is fog sülni teljesen,alatta pingpong labdánál kisebb krumpli,a csepegtetős alatt viszont már szép nagyok.

beillesztett kép


#12837
Sziasztok,

5 napig nem voltunk itthon, tegnap este viszont kijutottam tanyára körül nézni, meglocsolni. A kép siralmas volt. Minden kókadozott, nagyon kellett már sok növénynek a víz. (és innentől mindennap...) Sajnos látszik, hogy az udvar totál oda van, fű szinte nincs. Zöld csak ott ahol rendszeresen locsolom. Fúrt kút nélkül ezt nem lehetne fent tartani.
Viszont végre beérett egy nagyobb adag paradicsom (2kg), így lesz mit enni. vidám
Szüret előtt:

beillesztett kép


Után:

beillesztett kép


Segítségem:

beillesztett kép


Sajnos a sütőtökök elkezdtek érni a növekedés helyett az időszakos vízhiány miatt.

beillesztett kép


Zárásképp: elkezdett színesedni több szőlőm is, tartós aszály és hőség hatására elég valószínű egy szeptember közepe, végénél korábbi szüret. Viszont a mennyiségre és jelenállás szerint a minőségre sem lehet panaszom nevet

beillesztett kép


#12836
Nálunk egész szép a kukorica. 

beillesztett kép

#12835
Nekem 2 db van rajta. Igaz még fiatal, 4 éves. Eddig mindig elfogyott rajta a virág.
#12834
nekünk 3 éve termett utoljára. Van itt lentebb kép az idei termésről.
#12833
A Ceglédi óriás  nekünk lefagyott,alig lett rajta. De amúgy majdnem ugyanolyan a termése,mint a Szegedi mamut kajszi.
#12831
ceglédi óriás, szilvafába oltva
#12830
Szépek.Milyen fajta?  Nekünk a szintén szép nagyszemű és zamatos Szegedi mamut termett egész jól 2017.óta végre (de nem olyan sokat,mint akkor).
#12829
A kajszi fa idei teljesítménye: 51 üveg lekvár, meg amit megettünk, meg amit a szomszédoknak adtunk.
#12828
A mediterrán klíma... laza
#12827
Igen, igen, igen!
Bimbóznak szépen, van amelyik már nyílik  laza
#12826
Köszi.
Még jó, hogy ilyen megbízható a netes irodalom.... állítólag van amelyik szeptemberben (!) érik.
Meg olyan baromságok, hogy 30 napig nő a bogyó, és utána még 30 napig színesedik... hát ez elég nagy marhaság.
Bő 1 héttel a lilulás kezdete után nálam már puhák, és mézédesek nevet Úgy nézem, pár hétig el fog tartani az érés, mivel a bogyósokra jellemző módon nem egyszerre érik, hanem szépen sorban színesednek. Szóval pár hétig eltart, mire mind leérik - de hogy hónapokig nem tartana még több kg. terméssel sem ez a folyamat, az szerintem tuti.

Mondjuk málnáról tudok olyanról, amelyik május végétől novemberig érik, sőt szamócában is láttam már, de nekem ezek ilyen ufók.

Kivéve a paradicsom és persze a FÜGE vidám

Ja és ha már itt vagy: írtam, hogy a kiszáradtnak tűnő paw-pawról kiderült, hogy tetszhalott: (pont) 3 hete hirtelen mégis elkezdett hajtani, mostanra meg már több 10-15 centis ágat kitolt, nagy és élénkzöld levelekkel.... úgyhogy úgy néz ki, megmarad. Be is árnyékoltam gyorsan, meg locsolom ezerrel.
#12825
Jönnek már a bimbók a selyemmirtuszokon? nevet
#12824
Nekem júniusban érett az elmúlt 3 évben!
#12823
Áfonyával van valakinek komolyabb tapasztalata?
Az idei első termések már vagy 2 hete lilák, ma leszedtem egyet ami elég puha tapintású, és nagyon kellemes, édes volt ízre is, azaz teljesen érettnek tűnt.
Utánanéztem ezer helyen, de mindehol nyári végi beérésről írnak... a legkoraibb beérési idő említése is július *vége*.
Lehetséges, hogy az extrém meleg időjárás miatt ez (is) ennyivel hamarabb beérett idén?
A növények amúgy gyönyörű egészségesek, 15-20 szem lesz mind a kettőn, alig várom, hogy rendesen beinduljanak majd nevet

A málna egyébként javában érik még mindig, és most már a paradicsom is. Utóbbi eddig július végén kezdte mindig, gondolom itt is a már mostanra elért durva napfény- és hőösszeg lehet az ok?
#12822
Miért éppen Alacska?!  laza
Jók voltak azok a talajos terepgyakszik, esténként átcsapva sommelier-be... bár sok tudásnem kellett ahhoz, hogy tudjuk: az a bor nem finom. nyelvnyujtas
#12821
Alacskán azért megtrágyáztuk kicsit annakidején.  laza
#12820
Orosházi talajszelvény elemzés Dr. Dobos Endrétől, és a forgatás nélküli földművelés hasznosságáról (fb-os videó) : Link

Régésztechnikusként elég sok talajszelvényt látok, láttam az országban, és elég elkeserítően néznek ki a talajaink. A szántott réteg legtöbbször fakó szürke, és kemény, mint a beton, ami nem "okés" a növényeknek. Talaj meg nem képződik minden száz évben, vigyázni kéne rá...
#12819
Van valakinek ötlete a lonc ellen? Mert itt benő a paradicsomba meg mindenhova. Gyakorlatilag úgy kell vetődni, hogy ne menjen át a 91 éves szomszéd bácsihoz, aki rendkívül pedánsan tartja rendben a kertet.
#12818
Most ebben a hőségben inkább ne lombtrágyázd, ráér az még a nyáron. Le van esve a pára tartalom is 30%, meg a hőség miatt nehogy sokkot kapjon az a fa.vidám
#12817
3 év után újra...

beillesztett kép

#12816
Igy van, a felső kép bolti mag a tipikus nagyobb sokágú spenót(új zélandi).
Az alsó kép is új zélandi ,de "kapott" mag ,olyan apró kerek ,mint a karalábé mag .
Ja és a növények különböznek.Ez lenne a gondom.
#12815
Spenótra hasonlít.
#12814
Ma délelőtti szedés:

beillesztett kép



Mivel ezek hatalmasak (3-4 cm az átlag szem, lásd pár kommentel lentebb), ez a mennyiség kb. fél kg. lehetett.
Minden nap beérik mostanában ennyi, vélhetően még 2-3 héten át. Csak a legérettebbeket szedem, le, rengeteg piros, de még nem bordó fent maradt ma is. Holnap lesz majd finom  igazán!

Nem számítottam ilyen méretre, mennyiségre nevet. Azt tudtam, hogy az íze fantasztikus, de soha még nem voltak ekkorák a szemek, mennyiségben pedig ennek a töredékét hozta, szerintem összesen ha 1 kg lehetett rajta egy nyár alatt, most meg lesz 8-10 kg. alsó hangon.
Hogy mikre nem jó a visszametszés, karózás, locsolás kacsint 
#12813
Szakik! A kajszifámat permetezném lombtrágyával, de alatta már érő málna van. Takarás nélkül permetezhetek? 
#12812
Azért a visszinteshez közelitő ág elrendezés legyen azért fajta függő, pld. a francia bigaró burlat szétterülő, a Germersdorfi pedig égbe törő koronát fejleszt. A meggyeknél is ha jól emléxek a meteor korai felfelé törő a pándi meggy meg szétterülö. A meggyeknél még van az ostorozás féle rügy ritkulás a vesszőn, aminek vége már szinte lefelé csüng. Na ekkor van a fiatalítás ,visszametszés ideje, ősszel, 1/2-ed arányban lombvesztés idején , okt. eleje-közepe. Egy kicsit lehangoló művelet, de jövő évre szépen fog új rügyes hajtásokat hozni, ha alul megvan az utánpótlás a tápanyagban.
( persze utána, ha engedi az időjárás, egy közepes rezes lefújó csurgó permet nem árt, még a csercsinek sem.)  laza
#12811
Azt említette még az általad említett dolgok mellett, hogy a vízszintes közeli gallyakon jobb a termés berakódás. Ilyen korona kialakitásra törekszik, persze nyilván kompromisszumokat is kell kötni. 
#12810
Nagyon érdekes amit írtál, meg a csercsi fa is a képen. 
Érdekes irányzat a fa alakja, - kivágott fősudár, mellékvezérek, és olyan tányéros őszibarack ruhája van a fának. Talán ez is előnyös a leszedéskor nem kell magasra mászni-létrázni. A seregélyek is nem szeretnek alacsony fára támadni, félnek a macskától is pld.
A másik pedig a fehér meszelés- meszezés a fatörzseken. Ez pedig a korai-májusi-áprilisi fagyok ellen is véd,  - lassitja a beinduló nedvkeringést - ideig pár héttel, hogy ne fagyjon el korán a virágzáskor.vidám laza
#12809

beillesztett kép

Felismeri valaki őket?

beillesztett kép


#12808
Egy barátomnak több tucat fából álló cseresznyése van. Egy húszas vastag falu műanyag kanna oldalát veri egy nagy doronggal. Jó intenzív hangot ad, meg tobbszaz méterről is riad a seregely. Mondjuk éjjeli nappal kint van szinte míg a cseri, meggy le nem ballag. A seregelyek a lövést már megszokták. Ez a gyönyörű fat ott fényképeztem. 

beillesztett kép

#12807
Voltam a piacon, kifejezetten a zöld husú őszibarackot kerestem, kaptam is egy szatymazi árústól. Elég keveset árult, a sárgahúsú - S.dinnye-tök ízű barackok meg dögivel. Kezd kimenni a divatból az igazi izek világa (fehér-zöld húsú gyümölcsök, mint a barackoknál, meg a  s.dinnyéknél is az okkersárga, dominál, pedig a zöldes fehéreknek van igazi íze, pld. az ananászra hasonlító, de a vanília beütés is érződik..
Na más; az u.n. vad, vagy kései őszik íze csodálatos, egy baj van esetleg, a szőrős héjj. Volt ismerősöm akinek vittem nagyon jó ízű Sampion barackot, aug. végén, de nem ette, mert mikro-szőrős volt a héjja, csak nagy nehezen ette meg hámozva. A gyerekeknél is lehet valami háttér undor, hogy nem eszik a gyümölcsöt, lehet ez az epernél málnánál a mikró szőr, vagy virág gyök, érdességet érez a nyelve, mint a szőrös baracknál.
Vagy még a mag-undor, hogy ki kell köpni a magot, meggy cseresznye, vagy akár a paradicsom, dinnye
ha lenyeli kikel a hasában, ezért undorodik.Talán a kopasz barack nektarin? azoknál sokáig volt a vízízű ( vagy korán leszedett) fajta, most már kezdik az aromásabb fajtákat termeszteni. laza
#12806
Feltámadt a másik, eddig idén semmi életjelet nem mutató indián banán! vidám
Úgy látszik, a medárdi esőkre már ő is azt mondta: na, akkor tán mégis belevágok nevet
Délután gyorsan össze is dobom neki az árnyékolót!
Remélem, valamennyire utol tudja majd magát érni már idén nevet
#12805
Mihálygergén a virágzás után azonnal támadó levéltetvek kicsinálták a 2 Boldogasszony szilvafát, (lepermeteztem de már késő volt...) a levelei haragoszöldek, felcsavarodottak, gyakorlatilag alig van levélfelülete, sok termőrügy egyszerűen leszáradt róla. Most potyogtatja a szilvát is, a közepesnek ígérkező termés ma már inkább harmatgyengének néz ki. (Az 1-2 cm-es szilvák csúcsa elkezd világosodni, majd sárgulni és midőn a sárgulás eléri a a kocsányát lehull.)
Más szilvafákon még jó termés ígérkezik.
A meggyen megmaradt 10-20%-nyi termés most "érik", sárgul, pirosodik, a magon van vagy 1-2 mm hús... A bogyóméret 6-9 mm. Megérve 1 centi lesz talán. (Fajtája Újfehértói fürtös...) Minimális moníliás fertőzése volt, úgyhogy nem értem a dolgot...

A körtét már ritkítanom kellett, 3-400 termést vágtam le ággal együtt: kisujjnyi ágakon 20-30 körte volt (az egyiken, ami történetesen függőleges volt és kb 80-90 cm hosszú, 37-et számoltam). Többnyire megfeleztem az ágak hosszát, hogy elbírják a termést (sok ág már a 3-4 centis körtéktől is karikába hajlott és hol van még a 10-12 centis érett méret...)
Salgótarjánban a Somlyóbánya nevű helyen (Pécskő hegy oldala 380m-en) a körtefákon szinte semmi sem maradt. Százával van lehullva alatta. Megfázott volna a termés? És nem csak a körte járt így, hanem a meggy és a cseresznye is, (csak a barack fagyott el), a többin szép termés volt kilátásban.

Utolsó észlelés

2024-05-08 09:21:58

Szentmártonkáta

15.0 °C

04502

RH: 69 | P: 1018.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121020

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.