2024. április 25., csütörtök

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#12998
Az Adrián egy másik fajta füge jellemző, mint ami nálunk megél. Pontosabban az adriai is megél itt, csak nem terem, mert az a fügedarázs, ami porozza, viszont nem él meg.
#12997
Ilyen üde zöldnek még nem láttam az árpát, egyszerűen kicsattan, fantasztikus, reméljük, most jó termések várhatóak. A repcének is jónak kell lennie.
#12996
Igen, errefelé is rengeteg a barna meggyfa, és a kajszik is szinte mindenhol, sőt, a szilva is, mandula is, én rosszabbnak látom a helyzetet, mint tavaly, szerintem a tavalyi moníliának kedvező idő is szerepet játszik ebben.
De vannak érdekességek, az én szilvafám kegyetlen moníliás lett végül, pedig azt hittem nem érzékeny rá, a mellette lévő szomszédénak teljesen hibátlan. Gondolom fajta függő ez is.
Ha visszamehetnék az időbe, cigánymeggyet ültettem volna, mert az ellenálló, és szerintem rendkívül finom, olyasmi, mintha újfehértói lenne, csak édesebb, igaz belül nagyon el tud durvulni a fa, de egy kis foglalkozást megérne.
#12995
Bocsi, az Újfehértói (fürtös) az meggy nevet
#12994
Mihálygergén siralmas a helyzet:

Az Újfehértói cseri szirmai megfagytak, a kár 50-70%. Alatta a szamócák virágai feketéllenek. (pl. a fa töve mellett jobbra 2 db.) Szerencsére ez folyamatosan virágzik így 20%-nál több nem veszett oda.
A Boldogasszony szilva rosszabbul járt, a virágok megfogantak, a bibe megúszta, így hát a kis szilváknak kellett elfagyniuk. 20-30 centinként van 1-1 élő terméskezdemény, 90+ os kár van. A kezemben tartott széthasított virág hasa korom fekete.
A Stella cseresznye se bírta túl jól 70+ odalett. Egyébként itt van egy jó hírem azoknak, akik nem akarnak monília ellen permetezni: A STELLA NEM FOGÉKONY rá (igaz, hogy csak közepesen édes, gyerekes családnak nem a legjobb de befőttnek tökéletes és bőtermő)! Sosem volt még moníliás pedig nem permetezem, az Újfehértói is alig érzékeny. Most összesen 1 db. csüngő, megbarnult virágcsoportot láttam rajta (a meggyei viszont közepes vagy kis méretűek  - ez az ára...).

A vad őszibarackon lesz egy pár szem, meglepően jól bírják a virágai a fagyot.

beillesztett kép



beillesztett kép

#12993
No erre még nem gondoltam, illetve nem hallottam róla.
Horvátországból "mentett", tősgyökeres adriai füge hajtások, az első 2 évben ládában éltek, pincében teleltetve, az elmúlt 2 telet már kiültetve töltötték, falevél halommal takarva. Valahogy én ebben jobban hittem, mint a körbefóliázásban...
Sajnos tavaly és idén is jött az áprilisi fagy... szomoru
Jövőre lehet megpróbálom a fóliázást.
#12992
Késön volt a kitakarás a fügénél, ezért tudott elfagyni. A fügét csak akkor és csak addig kell takarni, amig  -15°C körüli, vagy alatti hőmérséklet várható. Ha sokáig van takarva korán beindul a növekedés, és mint példád is mutatja károsodnak a friss hajtások.
#12991
Itt Szegeden alig 3,7 mm. szenvedett össze a front. Locsolók, kutak felkészülni, jön a szokásos csordul-cseppen Május.szomorukacsintViszont
felénk az utcán vannak beteg csercsi, és meggyfák, sajnos nem kaptak védelmet, se metszést, sok a "leforrázott" (moniliás) beteg fa.szomoru

#12990
Idei fagykár számvetés itt felém:
- őszi: 90%-os elfagyás - fiatal fa még, de a tavalyi termése sem lesz meg idén, 4 vagy 5 virág jutott el összesen terméskezdeményig az egész fán...
- dió: elsődleges rügyek mind elfagytak, másodrügyekről a múlt héten újraindult
- földieper: ez még most kezdi mutatni a károkat, a most nyíló virágokból több is fekete termőrésszel nyílik szomoru
- füge: a március végi kitakarás után már nem volt megoldásom április elején újra bevédeni, a rügyek és terméskezdemények elfagytak
- szilva: jobb időben virágzott, a fagyok után inkább, átlagos termés még lehet belőle

Most pedig, bár hatalmas esőzések nem voltak a virágzásban, de a meggyfákon is megjelent a monília ismét... szomoru
Szóval ez se lesz egy rekordterméses év.
De legalább az almafa szépen virágzik idén is nevet 
#12989
köszi
#12988
Szerintem igen. Valószínűleg monilia fertőzés miatt már ki se hajtott a vessző. Ha igen, akkor az elszárdt rész alatt az első ép hajtásrüggyel együtt kell levágni a fertőzés továbbterjedésének megállítása miatt.
#12987
Jut eszembe. MOst hogy elkezdett kihajtani a barack, lehet látni elszáradt gallyakat, vesszőket. Le lehet ezeket vágni bármikor??? Mert ugye metszeni virágzáskor kell.
#12986
A kajszi már mutatja magát. Van ilyen is, meg olyan is, de ha nem jön közbe valamilyen váratlan gebasz, akkor úgy néz ki, megérte az a pár átvirrasztott éjszaka...

beillesztett kép



beillesztett kép

#12985
Érdekes, nálunk meg ormányos nincs, lehet, neked az erdő közelsége miatt van, fene tudja.
#12984
Nálunk van valami ernyő vagy fészkesvirágzatú növény, azt szeretik a lepkék, meg a poloskák is. Meg szoktam hagyni a paradicsom mellett (is), így, ha nem is teljesen, de inkább azt legelik a poloskák.
Nálunk az ormányosokkal van harc minden tavasszal, arra még nem találtam megoldást. A természet már igen, de még az elején vagyunk, azaz szaporodnak fel a pókok, szúfarkasok, gyilkos poloskák; ezek vadásznak az ormányosokra. Viszont ők meg júni közepe körül visszamásznak a gyökerekhez és eltűnik a vadászok zsákmányállata.
#12983
Az esti összeszedés tipp bejött, köszi, de a kártevő valóban hernyó volt. Hogy milyen lepkefajtáé, nem tudom, hogy valóban kormospille-e vagy más. nevet
Egy iker-szőlőtőkéről van szó, aminek ugyanazon az ágán araszolt felfelé így este fél 10-kor nyakon csípve a kövér (tegnap már jóllakott...) hernyó... Sajna ezen az ágon már közel minden előrehaladott rügyet letarolt, az iker tőke másik ágán viszont a hajtások még sértetlennek tűnnek. Remélem, magányos harcos volt nevet
#12982
Még a hangya sem kizárt.
#12981
Én is valami élősködőre gondolok, tetű biztos van,  mert azok a piros kidudorodások gyanúsak, a levél fonákján elég, ha csak pár tetűt látsz, az is látható tünetet okoz a levéllemezen. De mintha valami sodrómolyféle is odapihent volna, fene tudja. Mondjuk én nem rovarölőzök, mert eddig nem okoztak olyan problémát, ami leradírozta volna a termést, max kukacos lesz, az meg minket  totálisan hidegen hagy.
A poloskákkal kell fizikailag küzdeni, ami kimerítő tud lenni, meg esetleg a kék színű tetveket nyomorgatom össze az őszin. A hangyákat ragacsszalaggal távol próbálom tartani, hogy ne védjék a tetveket, meg katicákat szoktam a tetves levelekre telepíteni, hogy falatozzanak. 
#12980
Kártétel alapján kormospille hernyó is lehet, azt találtam. Ami egy normális tél után persze nem lenne gond... duhos
#12979
Különben a kén és a rézgálisos alapu permet jól elbirja egymást, Egy löketbe kijuttaható 1- 0,5% -os töménységben. (szélcsen körüli helyzet)
 A rézalapú szerek védenek a monilía ellen. Vannak felszívódó szerek is de szeritem a kontakt ( felületi védés a jobb) laza)
#12978
Furcsa az a fehér pöttyöződés,; pajzstetü tojások. Gyorsan adj egy vastag kénes lemosót, a kihajtott virágok kímélésével.(nevikén 0,5%-1% csak a veszőre.
#12977
Egy szürkés barna bogár is lehet, kendermagbogár kártétele. Jobb megoldás az öszeszedés estefelé. Kora tavaszikártevő, mint Talaci levélpirosító levéltetüi. Alapból nem nagy kárt okoznak, de jobb le dörzsölni a hajtásokról, és eldobni jó messzire.
#12976
Lehet némi füvet (nagyon nem túl mélyen) érdemes eltávolítani, aztán mehet a komposzt. Ami szerintem fontosabb, hogy én a komposztot is takartam némi földdel, levelekkel, ami éppen volt. Ajánlom Alwin Seifert: Kertészkedés mérgek nélkül című könyvét (aki persze építészmérnök volt, asszem laza) Mostanában sajnos már nehéz megszerezni, de ha kell elküldöm valahogy.
#12975
Nem láttam rajta semmit, alaposan megnéztem. És egyébként a még teljesen ki nem pattant rügyek is meg vannak fonnyadva, el vannak deformálódva. Gondolkodom egy suhángra visszametszésen, plusz gombaölőszeren. 
#12974
Ez egy tipikus tavaszi levéltetű

Link
#12973
Szőlős kérdés. Ezt valami "sima" hernyó csinálta vajon?

beillesztett kép



9 éve költöztünk ide, a második évben hajtott ki a szőlő, amit az előző tulaj levágott a tövénél, így 8 éve él újra ez a tőke, és eddig 8 év alatt ilyen kártételt sose láttam rajta... szomoruVan olyan rügy, ami teljesen el van rágva, tövig, pedig hétvégén még érintetlen volt mind.
(Ja, amúgy bio, sosem permetezem, csak hagyom teremni)
#12972
De akkor mi az isten? duhos Nem volt ennek a fának tavaly ősszel még semmi baja, erre most így hajtott ki. Pontosabban még ki sem hajtott, csak próbálkozik. Pont mielőtt kihajtott volna, megjelent a tövétől fél méterre egy vakondtúrás, de azt olvastam, hogy a vakond szándékosan nem bántja a gyökereket, bár megsértheti azokat, ahogy dolgozik a föld alatt. 2019 őszén ültettem a fát, szóval már jókora gyökere kell, hogy legyen, nem hiszem, hogy egy vakond tönkre tudná tenni.
#12971
Ez nem fagykár!
Az alma levele -300 fokot kibír.
#12970
Így néz ki. Előtte nem volt semmi baja.

beillesztett kép



beillesztett kép

#12969
Hogy erősíted komposzttal a fát? Némi felső talajeltávolítás aztán bele a komposzt? Vagy csak simán a fa alá a fűre, földre a komposzt időközönként belocsolással?
#12968
Én csodálkoznék, ha fagykárról lenne szó. Csak nem volt arrafelé -6-8 fok, sőt, bimbók -10 alatt fagynak el. A kajszin a bibeszál alatt bent milyen színt látsz? Vagy már nincs ott semmi?
#12967
Most kell permetölni monília ellen. Aki hogy szokta. Nincs nagy széljárás, enyhe az idő.. laza
Aztán ha sok lesz, legyen is ócsó is aki eladni szeretné.
#12966
Nálam meggy, körte, alma még így se !
#12965
Itt így áll a meggy: hideg

beillesztett kép

#12964
Jó meglátás!vidám
Szerintem ez az egyik véglet, a másik meg a mindent felásunk, legyomirtózunk, összepétisózunk, rovarölőzünk, lombtrágyázunk, gombaölőzünk, kapálunk.
Miért csak az lehet a kertészkedés, ha pénzért veszünk különböző szereket?

Az igazság valahol a kettő között van, véleményem szerint majdnem ott ahol írtad, egy kis mulcsolással, néha egy kis ásással, komposztálással kiegészítve. De ez csak az én véleményem. Szeretnék, legalább a kertünkben, visszatérni az élő bolygó, Gaia, Földanya, Boldogasszony szemlélethez, ahol nem kihasználjuk/uraljuk a fákat, hanem együtt élünk velük.

A fenti romantikus elképzelések után visszatérve a földre úgy gondolom, hogy sok mindent (aminek van alapja) érdemes kipróbálni és később az eredményeket kielemezni.
Kis eredmények:
Én 4 éve megvettem a szomszéd telkének egy részét, volt rajta néhány körte, cseresznye, meggy és szilva. Szegény szomszéd teljesen megütközött rajta, hogy nem permetezem a fáit. Első évben durva levéltetű invázió, azóta eltűntek (vagy minimális). 
Meztelencsigák: mióta nem nyírom mindenhol a füvet, vagy csak ritkán, a csigák nagyjából nulla kárt okoznak, mert máshol is van mit enni.
Őszibarack: tavalyelőtt volt egy haldokló, mindig tafrinás kisebb őszibarackom, aztán orrán-száján elkezdett folyni a mézga/gyanta. Alwin Seifert "tanácsára" kapott némi komposztot, tavaly nyárra egészen jól meggyógyult (begyógyultak a sebei), növöget, hozza a virágait.
#12963
Értem a szemléletet, részben egyet is értek vele, de kicsit kisarkítva, ennyi erővel az egész kertészkedés hülyeség, ki kell szórni a magokat, elültetni a fákat, aztán a természet majd a többit megoldja a saját önszabályozása által, mi meg nézzük a karosszékből. laza 
#12962
Batul: finom, ropogós, de mégsem az a nagyon kemény fajta és van egy nagyon jó zamata is. Megéri laza
Illetve lehet csak nálam, de nagyon jól nő a nem túl jó talajunkon, messze lehagyva a többi almafát (persze ez nem biztos, hogy a fajta miatt van, de lehet).

Gyümölcsfák by Gyulai: ez igazából lehet a talaj "hibája" is (nála JÓ köves, némi talajjal). Nekem úgy tűnt, hogy nála a lényeg a gyümölcsfákkal kapcsolatban nem a termésmaximalizálás, hanem az elején kis segítség a fának, majd önellátó fák nevelése (gyümölcsfa-erdő, vagy régi "szak"szóval: erdőkert). Azaz legyen annyi fa (mai fogalmainkkal mérve nem kicsattanóan egészségesek), ami fedezi az ő szükségleteit, de nem kell vele dolgozni, mellékhatásként meg élőhelyet biztosítanak a levéltetvektől kezdve az azokat csemegéző élőlényeknek és még sokminden más hasznos szervezetnek -> komplex ökológiai rendszer.
Más szavakkal: az ő fái nincsenek trágyázva (sem), ezért nem is fognak úgy kinézni, mint a mostanában divatosan pétisózott/trágyázott/lombtrágyázott gyümölcsfák (viszont jóval tovább fognak élni, teremni).
Megint más szavakkal: azért mert mostanában a felfújt testépítő testkép(zavar) a trendi, attól még nem biztos, hogy hosszú távon minden szempontból az az egészséges.
Bocs, nem akartam túl kemény lenni, csak van egy természetes rendszerünk, ami "szinte" önmagában egész jól elműködgethet és ezt akarjuk mi emberek folyton-folyvást átalakítani/"javítani"/felügyelni/sterilizálni miközben alig értjük a működését (ezt nem rád értem, de hétvégén volt egy jó kis élményem ezzel kapcsolatbannevet).
#12961
Én is végignéztem a videóit, sokat lehet tőle tanulni. A leghasznosabb dolog, amit tőle vettem át, az a talajtakarás. Egyedül a gyümölcsfás videóját tartom kérdésesnek, már csak azért is, mert a saját fái sem tűntek túl szépnek és erősnek. Ott szerintem átesett a ló túloldalára. Oké, hogy a fának legyen jó, de én meg termést akarok.nevet
#12960
Nem tudom. Ma valaki azt mondta, hogy fagyás. Van batul almád? Jókat hallottam róla. Neked hogy ízlik? A húsvéti rozmaringot nagyon szeretem, amikor még friss, kemény.
#12959
Talán ide illik legjobban Gyulai Iván videója vízmegtartásról, öntözésről, éghajlatbarát kertről (nagggyon jó!):
Link
#12958
Szakmai ismereteim nincsenek az almákról, tapasztalatom annyi, hogy abban az évben,  amikor a pirosbogyós ezüstfa -6 fokban virágzott az almáknak semmi bajuk nem lett (mármint a rügyeknek). És idén még legalább 1 hét kell nekik a virágzáshoz, magyarul akkor már előrébb tartottak valszeg az almák is és nem lett bajuk. Érdekeszavarban
Lehet ennyire kitenyésztett/nemesített almák?
Nekem csak egy bóti alma van az előző háztulajtól, a többi az régi magyar fajta (batul, húsvéti rozmaring, meg bordás alma), ezek bírnak mindent, még azt is hogy nincsenek permetezve, metszve (mondjuk ez utóbbi kettőt szokták hiányolni erősssen).
#12957
-4,2 és -5,2 C. Azért nem értem én sem, mert az almának tényleg jobban kéne bírnia. De nem tudok másra gondolni, mint fagyásra, mert a hideg előtt még egészségesnek tűntek a rügyek. Idén virágzott volna először, de leszedtem a virágbimbókat.
#12956
Mennyi volt nálatok a Tmin?
Itt az almafáknak nem lett semmi bajuk, még egy átültetett kis csemete is megúszta, amire majd ráoltanák (magról kelt a kerítés mellett a sövényben és 2 év alatt 1,5m-re megnőttvidám)
Itt kb. -2,5 fok lehetett az alja.
#12955
Döng és zsong a cserkó, anyám degeszre eszi magát befőttel, én csak a fáról szeretem, jó piszkosan.vidám  Nem mosom meg a gyümölcsöt, lehet ettől halok meg, de más okoknak több az esélye.
#12954
Kajszit csak megcsipte a fagy..Bergeronon 60-70%-os kár, Gönci magyaron több..
Minden más rendben van úgy néz ki. Héten az 5 almafám is virágba fog borulni nagy valószínűséggel, természetesen esőt is fog kapni.. 2 körtefánk már a hétvégén megindult.
A fagyos tavasztól eltekintve eddig fényévekkel jobb az év, mint tavaly. Van csapadék ősz óta rendszeresen, remélhetőleg a tendencia marad nyárra is.
Kontra: növényvédelem kiemelt fontosságú ezen a tavaszon. Csonthéjasok moníliája, almák varosodása nyomhat all int, ha nem figyel oda az ember. nevet
#12953
Nálam a Mutsu almán két-három levélkezdemény van csak, de úgy láttam, hogy elfagyott. Nem csak a levélkezdemények, hanem a rügyek többsége is. Pedig azt hittem, hogy az almát fogja legkevésbé érinteni a fagy. A kajszi nyilván elfagyott, a cseresznye és a szilva is károsodott, de szerintem így is lesz termés bőven. Létezik, hogy a Mutsu fagyérzékenyebb?
#12952
Hasonló itt Miskolc mellett Szirmabesenyőben. 9 napja kimentem megnézni hogy monilia ellen mit permetezzek. De 1 kis őszi és kajszi kivételével semmi sem ébredezett. Tegnap kimentem és úgyanúgy semmi. 3 szilva, 2 meggy, 2 alma és egy körte. Egy kinyílt virágot sem találtam rajtuk. Így remélem el sem fagytak.
#12951
Mihálygergén megállt az idő, az elmúlt 1 héten nem virágzott ki semmi se. A vadszilvák vannak teljes virágzásban (vagy inkább már a vége felé), a kökény most indul, a Boldogasszony szilva nagy bimbós, pár melegebb nap és nyílik. Az Elena és az Athann ringló 5 napon túl fog virágozni. Ezekben fagykárt nem találtam. Az őszibarack más téma, ami múlt héten piros bimbós volt, annak kaputt, ami akkor nagy bimbós volt az nem károsodott, 40-60% fagykár van, de mivel 500+ virág van egy 4-5 centi vastag fán nem hiszem, hogy emiatt kevesebb lenne a termés (még ritkítani is szoktam...).
Nem károsodott a meggy és a cseresznye sem, mindkettőnek 1 héten túl kezdődik a virágzása, az almának és a körtének még kb. 1.5-2 hét kell.
A szőlő épp csak ébredezik.
#12950
Na mennyi volt a becsei minusz kavalkád? 
Látom most tüzeled el a "megmaradt téli tüzelődet" Nem semmi kipakolás, mint a búcsúban.
Itt a kárpát medence felett fog kinyiffanni ez az átok hidegmag.
Még lesem az utcai meggyfákat, még fehér a sziromlevél...Majdhogy totál virágzásban vannak. Itt a belterületen -1,3 volt a minusz, de kint volt -3 is.

#12949
Ezt nem érti meg senki, hogy a -10 fokos 850 áprilisban akkor is visz sok mindent, ha nem enyhe a tél.
Vagy ha december is és január is zord, a február átlagos, meg a március is, akkor is március végén, április elején már fagykár van.

Utolsó észlelés

2024-04-25 16:24:41

Szentmártonkáta

14.2 °C

27002

RH: 48 | P: 1009.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.