Újabban, és szerintem jó gondolat, a talajmüvelés "szelvényekre osztva"- térkép-  féle megközelítése. Megközelítés= javaslat,  talányok verziója.
Volt itt egy vállalkozói nyilatkozat, vegyük "megközelítésnek, hogy az aszályos területeken, de még jobban a talajszerkezet elemzésével, ki tudnánk védeni az aszályos éveket.
És a sekélyes, felszíni szántással, régi Tsz-es megfogalmazással- tárcsázással - (de olyan 20-30 cm. mélységü forgatással, nem Mtz-vel.)
És ha nem jön a csapi, vagy jön, akkör is NEM szárítsuk tovább a talaj 0-60 cm.es rétegét.
Szóval itt a Kárpát-medencében nagyon meg kell gondolni a mélyszántást, 50-70 cm. mert kiszárító. Persze ha az altalajt akarjuk feljavítani, akkor ez kell, de 1-2 év pihentetés vár rája. ( esetleg pillangos, here, baltacin vetése tavasszal.)
 A Szeged környéki (Algyő) termelő Kft. ügyvezetöje erröl beszélt, akár a feltárcsázott  (sekényen!) kukoricára ősszel elvetik az afrikai cirkot, vagy szudán füvet, ahogy olvasom újból.
Ezzel visszatartják a talaj szén megkötőtulajdonságát, ami kedvező, fél műtrágyázással is felér. + víz visszatartó technológia.
A talajtani szakemberpár napja, arról beszélt, hogy az öntözés vetés után egy hibás szemlélet, mert pld. a kukorica "megszokja" vetés után csírázáskor a fentröl sekélyen kapott vizet, és nem fejleszt karógyökeret lefelé, 50-80 cm-re, hanem sekélyen szétterülve 20-30 cm-re " beáll " a gyökérzet, és ha nincs víz, vége....zavarbanszomoru