2024. április 27., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#12950
Na mennyi volt a becsei minusz kavalkád? 
Látom most tüzeled el a "megmaradt téli tüzelődet" Nem semmi kipakolás, mint a búcsúban.
Itt a kárpát medence felett fog kinyiffanni ez az átok hidegmag.
Még lesem az utcai meggyfákat, még fehér a sziromlevél...Majdhogy totál virágzásban vannak. Itt a belterületen -1,3 volt a minusz, de kint volt -3 is.

#12949
Ezt nem érti meg senki, hogy a -10 fokos 850 áprilisban akkor is visz sok mindent, ha nem enyhe a tél.
Vagy ha december is és január is zord, a február átlagos, meg a március is, akkor is március végén, április elején már fagykár van.
#12948
Egy normális tél után is virágzik a kajszi már április 6-án, így ilyen hideg mellett akkor is fagykár keletkezne.
#12947
Ez van, az ilyen eltolódott téli "szezonban".
Írtam pár hete, hogy ez a langyos jan-ferb- sőt március kihozza a fák, gyümölcsök rügyeit. 
Mást nem tudunk esetleg  fehér mésztejjel lepermetezni a termő ágakat.  Ja , mostmár eső után köpönyeg.. de ezt ne feledjétek.
szomoru
#12946
Kettő darab kajszifa tele volt apró terméssel, megnéztem a reggeli -4 fok "eredményét" és megállapítottam, hogy szinte 100%-os az elfagyás.hány
#12945
Nekünk is van egy kínai datolyánk, az biztos hogy ő hajt ki legutolsónaknevet De azért ízre van nála jobb gyümölcs is.
Ami még szép és gyümölcsöt is terem, az a nyugati szamócafa, ő is jól bírja a szárazságot (mediterrán erdőkben őshonos), -6, -10 fokig a termés is bírja (merthogy novemberben porozzák a lepkák, dongók, stb-k, akkor is virágzik). Ízre kissé jobb, mint a jujuba, olyan alig kásás almaszerű, sok nagyon pici maggal (nekem nem zavaró).
A mézbogyót szerintem érdemes nem folyamatosan napfényes helyre tenni, nálunk nagyjából elvannak, tavasszal szépen hajt, augusztus közepétől meg készül a télre, így van beprogramozva. Tavaly érdekes volt, hogy az egyik az augusztus végi esők után elkezdett kihajtani.
#12944
Csóri palántákat befóliáztam és alágyujtottam  lazaegyelőre 8fokon tartja magát a bungalló,kint takt 1.3 TD -3.5

beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép



beillesztett kép

#12943
Igen, de én csak a mézbogyót ismerem ezek közül, az viszont szenved a mi klímánkon. A jujuba viszont jól érzi magát.
#12942

beillesztett kép

#12941
Van arra valami konkrét infó, hogy egy elvirágzott kajszi, amin már látszanak az ici-pici zöld barackok, az mennyire bírja a fagyot? Mert valaki írta, hogy tulajdonképpen egy hónapig még legalább annyira érzékeny, mint virágzáskor, de nem tudom, mennyire volt tapasztalat alapján a dolog, vagy tudományos.
#12940
No azért ez enyhe túlzás! Ott van még a kamcsatkai mézbogyó, fekete berkenye, meg a kedvencem az elaeagnus umbellata (legyen mondjuk pirosbogyós ezüstfa). Asszem 3 éve -6 fokban (szintén április elején) virágzott. Nem igazán zavarta, ugyanannyi termése lett laza Lekvárt is lehet belőle főzni, olajtartalma is van még mellé, meg persze gyógynövény/bogyó is 20x-os likopin tartalommal a paradicsomhoz képest (Ámerikában ugyanakkor invazívnak nyilvánították).

Csak az zavar, hogy még mindig nem tudtam rájönni, hogy kb. 3-7 éves koromból minek az szagára hasonlít a virágzáskori illata, valamilyen tisztálkodószer, vagy Azúr üzlet lesz a gyanúsított.
/viszont 15 éves koromban, egyetlenegyszer laza, volt egy márkás cipőm, annak egyértelműen sárgabarackvirág illata voltvidám/

Amúgy  szeretem a régi magyar gyümölcsfajtákat is, van itthon Batul, Húsvéti rozmaring, bordás alma, régi körték, helyi szilvák (meg a nemtomszilvanevet), meg a legújabb magról ültetett 3. évesen virágzó őszibarack. Ezeket metszeni, meg  permetezni sem kell (mondjuk én a többit sem).
#12939
Nem mindegy milyen fajta szilva. A veresszilva félék , ringló félék, a bódi (Boldogasszony), cacanska rana, lepotica stb kezd viragizni, még mind 30 százalék alatt, ugyanakkor a későbbi fajták még nem, Stanley, besztercei stb. ugyanez a cserko félékre is igaz. Ez a pár nap melegedés nagyon nem hiányzott a várható hideg napok előtt. 
#12938
Ma voltam a Szeged melletti Bordány - kiskertekben. Hát szép tömött virágban vannak a vesszők. 
De még valahogy nem metszenek, kivárva ezt a bolond hetet. Voltak akár 60 centis virágzó vesszők is. 
Szóval kivárnak, és a fagyok után alsó, még élő rügyre vágják vissza. 3-5 nap alatt ez látszik is majd. laza
Különben is nem szabad leterhelni 6-10 virágra a vesszőt, mert apró és beteg, íztelen gyümölcs fejlódik ki, ha még ha agyon is öntözik műtrágyás vízzel. 
#12937
Hetek óta először kijutottam anyósomék kertjébe nem messze Miskolctól, gondoltam permetezek egyet monília ellen. Legnagyobb meglepetésemre semmi sem virágzik. (Miközben nálam a szilva már igen, a kajszi meg már el is virázott) Szilva, körte, meggy, almafa van, de úgy látom talán Húsvét tájékán borulhatnak virágba.
#12936
Mihálygergén továbbra is csak 1-2 korai (sárga) szilva virágzik, a a Boldogasszony kis bimbós állapotban van, az Althan ringló épp csak megpattant. Az Újfehértói fürtös meggy és az őszibarack nagy bimbós, utóbbi néhol néhol piros bimbós, az alma és a körte virágrügyei megduzzadtak, kb. hét múlva kibomlanak.
#12935
Lassan oda jutunk, hogy hazánkban csak a jujuba termeszthető biztonságosan.
Bírja a téli fagyokat, későn, április második felében indul meg, így a fagyok nem károsítják. 
Már csak a termését kellene tudni sokrétűen hasznosítani.
#12934
Magnólia a szomszédban, 2 méterre a kajszi fánktól...

beillesztett kép



beillesztett kép

#12933
Néztem kajszi bibéket. Vegyes a kép...
#12932
Áthelyezve innen: Bioszféra (#35938 - 2023-03-28 15:32:30)

Újra ültettem a magomat-jaimat. Az idei csírázás nagyon rossz .Most vettem a Lidl-ben egy (4  csiráztató kazettát alja közepe meg tetetje.)
Lehet hogy elcsesztem az éjjeli-nappali  takarást, mer a felső réteg száradt, és radiátor se kapcsolt 20 fok fölé.
szomoru
Namost újra felső plexi takarás, hogy ki ne száradjon a téma 1 cm alatt. laza
#12931
Jó ötlet.vidám, és elismerésem az elszátságod mellett. A fáklyák, mint az olaszoknál is beválnak.
Azért én is látom, hogy változóban van a bioszférás időjárás, az ilyen "eltolódások" késések egyre jobban előjönnek .Lassan már március lesz a hidegebb a jan-februártól, és a csapadék szeszélye vagy aranyat terem májusban, de volt olyan év is hogy utána júli-aug. meg aszályba fordult.
Régen gyerkőc koromban a márc. 15. és rája a márc. 21. (Tanácsközt.ünnepe) iskolai szünet volt, mentünk ki a Terézhalmi erdőbe ibolyazni,zsíroskenyér pikniket tartottunk, és jót  biciklizni, melegek voltak, olyan édeskés levegőben, 15-20 fok, de azért reggel 10 alatt.
Az árkokban - ugye csapisabb volt a tavasz, békák, vizipókok, hemzsegtek és hangoskodtak... 
Most is várom az első békakurutty hangversenyt, mikor lesz. Közelemben van a Csemegi tó, mellette lefurt geothermikus kút, és a szárnyas vizimadarak. laza
#12930
Nem fogok permetezni, fűteni fogok. Körberakom bambuszfáklyákkal és viszek ki 3 hősugárzót. Van ingyen áramom, szóval menni fog éjszaka. Aztán lesz ami lesz...
#12929
Még a -0,8 nem is annyira vészes, hanem a következő, mai, ha lenyugszik a szél. Lehet -4 is, ha derült lesz az ég. Ha világosodik, napkelte felé egy puttony langyos vízzel még érdemes locsolni, permetézni, ha felér olyan magasra.
#12928
Azért ez hihetetlen...20 éve költöztünk a mostani lakhelyünkre. Ebből 16 évig eszembe se jutott, hogy a kajszinak tavasszal valami baja lehetne. De az utolsó 4 év... Most is -0,8 a hőmérséklet, nem is készültem még a ma reggelre. Holnaptól ( meg a jövő héten ??)  meg megint jön a hajnali őrjárat fáklyákkal meg a két hősugárzóval a fa alatt. Lepermeteztem Wuxal-lal is hátha segít jobban átvészelni a reggeleket.
#12927
A szilva és az őszibarack állapota Mihálygergén (min. 1 hét a virágzásig):

Nem tudom, hogy ilyen állapotban kibírnak-e -9 fokot (inkább nem)...

beillesztett kép

beillesztett kép

#12926
Gönci, magyar 80%-os, budapest és a mandula kajszi 50%-os virágzásban. Ma adtam nekik monília ellenit.
Cserkó, körte, alma erős rűgyezésben.
Szilva még pihen.
Már évek óta nem metszem a kajszit se nyáron se tavasszal. Tavaly az ág végeken lévő virágok élték túl a fagy kárt és értek be.
A friss futások egy fokkal jobbak, hátha megússzuk a szüretet.
#12925
Megkongatták a fagyveszélyes harangot jövő hét kedd-szerdára.
Namost azt tudom ajánlani, hogy toljuk ki, halasszuk el a barack (őszi) metszését, a sok termőrügy teteje (hajtás vége) essen a fagy áldozatául, de ha az alsó 4-5 még talán fakadás előtt állók talán megmenekülnek. Tehát a fagy után messük vissza 2-4 rügyre.
A kajszi sajnos már virágzásban van, itt esetleg a hajnali tűzrakás, szigorú felügyelett mellett, ha meg úgyis fúj a szél valamerről, akkor a permet locsolás segíthet. Nem nagy kunszt felvenni a háti permetezőt, es kiszórni durva fúvóka mellett a hideg vizet.
Meg ugye korán reggel 6 felé belső tüzes víz utánpotlással...
A lényeg talán hogy faggyon rá a virágra, a csészelevélre, igy átadva a hideg víz statikus energiáját ráfagyás előtt vagy hogy is mondják, ez talán 2-3 óráig megvédi a gyüm. kezdeményt.
Még esetleg a fehér mésztejes permet az őszifákra, hogy ne melegedjen fel a háncs-vessző a napsütéstől. Még most a hétvégén. lazaszomoru
#12924
Na majd fél napig kerestem ezt a fotót, 2018.Márciusa;
Azt a pirossas metszőollót egy háznéző "véleltlenül elrakta" a kabátzsebébe..duhos.. újat kellet vennem, mert szuper éles, japán acél. laza

Szerszámok:

beillesztett kép

#12923
Gyengébbre keverve nyugodtan.
#12922
sziasztok, szabad még lemosózni a kajszit erősen piros bimbós állapotban imitt amott már nyílik is?
#12921
Nagyon hiányzik a régi majsai kert-birtok. A sok gyümifa, meg az autó zúgás az oszágúttól Félegyházáig cca 200 m.
Na aki metszeni próbálja a pl. őszibaszarkot, az figyeljen;
Mindig az elvágandó rügy-bimbó felett 1-inkább 2 centire vágjuk le. A rügy feletti levágás sikja mindig kifelé mutasson, tehát ellentétessen a rügy felől.
Fajtától függően lehet 3-4  vagy alsó eredésű (60 cm alatti) vesszőt meghagyni, de csak 1-2 rügyre. Feljebb a katlan koronát illik kialakítani. a kifelé hajtó vesszőket 2-4 rügyre hagyni.
Ja és fertótlenítős vágólappal menjünk a másik fához.
A rügypattanás előtt, ami csak egynap lehet, ha  10 fok körüli a hőmi,  jótt tesz egy 1% .os réz alapú permet, leáztatás, nem csöpögősen.
laza
#12920
Nem, újra kiment érte a fuvaros kocsis, haza a hordót, meg a papát, és a 20 literes demijont pálesszal. laza
#12919
Bár nem engem kérdeztél, devidám:
Egyszer jó régen (lehetett vagy 70 éve) édesapám és a nagyapám voltak valahol szekérrel meg az ökrökkel és egyszercsak koromsötét lett. Nem láttak semmit, de az ökrök csak mentek és mentek. Aztán megálltak. Az ősök összenéztek, hogy mi történt, majd kiderült, hogy hazaértek.vidám Hogy előtte volt-e minőség-ellenőrzés, arról nem tudok, de nagyapámat ismerve nem lehetetlen laza 
#12918
És az éccakázás (főzős minőség ellenőrzés) után a lovak vitték haza nagyapádat?
#12917
Különben anno 1990-es években ilyenkor már döngetett a +10 fok napok óta, mentem is ki az őszi barackokat metszeni. Olyan kis létrára állósan, sál és kiskabát,sapka. Olyan márc. 20 ig kész volt kb 10 fa. katlanozva, és várva a lemosót.. Mondom márc. 20. napforulóra kész volt. ( a szomszéd is égette el a szőlő rőzsét !? de kár.. első osztályú pálinka főző alapanyag. Szegény nagyapám lovaskocsival vitette ki a 10 hektós hordóját cefrével a pálinka főzdéhez, félig megrakva még rőzsével a kocsit. Oszt ott éccakázott, csak másnap délután ért haza.) laza
#12916
Mai,- márc. 5. udvari részlet:
kezdődik valami, téltűrő virágok:
örökzöld, de mérgező -- babérmeggy kezdődő virágai

beillesztett kép


beillesztett kép

#12915
Nálunk(érthető okokból) alszik minden.
#12914
Kinél hogy állnak a gyümölcsfák? A Balcsiparton néhány korai mandula teljes díszben, a többiek még vagy nem, vagy csak alig virágoznak. Nálam még ~ 1 hét, de hátha az időjárás egy kicsit visszafogja őket.
Kajszi kicsi pirosbimbós, közepes idő mellett kb 2-3 hét múlva indulna a virágzás.
Remélem a tavasz a 10-e körüli lehűléssel (ha lesz!) ellövi az összes puskaporát (talán az még beleférhet) és 15-től indulhat a tavasz.
/ma esett 3,6 mm, így már majd 8 mm-nél tartunk februárban/

beillesztett kép

#12913
Feltétlenül. A takarás és a viszonylag meleg idő miatt megkezdődhet a rügyek duzzadása, mely még tül korai lenne. Csak akkor takard be ha várhatóan -15°C alá csökenne a hőmérséklet.
#12912
A friss telepítésű fűgét betakartam még november végén, most a 10+ fokok és a fagymentes éjjelek okán el kellene már bontanom?
#12911
Na hello agromérnökök itt a metnet oldalán!  laza
Arról volna időszerű kérdésem; a meleg-vizes pzsebkendő közé elhejezett csilipapi magok miért nem indulnak el?
Vagyis miért nem csíráznak? 
Az ablak alatti radiátorra tettem a pzs,kendős és propilén átlátszó kazettát, még Jan. derekán. azóta 1 mag, hajtás indult el, keservesen, amit egy 6-8 as beültetéses körkörös cserépben indítottam, de a többiek hallgatnak.
A magok tavaly őszi szedésüek, nem öregek. 
Viszont az a kérdésem; mennyi a min hőösszeg vagy min. T. amit elvisel a csíráztató?  Az ablakom alatt néha betekint a 17,5 fok, de ha felfűtt a radiátor akkor meg 24 fok is van, nem sokáig. Ugye most éppen csak 0 fok van,
 kint, de inkább -5. Na szóval ne menjünk 20 fok alá, a szobában?
A  langyos viz utánpótlás megy naponta, de semmi mozgás, kibúvás.kacsint 
#12910
A két kép így együtt tökéletes. Én sosem láttam még a zöld rügyű fajtát, itt a barnák vannak elterjedve, azok meg kb. április közepén érik el ezt a színt. Nem csodálom, hogy sokakat megtéveszt ez a zöld rügyes telelés, jómagam is bedőltem volna neki. nevet
Mindig tanul a zember'.
#12909
Fajta függő, vannak zöld rügyes orgonák és vannak ilyen barnás-lilás rügyű orgonák.
Ha ugyanezt zöld rüggyel látják, egyből jön a "Rügyeznek a fák!" mondatok!
Mondjuk a cseresznye, meggy, gesztenye duzzadt rügyeire is ráfogják, hogy rügyezik, holott nem!

beillesztett kép

beillesztett kép

#12908
No, itt Tarjánban így néz ki az orgonarügy. Ha olyan lenne mint amit legutóbb a fórumban láttam, nem hiszem, hogy kihajtana áprilisban...

"K"ülvárosi és "B"elvárosi rügyeket hoztam. Borzalmas a kép minősége (1.5k Nokiás...) és esteledett is de a lényeg látszik, alusznak...


beillesztett kép

#12907
Köszi. Tőlem már hétfőtől jöhetne a tavasz nevet
harki. Most a lexebb a füvem az idényben.
#12906
Szép fák.. Várd a Tavaszt, szép heteket kívánok! laza
#12905
Dettó a szilva mandula itt is. Többi fáról nagy nehezen lehullott, pedig már augusztus elkezdett hullani, de az augusztus végi szeptemberi özönvíz után kitavaszodott.  Nyár nulla fűvágás, ősszel meg hetente. 
#12904
A szilva/kajszi fánk szilva része így december elején...

beillesztett kép



beillesztett kép

#12903
Igazad van, akkor ez egy kaszakalapács lehet.  Régebbről, a 80 as években volt kiskerti parcellám, oda a homokos sovány része lucernát (herét) vetettünk, hogy fogja homokot, meg nitrogénnel töltse fel a gazos részt.
Na akkor és amikor, nem szégyelem  32-35 éves fejjel tanított meg apósom - Kaszálni -  !!  --onnét eredhetett a kis kalapács..
Előzőleg volt  kamasz koromban a kezembe kasza, de jújj, rámszóltak a felnőttek, tedd csak le..azt Jancsika! laza

#12902
Ilyen örökségem nekem is van. A jó öreg kaszakalapács. Másra nem is lehetetne használni. Igaz soha senki nem láttam vele kaszát kalapálni. Minden másra is jó, mert az újaknak széttörik a nyele. 
#12901
Elővettem egy régi relikviát, apósom kalapácsát.
Na ez osztán nyugdijas korban van, de azért a diókkal elbán. U.i. tán régen a szegény parasztoknak adták ezt a képlékeny puha kalapácsot? A régi 20 forintos papiron pedig szépen díszelgett a  szexi macsó kezében. (ha valaki tudja, töltse fel); laza

beillesztett kép

beillesztett kép

Utolsó észlelés

2024-04-27 07:27:05

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

11.6 °C

na00

RH: 82 | P: 1015.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.