2024. május 08., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#12804
 2 éve iszonyú finom volt, idén is be fogok tudni számolni az ízéről kacsint

Most 2 napig nem voltunk itthon, kimentem a cseresznyét megnézni, de már aszalódik, romlik, nem szedhető szomoru A nagyját senki nem ette meg, 1 hete szedtem egy csomót a vendégseregnak, alig kóstolta meg valaki. Gyerek meg szelektív evő, semmilyen gyümölcsöt nem hajlandó megkóstolni (régebben banán, alma még mentek), úgyhogy kinek van a fan, nem tudom szomoru
Málna füge áfonya körte szilva őszi és idén már káki (!) is el fognak fogyni, egyrészt kevesebb (bár málna özön mennyiség van), másrészt nagyon finomak, és a többség nem egyszerre érik, mint a cseresznye.
#12803
Az enyém egy eléggé beépített környéken van, ide nem jár be sok madár. Azért megcsipkedik, de minimális arányban. Ja, ha esős az idő, akkor a tömött fürtök be tudnak penészesedni. Én mindig megvárom, amíg rendesen beérik, ha nem fekete, akkor csak 1-1 szemet eszek a feeling kedvéért (a család többi része meg pont fordítva: már pirosan megeszik a maguk "részét", mire jó lenne, már megunják). Idén ez a stratégia nem igazán jött be, mert pont az érés csúcsán volt sok eső, így a gyümölcs jelentős része a fán fog rohadni.
#12802
U.n. rideg tartású őszi esetén a fertőzések ellen magas a védettség, de az íz anyagok kifejlődése és a méret kivánja a nemesítést. Ez meg megint a fertőknek kedvez. Adok - kapok féle dilema. Ha viszont célzott metszést, és jó tápanyag feltöltést, és öntözést alkalmazunk, elég szép és jóízű barackokat kapunk cserébe.szomoru
#12801
Nekem is ez a fajta uralta az udvar egy részét. Előnye; nem kukacosodik, mert közép korai. Hátránya;  Nagyon erős késztetést kap a seregély csapat részéről, amikor kezd pirosodni. 
Elrettentő hadművelet; csillogó sztainol csíkok ezüst szalagok fekötése a fára. Ha már sötétpiros-fekete sötét a csercsi akkor már nem támadják. Ha nedves párás az érés hete, akkor a szürkepenész nyammolja, tehát minél előbb le kell szedni, mosni folyó vizzel, és gyorsan fogyasztani hűtőzés után. laza
#12800
A miénk pont egy hete volt ilyen nevet 
#12799
Donnie, ha szigorúan egy napot kéne megjelölni, hogy mikor "érett be", mikor a legjobb a Szomolyai idén, akkor a mai napot mondanám.  laza Nagyobb már nem lesz (hízott még az elmúlt napokban, teljesen beérve amúgy egész szép nagy tud lenni), édesebb sem, innét már lefelé megy.

beillesztett kép

#12798
Látom akkor ott is szépen jönnek az eredményekvidám
Tafrina, ha jól tudom, csak 12 fok alatt támad, ha felette van (nyilván éjszaka is), akkor jöhetnek az új levelek. Aztán jövőre kezdődik megint.
Előbb linkelt Gyulai Iván mondja azt, hogy minek kezelje az őszibarackot tafrina ellen, aztán metszegesse szanaszét, ha a kezelés és metszés nélkül nagyjából ugyanazt érheti el. Persze azért más módszerekkel vigyáz a fáira (mindenféle növénytársítás). 
#12797
A teljesen rideg tartású őszi pedig :

beillesztett kép

#12796
Ekkora málnát én még nem láttam nevet közepes szamóca méretűek!

beillesztett kép



beillesztett kép

#12795
Nálunk a levéltetű így nézett ki:
2020: katasztrofális állapotok, a fák többsége nem látszik ki alóla. Javulás: augusztusra, utána egy ideig minden tele volt katicával, fülbemászóval és zengőléggyel.
2021: durván sok levéltetű még mindig, de azért jelentősen kevesebb. Javulás: nyár közepe, megint rengeteg jótékony rovarral ismét. A nyár második felében már csak elvétve volt tetű itt-ott.
2022: nagyon kevés levéltetű, az olyan fákon ahol 21-ben még totális "ellepés" volt, is már csak foltokban, számos fán egyáltalán semmi. Katicák, fülbemászók és zengőlegyek hemzsegnek már április végétől mindenhol szeret

Szóval igen, 3 év nulla méreg után csodálatosan beállt. Elképesztő mennyiségben és minőségben lesz minden gyümölcs (málna körte füge áfonya, de még a káki is!), és teljesen egészséges mindegyik fa. Egyedül a szilva gyengébb kicsit, ott pár foltban még van tetű, de fogynak ütemesen.

Na de az őszi az nagyon nagyon meglepett. Már megkapta az utolsó kenetet, 2 éve nem metszem, úgy is néz ki - erre idén nemhogy telis-tele van egészséges terméssel, de a tetejébe a (minden évben szokásos, tavaly mindkét fán egész évben kitartó) tafrinát is ledobta mind a két fa! 
Pár napja fedeztem fel elképedve, hogy megszűnt a levelek ronda fodrosodása, az elmúlt 1-2 hétben kinőtt új levelek gyönyörű egészségesek.

Szóval erre aztán totál nem számítottam! 
A "hagyományos", szőrös őszin 2 éve is volt pár szem, de a kopasz barackfáról még a büdös életben egyetlen szemet nem tudtunk enni, mert mindig tönkrement az a pár is, ami kötött.
Most meg még azon is van 1-2 tucat, és egyelőre normálisan fejlődnek. Tafrinát ez is lerúgja magáról, ahogy nézem.
Hihetetlen jó nevet
#12794
Az a vicces/furcsa/érdekes, hogy ezek a dogmák (főleg a permetezős része) meglehetősen újak, bár majd mindenki úgy kezeli, mintha ezek nélkül lehetetlen feladat lenne a gyümölcstermesztés.
Pont tegnap néztem a cseresznyét, van rajta néhány penészes szem (mondjuk ~1%), de a többi teljesen egészséges, pedig 4 éve nem látott permetlevet; katicalárvát, meg katicát annál többet. Amikor átvettem a kertünk egy részét a szomszédtól, tavasszal mindent elleptek a levéltetvek (persze maradt úgy), aztán évről-évre csökkent a számuk. Most úgy tűnik beállt a katica/levéltetű egyensúly a kertben (kivéve a hangyákkal támogatott hadosztályoknál, de már ott is van ahol a katicák nyertekvidám).
Nálunk még az ormányosbogarakkal van baj (a kicsikkel), azokat még muszáj vadászni, de idén talán belőlük is kevesebb van, megjelentek a természetes ragadozóik. Konkrétan van egy két növény, amin (gyilkos) poloska őrjárat van. A növényt nem bántják, ellenben az összes kártevőt likvidálják.

Van egy felvetésedről (is) szóló videó Gyulai Ivánnal, bár kissé hosszú és a minősége is..., de nagyon hasznos és érdekes: Link
#12793
A két éve nem metszett őszibarackfa telis tele gyümölccsel, és a kezdeti tafrinát 90%-ban ledobta. Mióta itt lakunk, sose nézett ki ilyen egészségesen.
Pedig már eldöntött tény volt, hogy idén kivágom.

Imádom, amikor dogmák dőlnek össze, mint pl. a folyamatosan metszős-permetezős, mást elképzelni sem tudó elméletek vidám
#12792
Köszönöm szépen!
#12791
Szia!
Én egy tábla facéliát tudok a Jászságban.
Jászapátit elhagyjuk a főúton Heves irányába és a település szélétől kb  1 km-re van, bal kézre.
#12790
Nálunk csak porzós, virágzó gránátalmánk van;

beillesztett kép

#12789
Sziasztok!

A Jászságban és/vagy Karcag környékén tud valaki esetleg nagyobb facélia termőterületet?
#12788
Káki (Floo-tól) nevet
#12787
Na őt nem vágom. (?)
#12786
Nice kacsint

beillesztett kép

#12785

beillesztett kép

#12784
Ha leszárad a fürt/fürtrész akkor peronoszpóra, ha kireped "sérves" lesz a bogyó akkor lisztharmat. nevet
#12783
Az internetről: "A KÁLIUM-HIÁNY TÜNETEI
K-hiány esetében a fiatal, még nem teljesen kifejlõdött levelek szélén kezdõdõ, majd a levéllemezre is átterjedõ barna/vöröses-barna elszínezõdés, nekrózis a jellemzõ..A levélszélek besodródnak a nekrózis kezdete után.
A levélnyélhez közeli részeken a levéllemez elsárgul, majd nekrotizálódik. Fehérbor szõlõ fajták idõsebb
levelei feketés-barnára, a vörösbor szõlõfajták lilára színezõdnek. A bogyók aprók, fejletnek és savanyúak , az egész tõkének vízhiányos,
fonnyadó jellege van.
Rossz a vesszõ beérédése, fokozott a fagyveszély."

Aaaaah, sok baja lehet szegény szőlőnek. Ezekre a tünetekre ráismerek...
Aug. elejéig gyönyörű volt, a hónap végére meg már alig volt levele és fonnyadtak a bogyók. Decemberre meg már le volt fagyva az egész...
2-3 éve 50-60% os fedettségű peronoszpóra (v. lisztharmat...a fene se tudja) mi volt rajta, megette a fürtöket. Elég szöszös a levél fonákja, azért vagyok mindig bajban, hogy peronoszpórás már vagy még nem...szomoru
Majd hozok még levélképeket ha látok szép kifejlett betegségtüneteket rajta.

Anyum a gyökere közelébe öntözi a konyhai maradékok vizeit, mondán hadd igyon szegény. Abban a mosogatóleves vízben simán lehet foszfor...szomoru
#12782
Nekünk van egy 14 éves mangónk, egyelőre még bőven elfér a lakásban, de lassan építeni kellene neki egy walipinit. De azzal meg lenne egy "kis" földmunka, meg jó lenne úgy megcsinálni, hogy a teteje nyárra levehető legyen. Ötleteket szívesen várom laza Aztán majd lehet jönni mangót szüretelni, már ha egyáltalán önbeporzós, stb-stb.
#12781
Kiegészítés képpen; szerintem nem annyira perenoszpóra,  amúgy se voltak 3 napos esők,,hanem a szőlő egy tavaszi betegsége, a szőlő-orbánc, az okoz ilyen barna vöröses erezést, és még a tápanyag kereszt-zárlat, nem tudja felvenni a tőke a tápanyagokat. Talaci jól közelít. A fajta jellege is bejátszhat, a nitrogén és a kálium hiány mutatkozik. A terméskötődésért felelős foszfor viszont túlsulyban lehet.
Esetleg még ássál fel 2-3 ásónyomnit a tőke közelében, és nézd meg a gyökér körül nem -e vannak föld-gyökér gócok, a gyükér golyva gombás fertőre is gondolok. Akkor nincs más, ki kell vágni a sort, és szellőztetni 2 évig nem szőlővel...szomoru
#12780
Mindenre is.nevet 
#12779
Tudtam, hogy ez a szőlő érzékenyebb a peronoszpórára de hogy ennyire...
No, majd lesznek még levelei. Kénytelen leszek rendszeresen permetezni, hogy legalább azok megmaradjanak...
Köszönöm a tanácsokat!  nevet
#12778
Az ennyire fertőzött levfeleket már nem tudod megmenteni permetezéssel. Inkább távolitsd el a fertőzőtt leveleket és égesd el. A levél színének változása mikro és makroelemek hiányát jelzi. Link
Érdemes lenne rendszeresen valamilyen levéltrágyával permetezni.
#12777
Ez pedig nagyon erős peronoszpórás fertőzés.  Bordói lén helyett lehet mást kellene használni. (champion) Illetve megelőzés fontosságára itt felhívnám a figyelmet!
Ezenkívül felszívódószereket (pl Armetil C) is tessék használni. 8-12 napos permetezési fordulókkal megvédhető a szőlő. 
Mindemellett a lisztharmatról se feledkezzünk meg,és minden permetezéskor menjen kén hatóanyagú szer is.
Május elejétől védekezni kell peronoszpóra ellen is(!) megelőzésképp,mert ha egyszer berobban akkor nagyon nehéz megfogni
#12776

beillesztett kép


Találtam az interneten egy képet, ami hasonlít a végkifejlethez.
#12775

beillesztett kép



Lepermeteztem a peronoszpórás szőlőket bordói lével de attól tartok, hogy a hátsó szőlőnek ez nem ért semmit se.
Azt a fenti képen látható rontás pusztítja. Nagy laza fürtű, vastag héjú, lilásrózsaszínre érő, illatos szőlő, hosszú csapra, szálvesszőre metszve igen bőven terem DE: augusztus végére nem marad rajta levél! Ezt szó szerint értsétek! Egyetlen levél sem maradt rajta csak a 100 kilónyi félérett fürt... duhos
Ezután a bogyók 70%-a összefonnyadva lepergett, a többi kényszerérett. A vesszői sem fásodtak el így már decemberben meg voltak fehéredve (elfagytak...). Tavasszal nem is metszettem meg, megvártam, hogy kihajtson. A 30-40%-a tövestül elfagyott a vesszőknek, ujjnyi 2-3 éves karokat is le kellett vágnom.

Pár szót még erről a betegségről: a levél színén vöröses foltok keletkeznek főleg a szélein, majd elindulnak befelé. A foltok előbb-utóbb elszáradnak, összeállnak nagyobb területekké és a levél széle elkezd felpenderedni majd széttöredezve lehullanak a darabok. Sokszor csak a levélnyél marad...
Általában júliusban futott fel a fertőzés, addig gyönyörű zöld volt a szőlő és augusztusban teljesedett ki. Sokáig azt hittük, hogy napégés, de inkább valami vírus lehet.
Minden tanácsot szívesen fogadok!
#12774
Törölt tartalom
#12773
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#560244 - 2022-05-23 15:07:32)

Fel fogok tolni most már egy fotót amint fekete lesz.
Ha ez júni 11 éjfél előtt történik, majd kitalálunk valami büntit kacsint
Már ha tényleg szomolyai...
#12772
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#560242 - 2022-05-23 14:57:14)

4-6 hét különbség 100%, hogy nincs országosan.
Lehet, hogy Bigarreau, ha május végén érik. De ha vársz egy kicsit, és korom fekete lesz, festő levű, émelyítően édes, akkor Szomolyai.
#12771
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#560240 - 2022-05-23 14:49:44)

Úgy folytatódott a mondat, hogy "aztán leszólják, hogy nem jó". Szóval aki vízízűen szereti, azokra nem vonatkozik a kijelentés. Amúgy én is szoktam enni belőle pár szemet pirosan, csak a feeling kedvéért, mert íze nem sok van még olyankor.
#12770
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#560239 - 2022-05-23 14:45:04)

Hivatalosan, a fajtaleírásban június 12-ét szoktak megadni, ha nem azt, hogy június közepén. Link Nálam 1-2 nap eltéréssel június 10. körül szokott teljesen beérni, 2018 nagyon kilógott a sorból, ahogy mondtam. Ha marad ez a meleg, akkor szerintem idén is előbb érik pár nappal, mert éppen tegnap lepődtem meg, hogy már pirosodik. 5-7 nappal később szokott. De felőlem aztán eheted május 22-én is, pirosan, aztán panaszkodhatsz, hogy nem jó.  laza
#12769
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#560238 - 2022-05-23 14:40:12)

"Sokan beleesnek abba a hibába, hogy pirosan eszik"
Ha pirosan is imádom, akkor is hibázok mikor megeszem?  laza
#12768
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#560237 - 2022-05-23 14:35:16)

Nálunk június 11.-én 13.00-16.00  között szokott, de van, hogy csúszik 2-3 órát. 
#12767
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#560236 - 2022-05-23 14:10:31)

"Június 12-én érik be teljesen"
laza laza laza laza

Mégha full egyszerre érne is be ugyanazon a fán az összes, ez akkor is érdekesen lenne ilyen formában, nem?
Ugyanazon a helyen is lehet 1-2 hét csúszás az érésben, pláne még az országon belül (ahogy írtam is).

SzőllősiLaci: ez is lehet gond, igen. Itt nálunk júniusban már potyog, aszalódik a hónap közepére.
#12766
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#560235 - 2022-05-23 14:09:57)

Nálunk sosem éri meg a Júniust, addigra féléretten leverik a seregélyek.
#12765
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#560234 - 2022-05-23 14:07:50)

Május végén mindig olyan, ahogy leírtad. Sokan beleesnek abba a hibába, hogy pirosan eszik, aztán leszólják, hogy nem jó. Június 12-én érik be teljesen, akkor korom fekete, mézédes. Egyszer volt olyan, hogy május utolsó napjaiban már simán jó volt: 2018-ban, de emlékszünk arra az április májusra...
#12764
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#560233 - 2022-05-23 14:00:51)

Feketedni tud még hetekig, de nálunk május végén mindig bőven ehető volt (most is az lesz).
Tavaly se voltak nagyok, de idén tényleg mazsola a méret szomoru

Az országban egyébként 4-6 hét eltérés is lehet, mondjuk Zala és Borsod/Szatmár között. Mi itt a mikroklíma miatt eléggé "koraiak" vagyunk. Már a málna is szemesedik szépen.
Egyébként nem 100% hogy szomolyai, lehet valamilyen hibrid is, koraibb fajtával keverve. Sose kukacos, a koraisága miatt.
#12763
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#560231 - 2022-05-23 13:59:32)

Május végén még csak pirosodik, június 10. körül érik. Nekem is van. Link
#12762
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#560197 - 2022-05-23 07:14:49)

Eddig mindig május végén érett legkésőbb, mivel Szomolyai.
#12761
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#560196 - 2022-05-23 01:02:41)

Próbáld meg, hogy megvárod a június 10-e környékét, amikor érik. nyelvnyujtas
#12760
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#560191 - 2022-05-22 21:10:31)

Hát idén hiába nem volt fagy, hiába tudott kötni a cseresznye: mivel lent mélyen a talajban sincs víz, a termések nevetségesen kicsik, még egy szomolyaihoz képest. Komolyan max 2 centisek. Pár mm "hús" a mag körül, az íze meg.... hagyjuk.
Ez idén értékelhetetlen.

Köszönjük, időjárás szomoru
#12759

beillesztett kép

beillesztett kép

beillesztett kép

beillesztett kép

beillesztett kép

beillesztett kép

#12758
Na kérem! Lehenteltük a narancsot, mert alulról barnulni kezdett. Nem volt egységesen narancs színű, viszont...
A legvékonyabb héja volt amit valaha narancsban láttam: a felszín alatt 2 mm-rel már lédús gyümölcshús figyelt, eszméletlen erős narancs aromával.
Az íze pedig: MÉZédes, semmi köze a bolti narancshoz, szinte már fura volt, hogy egyáltalán nincs is savanyú aromája! Volt benne egy 6-7 mag, após le is csapott rá. Mondom neki: 40 év és nektek is érni fog vidám

Szerencsétlen fa több mint 1 napig fekve volt amúgy mivel nem voltunk itthon a hülye barom bazsa meg felborította (más károk is voltak, málna karó, paradicsom). És így is alig engedte el az egy szem termését, úgy kellett lecibálnom.

Bárcsak máskor is meg tudna érni pár szem. Mindent meg fogok tenni érte, az biztos. Jövő héten át lesz ültetve jóval nagyobb edénybe, egy rakás citrus földdel kiegészítve. Hátha télen megint kedvet kap egy jó erős virágzáshoz!
#12757
Igen, a körte alma szereti azt a talajt ami van felétek. A szárazság ellen hetente locsolj a fák alá kb.min: 10 litert.
Amúgy kicsit félrevezető lehet a monilia- sárgulás-rozsdásodás. Van olyan fázis az elvirágzás után, pld. a szőlőnél is, hogy a felső " virág sapkáját" hányja le a fürt, olyan mint ha perenoszos lenne. Pedig pár nap múlva zöldel alatta a termékenyült bogyó.
vidám
#12756
Cseresznye még csak-csak (30%), meggy viszont alig (20% alatt) várható, meg amúgy is messze még az érés...
Volt olyan év, hogy a "nagy termés" 5-6 mm-es kényszerérett sárgáspiros gömbökké fonnyadt, a magon volt vagy 2 mm hús.
A körte viszont nagyon ígéretes.
#12755
Jól teszed , a permet most fürtöt ment-terem. Nem kell nagy vastag permetet elszórni, csak az előírt0.2-,0.3, %-ost. Az se bosszantson, hogy rossz irányból fúj a szél kerüld meg.Szél az van mostanság, vagy szinte naplemete felé permetölj. Cserkó, meggy lesz-e?kacsint

Utolsó észlelés

2024-05-08 13:46:29

Tát - Kertváros (106m tszf)

19.0 °C

09002

RH: 61 | P: 1018.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121020

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.