Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
A mai Tmin 16,9 fok, Tmax 34,3 fok volt. A napi közép T. 25,6 fok lett.
Az utóbbi napokban látványosan romlott a vegetáció állapota, egyre több fa sárgul, bokrok kókadoznak, a fű pedig már az utóbbi néhány nap alatt szarrá égett nagy területen, de nem mindenhol.
Borzadály és csak holnap kezdődik az igazi lángszóró, mely legalább 6 napig fog tartani.
Már bemelegítésként holnap meg lehet a 36-37 fok, aztán szombat-vasárnap 38 fok körül, hétfőn és kedden még a 39 fok is megcsíphető, de szerintem a 40 fok nálam nem lesz meg.
Eddig 2007. július 20-a viszi nálam a prímet a 40,4 fokos TopMax értékével, azóta pedig meg sem sikerült közelítenem a 40 fokot, hisz 2013. július végén és augusztus elején mérhettem két ízben 38,5 fokot, azóta pedig 2021. júliusban egy 37,8 fokos TopMax-ot, ill. 2022. júliusban egy kereken 38 fokos TopMax-ot mérhettem.
Hiába voltak beteg meleg nyarak a 2020-as évek első felében, de ez a 38 fokos csúcs azeet elég sovány, figyelembevéve azt, hogy hány hőhullám volt már.
Viszont az 99,9 %-ban kijelenthető, hogy ez a mostani hőhullám lesz a Top1 2020. óta.
Viszont úgy gondolom, hogy jövőre nagyon-nagyon kemény nyár jöhet, akár én is bemérhetem a 41-42 fokot.
Az utóbbi napokban látványosan romlott a vegetáció állapota, egyre több fa sárgul, bokrok kókadoznak, a fű pedig már az utóbbi néhány nap alatt szarrá égett nagy területen, de nem mindenhol.
Borzadály és csak holnap kezdődik az igazi lángszóró, mely legalább 6 napig fog tartani.
Már bemelegítésként holnap meg lehet a 36-37 fok, aztán szombat-vasárnap 38 fok körül, hétfőn és kedden még a 39 fok is megcsíphető, de szerintem a 40 fok nálam nem lesz meg.
Eddig 2007. július 20-a viszi nálam a prímet a 40,4 fokos TopMax értékével, azóta pedig meg sem sikerült közelítenem a 40 fokot, hisz 2013. július végén és augusztus elején mérhettem két ízben 38,5 fokot, azóta pedig 2021. júliusban egy 37,8 fokos TopMax-ot, ill. 2022. júliusban egy kereken 38 fokos TopMax-ot mérhettem.
Hiába voltak beteg meleg nyarak a 2020-as évek első felében, de ez a 38 fokos csúcs azeet elég sovány, figyelembevéve azt, hogy hány hőhullám volt már.
Viszont az 99,9 %-ban kijelenthető, hogy ez a mostani hőhullám lesz a Top1 2020. óta.
Viszont úgy gondolom, hogy jövőre nagyon-nagyon kemény nyár jöhet, akár én is bemérhetem a 41-42 fokot.
Végül nem jött össze a 20,0 °C-os hőingás, de csak fél fokon múlt, 33,4 °C lett a Tmax.
GFS is képbe van azért...
------
Itt még akármi is lehet.

GFS jelen futás alapján hőzivatarokkal számol 30.-ra majd röff neki elsején.
Bár én inkább az Ecm verzió miatt parázok, mert a térképről lerivik a szélnyírás és vonalba rendeződés esélye. Ami méretes légzuhatagosdit vethet előre.
Ami persze mondanom sem kell csontszáraz levegőre ráfutó miújság mit képes okozni.
Összekókányoltam hozzá egy kis fantázia csinálót...
A nagyobbik kép az ECM a picike a GFS.
Fenti eszmefutattás inkább a TIszántúli emelt konvekciós mivanra vonatkozik. Maga front az animáción már közel sem olyan ritty rotty itt inkább a front előtti szeles+jeges zivatar veszélyekre tettem a hangsúlyt.
Ahogyan a GFS-en is. 30án némi szütymögés aztán elsején meg szerintem ilyen izolált "rombolók" tevékenykedhetnek.
De legalább utána egy darabig nem látszik ez a pusztulat.
Jó magam panelba még mindig klíma nélkül nyomom.
Laza 28 fokos lakást általában éjszakai kereszthúzatolással 24 fok körülire sikerül levinni, ami nagy segítségemre van az északias áramlás. Remélem a szél marad, mert ami most jön nekem sem lesz sétagalopp...
------
Itt még akármi is lehet.
GFS jelen futás alapján hőzivatarokkal számol 30.-ra majd röff neki elsején.
Bár én inkább az Ecm verzió miatt parázok, mert a térképről lerivik a szélnyírás és vonalba rendeződés esélye. Ami méretes légzuhatagosdit vethet előre.
Összekókányoltam hozzá egy kis fantázia csinálót...

A nagyobbik kép az ECM a picike a GFS.
Fenti eszmefutattás inkább a TIszántúli emelt konvekciós mivanra vonatkozik. Maga front az animáción már közel sem olyan ritty rotty itt inkább a front előtti szeles+jeges zivatar veszélyekre tettem a hangsúlyt.
De legalább utána egy darabig nem látszik ez a pusztulat.
Jó magam panelba még mindig klíma nélkül nyomom.
Valószínűleg kőtörő aszószegfű, legalábbis az AI ezt dobta ki és a külső jegyei tényleg stimmelnek. 
Én pedig rengeteg szarvasbogárral találkoztam a Kamaraerdőben, szemlátomást ők is elemükben vannak.
Én pedig rengeteg szarvasbogárral találkoztam a Kamaraerdőben, szemlátomást ők is elemükben vannak.

Nagyjából így lehet kibírni nálunk (gyerekekkel). Kimegyünk, pancsolunk, aztán húzás befelé, mert ez a meleg kezd olyan lenni, mint amikor az ajtón kilépve mellkason rúgják az embert.

Olvasgatom a soraid sokszor, de ami a 100%-1-et illeti, az az értelem a hozzászólásaidban (gondolom ki lehet találni, hogy hova sorolható a Tied.) Ennyi faszságot felhalmozni, nem is értem, hogy lehet.
Lehet én nézem másként, vagy csak más körökben mozgok, de a szerelmemen, meg még egy elvetemültön kívül én mindenkit csak szenvedni látok/hallok... IGEN, MÉG ITT OSZTRÁKIÁBAN IS!!!44
Többieknek: Kitartást, a modellek szerint jó esély van a felfrissülésre, persze még sok van a nyárból! Darknak, meg Andisunknak, (mind a 99%-nak) élvezetes napokat kívánok!
Puszi pá!! És bassza meg ez a meleg!!!!!
Lehet én nézem másként, vagy csak más körökben mozgok, de a szerelmemen, meg még egy elvetemültön kívül én mindenkit csak szenvedni látok/hallok... IGEN, MÉG ITT OSZTRÁKIÁBAN IS!!!44
Többieknek: Kitartást, a modellek szerint jó esély van a felfrissülésre, persze még sok van a nyárból! Darknak, meg Andisunknak, (mind a 99%-nak) élvezetes napokat kívánok!
Puszi pá!! És bassza meg ez a meleg!!!!!
Itt ez a növény lett elterjedt nagyon.. észrevettem idén 2-t a kertben is már, azóta látom, hogy mögöttünk a homok már rogyásig van vele gyalorlatilag, nagyon dekoratív, hosszú ideig virágzik és a porszáraz homokban is látszólag kurvajól érzi magát.. övé a jövő. Plusz alább szintén egy a perzselő meleget kedvelő életformák közül.


Végre eljött az az időjárás, amitől az emberek 99 %-a(100-1% metnetes altípus) boldog ! NAGYBETŰS NYÁR ! Ezért vannak a tavak, folyók, strandok, élményfürdők, tengerek, hogy kielégítse a nyáron víziállattá váló emberek igényeit. A 99 % arra vágyik, hogy legyen nyár, süssön a nap, ne kelljen egy pendejnél több ruha, villogjanak a bájos fehércselédek bájai a balatoni korzókon, semmi felhő meg eső, csak a végtelenített meleg szeptemberig. Lehet hideg sört szürcsölni meg végre bekapcsolni a vágyott klímát( legalábbis annak az egy százaléknak aki utálja a meleget) Mindíg eszembe jut egykori kolléganőnk, aki ha hideg volt, esett (eső vagy ha hó pláne) akkor visított és dubajba vágyott(vagy legalább Nápolyba, olasz csávóval kavart), ahol sosem hűl 20 fok alá és SC-t is ritkán látni hát még St-t vagy Ns-t. Igazából itt az alföldjeinken már dubajozni lehet, lassan zebrák és tevék is elterjednek, csak akik megrögzött erdőlakók élvezhetik a 38 helyetti 32 fokos langyi időt. Most eljött a lángos, a fagyi, a strandtulajdonosok meggazdagodásának ideje,csak nem fogy ki mindenhonnan a víz mint a Velencei-tóból ! A lényeg a pancsolás, vitorlázás, utazzunk világgá, olcsó most már a dollár meg a benzin is. Sose halunk meg meg nem fogy el az artézi meg termálvíz ( nyugdíjasok hátralévő idejében legalábbis).
Én meg maradok a sejhajomon, lakásfelújítás azon a 13 szabis napon, amit a nyáron kivehetek, nyaralni a zuhanyzóban fogok, esténként egy schauer erejéig.
Sajnos az nem azon az 1-2 fokon, vagy tizedfokon fog múlni. 1 hét 35 fok feletti Tmaxok esetén az, hogy most 39.6, vagy éppen 42 fokon tetőzik a forróság, teljesen mindegy. Ha nincs csapadék, (már pedig nincs) így is úgy is kiszárad, megsül minden. Kivéve persze azok a növények, amik szeretik, vagy elviselik ezt az időt.
De ha mondjuk 2 hétig “csak” 30-32 fokok vannak és úgy nincs csapadék, akkor is ugyanez az eredmény.
De ha mondjuk 2 hétig “csak” 30-32 fokok vannak és úgy nincs csapadék, akkor is ugyanez az eredmény.
"legalább legyen valami értelme"
Szeretnék én is még több fát kivágni, kutat betemetni, mert értelmet ad a mindennapjaimnak.
Szeretnék én is még több fát kivágni, kutat betemetni, mert értelmet ad a mindennapjaimnak.
Itt egyelőre úgy tűnik ma se lesz meg a forró nap. Remélem holnaptól azért megkezdjük már a gyűjtögetést, mert ha már ennyit szenvedünk, legalább legyen valami értelme. Itt a 40 fok elérését nem tartom valószínűnek (annak idején, 2007-ben is csak 39.6 fokig ment fel), és az abszolút rekord megdöntésére is kevesebb esélyt látok most, mint pár nappal ezelőtt. Aztán persze még bármi lehet.
Ez inkább Vas - Győr-Moson-Sopron - Veszprém, de nem baj...
Este lehet, tán amiatt nem látszik rajta a sötét Zala
Este lehet, tán amiatt nem látszik rajta a sötét Zala
A régebbieknél figyelni kell, mert egy konkrét dátumnál nem mindig a keresett nap jelenik meg.
Időnként el van csúszva néhány nappal.
Időnként el van csúszva néhány nappal.
"Hát elkezdődött"... Pápoc külterületén kigyulladt a gabonatábla és az erdő...
Bővebb infó: Link
Bővebb infó: Link
Az utolsó weboldalmódosítás után még jobban elrejtették. De rajtam nem fognak ki
:
Link
Egyébként először a met.hu-n a jobboldali menüben a "Napijelentés kiadvány"-ra klikkelj, aztán a menük alatt, szintén jobboldalt a 2., azaz alsó sárga "dobozban" az:
"Az Időjárási Napijelentés korábbi kiadványai (2005-2019) itt elérhetők. "
mondat "itt" szavára tárul fel Miki móka tára
U.i.: most látom, "Yakin" megelőzött. De semmi baj, ua-t írtam, így tuti a dolog...
Link
Egyébként először a met.hu-n a jobboldali menüben a "Napijelentés kiadvány"-ra klikkelj, aztán a menük alatt, szintén jobboldalt a 2., azaz alsó sárga "dobozban" az:
"Az Időjárási Napijelentés korábbi kiadványai (2005-2019) itt elérhetők. "
mondat "itt" szavára tárul fel Miki móka tára
U.i.: most látom, "Yakin" megelőzött. De semmi baj, ua-t írtam, így tuti a dolog...
34,6 
Fincsi.
Remélem a krónikus fanyalgók/novemberezők most aztán kinn vannak egész nap a szansájnban.
Fincsi.
Remélem a krónikus fanyalgók/novemberezők most aztán kinn vannak egész nap a szansájnban.
Kedvenc helyem 
-------------
34,4 fok van, a felhőfoszlányok nem zavarják a zavartalanul üvöltő napsütést
-------------
34,4 fok van, a felhőfoszlányok nem zavarják a zavartalanul üvöltő napsütést
A HungaroMet azért tud mosolyt csalni az arcomra. Jövő hét kedd lenne: --- "A több helyen erős északias szél fokozatosan veszít erejéből. Késő délután 35, 41 fok". Tehát most már 40 fok környékén is északi szél fújna, eleinte nem is gyengén.Természetesen ez csak irónia részemről, hiszen a meteorológiai háttere azért megvan ennek a dolognak, csak hát egy kicsit szürreálisan hangzik Közép-Európában.
Bovec mellett vagyunk, úgyhogy azt már kinéztem, csak az a baj, hogy a Vrisic hágót akarom megcélozni, mert meg akarjuk mutatni a gyerekeknek, hová tekertünk fel anno az asszonnyal még 23 éve
és ott is jó lenne kicsit mászkálni, meg még előtte 2 helyre is be szeretnénk ugrani ( vízesés, szurdok, és még oda kéne érni a 2 órával odébb lévő szálláshelyre. Úgyhogy nem tudom még, de nagyon köszi a gondolatot!
Egyébként meg tuti, jövünk még erre. Ki tudja, lehet már bicajjal.
Egyébként meg tuti, jövünk még erre. Ki tudja, lehet már bicajjal.
Annak a szottyos 32 foknak élvezd csak minden egyes tizedfokát, végre rendes nyári meleg van, na nehogy már sok legyen
Jaja, a kardoskúti puszta nagyon durván ki tud égni (tavaly is sivatagi színeket öltött), és akkor még ott van lejjebb a Montág-puszta és társai... sokan el sem tudják képzelni, amíg nem járnak ilyen helyeken 
Tavalyi kép
Tavalyi kép

Nekem mindegy, hogy itt száraz balázskával zárul-e az ocsortányság, csak VasZalában essen végre!!

A friss hivatalos tartja a vasárnapi 40 fokot, és hétfő reggelre "26 fokig hűl le a levegő" 

Közben már 32 fok van
Közben már 32 fok van
Az északolasz tornádó völgyet zölden kellett volna hagyni, ott bármilyen időjárási helyzetből robognak a szupercellák, MKR-ek, kiadós felhőszakadások Milánótól Udinéig.










