2024. május 22., szerda

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#96
A holnapi napon, ahogy a sekély ciklonunk kelet felé helyezõdik, úgy kerül át a Dunántúl hátoldali helyzetbe. Emiatt az É-i, ÉNy-i szél megerõsödik, a Kisalföldön, Somogy és Zala megyében, valamint a Bakonyban az esti órákig viharossá fokozódik. Ezeken a területeken 80-90 km/h-ás széllökések is elõfordulhatnak...
#95
Lehetnek azért szép dolgok hétfõn.
Link
Link
Link
Viszont a szélnyírás nem lenne túl acélos, tehát ha ez így marad még multicellára is csak kis esély marad. Link
Így nagyobb területeket érintõ záporos jellegû csapadéktömb lehetne inkább, egy-egy erõsebb gócban zivatarral.
CAPE és örvényesség: Link Link
TI és LI: Link
Illetve még biztató az is, hogy jelen állás szerint nem lesz számottevõ légmozgás délután.Harmatpont 10°C körül lehet, 12-14°C-os 2m-es T mellett.

A gondot az jelentheti talán, ha a reggel a Dunántúlra érkezõ tömb felhõzete esetleg a megjelölt területre is eljut, mert így könnyen ugorhatnak az ígéretes értékek. hideg
Ha ez így bejönne, szerintem lenne egy-egy szebb zivatar is, talán a szélnyírás az, ami lehetne kicsit jobb, így kevesebb helyen, de látványosabb cellák is kialakulhatnának.
#94
Nos, a jó sorozatból nem lett semmi DK-en, még záporok sem nagyon voltak arrafelé tegnap. ÉK-en azért csak kialakult néhány gyenge zivatar.


Vasárnap: reggel megint lehet fagy, de már csak a fagyzugokban.

Hétfõ: vasárnap este DNy felõl megkezdõdik a csapadékhullás, hétfõn pedig már országosan számíthatunk rá. Nagyobb mennyiség a Dunántúlon várható, konvektív események viszont inkább a keleti országrészben. A nap elsõ felében csak az Alpokalja, késõbb már a Dunántúl többi hegységi területén is valószínû vegyes/szilárd halmazállapotú csapadék. A Kõszegi-hg.-ben pár centis hótakaró is kialakulhat.

A Dunántúlon jó 10 fokkal alacsonyabban alakul a hõmérséklet, mint vasárnap, keleten még viszonylag tûrhetõ értékek lehetnek.

Kedd: keleten folytatódik a csapadékos idõ, síkvidéken esõ, a hegyekben vegyes/szilárd há. Nappali felmelegedés terén fordul a kocka.

Hétfõi konvektív események: hát...nem nagyon merek területeket kiemelni. Maradjunk annyiban, hogy a Dunántúlon egy-két beágyazott zivatar lehet, keleten pedig helyenként alakulhatnak ki elsõsorban gyenge/közepes erõsségû multicellás zivatarok. Talán egy-egy erõsebb cucc is benne van a pakliban, de szupercellára kb. 0,1 % az esély.

A térképek alapján ismét DK-et mondanám favoritnak, de hát ott gyakran luftot rúgnak a gólvonalnál is.

Azon viszont egyáltalán nem lepõdnék meg, ha beindulna az idei "felhõtölcsér-szezon". A lassan mozgó, tartós, markáns talajszinti konvergencia adott lesz, a labilitás persze kérdéses. A felhõalap mindenesetre elég alacsonynak mutatkozik ahhoz, hogy tornádó is kialakuljon, de majd jön Anarki és jól megszakérti a dolgot, õ ért hozzá.
#93
Esélyes a holnap reggeli fagy a környékemen.
Brrr szomoru
#92
A Tiszántúlon változóan felhõs az ég, több helyen is süt a nap, jó alap lehet a délutáni konvekcióhoz. Másra nagyon nem is számíthatnak az ott élõk, hiszen nagytérségi hatások, azaz konvergencia, örvényesség advekció nem nagyon lesznek már jelen arrafelé. Azt nem tudom, hogy a front hol kolbászol majd délután. No de a napsütés hatására DK-en összejöhet 150-300 J/kg CAPE, 26-30 fokos TI, 0,-1 fokos BLI, és a VT is 30 fok körül alakul - utóbbi persze nem a napocska miatt. nevet A szélnyírás 15 m/s körül, ami nem vészes, így aztán szvsz. elszórtan záporok, zivatarok alakulnak ki a térségben a délután folyamán.


Ami azt illeti jó sorozatot tudhat le DK, mert a GFS szerint a hétfõi nap is arrafelé lehet érdekes konvekció szempontjából és ezt már több futás óta tartja. Link Sajnálatos (?) módon a szélnyírás megint gyengécske lesz, így aztán továbbra is csak egy- és multicellás zivatarokra van reális esély.
#91
A sekély mediterrán ciklon ezalatt középpontjával pont felettünk lesz. A Dunától Ny-ra viszont nem kizárt, hogy 30mm körüli vagy afeletti napi csapadékértékek fognak születni azalatt, hogy november végét idézõ "õsz" lesz (láttam 17-20mm/6h kihullható csapadékot is a Dunántúl középsõ részeire), miközben keleten inkább záporos jellegû lesz a csapadék. A legkevesebb csapadék a K-i határszél környezetében várható. Érdemes nézegetni a modelleket, hiszen a ciklonközéppont bármikor pályát válthat (hétfõ-kedd még messze van nevet ) , ha ez megtörténik, akkor máshogy alakulnak a dolgok.
#90
Ebbõl a hidegfrontból jó, ha egy gyengécske záport kap a térségem, az MM5 semmit nem mutat, a GFS éppen csak ennél többet szomoru
Kedden kinyílhat a zsák szája, a legmelegebb országrész (kelet) tagjai lehetünk, 10-11 fokos Tmax-okkal... hát ez inkább március és inkább hideg idõ hideg
#89
Szépen fejlõdnek a csapadéktömbök tõlem délnyugatra.
A radar alapján záporok, de ha tovább fejlõdnek, még zivatar is lehet belõlük.
Az OMSZ mindenesetre számol zivatarral a "C" régióban.
Meglátjuk.......
#88
Jobbak voltak a feltételek: Nedv. konvergencia, háttéremelés pl.
Szerintem a tegnapi nap simán übereli majd a holnapi napot!
De legyen szerencséd! Nem mondom, hogy kizárt 1-2 bedörrenés, de szerintem ne sokat várjon holnapra senki (épp csak belenéztem a GFS-be, ezt az alapján mondom)
#87
Tegnap se voltak sokkal jobbak a feltételek, hasonló lehet a helyzet holnap is. Nyílván nem az "év zivataraira" számítok, de a tegnapihoz hasonlóak símán lehetnek. És az sem volt azért annyira rossz...
És én nem feltétlen beágyazott zivatarra számítok.
#86
Hát 100-200 körüli CAPE és a többi se mutat túl acélos értékeket,nem tudom,sok jóra azért most ne számíts. Néhol 1-1 beágyazott zivatar lehet,szerintem esetleg.
#85
Egyre szebben fest a holnapi nap itt DK-en. Még a végén újra lesz zivatar. A front a nyugati esetleges "csinadratta" után éjszaka csendesen átlopakszik az országon, majd itt ismét berobban, még egész jó labilitás is várható. zivatar
#84
Zirc befogja adni a havas esõt...hétfõn meg 500m felett havazás is lehet,ha a genovai ezen a pályán érkezik,mint ami most modellek adnak.
#83
Bizony, fõleg egy erõsebb cellában bekövetkezhet ott ez a "minden egyszerre hullik" jelenség, vagyis esõ, hó, hódara, jégdara együttesen, illetve váltakozva. hideg
A szolgálat pedig a Bakonyra említ hózáporokat.
#82
Hát igen, sajnos ez sem nekünk kedvez, idáig még minden valamire való front rosszkor, éjszaka vagy reggel érkezett.
Zavartalan a napsütés, biztos komoly labilitás realizálódik délutánra, de ugye nincs, ami elindítaná a folyamatokat.Meglátjuk, szerintem nem esélytelen, hogy besunnyogjon egy-egy zivatar éjfél körül Gyms-be.
MM5 még most is biztató a Sopron környékén élõknek. Link
Hmm..a WRF viszont Dny-ra pakolta az eksön javát.
#81
Majd elfelejtettem egy érdekességet. Az Alpokalja magasabb részein havazás, hózápor, hózivatar sem zárható ki éjszaka. havazas hideg zivatar
#80
Nos, úgy néz ki, hogy a front késõbb érkezik a korábban vártnál.

Így aztán a délutánra nyugaton kialakuló korrekt labilitás Link Link Link mehet a levesbe. Ugyanis a front elõtt eléggé kiszárad a légkör Link fõleg 700 hPa környékén lennének gondban a feláramlások. Néhány zápor, egycellás zivatar azért még így is kialakulhat a Nyugat-Dunántúlon, ill. a környezõ országokban a határ közeli területeken. Naplementével együtt egy-egy távoli cella is látványos lehet. nevet

Valamikor a késõ esti órákban megérkezik a front. Eleinte viszonylag gyorsan, kelet felé viszont egyre lassabban átcammog az országon. A Dunántúlon még fogadja némi labilitás, így aztán elszórtan zivatarok várhatók arrafelé. Gyenge multicellás konvekcióra számíthatunk, kb. olyasmi lehet, mint a tegnapi. ÉNy-on néhol befigyelhet viharos széllökés, de komolyabb kísérõjelenségtõl nem kell tartani. A középsõ országrészben szerintem csak záporok lesznek, aztán keletre már nappal érkezik a front, így ott talán lesz ideje labilizálódni a légkörnek és holnap délután a Tiszántúlon ismét lehet helyenként zivatar.

A front elvonultával pénteken nyugat felõl felszakadozik a felhõzet. A szél is legyengül, nagy területen várható szélcsend. A front mögött a magasban 5-6 fokkal hidegebb és a korábbinál szárazabb levegõ érkezik fölénk. Ezek a feltételek együttesen kiváló feltételt nyújthatnak egy jelentõsebb éjszakai lehûléshez. Az a gyanúm, hogy nem csak a közismert fagyzugokban várható gyenge fagy, hanem nagyobb területen. Már amennyiben minden a fentebb leírtak szerint alakul. Elsõsorban a Dunántúl a veszélyeztetett, onnan hamarabb mennek el a felhõk. Nem tudom, hogy így április elején mit okozhat egy gyenge fagy. Otthon a fagyzugban semmit, ott április végétõl van esély károkozásra.
#79
Méretes congestusok vonulnak nyugatra.A radar jelzi is,hogy csapadék hull belõlük.Dörgés nem hallatszik sajnos.
#78
Ahogy a kis elemzésben is már sejteni véltem, megemelkedett mára a várt CAPE érték: Link
Ez tegnap térségemre fele ennyit sem mutatott!
Remélem bejön nagyjából a várakozásom!
#77
Abban a holnapi nyugati konvekcióban még nem vagyok túlságosan biztos, de annyit el lehet mondani, hogy a Tiszántúlon érdekes dolgok lehetnek ma.
Ami éjszaka átvonult felettünk, azt a Bracknell egy magassági hidegfrontnak csúfolja, ami lényegében szólva igaz is, mert csak a 400/600 retop. térképen látszik lehülés markánsabban, de 600/800-on még nem, ott majd csak ma délutánra látszik lehülés.

Az éjszakai hevesebb záporokat, amik jelenleg északkelet felé terjednek, a hidegfronthoz tartozó nagytérségû emelés és az azzal végbemenõ labilizálódás okozza. Wetsom említette az Ac Castokat tegnap, ez is a középszintû labilizálódás és nedvesedés jele.

A mai nap fõszereplõje ismét egy hidegfront lesz, ami a nap folyamán érkezik meg északnyugat felõl. A front jelenleg még nem tartózkodik hazánkban, de elég gyors mozgású lesz. A front elõtt a Tiszántúlra egy kisebb melegnyelv húzódik fel alacsonyszinten, ami a magasban lejátszódó fokozatos hidegadvekcióval jó labilitást fog szolgáltatni.
A délután érkezõ hidegfronti emelõ tényezõk indíthatják majd be ténylegesen a konvekciót ezeken a területeken is.

A GFS 10 kilóméteres felhõtetõvel számol Link szép, magas, vékony CAPE! nevet
A front vonalában számítok hevesebb záporok, minnél délebbre és keletebbre pedig akár zivatarok kialakulására is. A fronthoz tartozó csapadéksáv vékony lesz, és a déli-keleti határszélre egészen összeállhat a csapadéksáv, ugyanis 0-1 km szélnyírás alapján támogatva lehet a multicellás konvekció.

Komolyabb (de 2 cm-t nem meghaladó) jégre, valamint viharos szélre záporok, zivatarok mellett fõként délkeleten számítok, mert ott lesz a középszinten kicsit szárazabb légrétegzõdés, ami kedvez ezeknek a kísérõjelenségeknek.
#76
A mai napon az i-re a pontot a késõ délután, kora este a Röszke-Battonya-Temesvár-Nagybecskerek négyszögben kialakuló multicellás zivatar teheti fel. zivatar
A 700-as szint déltõl átmenetileg kiszárad, így a 700-800 J/kg-os Cape ki tud alakulni.
Link Link
A frontvonal oda szintén kora este érkezne meg: Link Link
#75
Holnap nyugaton mégavégén lesz valami móka.
Labilitás lesz, csapi lesz, nyírás lesz, ha nyár lenne azt mondanám, nem egy rossz helyzet.
De szerintem a modellek valahogy ugyanúgy nem tudják megfogni ezeket a korai zivatarokat, mint amikor a télbõl tavaszba átmenetkor a hõmérsékletet, vagy a nyárból õszbe átmenetkor az elsõ hidegpárnákat.
#74
Sõt, talán itt a DK-t le lehetne cserélni Tiszántúlra. Lehet, hogy északabbra is jut abból a konvekcióból.


Bocs, a sok hsz. miatt. szegyenlos
#73
Ebben pedig nem történt változás.
#72
A friss GFS elég jó, az alapján egy pár % esély még szupercellára is van DNy-on. Tippmixen persze nem raknám meg. A Duna-Tisza köze déli felén és DK-en mindenképp szép konvekció várható ma, remélem a helyi arcok aktivizálják majd magukat és fényképezõgépeiket. zivatar
#71
Ma egy érintõleges hidegfront, valamint egy vele kapcsolatosan kimélyülõ rövid hullámú teknõ határozza meg hazánk idõjárását:
Link
Link
Link

Ez a szinoptikus helyzet alkalmas lehet arra, hogy az országban elszórtan kialakuljanak zivatarok, elsõsorban multicellás formációban. Várhatóan szupercella nem fog tudni kialakulni a gyenge szélnyírás és örvényességi tényezõk miatt: Link
Link

K-DK -en állnak talán a legjobban össze a feltételek zivatarok kialakulásához
Thompson: Link
CAPE, ami szerintem 100-200J/kg-al több is lehet majd:
Link
Ez utóbbin az is látszik, hogy CINcogni sem fog a szituáció.
Nedv.konvergencia: Link

De elszórtan máshol is lesz várhatóan konvektív csapadék, ha más nem záporok formájában.
Végig labilis lesz a légkör felettünk a magasban.
VT: Link

Emelési tényezõk közül a JET most nem játszik szerepet, csak a pozítív örvényességben bízhatunk.
Link
Valamint a frontális háttéremelésben a nap elsõ részében (és inkább a Dunántúlon)
Úgyhogy a napsütés hatására beinduló szabad konvekiónak nagy szerep juthat a nap második felében. Ekkor immár keleten és fõleg DK-en kipattanhatnak impozánsabb cellák.
Meg kell jegyezni, hogy nedvesség szempontjából a magasabb légrétegek jelentõs kiszáradást mutatnak több helyen is az országban, úgyhogy a kialakuló zivatarokat, hevesebb széllökések és kisebb jégesõ kísérheti. Viszont néhol lehet, hogy pont a kedvezõtlen nedvességi viszonyok miatt nem is fog tudni kialakulni normális zivatar, inkább csak szélerõsödéssel és kevés csapadékkal járó záport adó cellák. Az alacsony LCL szint, valamint a magas EL miatt mindenesetre a szerencsés helyeken impozáns zivatarfelhõket láthatunk majd. Ha minden így alakul, ahogy leírtam. Persze ez szinte kizárt! nevet
#70
Fõleg K-et DK-et laza
#69
A holnapi nap érdekesebb lehet, mint gondoltuk volna...
#68
MM5 szerint a Dny-on kialakuló cucc hajnal felé ide akár egy amolyan volnalas rendszer alakot is felvehet. Ej de szép is lenne egy peremfelhõ Ny felõl ami alá besüt a kelõ Nap. Na jól van kiveszem a bilibõl a kezem és megyek dolgozni. Ha lenne valami rajta leszek.
#67
A GFS szerint Szentgotthárd kapja meg a tutit hajnalban. nevet
#66
De nagyon szépen beállt a friss GFS az ECM mögé...sejtettem tegnap, hogy ez lesz. vidám
#65
Olyan történt ami utoljára nyáron láttam...Ac cas mezõ érkezett...magyarán labilizálódunk és nedvesedünk is.
De erre azért kíváncsi leszek:
Link
Link
#64
Az ECM-en nem is olyan messzi idõpontban,nyugatra tolódik a rendszer,így mi a meleg oldalra kerülünk(hetünk). nevet
#63
Én a csütörtökben azért még látok némi fantáziát. Na persze csak a Dunántúl nyugati felére. Egy-két szebb zivatar befigyelhet a késõ délutáni, kora esti órákban.
#62
Csatlakozom az elõttem szólókhoz! Nem jött még el a mi idõnk!

Gyakorlatilag egy helyben toporog az a hatalmas alacsony nyomású képzõdmény ami a Brit-szigetek fölött tanyázik:
Szemlélteve:
most: Link
ápr.3.: Link

Igen hasonló a kettõ.
Ez Donnie-nak sem túl jó hír, de nekünk sem zivatar szempontjából.
Hiába nyúlnak messzire az ott pörgõ ciklonok frontjai, azokban már nincs kraft, a mediterrán térségben viszont nem tud elég mély ciklon kimélyülni (gondolom nem elég nagy a hõmérséklet különbség észak és dél Európa között).
Igazából nem tudom mi kellene ahhoz, hogy az a mély teknõ kimozduljon a helyérõl, s történjen valami elmozdulás a szinoptikus helyzetben. Ha valakinek van tippje ez ügyben, hogy mire föl ez a nagy egyhelyben toporgás, akkor várom!

Köszi!

#61
Hát igen...
Úgy néz ki, hogy a normális zivatarszezon még nagyon messze van...
Ilyen hülye makroszinoptikus berendezkedésekkel nem is nagyon lesz semmi, amíg ilyen tingli-tangli 18-20 fokos maxok vannak...
Egyébként, ha ennél melegebb lenne, akkor se lenne semmi ezekbõl a hülye helyzetekbõl.
#60
Most a vasárnap néz ki jobban laza
Szerintem a legtisztább, ha elfelejtjük a Cape-indexet meg a szélnyírást meg minden labilitási indexet meg a szenonnyitót, és majd májusban elõszedjük, addig úgyis eltologatja.
#59
Szerda: szép lassan a Tiszántúlról is kiszedi a GFS a kraftot.

Kb. olyasmire számítok, mint ami hétvégén volt, csak most Szerbia--DK-Mo. lefedettséggel. Esetleg még a Dunántúlon is lehet egy-két gyenge zivatar.
#58
Hát csütörtöki második front jobbnak néz ki a GFS térképeken.
Azért mondom így, mert az ECMWF sajnos nem így látja most, sokkal kevesebb csapadékot vár, és labilitást is csak alig-alig.

A legnagyobb baj az az, hogy nem egy hullámban érkezik a hideg levegõ, hanem többen így megoszlik az energia sajnos....

Más:
Ne felejtse el senki, hogy ez nem a "Hó- és zivatarlesen" fórum, itt annyira nem férnek el a visszatekintõs kérdések, annak meg van a helye máshol...
#57
Tõlünk így látszott DNY felé:Link
Link
Link
Link

zivatar nevet
#56
A szerda egyre gyengébb. Lehet helyette csütörtök, de az sem túl acélos.

Link Link Link Link Link Link Link Link Link Link

Én igazából már egy sima zivatarnak is nagyon örülnék, már hónapok óta nem láttam egyet sem. szomoru
#55
Igen, volt.

Link

Sõt, egész jól nézett ki. Link Link Link

És: Link
#54
Mintha már látszódna az említett összeáramlás. Link
Meteoros:Igen, délnyugaton volt fõleg, de nyugaton is bedörrent egy cella.
#53
Miért, tegnap volt zivatar valahol?
#52
Köszi mindkettõtöknek! kacsint

Nekem tök ugyanaz jött le a térképek alapján, mint Anarkinak. Több zivatar lesz, mint tegnap, csak gyengébbek lesznek. Márpedig a tegnapit nehéz alulmúlni. hideg

Utolsó észlelés

2024-05-22 01:14:27

Ercsi

16.4 °C

00000

RH: 63 | P: 1008.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

122084

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.