2024. május 21., kedd

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#201
Megvolt tegnap a tuba is! (Esetleg tornádó!? DE ezt még nem tudni) nevet
Link
#200
Jövõ szerdára igen komoly KÜN néz ki a térségemre: (a fress fáklya szerint) laza

Link

Már vasárnap is hétfõn is lehet(ne) kevés eksön, de az igazi a kedd-péntek idõszak lenne! vidám Szerdán nagyon sok tag ad komoly labilitást, igy az 1000-es CAPE simán benne van. A GFS is elég jó szerdára és csütörtökre, remélem a modellek nem mondanak "csütörtököt" szerdára... kacsint Mindenesetre, ha csak a fele bejönne, már lenne mit filmezni és szerkesztgetni Anarkinak, no és persze a többieknek! zivatar
#199
Köszönöm szépen!
#198
Próbáltam több lehetséges forgatókönvyet vázolni, és úgy fogalmazni, h még több kimenetel van benne és kb. meddig biztosak a térségünkre vonatkozó elõrék. Olyan drasztikus változást nem látok tegnaphoz képest. Az, h nem lesz "túl komoly" benne van, de az is benne van h csak késik 1-2-3 napot a nagy bumm, legalábbis én most így látom.

szerk.: Szívesen! nevet
#197
Derick!

Nem lehet, hogy még sem lesz olyan túl komoly a jövõ heti KÜN???
Vagy csak nekem nem tetszenek a dolgok!?
Erre a hétre nem sok látszik az tiszta, de mintha már a jövõ hét eleje se tûnne annyira jónak. Persze a makro váltás tudom, hogy nem változott, csak valahogy light-osabbnak tûnik az egész!

Vélemény???
Köszi elõre is!

(Persze számítok eksönre, csak nem annyira és lightosabbra, mint elõször gondoltam én is -aztán meglátjuk.)
#196
Osztrák területen nem nagyon van CIN(Sopron pedig belóg oda nevet ), és a frontális emelés mellett ott a hegyek is a gátló réteg fölött vannak. Egyébként sztem nagy jelentõsége nincs a dolognak, határhelyzet minden szempontból.
#195
Érintõsdit fog játszani Link
#194
Kicsit sokallom a CIN-t.
#193
Igen, fõként Sopront csípheti vmi, persze nem biztos, h így lesz:
Link Link
Link
#192
A holnapi napon egy a közelben húzódó hidegfront hatására a Kõszeg-Gyõr vonaltól északnyugatra fekvõ területeken a késõ délutáni, esti órákban elszórtan zápor, gyenge egy-/multicellás zivatar kialakulhat.
#191
Perceken belül letelik az elõrejelzésem érvényessége (levenni az oldalról az elõrét csak este fogom tudni), és azt hiszem ezzel most elégedett lehetek. NM-tubáról nem jött ugyan jelentés (ki tudja volt-e...), de a 0,5-1,5 cm-es jégesõ bejött, és nagyjából úgy alakultak a dolgok, ahogy számítottam rá. A két legnagyob meglepi nekem, hogy ÉK ma egyáltalán nem tudott aktivizálódni, valamint a tegnap ÉNY-ra bekúszó záport (zivatart?) sem vártam.

Mindenesetre rosszabb ne legyen sose (pedig lesz)! vidám
Várom a májusi szezonnyitót! nevet
#190
vidám
Éljen a gugli! kacsint szegyenlos szegyenlos
#189
Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa... hideg
#188
Volt zivatar tegnap az országban vidám
este 10-11 körül Kalocsa környékén látni lehetett 1-1 villámot
#186
"Egyelõre úgy állunk", hogy tényleg jobb lett a szerda konvektív eseményekre, mint a kedd, amit pedig nagyon sokan vártak. nyelvnyujtas
Szupercella-hegyeket én sem vártam mára, csak valami érdemi konvekciót + megemlítettem a NM-tuba/tornádó lehetõségét...
#184
Fail volt..., az nem kétséges... nevet
Legalább az északkeleti konvekció határközelben volt nevet Azt az MM5 nem jelezte nevet
Hiába volt front, ha 800 hPa felett kemény divergencia volt... ráadásul a gátló tényezõt sem lépte túl a konvergens emelés..., csak itt-itt egy kis záporra nevet
Sokan benézték... most nem azért, hogy a metnet-et, OMSZ-t vagy magamat védjem, de ez kemény modellhiba volt, hogy bedurrantotta a konvekciót.

Szerk.: Füzesabonyban bekerült a hózápor ikon, de fellélegeztem, hogy csak hiba volt! vidám
#183
Egyelõre úgy állunk, hogy tegnap és ma nem volt zivatarészlelés az országban. Az ÉK-i multicellás konvekció határon kívül maradt. Végül az ÉNy-i meglepetés-zivatar sem jött be az országba, legalábbis a Safir már nem jelzett oda semmit a késõbbi keletkezéskor. A hajnali lánchoz kapcsolódott néhány kósza jel, ennyi volt az egész. Egy nagy nulla, mint ahogy az várható volt. nevet Kíváncsi vagyok, ma lesz-e valami érdemleges.
#179
Igen...leginkább a 12-es ECM fogta meg, de ezt csak ma este tudtuk meg. nevet
#178
Csak a valóság nem lett egyenlõ egyikkel sem. nevet
#177
Anarki=MM5, mondhatni. Link
nevet
#176
Én a reggeli-délelõtti órákra leszek nagyon kíváncsi! Ugyanis reménykedem egy zivatarban errefelé is. zivatar
#175
Éjszaka Sz-Sz-B megye déli részét és a Hajdúsági területeket látom jónak.
#174
Az elõrejelzés idõtartama ma 18 órától, holnap 18 óra!

Tehát a ma délutáni ÉK-i határszéllel én szándékosan nem foglalkoztam. Nem is tudnék hirtelen véleményt mondani róla, mert nem néztem. Az én fantáziámat az éjszaka fölénk helyezõdõ teknõ (a vele együtt járó hidegadvekcióval a magasban) mozgatta meg. A 1,5 cm-es jégméret persze lehet, hogy nem lesz meg, nagyobb esélyt látok én is a borsónyi jégre. Persze ha lesz egyáltalán zivatar nevet

Köszönöm a kritikát! nevet


Szerk: az a divergencia az elõzõ futásokban nagyon nem így nézett ki...
#173
Én például megemlítettem volna az északkeleti határszélt, ahol könnyen elõfordulhat marginálisan 2 cm körüli jégesõ ma délután, ugyanis a kvázi stacionáriussá váló front vonala északkeleten egybeesik a legnagyobb labilitással és a 15 m/s-os 0-6km szélnyírással.

Ami a rövidhullámú teknõt illeti, az a szép csapadékmezõ, amit az ECM és a GFS is szépen bedurrant, nem fog járni említésre méltó eseménnyel... pár zivataron kívül (éjszakai, hajnali órák).

Ami a szerdai napot illeti, gyanús az a hatalmas divergencia alacsonyszinten, amit a GFS elõrjelez..., bár jól néz ki az emagram: Link Link

Holnap ha lesz jégesõ, én nem hiszem, hogy borsónál nagyobb lesz. A szélnyírás csak délután 5 óra után kezd növekedni ezeken a területeken..., ha lesz tuba, akkor a Duna vonalában van rá esély a GFS szerint.
#172
Köszi! Majd meglátjuk mi jön be belõle egyáltalán! nevet
#171
Korrekt elemzés, köszi, hogy megosztottad! nevet
#170
Bocsánat, valami gond lehet a kódolással...
zavarban

Prognózis:
Szinoptikus helyzet:
A mai nap folyamán egy gyenge okklúziós front fogja érinteni hazánkat, néhol záporokat, esetleg zivatarokat okozva. Hazánk D-DK -i tájain várhatóan nem okoz majd jelentõs konvekciós eseményeket. Majd szerda hajnaltól, egy rövid hullámú teknõ helyezõdik hazánk Keleti tájai fölé. Az elõrejelzés zömmel ezen eseményre hegyezõdik ki, mert itt talán még nagyobb esély mutatkozik érdemi konvekcióra. Elsõsorban Hazánk K-DK -i vidékein, kisebb eséllyel DNY-on is.

A helyzet elemzése:
Szerda hajnaltól egy rövid hullámú teknõ húzódik tehát Hazánk fölé DNY-ÉK vonal mentén, egyúttal 500 Hpa-on hidegnyelvet hozva magával. A magasabb légrétegekben zajló hidegadvekciónak, valamint a talajszinten enyhe pszeudonedves légáramlásnak köszönhetõen kiélezõdik a vertikális hõmérsékleti grádiens, labilissá téve ezzel a légkört. A teknõ 400 Hpa-on pozitív örvényességi maximumként mutatkozik és minden szinten jellemzõ lesz ez a fajta pozitív örvényesség. Ez a tényezõ, valamint az észak felöl Hazánkhoz egyre közelebb kerülõ Jet-Stream jelentõs háttéremeléssel fogja tudni várhatóan támogatni a konvektív folyamatokat. A reggeli órákra kb. Paks-Mezõtúr vonal mentén, alacsony szintû nedvességkonvergencia kiépülése is várható. A már az éjszakai órákban is megmutatkozó felhalmozódó potenciális energia, a déli órákig, kb 400-500 J/kg értékig fog tudni növekedni a GFS különbözõ futásait figyelembe véve. A BLI -2 fokig mehet, Thompson index ugyanakkor nem túl vérmes, ami sugallja, hogy az elõrejelzés egyik kényes pontja (összhangban a különbözõ magassági szintek vizsgálatával) a nedvesség lesz. Várhatóan azonban ki fognak tudni alakulni nem túl jelentõs szélnyírású környezetben mono -és multicellás zivatarok, amik jelentõsebb szél-lekeveréssel és 0,5-1,5 cm-es jégesõvel is járhatnak. Az alacsony felhõalap, a jelentõs SB-Cape a nappali órákban, a kiépülõ alacsonyszintû nedvességkonvergencia, valamint a markáns örvényességi tényezõk együtt lehetõséget adnak nem mezociklonális tuba/tornádó kialakulására is a fent már említett vonal mentén, de akár máshol is.

A fõ veszélyforrások:
Elõfordulhatnak a már említett jelentõsebb szélerõsödések zivatarok környezetében, valamint 0,5-1,5 cm-es szemekbõl álló jégesõ is. Jelentõs felhõszakadásokra most nem sok esély van, az épp csak elégséges nedvességi viszonyok következtében.

#169
Igen, a szerda jobb lehet, mint a mai nap laza Kár, hogy az elõrédet nem tudom elolvasni szomoru
#168
Mivel nappal nem fogok ráérni erre, éjjel pedig már lehet késõ lenne csinálni, ezért most csináltam egy kis meglepit! Konvektív elõrejelzés: Link
Meglátjuk mi lesz! Az "utolsó szó az idõjárásé" nevet

Kéretik figyelni az idõintervallumot, amikorra az elõrejelzés vonatkozik. Ez a prognózis a várhatóan szerda reggeli konvektív lehetõségre fókuszál. Pontosabban fogalmazva, akkor a legjobbak a feltételek talán.
#167
Nagyobb jégesõ?? szegyenlos
Bár: Tény ami tény mutat valami "szöszölést" Link és hát Link és elnézegetve a Link VT(C) is lehet benne valami... kacsint
...bár a jég nem kéne. zavarban Viszont egy laza locsolásra való(5-10mm körüli) zivi már jöhetne mára. nevet

Szerk.: közbe a Zemplén hg.-be már kezd valami képzõdni: Link
#166
Holnap van esély multicellás konvekcióra északkeleten... akár nagyobb jégesõvel is.
#165
OFF: Igen, való igaz aludtam egy téli álmot, csak nagyon-nagyon ritkán írtam az utóbbi fél évben! laza laza
De itt a nyár jönnek a zivatarok és remélem idõm is engedi majd, hogy gyakrabban használjam a fórumot!
ON: Amúgy nemrég elkezdett gyengén esni, de ahogy gondoltam szétesett a cella mire ideért, de tõlünk 8km-re lévõ Perbetén információim szerint kb fél órát elég szépen szakadt az esõ. vidám
#164
/Off/: Szia Márk, de régen olvastalak a metneten. Õszintén örülök, hogy újra itt vagy :-) /On/: ha a szombatig terjedõ idõszakot vesszük, egyre inkább körvonalazódik, hogy a front tõlünk néhány száz km-rel nyugatra egy ideig szinte leblokkol, és úgy tûnik, hogy /ezt a fáklya is támogatja/ vasárnap estig a Nyugat-Dunántúl felett sem vonul át. Így kora nyárias hétvégében reménykedhetünk, ezen belül a 25-27 fok péntekre, illetve szombatra várható, a vasárnap egyrészt már neccesebb, másrészt viszont már nem is rövidtávú nevet Tavalyhoz képest tehát jó 3 héttel késõbb többfelé meglesz várhatóan az 1. nyári nap (azért 25 fok tegnap is, ma is elõfordult, de afeletti érték idén még nem) - javítsatok ki, ha tévedek kacsint A hétvégi kelet-magyarországi 30 fokra azért nem fogadnék, ahhoz azért kell a kb. 15 fok 850 hepán, avagy?
#163
Íme az én elõrém holnapra: Link
A mai napra sajna tegnap nem volt idõm csinálni, most délután meg már felesleges lett volna! vidám
Szerk: Közben elég jól megerõsödött a gomolyképzõdés! Még a végén elkezdek reménykedni! vidám
#162
Ez megvalósulni látszik, hiszen például a hõmérséklet a mai reggelen már a 15 Celsius fokot közeliti, amellett, hogy tipikus nyárias labilitásból - CU altocumulogenitus - eredendõ csöndes záporesõ áztatja nálunk a földet.
#161
A végén, a legutolsó pillanatban csak-csak meglesz az a nyári nap idén áprilisban is. nevet
#160
Péntekre az omsz 22-27 fokos maxot vár, a mai napból kiindulva akár meg is lehet. 2-3 fokkal melegebb levegõ lehet felettünk Link , mint ma volt, sõt, éjjel az idei legmelegebb 850 is kinéz Link 12 fokkal.
Végre!
#159
Nem úsztam meg, -0,1°C lett a tmin.
Szerencsére jön a melegedés, nem lesz folytatása.
#158
Ahogy nézem a GFS-t, a kedd itt is jó lehet záporra-zivatarra nevet
#157
A mostani éjszak sajnos további erõsödõ hideget hoz, az elõzõt megúsztuk, ezt nehezebb lesz (és itt még óvatos voltam): Link
Nálam jelenleg -2,4°C harmatpont...
#156
Bizony, száraz a levegõ, jön a hideg, átmenetileg legyengül a szél, felhõzet északon nem sok lesz.
Nálam most 1,3°C harmatpont, még jó, hogy kora esti 38%-os RH gyors ütemben emelkedik, már 51%.
#155
A következõ 2 reggelen lokálisan elõfordulhatnak fagykárok. Köd nem várható, a szél és a felhõzet fog dönteni. 850 hPa-n az átlagosnál 8 fokkal hidegebb levegõ lesz felettünk holnap reggelre. Péntekre sokat melegszik a levegõ, de valószínûleg akkor lesz hidegebb a felszín közelében.
#154
Köszi! Nem tudtam, hogy "mibõl megy" az MM5. Így már azért érthetõ a különbség.nevet
#153
Nagy különbség lehet, hogy az MM5 ECM-bõl megy. Az ECM-nek már ~16km a horizontális felbontása és 91 vertikális szint van, míg a GFS 64 vertikális szinttel és csupán 35km felbontással rendelkezik, amit most június 22.-én fognak 27 km-esre növelni. Az adatasszimiláció területén is lenne mit behozni már, sokszor kerül porszem (rossz adatok) a gépezetbe, és olyankor látványosan "leromlik": Link
Az alsó diagramon, ami a déli féltekét mutatja, sokkal jobban kijön. Mostanában ezt a problémát is vizsgálgatják. Na mind1 már így is elég off vagyok nevet


#152
Mai napra szóló elõrejelzésem nagyjából bejött. A Dunántúlon volt egy-két gyenge zivatar.

Kialakult a konvergencia is, nagyjából ott, ahová a GFS jelezte. Az összeáramlás helyét erõs gomolyképzõdés jelölte ki. Ám ezen területre még a "max. zápor" progi is erõsnek bizonyult.

A holnapi napra szóló elõrejelzést viszont módosítanom kell, mert a csapadéktérképen kívül reggel nem néztem meg az egyes szintek nedvességviszonyait. ÉK-en egész jók a konvektív paraméterek, ám 700 hPa-on olyan erõs lesz a kiszáradás, hogy az kivégzi majd a feláramlásokat. Link Bár ebben azért nem vagyok biztos, szóval lehet, hogy mégis lesz ott is valami akció.

DNy-ra: erõs multicellás és/vagy szupercellás konvekció. A reggeli sallangok már nem feltétlenül állják meg a helyüket.


Az MM5 és a Tornado WRF ide is-oda is ad csapadékot. Az UM szintén.

Utolsó észlelés

2024-05-21 16:42:23

Réte, Szlovákia

22.4 °C

13507

RH: 78 | P: 1008.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121826

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.