2024. április 29., hétfő

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#10814
A feliseréssel 50 évet késtünk. Akiknek hatamában áll döntést hozni, azok drasztikusat fognak lépni, millókra, de lehet hogy milliárdokra fognak "cancel" gombot nyomni.
#10813
Tettek is érte rendesen. Csak az a baj, hogy ettől mindenki szenved, azok is, akik a legkevésbé tehetnek róla. Nem tudom, mikor jövünk rá végre, hogy mindennek ára van. Nincs ingyen ebéd.
#10812
Kínában 70 napja tart a hőhullám. Ahhoz képest a mi kis Alföldi sivatagunk hangyap@cs.

Link
#10811
Tóth Tamás nyilatkozott minap az aszály fő okairól. A Facebookon öröm olvasni a sok hozzászólást, amelyek szinte mindegyike a Haarpot teszi felelőssé a rendkívüli szárazságért.  laza Szerintem éppen elég "haarp" az is, hogy nap mint nap járművek százmilliói pöfögtetik a gázt a levegőbe. 
#10810
Kijött egy új elemzés, mivel nem vagyok meteorológiában jártas így nem sokkal lettem okosabb tőle. Segítséget kérnék, szerintetek mit hoz nekünk az időjárás ez alapján:Link
#10809
A melegebb óceán nagyobb párolgása szerintem kompenzálná az ott kieső mennyiséget. 
#10808
Ha esetleg elszavannásodna az Amazonas, mennyi(vel kevesebb) vízpára kerülne a légkörbe? Hogyan befolyásolná ez a globális vízkörzést?
#10807
Ismeretes az 1863-as aszály komolyságának ábrázolása. Vajon akkor is egy nagyon erős La Nina jelenség következett be?
Illetve, a jelenlegi '22-es aszály emberi behatás nélkül is ilyen jelentős tudna lenni?
#10806
Kénvegyületek  sokkal  közelebbről  is  kerülhetnek  a  légkörbe,  nevesül  a  Fekete - tengerből,  nem  is  kevés.  A  tenger  egyedülálló  rétegződését  a  felszínen  lévő  édesvíznek  köszönheti,  amely  részint  helyi  visszaforgatású (az  északi  irányból, K-felől  beömlő  folyóvizek)  részint  a  Duna  vízhozama táplálja,  amelyen  keresztül  a  Fekete-tenger  is jelentős atlanti, és Földközi-tengeri  eredetű  édesvíz  utánpótlást  kap.
Tekintve  hogy  ez  az  utánpótlás  nem  túl  bőséges  mostanában,  valamiféle  változás  ott  is  várható - hogy  milyen,  és  hogy  mikor,  azt viszont a klimatológiai szakirodalomban  nehezebb  lesz  megtalálni.
( N.b. a Boszporuszon  keresztül sós  víz  érkezhet  a  Földközi-tenger  irányából.  Minden  a különböző  halinitású  rétegek  egyensúlyától  függ.)
#10805
Régóta foglalkoztatott hogy vajon a Hunga Tonga Haap'ai Január 15.-ei kitörése vajon miként befolyásolhatta az időárásunkat. Történelmi példákból tudjuk hogy a vulkán kitörésekkor a légkörbe kerülő kéndioxid részecskék hűtik a klímát. Csakhogy épp az ellenkezője játszódott le brutális aszállyal párosulva. A linkben található cikk egy NASA kutatásra hivatkozva állítja hogy ez a kitörés a légkörbe kerülő nagy mennyiségű vízpára miatt csak fokozza az éghajlat melegedését. A normál körülményekhez való visszatérést az északi féltekén, 18 hónapban adja meg. Jó lenne tudni hogy a következő évünkre is befolyással van e? Link
#10804
Ilyenkor imádom, hogy színtévesztő vagyok. szegyenlos A legalacsonyabb érték a 2022-es? Szerk: ja igen, mert az a vonal rövidebb.  laza
#10803

beillesztett kép



beillesztett kép

#10802
Ah ez de jó! Köszi!
#10801
Néhány szakmai anyagot a témában itt hagyok: Link  Link  Link
#10795
Link

Jó világ felé haladunk!
#10792
Július 17-én még mindig jópár tízezer km2 szokott lenni az átlagos takaró.


beillesztett kép



A másik oldalról pedig: most nincs már összefüggő jég a Hudson-öbölben

beillesztett kép

#10791
A kérdésedre nem tudok egyértelműen válaszolni, de elméletileg a Golf-áramlat is több hőmennyiséget kell szállítson a globális felmelegedés miatt. Ennél azonban lényegesebb, hogy nagy magasságban milyen az áramlási rendszer. Ha megnézed a jelenlegi állapotot - gyanítom ez hosszabb ideje fennáll -, akkor azt látod, hogy a Bering-szorostól az Azovi-tengerig 500 hPa-on erős a nyugati szél, így ezeken a területeken a meleg nem tud olyan mértékben északra áramlani, mint más években. Viszont Európától a Távol-Keletig gyengébb az áramlás, így Európa felett erősebb az áramlás, míg a Távol-Keleten inkább gyenge. A lényeg, hogy a sarkör környékén más évekhez képest gyengébb az áramlás, legalábbis azokon a részeken - pl. a Kelet-Szibériai tenger felett -, ahol ilyenkor már nem szokott összefüggő jégtakaró lenni.
A mo-i telek és nyarak összefüggésében érdemes hosszútávon nézni a trendet. Amíg a teleink nagyon hullámzóak, nem először fordul elő hosszabb meleg ciklus - 1970-től 1984-ig is ezt tapasztalhattuk -, addig a nyaraknál nem találtam ilyen összefüggést. Nyáron sokkal egyértelműbb a melegedés, 1984 óta nem fordult elő olyan esztendő, amikor a XX. századi átlagnál 1 fokkal hidegebb lett volna a nyár, addig télen ugyanezen időszak alatt 7 alkalommal is előfordult, utoljára 2016-17-ben. Tehát várható, hogy hamarosan egy hosszabb hideg ciklus kezdődik, de azt nem lehet előre megmondani, hogy 1 vagy 5 év múlva. 
#10790
Manapság azért ezek az infók hozzáférhetőek, persze talán túlságosan is nagy a választék, óvatosnak kell lenni... vidám Az AMOC gyengülése (és nem erősödése) téma már hosszú ideje, még itt is beszélgettünk róla. A Golf-áramlat ereje és sebessége csak egy tényezője, és még nem is igaz az teljesen, hogy ha a Golf erősebb, az az Észak-Atlanti áramlásnak (a Golf Európa felé haladó fele) az erejét is jelenti. Ezért szokás inkább az AMOC-ot ( Link ) tárgyalni, ami az atlantic-meridional overturning circulation (nem szívesen fordítom le, de érthető minden szó), itt a SW-Eu még tavaly írt róla hosszan, valamint a gyengüléséről: Link ez alapján épp a gyengülést hangsúlyozzák (évtizedes távlatban), illetve az egyensúly felborulását, összeomlását szeretik emlegetni másutt is, mint "katasztrofális, brutális, 15 fokkal hidegebb Európa" kimenet (egy példa: Link de egy ilyen cikk első 3 bekezdése is tud igen hasznos lenni, leírja, mi az az AMOC és hogy változik - bár szerintem a Sw-EU cikkje még jobb, csak hosszabb). Ennek az ellenkezője történik inkább, nem egy erős Golf-áramlás lesz az oka a mostani forró európai nyárhoz, meleg tavaszhoz, melegebb és szárazabb alpesi télhez és az utóbbi 7-8-9 (?) hónap szárazabb európai/magyar időjárásához.
Ha tippelnem kéne, hogy mi lehet az oka, talán itt említenek sok globális tényezőt, és a La Nina következő "ciklusa" lehet inkább az indokok között fajsúlyosabb: Link Link utóbbiban egész jól részletezik ezeket a ciklusokat, amit a jó csapadékos ausztrál idő egész szépen illusztrált is.
Igaz, én csak az Alpok épp tapasztalható hóhelyzetéről beszéltem, mert járok oda sokat túrázni, mászni, és még az én pár évemmel is sok a változás, amit látok, nem is beszélve arról, mennyire száraz és meleg volt a tavasz. Tavaly épp az ellenkezője volt: február-március extrém havas, áprilisban 1000m alatti hóhatárok, májusban hómennyiség-rekordok több helyen is (Szlovénia, Svájci-Alpok?) - ezekről is meséltem, sőt imádtam megtúrázni is, május vége havas túra 1500m alatt? Imádtam vidám
De ha kintebb tekintünk, 2021-ben igen meleg volt az északi hemiszféra: Link (itt hónapokra bontva is megtekinthető). Ez persze látszik is az északi jégtakarón: Link illetve én messze nem látok pozitív Hudson-öbli anomáliát: Link Link Link itt is hiány van, igaz, az már pozitívum, hogy épp nem dönt rekordot. Átlag felett / átlagon egyedül a Beaufort-tenger és a kanadai szigetvilág van (viszont... az elmúlt 3 hét igen melegre sikeredett ott, ez nemsokára leronthatja még ezt is: Link ). Grönlandra viszont extrém pozitív anomália jutott, olvadt is a jég rendesen: Link (de itt is érdemes 2012-t nézni, akkor mennyivel több olvadt) De! Összességében persze "csak" a 6-7. legrosszabb az idei év, ami valóban nem rekord-alacsony: Link Link A júniusi Északi-hemiszféra hómennyisége is "szerencsére csak" a 3. legrosszabb 1967 óta: Link

Az antarktiszi jégtakaró viszont épp rendkívül (ha nem rekord-) alacsony: Link Link igaz, ez megint csak hatásvadászat lenne, hisz ha az ember a trendet nézi: Link eléggé kiugróan alacsony most ( Link ), míg 2014-2015-ben az anomália rekord-magas volt, és még tavaly is hozta az átlagos környékit. Ennél azért illik több évet figyelembe venni, mintsem vészharangot kongatni. Érdekes: "rekord-alacsony a Déli-Sark jege!!!!!" negatív médiafelhajtás mégsincs nagyon itt, lehet bölcs a média? vidám (Nem hinném, szerintem csak itt még kevesekhez jutott el...) Ez az északi oldalra már nem ilyen szép egyenes...: Link és a globális jégtakaró sincs éppen az átlag közelében idén: Link
#10789
Ez jó hír azért. Kérdésem az lenne, hogy ( de lehet, hogy rosszul gondolom) Európában rendre melegebbek a telek, a nagy havazások is el-elmaradoznak, és más területekhez képest mintha nagyobb lenne a téli pozitív anomália. Ennek kapcsán kérdezem, hogy a Golf áramlat nem erősebb, vagy melegebb a kelleténél?
#10788
No, már megint megy a rémisztgetés, pedig egyszerűen arról van szó, hogy a cirkuláció sajátossága miatt Európában szokatlanul nagy a meleg. Ugyanakkor az idén szó sincs arról, hogy az arktiszi jégtakaró rég nem volt ilyen kiterjedt július végén. Már most szinte kizárható, hogy az észak-nyugati átjáró jégmentessé váljon idén. A kanadai területek egyébként is az átlagosnál hűvösebbek  lehetnek, hiszen a Hudson-öbölben még mindig van összefüggő jégtakaró, ami július közepéig rendre elolvad, általában 10-15-e között szokott bekövetkezni. Már megkezdődött az északi hidegmag növekedése, és egyes előrejelzések az orosz Távol-Keletre augusztus elejére kiterjedt (Franciaország méretű), összefüggő hómezővel számolnak. Az európai helyzetkép nagyon megtévesztő az egész északi hemiszférát tekintve.
#10787
Nagyon jó ezzeket nézni olvasni, köszönöm a hozzá értésed. 
Még sok ilyet szeretnék kérni, csak 1 picit több hóval. szegyenlos
#10786
Igen meleg továbbra is az Alpokban ez a nyár, és a hószegény késő-téli és meleg tavaszi idővel kombinálva zabálja a gleccsereket, az idei hó pedig tulajdonképpen eltűnt onnan, ahol egy átlagos évben el szokott tűnni, pedig az olvadásos időszakból még 1.5 hónap hátravan! Ez így ráadásul gyorsít is, mert sok a kopasz melegnek kitett szikla... Csak egy-egy példa most:
Idén: Link Tavaly: Link
Idén: Link Tavaly: Link
Idén: Link Tavaly: Link
Idén: Link Tavaly: Link (ez a legdurvább és a tavalyin épp állnak is a havon... ami idén több méter magasan lebegésnek felelne meg... nevet )
A franciák egyre több hegy normálútját (a legkönnyebb megmászási útvonalat) "zárják le", azaz nem vezetnek oda túrákat, és életveszélyesnek ítélik... Mont Blanc, Dent du Géant, a Matterhorn olasz normál útja, Pollux, majd most a Matterhorn svájci normál útja, a Hörnli-gerinc, Castor és a Weissmies se ajánlott / veszélyes és ők nem is vezetnek mászásokat oda. (Itt találtam a hírt: Hóhatár)
Emellett hüttéket zárnak be vízhiány miatt a hegyekben, és a gleccserek is lendületesen tűnnek el: Link Csak 6 év meghökkentő változást hozott: Link Link a Grossglockner alatti gleccseren.
#10785

beillesztett kép

#10784
Hm, nem értem, hogy mikor írtam, hogy tudok homogizélni, azt a szót még csak nem is ismerem kacsint Homogenizálni se tudok, de még okos se vagyok.
Az utolsó bekezdésedhez: nem, nem nézlek hülyének, de mertem feltételezni, azzal a 3 mondatommal egyetértesz (csak én írtam, és mint triviális kijelentés írtam, nem gondoltam senkire, miközben írtam). Én meg egyetértek, hogy hasznos lenne talán jobban hangsúlyozni, hogy mekkora a hibája/szórása/bizonytalansága egyes régi adatsoroknak. De ennél sokkal alapvetőbb hiányosságok nyitják ki az ember zsebében a bicskát manapság (időképes 30 napos előrejelzések, asztrológiai meteorológia / előrejelző FB-oldal, talajgenerátor-sötétség), ez szinte csak egy icipici apróság az oly felszínessé vált tömegtájékoztatásban. És ezeknek a triviális baromságoknak az egyszerű cáfolatát se hiszik már el az emberek, hát még ha azt mondod, hogy itt egy adatsor, de ott a hiba, szórás stb. Nehezen kommunikálható ez a laikus számára (anélkül, hogy hozzáolvasna 5 cikket), vagy ő csak annyit mond, hogy "akkor ez is egy tál fos, OMSZ hiteltelen, nincs is klímaváltozás, nézzük a Janit a fészen, aki kiolvassa a csillagokból meg a napból a jövő heti záporok pontos helyét". Arról nem is beszélve, hogy nem hiszem, hogy utánanéztél, hogy ezeknek a homogenizációs eljárásoknak pontosan micsoda a részletes leírása, hibája, bizonytalansága, stb. mert lehet, hogy elérhetőek, esetleg el lehet kérni, legrosszabb esetben az eredeti adatok és az eljárás ismeretében ki lehet számolni (vagy valaki már kiszámolta, csak nem publikálta még online). Én se néztem utána (csak magának az eljárásnak az OMSZ oldalát linkeltem talán), de nem is én vádaskodtam adathamisítással ("Pont ezek a homogenizált adatsorok szokták "behazudni", hogy azok a 140 éves értékek "jók".").

De igazából ezek szerintem részletkérdések, hogy kevés (de szükséges!) adatot tesznek közzé, vagy rosszul kommunikálják a mai 160 karakteres világban, esetleg nem teljesen hitelesen ábrázolják a grafikonokat, mert itt-ott jelezni kéne a hiányosságokat, bizonytalanságot stb. Ezzel nem is vitatkoznék, hiba-burkológörbe nem túl bonyolult egy ábrán, szaggatott vonal se érthetetlen, max. annyit tennék hozzá halkan, hogy laikusnak egyszerű, hozzáértőnek bonyolult ábra kell, előbbit a FB-on találod, utóbbit inkább tudományos folyóiratokban, illetve hasonló online helyeken (Google Scholar egész jól keres ezekben).

Viszont: egyetértünk abban, hogy homogenizációra szimplán szükség van és elengedhetetlen, hogy régebbi adatsorainkat a maival összehasonlíthatóvá és kutatásokban használhatóvá tegyük? Ha igen, akkor izgalmas vitát lehet folytatni ezeknek részleteiről, ha nem, akkor a vita nem fog menni, mert már az elejétől nem értünk egyet. A személyeskedést kihagyhatjuk, az felesleges sallang csak, de privátban jöhet a hsz-ek azon része nyugodtan.
#10783
Látom már, miért szereted annyira a hozzászólásaimat. Hát ezért, mert erre nem reagáltam? nyelvnyujtas
Tiszta sor, homogenizálunk az összehasonlíthatóságért, csak ha ez megtörténik, más szakmákban (amik 1 attribútumnál jóval több értékkel dolgoznak...) jogszabályi kötelesség azt jelezni, hibát számolni hozzá, és nem is használható bármire, korlátlanul a végtermék. Ezek meg kis gilisztákat rajzolnak az 1 értékű 1 db nyamvadt adatbázisukból, hibaterjedés megmutatása nélkül, holott 1 értékre súlyozva 140 éve óriási kiterjedésű terület juthatott. Időben visszafelé, és háborúk idején "pixelesebb" az adatbázis, de ez oly ritkán mutatkozik meg, és ez az én egyik bajom ezekkel az ábrákkal.
Egy másik fő gondom, hogy az éghajlat, mint az "átlagidőjárás" területi jellemzője, egyszerűen elveszik, ha kihagyjuk a 3 koordinátát a számításból. Ja, meg még vagy 4 meteorológiai értéket is... szóval hol van egy ilyen ábrában az éghajlat? Te okos vagy, tudsz homogizélni, mondd meg kérlek! nyelvnyujtas

Ezt meg nem is értem, te hülyének nézel? "Az hülyeség, hogy mérjünk úgy, azzal, amivel 250 éve, mert akkor lesz összehasonlítható az adathalmaz. A fejlődés jó dolog, le kell követni.
Az hülyeség, hogy ne használjunk 140 éves adatsorokat csak azért, mert változtattunk azóta, és akkor az így kuka." Rajtad kívül ki írt le ilyet, és hol? 
#10781
Mi nem éltünk nagy lábon, nem nagy igényekkel voltunk, mégis sz..pórollere kerülhetünk. Egyébként meg igaz.
#10780
Igen, a kisembert belekényszerítik a környezet védelmébe, de a nagy cégek meg többszörösen rossz irányba fordítják (tankerhajók Amerikából-Európába, üresen vissza..., szénerőművek beiindítása, lignit, stb...) Tehát összességében a jelenlegi helyzet rövid-középtávon szerintem környezetrombolóbb.
#10779
Béláim, alaposan behúztak minket a csőbe. Elképesztő túlfogyasztást generáltak mesterségesen, a marketingesek megetették az emberek jó részét, hogy nem élet az élet okoskütyük, menő cuccok, ide-oda utazgatás nélkül, jó alaposan feltornázták a népek igényét, és mi mindeközben elfelejtettünk takarékoskodni, mert teljesen természetes volt, hogy minden van. Ott, rögtön, instant. Most, hogy beütni látszik a krach, most jön a kétségbeesés. Megszoktuk, hogy x összeg áll rendelkezésünkre különféle dolgokra, mindenhol ég a villany, minden konnektorból három töltő lóg ki, az okostelefonnak, a tabletnek, a mittudoménminek, a retyóra is autóval megyünk, a bótról nem is beszélve. Teletömjük a bevásárlókocsit mindenféle élelmiszerrel, aminek a harmada a kukában köt ki anélkül, hogy felhasználódott volna. A panelházakban télen ablakot kell nyitni, hogy aludni lehessen, annyira meleget csinál pl. a pécsi hőerőmű a földekről behordott szalmából, ami önmagában is egy agyrém, mert eközben agyonműtrágyázzuk a földeket, amivel teljesen tönkremegy a talaj szerkezete, mivel alig van benne szerves anyag és szép lassan elsavanyodik, ami viszont jelentősen rontja a tápanyagok felszívódását a növényekben. Száz szónak is egy a vége, igencsak alaposan át kell gondolni a közeljövőt, mert ez, ami eddig folyt, egész egyszerűen nem tartható tovább.  Újratervezés van, de kutya keményen. 
#10778
Az 5-6-szoros energiaár emelkedés drasztikus takarékosságra fogja kényszeríti az embereket Európa szerte. Visszatérünk nagyanyáink idejébe (a múlt század első felébe), ahol házanként csak egy szoba volt fűtve, melegvíz hetente egyszer volt. Mindez azt fogja eredményezni, hogy jelentősen csökken a felhasznált energia mennyisége. Ez viszont azt jelenti, hogy végre érdemben teszünk valamit a környezetünkért megóvásáért. Szemben az eddigi nevetséges pótcselekvésekkel szemben (a kupakgyűjtéstől kezdve az újrahasznosításon át egészen az elektromos autózásig). Viszont a többség ezt nem önszántából teszi, hanem a körülmények kényszerítik rá.
#10776
Jah, csak az okos szerint ez ott borítja a karbonsemlegességi célokat, de nálunk nem fogja. Erre írtam.
#10775
Európa-szerte újraindítják a szénerőműveket. A rövidtáv ismét felülírja a hosszútávot. 
#10774
Sajnos nem úgy lesz. Ma mi is becsatlakoztunk. Mondjuk az egyik okos elmondása alapján más országokban ez borítani fogja a karbonsemlegességi célkitűzéseket, de természetesen nálunk nem. Nyilván azért, mert nálunk a kibocsátott szén csak úgy megszűnik létezni.
#10773
UFO. nevet
#10772
Igen, a kamera lencséje csillant.
#10771
Szerintetek mi lehet ez a kék jelenség? Telefonnal lett fotózva a fa de ez természetesen nem volt ott nevet kamera lencse csinálhat ilyet? 

beillesztett kép



beillesztett kép

#10770
Úgy legyen! 
#10769
Egy-két hónap és újratervezik a dolgot...
#10768
"Németország, Ausztria, Olaszország és Hollandia egyaránt bejelentette, hogy tervezik a régi szénerőművek megnyitását, és már 2021-ben jelentősen megnövelték ezeket a kapacitásokat. Viszont az atomerőművek leállítása Németországban még mindig folyamatban van.A TERVEK SZERINT MÉG EBBEN AZ ÉVBEN LEÁLLÍTJÁK AZ UTOLSÓ KÉT ILYEN ERŐMŰVET."
Így nehéz lesz.
#10767
A Sonnblick-en is elolvadt a hó: Link pedig itt vagy 80 éve mérik a hóvastagságot, ilyenkor ~2m körül kéne lennie, és az eddigi elolvadás rekordja augusztus 13 volt (1963, 2003). Pont linkeltem is ezt a webkameraképet. Ez most elég masszív rekord-döntés, másfél hónap, és még jön sok-sok olvadozós nap szeptember vége előtt. A középtávú előrejelzések se éppen sok hideget jeleznek előre...
#10766
Teljesen egyetértek sajnos. Az elejéhez annyit, hogy mi nem engedtük eddig a telefonozást a gyerekeknek és tv sincs 16 éve (12,10,4), de meg kell hagyni, nehéz volt ezt megértetni velük, még néha most is kapunk a fejünkre ezért..majd buta telefonnal kezdhetik, de az okos teló egyszerűen nem való 18 év alatt!! A szülők túlnyomó többségének nincs energiája vitatkozni ezen, nem akarja, hogy gyermeke “lemaradjon a versenyben”, vagy egyszerűen úgy van vele, hogy jó az elektronikus bébisitternek. 
Egyébként meg a mi gyerekeink is türelmetlenek és mindent azonnal akarnak, sajna nem kell ehhez okosteló, az egész mai létforma ilyen, fel van pörgetve az ingerküszöb, stb. 
Pl: a tatabányai fürdő is úgy hirdeti magát, hogy “ a legjobb zenék, rajzfilmek, videók mennek több kivetítőn is”. Kérdem én: Mi a lófingnak kell ilyen egy eleve élményfürdőnek???!!!! Ez a baj, hogy a felnőtt társadalom rossz döntéseinek tulajdonítható a mai gyerekek felpörgöttsége, mindent azonnal akarása, stb.
#10765
Próbáltam  utánanézni, milyen  hatással  lehet  a  metán (emberi  tevékenységgel kijuttatott) emissziója  a környezetre.
Érdekes  cikkre   találtam: Lübken,  Berger,  Baumgartner: On  the  anthropogenic  impact  on  Long-term evolution  of  Noctilucent Clouds

Link

Leírják,  hogy  a  metán emissziója, majd  annak vízzé  és  CO2-dá alakulása, vízpárát  juttat  fel  a  magas  légkörbe, NLC  képződését  segítve  elő.
Leírják,  hogy az  NLC  láthatósága napjainkban  egyre  növekszik, ahogyan  a  metán légköri  koncentrációja  az iparosodott  területek  fölött emelkedik.
Ez  a  vízpára  különösen  hatékonyan növeli  az  üvegházhatást abban  a  magasságban,  ahol  az  NLC felragyog.  Ezek  a  felhők tehát  nemcsak  szépségesek,  de - ha  jól  értettem - radiatív  tulajdonságaik  miatt  igencsak  hatékonyan melegítik  is a  felszínt, ott,  ahol  megjelennek...
Újabb  ok,  a  metánemisszió  visszafogására.

Utolsó észlelés

2024-04-29 16:31:07

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

26.0 °C

18002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.