2024. április 27., szombat

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#10864
Egy különbség azért van. Mi tudjuk, hogy gáz lesz, a lemmingek nem. Ráadásul vagyunk olyan elbizakodottak, hogy azt hisszük, majd mi jól megoldjuk. Na persze. nyelvnyujtas 
#10863
Csak ugyanazt csináljuk, amit minden más élőlény a helyünkbe tenne. Kedvező körülmények, élettér és a tudomány fejlődése. Mindez a túlszaporodáshoz és egyéni szinten a harácsoláshoz vezet. Lásd az északi országokban a lemmingek esetét, a túlszaporodást, majd a populáció visszaesését. Vagy a fákon elszaporodó gombák esetét amivel elpusztítják a saját táplálékukat. Vagy az erjesztőgombákat az alkoholban. Ugyanezt az utat járja be az emberiség is. Ez van genetikailag az élőlényekbe és az emberekbe is programozva. És ez a program felülírja az emberben meglévő előrelátó gondolkodást is, mivel az ösztönök sokkal erősebbek, mint az észérvek. Főleg, ha nem az egyén, hanem a sokaság együttes viselkedését vizsgáljuk. Fizikai törvényszerűség, mint ahogy az alma is lefelé esik a fáról. Mi még örülhetünk, és az aszfaltba verhetjük a seggünket, mert a felfutó szakasz végén élünk. Sokkal rosszabb lesz azoknak, akik majd akkor élnek, amikor már nem lesz ilyen jó világ. 
#10862
Az ÜHG-kibocsátáson kívül csinálunk mi még épp elég disznóságot az ökoszisztémával. Ha egyszer csak eltűnnénk innen, előbb-utóbb nyilván kiheverné, bár mi a jelek szerint elég masszívan azon ügyködünk, hogy alaposan kicsesszünk magunkkal. Engem ez az álszenteskedés és gátlástalan hazudozás háborít fel, de nagyon, ami a "zöld" politika körül zajlik. Amikor kilóra megvett politikusok szemrebbenés nélkül hazudnak a szemünkbe, nagyobbnál nagyobb ökörségeket akarnak megetetni velünk a "környezetünk védelmében", és közben napnál világosabb, hogy honnan fúj a szél, na attól kinyílik a bicska a zsebemben. 
#10861
Azt már ugye mondottam volt valahol (lehet, hogy itt), hogy ez a jelenleg zájló antropogén ÜHG-kibocsátás akár több szálzmillió évvel meghosszabbíthatja a Földön a diverz életet. Mi (Homo sapoens) persze erős kihívások elé nézhetünk az elkövetkezendő párszáz évben is, de az eltűnésünkel (legalábbis ilyen egyedszábman) igenis sok felhabzsolható CO2-t, plusz rengeteg ÜHG-t hagyunk az elkövetkező millió évekre, amivel a C3-típusú fotoszintézis újra aranykorát élheti. Szóval hagyjuk a siránkozást, és örüljünk a 0,1M-10M közötti felvirágzásnak, ami nekünk lesz köszönhető. nevet Persze addigra, a Hs már a múlté lesz. Hacsak közbe nem lép az intelligencia…

Kiindulópontnak: Link - Carbon dioxide starvation, the development of C4 ecosystems, and mammalian evolution.
#10860
És ilyenkor durran el az agyam, amikor a szarvasmarhákra fogjuk az üvegházhatást. Inkább nem írok semmit, mert még ki leszek tiltva. beteg Egyszerűen vérlázító ez az ócska, cinikus, szemforgató hazugságcunami, ami erre (is) jellemző. Létrejött egy (ki tudja hányadik) kereskedelmi egyezmény az EU és négy dél-amerikai ország között. Ők gépeket és alkatrészeket kapnak, mi meg mezőgazdasági termékeket/terményeket, amiknek az előállítása során nyilván messzemenőkig figyelembe veszik a környezetvédelmet és az élelmiszerbiztonságot. Ja, nem. duhos De mi itt az EU-ban kihúzhatjuk magunkat, hogy milyen frankók vagyunk környezetvédelem terén. Ez kb. annyit ér, mint a medence egyik felében megengedni a vízbe pisilést, a másik felében meg megtiltani. 
#10859
Kegyetlen beteg világot élünk…
#10858
Az EU - ban már csak a földgáz maradt mint "fenntartható" (sic) fosszilis tüzelőanyag, tehát hétköznapi nyelven, mint egyelőre megtűrt. (Biden ugye nem röhögsz?! duhos) A cikk logikáját követve akkor ez komoly zseni lesz., ugyanis a vezetéken szállított földgáz esetében elég jelentős, egyesek szerint 10 % elérő metán szivárgás van, ami tudjuk hogy hatvanyozottan jelentősebb üvegházhatású gáz mint a CO2 , emellett a földgáz a többi fosszilishoz képest jóval kevesebb kormot , és más szennyezőt bocsát ki. (CO2 kibocsátás kb. fele a szénnek, de a szökött metánnal, és kikényszerített tanker szállítással együtt már érdekes számok jönnének ki.) Mondjuk - szintén a cikkből kiindulva - aggodalomra semmi ok, ugyanis a nyugat eurázsiai félsziget nyugati részén kívül a helyén kezelik a megújuló projektet. kacsint
#10857
Na, miket nem szúrok ki menet közben.  laza Közben megnéztem, tényleg kijavították. Egy hajszálnyit jobban mutat, de csak egy hajszálnyit. nevet
#10856
És tényleg! laza Kössz!
#10855
Megkérdeztem őket, ez a válasz:
"Thanks for your note -- will fix today!
In short: I updated the data viz script & climatology file to correct the latitude coordinate variable that was reversed (90S to 90N instead of 90N to 90S).  The new script is deployed for Today's Weather Maps and Hourly Forecast Maps, but alas I forgot to deploy it for Forecast Outlook Maps.  The problem here is that the old script is reading the new climatology file (with the correct latitude variable) and then unnecessarily flipping the latitude values.  Take a close look at the erroneous maps and you will see the Northern Hemisphere continents ghosted in the the SH and vice-versa."
Magyarul extrém röviden: "Egy frissítés után invertálódtak a szélességi koordináták, kijavította a többi térképen, de elfelejtkezett erről a térképről, emiatt az északi és déli félteke szellemképesen amúgy látszódik is." És valóban, Dél-Amerika felett ott van fejjel lefelé Észak-Amerika nevet
Ja és javítja is ma nevet
#10854
A climatereanalyzer.org háromnapos előrejelzés-oldalán. Az a fura, hogy a tíznapos már tök normálisnak néz ki, közel sem ilyen színes. Ráadásul például pont Kínára átlag alattit jelez, pedig Nanovich most tette ki a százkét melegrekordot ugyanott, ugyanakkor. 
#10853
Hibás generálás. Hol találtad?
#10852
Ez a lenti térkép nem tudom, hogy hogy jött össze, de ma pl 102 kínai állomáson dőlt meg a napi rekord

beillesztett kép

#10851
Azt a leborult! Hát ilyet se mostanában láttam. Ezmegmiez? Ilyen színes még talán sosem volt ez a térkép. Ölég beszédes.... zavarban

beillesztett kép

#10850
Az aeroszolok hűtik a légkört....
Link
#10849
Igen, az Északi-sark jege is rekord-közeli alacsony: Link (2016-2017 volt hasonlóan gyenge) és a nagyja itt a Kara- és Barents-tenger környékén hibádzik: Link ami nem tudom, mennyire számít az ottani ciklonoknak, de hogy az AC-osodást nem segíti, az biztos...
#10848
Globálisan pedig:

beillesztett kép

#10847

beillesztett kép

#10846
Link
Gleccserek 2022-ben és a korábbi évszázadban az Alpokban... Micsoda telek lehettek a XIX. században, hogy ilyen havak össze tudták gyűlni, valószínűleg nem csak 1-1 alkalommal lehetett méteres havakat vadászni nevet 2021 egész pofás tavaszi hava után 2022 brutálisan meleg és hószegény lett, meleg tavasz, sárga hó, rekord rekord hátán, aszály a hegyekben is, nem csoda ha egy év alatt talán most fogytak a legtöbbet a gleccserek az utóbbi évtizedekben. Csomó hegy ugyan járhatóbb, de sok hegy - főleg a magasban - inkább járhatatlan kezd lenni, kőomlások, instabil gerincek... Miközben a hegyi sport pont hogy kezd nagyon népszerű lenni.
#10845
Kár volt elbontani. Végre jön a havas, hideg téli időjárás hozzájuk.
Ez a szomszéd falu diagramja.

beillesztett kép




beillesztett kép

#10843
Magyar változat: Link Szüleim tanultak itt síelni, gyerekkoromban (uramisten, 20-25 éve szomoru ) jártunk ki ide rendszeresen szánkózni, hóban fürdeni, téli kirándulni. Nem hiszem, hogy az utóbbi 6-7 évben volt itt pár napig síelhető hó...
#10842
Link
#10841
Az elmúlt 8 év volt a valaha mért legmelegebb 8 év Link
#10838

beillesztett kép

#10837
laza laza laza laza laza laza laza laza laza


A sarkok visszafagyasztását majd megoldja Gaia. Ráadásul ott nem is fog megállni. Jó, nyilván ekkor már csak néhány fosszíliakét leszünk jelen.
#10836
Mi az a hŰhullám? (ami az év elején jelentkezik?)
#10835
Link
Elméletben jól hangzik.
#10834
Hát, nekem is volt a JATE-n  a 80-as években egy "fiatal marxista" oktatóm - nagyon szerettük -, aki minden demokratizáló mozgalomhoz csatlakozott a józan ész alapján. Meg is kapta a verdiktet a mumusoktól, hogyha így folytatja, akkor csak fiatal lesz, meg marxista, de oktató nem ( a saját szavai!).
A Professzor Úr ezekkel a nézetekkel bizonyára Professzor Úr marad, de meddig lesz alkalmazásban?
#10833
"a  bioszféra  klímaönvédelmi  tevékenysége nemcsak  a  szárazföldön,  hanem  az  óceánokban  is  jelen  van... Napjainkban  ezt  a  negatív  visszacsatolásokon  alapuló létfontosságú  védekező  rendszert  tesszük  tönkre nemcsak  azzal,  hogy  immár  szeméthegyek  úsznak  az  óceánokon,  hanem  a  kőolaj és  a  cseppfolyósított  földgáz óceánokon  keresztül  történő  szállításával.  ...Európa  súlyosan  bűnrészessé  válik,  ha ...energiaigényét - a  megújuló  energiák  mellett - nem a ... viszonylag  legcsekélyebb  környezeti károkkal  járó földgáz- és  kőolaj-forrásokkal  elégíti  ki." (Prof. Varga  Zoltán Sándor,  Debreceni  Egyetem  TTK  emeritus  professzora)
Link

- érdemes a cikkre  rászánni  három  percet..  és  Professzor Úr  munkáira,  többet is. Alap a klimatológiához.
Az  esőerdők, a tajga  és  a  rétsztyeppek;  a  bioszféra szerepéről.  Nálunk,  és  másutt  Európában.
#10832
Az élő  talaj,  növénytakaró  ennél  sokkal  több  széndioxid  megkötésére  képes,  ha  engedjük élni. A  tengerek  alga-élővilága  nagyságrendileg  ugyanennyi CO2 megkötésére képes, plusz  dimetilszulfidot  is  termel, és  a  tengerfenékre  lehullva, eltemetődve  is  hatalmas  mennyiséget tüntet  el   a  szénciklusból... ha  engedjük  olajfolt-mentes, fertőtlenítőszer-maradéktól  mentes, vegyszer-maradéktól  mentes, egészséges élő  közösségben  élni.
Egyébként pedig  sokkal  inkább  legyen  CO2,  mint  benzingőz, freon, vagy metán. (Akkor  inkább  a Fülig Jimmyt ismerem)
#10831
Kicsit kutakodtam, mert annyi kólát ittam az este, hogy nem tudok aludni... nyelvnyujtas
Kóla... becslések szerint naponta világszerte 3 milliárd doboz Coca-cola kerül eladásra. 1 liter az előírások alapján 6 g szénsavat tartalmaz, ami ugye a széndioxid instabil, nagyon könnyen bomló vizes oldata. Tehát kis szemhunyorgatással mondjuk 6 g széndioxid literenként, vagyis 2 g dobozonként. 3 milliárd dobozban 6 milliárd gramm. 6 millió kiló. 6000 tonna. Ennyi széndioxidot büfögünk naponta a légkörbe, csak ezt az egy terméket figyelembe véve. Évente 2,19 millió tonnát. És akkor hol van még a többi szénsavas ital, ásványvíz, szóda, stb... nyelvnyujtas
Nyilván tudom, hogy az italokban használt CO2 többnyire ipari melléktermék - viszont így ott nem költenek katalizátorra... Az ásványvízzel készülő italokból pedig az évmilliók során megkötött CO2 szabadul fel...
Na megpróbálok aludninyelvnyujtas
#10829
"Lassan"...Ki az, aki még hinni tud abban, hogy vissza lehet lapátolni a szart a lóba? szomoru Lehet, hogy már akkor késő lenne, ha ebben a pillanatban karbonsemlegessé válnánk. A szemünk előtt zajlik a változás, iszonyatos sebessséggel, köpni, nyelni nincs idő. Tényleg azt hisszük, hogy meg tudjuk állítani ezeket a folyamatokat pár 10 éven belül. amikor még arra sincs forgatókönyv, hogy hogy fogjuk csinálni? Jöhetnek a "poénok" a "mind meghalunkkal".
#10828
Mért ne lenne igaz? 
Más oldalakon is szerepel, hogy 2014 ott nem volt ilyen kiterjedésű jég mint most. 
Nyilván lehet boncolgatni hogy vastagág stb de jobb a helyzet mint tavaly vagy előtte volt az biztos. 
Link
#10827
Jó lenne, csak nem igaz nevet
#10826
laza laza laza laza laza laza laza
#10825
Törölt tartalom
#10824
laza laza laza laza laza laza laza
#10823
Inkább a jégel kéne foglalkozni ami elég jó eddig.. 
 Végre valami pozitív is van a negatív világban.. kacsint
#10822
Ugyan külföldi esemény, de mégis inkább ide tartozik: Pakisztán immár egyharmada, azaz egy nagyjából 3 Magyarország nagyságú terület áll víz alatt. És nincs hova szivattyúzni, nyilván. A tavaszi hőhullám után ez már a második katasztrófa, amit kétségtelenül a klímaváltozás okozott. 
Eközben pedig egy új tanulmány szerint az sarki jégtakaró akkor is tovább olvad, ha nem emelkedik tovább a hőmérséklet, a jelenlegi állapotban 27 centi köré teszik az óceánok 2100-ig várható vízszintemelkedését - mégegyszer: ha a melegedés nem fokozódik. A jelenlegi ütemű melegedés mellett 78 centi a valószínű...
Lassan olyan mértékűek lesznek a visszacsatolások, hogy aligha lesz visszaút. 
#10821
Kínai fokhagyma a makói üzletekben? duhos Vannak szomszédos országok, amikben alig van külföldi üzletlánc, és a cégek igen jelentős részét az ott dolgozók vették meg nyugati tőke bevonása nélkül. Kicsit nehezebben indult a dolog, és közben háború is volt, de jó pár éve köszönik szépen, jól vannak. Működnek a családi (!!!!!) gazdaságok, tíz-húsz tehénke és a tejből készült sajtok-joghurtok-mindenfélék (no meg a vendéglátás) eltartják a családot, szinte minden faluban van bank, de legalábbis egy takarékpénztár, iskola, orvosi rendelő, posta, benzinkút és egy kisbolt. Nem kell a világvégére menni ügyet intézni/bevásárolni és közben elpöfögtetni x liter üzemanyagot, az élelmiszer igen jelentős része harminc, maximum ötven kilométeres körön belülről kerül a polcokra. Ez szerintem sokkal többet ér, mint akármilyen táplálkozási csodairányzat, meg a "járjon mindenki biciklivel". Hozzáteszem, nagyon szeretek biciklizni, de itt legalább adottak hozzá a feltételek.
#10820
Mert A Gazda eladja az I. osztályú termékét több pénzért  Nyugatra. Onnan meg jön a II. osztályú cucc. A legnagyobb biznisz, amikor egyszerre csinálja a kettőt.
#10819
Az is szégyen egy országra (de az egész világra úgyszintén) nézve, hogy van egy ekkora Alföldünk és tonnaszámra hozzuk be a zöldségeket -gyümölcsöket messze külföldről.
#10818
Éppen tegnap gondolkodtam rajta egy másik cikk kapcsán, hogy mennyire belekényszerültünk ebbe az utcába. Annyira átalakult az egész életünk már csak az utolsó ötven-hatvan évben, hogy szinte lehetetlen kilépni ebből a verkliből. Az, hogy a falvakban nemhogy csirke-disznó nincs, hanem már a zöldséget is a Lidl-ben veszik meg? Az, hogy teljesen természetes lett, hogy a lakosság egy jelentős része másik kontinensre jár nyaralni? Az, hogy annyit fizetnek egy focistáért, amennyiért többszázezer gyereket évekig lehetne etetni? Az, hogy az Egyesült Arab Emirátusok gyakorlatilag megvásárolta (koncesszió révén) Tanzánia egy részét luxusvadászatok tartása céljából és emiatt elüldözik, megkínozzák és bebörtönzik a masszájokat, ha ellenállnak és nem akarnak költözni? 
És még hosszasan lehetne sorolni, és igen, a mi kezünk is rajta van, mert gondoskodtak róla, hogy piszok nehéz legyen alternatívát találni. Az átlagnak  szinte képtelenség internet, telefon, autó nélkül működni, ha valakinek vannak gyerekei, akkor meg végképp közelít a lehetetlenhez kilépni a mátrixból. 
Amúgy én is rühellem a reklámokat. Vagy húsz éve jelent meg egy könyv egy volt reklámszakember tollából, az volt a címe, hogy "Reklám, te mosolygó hulla" Mennyire igaza volt....
#10817
Ahhoz, hogy rájöjjünk  dolgokra, ismeretekre van  szükség. Most hétvégén, Börzsönyből  hazafelé, értelmes  középiskolás  fiúkkal  beszélgettem  a  vonaton. Egymással videóhősökről, azok áráról  beszélgettek. Aztán szóba  elegyedtünk, sikló, békák, madarak jöttek  szóba. Jó  eszű  fiatalok,  keresgélték a madarak (varjú, kakukk, cinege)  neveit... Ők  a  virtuális  világban nőttek  fel.

Innen  csak egy lépés, áltudománynak  nevezni, hogy szikes  tavainkban apró  lények  élnek, amelyek a  mikroklíma  és klíma  egyensúlyát,  fenntartani  segítenek... 

Ha  reklám-mentes  webet  szeretnék,  külön  kell  fizetnem. Végig-gondoltátok, mivel  terhelik a szervereket és a nyomdákat  a  reklámok? Mivel  terhelik  a  Ti időtöket, ezeket  végigolvasni? Ki  fizeti  a  reklámot? Miféle  valóság  az,  ahol  a  kevesebb  ennyivel  többe  kerül? - energiában  is.

Virtuálisan  utazni  én  is  szoktam. Fellapozok egy botanikai  felvételt a  sziklagyepről, és egyből  virágos  réten  találom  magam. Az  enumerációk  (előfordulási  listák ritka  növények  földrajzi élőhelyeivel)  olyanok,  mintha  drónon  repülnék  Hazám  tájai  felett,  miközben  a hőséget ontó  falak  között  ülök.
...  de  azért  jobban  szeretném,  látni  mind  ezeket  a  valóságban is...  még  szeretném...
lehet,  csak  öreg  vagyok.
#10816
Azt a gombot  régóta  tartjuk lenyomva. Te, mi, meg én, rajta  ülünk. Amikor bemegyünk a plázába,  amikor  felülünk  a  repzajra,  amikor feljebb állítjuk  a  termosztátot,  amikor elhisszük,  hogy  új  telóra  van szükségünk. Amikor  fertőtlenítőt  öntünk  a  mosogatóba. 
Amikor  gyerek  voltam,  az Aral-tóban  halat  lehetett  fogni, és a Szahel övezetben  kecskék  legeltek. Ez is,  az  is  kiszáradt,  és  mi  elhittük,  hogy "megették  a  kecskék"  és  "széjjelöntözte  a  téeszcsé".  Amikor  gyerek  voltam, nem  beszéltek  annyit  a  környezetvédelemről,  most  meg  nem  teszünk  érte  többet. Most azt  mondogatjuk: "ma  még  nem  kell  elkezdeni...  miért  én fogyasszak  kevesebbet?"
Rajta  ülünk  a  gombon, évtizedek  óta. Sokat  tudhatnánk  róla,  ha  akarnánk  látni  a  dolgokat. Akarjuk, valóban,  hogy  bármi  is  változzon?
Trendek  pedig  nincsenek. becsuktam  a  szemem,  nem látom.  Nincsenek.
#10815
Ettől tartok én is....

Utolsó észlelés

2024-04-27 16:11:14

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

21.4 °C

22505

RH: 48 | P: 1016.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.