2024. április 27., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#100
A zöldség alatt a petrezselymet érted?
Csak, mert a sárgarépa is zöldség! nevet

Hopp! Én vagyok a 100.! nevet nevet
#99
Zöldség és répamag vetés lett volna ma, meg dughagymázás.

Persze semmi, sikerült megint szépen esnie.
Holnap szárad, éjjel megint megázik.
Ahhh.....

A fû gyönyörûen nõ viszont, de még korai gyomirtózni.
#98
Hát, nem túl munkabarát idõszak van!

Ma szedret akartam ültetni, persze hol esett, hol nem. Így hát nem kezdtem bele. Gondolom holnap, amikor csak este 9 után érek rá, sütni fog a Nap! duhos
#97
A tegnapi munkánknak annyi,semmit nem ért.
#96
Igazad van, szó szerint: Link laza
A belvízhelyzet tovább fokozódott. Közben a helyi rádióban hallottam vizügyes szakembert beszélni, aki megkérte a gazdákat, hogy a földjeiken lévõ vízelvezetõ árkokat tartsák rendben, ezzel is elõsegítve a belvíz levezetését.
#95
Bocs: Túros, rövid o-val, nincs ugyanis köze a tejtermékhez. A közösen használt lovat senki sem óvja úgy, mint a sajátját, így a hám könnyebben feltöri, feltúrja a hátát, innen a túros szó.
#94
Ha a vízelvezetõ csatorna- és árokrendszer szakszerûen lenne karbantartva és nem lenne a mindenkié de mégis senkié sem (közös lónak túrós a háta tipikus esete), akkor nem lenne ilyen súlyos a helyzet. Ez is az igazsághoz tartozik ám!
#93
Valóban így.Lírai alkat. kacsint
#92
No, akkor a szeder-téma túltárgyalva, ha kész leszek a támrendszerrel, meg az ültetéssel, teszek fel képet!
#91
De biztosan, pl. a lápmedence elé hozzátette volna, hogy ".. a dunai árvizekkor a fél Kisalföldet felölelõ, vadvízi rengeteggé váló.." nevet
#90
Ángyán prof se mondhatta volna szebben. nevet
#89
Így van, csak az agrárosok szemüvegén keresztül lehangoló a helyzet, a régmúlt idõkben ilyenkor dagadt volna fel a lápmedence.
#88
Sopron fel igyekezvén a múlt héten az említett tájakon keresztülvivõ 85-ös út mentén "végeláthatatlan" belvíz tengerek között lehetett autózni valóban...de a táj környezet-történetét(és geomorfológiáját) nézve ezen nincs is mit csodálni az idei tél tükrében...hisz a "Hany a mindene"..
#87
A Hanságban, a Kapuvári- és Csornai-síkon meglehetõsen komoly belvízhelyzet van (II. fokú készültség), emiatt továbbra sem lehet vetni. Tavaly ilyenkor már arasznyi volt a sörárpa, idén még földbe sem került.
A januári, hó nélküli kemény fagyok alaposan megtizedelték az õszi búzát és a repcét, jelentõsnek mondható a fagykár.
#86
Jogos.
#85
Mondtam én, hogy korai ez, a mai esõ meg betett rendesen újra! szomoru

Bandero igaz. Képesek 3m magas új hajtásokat hozni, így ki kell neki építeni egy támrendszert, vagy legalább a két végéra sornak leásni oszlopokat, amiket bentrõl megtámasztasz, és közé vagy 3 sor drótot amihez lehet majd kötni.
#84
Ahogy eddig olvastam, évente 3-4m-es hajtásokat is képesek produkálni. Célszerû õket 2,5m-re ültetni egymástól és 2m magas támrendszert kiépíteni 3 magaságban huzallal.
Meg tudod ezt erõsíteni, vagy cáfolni? Milyen tapasztalataid vannak?
#83
Ezek a tüske nélküli fekete szedrek, amik nálunk vannak, rendkívül igénytelenek, és nagyon gyorsan nõve igen bõven teremnek.
#82
Hú, ezért se sietek a rotálással.
eme környéken megszoktuk már, hogy sokszor március végéig vagy rá sem lehet menni földekre, vagy a hideg talaj miatt nem érdemes ültetni (ez is fontos tényezõ!).
#81
Kivert az esõ, reggel 7-tõl 12:00 óráig tudtunk dolgozni,elég jól lehetett haladni a rotálással egy jókora darabot megtudtunk csinálni,persze minden fordulónál kaparni kellett az összegyúrt nedves földet a késekrõl. kacsint
#80
Na, ma végeztem a málna ültetésével, 11 tövet tettem el.
Ha a héten sikerül, ültetek pár tõ szedret is. Van-e valakinek a szederrel kapcsolatban tapasztalata?
#79
Rotálás teljes gõzzel,2db 5.5Lovas hondával és egy 7lovas MPM-el. kacsint laza vidám
Alulról természetesen még vizes,de ez márciusban nem is nagyon fog változni. kacsint
#78
Mit csináltok?

A teteje száradhatott de lentebb tiszta sár.
#77
Délután voltam kint és szerencsére a mai igen szeles napos idõnek köszönhetõen teljesen felszáradt a talaj,úgyhogy holnap már elkezdjük a munkát, csak nem tudom hogy mi lesz ezzel a holnapi esõvel hogy itt lesz-e egyáltalán és mennyi,mert elvileg csak Dny-on várható említésre méltó csapadék. kacsint
#76
Szép estét!
Hat fát ültettünk el a birtokon, a kertre még nem lehet rámenni, tavaly ilyenkor már ástam, idén sajnos jócskán elcsúsznak a dolgok.
#75

Ha sikerülne csapadék nélkül megúszni a holnapi napot akkor, vagy holnap, de inkább kedden, elduggatnám a hagymát.
Fokozatosan raknék, hogy ne egyszerre teremjen.
Csak saját fogyasztásra zöldhagymának,nyersen is megeszem, de inkább megsütve.
Apróra feldarabolni a hagymát, mehet a zöldje is bele, olajon megsütni egy kicsit, picit megturbózni valamilyen szalámival, vagy párizsi is jó, kolbászról ne is beszéljünk. esetleg füstölt szalonna, fûszerezni, só bors, paprika, majd 3 tojást ráütni.
Fenséges vacsora!
Jó étvágyat! nevet
#74
Hát igen a sok csapadék elõnye és hátránya c. mûsor! szomoru
#73
Legalább 4 nap napos idõ kéne amilyen ma délután volt, hogy valami érdemlegeset lehessen csinálni odakint. nevet
#72
Ezt is ideális idõ, sokszor a száraz május-júniusban nagy szükség van eme csapadékhozamokra.
#71
Nemigen kedvez az idõ a kinti munkáknak. Várni kell, tervezni, elõre elvégezni a benti dolgokat, amit lehet, mert majd lehet kapkodni, ha megjön az ideális idõ! nevet
#70
Hónapos retek mag és az újhagymának való a földben figyel, meglátjuk mi lesz belõle.
#69
Végül nem kezdtem bele, kacsint inkább a patakot szabályoztam, a hét közepén érkezõ esõ és a hegyekben meginduló olvadás nagy árhullámot sejtett így fel kell készülni.
+ volt egy kis nádvágás is,elég utálatos munka volt mert helyenként térdig ért a víz. kacsint
#68
Borult idõ van, de ültetéshez remek.
Holnap kapok pár tõ málnát, megyek kiásom a helyüket! Tudom, jobb lett volna õsszel ültetni, de hátha lesz belõlük valami... nevet
#67
(Kaposváron laktam akkor, és Szennából hozatták a szüleim a birka-és marhatrágyát,írtó büdi volt, mert õsszel többen is rendeltek a telekre)
#66
Gondolkodom hogy érdemes-e elkezdeni, mert ha friss rotázásra rájön az esõ akkor a sor kihúzásánál csak gyurmázás lenne. kacsint
#65
Akkor ne halaszd el, mert a hét közepén jön az esõzés.
#64
Itt még az árnyékosabb részeken 5-7 centis hó volt ma is, a napos helyeken nagyjából hómentes, de nagy sár van, esély sincs még kezdeni, pedig jó lenne korán enni új hagymát és hónapos retket, az meg magától nem nõ ki. Ja igen 50 éves sõt.. csak aki eddig nem tudta most már az is tudja nevet
#63
Nagyjából felszáradt a talaj holnap akár lehetne is rotációzni. kacsint

Meteo, ez már egy 50 éves történet laza
#62
Akkor vizeljetek, csak aztán ki ne égjen a termés, emlékszel az Üvegtigris c. filmre mi lett szegény tujával nevet én maradok a számomra bevált dolgoknál. A lenyírt füvet és a kigyomlált gazt + a szerves, könnyen lebomló háztartási hulladékot komposztálom a csirkék trágyájával együtt ezt egy évig érlelem és aztán télen kiszórom a földre a hólé szép egyenletesen bemossa a talajba, aztán meg a vegetációs idõszakban gondoskodom a mûtrágya illetve lombtrágya utánpótlásról.
#61
vidám Meteo!
Az epernek sincs trágya íze -szerencsére-, pedig; -emlékezetem szerint, jó sokat tettünk a palánta alá.(bocsi,ez kb 40 éve volt,
lehet, hogy ma már másképp oldják meg.)
#60
Egy tévhitet szeretnék eloszlatni, a csapadékvíz nem szállítja, hanem felszabadítja az ásványi sókat, utóbbi hatása elengedhetetlen.

A lehulló csapadékvíz oldja a levegõben lévõ gázokat, így CO2, So2, NOx-ek kerülnek bele, nem véletlen savas kémhatása (nálunk PH 5 körüli).
Azaz nem desztillált víz, ám ásványi anyagtartalma ettõl eltekintve kevés, a növényeknek az által lesz elengedhetetlen, hogy a fenti gázok beoldódása miatt kissé savas kémhatás miatt a földbe kerülve azonnal ásványi anyagot szabadít fel a növény számára, ezt locsolással önmagában nem tudjuk pótolni.
#59
Agrometeorológia.

Gond lehet a korai ültetésekkel, a csapadékos idõ és a mérsékelt felmelegedés illetve száradás miatt.

A jövõ hét elsõ napjaiban, a magasban az eddigieknél jóval enyhébb levegõ érkezik fölénk, minek hatására kellemes hõmérsékletek várhatóak, az ország nagy részén 10 fokot elérõ, D.-en DNy.-on meghaladó hõmérsékletekkel.
ÉK.-en lehet ettõl alacsonyabbat mérni. 3-5 fok-ot.


Nagy valószínûséggel elér bennünket majd a hét közepén a mediterrán ciklon Link ami jelentõs mennyiségû esõt hozhat Link még van bizonytalanság benne, de azért aránylag nagy az összetartás.Link

Ahogy távolodik a ciklon, elsõ idõben még enyhe, majd egyre hûvösebb levegõt szállít majd fölénk, minek hatására a jövõ hét elejére ismét hûvösebb lehet már, nappal 10 fok alatti maximumok, reggelre akár gyenge fagyok is lehetnek.

A távolabbiakban a folyamatos ciklonaktivitás és az anticiklon távolléte miatt mérsékelt felmelegedés, és több helyen csapadék várható, így a száradás is csak lassú lesz.
#58
Teljesen egyetértek veled. Az esõvíz az gyakorlatilag disztillált víz minõségû, tehát nem tartalmaz semmilyen oldott ásványi anyagot. Amiért mégis jobb az öntözésre, annak pont ez az oka. A vezetékes víz közepesen, vagy nagyon kemény a benne lévõ oldott mésztõl. Ezt pedig a növények döntõ többsége nem szereti.
#57
Így van, szerintem azért szembetûnõbb nála is pl. a változás egy kiadós esõ után a locsolásokkal szemben, hogy ilyenkor a levegõ páratartalma is sokkal nagyobb lesz és ezt megérzi a növény, emiatt is jobban fejlõdik mert a növények többnyire szeretik a magas páratartalmat.
#56
Nem igazán vágom, hogy nagyapád mit vágott le a pisilés és éjszakai fagy után, de hidd el, az esõvíz gyakorlatilag desztillált víz, mely a légkörbõl összeszed némi szennyezõt.
A növényeid úgy veszik hasznát, hogy a talajban lévõ "mindenféle jó" oldódik benne és így képes felszívódni. laza
#55
hmm.. milyen finom lehetett! nevet
#54
laza
#53
Egy kiadós záporesõ(15-20mm) felér 3 öntözéssel,én se vágom a kémiát de egy szakértõ szerint az esõvízben a növényeknek megfelelõ tápanyagok vannak.Ha pl a karfiol csak esõvízbõl élne semmilyen levéltrágya pótló vegyszert nem kéne használnunk.
Nagyapám mesélte hogy anno régen 1db karfiol tövéhez egy párszor odavizelt és egy rekord 11kg súlyú karfiol lett belõle,kb 4és fél hónapig készült el,elmondása szerint még nõtt volna mert volt alapja a rózsának, csak az október közepén lévõ éjszakai fagy miatt vágta le. kacsint vidám laza
#52
Szerintem a légköri elektromos aktivitás esõvíz minõségére gyakorolt hatása elenyészõ. A régebben nem szokványos szennyezõk miatt inkább az energia- és vegyipar tehetõ felelõssé.
Ha érdekel e téma , érdemes elolvasni - többek között - ezt is: Link
#51
Persze ezt mondom én is. A vízkõ is só (Ca és Mg sók)
Más: A levegõben található Nitrogén szintén a levegõben található oxigénnel, vagy ózonnal reagálva (fõként villámok környezetében) (HNO3)salétromsav, vagy ammónium-nitrátként (NH4NO3)kerülhet az esõvízbe, nem? szegyenlos A Kémiát nem nagyon vágom. szegyenlos

Utolsó észlelés

2024-04-27 12:39:05

Egyházasrádóc

18.2 °C

22505

RH: 47 | P: 1015.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.