Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Téged is látni?
Panaszra nem lehet okunk, mert elég nagy esélyünk van holnap jelentõs csapadékra, és ma is lejöhet akár 10+mm is..
Panaszra nem lehet okunk, mert elég nagy esélyünk van holnap jelentõs csapadékra, és ma is lejöhet akár 10+mm is..
Téged is látni?
Panaszra nem lehet okunk, mert elég nagy esélyünk van holnap jelentõs csapadékra, és ma is lejöhet akár 10+mm is..
Panaszra nem lehet okunk, mert elég nagy esélyünk van holnap jelentõs csapadékra, és ma is lejöhet akár 10+mm is..
Makó és Kardos nagyot kaphatott, nyár közepén is helytállna egy ilyen cella.
Tõlünk is hallatszódnak már egy ideje, halk morajlások, de nem akar erõre kapni. Egy ütõsebb záporra még futhatja.
Micsoda keletkezés van Szegedtõl keletre, az egészbõl semmi sem látszódott a köd és a párásság miatt. A Nejem kapott a biztosítótól SMS-t, hogy 1-2 órán belül vihar várható, kérdezi tõlem ez még a reggeli zivatarra vonatkozik-e még.
Ekkor kezdtem el nézni a radar és villámtérképeket, addig fel sem tûnt, mi ment el a "szomszédba".
Fél nyolckor kezdõdött a zivatar, már csak gyengén esik, de még hallani dörgéseket. Ezt a zivatart ha jól tudom beírhatom tegnapra is és természetesen mára is, a csapadékból pedig jut az elõzõ napra is. Szerencsére itthon voltam, így tudom, hogy nyolcig mennyi esett. Eddig a zivatar 6 mm esõt hozott, érdekes, hogy szinte végig szélcsend volt.
Ha tegnap este írod le, hogy szerinted mi várható, akkor az nem okoskodás, hanem saját elõrejelzés, elemzés.
Így utólag inkább okoskodás, mivel így kevesebb jogalappal kritizálhatod az elõrejelzõket, hiszen te sem nyilvánultál meg, hogy mire számítasz.
Ennyi erõvel bárki leírhatná, hogy bezzeg én éreztem tegnap a zsigereimben, de nem szóltam, vajon az elõrejelzõk miért nem érezték azt amit én?
Így utólag inkább okoskodás, mivel így kevesebb jogalappal kritizálhatod az elõrejelzõket, hiszen te sem nyilvánultál meg, hogy mire számítasz.
Ennyi erõvel bárki leírhatná, hogy bezzeg én éreztem tegnap a zsigereimben, de nem szóltam, vajon az elõrejelzõk miért nem érezték azt amit én?
A tegnap este nem akartam okoskodni és nem szokásom az elõrejelzõket kritizálni, de már napok óta szépen látszott, hogy ma többfelé várható zivatar. JoeJack bácsi is pedzegette a tegnap, az elõrejelzésbe mégsem került bele, csak említés szintjén. Pedig nem 1-2 apró cella várható, hanem akár egy kisebb squall line is kialakulhat. Szolnok térségében már most is komoly rendszer mozog és amint olvastam, reggel Szegednél is csattogott, tehát kissé elbagatellizáltnak érzem a helyzetet (az elõrejelzõk részérõl).
Egy biztos pont van, ahol nem várható zivatar, mégpedig nálam, mert itt egyszerûen nem létezik olyan helyzet, amibõl jól jöhetnénk ki. Most is gyönyörûen el fog kerülni a kemény mag É-ra, itt csak záport várok belõle. Esetleg délután lehet még valami kínlódás...
Egy biztos pont van, ahol nem várható zivatar, mégpedig nálam, mert itt egyszerûen nem létezik olyan helyzet, amibõl jól jöhetnénk ki. Most is gyönyörûen el fog kerülni a kemény mag É-ra, itt csak záport várok belõle. Esetleg délután lehet még valami kínlódás...
Nyarat meghazudtolóan kemény zivatarra ébredtem, hatalmas csattogásokkal és rövid idõ alatt 12 mm csapadékkal.
Dk-i irányban ágyúdörgések kb 30mp-enként, Zagyvarékas kemény zuhit kaphat(ott) ezekben a percekben. Egyébként lassan már 1,5 órája folyamatos zivatartevékenység van!
Jó kis zivatar volt!
Október közepi hajnali idõponthoz képest sok villámmal, köztük sok lecsapóval.
Az utolsó olyan közel volt, hogy vagy 10 percig be sem mertem jönni a garázsból a házba.
Az utolsó olyan közel volt, hogy vagy 10 percig be sem mertem jönni a garázsból a házba.
Október a legrövidebb hónapunk, így nyilván könnyû neki.
Ennek ellenére átérzem az extázisotokat.
Zalaszentgrót: köd.
Ennek ellenére átérzem az extázisotokat.
Zalaszentgrót: köd.
Szegedtõl pár km-re nyugatra zivatart tört ki, már elég nagy dörgések vannak, nemsokára ide is ér , szép kis hajnal
Látványos, ahogyan a Börzsönytõl északra futószalagon alakulnak a cellák, majd sodródnak "szélirányban": Link Jó órája Lévától keletre be is röffent az kis cella: Link 40 dBZ, nem is rossz ez így október közepén éjszaka! 7 km körül volt a teteje: Link
szerk.: ...és éppen most ér ide is egy gyenge zápor. Elvileg van némi labilitás itt délkeleten, hátha reggel egy kissé sárgásabb radarkép és dörgicsélés lesz a jellemzõ. :-) A jelenleg Mohács térségében lévõ tömb pont jó volna.
szerk.: ...és éppen most ér ide is egy gyenge zápor. Elvileg van némi labilitás itt délkeleten, hátha reggel egy kissé sárgásabb radarkép és dörgicsélés lesz a jellemzõ. :-) A jelenleg Mohács térségében lévõ tömb pont jó volna.
E szerint itt szerdán szinte egy csepp sem esne.
07:00-nél kilyukad, majd továbbhasad, aztán átugrana.
07:00-nél kilyukad, majd továbbhasad, aztán átugrana.
Igen, már a déli frissítéseknél (OMSZ-es WRF, AROME) is az látszott, amit leírtál.(területi lefedettség csökkent) A szerda még mindig jól néz ki, a visszapörgésbõl, akár mi, itt középen is kaphatunk jelentõs mennyiséget. 10-20(-30) mm reálisnak tûnik jelen esetben a környékre. Figyelem az ALARO-t Link , és jó pár napja tartja azt az intenzív csapadéksávot szerda délelõttre.(bár a mostani futás középen "szétszakította") Ez is számol visszapörgéssel.
ÉK-n egész jó kis csapadék néz ki holnapra is meg szerdára is. Jó kis mennyiségek jöhetnek le. Nagyon szerencsés helyzetben talán csütörtök hajnalig 50+ is meglehet.
A holnapi napra eléggé visszavettek a modellek, legalábbis ami a területi érintettséget illeti. Gyakorlatilag a középsõ országrésznek is már csak a keletebbi része kapna csapadékot, kb. onnan indulnának a záporok, zivatarok.
A szerda nagyjából tartja magát az eddigiekhez, de hát egy sekély ciklon-HCS kombinációja van annyira kiszámíthatatlan, hogy még az utolsó pillanatokban is forduljon a kocka.
A szerda nagyjából tartja magát az eddigiekhez, de hát egy sekély ciklon-HCS kombinációja van annyira kiszámíthatatlan, hogy még az utolsó pillanatokban is forduljon a kocka.
A következõ két nap szép mennyiséget fog hozni fõként a keleti területekre. A Dunántúl nyugati felé most nem lesz elkényeztetve. A Mátra és a Bükk csúcsain 50-70 mm csapadék is hullhat ez tipikusan az a helyzet lehet. De az Alföldön is véleményem szerint területi átlagban 20 mm csapadék látszik, a Tisza környékén ettõl több sem kizárt. A fõváros is esélyes 10-15 mm esõre, ettõl nyugatra gyorsan csökken a mennyiség, úgy a 10 mm-es csapadékvonal kb a Balaton keleti felén lehet. No ezt leírtam de úgysem így lesz:-))))))))
Egy sima vulkánkitörés több port juttatna a légkörbe, mint egy kis üstökös.
1997-98-as tél enyhe volt, igaz, hogy március hidegebb volt minta a február, de pl az idei márciusnál magasabb hõmérséklet volt országosan. Áprilisban volt ugyan hidegbetörés de semmivel sem extrémebb mint a többi év áprilisában jellemzõ, sõt a hónap átlag felett zárt. Így az üstökös, ha csak arra az évre vetítem ki akkor sem volt hatással az idõjárásra.
Fail, anélkül hogy bármiféle fogalmam lenne az üstökösök bolygóközi térbe juttatott anyagának mennyiségérõl.
Az üstökösök után globálisan hideg volt? Nem.
Az üstökös csak a Kárpát-medence idõjárására lett volna hatással? Nem.
Azt hiszem ezzel mindent megmagyaráztam.
Ez kb. olyan, mint amikor otthon azt mondják a falusiak, hogy, "Na, telihold van, akkor nagyon hideg lesz!".
Mondjuk, ha az üstökös csóvája már elfoglalna vagy 6 oktát az égbolton, akkor más lenne a helyzet, de gyanítom, hogy abban az esetben nem feltétlenül az esetlegesen hûvösebb idõjárás lenne a fõ témánk.
Az üstökösök után globálisan hideg volt? Nem.
Az üstökös csak a Kárpát-medence idõjárására lett volna hatással? Nem.
Azt hiszem ezzel mindent megmagyaráztam.
Ez kb. olyan, mint amikor otthon azt mondják a falusiak, hogy, "Na, telihold van, akkor nagyon hideg lesz!".
Mondjuk, ha az üstökös csóvája már elfoglalna vagy 6 oktát az égbolton, akkor más lenne a helyzet, de gyanítom, hogy abban az esetben nem feltétlenül az esetlegesen hûvösebb idõjárás lenne a fõ témánk.
Köszi a választ. Bár azt nem értem, hogy vörös radarjelet hogy produkálnak a virgák. Meg igen kacifántosan villannak meg.
Vitaindító, számolva azzal, hogy némelyeknek egyszerûen marhaság...
Halk felvetés: Halley 1986-87 -> Ison 2013-14... Igaz, az üstökösök roppant kis tömegû égitestek, tehát tömeghatásuk elenyészõ, viszont napközelben jelentõs mennyiségû port és gõzt juttatnak a bolygóközi térbe... ( vagy Hale Bopp és 1998 március-áprilisa, ha jól emlékszem a március szimplán a tél jegyében tellett, de még ápr 14 körül is kemény (-8 fok körüli) éjszakák voltak. bár ennek hatása az idei télre még bizonyosan nem mutatható ki.)
Halk felvetés: Halley 1986-87 -> Ison 2013-14... Igaz, az üstökösök roppant kis tömegû égitestek, tehát tömeghatásuk elenyészõ, viszont napközelben jelentõs mennyiségû port és gõzt juttatnak a bolygóközi térbe... ( vagy Hale Bopp és 1998 március-áprilisa, ha jól emlékszem a március szimplán a tél jegyében tellett, de még ápr 14 körül is kemény (-8 fok körüli) éjszakák voltak. bár ennek hatása az idei télre még bizonyosan nem mutatható ki.)
Szép napot kivánok!
Nem hiba. Ugyanis az Altocumulus duplicatus (két szinten jelenlevõ középmagas gomolyrétegfelhõ) alsó szintje hatalmas tornyokat hordoz, azok alatt a földfelszinre csaknem leérõ csapadéksávok vannak - a radar ezeket a virgákat észlelhette.
DK-en marginálisan SC is kialakulhat, oda még belóg kicsit a középszintû jet, így határon lesz a szélnyírás, labilitás pedig arrafelé lehet a legnagyobb.
Én már azt várom elõre, hogy kerülnek ki majd a tömbök, és locsolnak körbe, vagy oszlanak el elõttem. Na jó, azért most bizakodó vagyok, hisz a legtöbb modell sok esõvel kecsegtet. Ha meg egy zivi is összejönne, az maga lenne a kánaán.
Nálunk elég sanszos hogy 3-5 mm-rel megússzuk ezt a két napot, nem is baj, amúgy sem nagyon kell most ide a csapadék.
Középen meg keleten bõven lehetnek 30-40 mm-es hozamok (konvektív) is...
Középen meg keleten bõven lehetnek 30-40 mm-es hozamok (konvektív) is...
A holnapi napra vonatkozó csapadékra kíváncsi leszek.
Holnapra az AROME a Dunántúlra szinte semmi csapadékkal nem számol, Észak-Dunántúlra egyáltalán nem, ellenben az ECMWF már igen. Utóbbi modell sem az egész Dunántúlra, csak kisebb területekre (fõként a fõvárostól nyugatra, északnyugatra lehet nagyobb csapadék is)
Ahogy haladunk kelet felé, egyre több csapadék várható. Ebben a dologban a 2 modell egyetért és abban is, hogy a nyugati határszél holnap még kimarad a csapadékból.
Szerdán viszont megnyitják a csapokat odafönt.
Holnapra az AROME a Dunántúlra szinte semmi csapadékkal nem számol, Észak-Dunántúlra egyáltalán nem, ellenben az ECMWF már igen. Utóbbi modell sem az egész Dunántúlra, csak kisebb területekre (fõként a fõvárostól nyugatra, északnyugatra lehet nagyobb csapadék is)
Ahogy haladunk kelet felé, egyre több csapadék várható. Ebben a dologban a 2 modell egyetért és abban is, hogy a nyugati határszél holnap még kimarad a csapadékból.
Szerdán viszont megnyitják a csapokat odafönt.
Igen, 10 mm körüli területi átlag errefelé is reális a 2 napra.
A nyers elõrék hozzád:
GFS: 5,4 + 2,9 mm.
ECM: 4,2 + 12,5 mm.
A nyers elõrék hozzád:
GFS: 5,4 + 2,9 mm.
ECM: 4,2 + 12,5 mm.
Azért egy 10 mm körüli összeg a középsõ országrészben is összejöhet, ugye? [esõ]
Abszolút egyetértek. A legnagyobb mennyiségek talán északkeleten lehetnek az esetleges torlasztás miatt, de a Dél-Alföldön, illetve a Jászságban is kifuthatnak szép csapadékösszegek.