Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
"Ködnek esélye minimális."
Jövõ hét elsõ felében akkora ködök lesznek, hogy a kocsmáig nem fogunk eltalálni!
Csak szólok, nehogy sírás legyen a vége.
No de nem is kell feltétlenül köd, hogy odavágjon a nagy melegedésnek, elég ha lent megáll a levegõ, márpedig megáll és jó nedves lesz. Ettõl persze még kifuthat rekordközeli érték egy-két helyen, de hogy nem lesz országos nyár, arra mérget vehet mindenki.
És akkor a felhõzetrõl még nem is beszéltünk, mert lehet az tesz be a ködnek, meg a napnak is.
Jövõ hét elsõ felében akkora ködök lesznek, hogy a kocsmáig nem fogunk eltalálni!
Csak szólok, nehogy sírás legyen a vége.
No de nem is kell feltétlenül köd, hogy odavágjon a nagy melegedésnek, elég ha lent megáll a levegõ, márpedig megáll és jó nedves lesz. Ettõl persze még kifuthat rekordközeli érték egy-két helyen, de hogy nem lesz országos nyár, arra mérget vehet mindenki.
Itt középen 36,5 mm-el zártam, ebbõl 3 mm még tegnap esett. A Szinva szépen emelkedett a nap során, de nem okozott problémát
Na jó, akkor a nagyja.
Vagy lesz, vagy nem, most a labilitáson múlt, hogy nem lett. (Apró, de sokat számító dolgok, mint pl. nyáron az elegendõ nedvesség: ha nincs, akkor zivatart se nagyon látunk, ha pedig elegendõ, akár nagyobb "zúzás" is lehet. Persze nem ilyen egyszerû.) Ettõl függetlenül a várakozásaid helytálltak.
Mondjuk én nem vártam, hogy a Dunántúl közepéig vissza fog kanyarodni a csapadékmezõ, csak a Duna közvetlen környezetére számítottam. A csapadék, ha jól látom területi átlagban itt középen elérte a 10-15 mm, leheletnyivel többre számítottam.
yakin, köszönöm.
Mondjuk én nem vártam, hogy a Dunántúl közepéig vissza fog kanyarodni a csapadékmezõ, csak a Duna közvetlen környezetére számítottam. A csapadék, ha jól látom területi átlagban itt középen elérte a 10-15 mm, leheletnyivel többre számítottam.
yakin, köszönöm.
Hát azért télen egy ideális ciklonpályával gondolom Te sem vetnéd meg ezeket a 10-20 mm mennyiségeket.
Tiszta szívbõl remélem, hogy ilyen pocsék ciklont a következõ fél évben egyszer sem látunk újra.
Ez két okból is jó, egyrészt mert nálunk sokáig 20 fok felett maradna a maximum, másrészt 10 nap múlva tekintélyes kiterjedése lenne a 0 fok alatti T850-nek messze Északon. Nemsokára hajrá tél.
Jóestét!
Ahogy nézem, a ma estére ide várt özönvíz inkább a Kelet-Dunántúlt öntözi.... Go Tolna/Somogy
- na nem mintha itt nem esett volna bõven elég ma!
Jövõ héttõl banyanyara deluxe verzióban, majd Novemberig. BIG like
Télen meg elég lenne 2-3 ilyen genovai+hidegcsepp kombó, és lapátolnánk orrvérzésig
Ahogy nézem, a ma estére ide várt özönvíz inkább a Kelet-Dunántúlt öntözi.... Go Tolna/Somogy
Jövõ héttõl banyanyara deluxe verzióban, majd Novemberig. BIG like
Télen meg elég lenne 2-3 ilyen genovai+hidegcsepp kombó, és lapátolnánk orrvérzésig
Egyik kedvenc idõjárásom. Nem az igazi "mediciklon-féle" tartós (1-2 nap/40-60mm) esõzés, de a hangulata mindenképp azonos. [esõ]
Már itt is 10 mm fölött járunk, pontosabbat majd holnap. Nagyon kellett már ez a csapadék.
Elég kicsi a szórás a tagok között, nincsenek kilógások, szépen együtt "futnak" 23-24-ig. Link Ezután sem olyan kaotikus a diagram, de az már ûrtáv.
Tehát, kellemesnek tûnik jelen állás szerint a jövõ hét.
-----
JoaJack: gratulálok az ábrádhoz, várakozásaidhoz. Szépen bejöttek. Nagyjából én is erre számítottam. Tervezem, hogy holnap összeállítok egy rövid animációt a mai "Kárpát-medencei ciklonról".
Archív légnyomástérképet tudtok linkelni?(Magyarország, 1 órás idõközökkel, vagy sûrûbben)
Elég kicsi a szórás a tagok között, nincsenek kilógások, szépen együtt "futnak" 23-24-ig. Link Ezután sem olyan kaotikus a diagram, de az már ûrtáv.
-----
JoaJack: gratulálok az ábrádhoz, várakozásaidhoz. Szépen bejöttek. Nagyjából én is erre számítottam. Tervezem, hogy holnap összeállítok egy rövid animációt a mai "Kárpát-medencei ciklonról".
Archív légnyomástérképet tudtok linkelni?(Magyarország, 1 órás idõközökkel, vagy sûrûbben)
Tombol a szél, de a csapadék rendesen
alulteljesített (a várakozásokhoz képest, legalábbis..)
Eddig, 9.1 mm ...
alulteljesített (a várakozásokhoz képest, legalábbis..)
Eddig, 9.1 mm ...
Amíg a modellek ellátnak brutális elõoldal szinte egész Európában. Csak egy példa az ECMWF-tõl: Link
Itt 11.8mm esett eddig, többet vártam, de hát ez van, jelenleg gyengén eseget, szél tombol.
Szép estét!
Szép estét!
naivan gondoltam hogy 10mm leesett eddig most néztem a csapadékmérõre hogy hazaértem 26mm... Nem is tudom mikor volt ilyen csapadékos egy nap.
A WS 10 mm csapadékot mért eddig.Ez gyakorlatilag 15-16 mm körüli összeget jelent.
Még fog esni egy darabig.
Még fog esni egy darabig.
Jól megfigyelte Kossakis délután Szalontáról a vissza kanyarodást, most azt szívjuk.
"A Nimbostratus vonulásának átfordulása indirekt - az óramutató járásával ellentétes - irányban elérte a 90 szögfokot. Jelenleg K-rõl NY felé halad. "
Szeles, közepesen szitáló esõ, hideg van, 9,3 fok.
"A Nimbostratus vonulásának átfordulása indirekt - az óramutató járásával ellentétes - irányban elérte a 90 szögfokot. Jelenleg K-rõl NY felé halad. "
Szeles, közepesen szitáló esõ, hideg van, 9,3 fok.
Kora délelõtt óta megállás nélkül esik, hol szakad... A szél is erõs, kellemetlen, botrány egy idõ van.
El kell viselni, õsz van, a fák is megállás nélkül hullajtják a leveleket.
Hát én kicsit keletebbre vártam a nagy esõt,mint több modell is!A visszakanyarodásból semmi komolyat nem vártam!És bizony itt nagyot durrant!
Soha nem mondd, hogy soha.
Nekem ez is megtenné Karácsonyra: Link
Nem véletlen a 2005/06-aos tál felemlegetése.
Nekem ez is megtenné Karácsonyra: Link
Nem véletlen a 2005/06-aos tál felemlegetése.
Ahogy már többen is írtuk lejjebb, itt nincs semmi meglepetés.
Minden menetrend szerint történik.
Minden menetrend szerint történik.
Hát igen,azért ez meglepetés!Erõs szél és még mindig ömlik.Du.2 körül kanyarodott vissza ránk,azóta szinte folyamatos kemény esõzés van.Mit nem adnék december 24.-én egy ilyenért!
Itt is kisütött délben, marhajó idõ lett, pedig mi olyan csapadékosak vagyunk! 
Eddig 8 mm esõ esett. A radarkép alapján komolyabb csapadéknak kellene lennie.
Egyébként ritkán látni ilyen mûholdképet. Télen örülnék egy ilyennek, többszörös visszapörgéssel, állandó képzõdéssel...
Egyébként ritkán látni ilyen mûholdképet. Télen örülnék egy ilyennek, többszörös visszapörgéssel, állandó képzõdéssel...
A radar csapadékjele gyönyörûen kirajzolja a ciklont. Rég volt már saját ciklonunk. Tipikus Kárpát-medencei ciklon, ami sekélyciklon és a mediciklonnak egyik "alfaja".
Egyébként minden modell várta többé-kevésbé a visszakanyarodást, az AROME egyértelmû volt, mint a Rövidtávú fórumban tegnap jeleztem.
Dobogókõ: +4 fok, csökken, lassan drukkolhatunk, hogy a csapadék havazásba menjen át...
Na jó T850 en is pozitívban van így erre nemigen volna esély.
Egyébként minden modell várta többé-kevésbé a visszakanyarodást, az AROME egyértelmû volt, mint a Rövidtávú fórumban tegnap jeleztem.
Dobogókõ: +4 fok, csökken, lassan drukkolhatunk, hogy a csapadék havazásba menjen át...
Na jó T850 en is pozitívban van így erre nemigen volna esély.
Az ECMWF tegnap éjféli futása számolt a csapadékzóna ilyen irányú visszakanyarodásával.
Nem gondoltam volna,hogy ennyi esõ fog itt esni [esõ] most is ömlik a viharos szél mellett. Radaron szépen tekereg
mint ha jobban ránk tekeredett volna. [esõ]
Köszi az infót! Aha, az látszódik, hogy nem "100-as" a ciklon, csináltam magamnak egy videót a 850 hPa T és az 500 hPa magasság/slp térképeibõl 10-étõl, azon az látszik, hogy a hidegcsepp a tõlünk északra, északkeletre örvénylett ciklonnak a maradványa, ez egyesült egy atlantival:
Link (HD javasolt)
Nem csoda, hogy olyan érzésem volt, mintha mediciklonnal lenne dolgom... csak ez az Északi-tengeren történt
Link (HD javasolt)
Nem csoda, hogy olyan érzésem volt, mintha mediciklonnal lenne dolgom... csak ez az Északi-tengeren történt
Kicsit még "szebben" is kanyarodik, mint kellene. Nagyobb puttyot vártam, na de talán még nincs vége.
2,5 mm-rel zárt a ciklon, nem is kellett ide több, most gyakran erõs a szél, szerencsére a viharos lökések elmaradtak eddig.
Szépen tekeredik a ciklon, reggel óta kitartóan esik nálam is. Olyan 7 mm körül járunk már. És ma még alig-alig voltunk 10 fok felett így a maximum még tegnap este állt be 10,8 fokkal.