Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Lehet, hogy Neked lesz igazad, de az összes modell (amit néztem) csak 18 UTC-tõl vár ide csapadékot. Várjuk ki a reggelt! Ne légy türelmetlen, ne temesd a napot.
Sajnos gyengülõben és szétesõben a csapadékrendszer. 15-20 mm biztos nem lesz, már az 5 mm is optimista várakozás itt.
Éjjel óta esik az esõ, eddig 16 mm jött le.
Legalacsonyabb légnyomás: 997,1 hPa (00:25)
Legalacsonyabb légnyomás: 997,1 hPa (00:25)
Egyelõre jól kimaradunk a jelentõsebb csapadékból.
Tegnap a dk felõl ment a csapadékzóna ami egész közel volt, most ény-ra megy, ami egyébként egész közel van...
Tegnap a dk felõl ment a csapadékzóna ami egész közel volt, most ény-ra megy, ami egyébként egész közel van...
Már 23 mm-nél járok, - ebbõl tegnapra 13 mm jutott - és továbbra is rendesen esik, lehet, hogy meglesz a 30 mm is?
Bizony, jó befûtöttek a Tiszántúlon.
Látványos ez az ECM csapadéktérkép is, intenzív csapadékzónával számol a keleti területeken.
Látványos ez az ECM csapadéktérkép is, intenzív csapadékzónával számol a keleti területeken.
Bizony ám! Link
Nagyon kellemes idõ van, elértük a 18°C-ot, mérsékelt DK-i szél mellett. A Nap is bújócskázik a felhõk közt.
Köszi Ádám, Ervin! Én is erre gondoltam.
Nagyon kellemes idõ van, elértük a 18°C-ot, mérsékelt DK-i szél mellett. A Nap is bújócskázik a felhõk közt.
Köszi Ádám, Ervin! Én is erre gondoltam.
Kollégáim is látták. Az egyikük a Dayka Gábor utcánál tapasztalta, ott az utcában akkor el is ment az áram, dörgést viszont senki nem tapasztalt.
Köszi az infót, esélyes, hogy ott leszek.
---------------------------
Ervin: logikusnak tûnik.
---------------------------
Ervin: logikusnak tûnik.
Nyilván, jogos.
Délebbre van, a mediciklonok szempontjából jó. De ha már Bp-n is havazik, nem mindegy hány méteren vagyok.
A települést észak felõl egészen meredek dombok ölelik, szerintem az ezeken átbukó szél lehetett a ludas.
Igen, bárki megtekintheti, akit érdekel.
En elmennék, ha ott lennék, érdekesnek ígérkezik
En elmennék, ha ott lennék, érdekesnek ígérkezik
Igen,a tegnap várt Baranya-Nógrád tengely igencsak kiszélesedett,szerencsére (Kisalföld) és térsége javára.
Más:a szlovén radar nem töltõdik le reggel óta, a fene vinné el,amikor a legjobban kéne.Másnál mi a helyzet vele?
Egyébként rendületlenül,kitartóan esik az [esõ] .Tipikus õszi idõ van,és a T sem nagyon akar feljebb araszolni...
Más:a szlovén radar nem töltõdik le reggel óta, a fene vinné el,amikor a legjobban kéne.Másnál mi a helyzet vele?
Egyébként rendületlenül,kitartóan esik az [esõ] .Tipikus õszi idõ van,és a T sem nagyon akar feljebb araszolni...
Valószínûleg nem tornádó volt. Az ilyen gyorsan robogó hidegfrontoknál elég kicsi az esély tornádó kialakulására.
A károk szerintem egyértelmûen a vonalas záporlánchoz köthetõk, a mentén nem csak Nógrádban, hanem még egy csomó más helyen is károkozó széllökések voltak. Országosan majdnem 100 házban keletkezett kisebb-nagyobb kár, de akadtak szép számmal egyéb események is, vezetékekre, vonat elé dõlt fák, stb.
Hogy Karancsságon mi dobta meg ennyire a szélsebességet? Lehetett pl. valamilyen domborzati hatás, vagy éppen microburst. A képek, videók alapján a településen területileg teljesen össze-vissza keletkeztek a károk, ami szintén arra utal, hogy nem forgószél volt.
A károk szerintem egyértelmûen a vonalas záporlánchoz köthetõk, a mentén nem csak Nógrádban, hanem még egy csomó más helyen is károkozó széllökések voltak. Országosan majdnem 100 házban keletkezett kisebb-nagyobb kár, de akadtak szép számmal egyéb események is, vezetékekre, vonat elé dõlt fák, stb.
Hogy Karancsságon mi dobta meg ennyire a szélsebességet? Lehetett pl. valamilyen domborzati hatás, vagy éppen microburst. A képek, videók alapján a településen területileg teljesen össze-vissza keletkeztek a károk, ami szintén arra utal, hogy nem forgószél volt.
Húha! Az OMSZ módosított a figyelõrén, most már az ország Ény-i fele sárgát kapott esõre! [esõ] [esõ]
Hihetetlen , de nehéz visszaemlékezni a csapadékos idõszakokra (Tél-Tavasz-Nyár eleje)-egy ilyen forró -száraz nyár után! S lám az adatok mégis cáfolhatatlan tényként állítják hogy igenis csapadékos év az idei! Hümm,,, csak hát az eloszlás ugyebár...
GFS-is nagyon jól megfogta ezt a csapadékot is, rendesen áznak a földek a mai napon a térségben, [esõ]
Itt október közepe óta folyamatosan szedjük a lilapereszkét. Volt olzan alkalom hogy két óra alatt a feleségemmel 10 kg szedtünk.
Túl vagyunk az idén a 663 mm-en, cél a 2010-es rekordévem felülmúlása !
Már csak 240 mm hiányzik, napi 4 mm év végéig
. Tréfa nélkül: ez az év már a csapadékos évek sorát fogja gyarapítani.
Már csak 240 mm hiányzik, napi 4 mm év végéig
Már arra is volt példa, hogy a tornádó egy csecsemõt ragadott ki az anyja karjából. A kisbabát késõbb néhány utcával arrébb megtalálták épségben. Mellesleg vasárnap volt esély tornádóra, csak a kutya se foglalkozott vele, úgyhogy nem lehetetlen.
örömmel látom,hogy végre felétek is szépen jön a csapadék. Elfér!! Itt most értük el a 10 mm-t. Ezzel a hónap már 26 mm ! Na ahol még nem jött elõ a lilatönkû pereszke,most majd megcselekszi végre!!
[esõ]
10 mm-t meghaladó csapadék eddig és esik rendületlenül, bõven meglehet a 20, sõt akár a 30 mm is....
Én is láttam, végre valaki, aki meg tud erõsíteni. Dörgés nem volt és a villámtérképen sem jelzett. Én tûzgömbre gondoltam, aztán meg trafóházra.
Érdekes, hogy vasárnap senki nem jelzett zivatart, miközben én este fél 7 körül kelet felé egy fényes villanást láttam az égen.
Vártam a dörgést is utána, de éppen akkor igen hangosan döngetett a szél, így nem igazán hallottam semmit.
Akkor vagy tûzgömb volt, vagy egyszerûen káprázott a szemem.
Kár, hogy a villám archívumnak nem lehet utánanézni.
Végülis ekkor lehetett Link
Lehet, az idõpontra nem emlékszem pontosan.
Vártam a dörgést is utána, de éppen akkor igen hangosan döngetett a szél, így nem igazán hallottam semmit.
Akkor vagy tûzgömb volt, vagy egyszerûen káprázott a szemem.
Kár, hogy a villám archívumnak nem lehet utánanézni.
Végülis ekkor lehetett Link
Lehet, az idõpontra nem emlékszem pontosan.
Jó reggelt!
Éjszakától kezdõdõen komoly esõzés van,és még tart is egy ideig... [esõ] A légmozgás egyelõre gyenge (szerencsére).
Éjszakától kezdõdõen komoly esõzés van,és még tart is egy ideig... [esõ] A légmozgás egyelõre gyenge (szerencsére).
13 mm eddig és még zuhog. A hónap 23 mm, már most több, mint az október (20). Így elmondható, hogy gyökeres fordulat állt be. A T még ezt nem követi: 10 fok !
Olyan "inverz zonalitást" azért ritkán látni, mint ami akkor elõállt. Makroszinoptikai csemege!
Közben gyorsan átnéztem a lehetséges forgatókönyvet. Továbbra is zonális áramlás lesz a domináns várhatóan. Tény, egy erõsebb hidegleszakadás elõfordul a hónap közepén, de átalakulás még nem lesz kb a hónap utolsó napjaiban jöhet a téli áttörés ha jön, addig hullámvasút. De egy-egy hózápor már benne van a pakliban, a ciklonok, frontok hátoldalán a hónap közepétõl.
Azért ne szálljuk el! Messze nem a legzordabb téli epizódja jött. Ennél voltak sokkal zordabbak is pl 1987-es januári hidegbetörés, és még nem beszéltem 1929, 1940, 1942, 1954, 1956, 1963, de zordabb volt pl 2003 januárja is, így az csak egy átlagos téli idõszak volt nálunk. Tény a újévi hidegleszakadás nem lehetett rossz, tényleg kemény volt, de nem a legdurvább.
Még valami, továbbra sem jelent semmit a télre nézve, hogy milyen az október és a november. Itt az áramlási viszonyok a döntõek. És kérem szépen november 15-20 körül már normális, hogy legyen már egy-egy keményebb téli epizód. Ettõl még nem lesz enyhe a tél, de hideg sem.
Még valami, továbbra sem jelent semmit a télre nézve, hogy milyen az október és a november. Itt az áramlási viszonyok a döntõek. És kérem szépen november 15-20 körül már normális, hogy legyen már egy-egy keményebb téli epizód. Ettõl még nem lesz enyhe a tél, de hideg sem.
A korai télkezdet viszont nem törvényszerûen jelent enyhe telet. 1978-ban pl. nov. végén már kemény meridionalitás köszöntött be, amely gyakorlatilag kitartott egész decemberben és amelyet az évszázad egyik legzordabb télies epizódja követett 1979 január elsõ napjaiban.
Tegnap az általam vártnál jóval több esõ esett itt nálunk. Délután két órától többször intenzív záporokból végül 16,7 mm esõ esett.
A korai kezdet nem feltétlenül kecsegtet csak jóval (hóval
) a továbbiakra nézve, sõt... Erre jó példa a 2006/2007-es szezon: november elsõ napjaiban leesett a hó, utána meg gyakorlatilag az elmúlt évtizedek egyik legenyhébb tele köszöntött ránk.
Szóval egyelõre inkább legyen õsz. Meg fognak érkezni azok az elsõ hópelyhek, temetés ill. az idõjárás rágalmazása nélkül is.
Próbáltam nem közhelyes lenni.
Szóval egyelõre inkább legyen õsz. Meg fognak érkezni azok az elsõ hópelyhek, temetés ill. az idõjárás rágalmazása nélkül is.
Próbáltam nem közhelyes lenni.
Lassan,de elérjük az átlagos hõmérsékleteket.
És november 15 után bármikor lehet egy igen komoly hidegbetorés.
Jó,ezzel újat nem mondtam,csak fáj olvasni azt,hogy már most /!!/temetik az el sem kezdõdött telet.
Saját véleményem szerint,november 20 körül meglesz az elsõ síkvidéki havazás.
És november 15 után bármikor lehet egy igen komoly hidegbetorés.
Jó,ezzel újat nem mondtam,csak fáj olvasni azt,hogy már most /!!/temetik az el sem kezdõdött telet.
Saját véleményem szerint,november 20 körül meglesz az elsõ síkvidéki havazás.
Néhány modell várható csapadékösszege a holnapi napra: ECM 10-15mm, GFS 15-20, UM, WRF, AROME: 5-6 mm. (Érdekes, a ma délelõtti AROME futás még cirka 30-40 mm várt errefelé.) Erõsen csökkentették a csapadék mennyiségét, vagyis csak néhány 10 km-rel nyugatabbra tolták. A 10 mm még így is jó eséllyel meglehet holnap. A Dunántúlon élõk szép kis intenzitásra ébredhetnek. [esõ]
Nuuk is szépen beenyhül, jöhet akkor végre már egy komolyabb hidegbetörés is a Kárpát medencébe. Nov. 12-tõl.. Link