2026. április 15., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#226637
Itt 6,4 mm lett a vége.
#226636
Hát szerintem az kicsit elcsúszott NY felé, most már a Dunántúlon van.
#226635
+ Tuzséron és Tiszaszalkán is. nevet
#226634
Az OMSZ térképein már szerepelnek az OVF hidrometeorológiai állomások mérései is (hõmérséklet és csapadék is), csak nincsnek számmal jelölve a mért értékek. OMSZ állomások közül talán Záhony lehetett a legmelegebb.
Ami viszont biztos, hogy volt ma nyári nap az országban, mert az OVF hidrometeorológiai állomások közül Tarpán és Ricse-Szivattyútelepen is meghaladta a 25 fokot a hõmérséklet délután 3 körül.
#226633
Szépen közeledik valami Ék felõl, az elõbb egyet dörrent, meglátjuk mire lesz elég....
#226632
Na, ma is csak egy kis sírás kellett, és ismét esett váratlanul 2.7mm csapadék. laza
#226631
Pedig most igazat mond. kacsint Mértani pontossággal kerülte el ma is Bp-et.
#226630
24,9 fok volt korábban a hivatalos.
#226629
Már záporozik gyengén,most ér ide a napi monszun! laza kacsint
#226628
Vicces kedvében volt ma az idõjárás! 4-kor megérkezett az összezáródó zápor láncolat. Melóból néztem végig, ahogy leszakad az ég óriási cseppekben, percek alatt lezúdulhatott ott 5-8 mm, vitte a hordalékot a hömpölygõ víz.
Aztán hazajöttem, ami kb 8-900 m-re van légvonalban a melótól. Erre már nem hogy hordalék, de pocsolyák sincsenek.nevet 2,5 mm fogadott a mérõben.nyelvnyujtas
#226627
Csapadék nem volt. Maradt a havi 5,6 mm.
#226626
Ha a te meglátásod alapján kéne elképzelnem Budapestet úgy, hogy nem ismerem, akkor egy Oroszország méretû városra gondolnék.
#226625
Szépen körbe lövöldözik a zivatarok Gyõr környékét,itt sajnos újra semmi... duhos
#226624
Velence a Dunán, avagy Pozsonyban utcákon hömpölygõ vízzel indul(hat) a hétvége Link nevet
#226623
Itt még mindig várunk a teljes értékû, minimális látvánnyal érkezõ, zivatarra, amely legalább 5 mm-nyi csapadékot ad.
Míg Budapesttõl északra, keletre, nyugatra már több zivatar is átvonult.
Kész szenvedés itt a hét, ennél azért többet vártam volna sokkal. Hasonló eset volt tavaly június 1. hetében.
#226622
A katyvasz most nem olyan nagy gond, mivel nem annyira vastag (persze kisebb mértékben biztosan mérsékelte a labilitást), ma is és tegnap is a divergencia miatt nem alakult ki semmi a környéken. (Ahol tegnap összeáramlás volt, ott a Cs alatt is szép cellák nõttek, pl. a kora esti bakonyi tömb.) A mostani rendszer hozza majd magával a konvergenciát, kérdés, ez mire lesz elég.

A Gyõrtõl délkeletre lévõ cella most pl. elég szépen bedurrant: Link
#226621
Sajnos nagy szerencsétlenkedés ez a hét, azért pár mm esõt talán még kaphatunk, komolyabb zivatarnak nem sok esélyét látom, ez a mediterrán sivatagi katyvasz jól bekavart nekünk....
#226620
Elég jónak tûnik az az észak-dunántúli/szlovák rendszer, az északnyugatabbra lévõ rész eleje estére akár ide is érhet (ha életben marad addig). A labilitás valószínûleg itt sem sok, de talán gyengébb zivatarra elegendõ lehet. Webkamerák alapján van friss keletkezés is elõtte. Pl. Csorna: Link

Közben a holnapi napot már elkezdték gyengíteni a modellek, van olyan, amelyik majdnem délig tartósabb esõvel/záporesõvel számol, így nagyon kíváncsi leszek, mi lesz abból is.
#226619
Jó kis intenzív zápor kerekedett, a bedörrenésre is van esély, de egyelõre még nem történt meg. kacsint
#226618
Azon a szerény véleményen vagyok, hogy ez nem DNY hete zivatarok szempontjából. nevet
#226617
Eddig 6mm volt belõle Pilisvörösváron.
#226616
Meg is érkezett a következõ zápor
#226615
Újabb képzõdés van tõlem Észak-Keletnek

beillesztett kép

#226614
Egy szép körpanoráma a tetõrõl a viharra: Link
#226613
Sziasztok!
Kiadós zuhi volt végre! Több hullámban ömlött, jelentõsebb esõ zúdult le rövid idõ alatt. zivatar
#226612
Itt csak egy kis zápor volt.A vihar tõlem nyugatra alakult ki sajnos! Kíváncsi vagyok mikor ér véget a szárazság szériám!
#226611
Pilisvrösvárra nemrég érkezett, már csökken a T.

Itt Tinnyén még csak dörög.

Szépen néz ki egyébként nevet Túl gyorsan nõ, szerintem konvergencia mentén nõ a "cella".
#226610
Fél 12 óta szemerkél, 0.3mm jött össze eddig az OMSZ szarvasi automatája szerint. ww=60
#226609
Eddig 3 mm jött le, jól le is vitte a T-t 16,7-re
#226608
Várom szeretettel itt Tinnyén nevet

Wow. Jól néz ki a Pilisrõl: Link

beillesztett kép



Szerk: Sõt, ez egy friss cella, a tied elõterében.
#226607
Az utóbbi 2 órá intenzív szemerkélésének köszönhetõen egy rideg csapadéknyomnak már sikerült összejönnie. nevet Alig bírják a csatornák. nevet
#226606
Még nem mértek eddig 25 fokot elérõ hõmérséklet hivatalos állomáson, igaz?
A felfelé kerekített 25 az megvolt néhány helyen, az biztos.

De jó, hogy megint nem frissül a hõtérkép.(Kár a sok felhõért.)
#226605
De robban a Tisza tótól keletre lévõ lánc is.
#226604
Itt már dörög, de nem nagy szám, mert nem nagy esõ van belõlle.

Szerk: megjött a komolyabb csapi laza
#226603
Megérkezett ide is a tömb. (Alsóváros)
Pesttõl északkeletre meg szépen berobbant egy cella.
#226602
Budapesttõl ÉK-re jól berobbant az a cella, talán majd pár dörgést lehet hallani a város zaja mellett. zivatar
#226601
Itt, Újszegeden is. Jelenleg záporos jellegû a csapadék, hol eláll, hol szakad.
#226600
Nem, ismét hamisat állítasz! Abból kiindulva, hogy milyen volt eddig az idõjárás, ne koholj "józan paraszti ésszel" 6 hónapos elõrejelzést, mert nem tudsz! Ha egy 70 éves, a szakmában 50 éve kutató szaki tesz egy óvatos megjegyzést, linkel 4-5 tanulmányt, cikket stb., hiszek neki. De ilyen laza kijelentéseknek nem.
Attól, hogy 55 éve lottózok, nem növekszik az esélyem, hogy jövõ héten nyerek! Attól, hogy 10-szer egymás után kikerül a zivatar, nem nagyobb az esélye, hogy 11. alkalommal kikerül, vagy nem! (persze, talajnedvesség, pára stb. színezhet, de ez megint más kutatási terület) Attól, hogy kelet kapott 4-szer egymás után 40 cm havat, semmivel nem nagyobb az esélye, hogy a következõt a nyugati régió kapja (vagy hogy megint a keleti)!
Ha vannak is kiegyenlítõ mechanizmusok az egész világ idõjárásában, az vajmi kevés eséllyel igyekszik kiegyenlíteni a kárpát-medencei T anomáliát.
Ami a lényeg: az elmúlt hónapok magas T átlagai nem alkalmasak nekünk amatõröknek elõrejelzésre. Neked sem! Persze, hogy kicsi az esélye a 3 °C-os pozitív anomáliának az év hátralévõ részében, de ugyanolyan kicsi, mintha eddig -4 °C-kal hoztuk volna a január-áprilist.
Ne beszéljünk már állandóan félre! Legyen már gyanús, hogy ha "a következõ hónapokban" vagy "két héten túl" mondatokat ejtünk ki a szánkon, valamit rosszul csinálunk!
Modellek nélkül egy napra (jó, 2-re) se tudna itt senki elõrejelezni, ha a (akár szezonális) modellek a hónapokat nem tudják, azt viszont meg mi tudjuk? Hagyjuk már!
#226599
Komoly zápor kerekedett Szõregen! [esõ] laza Pár perc alatt ledobott 2 mm csapit. Fél napos pötyörgés után teljesen elszoktam ettõl az intenzitástól. nevet
#226598
A DK-i országrész igencsak el van látva az utóbbi napokban záporokkal-zivatarokkal.

Hozzászólnék az éves hõmérsékleti anomáliához: most már azért nagy tételben lehetne arra fogadni, hogy a 2014-es év pozitív anomáliával zár.
Ha bukméker lennék a következõk odds-okkal hirdetném meg jelen pillanatban a 2014-es évet:
Negatív hõmérsékleti anomália: 1:20
0 és 0,5 fok közötti pozitív hõmérsékleti anomália: 1:4
0,5 és 1 fok közötti pozitív hõmérsékleti anomália: 1:2
1 és 1,5 fok közötti pozitív hõmérsékleti anomália: 1:1,5
1,5 és 2 fok közötti pozitív hõmérsékleti anomália: 1:4
2 fok feletti pozitív hõmérsékleti anomália: 1:20
(aztán lehet, hogy mint bukméker jól rá is fizetnék, ha tényleg érkeznének fogadások).

#226597
A mûholdképen kezdek biztató jeleket felfedezni D-DK felõl! Pláne hogy a nap is ki ki kandikál! Kicsit olyan remény hal meg utoljára! nyelvnyujtas De hátha no! zivatar
#226596
Csepereg az esõ, de még nem értük el az 1 mm-t.
Az UM megint merészet álmodott ide éjszakára, majd meglátjuk... Link Link
#226595
Ahogy elõre is lett jelezve már tegnap és ma is nevet Csak hogy idõnként a pozitív dolgokról se feledkezzünk meg. Ez utóbbit nem neked, hanem a met. társalgónak úgy egészében.
#226594
Azt a betyárját. Szépen befûtöttek az északkeleti csücsökben! vidám
Panaszra itt sem lehet ok. A sok felhõ ellenére is 22 fok van.
#226593
Nyári nap pipa, 26.2 fok van jelenleg. hideg Csapadékos nap viszont nem lesz pipa.vidám
#226592
Az instab csupán a minimális feltételt elégítené ki. kacsint Mit szólnál egy szlovén-horvát derechohoz? A móló végén pedig... Gyáá!! laza laza Link
#226591
Az igaz, de még a +1,5 fokkal is rekordközeli -azaz lehet mondani, kevéssé valószínû.
Bár ezzel a kijelentéssel ingoványos talajra tévednénk. Megmondom õszintén, nem tudom az összefüggést egy hõmérsékletadat szórástartományon belüli elhelyezkedése, és elõfordulási valószínûsége között.
Az is könnyen elképzelhetõ, hogy a jelenlegi pozitív kilengés még jó sokáig eltart. És éppen az az anomália sajátossága, hogy benne nem érvényesülnek a "normál" tulajdonságok.
#226590
Hirtelen erõs zápor kerekedett, igazi nyári zuhé! nevet A konvekció tehát egyértelmûen megindult, de eddig még nem dörrent be...
#226589
"Míg a dombokon a nappali maximumok átlagban 1 fokkal alacsonyabbak, addig az éjszakai minimumok éves átlagban 2-3-4 fokkal magasabbak, mint a lapos, mély fekvésekben."

Szinte érthetetlen, hogy ez az abszolút egyszerû, és meteorológiai szempontból abszolút fontos tény mennyire nehezen megy át a köztudatba. szomoru
Egyáltalán, az emberek többsége csak a nappali hõmérsékletre figyel (ha egyáltalán), az éjszakai számára nem létezik. (Nappali "állatok" vagyunk!) kacsint
Holott a minimumhõmérsékletek alakulása ugyanilyen érdekes (számomra még érdekesebb is)
S klimatológiai jelentõsége is óriási.
#226588
Ha április végén +2,5 fokos az anomália és utána még az összes hónap +1 fokos anomáliával zár, már akkor is rekordon belül vagyunk +1,5 fokos éves anomáliával.

És lehetne még ezt sokféleképpen cifrázni úgy, hogy éves szinten jelentõsen csökkenjen a pozitív anomália, de az összes hónap az átlagosnál melegebbre jöjjön ki

-------------------------

Közben Nyíregyházán meglett a kerekített 25 fok.

Utolsó észlelés

2026-04-15 22:05:26

Rákóczifalva

11.4 °C

na00

RH: 71 | P: 1019.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

157726

Hírek, események

Március 29-én óraállítás

Érdekességek | 2026-03-27 16:50

pic
Újra itt van! Március 29-én hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.