2026. július 03., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#49722
Tegnapit láttad volna szombatra...a havazással.

GFS tartja a"jó" felállást.
#49721
Ez csak vasárnapig szól,az érdemi változás pedig csak a jövõ héttõl várható...
#49720
Semmi jelét nem adja a változásnak az OMSZ!Megint nekik lesz
igazuk!Meglátjátok!Link
Állandóan kísértenek!
#49719
Egyébként az ENS térképes változata sokat mondó, a tagok is várják ezt a betörést, csak az AC behúzódás miatt keletre zugan le a ciklon: Link

Egy minaden attól függ, hogy merre megy a vihar ciklon, jön-e Izland felé, vagy ahogy a GFSo, és az ECM várja megy Grönlanddal párhazamosan Északnak.
#49718
Igen, de a blocking magában nem jelenti a telet, csak kedvezõbb mkroszinoptikus felállást a hidegebb idõre, mintha nem lenne.
Nincs más hátra, mint elõre, tehát várni a frissüléseket.
vidám
#49717
A nuuki fáklya, hát blocking az lesz:Link
#49716
Szerintem összeségében egy kiugró futásnak vélem Link
fõleg, ha tendenciát nézek Link
ugyanezt gondolom a légnyomásra is Link Link
Télies lehet, ebbõl a jelenlegi látottakból, bár még az is nehezen, csapadék nincs, hõmérsékletek magasak lesznek, de, hogy TÉLI legyen!??
#49715
Én úgy gondolom, amíg az ECM ezt a verziót nem hozza a közelebb 192h-nál, addig csak a bizonytalanság szüli a teljes Blockingot.

Most a GFS is hozza a jó verziót bár ott a fáklya kilengése is mutatja, hogy már nagyon kérdõjeles azaz idõszak.
#49714
"...mert örökre nem tûnhet el ez a makroszinoptikus helyzet..." Nem tudom. Tavaly is mindig eltûnt!
Mindenesetre ezen a 7-en megpróbálok optimistán hozzá állni a dologhoz, de utána én már csak a decemberben tudok bízni, ill. abban hogy nem lesznek 43 fokok nyáron!
#49713
Itt egész télen várjuk a beharangozott blockingokat meg hidegöblítéseket (a "fáklya" állandóan jelzi a ködös jövõbe)stb. de eddig a -7,3 fokos Tmin azt mutatja,hogy nem sok lett belõle (a hóról nem is beszélve).Valamikor csak igaza lesz a modelleknek,mert örökre nem tûnhet el ez a makroszinoptikus helyzet(és a havas halmazállapot),de ha be is jön,akkor sem lehet túl hosszú.Február 5. van és még mindig 10 fok...
#49712
Nem igazán nevezhetõ a fõfutás kilógónak a többi közül, sõt, 12-e körül még felfelé is lóg ki... Link
Egyre nagyobb az esélyes a télies "comeback"-nek... nyelvnyujtas
#49711
Én is ebben bízom, hogy tartós hidegpárna már nem tud kialakulni!
#49710
2003-ban a nagy Február eleji havazás elõtt is max 1 hetesre tippelték a télies idõ.
Még Március 20-án is félig havas volt minden nevet
#49709
Csak ne hogy Tél-Tábornok is kipipálja magának a márciust ,úgy Húsvétig hehe...(1987-Yeee.)
#49708
Egy biztosnak tûnik, az elõttünk álló egy hetet is kipipálhatjuk mint átlag fölötti hõmérsékletû idõ.
A szerdai esõt hozó hidegfront mögött valamennyit csökkenek a hõmérsékletek de így is reggelenként fagypont körüli T.-k, nappal az átlagos felett 3-5 fokkal magasabbak várhatóak, a hidegfront utáni napok eseménytelen idõjárást hoznak, ahogy azt eddig is várni lehetett.
Kiváncsian várom mennyire fog, ha fog, kilógni ez a futás az eddigi tendenciából.
Hosszabb távon a jelenlegi futás realizálódásának, kicsi esélyt adnék, most.
#49707
Látom tényleg szenvedéllyel vizslatod a modelleket, he-he!
Jómagam csak kicsi megnyugvással fogadja, hogy a már lassan két hete általam beharangozott blocking létrejöhet, annak következményei, azaz finomságai (hidegcsepp, med.ciklon) nekem még nem téma tárgyai, majd ha az ok lérejön, ráérek körvonalazni, ez kb. péntek-szombat jöhet elõször.
Idõm semmi, így mára ennyi.
#49706
Wetterzentrale-osan is érzékeltessük talán, miért az exsztázis? nevet
Link
Link

Amúgy meglep, hogy ilyen erõs direkt északi hidegbetörésnél nem mutat mediciklont. Szerintem simán lehetne (ECM adja is)
#49705
Pontosan errõl írok az alattad levõ hsz-ben! Január elseje óta ma elõször vagyok exsztázisban nevet baromi jól néznek ki a modellek, és nemcsak egy kóbor futás ez, mert az ECM többedszerre adja, és most idomult a GFS is nevet
Ez igazi, komoly tél lenne, ha bejönne!

Yess okké: Link
#49704
Donnie: lehet, hogy az a hidegcsepp északkeleten némileg bekever hétfõ/kedd tájékán. Én viszont továbbra is figyelõ szemeteket északnyugat felé irányítanám - Norvégia partjai mentén alakul a viharciklon, amely alig több mint 1 hónappal a tél vége elõtt visszahozhatja ZIMA (TÌL) tábornokot a játszmába. És ott a blocking Izland és Grönland felett! Na de ne kiabáljuk el - nehogy errõl a madzagról is lecsorogjon a méz (OFF: különben idén már számûztem a szánkót a pincébe, de szívesen újra elõráncigálom 15.-e körül, he-he)
#49703
A hab a tortán már csak az itt alakulni látszó Grönland-Izland-Britannia-Korzika-Tunézia meridionalás AC hid lenne nevet Link
Következménye ilyesmi lehetne:
216 Link Na, melyik modellre emlékeztet?
Még tovább nézve Link

Jól befagyna a seggünk.
#49702
Érdekes, most már a GFS is adja a hidegcseppet, csak az ukránok fölé 156 óránál Link
Link

És DNy felé mozog! nevet Link

Kár, hogy messze van. De szép is lenne, ha a 100 éve tippelt 10-ei (körüli) havam bejönne, még ha csak mondjuk ÉK-re is nevet

#49701
Hát nem semmi az ECM, immár vagy a harmadik futásban mézezi egyre jobban azt a madzagot... Link nevet

JMA hidegcseppet ad 144 órára Link
Link
a NOGAPS meg a decembert másolja.
#49699
Mennyire esélyes szerintetek, hogy beáll a hidegpárna a szerdai hidegfront utáni anticiklonban?
Valahogy nem bírom elképzelni nevet
#49698
Igazad van, az elõzõ hozzászólásom elég szûklátókörû volt, csak a GFS-t néztem. Az ECMWF-t megnézve viszont gyönyörû helyzet van vázolva! Aztán itt egy JMA ugyanerre az idõpontra, ahol az ECM vérbeli blockingot mutat.. Link
NOGAPS: Link

A sok modell együtt egyetért, egyedül az ECMWF lóg ki.
#49697
Nem véletlenül írtam "télies"-t, és nem télit nevet
De legalább a fáklya tényleg szép. Egy határozott 10 fok körüli lehülés, majd utána végig a sokévi átlag alatt a T850. Semmi más nem kell mellé, csak egy kis É-ÉK-i áramlás a megfelelõ irányban és nedvességgel nevet

A mediciklon pedig egyáltalán nincs kizárva ilyen helyzetben, fõleg ha északi áramlás lesz (lásd Ferri írását, illetve az ECM-et). Most persze még elhanyagolható az esélye, de kizárni sem szabad.
#49696
Húha... Link Link és talán esély van arra is, hogy igen alacsony légnyomás uralkodjon rajtunk, amire nem sok példa volt eddig. De ez még nagyon messze van!

Esély tényleg van "téli" idõre, ez azonban nagyon nem lesz az igazi. Természetesen középtávon magasnyomás a reális... mérsékelten hideg nappalokkal és mérsékelten fagyos éjszakákkal... csapadék gyakorlatilag nulla, csak itt-ott gyenge havazás lehet majd.

Ez egy decemberi verzióval kecsegtet nekünk gyengített kiadásban! Lényeg a lényeg, a mostani helyzet egy idõre ismét kizárja egy áhított mediterrán ciklon kialakulását!
#49695
Január eleje óta most van a legjobb esély a télies idõre...
#49694
Sziasztok!
Két hete nem jártam itt..Látom az optimizmus töretlen:-)
De én is arra hajlok,hogy nagy esély már nincs hosszú téli idõszakra /5 vagy több nap/
Tudni kell,hogy én is optimista voltam-eddig.De be kell látnom,már lassan itt a tavasz/az is jó ám:-)/
Nagyon szerencsésen kell alakulni a dolgoknak,hogy legyen még egy utolsó/?/ téli "támadás"./nem 1-2 napra gondolok,az márciusban is lehet még bõven../
Szóval nézve a modelleket és a fáklyát,a kutya még nem ette meg,de rágcsálja a telet...
#49693
Szerencsére az óceáni irányítás nem követi a tavalyi ámokfutást, és a régebben megszokott, 4-6 hetes periódusa után szépen leépül. Végre lassan mindenki elhiszi a blockingot (beleértve a modelleket nevet.
Most már tényleg inkább a hétvége után kezdõdõ idõjáráson kezdhetünk el izgulni, az még bármi is lehet...
#49692
Háti igen az ECMWf elõre most a legbiztatóbb számunka,amely továbbra is a britt Ac erõsödését támogatja és nem nyomasztja ránk a kontinens belseje felé,ám jó eséllyel kialakulhat az a verzió is hogy közép-eu. központú Ac alakuljon majd ki,amiben inkább csak súrolhatna egy-egy-hidegöblítés,azaz lényeges változást és csapadékot az nem hozna(lásd:gfs,ngp,gem..)
A fáklya is meglehtõsen letisztult újra,ám véglegesnek még nemvehetõ a jövõt illetõen.
#49691
Szerény véleményem szerint is az ECM megbízható elõréje alapján 168h körül(ami azért már nem annyira nagy idõtáv) gyökeres váltás kezdõdhet végre...illetve folytatódhat,mert ez már a 2. lépcsõ lenne...ezután ,egy kis szerencsével akár masszív-havas téli helyzet is kialakulhat a hónap közepétõl...
#49690
Bizony-bizony, megérkezik a hétvégére-hétvégétõl az általam várt blocking.
A következményei még zavarosak, ám figyelemreméltó, hogy az északkeleti áramlási rendszer északira váltása hogyan zajlik, ld. Ferri.
Azaz jó eséllyel kopogtat a Tél a jövõ héten.
#49689
Szibéria: a zonalitás megszûnésével egyetértek, ami utána jön majd, az még nincs lefutva: mindenesetre az Ac-híd véleményem szerint nem lesz túl hosszú életû, kb. egy hét múlva összeroppan és átadja helyét egy igen erõs északnyugati-északi áramlásnak. Ez bizony egy jó adag hideg, nedves levegõt zúdíthat ránk (a németek ezt Meereskaltluft-nak nevezik). Jelenleg az a kérdés, hogy telibe kapjuk-e a cuccot (pld. ECM), a széle csapkod meg (GFS), vagy a nyugat-európai Ac annyira megveti lábát a kontinensen, hogy az egész tõlünk keletre zúg majd el.
Hózáporban tehát síkvidéken is lehet részünk 12-e után, viszont ahhoz az ECM által felvázolt mediciklon kellene, hogy tartósabb havazás is kialakuljon. Addig viszont 10 nap, és ez mediciklonok esetében olyan "nesze semmi". Majd ha 72 órán belül lesz a mediciklon, kezdem hinni...
#49688
Most már ki merem jelenteni, hogy biztos a gyökeres fordulat. Az elkövetkezõ napokban megszünik a zonalitás és a helyét egy középpontjával északra lévõ AC veszi át, azaz gyenge keleties, ill. északias áramlás várható csapadék nélkül. Hát ez a jelenlegi helyzet jó 1 hónapig tartott.
Valamikor 14.-e környékére ez a blokking AC elmozdulhat az óceán felé és akkor északról északnyugatról viharos szélel hidegfront roboghat át. Valószínûleg azonban igazi téli idõt ez sem hoz már, de nappal lehetnek 0 fok körüli T-k.
#49687
Továbbra sem tartok attól, hogy sokat fogsz rámszámolni, az elkövetkezendõ idõben!vidám
#49686
vidámvidámvidámvidámvidám
_________________________________________
Más téma..., ha hihetünk a modelleknek havazás egyáltalán nem várható az elkövetkezõ felvázolt blocking helyzetekbõl..., csapadék is csak kevés. Persze itt-ott elszórt hózáport elképzelhetõnek tartok a magasabban fekvõ területeken..., valamint achíd esetén tényleg jöhet hidegcsepp, aminek elõsször ki kell alakulni. Az, hogy valami folytán a Fekete-tengeri ciklonból részesüljünk..., hát nem sok esélyt látok rá..., tehát marad, hogy egy hidegörvény után sóvárogjunk. Hozzáteszem ki van fogyva az érdemi hideg Európa környezetébõl.

Hogy részesüljek a 300 óra környéki részekbõl is, zonalitást várok, az érdemi hideg nem közelíti meg térségünket.. Link Link

Ez teljesen korrekt modellkimenet abban az esetben, hogyha a környékünkön ólálkodó anticiklon felénk helyezõdik, majd elgyengül..., ezek után jó esélyel jönnek zonális áramlatok.
#49685
Mióta ez a köztes idõ van,nem nagyon tudok örülni neki.Itt se meleg se hideg nincs.Ha lenne 10 fok körüli Tmax,én is örülnék.De mivel megnézve a közeljövöt semmi jót nem vélek felfedezni.
#49684
Hát ha másoknak lehet, akkor én is álmodozok, úgysem szoktam gyakran:
Link
Link
Áááá, a GFS nagyon brutál hosszútávon, de jó lenne ha bejönne. Végülis nem kellenne hozzá sok. A GFS mostanában nagyon durva téli idõt jelez hosszútávon. Néhány napja pl 324 óránál nagyon durva mediterrán ciklont jelzett, bár igaz hogy nem sokáig jelezte de akkor is nagyon jó volt látni. Nagyon várom az ilyen futásokat.
#49683
Sokat láttunk már ilyen térképet a télen. Csak az a baj, hogy azok mindig legalább 8-9 napos elõrék voltak!
#49682
váó, de szép lenne a valóságban Link
#49681
Remélem lesz még havas tél februárban de márciustól indul a tavasz(meleg,zivik stb.nevet Az angolok szerint a következõ 3 hónapban az átlagosnál melegebb idõ lesz: Link majd kiderül..nevet
#49680
Ezt honnan a fészkesbõl veszed..? a h....e modellekbõl?-bocs az offért...(minden hóesésnél rádszámolok..hehe)
#49679
Ja, nem mintha bármit is számítana a tendencia, ami Január 6 óta jelzi 200-240 óra közé a makrováltást nyelvnyujtas nyelvnyujtas

A blocking pedig ezúttal nem (sem) marad el, a kérdés az, hogy sokadszor is lehúzódik-e DK felé, avagy.... Link Link Link egyszer minden sorozat megszakad nevet
#49678
Szerintem meg szuper volt a December is, és a tél vége is az lehet még. Egyébként meg nem a sors sanyarú, hanem az olyan ember teszi önmagának azzá, aki nem tud semminek örülni nevet Én a mai melegnek is tudtam! De annak lesz még sok esélye idén....
#49677
Hát igen, megnehezíti az életüket, keservessé teszi blocking-ra éhezõ tekinteteiket, reménykedõvé 240 óránál.
Link
A tendencia tart, húz felfelé szépen egyenletesen.
#49676
Egy biztos nem volt könnyû a télimádók sorsa az elmúlt idõkben, és sanyarú is lesz a következõkben is.
#49675
Él az csak nem errefelé, Antarktisz mondjuk..
#49674
Éljen soká! De legalábbis Márciusig nevet
Alakulgatnak a modellek! Link

De 120 óránál már az összes adja kivétel nélkül a blockingot. Utána pedig.... nevet
#49673
Éljen a TÉL! Örökké

Utolsó észlelés

2026-07-03 09:53:08

Szentmártonkáta

28.0 °C

31502

RH: 46 | P: 1015.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

161269

Hírek, események

Elkezdődött az El Niño

Érdekességek | 2026-07-02 11:26

pic
Az utóbbi hetekben, hónapokban azzal volt tele a média, hogy az éppen soron következő apokalipszist a szuper El Niño okozza majd, legkésőbb karácsonyra feje tetejére állítja az amúgy is megzavarodott időjárásunkat és mostantól bármi rossz történik, rá lehet mutogatni.