Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Mint a fehér sztyeppe, Tautó -6.5 fok.
Fhsz Jászapáti után a 31-es úton.
Fhsz Jászapáti után a 31-es úton.
-2 fok van már most, és keményen megy lefelé, reggel - 14 körül várom.
Jó ez a tél itt Északkeleten, úgy gondolom még van benne jó pár szép nap.
Jó ez a tél itt Északkeleten, úgy gondolom még van benne jó pár szép nap.
Igazából (mint minden) túl van hájpolva ez a lábas hideg beáramlás is. Ahogy írod ez nem az az igazi dinamikus fajta. Azt viszont nem árt rögzíteni, hogy a boldog békeidőkben bizony telente gyakran ólálkodott a Kárpáton alig túl ez a keleti lábashideg, egyfajta hátországként funkcionálva a teleinkhez, főleg térségemben. Elég egy depresszió a mediterrán térségben, megfelelő helyen, máris dinamikusabban szivárog(hat) be ez a Kárpátoknak préselődő talajközeli hideg. Ez a szenzációmented, nyugdíjas telet szépen, huzamosan képes fenntartani az alacsony harmatpontú beáramlásokkal. Ezek a tél szürke, de nagyon is kedves hétköznapjai, talán olyan időszakba, évekbe lephetünk, hogy több ilyenbe lehet részünk.
Na ma ismét nekiugrunk, ezúttal jóval alacsonyabb Tmaxról. Már -2.8 fok van, Tmax -1.6, Tmin -12.6 lett a napsütés ellenére is. Egyelőre még fújdogál kicsit a szél, remélem hamar eláll, és reggelre benézünk -15 alá.
elég brutál helyzet, ami ma a Tisza-tó körül kialakult: igencsak jeges a hangulat
itt Bükkalján meg már délelőtt el kezdett csökkeni a hőmérséklet, annak ellenére, hogy hétágról süt a nap...
Baljós ködfoszlányokat sodor a talajközelben sunnyigó, mérsékelt keletii széllel érkező lábas hideg beáramlás. Mint gyerek a játékboltban, zord lehűlés is jó lenne, felhőtlen naplemente, de zúzmarás köd is.... 
Valami biztos lesz...
Mire posztoltam záródik is a köd.
Tmin - 8,3 Tmax - 1,2 Takt - 4,4 fok, tíz perc alatt fel fokot zuhant. Nem gyenge volt az egri +3 fok feletti Tmax, az omsz face oldalán van róla elemzés.
Valami biztos lesz...
Mire posztoltam záródik is a köd.
Tmin - 8,3 Tmax - 1,2 Takt - 4,4 fok, tíz perc alatt fel fokot zuhant. Nem gyenge volt az egri +3 fok feletti Tmax, az omsz face oldalán van róla elemzés.


Takt: -0,9 fok. Délelőtt ködös, rétegfelhős idő volt, csak 13 óra körül sütött ki a nap. Ma már nem ment fagypont fölé a hőmérséklet, de a téli napot buktuk a tegnap este 19 órakor mért +0,8 fokkal.
A mai Tmax. 1,2°C lett, a szárazabb levegőnek és a keményre fagyott hónak köszönhetően jelentős olvadás ma már nem volt. Még bőven fent van a nap, de már elkezdett hűlni a levegő, Takt. -0,7°C. Napnyugta után, amíg meg nem érkezik a köd valószínű jó kis zutty lesz itt is.
Lakóhelyem egy Airbus A321-es Neo-ról, Budapest felé tartva.
A piros pontnál lakom.
A fotót Majnek Éva készítette a minap :
A piros pontnál lakom.
A fotót Majnek Éva készítette a minap :

Egyetlen pozitívum, hogy legalább a fagyos napot behúztuk mára, de azért is meg kellett szenvedni.
Egész éjszaka borultság volt és a "lábas" hideg se nagyon akar elvánszorogni idáig, mindössze -2 fok lett az alja. Aztán délelőtt persze kisütött a nap és egyből vastagon pluszba mentünk (+1.6 fok jelenleg is), így még ma is bőven volt olvadás. Remélem legalább marad éjszakára is derült az ég, de vannak fenntartásaim. Az a baj, borult ég mellett éjszaka nem lesznek emberi értékek, viszont ha süt a nap, akkor meg szerintem simán felmegyünk még holnap is 0 fölé. Ha választhatnék, talán mégis inkább az utóbbit választanám.
Ja, +2 fok, és otthon is van ennyi hó. Na de majd fent a pályán, az 500m-el feljebb indul. Murauban kb. nincs hó 840m-en, ez a szállásnál 1100m-en.

Itt van már a hideg levegő, csak a száraz levegővel és a napsütéssel a relatív magas minimumról nem nagy kunszt neki pluszba menni.
Közben ahogy nézem itt a felhők mellett még az állandó délkeleti szél is fűt majd az előttünk álló napokban.. S így lesz majd egy sima, gyenge fagyos reggelekkel és pluszos délutánokkal teli hét a naagy hidegünkből.
( én nem bánnám)
Közben ahogy nézem itt a felhők mellett még az állandó délkeleti szél is fűt majd az előttünk álló napokban.. S így lesz majd egy sima, gyenge fagyos reggelekkel és pluszos délutánokkal teli hét a naagy hidegünkből.
Ja, vagy délkelet felé, de igazàból csak maradvány hófedte kistérségek vannak a környèken, nàlam is csak statisztikai hó van mindenesetre a halastavacskámon most vágtam léket több mint 2 hete be van fagyva..
Link
Link
1 fok van és folyamatosan melegszünk, pedig biztos voltam benne, hogy ma már nem lesz olvadás. Valószínűleg lassabban jön a hideg levegő, mint ahogy azt várták. Hóréteg már csak 5 cm kb.
Először megörültem mert azt hittem a jövőhét végét vizionálja ezt a térkép, aztán jött a felismerés, hogy a túrót. 
Bizonytalanság ide, bizonytalanság oda, a kövi hétvége nekem egyelőre nem tetszik.
Addig is valaki küldjön nekem zúzmarás ködöt. Öccázért.
Bizonytalanság ide, bizonytalanság oda, a kövi hétvége nekem egyelőre nem tetszik.
Addig is valaki küldjön nekem zúzmarás ködöt. Öccázért.






Igazából az a gond, hogy tegnap óta csak nagyon lassan szivárog be a hideg, és dinamika hiányában nem tudta kellően átkeverni a medencében megülepedett langyos taknyot. Emiatt eleve nem is volt derült az éjszaka nagy területen, hiszen nem száradt ki a levegő, illetve az előttünk álló éjszaka várhatóan még nagyobb területet hódít majd meg a stratus. Az ilyen lábas hideg beszivárgások igazából arra jók, hogy itt helyben nyugalomba jusson a kontinentális levegő, és a kiterjedt hótakarónak köszönhetően befészkelje magát tartósabban, és napról napra egyre hidegebb legyen.
Azért ahol ma éjszaka beáll a hidegpárna, ott jó eséllyel elég télies epizódok lesznek, jó alacsony napi középhőmérsékletekkel.
Azért ahol ma éjszaka beáll a hidegpárna, ott jó eséllyel elég télies epizódok lesznek, jó alacsony napi középhőmérsékletekkel.
A gyökvonás múltkor is bejött! Ide 4 cm-t mutat. Ez alapján 2 cm realizálható lenne... Egye fene, a mostani semminél az is több!
Ma hajnalban jöttem haza Hosszúhetényből. Az már nem a városi hősziget, kicsit magasabban is van talán. De ott is csak foltokban volt hó. Mecseki webkamerák alapján ott sem sokkal jobb a helyzet.
Látom, Pápai Önök Kérték műsor 2026. január 30-i kiadásának előzetesét küldted be. 
Lementem a képet, és gyertyaszentelőkor előkapjuk.
Lementem a képet, és gyertyaszentelőkor előkapjuk.
Délelőtt mi is túráztunk egy jót a nejemmel, kifelé még látszott a napocska:
Hazafelé már a köd volt az úr:

Hazafelé már a köd volt az úr:

Az árnyékos részeken még mindig 10 cm felett a hótakaró vastagsága. A hóréteg kb. még 90%-ban borítja a kertet.

Nagyon kemény ez a szibériai meleg, ennél még egy érintő hf is komolyabb lehűlést hoz
Persze hogy nem, mivel a Nagyatád-Miskolc tengely 200km-es sávjában esik majd a legtöbb. 
Igazad van. Végül is mindenki olyan telet kívánhat magának meg másoknak, amilyet akar.
Fagypont körül járunk, ragyogó napsütés van, kelet felől egy-egy párafoszlány sűvít át felettünk. Még egy kis hó is maradt, bár inkább csak jégkása.
Fagypont körül járunk, ragyogó napsütés van, kelet felől egy-egy párafoszlány sűvít át felettünk. Még egy kis hó is maradt, bár inkább csak jégkása.
Szuper napsütéses idő, az előző napokhoz képest szinte tavasz van. Nemrég +2,5°C volt a hőmérséklet.
A hó azért még mindig tartja magát, igaz már nagyon jeges, kérges.
A hó azért még mindig tartja magát, igaz már nagyon jeges, kérges.


Hát itt téli nap nem igen lesz a környéken. Ha csak nem áll be a köd. Jelenleg már +1 fok felett vagyunk egy picivel.
A Nagykunság és a Hortobágy jó részén szépen megült a hideg. Jó kis reccsenések lesznek arra is a következő éjjeleken.
A GFS most adja meg a virtuális kárpótlást a múltkori "fiaskóért" északnyugatnak. Majd egyszer délkelet is sorra kerül, tudom én, mind hó, mind zivi-szempontból! 
Kihasználva, hogy kisütött a nap sétáltam egy jót a környéken. 
A télben én az ilyen helyezeteket kedvelem a legjobban, ropog a lábam alatt hó, gyönyörű kék az ég és hunyorogni kell, mert a fehérség olyan erősen veri vissza a napfényt. Ma hajnalban -7.2 volt az alja és még most is bőven fagy (-2.2) de ahova odasüt a nap ott olvad. Az érintetlen helyeken 8-10 centi hó van. Bízom benne, hogy jövő héten is jut valamennyi napsütés azért.
A télben én az ilyen helyezeteket kedvelem a legjobban, ropog a lábam alatt hó, gyönyörű kék az ég és hunyorogni kell, mert a fehérség olyan erősen veri vissza a napfényt. Ma hajnalban -7.2 volt az alja és még most is bőven fagy (-2.2) de ahova odasüt a nap ott olvad. Az érintetlen helyeken 8-10 centi hó van. Bízom benne, hogy jövő héten is jut valamennyi napsütés azért.












