2024. április 26., péntek

Időjárási visszatekintő

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek
>> OMSZ állomáshálózata (2013 év végi állapot)
#681
Kenya!
Köszönjük szépen!
Részemrõl ez is lementésre került.
#680
Várjatok, még nincs vége.
Dunántúli Napló 1987 január15. csütörtök

"Enyhülés, havas esõ, ónos esõ
Könnyebb a közlekedés, javult a helyzet
A meteorológusok enyhülést jeleztek, ami be is következett a tegnapi nap folyamán és jócskán hozott havat, havas esõt, ónos esõt. A hõmérséklet a hajnali -12 fokról -10-re emelkedett. Délelõtt 11 óra körül Siklós-Harkány-Sellye térségében már ónos esõ esett, amely késõbb a megye több pontjára is kiterjedt, majd dél után néhány perccel havazásba váltott.
A Közúti Igazgatóság tájékoztatója szerint éjszaka 14 kocsi takarította az utakat. Munkájuk eredményeképp mostanra minden út járhatóvá vált a megyében. (...)
A MÁV tájékoztatója szerint a Pécs-Budapest, Budapest -Pécs vonalon a gyors és expresszvonatok személyvonatként közlekednek, napi három menetpárban.(...)
Az Egészségügyi Minisztérium betegfelvételi korlátozást rendelt el, a mai naptól csak a valóban sürgõs esetekben vegyék igénybe a mentõk szolgáltatásait.(...)

Fázik Európa
Kedden is kemény fagy uralkodott egész Európában. Az elõrejelzések szerint a kontinens nagy részén nem várható gyors enyhülés. Kelet-Franciaország volt Nyugat-Európa leghidegebb pontja, itt -42 fokot mértek. Az NSZK egyes részein -30 fok alatti értékeket mutattak a hõmérõk. Európa-szerte rekord mennyiségû energia fogy a napokban, a brit hatóságok az energiakorlátozás bevezetését fontolgatják. (...)

Dunántúli Napló 1987 január 16. péntek

"Csütörtökre virradóra jégpálya lett Baranya megye. Megbénult a közlekedés tegnap reggeltõl Baranyában. Nem sokkal éjfél után kezdett esni az ónos esõ és csak délelõtt 10 órakor állt el. Az ónos esõ ráfagyott a 20cm-es hóra és 2-3cm-es jégréteg képzõdött. A helyi járatok közül valmennyi elindult, de az összes elakadt. Hajnali fél öttõl de. tíz óráig nem volt buszközlekedés."

A legvégére hagytam a napi elõrejelzéseket, szerintem nagyon érdekes ez is.
1987 január 10. szombat.
Kemény, hideg téli idõ várható. Szombat déltõl DNY felõl megvastagszik a felhõzet, egyre többfelé várható havazás. A szél Ny, ÉNy-iról ÉK-re fordul és megerõsödik.
Tmin:-10,-15
Tmax:-5

1987 január 11. vasárnap
Országszerte borult idõ várható, tartós, erõs havazással. DK-en átmenetileg ónos esõ, havas esõ is lehet. A K-ÉK-i szél megerõsödik, helyenként viharossá fokozódik.
Tmin:-3,-8
Tmax:0,-4

1987 január 12. hétfõ
Ez az elõre kimaradt a Naplóból

1987 január 13 kedd
Továbbra is borult idõ várható, újabb tartós, folyamatos nagy mennyiségû havazással. A D-DNY-i szél élénk lesz.
Tmin:-20,-25
Tmax:-12,-17

1987 január 14. szerda
Tovább vastagodik a felhõzet, országszerte, fõleg DNY-on várható jelentõs havazás. Az ország D-DK részén átmenetileg havas esõ, ónos esõ is lehet. Az erõs, olykor viharos K-DK szél hófúvást okozhat.
Tmin:-10,-15
Tmax: 0,-5

1987 január 15. csütörtök
Borult, egyre csapadékosabb idõ várható, a Dunántúlon zord téli idõvel. Lassanként országszerte elered a hó, a Dunántúlon jelentõs mennyiség várható. D-DK-en átmenetileg ónos esõ is lehet. A K, majd ÉK-i szél megélénkül, majd megerõsödik.
Tmin: -10,-15
Tmax:-5

1987 január 16 péntek
Ismétlõdõ havazás várható, D és K eleinte ónos esõ, havas esõ is lehet. A K, ÉK szél megerõsödik.
Tmin:-5,-10
Tmax:0,-4

1987 január 17 szombat
ÉK, K eleinte esõ, ónos esõ, késõbb hószállibgózás, gyenge havazás várható. A K-i országrészben egész nap megmaradhat a köd. A szél mérséklõdik.
Tmin:-3,-8
Tmax: +1,-4

1987 január 18. vasárnap
Borult, helyenként egész nap tartósan ködös idõ valószínû. A NY-Dunántúlon hó, máshol havas esõ, ónos esõ, esõ várható. Az ÉK szél erõs lesz
Tmin: -3,-8
Tmax:-1,-6, DK 0 fok körül

Most van vége. A visszatekintésnek is, meg annak a nagy rohamnak is. Innentõl kezdve már arról szóltak a cikkek, hogy gyenge havazás volt, de már nem okozott fennakadásokat, mert nappal gyengén olvadt.
#679
Mindenkinek köszönöm a dicsérõ szavakat !
#678
kenya!Te is NAGYSZERÜ voltál!Jó nosztalgiázni..Valami rovat nem lenne rossz
#677
1987 január 13. kedd
Dunántúli Napló

"AZ elmúlt 36 órában folyamatosan havazott.
Útinform: Hétfõre minden út járhatatlanná vált Gyõr-Sopron, Vas, Zala és Veszprém megyében és Fejér megye nagy részén. 1500 munkagép dolgozik folyamatosan, mostanra a feladatuk a hó fogságába került jármûvek mentése és az életmentés(!) lett. Az utakat a viharos szél és a folyamatosan szakadó hó miatt lehetetlen megtisztítani.
Baranyában a mai hõmérséklet -14 fok körül várható.
Az OMSZ jelenti:
Változatlanul szakad a hó, hajnalban nem egy helyen -16,-18 fokos hideg várható, a szél továbbra is viharos marad, további hófúvásokra kell számítani. Akinek nincs halaszthatatlan dolga, még vonattal se induljon útnak.
A szél és a hideg komoly fennakadásokat okozott az áramellátásban megyeszerte. 11 vezetékszakadást, 142 szakaszhibát javítottak ki a szakemberek, valamit 31 oszlopbiztosíték-cserét hajottak végre a szakadó hó és a viharos szél ellenére.
A MÁV-nál 200 munkás takarította a váltókat és 9 hóekével felszerelt mozdony dolgozott."

Dunántúli Napló, 1987 január 14. szerda

"Újabb havazás Baranyában is
Rekordhideg a Dél-Dunántúlon
Tegnap hajnalban Budapesten 106 éves hidegrekord dõlt meg, -17,8 fok volt. Pakson még ennél is hidegebbet, -30,3 fokot mutattak a hõmérõk. Békéscsabán -25,5, míg Kékestetõn "mindössze" -22,6 fok volt.

Kedd reggelre -17, -29 fokos hidegre ébredt az ország. Országszerte több mint 10.000 ember dolgozik folyamatosan a körülmények javításán. A Dunántúlon az utak többsége már járható, a havazás megszûnt, a szél is mérséklõdött."

A cikk többi része már arról szól, hogy minden cégnél válságstábokat hoztak létre, iskolai szünetet rendeltek el, a honvédség jármûvei vontatták a mentõautókat, vagy közvetlenül õk mentettek szülõ nõket, balesetet szenvedett embereket.

folyt. köv. (ónos esõ, havas esõ, stb.)
#676
Kenya: köszönet Neked is a fáradozásodért nevet
Jó lenne ezeket az összefoglalókat az "Érdekességek" pont alatt valahogy archiválni.
#675
Hogy ne billenjen el az egyensúly, Dél-Dunántúli helyzetkép. Idézetek a Dunántúli Napló 1987 januári számaiból:

1987 január 11. vasárnap

"Havazások a Dél-Dunántúlon is.

Egyenlõre nincs komolyabb fennakadás-errõl szóltak a hírek, jelentések, amelyek a tegnapi havazást követõen estig szerkesztõségünkbe érkeztek. A hóesés Baranyában hajnalban kezdõdött és folyamatosan esett, bár délután idõnként szûnõ és gyenge volt. Vas megyében 1-2cm-es, Zalában 1-3 cm hó hullott a nap folyamán. A Dél-Dunántúlon letaposott hótól síkosak, csúszósak az utak, a fõútvonalakat folyamatosan sózzák, takarítják, emiatt járhatatlan út nincsen-tájékoztatott az Útinform ügyeletese. A nyitva tartó üzletek mindegyikébe idõben eljutott a tej és a kenyér.
A közúti igazgatóságok mind a négy megyében folyamatosan üzemeltetik gépeiket, Pécsett a kora esti órákig 10 hókotró járta az utcákat.
Az OMSZ ügyeletese elmondta: az idõjárás rosszabbra fordulására kell számítani, a szél keleti-északkeletire fordul és megerõsödik, ezért hófúvásokra kell számítani."

1987 január 12. Hétfõ

"Tomboló hóvihar

Lelassult a forgalom az utakon
-12 fokos hideg
Bár az országos helyzethez képest Baranyában viszonylag kedvezõ a helyzet, tegnap estétõl óráról-órára rosszabbodó közlekedési viszonyokat jelentettek valamennyi ügyeletrõl szerkesztõségünknek.
A MÁV-nál elmondták: az este elindult valamennyi szerelvény 100-120 perces késéssel érkezett meg a célállomásra.
Nagyon lelassult a forgalom a közutakon is, elsõsorban azért, mert olyanok is elõmerészkedtek kocsijaikkal, akiknek nincs kellõ gyakorlatuk.
Zala megyében több út járhatatlan annak ellenére, hogy a közútkezelõ 200 jármûve folyamatosan dolgozik.
A pogányi meteorológiai állomáson délután 5 órakor -9 fokot mértek, ugyanekkor a Misinán -12 fok volt. A helyzet további romlására lehet számítani, mert tovább tart a havazás és viharos marad a szél is.
Az OMSZ jelenti:
Kontinensünkön már csak az Atlanti-óceán nyugati partvidékén és a Földközi-tenger környékén emelkedik fagypont fölé a hõmérséklet. A leghidegebb Észak-Északkelet-Európa, ahol napközben is -20,-30 fok a jellemzõ.
A Földközi-tenger környékén kialakult ciklon hatására észak felõl igen hideg, dél felõl enyhébb, nagy nedvességtartalmú levegõ áramlik hazánk fölé továbbra is. A két légtömeg keveredési területén igen széles felhõzet keletkezett, amelybõl az Appenini és a Balkán-félszigeten, valamint az Alpok és a Kárpátok térségében jelentõs csapadék hullik. Az említett ciklon igen lassan ÉK felé halad, de a következõ 36 órában további jelentõs havazásokat okoz hazánkban is."

"Európa didereg
Szakadó hó, csikorgó hideg és viharos szél Európa-szerte.
Ausztria: szombaton és vasárnap folyamatosan szakadt a hó viharos É-ÉK-i szél volt. A hegyi utak többsége járhatatlan, nagy a lavinaveszély.
Olaszország: sok helyen hóvihar tombol, Velecét, Milánót és Torinót is belepte a hó.
NSZK: napközben is -10,-20 fokos hõmérséklet mellett folyamatosan havazik.
Finnország: tegnap hajnalban -38 fokos hõmérséklet volt.
NDK: Magdeburgban -27 fok volt.
Lengyelország: komoly fennakadásokat okozott a -30 fokos hideg, különösen az energiaszektorban, mert a szén belefagyott a vagonokba"(!)
folyt. köv.
#674
Jaurinum!GRATULÁLOK!
#673
Csatlakozom, kiváló munka, köszönjük !
#672
Jaurinum ! Kiváló összegzés volt, gratulálok !
#671
Ha esetleg másnak van ilyetén ambicíója, akkor az ország más részeirõl is szívesen olvasnánk beszámolót azokról a klasszikussá nemesedett napokról.
#670
Kiváló volt, Jaurinum!
#669
Én is köszönöm Jaurinum!
#667
Jaurinum!
Köszönjük hogy megosztottad velünk.
#666
Ezt az oldalt hamar el is mentettem az utókor számára, mielõtt még teljesen feledésbe merülnének a csaknem 20 évvel ezelõtt történtek.
Nekem is jól jött egy kis frissítés, már kezdtek az emlékeim elmosódni.
#665
Az 1987 januári idõjárási eseményeket összefoglaló "lapszemle" befejezõ részeként a január 14 (szerda) - 21-éig tartó 7 napot tekintem át (Népszabadság és Kisalföld korabeli számaiból):

jan.14., szerda
"Kedd délutántól ismét havazni kezdett, ez tartott szerdán egész nap, du. DK-en fagyott esõ is volt. Tmax: -12,-7°C, Bp.-en napi középhõmérséklet -9.1°C volt.
Elõrejelzés csütörtökre: további havazás, D-DK felõl havasesõ-ónosesõ. Enyhülés, Tmax: -5, DK-en 0°C"
A havazás keddi átmeneti szünetét kihasználva az egész ország a falvak, utak felszabadításán fáradozott. Konkrét számok, adatok nem jelennek meg az elzárt falvakat, járhatatlan utakat illetõen (...), csak "elejtett" mondatok utalnak a rendkívüli hóhelyzetre, pl. "Fejér megye falvainak 2/3-a a hó fogságában volt még szerda reggel is."
Egy jellemzõ fénykép: lánctalpas honvédségi jármûn érkezik a beteg a gyõri kórházba.
"15-20cm-es a jég a Tiszán, a Duna víztükrének 60-80%-át 6-8cm-es jég borítja. Linz és Passau között leállt a hajóforgalom."
"Londonban -12°C-t, Stockholmban -24°C-t, a svájci Jura-hg.-ben -41°C-t mértek."

jan.15. csütörtök
"Csütörtök hajnalra -12,-5°C-ig hûlt a levegõ, a lehullott csapadék 0-24mm között volt, fõleg az Alföld D-i részén volt sok ónosesõ. De. sokfelé hullott csapadék, ÉNy-on hó."
Kisalföld: "Szerda éjjeltõl a megye nagy részén 20cm-es hó hullott. Addig, amíg Csornán sûrûn havazott, Gyõrben az ónosesõ szakadt". Tragikomikus mondat egy "szakértõtõl": "Most jól jön a jeges zuhatag, a földeket borító havat ugyanis vastag jégpáncéllal fedi be, gátolva a hófúvást." - De nemcsak azt, hanem a légcserét is, így a gabonanövények kipállását biztosra lehetett venni az ország jelentõs részén...
"Csütörtök du.-ra megszûnt a csapadék, sûrû köd borította be a Kisalföldet."
Ettõl kezdve tehát szép lassan véget ért az eseménydús zord tél, helyét a vastag köd és zúzmara-jellemezte eseménytelen zord tél vette át.
"Elõrejelzés: szakadozó felhõzet, de még ismétlõdõ havazás, DK-en eleinte még ónos esõ. K-i, ÉK-i szél megerõsödik." - ez csak aznapra vonatkozott...

jan.16. péntek
"Sokfelé párás, a Dt-on ködös idõ volt, zúzmarával, napközben többfelé fagypont fölé emelkedett a hõm.
Elõrejelzés: párás-ködös, helyenként gy.havazás, K-en ónosesõ várható, max. +1,-4°C lesz."
Egy döbbenetes fotó a Kisalföld címlapján: Völcsej községben (Alpokalja) egy hóborította, egyszerû házat ábrázol szembõl, amit az ereszcsatornán is túl, a tetõ közepéig(!) borít be az összefújt hó.

jan.17. szombat
Párás-ködös idõ volt. Tmax: -7 °C (Ny), +3°C(DK).
Várható idõjárás vasárnapra: hasonló

jan.18. vasárnap
A hétfõi számból tudható meg, hogy (elõre nem jelzett..) országos havazás kezdõdött vasárnap hajnaltól, az ónosesõ késõbb a DK-i területeken is hóra váltott. "A Bakonyban, Balaton-fv.-en hóförgeteg volt." Szél ekkor már nem volt jellemzõ, csendes, de jelentõs havazás viszont igen.

jan.19. hétfõ
"Még többfelé esett hó, az ÉK-i szél megélénkült, hófúvást okozott. Min. -10,-5 °C max. -6,-1°C"

jan.20. kedd-tõl kezdve jónéhány napon át párás-ködös-zúzmarás idõ uralkodott az országban, a Tmax. jellemzõen -7,-2°C között alakult. Az ország élete lassan visszatért a rendes kerékvágásba, bár a télnek még korántsem volt vége, hiszen februárban még többször mértek -20°C körüli értékeket.

Január legelején a kis Pedro, a hazánkba érkezõ Izaura kisfia boldog volt, hogy életében elõször láthat havat. Ha másfél héttel késõbb jönnek, valószínûleg soha életében nem is akart volna látni többet...
#664
Jaurinum: gratula a precizitásodhoz! Hiába, a tudomány már csak ilyen!
#663
Hátborzongató jaurinum! Köszönjük neked.

A legjobban az tetszik, hogy jelentõs havazás, napközben -12 / -17 fok várható! :-)

11 évesen csak arra emlékszem, hogy nem kellett iskolába menni. :-) Már maga megérte! És hogy a késõbb esett brutál ónosesõ miatt a havon kialakult jégrétegen (2 - 3 cm-es jég!) simán lehetett járni, anélkül, hogy beszakadt volna.
#662
Ennek örülök nevet Még nagyobb élvezet ezeket eredetiben olvasni, köszönet érte idõsebb kollégámnak, aki tegnap elhozta nekem.
Mintha együttérezne az idõjárás, órák óta tart az inverziós hóesés, már szép lepel alakult ki, és a gyõri -7 foknál sehol az országban nem mérnek hidegebbet. Biztos az égiek is azt olvassák, ami én nevet
#661
Jaurinum: öröm volt olvasni ezt a kis nosztalgiázást, szinte megint 19-nek éreztem magam nevet
#660
Jaurinum:

nagy élvezettel olvasom a "lapszemlét", és gondolom ezzel nem vagyok egyedül. köszönet a fáradozásért.

emlékszem (ahogy írtam is), hogy Szilveszterkor még kifejezetten tavaszias idõ volt. a cikkekbõl látható, hogy bár voltak elõjelek, mennyire váratlanul érte az országot az évszázad egyik legnagyobb havazása ("szombaton ismétlõdõ havazás"). a fejünk felett alakult ki a ciklon, és szinte példátlanul erõs volt. minden hóimádó álma ez...
#659
És akkor az a két nap, amely azóta is az ország lakóinak többségének élénken él az emlékezetében (korabeli Népszabadság- és Kisalföld-újságcikkek alapján):

1987 január 12, hétfõ:
Nsz-címoldal: "Egész Európában tombol a tél"
"Folyamatos hosszú, egyre erõsödõ, helyenként orkánszerû szél jellemezte hazánk szombat-vasárnapi idõjárását. Az ország egyes területein 30-60cm-es már a hótakaró. Minden munkagépet mozgósítottak. A legnehezebb a helyzet Borsodban, a Hernád völgyében 19 falu megközelíthetetlen. Tegnap estére valamennyi megyében operatív bizottságok alakultak. Szabolcsban az alsóbbrendû utak 2/3-a, a fõutak 40%-a járhatatlan."
Jóformán minden megyében katasztrofális állapotok uralkodtak az utakon, minden megyébõl tudósítanak a hóhelyzetrõl.
"Lapzártakor már 35 órája tartó folyamatos erõs havazás 35cm-es hóval lepte be a fõvárost is."

Kisalföld: "Egész éjjel esett a hó, nagyobb mennyiség Csorna és Gyõr között (20-25cm), a soproni szakaszon 10-15cm hullott. "
"Vasárnap reggeltõl rohamosan romló idõjárás miatt este megalakult az operatív bizottság. Vas.este és éjjel M.óvár, Hegyeshalom és Csorna térségébõl 250 embert mentettek ki szovjet és magyar katonák az utakról, de volt eset, hogy már késõn érkeztek. M.óvár már a rendkívüli helyzet hû képét mutatta. A rendõrség lezárta a városból kivezetõ utat, mert azt másfél méteres hótorlaszok zárták el.
"Pénteken Sopronban még hitetlenkedve hallgattuk a Gyõrbõl érkezõ téli híreket. Amikor ott már sûrû havat fújt a hideg szél, itt még szinte õszies volt az idõ.A havazás szombatra virradó éjszaka kezdõdött és hétfõ reggelig tartott. A súlyos gondok vasárnap hajnalban kezdõdõ, egyre erõsödõ viharos szél, és a szokatlan -14 fokos hideg okozta. 110km/h-s lökések, 1.5-2m-es hófúvások. Hétfõ de.kivétel nélkül járhatatlanak voltak a városon kívüli utak. 18cm hó esett, fele annyi, mint tavaly ilyenkor..."
Ezután egy mókás megnyilatkozás: "Változatlanul az a kérésünk, hogy ne indulanak el személygépkocsival. 8 óra körül mi is kocsiba ülünk, hogy a mosonmagyaróvári helyzetrõl megbizonyosodjunk..." - No comment nevet
A likócsi állomás hétfõn -17°C-os napi középhõmérsékletet jegyzett fel, 26cm-es hótakaró mellett.

Moszkvában eközben nappal -33°C-t, éjjel -40°C-t mértek.

Várható idõjárás hétfõn, kedden: országszerte hideg lesz, tartós, idõnként erõs havazással, DK-en átmenetileg esõ, ónos esõ is lehet. Max.: -8, -3°C.

1987 jan.13., kedd
Nsz-címlap (egész oldalas): "Rendkívüli helyzet az egész országban"
2 teljes lapon át tudósít megyénként az állapotokról.
A meteorológiai helyzetrõl eképpen ír: "Európa É-i felén nagy mennyiségû sarkvidéki eredetû levegõ halmozódott fel. Ennek zöme a Kárpátoktól É-ra vonul el, azonban 1-1 dél-európai ciklon K felé történõ áthelyezõdése után a légáramlás a Kárpát-medence térségében É-ira fordul, ezáltal rendkívül hideg levegõ áramlik az ország fölé."
"Tegnap is ez történt, ezért ismét az a szokatlan helyzet alakult ki, hogy a viharos széllel beáramló hideg levegõ hatására napközben egyre mélyebbre süllyedt a hõmérséklet. Kora délután -17,-10°C-t mértek." Már a szerdai lapok írnak róla, hogy "Kedd reggelre országszerte -20 fok alá süllyedt a hõmérséklet, sõt az ország 1/3-án -25°C alá. Szendrõládon és Pakson -30°C-t mértek."

Elõrejelzés szerdára (14-ére)
"Mivel DNy felõl ciklon közelít, várhatóan újból enyhébb, páradús léghullám érkezik, újabb jelentõs havazásra kell felkészülni. A hõmérsékleti maximum -17,-12°C lesz." (!)

Mindezek az események éppen 19 esztendeje történtek. Belegondolni is hátborzongató. De az is az, milyen lett volna a metnet-en végigkövetni azokat a napokat. Talán még egyszer átélhetünk egy hasonlót.

Végül -zárásként- néhány napon belül (lehet, hogy még ma)közreadom a január 14-21-ig tartó idõszak idõjárási eseményeinek összefoglalóját, ahogy az a napilapokban (az 1.80Ft-os Népszabiban és az 1.50Ft-os Kisalföldbennevetmegjelent.
#658
Folytatva az 1987 januári események felidézését, most a korabeli Népszabadságokból és Kisalföldekbõl idézek 2 részben (Télember, nao, Rovaniemi, Szemler Géza és mások emlékeit, adatait alátámasztandó):

Jan.2. p Tmin: 0,+3°C Tmax: 4,9 °C ; "Esõk, záporok várhatók"

Jan.3. szo Tmin: ~0 °C Tmax: ~0°C ; "Az esõzés sokfelé hóba megy át az erõs lehûlés hatására."

(jan.4-e vasárnap nem jelent meg Nsz és Ka)

Jan.5. h Tmin: -9,-14 (Ny: -4) °C Tmax: ~0°C ; "Estétõl Ny felõl havazás várható, a Ny-i,ÉNy-i szél élénk lesz"

Jan.6. k
Tmax: -2,+3 °C ; "Eleinte sokfelé hó, majd felhõátvonulásokból hózáporok várhatók.A DNy-i majd ÉNy-i erõs lesz.Erõs lehûlés valószínû."
Kicsit tévedtek az elõrejelzõk, hiszen 7-én már ezt írják: "...még enyhe idõ volt, +1,+7 fokig melegedett a levegõ, néhány helyen esett az esõ, a hegyekben a hó."

Jan.7. sze
Tmax: -6,-1 °C ; "Csökkenõ felhõzet, viharos É-i szél, további erõs lehûlés valószínû." Ténylegesen: "...napközben egyre jobban csökkent a hõm. az Északi-Kárpátok felõl zúduló sarkvidéki levegõ hatására.A lehûlés mértéke ÉK-en du-ra elérte a -6,-10 fokot, jóllehet több órán át sütött a Nap" E napon jeltek meg az elsõ beszámolók az Európára tört igen kemény téli idõjárásról: "Fagyriadó Nagy-Britanniában", "ÉK-Európában igen hideg levegõ halmozódott fel, és Közép-Európa felé tart. Az elsõ hideghullám ma éri el az országot."

Jan.8.cs
"Déli óráktól napos idõ volt, du. -5,-8°C, de a felhõsebb K-i részeken -9,-12°C-t mértek"
Elõrejelzés 9-ére: "Felhõátvonulások, elszórt hózáporokkal, du. -10,-5 °C. Viharos É-i szél, hófúvás várható"

Jan.9.p
"Délelõtt erõsen felhõs idõ volt, fõként É-on havazott, a DNy-i szél megõrödött. Du. -2,-10°C-t mértek."
Nsz címoldal: "Nehezen, de járhatók az utak"
"A legkritikusabb Hernád-völgyében, Bodrogközben "gépláncokat állítottunk föl, hogy az árut szállító jármûvek, buszok, mentõkocsik célhoz érjenek." "Tegnapra virradóra befagyott a Balaton.Part mentén 10cm-es a jég, lehet korcsolyázni."
Az idõjárási helyzetrõl: "Eu. legnagyobb részét igen hideg, sarkvidéki levegõ árasztotta el. A SZU európai ter.-nek középsõ, északi részén -25,-30°C-t mérnek napközben. A Skandináv-fsz. D-i része fölött ciklon örvénylik, áramlási rendszerében ÉNy felõl nedves, pár fokkal enyhébb levegõ áramlik Közép-Eu. fölé." Kisalföld:"Európa más országaiban is kemény hideggel támad a tél. Lengyelo.-ban -25,-30 fok van, 30-110cm-es hó mellett. Svédo. É-i részén -52 °C-t mértek, ez rekordnak számít ebben a körzetben."
Elõrejelzés 10-ére: Túlnyomóan borult idõ lesz, ismétlõdõ havazással, Du. -10, -5°C

Jan.10.szo
Noha az elmúlt 2 évtized legkritikusabb idõjárási helyzete volt az országban, a Nsz címoldalát teljes egészében a "Harmincéves a munkásõrség" címû írás töltötte ki..
Hátul: "Küzdelem a hóval az ország É-i és K-i vidékén" Fõként a Hernád-völgyében, Szabolcs-Szatmárban volt kritikus a helyzet. Záhonyban napok óta 40-50cm-es a hó"
"Csongrádban tegnap du még csak várták a havat", és "Bács-Kiskun megyének is csak egyes részein esett kevés hó. A Dt. D-i részén még pénteken a késõ esti órákban sem esett hó, az utak szárazak voltak".
"A Velencei-tavon 2 nap alatt 10cm-esre hízott a jég, így Agárdon a hétvégén megrendezik az idei elsõ jégkarnevált."
"Elõrejelzés 11-ére és 12-ére: Túlnyomóan borult lesz az ég, újabb havazással. Megerõsödik az É-i szél, emiatt hófúvások lesznek. Du. 0,-9 °C várható."

Estefelé összegyûjtöm a január 12-ével kezdõdõ idõszak idõjárási esményeirõl szóló újságcikkeket is.
#657
Ha már a nagy visszaemlékezéseknél tartunk, nekem is van egy elég kellemes élményem a közelmúltból. nevet
Ha jól emlékszem, 2001.dec.22-én(szombatra virradóra) történt a dolog. Átlagos idõjárású napok voltak, -2,+2 fokkal. Pénteken este kétkedve fogadtam Németh L. szavait. "Azt mondta, hogy a hóimádóknak továbbra is várniuk kell, kivéve az ország D-i,DK-i részét. A hajnali óráktól 20-30cm hó is eshet ezeken a területeken."
Tõlünk Dny-ra egy nagyon aktív, kis területet érintõ sekély peremciklon robbant ki a Délvidéken. A hajnali órákban brutális erejû havazás kezdõdött, 4 órakor kezdte, 11kor már be is fejezte. Ez idõ alatt kb.30cm havat zúdított le. Amikor lekapcsolták a közvilágítást, a város éjszakai sötétségbe burkolózott, olyan szinten havazott. Komolyan mondom, az a hóömlés azóta sem ismétlõdött meg. Akkor Békésen voltam, ott kb.25-30, Orosházán 30-35cm hó esett. Aznap a Dél -Alföld közlekedése megbénult, ha rövid idõre is. De szerencsére hófúvás nem volt, teljes szélcsenddel érkezett a förgeteg.
Azóta is epekedve nézem az idõjárás-jelentéseket és amikor meghallom, hogy peremciklon, mindig ez jut az eszembe. nevet
#656
2006.jan. elsõ dekád adatai Pápáról:
T átlag : 0,00 C
Tmax :4 C (1.)
Tmin : -8 C (9.)
Legnagyobb napi hõingás : 8 C (9.)
Legkisebb hõingás: 1 C (2.,3.,4.,5.,7.)
Csap : 5 napon
Csap menny : 57,3 mm
Legtöbb napi csap : 30 mm (2.)
Havazás: 2 nap (2.,5.)
Max. hóvastagság :24 cm (1.)
Hótakaró: 5 napig összefüggõ
Hótakaró vastagságának dekádátlaga : 6,1 cm /nap
Lehullott összes hó : 2,5 cm

(A hõmérsékleti jellemzõk a 6 óránkénti terminusok adataibõl készültek,nem minimax hõmérõ alapján)
#655
Link
Link
#654
Csapadék Hernádon 2005-ben:

Január: 29,5 mm
Február: 57 mm
Március: 27,5 mm
Április: 81,5 mm
Május: 90,5 mm
Június: 70 mm
Július: 86,5 mm
Augusztus: 128 mm
Szeptember: 75 mm
Október: 7 mm
November: 36 mm
December: 78,5 mm

Össz.: 767 mm
#653
2005. december:

Havi T(átlag) 0,84°C
Legmagasabb T(közép) 5,3°C 2005.12.04
Legalacsonyabb T(közép) -4,3°C 2005.12.12
Átlag T(max) 3,6°C
Legmagasabb T(max) 7,8°C 2005.12.06
Legalacsonyabb T(max) -1,2°C 2005.12.12
Átlag T(min) -1,9°C
Legmagasabb T(min) 3,4°C 2005.12.04
Legalacsonyabb T(min) -7,4°C 2005.12.12
Átlagos hõingás 5,5°C
Legnagyobb hõingás 8,6°C 2005.12.09
Legkisebb hõingás 3,1°C 2005.12.16
#652
Húha Gábor, mint aki kardjába dõlt, úgy jöttek elõ belõled a sorok, he-he !

Nálam egyébként +0,3°C a dekád középhõmérséklete.
A jelzõnapok ugyanazok, a csapadék nálam viszont 16,5mm, esõben.

Nyugalom, a hó végére kompenzálódik a dolog.
#648
2006 Január 1. dekád:

Tátl= +0,6 °C (ez közel 3 fokkal magasabb a sokévi átlagnál!)

Téli nap: 0 db!
Fagyos nap: 5 db;
Havas nap: 0 db;
Hótakarós nap: 0 db;

Csapadék: 10,5 mm (mind esõben jött le)

Ez az adatsor március elsõ dekádjánál sem okozna semmi meglepetést.... :-/
#647
Az 1999 februári ítéletidõrõl már korábban leírtam a személyes tapasztalataimat, de az biztos hogy soha nem fogom elfelejteni a 2,5 - 3 m-es hófalakat, a hófalakon lévõ 20-30 cm(!) földréteget, és a helyenként 100-110 km/h-s szélrohamokat.
Hogy mikor lesz újra ilyen idõ, azt nehéz lenne megmondani.
Mindenesetre a maga nemében páratlan, hogy majdnem egy hétig egyfolytában essen a hó, és viharos, idõnként orkán erejû szél fújjon!
#646
RR: igy van ez Debrecen és környéke. Már én is várom, hogy újabb képek készülhessenek, csak tudod ilyenkor + az a baj, hogy nem tudok gépközelben lenni, mert hát nem tud az emberfia egyszerre 2 helyen lenni.
Rohadt izgalmas tud lenni, amikor olvasod az ország másik végében a srácokat, hogy mi folyik náluk, (közben sárgulsznevetmajd utána itt is szinte egymás kezébe adogatjuk a Cb- ek.
(amúgy köszi)

Más: a másik fórumban írtak többen a 1999. feb.-i med. ciklonról.
Akkor este (10-én) kezdtem dolgozni és mondhatom alig tudtunk a városban közlekedni a kocsikkal. Még mielõtt vki erre felhúzná a szemöldökét annak csak annyit, hogy nekünk muszáj volt.
Este 11 körül be kellett mennem az itteni laktanya ÜTI- hez, mert a 33- ason Hortobágy környékén baleset történt és a kiindult mentõk elakadtak az úton a hóakadályok miatt.
A mentõk segítségére kiindult tûzoltók szintén elakadtak. Más lehetõség nem maradt, minthogy a honvédség segítsen.
Teljes volt a káosz.
Éjfél tájban lezártuk a 33- ast Debrecen szélén és ha jól tudom délelõttig meg is maradt a teljes útzár.
A balesethez amúgy végül még idejében elértek a mentõk a legbikább katonai teherautóval.
A reggeli órákban egyáltalán nem volt tömegközlekedés. Az emberek úgy vonultak az utakon, mint annak idején május 1-én.
Reggel 7 körül ült össze a védelmi bizottság és valamikor délutánra rendezõdni látszódott a helyzet.
#645
Nem tudom,hogy Fonyódon mi történt(talán bentmaradt a mérõben a dec végi hó),de az biztos,hogy a csesznek-bakonyszentkirályi medencében 1901 óta 89 mm(1954) volt a legmagasabb januári csap.Ehhez képest a jan. 6-ig lehullott 58 mm elõrevetíti egy rekord lehetõségét.A 103 mm talán országos rekord is lehetne - ha igaz.
Érdekes,hogy a tavalyi évben nem esett 1000 mm csap. Cseszneken,de 2005 jan 1-tõl 2006 jan 6-ig eltelt 371 nap
alatt 1010,7 mm hullott.
#644
Két darab 2005-ös ADAT SÁRVÁRRÓL, késõbb majd többet is beírok:
Évi középhõmérséklet: 10.06 C
Évi csapadékmennyíség:721.9mm

#643
RR: Írtam levelet.

Tib107: Nem gyenge képek, gratula. Debrecen környéke? Egy idõ után abbahagytam a nézegetést, mert -bár csodás égképek látszanak- a pompás tájak, zöldellõ mezõk megmozdították bennem azt, ami már mocorog egy ideje nevet
#642
Egy kis melegítõnek szántam egy hideg téli estérenevet
Link
Link
Link
Link
Link
#641
Jaurinum !
Azt a telet én is sokat emlegetem, akkor 40 cm volt a maximális hótakaró a Botanikus kertben decemberben, de a hótakaró kitartott március végéig! Márciusban már az OMSZ kurucdombi állomásán ügyködtem és sikeresen kifogtam az áprilisi havazásokat is. Akkor 14.-én hózápor, aztán másnap vasárnap már havasesõ, majd erõs havazás alakult ki. Az 1995. decemberi csapadék 106 mm volt ! Ha érdekel egy-két adat ma szoliban leszek Gyõrött, és a [email protected] -s címemre írhatsz és bocs, hogy üzenõként használtam ezt a fórumot !
#640
Abba a fonyódi csapadékmérõbe nem löttyent egy kicsit bele a Balaton? Szerintem téves lehet.
#639
Az elmúlt hét szélsõségei:
A legmagasabb hõmérséklet: 10.1 fok, Békéscsaba, január 2. A legalacsonyabb hõmérséklet: -11.7 fok, Zabar, január 8. A legnagyobb napi csapadékösszeg: 86.1 mm, Fonyód, január 6. A legnagyobb heti csapadékösszeg: 103.9 mm, Fonyód A napi legnagyobb széllökés maximuma: 16.0 m/s, Sátoraljaújhely, január 5.
#638
Hát olyan is volt, amikor Szekszárdon ragadtam, mert az Útinform azt mondta, ne próbálkozzak átjutni a Mecseken, mert Mecseknádasd után néhány kamion keresztbe fordult. De Mohács felé se menjek, mert arra sem lehet átjutni. Azon a télen nagyon sokszor esett a hó és volt, hogy sok esett egyszerre. A családból senki sem értette, miért élveztem annyira azt a telet, amikor állandóan vezetnem kellett.
#637
Igen, ez volt az? Háát tényleg nem volt semmi. Csoda hogy egyáltalán keresztül tudtál autózni a Dunántúlon...
#636
Jaurinum: az volt az a tél, amikor Gyõrben akkora hó volt összetolva a régi 1-es melletti Shell-kútnál, hogy majdnem nekimentem egy Mercedes kisbusznak, mert nem láttam a hókupactól.
#635
A hosszútávú elõrejelzések fórumban szó esett a mostani huszonévesek körében legendássá vált 10 évvel ezelõtti télrõl (1995-96). Álljanak itt (talán megfelelõbb helyén) az én emlékeim/feljegyzéseim róla:
Csak a történeti hûség miatt: az akkori október rendkívül csapadékszegény volt Gyõrben, a hónapban egyetlen napon hullott csak 1mm-t nem elérõ esõ(!) Ezt követõen aztán nagyon korán, már november elsõ hetében támadásba lendült a tél: a 4-étõl 6-áig tartó hóömlést fõként a keletiek emlegethetik (járhatatlan zempléni utak, elzárt békési falvak, késõbb hófúvások..). Emlékszem, tartottam tõle, hogy ennek a korán ránk tört kemény idõnek a téli hónapokban isszuk meg a levét. De nem így történt. Decemberben is jócskán kaptunk havat (dec.14: 29cm-es hóréteg), de igazán csak január 2.felétõl durvult be a hideg: 2szer elérte a -20 fokot, 35cm-es összefüggõ hó borította a vidéket 1 hétig (feb.15-e körül, ugyanekkor Eplényben 80cm volt a hóréteg). Csak március közepére olvadt el a vastag hótakaró, de egyszer-kétszer még visszagrimaszolt Tél táborok: bolondok napján Sopronra 20 centis havat küldött le, és április 15-ének délõttjén is sûrûn havazott. (1 hétre rá már 27 fokos nyár volt).
Mint a fentiekbõl látszik, szó sincs arról, hogy temetni kell az idei telet - január 2.felétõl jön el a legkeményebb fagyok, a vastagon havas napok idõszaka.

1995/1996 tele számokban (Gyõr)

Lehullott hó mennyisége: 84cm
Hótakarós napok száma: 97
Minimum T átlaga (dec-jan-feb): -4.6°C
Maximum T átlaga (dec-jan-feb): +0.45°C
Napi min. T: -20.4°C (feb.1.), másodminimum: -20.0 °C(feb.10.)
#634
Decemberi és 2005. évi összesített adataim: Link
#633
Csapadék Cseszneken 2005-ben:

Jan: 55
Febr: 59
Márc: 28
Ápr: 69
Máj: 70
Jún: 59
Júl : 115
Aug: 233(Az utóbbi 105 évben a messze legcsapadékosabb augusztus)
Szept:86
Okt: 6
Nov: 47
Dec:128(az utóbbi 105 évben a 2.Az elsõ 1995 148 mm-rel)

2005 : 952,6 mm Ez az utóbbi 105 évben a 2. legcsapadékosabb év (1. 1940 : 965 mm )

#632
Csapadék Pápán 2005-ben:
(tizedeket kerekítve)

Jan: 31
Febr: 37
Márc: 30
Ápr: 47
Máj: 76
Jún: 71
Júl: 127
Aug: 200
Szept: 65
Okt: 4
Nov: 37
Dec: 89

2005: 815,8 mm

Utolsó észlelés

2024-04-26 19:39:08

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

10.1 °C

22502

RH: 81 | P: 1012.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.