2024. május 22., szerda

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#32
Hihi, ezt nem is néztem, ott a pont! Köszi! szegyenlos
#26
Az egy peremciklon, nem hidegcsepp:
Link

Bracknell 120h körül azért nem olyan pontos.
A szélelõrejelzés viszont árulkodó szerintem...
#24
Nézd végig a 15. hsz-ben lévõ linkeket, onnantól kezdve, hogy La Manche csatorna.


A Bracknell szerint nem lesz semmi front vasárnap felettünk.
#22
Amúgy erre gondolhattál:
Link
De másutt nyomát nem látom:
Link
Link

Szerintem itt nagyobb szerepe van a talajfrontoknak.
#21
Õ én nem látok hidegcseppet akárhogyan is keresem. nevet

Szombat hajnalban elér minket a peremciklon hidegfrontja ami jó pár fokkal hidegebb levegõt szállít a medencébe, aztán az esti órától átmeneti gyenge melegadvekció kezdõdik a fõleg déli országrészben.
Vasárnap hajnalban pedig megérkezik a fõciklon hidegfrontja, ami az ország felett lelassul stacionárius lesz átmenetileg, ez 925-ön látszik látványosan:
Reggel:Link
Este:Link
Emiatt erõsen labilizálódik a légkör hiszen egy frontális helyzet lehet tartósan.
#19
Hasonlít egy picit a szitu, de tankönyvbe azért nem tenném be egymás mellé. hideg


Megpróbálom összefoglalni akkor, hogy én mit látok a hétvégére.

Szombaton egy markáns hidegfront halad keresztül hazánk fölött. A hidegfront elõtt már várható csapadékképzõdés a gyenge MNSZ és egy örvényességi mezõ hatására. A front mentén többfelé kell számítani záporokra, zivatarokra. A front érkeztével mély konvergenciazóna keletkezik, ami a markáns pozitív örvényesség advekcióval és a kismértékû labilitással karöltve néhol heves zivatarok, szupercellák képzõdéséhez vezet. Elszórtan esetleg tartósabb esõ is elõfordulhat. Vasárnap nyugat-északnyugat felõl egy elöregedõ magassági hideg légörvény (hidegcsepp) közelíti meg térségünket. A képzõdmény jóvoltából nagy vertikális hõmérsékleti gradiens alakul ki fölöttünk, ami a besugárzás által generált labilitással együtt kedvezõ feltételeket nyújt a zivatarképzõdéshez. A kis szélnyírás miatt elsõsorban egy- és multicellás zivatarokra van kilátás, az országban több helyen. nevet
#17
Az lenne még szép, ha vasárnap hajnalban a Magas-Börzsönyben havazna Link Link havazas hideg Délután meg már zivatar zivatar zivatar nyelvnyujtas
#15
Szombaton egy markáns hidegfront érkezik. 850 hPa-on egy fél nap alatt 9-10 fokos lehûlést okozhat. Egyre inkább úgy tûnik, hogy a front átvonulása az ország jelentõs részén nappal történne, persze ebben még lehetnek csúszások. Legnagyobb eséllyel nyilván a Nyugat-Dunántúl vagy a Tiszántúl "szívhat" e tekintetben. Ha korábban jön a front, akkor nyugatra már hajnalban ott lesz, ha késik, akkor meg keleten már éjszakába torkollik az átvonulás. A tapasztalatok azt mutatják, hogy inkább az utóbbi fog bejönni.

Mostanában a GFS MINDIG alábecsli a CAPE értékét konvektív napokon, meg amúgy is, talán ez az érték amit legkevésbé képes elõrejelezni, hiszen nagyon összetett. Fél fokkal magasabb a Td, oszt máris jóval nagyobb a CAPE. Szóval valamennyi biztos lesz, hiszen folyamatosan adja, a jobb helyekre átlag 200-300 J/kg értéket.

Egy gyenge MNSZ lesz felettünk a front elõtt és a JET is fölénk húzódik, középszinten igen böszme szélsebességekkel. Utóbbi hatására igen komoly szélnyírás alakul ki, talán már sok is egy kicsit. A front vonalában egy mély konvergencia alakul ki, ezzel egy idõben markáns örvényesség advekció is jelen lehet, ráadásul mindezek térben és idõben egybeesnek a labilitással, igaz csak egy szûk területen. Katyvasz biztosan lesz az MNSZ miatt, remélem nem túl sok. Bár most éppen nem kevés csapadékot is berakott délelõttre a GFS. zavarban Azt mondjuk nem vágom, hogy mi!? Valaki megszakérthetné, hogy is van ez. Jómagam ezt az elõcsapadékot egy örvényességi mezõhöz tudom kapcsolni.

A konvergenciavonal elõtt igen durván kiszárad a légkör, a fronttal viszont jön a nedvesség is. Szóval e tekintetben is elég jelentõs kontraszt alakul ki az itt lévõ és az érkezõ légtömegek között. Ráadásul a VT sem tûnik rossznak.

Összességében véve, ebbõl egy igen komoly konvektív helyzet is kialakulhat szerintem. Bármennyi is lesz a labilitás, szerintem a bedörrenés nem kérdés, izgulni inkább a zivatarok erõsségén-tartósságán kell majd. Meg amúgy is: én azért szeretem az erõs HF-et, mert ha nincs is zivatar, a felhõkép még lehet igen látványos. Tény, hogy az izolált SC sokkal szebb, mint a frontális-beágyazott, de az mindig lutri, a front kevésbé. nevet

A vasárnap egész más lesz. Rendkívüli labilitás! No nem a 600-700 J/kg-os CAPE-tõl vagyok elájulva, sokkal inkább a jelen állás szerint fél országot érintõ 30+-os VT miatt. Nyugaton még a 32-33 fokos T850-T500 grad is benéz, az azért nem túl gyakori. Lentebb néhányan "második HF-et" emlegetnek. Õszintén szólva fogalmam sincs mi a neve , de ami biztos: a szombati HF után átmenetileg ismét DNy-ira vált az áramlás, amire aztán ÉNy felõl befut még egy adag hideg levegõ, még a konvergencia is kialakul. Én valami oszladozóban lévõ magassági HCS-re gondolok , attól lesz olyan nagy a VT. Szombaton még a La Manche csatorna környékén Link aztán közeledik, de szét is esik kissé Link Itt még egész örvényszerû Link délutánra már teljesen szét van esve Link Ezt is megszakérthetné valaki.

No szóval labilitás bõséges, délután kis konvergencia is kialakul, helyenként kisebb örvényesség is lehet. A nedvességgel lehetnek gondok itt-ott. Ami a lényeg: szélnyírás gyenge lesz, szerintem ez a tipikus "körbevesznek a Cb-k" stílusú nap lehet. Fotózásra mindenképp érdemes. Csak nehogy túl sok zivatar legyen, aztán kinyírják egymást.

Ám kissé elõreszaladtunk, van ahol már kevesebbet kell várni a konvekcióra. nevet Link Link Link

Utolsó észlelés

2024-05-22 01:25:42

Zirc

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

122084

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.