2024. május 03., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#109870
vidám

Nyári hf: aligha. Kifejezett prefrontális délies légmozgás, légnyomás süllyedés utáni felhõsödésrõl, szélugrásról beszélünk.
#109867
Jíííhááá zivatar ezt is megértem laza Hm, pedig még fényképet is linkeltem magamról úgy egy évvel ezelõtt, melyen a lányommal vagyok. És miután többen Istvánként szólítanak meg, így gondolom, nyilvánvaló a dolog vidám Tehát: 44 éves férfiember lennék nevet

Nyári hf: nem tudom, nem téveszted-e össze a nyári hõzivatarral, melyek valóban rendszerint késõ délután-estefelé érkeznek.
#109849
Az általam vázolt elképzelés persze csak hipotézis volt, könnyen lehet, hogy neked van igazad. Mindenesetre megfigyeléseim szerint nyári hf feltûnõen gyakran érkezik a korai esti órákban a napközbeni prefrontális melegáramlás után. Hasonlóképp igen erõs frontjelenségek lehetnek a hajnali-koradélelõtti órákban (ahogy írod is).
OFF: publikus és elárulható, hogy személyedben urat vagy hölgyet tisztelhetek? A többiek esetében nickname, avatar és stílus alapján ez elég nyilvánvaló (talán egy nõnemû társunk van rendszeresen jelen a meteorológiai fórumokon) Esetedben, bevallom, ingadozom. nevet
#109847
Valóban, a Balaton-part gyakori zivatarainak orográfiai oka (is) van: a tavat övezõ lejtõk erõteljes felmelegedése. Rendkívül gyakori, hogy a Balaton vonalában dny-ról ék-re haladó zivatarlánc a tó fölött kettéválik: egyik ága az északi, a másik a déli partot követi, a hûvös vízfelszín fölött általában kevesebb a felhõ.
Gyõr környékének "mázlija" a következõkre vezethetõ vissza véleményem szerint: mostanában nem ritka, hogy a szlovén rendszerek az Alpok keleti elõterében mozognak é-ék felé. Bécs alatt még jobban "felfújják magukat", rendszerint itt születik meg a SC. Az erõs zivatargócokat ezután a Kisalföld északi részének érintésével viszi az áramlás végig a Felvidéken. Sz-Sz-B rendszerint még "beleér" ebbe a zónába, innen az ottani erõs zivatarok. A Kisalföld északi felén vonuló rendeszer hébe-hóba érinti Gyõr környékét, azonban délebbre már nem jut el. zivatar
#109846
Az erõs konvekció (azaz az erõs felszálló légmozgás) nem fékezi a front elõrehaladását, a kettõnek nemigen van köze egymáshoz; a vízszintes haladást a front motorja, azaz maga a ciklon és annak központi nyomása (és emiatt a ciklon "pörgési sebessége") határozza meg. Az orográfia sokkal inkább jelentõs meghatározó tényezõ, már ami az akadályokat és a konvekciót illeti.
A prefrontális melegadvekció csak egy dolog a lehetséges tényezõk közül; sokkal fontosabb a prefrontális labilzálódás, ebbõl a szempontból pedig a napszak nem meghatározó. A napszak esetleg az események hevességére lehet hatással, azaz egy forró délutáni légkörre érkezõ hf természetesen jobban kedvezõbb körülményeket talál, mint egy délben érkezõ - de ettõl a hf délben is jön, csupán gyengébb kivitelben, vagy pedig éjjel, csupán széllel. Éltem már át kora reggel érkezõ ítéletidõt is, ami sok késõ délutáni zivatart megszégyenített.
#109844
"Az Alpok megfogja a frontot, és mire kiér a síkságra este lesz" Nem tudom, más is megfigyelte-e, de érzésem szerint van az idõjárásnak (és hf-k mozgásának) egyfajta napi "bioritmusa". A nyári hidegfront jöhet reggel-kora délelõtt, illetve késõ délután, este és éjszaka. Ellenben a legmagasabb napállású napszak (késõ délelõtt, kora délután) a prefrontális melegadvekció idõszaka, ilyenkor hf csak kivétlesen érkezik. Úgy képzelem, hogy dél körül az erõs besugárzás miatt a front vonalában megnövekedett konvekció, a kifejezettebbé váló függõleges légmozgások a vízszintesek rovására mennek, ezért a front megtorpan, mozgása lelassul.
Természetesen erõs, gyors mozgású frontokat ezen hatás kevésbé befolyásolja.
Hasonlóképp, a gyorsvonati sebességgel közeledõ hf mögötti hideglevegõ a magasban nemritkán elõresiet, s ez labilizálja a légkört a front elõtt. A vánszorgó, gyenge hidegfrontok esetén ellenben a távoli zivatarláncok gust frontja kifut a talajon, és megöli a konvekciót.
Mostanában határozottan gyengült az atlanti befolyás, ezért valóban ritkábbak, gyengébbek a nyáron minket ény-ról elérõ hidegfrontok.
#109840
Szerény éveim alatt szintúgy megfigyeltem, a Kisalföld nem DNY. laza A kivételt viszont én is alá tudom támasztani: sokszor kisebb vonalas zivatar épp óvár mögött, majd a Duna másik felén durvul be és kifut, ausztriai kitért SC, Kis-Kárpátok lábai fele vagy alatt sietõ SC, ritkán émy felõl érkezõ zivatar, ami még épp a Dunáig elér...ilyen zivatarok szoktak itt pásztázni vidám Egyszerre itt ill. a magyar Kisalföldön általában nincs zivatar (kiterjedtebben)
#109837
Én inkább az utóbbi 4-5 évre tenném a jelenleg is tipikusan fennálló helyzetet, azaz a sok száraz HF-et. ÉNy-on igenis gyakoriak voltak a zivatarok, az "átugró" frontok annál ritkábbak (akinek Bali neve mond valamit, ez egyezik az õ megfigyeléseivel is). Az ÉNy-i frontok általában telibekapták a Kisalföldet, és általában végigszántottak a Dunántúlon.

A mai helyzet is az újabban megszokotthoz lesz hasonló: Az Alpok megfogja a frontot, és mire kiér a síkságra este lesz; a szélfordulással jön egy száraz nyomáshullám, és kész. Se prefrontális konvekció, se hátoldali konvekció nem nagyon lesz; a már megnyugvó légtömegben lehetnek aztán holnap kisebb esõk errefelé.
#109835
"Alpokból lezúduló SL-ek..." - ezeket mind a zonális (észak)nyugati frontok okozzák, amelyek az utóbbi években tényleg igencsak megritkultak. Az emlékezetes 2006. augusztus 20-ai, illetve a rá pontosan egy évvel bekövetkezõ viharok voltak hasonló jellegûek. Idestova 5 éve tényleg nem volt már egy normális északnyugati zivatarlánc, ami végigrohan az országon. Ezek általában kora este érték el északnyugati határainkat, aztán - jó kis esti parádét okozva - végigszántották az országot. Az utóbbi években erõteljesen megerõsödõ meridionális áramlási képek ilyen nem igazán tudnak okozni.
#109834
Nem tudom te mire emlékszel, de nekem nagyon hiányoznak azok a klasszikus frontbetörések a délutáni órákban, amikor az Alpokból lezúduló SL-ek, MKR-ek betörvén a Kisalföldre azért kemény pusztítást tudtak okozni (lásd pl. 1993. 05. 28.)
Na nem a pusztítás hiányzik, hanem maga az ilyen tipusú frontbetörés és zivatarláncai.
Az utóbbi egy-két évben ezek eltûntek, helyettük marad a reggeli szélfordulás, a talajfront elõretörése, semmi érdemleges nem történik, sok a száraz HF, csak a behullámzással van csapadék.
Na persze Gyõr kivételt képez, rendkívül mázlisták vagytok ott a környéken.
A Balaton idõjárásának alakításában szerintem nagy szerepe van a Bakonynak is, ha nem lenne, lehet kevesebb zivatar alakulna ki ott is.
Valamint a szlovén és horvát instabok is nagyon eltûntek, de talán holnap lehet benne részünk, dehát ugye az a fránya szélfordulás....
#109831
Az új WRF szerint orrosan elõresietne.. zavarban Az új Arome is számol már az északi tájakon Ny-K irányban végigsüvítõ zivatarokkal (akár szupercellákkal).
#109830
"A heves események megint nem itt lesznek" Nézzünk szembe a tényekkel: a Kisalföld nem a heves konvekció hazája. Évtizedek óta figyelem az idõjárást, Gyõr környékén és a Balaton keleti medencéjében. Tapasztalatom, hogy a Balatonnál is lényegesen gyakoribbak a zivatarok, mint az északnyugati csücsökban. Gyakran elõfordul, hogy a Kisalföld középsõ és északi része már a hf mögött van, ott szeles, hûvös az idõ, míg a Balaton-parton heves zivatarok törnek ki. Az Alföld idõjárását jóval kevésbé ismerem, de gyümölcs-szedõ, építõtábori emlékeim között van pár igen erõs zivatar, amilyen nálunk csak kivételesen jelentkezik.
Kivétel a szabály alól Gy-M-S északnyugati nyúlványa: Mosonmagyaróvár-Rajka térsége. Erõs hõhullámokban, ény-ról érintõ frontok esetén itt nagy jégverés, orkán tud lenni. Illetve, a Bécs alatt gyakori SC-k, ha jobbra kitérnek, éppen ezt a részt kapják telibe.
Szerény véleményem szerint a mai nap még "rámegy" a prefrontális melegadvekcióra, zivatarok (ha lesznek) inkább éjszaka jönnek majd. zivatar
#109827
Hát hevesek ne is legyenek,majd megnézem azokat a tévében vagy elolvasom itt.Nekem nem hiányzik a pusztítás,beérem egy látványos zivatarral is. kacsint
#109826
OMSZ mai elõrejelzése:

"Északon és keleten erõsen felhõs területek és idõszakok is lesznek, arrafelé helyenként zápor, zivatar kialakulhat. A legtöbb napsütés a délnyugati országrészben valószínû. A délnyugati szél többfelé megerõsödik, zivatarok környezetében viharos széllökések is elõfordulhatnak. A hõmérséklet délután 24, 30, késõ este 20, 25 fok között várható."

Északon és keleten: az egyszerûség kedvéért legyen az ország 50 %-a.
Helyenként: az adott terület 5-15 %-án elõforduló jelenség.
Elõfordulhat, kialakulhat: 30-50 %-os bekövetkezési valószínûség.

Tehát ma az országterület 3-8 %-án, 30-50 %-os valószínûséggel lehet záporesõ, zivatar.

És a friss veszélyjelzés:

"Ma kis valószínûséggel alakulhat ki zivatar, fõként északon. Ha esetleg létrejön zivatar, akkor heves kísérõjelenségek (szél:90+ km/h; jég: 2+ cm) is társulhatnak hozzá."

Úgyhogy nem érdemes elindulni vadászni. nevet

-------------------------------------------------

Halkan jegyzem meg: a Szolgálat tegnap nagyon rossz útra tért azzal, hogy a "szinte semmire" bedobták a narancsot a nyírségi tornádó buktája (??? nem láttam az aznapi figyelõrét) miatt. Aki látta tegnap a narancsot a laikusok közül és ma látja majd hozzá a nagy semmit (ha az lesz!), az mit fog gondolni a holnapi napról? Talán egyszerûbb lenne elismerni a hibát (ha volt), mint késõbb beleesni a "farkaskiáltás" témakörébe.
#109825
?
#109823
Noli jól van, köszöni!
Kiváncsi leszek a holnapi napra. Nem bánnám ha valamennyire érintene a rendszer.
#109822
Ma elsõsorban délután, este Sopron és Kõszeg térségében, a hegyvidéken lehet zivatar, azért van kiadva a figyelmeztetõ elõrejelzés a két északnyugati megyére. Síkvidéken nem valószínû semmi, fújni fog a száraz délnyugati szél.

Ha szerinted coontac hozzászólása moderálandó, akkor te már nem lennél itt ezen az oldalon. Ugyanis beszélhetnénk, hogy ki szokott kötözködni, emlékezz csak vissza, mit mûveltél itt a fórumokon tavasszal heteken át, amikor szerinted még vadul tombolt a tél. Meg te vagy az, aki állandóan kritizálod az elõrejelzéseket, ha éppen nem lett Pápán zivatar (lásd az elõzõ KÜN-ök, amikor országosan azért volt bõven akció). Noli és a többiek eltûnésûnek meg semmi köze ehhez, annak más (belsõs) oka van.
#109818
Na ezek a tök felesleges , maximum félreinformáló és kimoderálandó hozzászólások szerintem. A tegnapi fiaskót inkább nem kommentáltam, erre most azzal vádaskodsz, hogy 30 mm esõket várok a nem is elõrejelzett zivatarokból, mintha ez lenne a szokásom. Kb. ezerszer leírtam, hogy én nem vihart, felhõszakadást, jeget várok a zivataroktól, tornádót meg pláne nem, de alighanem Neked mindegy , alighanem Te csak kötözködni bírsz meg mást hülyének beállítani (sajnos itt ehhez mások is értenek vannak haverjaid).
Ha közben az OMSZ honlapját nézed (vagy már azok is hülyék ?) északnyugatra mára zivatarról szóló figyelõre van. Igaz Pápa nem Gyõr vagy Vas megye, de az idõjárás nem a megyehatárokat követi. Ráadásul ide mindkét megye 20 km és vadászatról és nem helybe jövõ szupercelláról írtam. Egy izolált cella meg távolról szebb. Az életemben egyetlen Pápát telibeverõ SC 2010.05.25-én nem szolgált semmi különös látvánnyal. szomoru Másrészt mivel nem készpénz a dolog, ezért kérdeztem, mert nem szoktam a napot elõrejelzési térképek és modellek ezreinek elemzésével tölteni.
Sokszor megfogadtam, hogy nem írogatok hozzászólásokat, maradok egyszerû adatközléseknél, magam sem értem mégis minek írogatok ide. 8 év alatt ezerszer kiforgatták a szavaimat, miért nem volt ebbõl elég... zavarban Ez alatt a 8 év alatt rengeteg régi motoros nyomtalanul eltûnt ( máig sem tudom hova lett Noli egyik napról a másikra ? - hogy csak egyet említsek ), kezdem érteni miért. Alighanem más kedvteléshez fordulok, a téma részemrõl lezárva.
#109813
Természetesen nem temetem, de valószínûbb az, hogy a heves események megint nem itt lesznek.
Pláne ha korai szélfordulás lesz....én erre számítok.
#109807
Azért még ne temessük!
Link
#109795
Elképesztõ fordulat (nem mintha nem vártuk volna) megint. Már reggel 8-kor annyit mutatott a hõmérõm, mint tegnap du., amikor barátságosra fordult és a nap is sütött már (20,8 fok). Este gyorsan süllyedt, aztán 15,4-en megállt és a déli szél meg felhõk miatt éjjel már emelkedett. Alighanem ma lesz a nyár elsõ nyári napja, van ahol talán már hõségnap is ?

A tegnap esti eseményeket nem kívánom kommentálni, csak annyit, hogy itt bár esni kellene hetek óta az elõrejelzések szerint, mégis csak 7,5 mm az utóbbi 2 hét csapadéka, a nyár eddig 0,1 mm. Persze még tudom, alig kezdõdött el és lám a tavasz is 4,9 mm-es márciussal indult és a május bõdületes 53,2 mm-t hozott. Csak nehogy így járjunk a nyárral is, vagyis az összcsapadéka (tavaszé 95,6 mm volt) fele az utolsó két hétben esik le. nyelvnyujtas
Persze az átlag körüli érték tavasszal kijött a fagyokból és kánikulákból meg a véghajrá a csapadékban is tûrhetõ értéket hozott, így az évkönyveket böngészõk az átlagokból egy kellemes tavaszra fognak következtetni. zavarban
Egy kicsit visszatekintõ lett...más: Az elõrejelzések kellemes zivatarokat ígérnek. Ma ráérnék éppen egy kis zivatarvadászatra, nem tudom Ény-on lesz-e, vagy csak úgy mint tegnap este ? Viharvadászatnak nem nevezném, igazából nem az lenne a célom, hogy kicsavart fákat és romba döntött házakat fotózzak, inkább szép Cb-re és kiadós záporokra fáj a fogam. Gondolom ez a viharvadász szó a tornádóvadászat megfelelõje. Mert attól mindig kiakadok, hogy a vihar a zivatar szinonimája, még ha a zivatarok jelentõs része viharral is jár. zivatar

Utolsó észlelés

2024-05-03 14:01:16

Rákóczifalva

20.0 °C

VRB02

RH: 64 | P: 1009.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120768

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.