"Az Alpok megfogja a frontot, és mire kiér a síkságra este lesz" Nem tudom, más is megfigyelte-e, de érzésem szerint van az idõjárásnak (és hf-k mozgásának) egyfajta napi "bioritmusa". A nyári hidegfront jöhet reggel-kora délelõtt, illetve késõ délután, este és éjszaka. Ellenben a legmagasabb napállású napszak (késõ délelõtt, kora délután) a prefrontális melegadvekció idõszaka, ilyenkor hf csak kivétlesen érkezik. Úgy képzelem, hogy dél körül az erõs besugárzás miatt a front vonalában megnövekedett konvekció, a kifejezettebbé váló függõleges légmozgások a vízszintesek rovására mennek, ezért a front megtorpan, mozgása lelassul.
Természetesen erõs, gyors mozgású frontokat ezen hatás kevésbé befolyásolja.
Hasonlóképp, a gyorsvonati sebességgel közeledõ hf mögötti hideglevegõ a magasban nemritkán elõresiet, s ez labilizálja a légkört a front elõtt. A vánszorgó, gyenge hidegfrontok esetén ellenben a távoli zivatarláncok gust frontja kifut a talajon, és megöli a konvekciót.
Mostanában határozottan gyengült az atlanti befolyás, ezért valóban ritkábbak, gyengébbek a nyáron minket ény-ról elérõ hidegfrontok.