2024. május 05., vasárnap

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#504
Arra azért kíváncsi lennék,hogy hogyan mérik meg a víz magasságát a Balatonon,amikor a keleti és a nyugati medence között a legtöbbször jelentõsen áramlik a víz a szél miatt. A két magasság között akár több cm eltérés is lehet! Aki pecázott már a tihanyi révben az tapasztalhatta milyen erõs a "sodrás" Tihany és Szántód között. Lehet ,hogy 1értelmû a dolog csak én nem értem. Válaszotokat várom.
#503
Bakonyvár: a magyarázat igen egyszerû, a vízgyûjtõn hullott csapi most ér el Siófokig, a múlt hét elején esett 20 mm meghaladó csapi is arrafelé (pl Nagykanizsa)...
#502
Éppen ez tûnt fel nekem is.Az év legmelegebb és legszárazabb hete ellenére 2 centi emelkedés.Most is kiváncsi lennék a szakmai értelmezésre.Mindenesetre bravó!!!5 hét múlva esõ nélkül is meglesz a 100 centi.Ha esne,nyithatják a zsilipet Siófokon...
#501
Mi a fene ütött a Balcsiba, ma is emelkedett 1 centit, és már elérte a 90 centitnevet És a nagy zuhéé még csak eztán jönnevet
#500
De így is emelkedett 1 centit(89)nevet
#499
Ha a mostani gfs bejönne, elég tisztességesen megemelkedne a Balcsi szintje...
#498
Kedves Kocka!Látom érdemes volt beírnom egy két,lehet,hogy nem egészen helytálló megjegyzést,mivel így metneteseink is olvashatnak olyan szakmai hozzászólást,amit médiáinkból hiába várnánk.Nem kéne megvárni azt,hogy mindig én provokáljak ki végre valami értékes hozzászólást a hozzáértõktõl.Egyrészt én iszom meg a levét,másrészt szegényebbek vagyunk ezek nélkül.Ha így tálalnák a dolgokat,nem alakult volna ki bennem sem az az érzés,hogy valakik árvízre vágynak,vagy csak pénzt akarnak ezzel a gátmagasításokra.Február végétõl majdnem húsvétig napi téma volt a rekordhó és az árvíz réme.Már akkor polemizáltam/csak szelíden,így nem is lettem letromfolva/,hogy nem eszik olyan forrón a kását/esõ és nagymeleg nem látszott számomra készülõdni/.Most meg mindenki hallgat,erre beszóltam,hogy azért nem kellett volna ekkora felhajtás.Mosolyogni való/hogy ne csak én legyek letolva/,hogy egyesek el sem olvassák mirõl van szó,és azzal a régi nótával vádolnak,hogy szerintem szélsõséges az idõ pedig nem is az,meg hogy nálamnál mennyi helyen esett kevesebb csapi és hasonlók.Azt sem tudják mit akarnak bizonyítani,de tõled megkapták a választ.Mellesleg éppen én jöttem elõ azzal,hogy hogy nem biztos,hogy olyan szélsõséges a helyzet,hisz a Tisza vízgyûjtõjén márciusban nem is volt sok a csapi./úgy látom a Bodrog felelõs a mostani magas vízért,nem a Felsõ- Tisza ?!/Másrészt látható adataidból,hogy már volt ekkora hó máskor is,tehát önmagában nem a hótömeg extra-ahogy gondoltam-hanem a kései volta talán szokatlan.Ugyanakkor a hálózat méréseivel kapcsolatban megint -többedszer- provokálok.Szerintem a hórétegmérés még a csapimérésnél is ingoványosabb.Az OMSZ legalábbis olyan adatokat közöl,melynek hírbõl sincs köze a valósághoz/1.5 m Kékesen/.Erre nem alapoznék árvízi elõrejelzést.Azt sem akarom elhinni,hogy este 8-kor 2 fokkal legyen csak ilyenkor hidegebb a 14 órainál extrém kisugárzási viszonyok mellett.És a hõmérséklet is fontos faktor+ szél,felhõzet ,napsugi-ezeket is így mérik?Nem szül bizonytalan progikat légköri és vízügyi téren a sok pontatlanság ?
#497
Elõször is néhány megjegyzés, néhány kérdésre:
- annak, hogy az ország északi része csontszáraz (10-20 mm) csak részben van köze a vízgyûjtõkhöz, hiszen a Felvidéken, Kárpátalján és Erdélyben is nagy területen mértek 50-100 mm csapadékot,
- a száraz idõ nem egyenes úton jelent nagy párolgást, mert azt olyan csekélységek, mint a hõmérséklet, a napfénytartam és a páratartalom is jelentõsen befolyásolják,
- ebben az idõszakban a szabad vízfelszín napi párolgása is csak néhány tizedmilliméterre (napi 1 mm már magas értéknek számít) tehetõ, nagy valószínûséggel a jó fényvisszaverõ képességû hó felszíne sem párologtat többet,
- mivel a talajok telítettek és részben fagyottak is, a beszivárgás is csekély,
- nem csak az éjszakai fagyokkal kell számolni, hanem még vagy tízféle dologgal…

A többit talán kezdjük onnan, hogy mennyi hó is szokott felhalmozódni a Tisza-Szegedig tartó vízgyûjtõin. Ez az érték a tél végén (március elsõ napjaira), olyan 3,5 km3 körüli. Azért jellemzõen ez a dátum a várható árvízi esélylatolgatások alapja, mert nagyon ritka az, hogy márciusban tovább folytatódna a hófelhalmozódás. Persze abban az esetben, ha ez bekövetkezik, további számítások készülnek.
Idén március elején, több mint 9 km3 volt ez a vízkészlet. Az elmúlt 20 (1986-2005) évben ötször volt hasonló, vagy nagyobb vízkészlet. Sorrendben, 1987. január közepén ~ 10 km3, 1999. február közepén ~ 11 km3, 2000. január végén ~ 9 km3, 2003. február elején ~ 8,5 km3 2005. március elején ~ 9 km3. Ebbõl az 5 potenciálisan nagy vízkészletbõl 2 esetben igen csekély lefolyás volt (1987, 2003), 2 esetben pedig (1999, 2000) nagy árhullámok alakultak ki az olvadás folyamán. 1999-ben szinte csak a hó olvadása okozta a nagy árhullámot, míg 2000-ben már a március végi csapadék és egy április eleji mediterrán ciklon is rátett egy lapáttal.

Idén már lefolyt a vízkészlet legnagyobb része (azért március 30-án, még csaknem a tél végére várható átlag 3,4 km3 fenn volt www.hydroinfo.hu) és lassan már elmondható, hogy a veszély nagysága lassan, de csökkent. Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy 2001 márciusában 2 km3-nyi hó olvadt el, hatalmas esõvel kísérve, tehát a lehetõség részben még mindig meg van. A 2001-eshez hasonló árhullám volt 1979. januárjának végén, de pl. 1993 és 1995. decemberében is. (persze ez utóbbi 3 azért szerencsére kisebbre sikeredett). A következõ 2-3 hét idõjárásán még sok múlik.

A mostani helyzet azért volt különösen veszélyes, mert az olvadás igen sokáig kitolódott és minden nappal nagyobb volt a lehetõsége egy tartós és intenzív olvadásnak. Azt sem lehet tudni, hogy a száraz idõt mikor követi nagyobb csapadék. Szerencsére úgy alakult, hogy a meleg sem volt tartós és csapadék sem hullott.

Amikor azt kell megmondani egy vízügyesnek, hogy a pillanatnyi helyzet (március 15-én 9 km3 hó) milyen fejlõdésen mehet keresztül, akkor különbözõ idõjárási forgatókönyveket figyelembe véve adhatjuk csak meg a várható következményeket. Ezeknek egyik véglete az árvízmentes, csendes levonulás, a másik a nagy árvíz. Az elõzõben semmi hír, az utóbbi meg hallottátok eleget a médiákban. Nem a vízügy harsogja nap-nap után, hogy mekkora árvíz lesz – ugyanakkor nem is hallgatja el annak lehetõségét.

Ha azt mondtuk volna, hogy levonulhat csendesen, az olyan lenne, mintha a meteorológus minden jégesõs, zivataros nap elõtt bemondaná, hogy sokfelé lehet az országban zivatar jégesõvel, de reméljük, hogy tévedünk és nem lesz.

Sajnos nagyon sok összetevõs egy árvíz kialakulása. Ilyenkor hóolvadáskor, több hónap összegzett csapadéka indulhat meg a folyók felé. Nincs vegetáció, a föld, az avar telített, csekély a párolgás, tehát kedvezõtlenek a lefolyási viszonyok. A nagy hóvízkészlet és az elõbbi tényezõk mind azt mutatják, hogy ilyenkor, az év nagy részében elvárhatónál lényegesen nagyobb eséllyel számíthatunk jelentõs árhullám kialakulására. Ezt elbagatelizálni nem lehet, még akkor sem, ha a média szokásos mûködésének következményeképp, minket okolnak a „riogatásért”.

Kedves Bakonyvár!

A fentieket nem kioktatásként írtam (sajnos idõ hiányában most csak ennyire futotta –egyébként egyik kedvencem az árvizek kialakulásának témaköre) és remélem, hogy a bejegyzéseidbõl sokszor sugárzó keserûség, vagy szkepticizmus (én ezt érzem) oka elõbb-utóbb megszûnik!

Üdv. Kocka
#496
Kali: Megtetted helyettem, igazad van, szûklátókörûség frázisokat csattogtatni egy-két évtized változékonysága alapján, meszemenõ éghajlati következtetésekhez több évtized(század) szükségeltetik, ld. Réthly Antal munkáit !

Az árvizes témához csak annyit, hogy a média a szokása szerint "púpozta" a helyzetet, ám azt tartom, hogy jó adag szerencse (száraz Március, visszahülések, erõs med.ciklonok nemléte, stb.) kellett, hogy nem volt komoly árhullám.
#495
...még szerencse, hogy a légkör nem kifejezetten törekszik katasztrófa helyzetek kialakulására, hanem nagyon logikusan cselekszik/reagál: a csapadékos, téli hófelhalmozódásos periódus után "bedob" egy szárazabb idõszakot így csökkentve az árvízveszélyt, mivel nem felejti, hogy azért van egy éves csapadékátlag is. Nem lenne ártalmas, ha a szakik is így gondolkodnának...
#494
Bakonyvárral az a baj, hogy õ nem tudja elfogadni, hogy szeszélyes is tud lenni az idõ, azt gondolja, minden évnek egyformának kell lennie, pedig ebben az õvbõl ez nem fog elõfordulni!

Vannak csapadékos helyek, idõszakok, és vannak szárazabbak!

S 5-10 év alapján nem lehetett következtetéseket levonni, bár az is igaz, a légkör folyamatosan változik, de ha mondjuk lenne 2-3 nagyon csapadékos évünk, akkor mindenhonnan az folyna, hogy csapadékosabbra vált az idõ a globális felmelegedés miatt, pedig ez nem bizonyított, csak éppen úgy alakult!

Szóval összességében kell nézni a helyzetet, pl Bp-en kevesebb csapi volt, mint Bakonyvárnál, de ÉK-en is kevesebb volt, csak körbe kell nézni... (de hát könnyebb lustának lenni, s csak a saját helyzetet ábrázolni, ami akár 1-2 km-re is már egészen más lehet)!
#493
Persze,+ hát az egész függvénye az volt, bár nem sokat értek hozzá, hogy milyen gyorsan olvad el a nagy hótömeg. Hiszen lásd 2000-et mikor sokkal kevesebb hó halmozódott fel és mégis mekkora árvíz lett, na most belelehet gondolni, ha a mostani hótömeg olvad el úgy, mint a 2000-es.. Lehet itt akkora hó hogy betemet minket, ez a tavasz most szépen lassan terjeszkedett "felfelé" a hóhatár, így azthiszem már nincs mitõl tartani. A lényeg, hogy én nem nagy árvizet akartam, hanem csak egy jó erõs 750-800cm közötti tetõzést. De nembaj, esély jövõre!
#492
"Maradt tehát a hetekig tartó árvízzel való ijesztgetés."
A vízügytõl ez távol áll, de a figyelmet fel kell hívni a veszélyre. Benne volt a tavaszban, hogy lesz árvíz, de naivitás, hogy azért nem tudták biztosra mert "rosszul számoltak". A média kiszinezte kicsit, de ha mégis lett volna, akkor persze az lenne a baj hogy nem figyelmeztettek kellõ mértékben + soha nem látott "szélsõségek" felemlegetése stb..
#491
Az elõzõ 2 bejegyzésemet én töröltem, hisz talán túl erõs lett (bár jogosnak tartottam, csupán a felesleges konfrontálódást akartam elkerülni).
Csak annyit, hogy abszolút nem értek egyet Bakonyvárral, ill. tökéletesen egyetértek Kockával, Peti: Nemhiába nevezik hazánkat a "tízmillió szövetségi kapitány országának" !
#488
Bakonyvár! A plána meg az lesz, ha jövõre fele ennyi hó sem fig hullani azt az évezred árvize lesz! Nem igaz, hogy ez a mostani rekordhó nem tudott volna egy 800cm vízállást összehozni Szegednél, most megint várjak egy évet , pedig sokat adtam a mostani 2005-ös "árvízre".
#487
Van még arra remény, hogy az elkövetkezõ idõszakban a Tisza Szegednél 700cm vagy afölé mejnem?? Kicsit többet vártam ettõl a nagy hótömegtõl, de úgylátszik szépen lecsurog, nemhogy árvíz, még egy normális vízszint sem alakul ki, pedig jó lett volna.
#486
Hogy a vízügy mivel számol(t), holnap részletesen reírom. Csak TIT alapon és csak azért, mert (bár ez igen messze áll tõlem) a provokatív demagógia sorozatos megnyilvánulása kezd az idegeimre menni!!! Bocs ez nem én vagyok!
#485
Az ország északi részén csontszáraz a csapadék alapján/10-20 mm/ a március.Az ennek nyomán fellépõ párolgás lehet oka,hogy a "soha nem látott" mennyiségû hó nem indíthatott el soha nem látott árvizet ?A vízügy párolgással nem számol,csak lefolyással ?Persze nem számolhattak tartós éjszakai fagyokkal sem ,mert nincsenek megbízható elõrejelzések.Maradt tehát a hetekig tartó árvízzel való ijesztgetés.
#484
Sziasztok! Nem nagy durranás, de a Kapos folyócska Kaposvárnál úgy meg van áradva, hogy azt nem néztem
volna ki belõle!
#483
Ma is emelkedett 1 centit, azaz már 88 a Balcsi, érdekes, hogy így emelkedik, pedig nem is esett olyan sok esõ mostanában. A 90 akkor már csak meglesznevet
#482
Látjátok összejött az 1-2cm a Balcsinál/ már 87cm/,bár mostanában nem adnak sok csapadékot az elõrejelzések,azért remélem május végéig meglesz a 100cm.
#481
Néhány képet készítettem a Körösrõl. A víz már nem túl nagy (I.fokú készültség), gyengén apad. A hideg víz felett néha egészen beködösödött a levegõ. Szép volt. És micsoda illatok!

Link
#480
87 cm a Balaton!!!!!!!!!!Még 13 cm.
#479
Sió: pedig már csak 14 cm hiányzik (ma már 86 cm-t mértek :-)). Szerintem ha a tavasz második felében a csapadék eléri az átlagosat, ebbõl még lehet 1 méter.
#478
A Balaton keleti medencéje nagyon kevés csapadékot kapott /6mm/.Én ennél többre számítottam az elõrejelzések alapján.Már nem bízom az egy méteres vízállásban. Talán jövõre.
#477
Szerencse, hogy nem a Tisza vízgyûjtõje kapta a húsvéti csapadékot, ill. a tegnapi D.túli "konvekció-termékeket", így nagy gond nélkül jöhet le a "maradék" hó.
#476
Ennyi esõ után a Balaton vízszintje most már feljebb mehetne 1-2cm-el,de nem akarodzik neki.Még mindig 85cm-en áll.
#475
Kocka, köszi a linket. --- Kuzmi, köszi, szívesen megnézem, ha küldessz, bár legközelebb kb. 10-12 nap múlva leszek gépközelben. sandorson(kukac)vipmail.hu
#474
Na akkor úgylátom még a kubikba se jött ki a víz, mint már sok éve! Ennyit a sok hóról. Most visszamegy a vízszint az újabb árhullám is majd csak 680cm körülire tornássza fel. Hiába a nagy hómennyiség, szépen lassan olvad el, és így semmi nem lesz. Mennyi km3 van még hátra? A holnap is hétfõi esõ mit eredményezhet? Felmehet a Tisza Szegednél 700cm fölé végre már? Horgászati szempont.
#473
Sziasztok!
Link
Itt is lehet adatokat találni!
Nem csak vízállást!
#472
Hello Snowfan (Szeged-Belváros)!
Köszi!
Holnap kimegyek a Kettõs-Köröshõz ( Mezõberény alatt) csinálok egy-két filmkockát, ha gondolod adhatsz egy e-mail címet és elküldöm a képeket(állókép), de ha rájövök, hogy tudok filmet(mozgókép) küldeni ,azt is átnyomom.
Az enyém most változott:[email protected]
Szia!
#471
Kuzmi, Te aztán végképp nem tartozol semmiféle elnézés-kéréssel, nem azért írtam, a forrás (itt azt hiszem uno.hu) szerkesztõje volt megint trehány. Amúgy itt vannak az archivált hivatalos adatok a 2000-es évre Szeged vonatkozásában: Link
#470
Kedves Snowfan (Szeged-Belváros)!
Elnézésedet kérem. de 13.00-17.00-ig nem volt internetem, ezért a hírt nem tudtam normálisan átnézni. Azért emeltem be hátha valaki nem olvasta.
Azt viszont nem tudom megérteni, hogy lehet lejegyzett, archívált adatot nem helyesen megadni?
Ez a trehányság felsõfoka!
Mégegyszer Bocsi!

#469
Kuzmi, pont ez utóbbi, általad is bemásolt közlés Szegedre vonatkozó részéhez tettem az elõbbi (15.55) korrekciót (azaz a 2000-es szegedi adat helyesen: 929cm).
#468
2005.03.26 - 15:28
Csongrád megyében elsõfokú a készültség a Tiszán, a Maroson és a Hármas-Körösön

A Tisza, a Maros és a Hármas-Körös Csongrád megyei szakaszán elsõfokú árvízvédelmi készültség van érvényben.
A Tisza vízszintje Szegednél a szombat reggeli mérések szerint 656 centiméter - közölte Tripolszky Imre, az Alsó-Tisza Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság osztályvezetõje. A folyó tetõzése vasárnapra várható, 660-670 centiméter körüli szinten, amelyet az elõrejelzések szerint több napig állandósul - tudatta az ügyeletes. Az 1970-es nagy árvíz idején 960 centiméternél, 2000-ben pedig több mint 800 centiméternél tetõzött a Tisza Szegednél. A Maros Makónál pénteken tetõzött, a folyó szombat reggelre már 44 centimétert apadt.
Forrás: uno.hu
#467
2005.03.26 - 15:23
A kedvezõ idõjárás miatt nincs árvízveszély

Az idõjárásnak köszönthetõen árvízre a Dunán és a Tiszán sem kell számítani a közeljövõben.

Szentiványi Árpád meteorológiai elõrejelzésekre hivatkozva hangsúlyozta, hogy a kisebb esõzések ellenére továbbra is kedvez az idõjárás a magyarországi folyók vízgyûjtõjén még meglévõ hó egyenletes olvadásának, aminek következtében legfeljebb enyhe vízszint-emelkedések várhatóak csak az elkövetkezõ egy hétben. "Árvízvédelmi készültség legfeljebb a Körösökön valószínûsíthetõ, de ott sem kell legalacsonyabb fokozatnál magasabbat elrendelni" - tette hozzá a szakember. Szentiványi Árpád beszámolt arról, hogy a Dunán levonuló árhullám már Paks alatt tart, a tiszai pedig Szolnoknál tetõzött szombat délben. Mindkét folyó vízgyûjtõjén az elmúlt másfél hétben a hó harmada már elolvadt, ugyanakkor a tiszai vízgyûjtõ területén még mindig az elmúlt években szokásos háromszorosa a hóban tárolt csapadékmennyiség. "Rendkívüli helyzet azonban a Tiszán is már csak úgy fordulhatna elõ, hogy a meteorológiai elõrejelzéssel ellentétben rendkívüli felmelegedés és sok csapadék együtt jelentkezne" - vélekedett a szakértõ, hozzátéve, hogy a sajátságos ökológiai viszonyok miatt a Kárpát-medencében bármikor elõfordulhat árvíz. Szentiványi Iván kitért arra, hogy a csapadékszegény, hûvös idõjárás kedvez a belvízi elöntések visszaszorulásának is: az elöntött területek nagysága 100 ezer hektárról 75 ezerre csökkent. Továbbra is fõként az Alföld déli része tekinthetõ a belvizek által leginkább érintett résznek.
Forrás: ma.hu
#466
A holnapi 660cm körüli a Tisza-tetõzés Szegeden sem okoz kiugró adatot. A metnet címoldalon szereplõ visz.rsoe. linkrõl lehívható cikkben az szerepel, hogy "2000-ben pedig több mint 800 centiméternél tetõzött a Tisza Szegednél"; valójában 2000. április 21-én (4h45') Szegeden 929cm-en tetõzött a folyó.
#465
Én még abba se vagyok biztos, hogy a 90 centit eléri a Balcsi...
#464
Szerintem is csak egy komolyabb esö idézhet elö nagy árhullámot. A hóolvadás csak lassan csorgatja el a vizet.
#463
A hétvégi kevesebb csapadék és a jövõheti már-már biztosnak vehetõ hidegebb idõszak miatt egyre nagyobb eséllyel nem lesz (nagy) árvíz!! :-))
#462
Én az elõrejelzett fene nagy esõre és olvadásra nem kötnék fogadást.A mai adatok szerint vajmi kevés vasárnapig az esõ esélye és áradás sincs a Felsõ-Tiszán/Tokaj felett apadás és alacsony vízállás/.A Dunán egy újabb árhullám indult el,de nincs olyan meleg,hogy 2000 m felett komolyabban olvadjon,bár egyesek másként látják.
#461
Itt a Dráván a büdös életben nem lesz többet árvíz...:-)
#460
Azért ide, meg a Balcsihoz jöhetne már egy kis esõ...
#459
milyen árhullám várható,
itt tiszafürednél a tiszán,
és poroszlón a tiszatavon?
#458
Kiváncsiságból visszakerestem a wetterzentrale archívumában a 2001es beregi árvízkor fennálló idõjárási helyzetet, ezután megnéztem a GFS elõrejelzését vasárnapra és eléggé megdöbbentem, amikor megláttam a nagy hasonlóságot. Az oldalomon lévõ GFSben elõrejelzett ciklont még kimélyíti a közelünkben. Elég durva...

Link
#457
Sió: reméljük lassan (még az idén) azért kell kinyítni, mert sok lesz a víznevet))
#456
Szia Kali Lehetséges,egyébként nyaranta a "szervíz zsilippel feltöltik a Sió városi szakaszát vízzel,hogy ne legyen büdös a csatorna. Gyerekkoromban elképesztõ mennyiségû halat fogtunk a zsilip megnyitása után.
#455
Sió: ha jól tudom 2000-ben zárták le, azaz 5 éve már....

Utolsó észlelés

2024-05-05 11:33:03

Budapest III. - Flórián tér

24.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120768

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.