2024. május 24., péntek

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#654
Számítási módszertõl függõen! Írta Doki. Szerintem is sántít ez a 44-56%. Én jóval nagyobb részt gondoltam a beleesett csapi javára. Donpalesznek van egy diagrammja,hogy hogyan hat a Balaton vízszintjére a környék talajvize. /hozzáfolyás-elfolyás az utóbbi idõben ha jól emlékszem/
#653
Usrin!

Szerintem a talaj telítettsége az idei, meglehetõsen csapadékos tavasz után nem túlzottan alacsony. Valóban van némi beszivárgás a téli idõszakban, de egy "emberes" novemberi ciklon után se folyik be annyi csapadék, ami alátámasztaná a 44-56%-ot, holott akkor a talaj nedvessége is magas, a levegõ páratartalma miatt a párolgás is csekély.

Egyébként függetlenül a mai eszmecserétõl mindig is csodálkoztam, hogy miért olyan csekély a befolyás, amikor lényegesen többet várnék.
#652
Télember: a párolgásnál nemcsak a tó felületére, hanem a vízgyûjtõre is gondoltam - az ott lehulló csapadék nagy része esetleg emiatt már el sem jut a tóhoz. És ahogy Sió elmondta, télen a telített talajvízkészletek folyamatosan, még csapadékmentes idõben is táplálhatják a tavat - ám alacsony talajvízszintnél ennek az ellenkezõje is elõfordulhat, amikor a talajvíz "pótlódik" a tó vizébõl, így a Balaton többet apad, mint amennyit a párolás indokolna.
#651
Hát akkor meg a kukac tudja! Én biztos nem ittam meg!-)))
#650
Usrin, Sió!

Nem akadékoskodni akarok, és el is hiszem, hogy ez így van. Csak egyetlen bajom van, hogy a tapasztalati tények ennek ellentmondanak. Vegyük pl. a múlt heti ciklont: durva közelítéssel 25 mm csapi esett a Balatonra és környezetére, de legyen csak 20. Ennek ellenére a vízszint semmit nem emelkedett. Persze, mondhatjuk, hogy nem is csökkent, de azért napokon keresztül nem volt olyan magas a hõmérséklet, hogy olyan fokú párolgás legyen, ami elvitte volna ezt a csapit. /vagy ha igen, akkor egy forró nyári hét alatt 20 centit kellene apadni..../ A tudományos adatok szerint 4-5 cm-rel kellene magasabbnak lennie, miközben csak stagnál.

És ez a ciklon most csak egy kiragadott példa volt, sajnos az évtizedes megfigyeléseim is ezt támasztják alá.

Hangsúlyozom, nem vitatkozni akarok, csak nem így tapasztalom.
#649
Kézenfekvõ,hogy a Balatonra ráesõ csapi sokkal látványosabban emeli a vízszintet mint a befolyásból származó. Nyáron a Zala arra sem elég,hogy a párolgási veszteséget fedezzze. Télen viszont mindig emelkedik,ha lassan is a vízszint,amikor már feltöltõdnek a Balaton környéki talajvíz készletek.
#648
Télember: az is nagyon változó lehet, hogy a vízgyûjtõre hulló csapadéknak mekkora része jelenik meg hozzáfolyásként. Ha a T elég magas, nagy része elpárologhat, ha a talaj száraz volt, nagy része elnyelõdhet, még mielõtt elérné a vízfolyásokat.

Ill. a Balaton bizonyára nemcsak a felszíni vízfolyásokkal, hanem a felszín alatti vizekkel is összeköttetésben van. Nem tudom, hogy ez mennyire jelentõs tényezõ a vízállás alakításában, de a felszín alatti vizek mennyisége csak erõsen késleltetve és "széthúzva" követi a lehulló csapadékmennyiség alakulását...
#647
Doki!

Biztosan igazad van, és én nem is szeretnék tudományos adatokkkal vitatkozni, de a tó partján élõ több évtizedes tapasztalatom azt mondatja velem, hogy ez nem érezhetõ. Rendszeresen a vízgyûjtõ területére hulló nagy csapadéknak semmi hozadéka nincs a vízállás szempontjából. Én inkább úgy vettem észre, hogy döntõen a "ráesõ" csapadék befolyásolja a tó vízszintjét.
Hangsúlyozom, nem a tudománnyal szeretnék vitatkozni, de ha ez tényleg így lenne, akkor egy 25 mm-t hozó egységes csapadéknak néhány napon belül 5 cm-t kellene emelnie a vízszinten.
#646
Kedves Ferenc!

Tobb evtizedes adatsorok alapjan a Balatonra hullo csapadek kb. (a szamitasi modszertol fuggoen) 44%-ban, a hozzafolyas pedig 56%-ban felelos a Balaton vizbeveteleben.
#645
Szia Ferenc! Majd körülnézek, de lehet, hogy Doki is tud valami tanulmányból idézni.

Ma reggel viszont felbosszantottak! Nevezetesen: a napkeltében Bánó András a Hernádszentandrási polgármesterasszonytól érdeklõdik, hogy

1. maga szerint miért van ennyi árvíz a Hernádon?
2. értesítették e önöknek, hogy árvíz lesz?

és a válaszok

1. szerintük azért van ennyi árvíz, mert a tavalyi tátrai erdõpusztulás miatt a Szlovákok nem tudnak mit csinálni a sok vízzel, (+ infó a polgármesterasszonytól, hogy 4400 m3/s-ot engednek hozzánk)
2. nincs konkrét válasz

Nos:

1. a tátrai erdõpusztulás a Poprád és a Vág vízgyûjtõjén történt (semmi közük a Hernádhoz), az elmondott vízhozam egy nagyságrendel nagyobb mint ami jön (a 400 m3/s-ot csak megközelítette)
2. minden érintett önkormányzat kapott értesítést idõben

Volt más szakmai tartalmú kérdés is, de nekem ez a kettõ elég volt...

Talán a TV-ben meg kellene tanulni egy mûsorvezetõnek, hogy kitõl mit kérdezzen. Persze lehet, hogy ott a portás, vagy a szomszéd szerkeszti az adást és a sarki pék rendezi - de hátha nem így van.
Remélem nem jutunk el oda, hogy az orvosi konzíliumba is bevesznek két rendõrt, meg egy óvónõt!
#644
Kocka, vagy valaki aki ért a Balatonhoz írja már le nekem, hogy mennyi %-ért felelõs a vízbefolkyás(pataok, Zala..stb) és mennyi %-ban felelõs a Balatonra ráesett víz, a víztöbbletben! Egy másik topicon próbáltam elmondani,hogy a befgolyt víz alig tesz valamit a Balaton vízszintemelkedésért és ezt kaptam válaszként::

""Ne mondd már, hogy nem jelentõs! Hát én ránézek Somogy térképére, és minden patakot a Balcsi felé látok folyni!
Vagy valamit rosszul tudok?
Évekig nyaraltam az északi parton.Minden felszini víz a tó felé folyik.
Azzal mi lesz? elvezették csatornában másfelé, vagy mi?
(Lehet, mert régen nem jártam arra, de ha így van, az elég nagy marhaság, nem?)""

Tehát mit mondja neki, konkrétan kellene nekem mi mennyi %-ban felelõs. Köszönöm!
#643
Szia Doki!
Köszönöm a választ! Arra gondoltam,hogy 10cm-nél akár több is lehet,de hogy 1 métert emelkedhet azt már nem.Üdv.
#642
A több hónapon keresztül tartó közepes, vagy annál kevéssel magasabb vízállás a Dunán és nyugati mellékvizein erõsen apadóban van immár 4-5 napja: azaz szûnik meg a hóólvadék utánpótlása, ezen még az elmúlt napok esõi sem segítettek. Kezd tehát beállni a nyári kisvíz.
#641
Kedves Sio!

A Balaton hossziranyu maximalis kilendulese a to ket vegpontja kozott meghaladhatja akar az 1 metert is.
1962. majus 14-en 20m/s sebessegu delnyugati szel fujt. Ennek kovetkezteben az egyideju vizallaskulonbseg Keszthely es Alsoors kozott mintegy 80 cm volt, mely ertek Keszthely es Balatonaliga kozott legalabb 90 cm lehetett.
Meg tobb informacio: Virag Arpad- A Balaton multja es jelene cimu konyvben
#640
Sió!

Stimmel. Nálam 25 volt. Sajnos nyugatra még kevesebb, és ennek megfelel a keleti csücsöknél mért 40 körüli. Sajna a tegnapi zápor is csak 3 mm-t adott nálam.
#639
Az akarattyai adatot Sió hozzászólásához szántam tájékoztatásul.
Feltételezem, hogy területi átlagban a tó vízgyûjtõ területén ezeknél az értékeknél jóval kevesebb eshetett, ezért maradhatott el a vízszint emelkedése (bár a Hydroinfo 14 napos csapadéktérképe ennek némileg ellent mond).
#638
Az lehet, de Balatonakarattya a Balaton legkeletibb csücskén is túl van. Mindenesetre ma sem emelkedett a vízszint.
#637
Balatonakarattya: 41mm (Cs-P)
#636
Viszont ma sem emelkedett még 1 centit sem, ez elég hihetetlen.
#635
Nyugat-Dunántúlon nem esett olyan sok, Zala megyét meg alig érte el.
#634
Most értem haza,de csak 24mm jelez a csapi mérõm.Ennyi volt csak a ciklonban itt?! Lehet ez? Télember nálad mennyi volt? Ettõl nem hízik a Balaton "mája"!
#633
Még mindig 96cm,de most már csak 13,4C-os a víz a Balcsin.
Lehet,hogy ma még nem olvasták le az adatokat,mert azt nehéz elhinni ,hogy területi átlagban 40-45mmm esõ hullik és 10C körüli a T,ennek ellenére semmit nem emelkedik a vízszint.
#632
Igen, Gitár, sajnos mág csak 96. Viszont reggel óta rendesen esik és még fog is esni reményeim szerint.

Egyébként ilyen vízhõmérséklet júliusban is elõ-elõfordulhat, ha nem is túlzottan gyakra. A nyaralóknak nem túl jó hír, de lássuk a pozitív oldalát: hûvösben kevésbé párolog a tó.... Bár a szél se használ a vízszintnek.
#631
Most 96cm -es a Balaton,de szerintem most jó pár cm-t fog emelkedni a sok csapi miatt.
A 14C-os vízhõmérséklet június középsõ harmadához közeledvén azért elég elborzasztó.
#630
Eddig sokfelé volt 15-30 mm ebbõl a ciklonból. Remélem tényleg nálunk is jelentõs csapi lesz, mert még sok férne a Balatonba. 97 cm most, egy "tökös" Medárd sokat tudna segíteni....
#629
Lehet, hogy ott is kétszer frissítik egy napnevet
#628
donpalesz: nem a médiumban hallottam, hanem a hivatalos oldalon volt így fenn (bár a médiákban is ezt hallottam vissza)!

www.hydroinfo.hu-n
#627
Nem inkább arról van szó hogy 1 nap nemcsak egyszer mérnek, és a médiumokban vagy korábbit, vagy késõbbit mondanak be?
#626
Kocka: köszi a válaszokat!

De lehet mégis volt valami gond, mert ma már nem írtak semmilyen adatot, csak a rádióból hallottam, hogy 24 fokos a víz (reálisnak is tûnik)!
#625
Sziasztok!

A vízhõmérséklet pontos értékét (fõleg ilyen tized °C-os tartományban) sok tényezõ befolyásolhatja.
- a mérési helyen kialakuló kisebb áramlások,
- egy "kósza" hal,
- az észlelõ a tegnapinál 5-10 cm-el mélyebbre nyomja a hõmérõt (szélcsendes idõben szépen rétegzõdhet a víz),
- esetleg türelmesebb mint a tegnapi észlelõ,
egyszóval ebbõl az eltérésbõl messzemenõ következtetést levonni lehet, de szerintem fölösleges. Ezek az adatok - konkrét mérési leírás nélkül - inkább tekinthetõk tájékoztató jellegûnek. Persze, ha automata méri egyazon helyen, akkor már lehet bizonyos dolgokat vizsgálni, de a holnapi fürdõzéshez ez talán nem szükséges.
#624
met4ever: tegnap a 20,4 fokos érték már reggel 9 körül fenn volt, azt biztos reggel mérték!

Illetve a mai is akkor frissült, ezért volt furi számomra!
#623
Ha a tegnapi 20.4°C fok is reggeli adat és a mai 20.2°C is, akkor az írt körülmények mellett tényleg elég fura.
Ha viszont tegnap reggel még csak mondjuk 19°C körül volt, és tegnap délutánra ment fel 20.4°C-ra, és ezt frissítették is az oldalon, akor már elképzelhetõ, hogy utánna ma reggelre 20.2°C legyen.... Majd holnap meglátjuk, hogy a mai 20.2°C-ot frissítik-e a ma délutánival, aminek 21-22°C-nak kéne lennie már sztem...
#622
met4ever: gondolom egy idõpontban mérik, úgy lenne logikus (nekem)!
#621
Kali, a tegnapi adatot is ugyanabban az órában mérték, mint a mait? Mert a vízhõfoknak is lehet napi hõingása... A ma reggeli 20.2°C-ról biztosan melegszik késõ délutánig.
#620
Illetve van még egy érdekesség:

tegnap 20,4 fok volt a Balaton

ma 20,2 fok

Közben szombaton a T max Siófokon 29 fok, T min ma reggel 18 fok, szél sem volt jelentõs, ami átmozgatta volna a vízet...

Tehát ez is ennyit ér, nem tudom milyen idõ kell ahhoz, hogy a víz melegedjen, ha ez sem segít, hanem hût rajta!
#619
Balcsi vízszintje elkezdett újra csökkenni, de még 100 cm!

Viszont ez most tartós lesz a várható csapadékszegény/mentes idõjárás miatt!
#618
Szerintem akár 10 cm-es eltérés is lehet.
#617
Pontos adatot nem tudok, de (nagyságrendileg) néhány cm-es különbségeket okozhat a széljárás.
#616
Kiváncsi lennék hogy tartós Ny-i szél estén mennyi a vízmagasság különbsége a Balatonon, a Keleti és a Nyugati medence között. Valaki bizt . tudja a választ! Meterorman?
#615
Bocs, vízügy mappa, Kettõs-Körös Mezõberénynél almappa és ezután a dátum. (lassan már én sem tudom, hogy hol mi van, annyira sokrétû:nevet)
#614
Feltettem a honlapomra a képeket:
www.komfortabc.hu , vízügy mappa és 2005.05.21. almappa
vagy
Link
valamelyik biztosan müködik.
Akit érdekel a vízügyi múzeum, annak a jõvõ héten megpróbálok konkrétabb anyagot készíteni.
Sziasztok!
#613
Visszajöttem a Kettõs-Köröstõl, készítettem képeket.
De, mivel nem mindenütt éri el az ártéren a gátak alját, ez egy gyengécske árvíz lesz.
Ugyanakkor néhány vízmûtárgyat is fotóztam: esetleg,ha valakit érdekel.
Holnap felteszem a honlapomra.(3 szivattyútelep és egy múzeum)
#612
Áradnak a Körösök

Valamennyi Körös folyó árad, mert a folyók hegyvidék vízgyûjtõ területein az elmúlt napokban jelentõs mennyiségû csapadék hullott - közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (KÖRKÖVIZIG) vezetõje szombaton.
Bak Sándor elmondta: a Fekete-Körösön szombat nulla órától másodfokú, a Sebes-Körös alsó szakaszán pénteken délután, míg a Berettyón szombaton reggel hat órakor kellett elsõ fokú árvízvédelmi készültséget elrendelni.
A Fekete-Körös és a Berettyó tetõzése szombat éjjelre várható Remeténél, illetve Szeghalomnál.
A levonuló árhullám miatt a Kettõs-Körösön Békésnél vasárnap, a Hármas-Körösön pedig Szarvasnál hétfõn várható a folyók tetõzése egyaránt elsõ fokú készültség mellett.

Megyek készítek pár fotót a Kettõs-Körösrõl, most hogy árad.
#611
Igen érdekes a Balaton vízhõfoka 13,3C fokra csökkent a csapadék és a szél miatt./természetesen a szerda,csütörtöki csapira gondolok itt/.A vízszint azonban már nem emelkedett 101 cm-nél feljebb./titkon 102-103cm-rt reméltem/

Egyetértek Kalival,most már nem várható emelkedés,mivel komolyabb csapadék sem lesz.Lehet,hogy ez a szint lesz az idei max. vízállás.

Mindenesetre elõre biztos,hogy kiegyeztem volna vele.
#610
Sajnálatos tény, hogy még a 40-60mm-es napi csapadékok (mint amilyen a szerdai volt) sem tudnak valamirevaló vízszint-emelkedést indukálni a nyugat-dunántúli folyókon, fõleg a Rábán. A mai állapotok szerint rekordközeli kisvíz (ez Árpásnál kb. -100 cm) van szinte egész évben. Az említett esõmennyiség csak néhány napi állapotjavulást eredményez, azután visszaáll a lehangoló "pocsolya".
Fõleg biológiai értelemben egészen elképesztõ tendenciák alakultak ki ennek hatására a Rábán: idegen, behurcolt növények özöne lepte a partokat, amely alighanem már visszafordíthatatlanul kiszorítja az õshonos növényzetet. Az adventívek tömeges terjedéséhez pedig a vízszint tartósan alacsony állása (különösen az 1990-es évektõl) nagymértékben hozzájárult.
#609
Vagyis ha pl ény-i szél fúj, akkor az a tó déli végébe "nyomja" a vizet, ilyenkor többet mutat a vízmérce, ha leáll a szél, akkor visszaáramlik víz az északi részbe, azaz kiegyenlitõdik a vízszint, ilyenkor mutat kevesebbet a vízmérce.
#608
Nem amatörségrõl van itt szó, hanem hogy a Fertõ tónál 1 állomás adatait (Fertõrákos) rakják ki, így a feltûntetett értékbe benne van a szél befolyásoló hatása is.
#607
Amatõr módon mérik, van aki felviszi az adatokat (vagy betámlálja) az figyelmetlen, mert ekkora ingadózás nincs!

S nem is az elsõ eset, bár 16 cm-re eddig nem emlékeztem, fõleg 2-5 cm közötti változás szokott lenni, egyik nap árad, másik nap apad, mit egy folyónevet
#606
Szeretném kérdezni, hogy a Fertõ-tó vízszintje miért változik ilyen szélsõségesen?? Márta is 16 centit apadt! Valamilyen csatornán elfolyik?
#605
Már 101 cm-es a Balaton...nevet

Bár a következõ napokban nem lesz csapi, ezért lassan újra csökkenni kezd, nem rossz, hogy ezt is elérte!

Utolsó észlelés

2024-05-24 19:29:24

Csesznek

19.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

122084

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.