2024. április 26., péntek

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#1214
Sziasztok!

Nem meteorológiai, csak fizikai dolgokról írnék.

A víz fajhõje 2-4000-szer nagyobb mint a levegõé (páratartalomtól függõen). 1 kg viz 1 fokkal melegítése felér 2000 kg levegõ 1 fokkal való melegytésével. 2000 kg levegõ térfogata légköri nyomáson 1600 köbméter.

Bizonyára ismert a tengeri áramlások vízhozama, ahogy a Golfé is.

A fajhõbõl látható, hogy az áramlás kicsi változása (pl 100 köbkilométerrel kevesebb víz = 160000 köbkilométer (egy 100x100x16-os tégla=egy kis ciklon közepe, egy viharcella) 1 fokkal hidegebb levegõ) nagyon sok energiát nem fog a légkörbe továbbítani.


Szerintem észre fogjuk venni, ha lényegesen kevesebb víz, ezzel kevesebb meleg jön.

Kérdés, hogy ha lesz ilyen, elõre lehet-e jelezni és mennyivel.
#1213
Szabtam:

1. az utolsó jégkorszak elõtt is volt Golf-áramlat. az utolsó jégkorszak mindössze 100.000 éve ért véget. a kontinensek már pár millió éve így állnak mint most és a tengerszint is kb. ilyen magas volt. üledékes minták bizonyítják, hogy rapid éghajlatváltozások játszódtak le már korábban is az áramlat idõleges leáálása és újra indulása következtében.

2. emberi léptékkel mérve is közel van hozzánk az utolsó jégkorszak. a Homo sapiens ekkor kezdett északra vándorolni Európában, vadászott még mammutra, a Bering-szoros szárazulatán ekkor vándorolt át Amerikába stb.

3. a tényekkel nem lehet vitatkozni:
-a Föld átlaghõmérséklete nõ
-ennek sebessége példátlanul gyors
-a CO2 szint többszöre a valaha tapasztaltnak
-ennek természetes oka nincs

na most ezt mind rakd össze...

amirõl ez a topik szól az az, hogy az idõjárás aktuális vagy hosszabb távú megfigyelésével tapasztaltak ezzel a folyamattal összefügg-e és ha igen hogyan.
#1212
Sziasztok!

Én úgy gondolom, hogy a számok/tények cáfolhatatlanok (feltételezve, hogy hozzáértõk végzik õket, és eredményük a valóságot tartalmazzák). Ugyanazon adatokból két különbözõ ember két különbözõ véleményt alkothat, pusztán csak abból a ténybõl kiindulva, hogy más adatot hangsúlyozhatnak egy adott halmazból. Ebbõl nincs is gond, mindenkinek lehet saját véleménye, de ezek már nem tények vagy adatok, hanem feltételezések. A felmelegedéssel kapcsolatban elhangzó feltételezések lehetnek igazak, de lehetnek csak igazságot tartalmazóak is. Mivel nincsenek méréseink az utolsó jégkorszak elõttrõl, nem tudhatjuk, hogy a mostani folyamat játszódott-e le elõtte (ez esetben semmi ok a pánikra, "csak" a természet folyama mûködik), vagy ez most egy új, valóban az ember keze nyomát viselõ változás (pánikra ez esetben sincs ok, nem évtizedek alatt visszafordíthatatlanná váló folyamatról beszélünk). Arra is csak következtetni lehet, hogy volt valaha Golf-áramlás, de tudomásom szerint (nyugodtan megcáfolható! nevet nem nyert kétséget kizáróan bizonyítást, hogy a Golf csak az utolsó jégkorszak végén/után "született". Márpedig ha nem volt elõtte, akkor megszünése nem lehet kapcsolatban az utolsó jégkorszakkal...
#1211
Stelvio:
Most már talán értelek az általad "ostobának" (ezt továbbra is határozottan visszautasítom!) címzett rövid válaszom (a he-he-s) a hideg februárra vonatkozott, mint sajátosságunk, az öthetes Ac-re a másik válaszom volt magyarázat.
Talán így már teljes a történet, és a vita lezárható.
#1210
Stelvio:
Kár, hogy nem ismersz, hisz nálam a mondatvégi "he-he" a mosolyjelt takarja, mert elvbõl nem alkalmazom õket, itt már tudott dolog ezirányú különcségem, he-he !
A "lyukra-futást" nem értem, hisz a Brit Ac kiemelt gyakorisága Február, mint ahogy a késõ téli anticiklonáris irányítás is a Kárpát-medencében.
Azt is vallom, hogy nem volt értelmetlen problémafelvetésed, ám annak tartamát Kenya nagyon jól jellemezte olvasd el ezirányú írásait.
Végezetül ne hidd, hogy bármi problémám lenne veled, dehogyis, csupán a metneten az objektív látásmódért kardoskodók egyike vagyok.
#1209
Snowhunter4
Nagyon örvendek újabb hozzászólásodnak, ennek már a stílusa is más.
De azt soha ne feledd el, bármennyire is felkészültebb vagy, mint esetleg más itteni hozzászóló, nem árt óvatosnak lenni, és végiggondolni, mit írsz le. Akkor nem futsz lyukra, mint most a tavaly februárra vonatkozó kárpát-medencei anticiklonnal. Mivel a végére tetted a "he-he", nem túl finom kioktatást, gondoltam belefér, hogy felhívom a figyelmed az ostoba megjegyzésre, lévén itt nem volt öthetes anticiklon.
De ezt a jellegû vitát szeretném lezárni.

Azt viszont továbbra is tartom, hogy a problémafelvetésem nem volt értelmetlen, hiszen Nao és a Te véleményeddel már is két érdekes gondolat született.
A kevésbé megalapozott okoskodók pedig elgondolkodhatnak azon, hogy legfeljebb a felkészületlen rendõr válasza megfellebbezhetetlen.nevet
#1208
Annyiban félreértettél Stelvio, hogy a Golf-dolgában határozott véleményem van, ám nekem csupán elõször az volt a célom, a hogy a nagyon hiányos meteorológiai tartamú érvelésed kiigazítsam, segítsek vele.
Azaz a kellõ rálátás nélküli indokkeresést lereagáljam.

Az áramlat tényleg változás elõtt áll, már évek óta vallom egy hamburgi intézet tanulmányát, akik talán elõször pendíteték meg a 90-es évek közepén, egy átmeneti 20-30 éves gyengülési folyamatát, már akkor a 2020-as évekre tették a komoly érezhetõ változás indulását.
Egy tengeráramlás változása ugyanis nagyon lassú folyamat, az óceán nagy fokú tehetetlensége okán.
Egy ilyen mérvû áramlás változását majdnem mindig egy erõs oszcilláció vezet be, azaz nem rögtön a gyengülés jeleit mutatja, hanem bizonytalan erõs és gyenge fázisokkal bevezetve.
Egyébiránt a Golf gyengülése nem egyedülálló, Európa történelmét erõteljesen meghatározó jelenség (százéveket átfogó periodikus) változó mivolta, múlt évezred elején az erõssége, a kis-jégkorszak idején gyengesége a legkirívóbb bizonyíték.
#1207
Már nem volt értelmetlen a hozzászólásom, mert gondolkodásra késztetett többeket.
1. Mint NAO véleményébõl is látszik, a Golf-hatással igenis érdemes foglalkozni. Ha csak nem vagytok meggyõzõdve arról, hogy a ti gondolatotok a Szentírás.
2. Sokszor találkoztam - nem csupán meterológiában - azzal a jelenséggel, amikor tudományosnak gondolt véleménybe csomagolták a prejudikációt. De ha valaki egy kérdést feltevést mindig az elõfelvetés axiómájából akarja levezetni, az menthetetlen, mert megmagyarázni mindenki megtudja a maga igazát.
#1206
Sziasztok!

Van valakinek infója arról, hogy az elöttem idézett cikkben szereplõ adatok milyen változást mutatnak az elmúlt harminc évet megelõzõen?
#1205
Folytatódik a globális felmelegedés. Ennek nem mond ellent a kemény hideg, hiszen az utóbbi évtizedek klímaváltozásának egyik jellegzetességét éppen az idõjárási szélsõségek adják - mondta Zágoni Miklós fizikus, az ELTE oktatója az MTI-nek csütörtökön.

A globális felmelegedés nem egyenletes, elõször az óceánok felszíne melegszik mintegy 15-20 méteres mélységig, az elmúlt 50 évben 1 fokkal. Ez növekvõ párolgást idéz elõ, ami "látens hõt" hordozva szétterül a földi rendszerben és megjósolhatatlan, hogy ebbõl hova jut több, és hova kevesebb - mondta a szakember.

A szakember szerint ennek következménye az egyre szélsõségesebbé váló idõjárás, rekord meleg és rekord hideg idõszakok váltogatják egymást. Athénban havazik, Isztambulban befagy a Fekete tenger, Kalkuttában 0 fokot mérnek, Ausztráliában viszont 45-46 fokos hõség is elõfordul. 2003-ban száz éves melegrekordok, 2005-ben száz éves hideg és csapadékrekordok dõltek meg. Hozzátette, hogy Közép-Európában megfigyelhetõ, hogy a tipikus nyugati szélzóna északabbra húzódik és feljebb nyomul a mediterrán hatás. Ami korábban csak a Pécs-Szeged vonalig érvényesült, az most felhúzódhat a Bakonyig, a Kiskunságig. Ezzel a csapadékzóna is északabbra tolódik, nagy esõk, áradások vannak Dél-Németországban, Dél-Lengyelországban, Csehországban, de Magyarországon is volt ilyen az Északi-középhegységben, Miskolc környékén.

Az utóbbi évtizedek klímaváltozása bizonyosan nem illeszkedik a korábbi természetes, nagyobb léptékû mintegy 1.500 éves éghajlati ciklusokhoz, ez bizonyosan a légkör megnövekedett szén-dioxid tartalmával van összefüggése, amit pedig egyértelmûen az emberi tevékenység idézett elõ. Az elmúlt fél évszázadban a gépjármû- forgalom a hatszorosára, a szén-dioxid ipari kibocsátása pedig a 8-szorosára nõtt. Száz év alatt a légkör szén-dioxid tartalma egyharmadával megemelkedett.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat Európa regionális klíma elõrejelzésével kapcsolatban egy nagy programba kezdett, amely várhatóan másfél-két év múlva pontosabb adatokat ad majd arról, hogy mi várható a 2010-es években. Ez nem idõjárás-elõrejelzés, hanem az áramlási rendszerek kiszámítása, az átlagértékek változására vonatkozó becslés - mondta. Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint Magyarország átlaghõmérséklete 1 fokkal emelkedett 30 év alatt, 1975-tõl 2004-ig, de vannak olyan régiók, Észak-nyugat, illetve Dél-kelet Magyarországon, ahol 1,3 fokkal emelkedett az átlaghõmérséklet - mondta a szakember.

(forrás: hirado.hu)
#1204
Usrin: olvastam nem olyan régen a neten (sajnos most nem találom, el kellett volna menteni) egy nagyon érdekes cikket a gleccserek olvadásáról, amit egyértelmûen összefüggésbe hoznak a globális felmelegedéssel, mint indikátor (Kilimandzsáró "hava", Alpok, Andok gleccserei, stb). azt találták, hogy a világon egyetlen régióban növekedtek a gleccserek: ez pedig Norvégia. érdekes lenne hõmérsékleti adatokat is megtudni errõl a vidékrõl (éves átlaghõmérséklet, hideg-meleg rekordok az elmult 25-50 évben, stb)
ezt a tapasztalatot egyértelmûen a Golf-áramlat (itt már helyesen Észak-atlanti áramlat) gyengülésének a számlájára írják.
#1203
Nao: látom, hogy a Spitzbergák enyhesége az erõs déli áramlás eredménye, de szerintem egy melegrekordhoz az is kell, hogy az Atlanti-óceán ÉK-i részén (ahonnan az izlandi ciklon és a skandináv Ac "beszívta" az enyhe levegõt) elég meleg legyen a tengervíz. Ha valóban elkezd gyengülni a Golf, szerintem nem lesz az légáramlás, ami ennyire enyhe levegõt eljuttasson az É-i szélesség 78-79. fokára... Persze még nem vitatom, hogy a sókoncentrációk változása elkezdõdhetett, csak annyit szerettem volna írni, hogy a hatásából egyelõre semmit nem érezni.
#1202
elég hülyén fogalmaztam az elõbb...

ha Izland környékén ciklon van, akkor a tõle ÉNY-ra lévõ Grönland a ciklonnak a hideg oldalán lesz. ez szokott lenni a helyzet, ezért ciklon centrum a Grönlandtól DK-re lévõ vidék a középpontjában Izlanddal.
#1201
Nao: Ha Izlandon alacsonnyomás van, az nálam azt jelenti, hogy az óceán felõl folyamatosan ciklonok vonulnak abban a térségben, tehát meleg levegõt szállítanak az izlandi és a dél-Grönlandi térségbe. Az igaz, hogy ha a Brit szigetektõl nem messze van a ciklon, akkor már Grönland a ciklon hidegoldalán helyezkedik el, viszont most konkrétan Izlandról volt szó.
Most az AC középpont Izland és Nagy-Britannina közt van félúton kb, és így megy a meleg Grönlandra.
#1200
Cauchy: pont fordítva - az izlandi alacsony nyomási centrum erõsödése Grönland hûlését okozza.

leegyszerûsítve, klasszikusan ilyenkor Izland környéke felett AC van amelynek nyugati oldalán meleg levegõ áramlik dél felöl Grönland fölé míg keleti oldalán északról hideg áramlik Európába.
#1199
Eek szerint az izlandi alacsonnyomás erõsödése Grönland melegedését okozza. Viszont Grönland régebben sokkal enyhébb volt, ami azt jelentette, hogy akkor intenzívebb volt a ciklontevékenység. de mivel akkor nem volt még globális felmelegedés, és mégis sokkal erõsebb volt az izlandi depresszió, tehát ennek milyensége nem jellemzi a globális felmelegedést: illetve nem lehet belõle következtetni, nem nevezhetjük egyértelmû okaként a felmelegedést.

Az a baj mostanában, hogy ha kijön egy adat, ami megerõsíti a globális felmelegedést, azt rögtön mindenki készpénznek veszi, bármekkora marhaság is, viszont ha egy ellentmondó adat kerül napvilágra, akkor azt rögtön a "konzervatív fejhomokbadugók" ármánykodása
#1198
Grönland, mint az Északi-sark egyetlen jelentõs szárazulata, jelentõs indikátor jelleggel bír Európa idõjárását illetõen. már a dán hajósok is megfigyelték, hogy amikor Grönlandon melegebb van, akkor Dánia vacog és fordítva. ez éppen az észak atlanti térséget uraló szokásos alacson nyomás gyengülésének (vagy erõsõdésének) következményeként tapasztalt és az életüket alapvetõen meghatározó "népi megfigyelés".
#1197
Usrin: a Spitzbergáknál tapasztalt idei rekord meleg önmagában (mint mindig amikor éghajlatváltozásról beszélünk) nem jelent semmit. igen erõs déli, délnyugati áramlás alakult ugyanis ki a Grönland keleti partjainál lévõ alacsony nyomás (a szokásos izlandi cikloncentrum) és a Skandináviára is ráhúzódó orosz AC között (ennek keleti oldala hozta hozzánk a hideget). ezt tehát nem a Golf áramlat melege okozta, ettõl még igaz az a hosszabb távon tapasztalt (tehát sokkal inkább tendenciát jelzõ tény), hogy a Golf áramlatot mûködtetõ vízsüllyedéshez szükséges salinitás (sótartalom) különbség szignifikánsan csökkent az elmúlt évtizedekben (mellesleg éppen az izlandi alacsonnyomás évtizedek óta tapasztalt fokozott aktivitása miatti melegedés okozta jégolvadás okozta sókoncentráció csökkenés miatt).

remélem érthetõen írtam, tömören kicsit nehéz eme összetett folyamatról pár sorban írni. kedvenc témám az észak-atlanti oszcilláció, viszonylag sokat olvastam/olvasok a témában. az izlandi alacsony nyomási centrum erõsõdésének okát viszont nem tudjuk. az atlanti SST-k mellett a globális légkörzés is (természetesen) döntõen befolyásolja. vizsgálják a jelenséget.

röviden tehát: a Golf áramlat gyengülése tény, az okai is (szalinitás), izlandi alacsony nyomás fokozódásának oka viszont még nem tisztázott (csak sejtik, hogy a globális melegedés okozza).
(a kettõ egyébként egymás ellen hat az Európába jutó hõ szempontjából, az elsõ folyamat csökknti, a második növeli azt)
#1196
A Golf-áramlatért aggódók figyelmébe ajánlom ezt a cikket: Link (Melegrekord az Északi-sarkvidéken). A benne szereplõ adatok a Wetteronline alapján teljesen korrektek. Furcsa volna, ha nálunk, az Atlanti-óceántól 2000 km-re már a Golf gyengélkedésétõl lenne hideg, miközben az áramlat É-i elvégzõdésénél lévõ Spitzbergákon melegrekordok dõlnek...
#1195
Kenya:
Ez nagyon találó és pontos meglátás.
Ezzel a nagyon jó mondással indulok dolgozni ...
#1194
Cauchy: az egyik elsõ lépés az lenne, hogy az emberek egy jelentõs része felhagyjon azzal az idegesítõ szokásával, hogy kiselõadást tart arról, amirõl fogalma sincsen. A nagyság egyik jele, hogy tudod, hogy nem tudod.
#1193
Sebaj Cauchy, megpróbáltuk, mondjuk próbáltam finom maradni az "ostobázás" után, úgy érzem sikerült, he-he ...

Velõs véleméynem:
Hisztériavezéreltség"=civilizációnk legnagyobb vívmánya ...
#1192
Snowhunter: én is próbálkoztam, de hiába.
Kenya: teljesen igazad van ebben a "tudatipar"-os dologban: ez a mai világ: ha valaki kellõen sokszor kiabál eléggé hangosan, azt veszik készpénznek, nem a tudományt. A középkor óta semmit sem fejlõdtünk e téren.
#1191
Ajjaj Stelvio:
Az Északi-irányításnak nevezett makroszinoptikus alaphelyzetnek oka az Atlanti anticiklon, kialakulása Január-Februárban statisztukusan gyakoribb.
#1190
Ostoba(???):
Kérdezted a februári hideg okát, én válaszoltam.

A Golf-áramlat igen nagyléptékû folyamat, következtetéseket egy öthetes blocking-helyeztbõl nem lehet levonni.

Ám befejezem, látom nincs érteme az érveknek.
#1189
Snowhunter!
Az Atlanti óceánnál pedig semmilyen blocking nincs februárban, éppen ezért vannak a Nyugati-Alpokban jelentõs havazások.
#1188
Snowhunter!
Az elõbbi kissé ostoba, az utóbbi már értelmes hozzászólás volt.
A kérdésem ugyanis nem a tavalyi öt hetes Kárpát-medencei anticiklonra vonatkozott, már csak azért sem, mert itt nem volt. Jöttek szépen a medikciklonok.
Öt hétig az Atlanti óceán felett volt anti, s ez arra utal, hogy akkor a tél végén gyengébb volt a szokottnál a Golf. Bár lehet más magyarázata is.
Ha észrevennéd, én semmit nem kijelentek, csak óvatos "lehet" kifejezéseket használok, vagy kérdezek.
#1187
Próbálok segíteni, remélem elfogadod:

Európa idõjárását (éghajlatát) a blocking és zonális irányítás egyensúlya határozza meg.
Többhetes zonalítás és több hetes (idõnként rövidebb) blocking-helyzet, és ezek kombinációi határozhazzák meg idõjárásunkat.
Ajánlom a WZ kartenarchívumát, a késõ téli idõszak egyik jellegzetessége a tartós blocking-irányítás kialakulásának statisztikai gyakorisága.

Mélyen egyetértek (ismétlem magam) Kenyával (szokás szerint) , az önkéntelen indokkeresés elfedi az objektivítás zászlaját, köszönjük média a társadamunk megfertõzését, legyünk kivételek !
#1186
Világos oka van Stelvio:
A Kárpát-medence éghajlati sajátossága, he-he !
#1185
Snowhunter!
Egyébként a tavalyi öthetes anticiklonnak szerinted semmi köze a Golf esetleges gyengüléséhez?
#1184
Snowhunter!
Teljesen világos okfejtés, amit írtál. Nekem ilyen adataim nincsenek.
Akkor más oka lehet a februári hidegebbnek.
A: Véletlen, most ilyen idõszak van...nevet
B: Pillanatnyilag még túl kevés a 3 év, hogy bármit lehessen mondani.
C: van, de fogalmunk sincs róla.nevet
#1183
Ezen az oldalon van jónéhány "elvakult konzervatív", az objektivitáshoz a végletekig ragaszkodó ember. Ez egy kis "kemény mag", akik ha csak a közvetlen környezetükben megfertõznek a józanságukkal néhány embert, már az is rengeteget számít.
#1182
Snowhunter: ez teljesen így van. Ugyanakkor mélységesen elszomorító, hogy olyan szintet ért el az a bizonyos "hisztériavezérlés", amikor már valóban a mindennapi élet szerves része lett. Bekapcsolod a tv-t de tegyél alá lavórt, hogy felfogja a vért. Érdemes lenne egy pszichológiai tanulmányt végezni arra vonatkozóan, mennyit változtat a tényeken, mennyire növeli a hisztériát, ha valamit egymás után "n" alkalommal hallasz. Egyik csatorna, másik csatorna, rádió, internet, újságok, stb. Szerencsére meg lehet találni a legmértéktartóbb oldalakat és információs forrásokat, amennyiben az igazságot akarod tudni. Viszont keresni kell. Ha nem keresel, nem szelektálsz, mert ha valakinek nincs rá igénye vagy ideje, akkor "benyalja" azt a készen kapott szemetet, ami ömlik mindenhonnan. EZ a "tudatipar". Szerencsére vannak még konzervatív gondolkodású emberek, a szó legjobb értelmében.
#1181
Van igazad Kenya.
Ám ne feledd, hogy jelen társadalmunk "hisztériavezéreltsége" nagyobb kárt csinál, mint gondolnánk, automatikusan a "hisztériát" kéri, az objektív látásmódra pedig az "elvakult konzervatív" jelzõt aggatja, így az egészséges egyensúly a két szélsõség között felborult, elveszítve lényegi kérdésk lényegi válaszát és/vagy ledegradálva azokat !
#1180
Egyszer beszélgettem egy éghajlat-kutatóval (nem Zágoni volt) aki azt mondta, hogy a sok bizonytalansági tényezõn túl az ezzel foglalkozóknak számolniuk kell egy igen komoly bizalmi válsággal is. Nem tudsz úgy kijelenteni semmit ebben a témában, hogy az egyik vagy a másik oldal képviselõje rád ne fogná, hogy a másik tábor szekerét tolod. Mindenki bizonyítékokat és lehetõleg megdönthetetlen és egyértelmû bizonyítékokat akar. Ezzel csak az a gond, hogy mire a bizonyíték minden kétséget kizáró lesz, már késõ.
#1179
Stelvio:
Az hogy a Februárjaink milyenek, a Golfra nem igen vezethetõk vissza.
Egy év döntõen blocking-irányítás alatt állása semmi okozattal nem bír.
Talán az Észak-Atlanti vizek allapotának figyelése adhatna némi támpontot.
Itt vannek elõttem 2001-tõl az Észak-Atlanti vizek SST-anomáliái (felszíni tengervíz hõmérsékletek átlagtól való eltérései), semmi érdemleges (döntõ) változást nem lehet benne észrevenni.
Az elõzó hónapok gyenge pozitív anomálitát mutatnak.
A jelenlegi helyzet pedig semmi rendkívülit nem hordoz, ld.
Link
Link
#1178
Cauchy!
Borzalmas ha nem értenenek meg ugye????
#1177
Fejtsd ki, és meg fogom érteni!
Bennem csak kérdések vannak, nem állítok.
DE az mindenképpen érdekes, hogy 2003, 2004 és 2005 hidegebb februárt hozott.
DE igazad van, 30 év átlaga már számít, három még nem, bár lehet valaminek az elõjele.
#1176
MIért van az, hogy beírok valamit, és nem értik?
#1175
Cauchy!
Tévedsz, mert attól, hogy a Golf Skadináviát jobban érinti, nem jelenti, hogy erõsödik.
A végét kell nézni: idõben és térben.
Murmanszkban már gyengül a hatása, néhány év múlva már befagyhat a kikötõ. Nézd meg a decemberi és a januári adatokat, jól látható, hogy sokkal kevésbé nyúlik fel északra.
#1174
Zorro!
Nem biztos, hogy éppen Skandináviát érinti elõször. A Golf olyan, mint egy lehelet. A közelebbi régiók még érzik a hatását, a távolabbiak már nem.
Cauchy!
Nézzétek meg! Tavaly nem csupán hideg, de csapadékos is volt a február. Ám nem a nyugati ciklonoktól, hanem medikciklonoktól. Szokatlanul sok volt. Egy hónap alatt három. Már pedig azok keletkezésébe beleszól az északról érkezõ hideg, ami gerjeszti keletkezésüket.
Ismét hideg van, ismét nem mennek a nyugati áramlások, és ismét medikciklonokból van sok. Nem túl sok az ismétlõdõ hasonlóság?
#1173
Pont ellenkezõ a helyzet: én most ebbõl azt mondanám, hogy a golf nemhogy gyengült, hanem erõsödött. Persze aki fanatikus hívõ azt még az se gyõzné meg, ha skandináviában +55 fok lenne és szörfözni lehetne az áramlat vizében.

De nem mondom, mivel ugyanígy pár év adatából arra sem lehet következtetni, hogy gyengült, se atrra, hoyg erõsödött. csak most azokat a nagyszájúakat várom, hogy levonják az elhamarkodott következtetéseikket, akik meg voltak gyõzõdve, hogy már nincs is golf áramlat.

A mostani helyzetbõl mi következik?

Csak annyi, hogy semmit se tudunk elõrejelezni, nemám a tengeráramlatokat.
#1172
Stelvio: szerintem elõször nem itt, hanem a Golf leállása esetén leginkább érintett Nyugat- és Észak-Európában kellene tapasztalnunk a negatív hõmérsékleti anomáliát, márpedig ott az elmúlt január-februári idõszakokban errõl szó nem volt. Igaz, pár év adatai nem perdöntõek.
#1171
Üdv!
Kíváncsi vagyok, mi a véleményetek arról, hogy az utóbbi évek februári hidege, lehet-e már a globális felmelegedés eredménye.
Nagyon úgy tûnik, hogy gyengül a Golf. Tavaly februárban öt hétig volt anticiklon az óceán felett, ami erõsítheti a gyanút!
#1170
Jön a világvége,készüljetek Gyermekeim
nevetnevetnevet
#1169
Egy biztató hír:
Link
gazdasag/20060112ujuzemanyagcellat.html
#1168
Viszont több kutató szerint a jegesmedvék gyomorégése 71-szer gyengébb lett mint a fókáké.
A cikkben megemlíthették volna, hogy a többi szél hova hordja ezt az anyagot (negatív diszkrimináció - a déli szél tiltakozni fog), hátha mi is veszélyben vagyunk?nevet
Ettõl függetlenül inkább azt vizsgálnák a tudósok, hogy az elmúlt 40-50 évben, a veszélyes anyagot tartalmazó hordókat szállító panamai stb. hajók rakománya hol süllyedt le a tengerek és óceánok fenekére. Hátha ott is van ebbõl a betitott anyagból, vagy teljesen másból.
#1167
No comment2...
#1166
Kocka: és ehhez mit szólsz? nevet

Hermafroditává teszi a jegesmedvéket a szennyezés

A globális felmelegedés mellett a nyugati világ vegyi szennyezése is fenyegeti az Északi-sarkvidék élõvilágát. Az építõiparban használt gyulladásgátlókat a déli szél hordja a sarkvidékre.

Link

áhh ki képes ilyen hírt elkövetni?
#1165
CO2-dot elnyelve pedig már brutál...

Utolsó észlelés

2024-04-26 17:34:37

Tát - Kertváros (106m tszf)

16.5 °C

18005

RH: 53 | P: 1012.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.