2024. április 19., péntek

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#1160
Azt azért ne feledjük, hogy igaz, hogy itt blokk van most, de észak-Európában ettõl függetlenül gyakorlatilag zonális az áramlás, azaz az enyhe levegõ azt a térséget érinti
#1159
A blocking-irányítás és a zonális irányítás egyensúlya idõszakokra ide-oda libben, az utóbbi hónapokban a blocking irányában, de nem állandó érvénnyel.
Az õszi tartós zonális irányítást ne feledd Floo, ill. az Ény-i irányítás nem más, mint a kicsit északibb elhelyezkedésû Ac okáni ferde "kvázi-zonalítás", több hideget szívnak be a ciklonok, a két alapirányítás keveréke ez a helyzet.
#1158
Szerintem egyáltalán nem blokkolódik a NY-i áramlás, csak kicsit északabbra helyezõdik AC esetén. Most éppen a meridionális áramlás van túlsúlyban errefelé az örvények miatt. Én személy szerint ennek jobban örülök, mint a NY-i áramlásnak.
#1157
Jaurinum jaja az igaz,akkor azt vegyük kinevet
De a többi az ül szerintem..
#1156
Floo ezt nem értem, mert ÉNy-i irányításkor elvileg hazánk térségén végigsöpörnek a nyugat-keleti frontok. Vagy Te másra gondolsz?
Szerintem meg valóban ez a három fõ idõjárásalakító (AC, Atlanti irányítású frontok, Med.ciklonok) alakítják errefelé az idõjárást, de ezeknek megjelenési formája annyira specifikus, mindig más, hogy gyakorlatilag alig-alig van két ugyanolyan Ac vagy Med.ciklon.
#1155
Azon gondolkodom,hogy ha mediterrán ciklonok vannak 2 hétig,akkor le van blokkolva Európa idöjárása,nyugat felõl semmi sem tud bejönni a kontinens belsejébe...
Most anticiklon lesz,most meg ez miatt nem...
Elõtte ÉNY-i irányitás volt,akkor meg olyan meredek volt a frontok pályája ha jól tévedek,hogy akkor meg azok nem engedték be a frontokat,bár az kissé szelidebb blokk volt...
Viszont ha igy blokkolva van Európa,akkor az északi félteke egész idöjárása blookolódik,igy például az amerikában lévö hidegfront ahelyett hogy végigjönne az Atlanti-óceánon és áthaladna Európán tovább keletnek,ehelyett ott vesztegel amerikában...
Vagyis a kinai-japán havazások oka ez lehet,mert 4 méter,4 méter(!),kegyetlen kimondani is,4 méter hó oka az lehet,hogy ott is bedöglött az idöjárás,mint ahogy 2 hétig most csak itt havazott,elõtte 2 hétig keleten meg északon,szal olyan mint egy állóviz,nincs folytonosság...
Minha tavak lennének mindenhol,és nem lennének összekötve,se folyó se patak csak állóviz...
Kissé bizarr dolgok lehetnek ebbõl...
#1154
Hét zivatar Érden ? Nálam három a max.
#1153
Szerintem be kellene vezetni az új szélskálát Magyarországon, mert 2004.06.09-én 140 km/h meghaladó széllökések voltak Tökolön.
A Beaufort-szélkála 133 km/h-ig méri a szélsebességet (13-as erõsségû szél). www.idõkép.hu oldalán van feltüntetve.
Egy régebbi könyvemben, még 118 km/h-ig van feltüntetve a szél szebessége (12-es erõsségû szél)
200411.19-én egy extém hidegfont során a legnagyobb széllökés eléte a 135 km/h.
2005.07.11 Érd felett 7 zivatar haladt át.
Szerintem a klíma lassan változik és már most is érezhetõek a hatások.
#1152
cauchy: vidám
#1151
Cauchy nevet eredeti!
#1150
Ez jó Cauchy, he-he !
#1149
A 80-as, 90-es években a Balatonban is éltek vízilovak, szerintem a Rajnából jöhettek át. Abból gondolom, hogy mind németül beszélt.
#1148
Egy könyvben olvastam arról hogy visszafelé a 2.-3. jégkorszak között (nemrég) , olyan klíma volt itt, hogy vizilovak éltek a Rajnában, Szajnában.
#1147
nemrég láttam a tv-ben egy beszélgetést: "Az idei év szokatlanul aszályos volt". hát eldobom az agyam. most ezt honnan veszik?
én nem is nagyon emlékszem olyan csapadékos évre mint 2005. szepteber-október itt ugyan száraz volt, de a többi hónapban folyamatos medi ciklonok váltogatták egymást. na meg a Balatont is többször le kellett csapolni, míg tavaly pár nagytudású bele akarta vezetni a Rábát... nem tudnak ezek semmit!
#1146
Nem szeretem az ilyen filmeket. (Spektrum) Azaz szeretem, mert érdekes, de borzasztóan tehetetlennek és kiszolgáltatottnak érzem magam. Olyan, mintha be lennék zárva egy szaunába és lassan befûtenének. Az egész gazdasági-társadalmi berendezkedés olyan, hogy gyakorlatilag nincs más lehetõség, csak a környezetszennyezõ energiaforrások használata.
#1145
Nao: köszönöm a választ. Tudom, hogy Skandinávia éghajlatába télen-nyáron keményen beleszól az Atlanti-óceán, nem Jakutföld, csak fura volt, hogy sorban +2,+4,5, stb. Gondoltam inkább megkérdezek egy hozzáértõt, minthogy hamis következtetésekre jussak. Még egyszer köszi!
#1144
Kenya: teljesen. a Skadináv anticiklon miatt a DNY felõl érkezõ atlanti enyhe levegõ szinte megkerülve a Skandináv félszigetet ÉNY felõl érkezik Finnország fölé. ilyenkor fagypont köré emelkedik az amúgy ott szokásos -5, -10 fokos átlag T.
egyébként éppen ugyanennek az anticiklonnak a "másik" (keleti) oldalán érkezik hozzánk majd a hétvégén a száraz hideg.
#1143
Ez normális, ami most pl. Finnországban van? Arra gondolok, amit Ibiza linkelt be a Naplóba. Sok helyen + érték.
Link
#1142
Nao a 85-ösre gondoltam...
#1141
Igen Nao, nagyon összekavarodnak mostanában a beírások, a homogén jellegüket elveszítvén az egyes fórumok.
Ez nem olyan nagy baj, de jó lenne újra szeparálni a dolgokat, erre én is odafigyelek, és propagálom is ezt a törekvést.
#1140
az 1986-87-es tél második fele nagyon hideg volt. bár valóban a január 8-12-i hatalmas havazás és extrém hideg után normalizálódott a helyzet, a hó megmaradt Pesten is a városban végig és még februárban is -emlékszem- hosszú ideig -20-25 volt a Tmin.

ez inkább az idõjárási visszatekintõbe való lett volna...
éghajlati szempontból, szerintem, a medárd óta tapasztalható (talán csak október volt kivétel) aktív mediciklon idõszak még nagyon rövid idõ, hisz máskor meg fél évig vagy még tovább éppen az elenkezõje történik, alig alakulnak ki ilyen rendszerek.
ugyanaz a helyzet, mint már annyiszor, hosszútávon lehet csak nézni a változást. pl. ha ez a most kialakuló félben lévõ skandináv AC ránk telepszik úgy 2-3 hétre, akkor egy hónap múlva már senki sem fogja emlegetni, hogy mennyi esõ volt a télen a sok mediciklon miatt.
#1139
Igaz, nekem is képzavarokat okozott az emlékképeimben, hogy 1986/87 egy idõszaka milyen extrém volt, de semmi más nem ugrott be róla, az 1984/85-ös viszont a hosszan tartó hidegével és sok havával.
#1138
A vulkánkitöréses témához (a másik fórumot folytatva): szerintem Floo tényleg az 1984-85-ös télre gondolt, ami ha jól tudom, valóban kemény volt. Az 1986-87-es átlagban szrintem nem annyira, ez inkább a januári nagy havazás és lehûlés miatt maradt emlékezetes (a Wetterzentrale archívumában is látszik, hogy jan. 13. után milyen gyors volt a visszamelegedés).
#1137
Floo: vedd számításba az ÉK-en rendre sokáig bentragadó hidegpárnákat ("ÉK-effektus"), ezekkel szinte biztos, hogy átlagban az ÉK-i minimumok jönnének ki hidegebbnek... A tankönyvek egyébként szépen megírják azt is, hogy a hegyvidékektõl eltekintve mindig is a DNY-i országrész volt a leghavasabb, épp a mediterrán ciklonoknak köszönhetõen. Adatokkal (1930-1966 között): Link
#1136
Most komolyan!
Múlt év január 26-a óta gyakorlatilag egyfolytában mediterrán ciklonok alakitják az idöjárást...
Megszámolnám mennyi volt eddig,de lehet 100 körül megunnám...
Össze kéne hasonlitani ÉK és DNY elmult pár év téli hõmérsékleti minimumait,és ugye a tankönyv szerint ÉK-nek hidegebbnek kéne lennie,hát szerintem simán verjük Nyiregyet vagy Debrecent Miskolcot...
De nem is ez,simán csak aki azt mondja ennyi mediterrán ciklon nem változás a klimában,az vagy vak,vagy nem lát,vagy nem hall,vagy süket....
#1135
Floo: egy frászkarikát volt a 1986-87-es tél vulkán miatt hideg..

emlékszem, hogy szilveszterkor még +7 fokban álltunk éjszaka egy buszmegállóban a mostanihoz hasonló szakadó esõben és a Europe: Final Countdown c. száma volt a buliban a nagy sláger... nevet

annyi történt, hogy leesett a NAO-index:
vagyis szerencsésen alakult a helyzet. egy hatalmas AC épült fel a Skadináv félsziget felett, ami Európa belsejébe terelte a szibériai hideget és blokkolta (+ délebbi pályára terelte) az atlanti enyhe, nedves légtömegeket. Machesterben a Tmax -5 fok, Pesten -17 fok volt 1987. jan. 12-én. Osloban 1040 hPa volt a nyomás, stb.

tipikus negatív NAO helyzet volt:
Link

Link
#1134
Nem konkrét éghajlatváltozás, de elég szorosan kapcsolódik.
Link
#1133
Link
#1132
TomMan: Olvasd a mostani írásom a visszatekintõben, hogy ÉK mire képes.
#1131
Mondjuk, amit a nyugati megyék kaptak, az már tényleg túlzás. :-)
#1130
B.TomMan: bocs hogy beleszólok, de azért a Dunántúlon sincs mindig Kánaán. Meglepõ, hogy egy ilyen kicsi országban mekkora különbségek vannak egyes részek között. Jónéhány tél úgy ment el, hogy "kiadós havazás várható, Dél-Nyugaton esõ valószínû". De ezt szerintem mások is alá tudják támasztani. Most éppen Kelet-Délkelet járt rosszabbul, de fordul még a kocka.
#1129
Snowhunter: Hát errõl van szó.. Ezért is mondom hogy 2002/2003-as igazi kemény tél óta nem voltak K-en olyan nagy havak, amiket a Dunántúl évrõl évre megkap.
#1128
Azért 2002/2003 tele nem volt oly rég TomMan, he-he !
A Dél-Dunántúl nem csak mostanában ,általában is a med.ciklonok által havazással legjobban preferált része hazánknak.
#1127
Renben van Snowhunter, igazad van. Csak elég nehéz elviselnem, hogy ez már a harmadik tél zsinórban, amikor a Dunántúl kapja a legtöbb havat (Vas, Zala megye az örök favoritja a téli mediciklonoknak mostanában). 1992-95-re meg nem nagyon emlékszem mert akkoriban még "felcserepedõ" gyerek voltam (hogy Medgyessyt idézzem). nevet
#1126
Segítség, hisztériavezérlés!
#1125
További adalék a "médiamaszlaghoz": "Svájcban soha nem tapasztalt, -30,-35 fokos hideget mértek", "...Firenzében az elmúlt néhány napban több hó esett, mint az elmúlt 20 évben összesen..." ...
#1124
A romániai 28°C pedig a szokásos médiamaszlag.
Azon a részen 18-20°C volt a maximum, ez pedig nem igazán rekord.
#1123
TomMan:
Az elsõ mondatoddal nem vitatkozok.
A második azonban sántít, hisz tudomásul kell venni, hogy a Kárpát-medence téli idõszaki csapadékának meghatározó tényezõi, a mediterrán ciklonok igen változatos pályán mozoghatnak, a statisztikusan leghidegebb ÉK-i országrész ekkor nem sokat jelent.
A ciklonpálya határoz meg midnent, hosszú idõtávban kiviláglik, hogy a kora téli med.ciklonok egy része az ország területének nagyobb részét esõvel rakják meg.
Nemrég írtam, hogy 1992-95 telein voltak legutóbb szembetûnõen hasonló ez a lényeg) sorozatos ciklonpályák, mint eddig a Télen, elõtte is volt bõven példa rá.
Ne általánosítsunk ennyibõl.
#1122
2005 az elmúlt 150 év legmelegebbje lesz - mondta a híradó. Ha jól tudom így akkor az utóbbi 150 év 10 legmelegebb éve közül 9 (!) az 1995-2005 közötti periódusra esik. Nem az adatok megbízhatósága itt a lényeg, hanem az általános tendencia: Kegyetlenül melegszik a légkör, változik az éghajlat!
Amiket idén mûvelt az idõjárás a trópusokon (lásd: hurrikánok) ahhoz képest teljesen normális ami itt van: tél derekán szakad az esõ Magyarország leghidegebb klímájú területein, Romániában +1x fokokat mérnek, árvízveszély, stbstb..
#1121
Érdekes jelenség ez a mediterrán trópusi cikon. A hurrikánok és tájfunok fórumba írtam a Vince után, hogy ennyi erõvel a Földközi tengeren is kialakulhat(ilyesmire gondoltam, mint ez a 95-ös eset). Akkor még nem tudtam arról, hogy már tényleg meg is figyeltek hasonlót többször is:
Link -> utolsó kérdés
#1120
Bocs, a link helyesen:
Link
#1119
Nemcsak a klíma változik:
Link
#1118
Még csak annyi: szerintem korrekt és kifejezetten objektív a cikk, "hisztériavezérlés" nélkül.
#1117
Biztos többen láttátok már, azért belinkelem
Link
#1116
Link

itt lehet regisztrálni
#1115
Link
#1114
Link
Ha nem jön be akkor szóljatok, illetve regisztráljatok hozzá passwordot
#1113
LeviG, Snowhunter:

rákerestem a kérdéses napra, mert nagyon érdekes a fénykép. egy a Skiron model elõrejelzési technikájával foglalkozó oldalon konkétan említik az eseményt:

"The case of the subsynoptic vortex over the Mediterranean
A mesoscale sub-synoptic vortex with characteristics of a tropical storm has developed over the area between Italy and Greece, during the period from 14 to 18 January 1995. Satellite imagery revealed that this vortex was associated with spirally distributed bands and a clearly defined "eye". Ship reports and SSM/I retrieved winds showed the existence of strong surface winds around the vortex. Such type of phenomena are rather rare in the Mediterranean region. This vortex formed behind a pre-existing low-center which progressed from the maritime area west of Greece towards the east, while the vortex independently moved southwards during the next three days."

Link

a szöveghez nyomástérkép is kapcsolódik. eszerint 995 hPa volt a centrumban a nyomás. ez alacsonyabb ugyan, mint WetterZentrale Kartenarchive-jában szereplõ 1005 hPa, de még mindig túl magas egy trópusi ciklon középponti nyomásához képest.

mindenesetre nagyon érdekes jelenség volt, mert ez bizony tényleg egy trópusi ciklon "akart lenni".
#1112
Értem, mindenesetre az akkori analízisek egy 1005hPa-os nem túl acélos med.ciklont adtak arra a térségre.
Nyugi, maradjon csak ítt.
#1111
Snowhunter, nem mesterséges kép, direkt azért linkeltem a met-office honlapjáról. Nem tudtam, hogy volt ilyen, véletlenül olvastam egy pdf-ben róla.
Bõvebb infót, és képeket itt írnak:
Link
Mediterranean "Tropical Storms" cím alatt. Még a pályája is megvan. nevet
Talán másik fórumba kellett volna ezt írnom, ha gondolod, tedd át.

Utolsó észlelés

2024-04-19 20:43:30

Csesznek

7.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119967

Hírek, események

Jelentős lehűlés érkezik!

Időjárás-változás | 2024-04-12 18:51

pic
A hosszan tartó nyárias idő miatt szinte már el is felejtettük, hogy még csak tavasz van, de most garantáltan emlékeztet rá minket az időjárás! Nézzük a részleteket.