2024. május 03., péntek

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#1802
Ha a levelek le is hullanak 2-3 fokban (mint az alattam lévõ fórumozó irja de, legalább nem fagy el). A panel erkélyén meg -2-3 fok biztosan nem lesz. Köszönöm a válaszokat mindkettõtöknek. vidám
#1801
Nálunk 2-3 foktól is már lehullottak a levelei és 1 évi kényszerpihenõt tartott... Most már helyreállt szerencsére, szépen fejlõdnek a citromok rajta.
#1800
-2-3 fokot.
Annyi azért nem lesz, nyugodtan kint hagyhatod.
#1799
Meg tudná mondani valaki, hogy mekkora hideget bír ki a citromfa? Van egy 24 éves 1 m magas magról kelt fám, és meglehetõsen féltem a hidegtõl.
#1798
Hát -3 fok az pont elég, ha egész éjszaka tart.
Lehet már kérdeztem, de milyen mérõvel és hol mérted a -3-at?
#1797
Õ az a kajszi:
Link
Link
Link
Link
#1796
Már nálunk is erõsen repedezett volt a talaj, de ebben a korábbi sok esõ is ludas volt.
#1795
Csak kb. -3 lehetett, de akkor majdnem egész éjszaka fagyott. Kis fa, tavaly termett elõször, korábbi években még virág se nagyon fejlõdött rajta. De lehet, hogy utána a monília is "besegített". a gyanús hajtásoka lemetszettem róla. Azóta megint szép a fa, de valószínûleg fog még támadni.
Néhány ázott-hervadt virág környékén ragacsos nedv mire utal? (szerencsére a többség már lehullott).
Egyébként éppen ma hónaljrügyeket vettem észre néhány hajtáson.
#1794
Pár napja még ilyen csont száraz volt a talaj Link a tegnapi zivatarnak köszönhetõen mostanra szépen be van ázva Link Link Link 31mm esett. kacsint
#1793
Ejha, már itt-ott áll a víz mezsgyéken, ez már tetszik.
Ne feledjük, májusi esõ aranyat ér!
#1792
Ok, már értem,figyelek én is hátha tapasztalok valami hasonlót. kacsint
#1791
Nekem is furcsa volt, azt hittem kapott vegyszert a krumpli (apám régi fegyvere volt a rezes szórás az ötleveles állapotban és ezt vegyítette valami bogárirtóval anyám) munkahelyi tartózkodásaim egyike alatt.
Ám anyám mondta, hogy õ bizony nem és bizony csodálkoztam, he-he!
Egyébként ennek is akörüli borsos ára volt.

Arra akartam utalni, hogy a most elpusztult, elsõ generációs bogártömeg jó része ráfanyalodott végzetére.
#1790
Na ilyet se hallottam még!
A mienkben már szépen lepetéztek,egyébként saját megfigyelés szerint a beteges ,kisebb cingár bokrokra mennek jobban.
Fémzároltnak bizony megvan az ára, novemberben 250ft/kg volt. kacsint
Ja,az utolsó mondatodat nem értem,hogy mi hogy pusztult el laza
#1789
Sajna a kora esti, ígéretes néhány mm-es kezdés után módszeresen elkerült minden góc (vagy közvetlen elõttem meghalt, néhány hete már figyelemreméltóan gyakorivá váló szokás szerint).
Lényeg, hogy semmi károkozó jelleg nem volt.
Várom a reggeli mérést (no meg az esetleges éjszakai mûsort), mennyire odázódik el a locsolás.

- - - - -
Képzeld el, elõször ültettünk két sorba méregdrága, fémzárolt krumplit, a földbõl elõbújó csíkos undormányok a krumplira mászásuk után mind egy szálig haldokolva fetrengtek, csak kellet taposnom õket (néhány tucatot).
Egyrészt kellemes látvány volt, másrészt remélem a primer generáció nagy része rájuk volt kíváncsi és elpusztult.
#1788
Szerencsére idõben érkezett az esõ,ma este már locsoltunk volna. kacsint
#1787
Szépen elért a csapadékrendszer, a kertre kiszórt mûtrágyázást jól idõzítettem, örvendek.
#1786
Hány fok volt a leghidegebb, amitõl most tavasszal lefagytak a kajszik?
#1785
Nagy fagykár nálunk sem lett, mert egyetlen kajszink van. Arról viszont a virágok nagy része lefagyott. Ugyan csak enyhe fagy volt két éjszaka, de a komolyabbik fagy szinte egész éjszaka tartott. Egy virág volt nagyon bíztató, azt meg véletlenül én szakítottam le róla. Volt néhány gyanús ágvég, éppen azokat metszettem le.
Egyébként mi már vagy egy hete locsolunk. Igaz, korábban ebben az is benne volt, hogy alig bújt még ki a vetemény és nem lehetett kapálni.
Remélem, idén már nem is lesz fagykár. Ha jól emlékszem, 3 éve volt itt kutya nagy fagykár: Gyümölcsfáink és a diófánk mind lefagytak, lenn a völgyben a mogyoró úgyszintén, akárcsak a fiatal bükkök. Azon az õszön a tölgyeken "hemzsegtek" a mókusok. (egy évre rá meg tán rekord mogyorótermés volt).
#1784
Nagyon fajin a krumplid, kicsit már elõrébb jár mint a mienk. kacsint
Én komolyabb jégesõre utoljára 2007 Május 15.-rõl emlékszek.Link Link zivatar
#1783
A kajszit azóta én is ritkítottam. A hármasokból a középsõket, meg a kisebbeket, satnyábbakat lelökdöstem.
#1782
Nálunk az elsõ jégesõ Illés napjához köthetõ, a népi mondás szerint akkor szokott lenni jégesõ, július 20-án, háááát, nemtudom, de az idén már túl vagyunk a környéken 1-2 jégesõn.
Nálunk elég gyakori a jég, bár ezzel együtt is vannak hírhedten jeges és kevésbé vagy egyáltalán nem jeges falvak, részek.
Kár, hogy bár sokat hallunk a szélsõségek növekedésrõl, de egy adatsort sem láttam még, hogy több lett-e a jégesõ, mint régebben?!
A mi kajszijainkon is van egy rakat, sõt, le is kellett szedni belõlük, mert ha mind kitermelte volna (és képes rá), leszakadt volna a fa.
Sajna a káki -18-19 alatt már nem szeret lenni, ezért a sík területeken és a völgyekben csak azzal együtt lehet ültetni, hogy 3-4-5 évente elfagy.
#1781
Szép nagy terület, és szépen rendben van tartva!
Én is bekapáltam a múlt héten a burgonyát: Link

Floo: ilyen a kertész-mezõgazdász élete nevet Mindig van miért aggódni. Remélem megússzátok idén Ti is komoly jég nélkül. Nálunk talán 2004-ben volt utoljára kicsit komolyabb kárt okozó jég, azóta nem. (lekopogom) Elõtte meg vagy 20 éve talán. Szerencsére itt nem jellemzõ. Õk sem örülnének a jégnek, ha már a tavaszi fagyokat megúszták, és a monílián is át lettek segítve: Link
A káki tövén (az oltás fölött vagy 15cm-el) találtam 1db zölden duzzadó rügyet, így még idén marad, bár túl sok értelme nincs, mert már 2. éve, hogy csak suhángot fog nevelni. Õ takarva nem volt, csak felkupacolva és hótakarótól védve.
#1780
Az idén sem, és a múlt tavasszal sem volt tavaszi fagykár, ha jól emlékszem. Mostantól a nyári jégverést kell megúszni!
#1779
Pont ez a baj hogy egyáltalán nem bújik valahol 5m-en nincs semmi,ami meg ki is kelt annak vékony cingár szára van. nevet

Márkó,ma kezdtük el az öntözõ berendezést összeállítani ha minden jól megy szerda felé már indulhat a vízágyú. kacsint laza
#1778
Látom, nálatok is már csak emlékben él az áprilisi nagy csapadék, a földön már nem látszik. Az esõvíz nálunk már fogyóban van.
#1777
Szép sorok, igazi "termelõ" kertész képek. nevet
A Luca-fajta burgonya esetleg meg-szikkadt lehetett a tárolóban, majd ahogy látom eltelik 1-2 hét, és utoléri majd a késõn kelõ gumó a többit. nevet
Szép langyos esõt nektek!
#1776
Képek a határból: kacsint
Hagyma: Link Link
Borsó: Link
Eper: Link
Zöldség,répa: Link Link
Burgonya: Link Link Link Link Link Link
Sajnos nagyon foghíjasan kell ez a fajta (Luca),pedig fémzároltba adták Link
#1775
A piros rhodi gyönyörû virágokat hoz, Link a fehérnek viszont valami baja van, a bimbókból nem nagyon akarnak virágok fejlõdni.
#1774
Köszi, egyet mindenképp megpróbálok szerezni. kacsint
#1773
Barkácsáruházakban például.
Íme itt is: Link
Ez 4-5bar felett nem ajánlott.

Van ennek egy ikre, kicsit nagyobb: Link
#1772
Na ilyet se láttam még,hol sikerült beszerezni?,kíváncsi lennék hogy nagy nyomáson 130-as csövön hogy muzsikálna. kacsint zivatar
#1771
Abszolút, totálisan, pepitában ugyanilyenünk van nekünk is, már 3 éve hibátlanül mûködik nevet nevet
#1770
Szerencsére itt nincs ezzel nincs gond.

Íme amit vettem: Link

Spinkler rendszerû, 0,8-4bar között használható.
A feje körbeforog, ám állítható ennek szöge 15°-360°-os szög között, azaz kis szelettõl a teljes körfordulatig locsol.
A fej négy locsolási jelleget tartalmaz, a kis sugarú függönyszerû apró vízpermettõl a nagy távolságra lövõ hagyományos jellegû záróvízig.
Ez utóbbi (földbe szúrt állapottal!) tud nagy területet lefedni, 2-4bar esetén 17-22m-es átmérõvel, ez ugye 230-380m2 (körfordulat esetén).
Nekem épphogy összejön a 0,8bar, így 10m-es átmérõ alatt maradok, ám nekem a kis méretek miatt épp ez a jó.

Végre a fej nem áll a dágvány közepén, egy szál papucsban tudom ide-oda tenni.
#1769
Oké! Eggyel több érv, hogy elgyere 22-én! Közben elkezdtem csíráztatni õket. vidám
#1768
Hát már nálunk el kellene a locsolás csak sajnos a tolvajok miatt eddig nem mertük összeállítani öntözõ berendezést.
Nálunk hagyományos szórófejek mennek Link Link van rézbõl készült locsoló is 1ágú 2ágú de azokat nem használjuk mert nagy nyomás esetén csak egy helyben csapkodnak hiába állítunk a rugón. vidám kacsint
Kíváncsi vagyok milyen fajtát vettél.
#1767
A szezon elsõ szivattyúval és forgófejjel történõ locsolása esett ma meg, mivel hiába van a talaj egész szelvénye jól átázva, a másfél hetes szeles, száraz idõben a felsõ 10-15cm kiszáradt.
Ma a borsó kevesebb és a zöldség több vizet kapott.
Mondjuk ritka, hogy csak április végén kellett a szivattyút, a tömlõket, azaz a locsolóeszközöket kitelepíteni (az elmúlt két tavaszon már április elején stabilan locsolni kellett).

Új forgófejet használok, drága volt (4500Ft), ám több funkciója van (15-360° a belocsolható szög, plusz négy változatban tud locsolni), kipróbálva pozitívak a tapasztalataim (végre csak azt locsolom, amit kell).
Képet is teszek majd fel róla.
#1766
Hmmmm... nyelvnyujtas
Engem mint bonsaiost érdekel. laza Tavaly kezdtem el pont a lilaakáccal bonsai szempontból foglalkozni.
#1765
Keverési szabály; elõször a vizet lágyítsuk meg kicsit.Ha van szabadtéri cementkád, akkor elõzõ nap töltsük fel, és hagyjuk a napon.(ha nincs vízlágyító)
Másodjára a por alakú szereket oldjuk fel "kevés"- 2-3 liter - vízben.pár perces pihentetés után vegyítsük a nagy vízzel.Utána jöhet bele a folyékony észter-rovarölõ, vagy tápsós granulátum.
Ha csak 10 literes adagokban gondolkodunk, akkor elõtte 5 liter tiszta vizet tegyünk alapba a gépbe, utána ráönteni a vegyszert.
laza nevet
#1764
Inkább ne vegyítsd mással.Ami folyékony, és tömény vegyszer, azt feloldás után esetleg granulátumos tápsóval lehet keverni.
A Dithane, és a másik szer szerintem por alakú, "WP" kiterjesztésû, ami nehezen aszimilál a folyadékkal, a Dithane alapból üllepedõs anyag, a viz keménysége is befolyásolja a keveréket. Vízlágyítok bele cseppentése a 10 literes keveréseknél alkalmazható.Na ez nem calgon, hanem spec. vegyszer kiegészítõ, a vízlágyítók -viszkozitást növelõk- még a csepp-porlasztásnál is szóba jöhetnek, a levél felület csúrgás mentes, de nem pont szerü átfedése miatt. nevet
#1763
A Bi 58-at lehet kombinálni Bravoval és Dithane-al? Ma le kellene szórni, csak azt nem értem a Bi 58 leírásában miért van leírva pár permetszer hogy azzal kombinálható.. Az viszont nincs leírva hogy a többivel nem lehet, azt sejtem hogy ez marketing fogás hogy azokat a szereket vegyék meg hozzá amelyeket felsoroltak.
#1762
Köszönöm szépen!!!!!!

Közvetlen napfény kb. 2 órán keresztül éri, de lehet, hogy még annyi sincs. Eléggé körbe vagyok építve.

---------

A többieknek is köszönöm a válaszokat!
#1761
Csodálatos egy hely, az biztos.
A növények, a források, a levegõ..........bámulatosan szép tud lenni.
nevet
Én már voltam néhányszor.
#1760
Igen!
#1759
Nem hinném, hogy probléma lesz vele, esetleg a tûzõ nap ellen lehet szükség árnyékolásra, ha késõ délelõtt még kap direkt napfényt a növény. Ebben az esetben május-július folyamán majd mutatkoznak a perzselt foltok mint tünetek, ekkor kell odafigyelni és cselekedni. A keleti fekvésnél már csak egy északi lenne jobb, mert a szórt fényt szereti igazán.

Ha tartósan száraz az idõ, nemcsak locsolni illik gyakran, de ha van rá mód, a levegõt is párásítani kell. Ha úgy száradnak el vagy ráncosodnak meg levelek, hogy közben egyszer sem száradt ki a talaja, ez lesz a probléma, a legszárazabb (valószínûleg a késõ délelõtti még napos) órákban egy-kétszeri permetezés jót fog tenni. Erre elég egy kis kézi permetezõ, de lehet folyamatosan is párologtatni egy nagyobb edénybõl - ez viszont már erkélyen nem a legpraktikusabb megoldás.

A napégésen és a kiszárításon kívül egyféleképpen lehet még elpusztítani a Rhododendront/Azaleat, mégpedig a huzamos ideig csapvízzel való öntözéssel. Ez legtöbbször kemény, azaz Ca/Mg sókban gazdag, lúgosít, amit viszont rosszul bír a legtöbb faj és fajta. Esõvízzel vagy más eredetû lágy vízzel tanácsos öntözni, ellenkezõ esetben elõször a talajon-cserép szélén látszik majd a mészkiválás, késõbb a levelek sárgulása lesz a tünet. Átültetéskor is dukál a savanyú kémhatású talaj természetesen.

A méretével sem lesz gond, cserépben tartva nem lesz belõle óriás. Télen nem a fagy ereje a kritikus egyébként, hanem a fiziológiai szárazság, azaz amikor az átfagyott talajból napos, száraz idõben nem tudja felvenni a vizet. Keleti fekvésben ez megint csak a késõ délelõtti órákban jelenthet problémát, illetve ugyancsak árnyékolással-takarással lehet védekezni ellene.
Virágzáskor egy dologra kell mindezen kívül figyelni: az elnyílt virágokat mihamarabb ki kell törni, így nem csúnyul meg a bokor és a következõ évben is bõven virágzik.
#1758
A füge jól takarva -40 fokot is kibír, meg minden kibír takarva sokat, hiszen a takarás lényege pont ez!
Csak arra kell figyelni, hogy ne csak becsavarjuk újsággal vagy ruhával, mert úgy áthûl, a talaj hõjét kell a növény alá fogni, így nem fagy el.
Én is ültettem most egy kis fügecsemetét az udvarba, és ha a következõ telek is ilyenek lesznek, akkor takarnom kell. Most -17 fok volt, ez kinyiffantotta volna a fügét. De jól betakarom majd akkor, amikor olyan éjszaka várható, hogy elfagyhat, és kész.

Szerintem is egész jó, remélem sok kivitulajdonosnak segítünk ezzel.
#1757
A fagyott bokrok is elszórtan vannak, nem foltokban. Feltételezem, hogy a fenológiai állapottól függött, hogy melyek károsodtak. (úgy vettem észre, hogy sietõsebbek) A fügém takart része beindult, úgy tûnik takarva bír annyit, mint a Cabernet franc szõlõ takaratlanul. nevet
Most találtam, egész jó nevet : Link

Gábrusz: nevet a mogyorókkal nincs ilyen probléma? nevet
#1756
No, szuper, akkor jól tetted, hogy nem vágtad ki.
Elkezdett rügyezni?
#1755
A fügérõl jut eszembe: a tetszhalott fügém életjeleket mutat. nevet
jó hír: magról sikerült fehér változatú lilaakácot hajtatni vidám
ha kell mag valakinek, küldök!
#1754
No, az érdekes!
Az ember azt hinné, ha fagy, akkor nem csak minden 30. bokor fagy el, hanem sok, ha meg nem fagy el, akkor majdnem mind ép.
#1753
Szerintem nem igazás alkalmas erkélyen való nevelésre. Egyrészt mérete miatt nem férne el néhány év után. Másrészt a hûvösebb páradúsabb levegõt kedveli, ami egy erkélyre nem igazán mondható el.

Utolsó észlelés

2024-05-03 00:28:52

Ercsi

14.9 °C

00000

RH: 77 | P: 1007.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120768

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.