2024. május 03., péntek

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#1762
Köszönöm szépen!!!!!!

Közvetlen napfény kb. 2 órán keresztül éri, de lehet, hogy még annyi sincs. Eléggé körbe vagyok építve.

---------

A többieknek is köszönöm a válaszokat!
#1761
Csodálatos egy hely, az biztos.
A növények, a források, a levegõ..........bámulatosan szép tud lenni.
nevet
Én már voltam néhányszor.
#1759
Nem hinném, hogy probléma lesz vele, esetleg a tûzõ nap ellen lehet szükség árnyékolásra, ha késõ délelõtt még kap direkt napfényt a növény. Ebben az esetben május-július folyamán majd mutatkoznak a perzselt foltok mint tünetek, ekkor kell odafigyelni és cselekedni. A keleti fekvésnél már csak egy északi lenne jobb, mert a szórt fényt szereti igazán.

Ha tartósan száraz az idõ, nemcsak locsolni illik gyakran, de ha van rá mód, a levegõt is párásítani kell. Ha úgy száradnak el vagy ráncosodnak meg levelek, hogy közben egyszer sem száradt ki a talaja, ez lesz a probléma, a legszárazabb (valószínûleg a késõ délelõtti még napos) órákban egy-kétszeri permetezés jót fog tenni. Erre elég egy kis kézi permetezõ, de lehet folyamatosan is párologtatni egy nagyobb edénybõl - ez viszont már erkélyen nem a legpraktikusabb megoldás.

A napégésen és a kiszárításon kívül egyféleképpen lehet még elpusztítani a Rhododendront/Azaleat, mégpedig a huzamos ideig csapvízzel való öntözéssel. Ez legtöbbször kemény, azaz Ca/Mg sókban gazdag, lúgosít, amit viszont rosszul bír a legtöbb faj és fajta. Esõvízzel vagy más eredetû lágy vízzel tanácsos öntözni, ellenkezõ esetben elõször a talajon-cserép szélén látszik majd a mészkiválás, késõbb a levelek sárgulása lesz a tünet. Átültetéskor is dukál a savanyú kémhatású talaj természetesen.

A méretével sem lesz gond, cserépben tartva nem lesz belõle óriás. Télen nem a fagy ereje a kritikus egyébként, hanem a fiziológiai szárazság, azaz amikor az átfagyott talajból napos, száraz idõben nem tudja felvenni a vizet. Keleti fekvésben ez megint csak a késõ délelõtti órákban jelenthet problémát, illetve ugyancsak árnyékolással-takarással lehet védekezni ellene.
Virágzáskor egy dologra kell mindezen kívül figyelni: az elnyílt virágokat mihamarabb ki kell törni, így nem csúnyul meg a bokor és a következõ évben is bõven virágzik.
#1753
Szerintem nem igazás alkalmas erkélyen való nevelésre. Egyrészt mérete miatt nem férne el néhány év után. Másrészt a hûvösebb páradúsabb levegõt kedveli, ami egy erkélyre nem igazán mondható el.
#1749
Egy David Attenborough természetfilmben láttam, hogy Nagy-Britanniában egész domboldalakat terítettek be a rhododendronok. Égetéssel próbálták megsemmísíteni, de hiába, ha egy apró hajtás, gyökérrész bennemaradt a talajba az kihajtott. Ráadásul olyan anyagokat is termel, melynek hatására 5-10 évig semmilyen növény nem tud megélni, kihajtani. Szóval vannak alattomos fajtái ennek a nem õshonos növénynek is.
Talán a "növények magánélete" c. részben volt.
#1748
Nos, én fõként arra lettem volna kíváncsi, hogy cserépben, erkélyen nevelve mennyire életképes?

Az alapfeltételek nálam jónak mondhatók: csak délelõtt süt ide a nap, belváros, tehát télen sincsenek erõs fagyok. Locsolni viszonylag gyakran kell, de az nem gond. Nemrég kaptam két példányt és egyelõre jól érzik magukat, rengeteg bimbó van mindkettõn, az egyik már nyílik is. nevet
#1740
Innen kaptam az ötletet, és jópár éve csináltam egy kísérletet az egyik Monsteránkkal. Nagyra megnõtt, és levágtam a szárából egy darabot. A növény egy támkaróhoz volt kötve, a léggyökerei voltak csak földben. Évekig növekedett, élt így, gond nélkül. Aztán ledugtam a földbe a szárat. Kicsit megsínylette, mert a léggyökerek kissé megsérültek, aztán újak nõttek, és azóta is nõ szépen a növény.

Ez egy gyönyörû példány Link
Markó: szívesen!
#1739
Köszönöm szépen a kiegészítést. nevet
#1738
Így van, hemiepifiton, kúszónövény, olvastam régebben, hogy hazájában, az esõerdõkben felkúszik a fára, és ha elért egy bizonyos méretet-magasságot, elhal a szára, és onnantól kezdve csak a léggyökereibõl táplálkozik, amelyek a növés során idõvel behálózzák annak a fának a törzsét, amelyre felfutott. Meg is fojthatja a fát. Nekünk van pár darab. De! Megkülönböztetnek filodendron-féléket, és a Monstera deliciosa-t, a képen is egy Monstera van. Könnyezõpálmának is hívják, pontatlan elnevezés a filodendron.
Nagyon érdekes növénycsoport.
#1736
A filodendron az ez: Link "retro" szobanövény, régen gyakran ékesítette a szobákat, manapság már nem nagyon látom. Trópusi, talán félig fán lakó, futónövény.
#1731
Márkó!; akkor az a hosszú levelû, mint a banán, vaskos,sötétzöld növény lehet? (beesett Anyám régi mondása: jajajj a Fikuszomnak!)
A Filodentron az más lehet... laza
Szakik? kacsint
#1727
A borsodnádasdi észlelõ ezt írta reggel, nem túl biztató: "Dér van a virágzó fák alatt!" zavarban


---------------------------------------------

Más: rhododendron témában otthon van valaki?

Utolsó észlelés

2024-05-03 09:43:01

Vép

13.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120768

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.