2024. május 04., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#2603
Soha életemben nem ettem felvágottat... Amíg hagymából nem készül sonka, addig kihagyom. :-)
#2602
Egy cimborámnak minikivije volt Porván, ami rendesen termett is. De az spéci fajta volt.
Szerintem könnyebb megoldani a fügekérdést, ha szerzel egy balatoni barátnõt. :-)))) Veszprémben még be-beérik, ha nem fagy el télen, de itt se jellemzõ, hogy megbízhatóan teremne. A balatoni dombok már esélyesebbek, a mi paloznaki bokrunk idén extra sokat termett, az utolját pár napja hozta haza muter. A macska is imádja: Link
#2601
Sziasztok!

Nem rég szerencsém volt 3 darab nyers, illatos,ízletes fügéhez. Rendkívül ízlett. Egyik munkatársam kínált meg vele. Van pár fügebokra Badacsonyban.
Arra lennék kíváncsi,hogy a Bakony mikroklímája (már ha ténylegesen van ilyen) miként befolyásolja a fügetermesztést, illetve vannak-e lehetõségek az itteni, Balaton-környékinél kissé hûvösebb,hidegebb viszonyok között az eredményes fügetermesztéshez?
Talán másokat is érdekel .. Floo!! Világosíts fel minket! vidám
#2600
Kivéve a gépsonkát, mert az gépbõl van laza
#2599
Hm, tudod, 21 éve nem eszem állatokat. :-) Másból meg ritkán készül sonka. :-))))
#2598
Igazad lehet!
Azért is írtam, hogy meglepõ, de egyébként amikor megkóstoltam, teljesen Cardinál-íze volt, esküdni mertem volna rá, bár furcsállottam.
Köszönöm a kijavítást!
#2597
üdv, sztem az a szõlõ nem lehet Cardinal - mert az augusztusban érik, és jobban gömbölyûbb lilásabb a bogyója; ezt én Hamburgi muskotálynak nézem és érési idõben is stimmelne.
#2596
A füge sonkával is állítólag isteni!
Bussay dokinál voltak pár napja ismerõsök, és amikor a vacsira került a sor, borász barátunk elõadta, hogy most a sonkához nem uborka, paprika vagy káposzta lesz hanem füge, elég fancsali képeket vágtak a vendégek.
Aztán amikor megkóstolták, teljesen készek voltak tõle, azóta is ott fekszenek elájulva az asztal alatt....és nem a Bussay borától laza laza
Szóval nagyon jól megy hozzá.
#2595
Finom mindegyik amúgy :-)
#2594
Köszönöm!

Bundássültalma laza
#2593
Szuper!!! Gratula!

(az nem sült, hanem bundás alma, a sült alma egy darab egész gyümölcs, amit a kályha tetején, vagy dióval töltve tepsiben megpirítanak: Link )
#2592
Ma a sajtó képviselõje látogatott meg bennünket egy agrárszaklaptól, a munkásságunkról készül egy cikk!
Szüret nálam Link Link Link
Útközben egy szép káki Link Link és egy jó nagy banánfa Link
Kákiültetvény Fityeházon Link Link , a gyümölcs Link Link
A fotós masinája és a fotók tárgya Link
Fügekivi Csörnyeföldön Link
Kivi, füge és szõlõ Link Link
Bussay doktor kutyája, kicsit szomorú volt, hogy lassan vége a szõlõszezonnak Link , de meghajolt a mai szüret elõtt Link , ugyanis a mai szüretkor a Furmint és a Hárslevelû 20 cukorfokos lett, ami az idei szezonban kisebbfajta csoda.
Kákiültetvényt látogattunk Lentiszombathelyen Link Link
Fotós munkában Link
Finom sültalmát is kaptunk Link
Másik kisebb kákiültetvény alulról Link és felülrõl Link Link
Ezt látják a kákiszemek Link
Õszi színek Link Link
#2591
Barack, szõlõ, alma, bármi, ami kezd kicsit erjedni, nagyon jó kaja nekik. Persze virág nektárját is eszik. Idén az a ritka év van, hogy jelentõsebb számú szaporulat volt és tudnak menni délre annyian, hogy õsszel még sok látható belõlük. Ritka az ilyen év!
#2590
Én is elég sok atalantalepkét láttam most õsszel a faluban, de azok nem fügén csimpaszkodtak. Gondolom, más gyümölcsöket is szeretnek lemeózni.
#2589
Gondoltam, az atalanták szeretnek édes, lédús gyümölcsökön szívogatni. :-)

Amúgy muterék leszedték a maradék fügénket Paloznakon, egy rakás szem elkezdett szárán aszalódni! Ezidáig sose volt ennyi termés, hogy ne fogyott volna el azonnal, ahogy érett (kicsi és fiatal még a bokor), most volt elõször, hogy egyben kellett leszedni.

Milyen katica van a fügéden??? Tessék lefényképezni, hogy a pöttyei látszódjanak! Nekem az a gyanúm, hogy harlekin lesz, így õsszel gyümölcsöt esznek (és másznak bele a belsejébe, így pl. egy teljes szõlõtermés tönkretehetnek, ha szüretkor bekerülnek a borba...) De a képtárban van képöem róluk: Link Bár ennél is sokkal többfélék lehetnek.
#2588
Nem, az Atalantalepke szüretelte a fügét laza
Egyébként érdekes módon, a képeken van egy csomó zöld színû füge, az zölden érik be, isteni finom, és ez az egyetlen fajta, amin mindig vannak katicabogarak, a többin szinte soha, de errõl mindig el kell hessegetni õket. Nem tudom az okát, hogy miért mindig csak ezen az egy fajtának a gyümölcsein vannak?!
#2587
Atalantalepkét is szüreteltetek? :-))
#2586
Mai fügeszüret Link Link Link Link
A zsákmány Link Link Link
Szezonvég Link
Szõlõ Link Link Link Link
Az íze alapján meglepõ, de Cardinal Link
Érésben a káki Link
#2585
Meleg idõ is lenne vidám Nem kell hozzá csapadékos év, elég, ha akkor esik laza vagy még az sem kell.
#2584
Csapadékos években fordul elõ leginkább, ha meleg idõvel párosult még érdekesebb dolgok lennének.
#2583
Meg más növény is simán nyomja az utó-virágzást ilyenkor, semmi furcsa nincs benne.
#2582
Megyek ki a kertbe, kiszedem a paprikákat, céklákat, babféléket stb. csak a káposztaféléket hagyom. Hiába van napos, száraz idõ, nem igazán fejlõdnek már a növények, meg aztán csapadékos idõszak néz ki a továbbiakban...Link
#2581
2-3 hete Zalaháshágyon is láttam virágzó orgonabokrot. Tavaly szeptember 17-én Dunaújvárosban is: Link Gyakori az õszi orgonavirágzás, ha kora tavasszal szinte tövig visszavágják. vidám
#2580
Zalaegerszegi eprek, már jóideje érnek, meg még mindig Link Link Link Link Link
Ez pedig kommentálhatatlan Link
#2579
Semmit új nincs ebben , a fajtákat általában korai termõre fordulás, nagy termõképesség,és intenzív termesztésre szelektálják, legyen az szinte bármely gyümi. Ezek a fák azonban igen ritkán élnek nagy kort! Olyan vegyszerekkel permeteznek a nagy gyümölcsösökben, általában szakember felügyelete mellett, amilyen vegyszereket mi nem kapunk meg a boltban. Számos öreg gyümölcs fát ismerek, láttam már én is fõleg az általad is leírt matuzsálem gyümölcs fákat. Én keményen szelektálok, pl. kb. 40 - 50 éves veresszilvák surjángjaiból is ültettem, megjegyzem ezek az öreg fák a mai napig kitûnõ termõ fák! Jóféle "borízû", vagy más néven nyári alma csemete is került, nagyon finom fajta, és döbbenetesen ellenálló. Ja, hogy soktucat magyar almafajta volt, sokféle ízvilággal, a legváltozatosabb érés idõvel, most meg termesztenek néhány félét? Miért is? Mert erre van igény....Biztos ez? Végtelen téma , én nem tudok eltelni a többtízéves makkegézséges gyümölcsfákkal. Fogom õket fényképezni. kacsint
#2578
Hajrá, sok sikert, rengeteg fügét! Örülök, hogy a tettek mezejére léptetek! nevet nevet nevet
#2577
Olá! SOK SIKERT ÉS KIVÁLÓ TERMÉST!!!!
#2576
Erre az uram egy olyan kifejezést mondott, amit a fórum "nyomdafestéke" nem tûrne meg, de kb. annyit tesz, hogy azt a leborult szivarvégit, ez meg mi a csuda?
#2575
Az elmúlt napokban megvolt az idei szezon elsõ talajmenti fagya. Deresedés is megfigyelhetõ volt a talajon, háztetõkön foltokban. Két méteren az elmúlt három nap során Szo:+1,4°C; Vas:+2°C; Hé:+1,8°C minimumok születtek. A talajmentén, néhány növényen megfigyelhetõ a fagy okozta károsodás is; árvakelésbõl származó bab: Link Link "paprikafû" (kicsiny gombvirág) fiatal példányai: Link Link
#2574
Ajánlom figyelmetekbe Bellon Tibor: A Tisza néprajza - Ártéri gazdálkodás a tiszai Alföldön címû könyvét. A könyvben még régi magyar gyümölcsfajta-jegyzék is megtalálható!
#2573
Olaszországból tegnap olyan hírt hallottam, hogy szeptember 5-én borzalmas, a mezõhegyesihez hasonló, milliárdos károkat okozó jégverés volt Imola környékén.
Szerintem ezek a képek akkor készültek Link (a Weiter gombbal lehet megnézni mind az 5 képet)
A fákról lenyúzta a kérget, a fák kopaszon álltak, a táj téli hangulatot árasztott.
Több mint fél órán át szárazon ömlött a jég, tetõket zúzott össze, ablakokat tört be.
Azon a vidéken minden talpalatnyi helyen gyümölcsültetvény van, és tönkretett mindent, iszonyú károk vannak.
A stressz miatt a jégtõl lekopasztott növények nagy része elkezdett újrahajtani, ezek még a tél elején vegetálni fognak, így egy kisebb hideg a növényeket is elpusztíthatja.
Ilyen pusztítást abban a térségben soha senki nem látott.
#2572
Rengeteg ilyen méretû alma, kajszi és õszibarack, körte, szilva és egyéb gyümölcsfa van a környéken, mint amit Esztercica fotózott.
Sõt, rengeteg olyan magoncbarack van a szõlõhegyeken még épségben, amiket nemesítve fantasztikus fajták lehetnének.
Errefelé ugye jóideig nem jöttek be a nemes barackok, mert hogy azoknak itt nem megfelelõ az élettér, így a "köpöttbarack" terjedt el, és ahány köpés, annyi fajta lett. Van köztük nagyon gyenge, de van bõven olyan is, ami érdemes lenne további szaporításra.
Bussay doktornak van egy magonc fája, olyan finom, hogy hihetetlen!
Édes, nagy gyümölcsû, zamatos, nemesítés nélkül. Ráadásul permetezni sem kell.
Persze a permetszergyártó cégeknek az a jobb, ha minél gyengébb ellenállóképességû a gyümölcsfa. De nekünk nem.

Valóban a kertészeti egyetemek feladata lenne bizony (és akkor legalább értékelhetõ munkát is végeznének, mint amire külföldön oly sok példa van rá ; bár pl. a keszthelyi egyetemen néhány éve kísérleteznek azzal, hogy a globális felmelegedés hogyan hat egyes, nálunk termesztett vagy nem termesztett, akár mediterrán vidékekrõl származó növényekkel, de láttam írást a kísérletrõl, hát azt látva bizony lehet, hogy jobb, ha az amatõr áll neki csinálni...), de legalábbis felülrõl kellene irányítani és támogatni, de amint láthatjuk, minden csak úgy mûködik, ha önerõbõl, alulról, amatõrök elkezdik, bebizonyítják hogy mûködik, és bíznak abban, hogy a szakemberek majdcsak észreveszik.
#2571
Nem láttam még ilyen vastag almafát!

Fló, sajnos már sötét volt, amikor megette!
#2570
Korábban mi is tervbe vettük, hogy gyûjtünk régi magyar gyümölcsfajtákat. De ezidáig nem valósult (még) meg.
Erdélyben ("Ördöngõsfüzes") tudunk egy illetõrõl, aki természeti múzeum alapítása mellett gyûjt többek között régi gyümölcsfajtákat is.
#2569
Ezeket az õsi magyar gyümölcsfajtákat génbankokban kellene megõrizni, addig amíg nem lesz késõ. Szerencsére nálunk Zalában egy erdész magánkezdeményezésbõl gyûjti a régi gyümölcsfajtákat, így sok régi fajta megmenekült. Szerintem ez állami feladat volna, de minimum a kertészképzõ agrárfelsõoktatási intézet dolga lenne.
#2568
Borka!
Emlékszel Link Link
Amint az alábbiakat láttad, nem kellett 80 évet várnod, sem berágnod!
Maximum a fügékbe kell majd be(le)rágnod laza
#2567
Szép fa!
#2566
Gratula, remélem ízlett neki!
Egy képet kár, hogy nem láttunk róla!

Mai gombászás_ 6 db vargánya, 2 pöfeteg és lilapereszkék Link
A Bussay-szõlészet teraszos ültetvénye Link Link
A szõlõk még mindig érnek Link és aszúsodnak Link Link Link
#2565
A sok füge mellé egy kis hazai alma: Link Vegyszert az elmúlt ötven évben nem kapott. nevet
#2564
Tegnapelõtt, azaz október 7-én, a kisfiam ette meg az elsõ, saját termésû, édes fügénket! De jó ezt kimondani! Bocsánat, leírni. vidám
#2563
Igen, a képzelet szüleményei, ugyanis stabil elnevezése nem sok fajtának van, ezért elnevezzük a fajtákat úgy, ahogy épp eszünkbe jut!
Az olasz barna pl. azért olasz barna, mert olasz fajta és barna a gyümölcse, a jégfüge elnevezés a téli fagytûrésre utal, a pogácsafüge pogácsa alakú, a kútfeji lila Lovászi Kútfej falurészébõl származik, a sárga óriás elsõtermése hatalmas méretû, és így tovább.
#2562
260 méteren van a legmagasabb pontja a területnek, nyugatra és keletre lejt:
1. kép nyugati oldal
2. kép keleti
3. kép nyugati
4. kép keleti
5. kép keleti
6. kép keleti
#2561
Floo, ezek a füge elnevezések valódi fajták? Vagy csak a képzeleted szüleményei? kacsint

Tormafölde rettegj! Megyek enni! laza

Szõregen van 3 libanoni cédrusfa, képek hamarosan!! vidám
#2560
Milyen magasan van ez a dombtetõ? Merre(milyen irányban) néz a kép?
#2559
Köszönöm a jókívánságokat, mindent megteszünk, hogy sikerüljön, rajtunk nem fog múlni!
Néhány kép a munkálatokról Link Link Link Link Link Link
#2558
A szükséges földterületet úgy bérlitek? Egyébként sok sikert kívánok a fügeültetvényhez, remélem adtok egy nagy pofont azoknak, akik szerint a hûvös és csapadékos zalai éghajlat nem alkalmas komoly gyümölcstermesztésre. Éljen Magyarország, az új európai fügenagyhatalom!
#2557
Látom, az európai ciprus megvan még a lendvai szõlõhegyen. nevet
#2556
Nahát, ezt nem is tudtam. nevet nevet
Kempeti vidám
#2555
Részlet a Cégközlöny április 8-i számából

"20 09 070440
FÜGELIGET Korlátolt Felelõsségû Társaság
3. FÜGELIGET Kft.
5. 8866 Becsehely, Táncsics út 115. A. ép.
8. 2010. 03. 17.
9. Trópusi gyümölcs termesztése.
11. 1 000 000 azaz egymillió HUF.
13. A képviselet módja: önálló.
Tisztsége: vezetõ tisztségviselõ (ügyvezetõ).
Harcz Endre (an: Süle Erzsébet)
Adóazonosító jel: 8414393136
A jogviszony kezdete: 2010. 03. 17.
A képviselet módja: önálló.
Tisztsége: vezetõ tisztségviselõ (ügyvezetõ).
Utassy Imre (an: Utassy Mária)
Adóazonosító jel: 8360812209
A jogviszony kezdete: 2010. 03. 17.
20. 22624514012211320.
21. 22624514220.
45. Email:[email protected]
49. 20 09 070440
1(09). Harcz Endre (an: Süle Erzsébet)
A tagság kezdete: 2010. 03. 17.
Utassy Imre (an: Utassy Mária)
A tagság kezdete: 2010. 03. 17.
Utassy Luca (an: Gillányi Klára)
A tagság kezdete: 2010. 03. 17.
Kondákor József (an: Takács Anna)
A tagság kezdete: 2010. 03. 17.
Azok az okiratok, amelyeknek alapján a fenti adat(ok) bejegyzésre,
majd közzétételre kerültek, a cég cégjegyzékét vezetõ cégbíróságon
megtekinthetõk.
Bejegyezve: 2010. 03. 19.

laza kacsint
#2554
A Fügeliget Kft. , aminek én vagyok az egyik ügyvezetõ igazgatója!

Utolsó észlelés

2024-05-04 13:13:16

Szeged - Szõreg

21.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120768

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.