Légköroptika
Köszi az infót! Egy következõ naplementénél megpróbálom 5-10 másodperces idõközönként készíteni a képeket. A videó pedig nagyon tetszik, gratulálok hozzá!
Húha, micsoda fények voltak ott! Javaslom, hogy legközelebb 10 másodperces idõközzel csináld, akkor valami ilyesmi lesz! Link - de valójában ami ottvolt, az simán veri ezt a videót!
Gratula! Az tuti gyöngyházfényû felhõ!!! *-*
Én most õrtshájnt hoztam! Nagyon látványos volt a Hold! Elállítódott a számítógépem órája, úgyhogy két nappal azelõtti állapotot tükrözte a stellarium. De amikor kimentem és megláttam! Ajjaj, az volt ám a látvány! Nyomban fogtam a gépet! Kicsit elõbb kellett volna kimenni! Akkor még tutibb, és pazarabb képek lehettek volna!
De még lesz egy meglepim, mert olyan ég van hogy ihajj! Azt a képet majd a csillagászati fórumba dobom be késõ este!

A mostani képek: Link

A leírást ne nézzétek! Próbáltam faragni valamit észbõl, nulla nyelvtantudással!
Én most õrtshájnt hoztam! Nagyon látványos volt a Hold! Elállítódott a számítógépem órája, úgyhogy két nappal azelõtti állapotot tükrözte a stellarium. De amikor kimentem és megláttam! Ajjaj, az volt ám a látvány! Nyomban fogtam a gépet! Kicsit elõbb kellett volna kimenni! Akkor még tutibb, és pazarabb képek lehettek volna!
De még lesz egy meglepim, mert olyan ég van hogy ihajj! Azt a képet majd a csillagászati fórumba dobom be késõ este!
A mostani képek: Link
A leírást ne nézzétek! Próbáltam faragni valamit észbõl, nulla nyelvtantudással!
Az is már a troposzférába található.
E jelenség bizony több percig is látható volt.
Köszi a gratulációt.
Köszi a gratulációt.
Elirtam a tünemény magasságát, amely csak 20 km körüli. Szives elnézést kérek!
Szép estét! Szerintem az elsõ két linken szereplõ, csavart, szivárványszinû tünemény (a szinek a második linken beszédesebbek) gyöngyházfényû felhõ lehet mintegy 100 km magasságban. Tiszta szivbõl gratulálok a sikeres és nagyszerû felvételhez!
Készítettem egy Time-lapse videót a mai naplementérõl. Sajnos nem lett valami jó, de legközelebb megpróbálok egy jobbat készíteni.
-> Link
Képek is készültek, de azt majd holnap fogom megmutatni.
-> Link
Képek is készültek, de azt majd holnap fogom megmutatni.
Itt is vöröslik minden felhõ a teljes égbolton, akkulemerülésig fotóztam
Lehet hogy tévedek, de óvatosságból inkább megemlítem
- mintha "NLC türkiz" színeket látnék É (0°) fõirányba nézve 340°~10° íven
Lehet hogy tévedek, de óvatosságból inkább megemlítem
- mintha "NLC türkiz" színeket látnék É (0°) fõirányba nézve 340°~10° íven
Nálunk nagyon brutál volt! Hát persze, hogy pont kelet felé mentünk autóval és meg sem tudtam moccanni a géppel! Viszont abban az irányban szép antikrepu volt! Link - bocsi a kocsis felvételért, nem volt lehetõség arra, hogy megálljunk!
Úgy döntöttem szerdán, hogy megajándékozom a fizika tanáromat egy légköroptikás anyaggal, remélem jól fog sikerülni.
Megnéztem GoggleEarth-ben. Kékestetõ - Lomnici csoport 145km légvonalban. Igencsak tetszik nekem is a tükrözõdés.
Üdv..
Sajna ritkán tudok mostanában benézni ide, Gép is csak a Napfogyikor volt utoljára a kezemben.. :-(((
Nade ami itt folyik, ebben a fórumban, hogy hetek óta csak a szürkeség és ennek ellenére olyan képek jönnek, hogy lefordulok a székrõl..!
Óriási gratula mindenkinek, Dzsibzon, amit linkeltél 3 nagyítást, abból az utolsón beájultam!!! Nomeg a gyp-s kép is... hujujujjj!!!
Még a múltkori ZKÍ és melléknapos képekkel tartoznék, de értékelhetetlenek, szóval arról annyit.
Sajna ritkán tudok mostanában benézni ide, Gép is csak a Napfogyikor volt utoljára a kezemben.. :-(((
Nade ami itt folyik, ebben a fórumban, hogy hetek óta csak a szürkeség és ennek ellenére olyan képek jönnek, hogy lefordulok a székrõl..!
Óriási gratula mindenkinek, Dzsibzon, amit linkeltél 3 nagyítást, abból az utolsón beájultam!!! Nomeg a gyp-s kép is... hujujujjj!!!
Még a múltkori ZKÍ és melléknapos képekkel tartoznék, de értékelhetetlenek, szóval arról annyit.
Szuper! El nem tudod képzelni, mennyire felvillanyoznak ezek a dolgok! Élvezem nagyon, még akkor is, ha csak a szemed és a masinád szeme által láthatom. :-)
Köszi. E felé kattogtattam akkor. a távolságot én is 100-120 km-re saccolom. Az a hármas csúcs a Lomnic lesz sztem. Link
Méghogy nem jók??? MINDEN látszik rajtuk, ami kell!!!! Azért egy ilyen szép hegyi délibáb nem egy hétköznapi eset, ebbõl is látszik, hogy milyen állat jóság a hidegpárna felett lenni! El nem tudom mondani, mennyire irigy vagyok! :-)))
Érdemes lenne kiszámolni a pontos távolságot, a Tátra adott metszetének magasságával, ami kilóg a ködfelhõbõl, vissza lehetne számolni az inverzió mértékét. Azt esetleg tudod, hogy mely csúcsok vannak a képen?
Jó matekosok, hajrá!
Amúgy én már elküldtem volna Les-nek a cuccot. Tengeri délibábja van, de hegyi csak alaszkai, ahol azért könnyebb az alsó hideg - felsõ meleg légrétegeket összehozni. Ha jól saccolom, olyan 110-120 km lehet a távolság a Kékes meg a Tátra közt, az elsõ képen látszó 3csúcsú cucc ez lehet sztem: Link Persze jó lenne tudni az irányt, amerre fotóztál.
Érdemes lenne kiszámolni a pontos távolságot, a Tátra adott metszetének magasságával, ami kilóg a ködfelhõbõl, vissza lehetne számolni az inverzió mértékét. Azt esetleg tudod, hogy mely csúcsok vannak a képen?
Jó matekosok, hajrá!
Amúgy én már elküldtem volna Les-nek a cuccot. Tengeri délibábja van, de hegyi csak alaszkai, ahol azért könnyebb az alsó hideg - felsõ meleg légrétegeket összehozni. Ha jól saccolom, olyan 110-120 km lehet a távolság a Kékes meg a Tátra közt, az elsõ képen látszó 3csúcsú cucc ez lehet sztem: Link Persze jó lenne tudni az irányt, amerre fotóztál.
Bocs a késõi válaszért. Kicsit sok a meló mostanában. Nos szerintem annyira nem jó minõségû képek azért ezek, mert nagyon zoomolnom kellett és kegyetlen szél is volt hozzá. Bár állványról csináltam, mégis kapaszkodnom kellett a gépbe nehogy felborítsa a szél. (ezért a kivágva egy részt még életlenebb lenne mint eddig) De természetesen kérésed számomra parancs.
Három kép: Link Link Link
Három kép: Link Link Link
Mé akkó van naposzlop, mikó a buszon vagyok és mé nem akkó, amikó tudok fényképezni????
Alex, ez durva!
Alex, ez durva!
Hasonló... Szerencse, hogy északi és hegyjáró fórumtársaink tartják bennünk a lelket a szép képeikkel!
Köszi, de nem azért linkeltem, lesz ott még máskor is írásom, úgy fest. :-)
Köszi, de nem azért linkeltem, lesz ott még máskor is írásom, úgy fest. :-)
Úgy nézem, Dom jobb oldali melléknapot fényképezett. Nem tudom, feltûnt-e neki. Engedelmével linkelem Link
Továbbra is szeretnék nagyobb képet a délibábos részrõl. Sõt. Követelem, hogy mutasd meg. :-))
Köszi a gratulációkat.
Igen, kissé csalódtam is mert nem okozott halo jelenséget a gyp hullás. Pedig volt hogy olyan sûrûn hullott mint dec 29.-én. Link Amikor tegnap felértem, már magasabban állt a Nap mint akkor: Link A naplemente tájékára meg a csúcs is teljesen beködölt.
Noli: köszi a magyarázatot, én is ezen agyaltam ottan hogy mi lehet a gond, mert a kristályok elég sûrûn potyogtak. Fõleg kis hosszúkás tûk és ritkán lapocskák voltak. Dec 29.-érõl egyformább szabályosabb kristálykákra emlékszem. Valamint gondolom a Nap állása is számít. (A Tátránál látható délibábra azt gondoltam felhõsáv.)
Igen, kissé csalódtam is mert nem okozott halo jelenséget a gyp hullás. Pedig volt hogy olyan sûrûn hullott mint dec 29.-én. Link Amikor tegnap felértem, már magasabban állt a Nap mint akkor: Link A naplemente tájékára meg a csúcs is teljesen beködölt.
Noli: köszi a magyarázatot, én is ezen agyaltam ottan hogy mi lehet a gond, mert a kristályok elég sûrûn potyogtak. Fõleg kis hosszúkás tûk és ritkán lapocskák voltak. Dec 29.-érõl egyformább szabályosabb kristálykákra emlékszem. Valamint gondolom a Nap állása is számít. (A Tátránál látható délibábra azt gondoltam felhõsáv.)
Dzsibzon! Én dec. 30-án jártam úgy , mint te. A környéken csak a Mátra és a Bükk teteje volt kint a ködbõl. Erõltettem a dolgot rendesen, hogy feljussak. A köd tetejénél -12 fok, gyp. hullás, halo meg semmi. Csak a nap alatt volt egy fotózhatatlanul gyenge fénylés. Pedig még azt is megválaszthattam, hogy mennyire merülök bele a ködbe.
Ahogy minden cirrusz se csinál halót, úgy a gyp esetében is kell egy kis "szerencse", mégpedig elsõsorban szélcsend vagy akörüli dolog, hogy a gyp szemcséi be tudjanak állni rendezetten, illetve az se árt, ha a kialakulás során elve szabályos, egyforma kristályok jönnek létre. Ez függ az aktuális T-tõl, hogy mennyire gyorsan tudnak kifagyni (1-2 másodperc), s eközben lévõ légmozgástól, hogy ne legyenek torzak, ahogy kifagynak, stb. Ha elmész szórakozni valahova, tuti, h találsz egy rakás szép lányt, de olyat, aki szép is meg okos is, csak ritkán. Valahogy itt is ez van. :-)
Azt figyeled, hogy a Tátra vonalának az alja délibábos? Állat kép!!!!
A magasszintû felhõkhöz hasonlóan itt is egy bizonyos alak illetve egy a fénynek megfelelõ dõlési szög is kell szerintem.
December 29-én 2 helyrõl érkezett észlelés gyp-s halóról, konkrétan az egyik észlelõ én, a másik azthiszem Dzsibon volt a Kékesrõl. Gyenge, nyílt köd, -5°C alatti T és napsütés kell hozzá nameg persze sûrû gyp-hullás, hacsak nem éjjel történik a dolog, akkor ugyan ez lehet a Hold körül is, illetve fényoszlopok formájában a lámpáknál. A pontos fizikáját nem tudom.
Szépek!
A gyp-rõl egy kérdés...mi kell ahhoz, hogy halokat okozzon?!
Az elmúlt hetekben kismillió észlelés jött, de sehol nem okozott látványos jelenségeket.Mi a probléma?!
Nem esik elég sûrûn?!
Vagy feljebb száraz a levegõ?
Komolyan nem tudom elképzelni sem, hogy mi kell ahhoz, hogy olyat láthassunk itt is, mint sok-sok északi képen.
A gyp-rõl egy kérdés...mi kell ahhoz, hogy halokat okozzon?!
Az elmúlt hetekben kismillió észlelés jött, de sehol nem okozott látványos jelenségeket.Mi a probléma?!
Nem esik elég sûrûn?!
Vagy feljebb száraz a levegõ?
Komolyan nem tudom elképzelni sem, hogy mi kell ahhoz, hogy olyat láthassunk itt is, mint sok-sok északi képen.
Nagyon tetszik és látványos a gyémántporos kép! : ) És a ködtengeres képeket továbbra is imádom! Csak kár, hogy miatta nem látunk napok óta semmit a Napból.. : ///
Bár szerettem volna kicsit többet kihozni a mai túrából azért a képeket átnézve gondoltam párat megosztok veletek. Gyémántpor tekintetében ez lett az egyik leglátványosabb mai kép: Link Szép köd Tyndallok voltak a ködfelhõ és a tiszta idõ határán: Link Link és a párna felülrõl: Link Link A másik oldalon a messzeségben a Tátra vonulatai: Link
Ma ismét megpróbálkoztam egy kis napfény és gyémántporvadászattal Kékestetõn. (Éccakai mûszak után mer aludni minek
) Többnyire ma csak a csúcs közeli pár tíz méter állt ki a ködbõl, ezért néha iszonyat szép csillogós gyémántporömlés volt. Mégsem volt értékelhetõ halo. De azért nem volt rossz a csillogó felhõben sétálni.
Ezt a filmet láttam én régebben.De a optikai jelenséget észre sem vettem.Biztos nem néztem figyelmesen
igaz akkor még úgysem tudtam volna,h mi az
Elég gáz lenne, ha egy évig se tudnék következetes lenni. :-)) A muterom ezt eszetlen fafejûségnek hívja.
Meg a postagalambokkal.... :-)
Meg a postagalambokkal.... :-)
Noli
Jubilálunk, majdnem pontosan egy éve (2010.01.29./2011.01.30.) ugyanezt mondtad nekem is Link (akkor a beszkennelt "hálosz"-leíró könyvoldal kapcsán) Következetes vagy GRAT
Alex szívesen
jobb késõn mint soha...
Nolinak is 2008 óta lógok a tetragnatha társastánc képeivel
Alex szívesen
Ezzel évek óta tartozom Alexnek
Akkoriban említette hogy 22-est látott ebben a természetfilmben
(Animals Are Beautiful People) "Free" megnézhetõ
I.rész: Link II.rész: Link
(a 22-es az utóbbi részben látható, a kiszáradt tómederbõl gyalog menekülõ kispelikánok távozása után érkezõ felhõkön)
GRAT Alex tényleg ott van
Bocsi a több éves halogatásért

(Animals Are Beautiful People) "Free" megnézhetõ
I.rész: Link II.rész: Link
(a 22-es az utóbbi részben látható, a kiszáradt tómederbõl gyalog menekülõ kispelikánok távozása után érkezõ felhõkön)
GRAT Alex tényleg ott van
Bocsi a több éves halogatásért
De kaptam... Meg is válaszoltam. Most. Merthogy most vettem csak észre...
Elrontottam a képcsatolást, elnézést
Orbitális helyzet C/1907 L2 (Ady június Derszu augusztus/1907)

