2026. június 28., vasárnap

Külföldi időjárási események

Adott napon: 
Keresés:
#14041
Az Égei-tenger partvidéke már kapja az ívet rendesen, jó kis zivatarklaszter időzik ott órák óta. Zagora már 600 mm felett jár tegnap óta (storm total): Link Portaria 400 mm felett: Link Egy közeli WeatherUnderground automata (Tsagkarada) is közelíti az 500-at.

beillesztett kép

#14040
Szerintem mindkét dolog játszik, földcsuszamlás a sok eső és telített talaj miatt, a villámárvíz pedig a felhőszakadások miatt. Műholdon elég látványos a dolog, szinte folyamatos a zivatarképződés, így valószínűleg felhőszakadásból sincs hiány. Illetve ugye vannak ott azért hegyek is ahol hamar ki tud alakulni a villámárvíz. Egy szó mint száz , ide is kéne eső de ez már az a bizonyos ló túloldala...nevet
#14039
Elég komoly csapadékok, bár napokon át, nem tudom, ez inkább a földcsuszamlások esélyét növeli-e vagy a villámárvizekét is...
Link Link
Link Link
Nem mindennapi grafikonok, bár az átlag szumma 3-700mm körül szór. De ezek akkor is durvák: Link
#14038
A 700mm is bődületes mennyiség, kb mintha egy hurrikán járna arra vihardagály, és 100+os szél nélkül. Lesznek károk a környéken, netán elmosott falvak is. Durva. 
#14037
A 2000 mm azért túlzás szerintem a svájci modelltől, a többi modell 700 mm körüli csapadék összeget ad a következő 2-3 napra, arra a környékre. Szegények eddig az erdőtűzzel küzdöttek, most meg jön  a villám árvíz!
#14036
Jól értelmezem az ábrát? 2000mm felett vár a modell? Mert ha igen hát az nem lesz piskóta az biztos. Mondjuk a fáklya is elég meredek.

beillesztett kép

#14035
Egy kis őszi hőhullám nevet

Franciaországban tombol a forróság több helyen is bőven 35 fok feletti hőmérsékleteket mértek ma. Ezen a héten valószínűleg marad is ez az idő. 

beillesztett kép

#14034
Görögország úszni fog:
Link
#14033
Pusztulat fáradt voltam a túra után, és igencsak bosszantott, hogy lezártak egy komplett autópályát úgy, hogy mindjárt elalszom a volánnál, na persze utána megértettem miért, és kiment a szememből az álmosság. Nyilván így utólag úgy gondolom, meg kellett volna állnom 1-2 helyen, olyanokat láttam: 6-7 autó a mezőkön betört üvegekkel, full zöld út, köd és jégdombok... 

FB-ról lopott képek, én is pont ilyeneket láttam (forrást elfelejtettem):
Link Link Link Link Link Link Link

Sajátok, amiket lőttem a szélvédő mögül:
Link Link Link Link Link 
Mi közben itt voltunk pár km-re a vihartól közel 30 fokban, 1000m-en a hegyek között a túra végén: Link

Ismerős képe:
Link

Arról nem találtam fotót, amikor fehérré változott dombok és 2-3m vastag sűrű köd kísérteties képében autóztam úgy, hogy a köd felett elláttam, de a ködben 10 m-re sem láttam az utat / szembejövő autókat, maximum a tetejüket...
#14032
Szép mennyiségek kezdenek kialakulni az Alpokban. hideg Val Thorens, Franciaország, forrás: Link

beillesztett kép

#14031
nyárból a télbe, mult héten még 34 fokban izzadtuk szét a valagunk itt Luzernben, ma meg volt szerencsém hopelyheket megpillantani 2100m magasan. Érdekes, hogy voltak olyan részei is az alpoknak nem messze innen, ahol 1900m-en is masszivan havazott és hotakaro is kialakult, itt 2100-on csak havaseső féle esett, néha talán tisztán hó is, de meg semmiképp nem maradt. Amugy a pilatus hegyről van szó, ide szoktam rendszerint feljönni gyalog. Ma nem hagyhattam ki, számitottam a hora fent, igaz, én többet gondoltam, de sebaj. Igy is baromi hidegnek tűnt vidám 
#14030
Már a tavalyi év is rekord meleget hozott a Földközi-tengeren főleg így augusztus vége felé, de az ideinek ezt is sikerült túl szárnyalnia!

beillesztett kép




beillesztett kép

#14029
Még, hogy nem évszakváltó front ez! laza
#14028
A Pireneusokba meg megjött a télszeret

#14027
A savájci-osztrák határ már tegnap is megkapta. A svejci oldalon vannak 200-300 milliméteres összegek is
#14026
Reszeltek az osztrákoknak is, pánikolnak rendesen a délnyugatról feljövő dauerregen miatt. Bizony az Alpokra feltorlódva ebből 200+-os összegek néznek ki a következő 36-48 órában. De most nem a Karavankákra fog felkenődni, hanem Tirol és Vorarlberg hegyei lesznek érintettek.
#14025
Már Mallorcán sem volt csunyaszeret

beillesztett kép

#14024
Egy-két óra, és Szardíniának reszeltek (mint délelőtt Mallorca-nak)

beillesztett kép


#14023
Nem, csak irónia volt, butítva is látszik mennyire jó képek, de most hogy mondod, ezek eredeti felbontásban félelmetesen jók lehetnek. nevet
#14022
Sajnos a közösségi oldalak butítják le ennyire, ha erre gondolsz szomoru
#14021
Durva kaputelefonok vannak arrafelé, brutál képek! vidám
#14020
De meg ám!

beillesztett kép

#14019
A tegnapi osztrák-cseh bow echo az éjjel eljutott Lengyelbe is

beillesztett kép



beillesztett kép

#14018
Trópusi vihar (depresszió) halad Florida panhandle (Florida ény-i rész felé, ami valószínűleg hurrikánná erősödik majd. Remélhetőleg nem okoz majd akkora kárt, mint a 2018-as Michael hurrikán a térségben.
Link

#14017
Na, Svájc még nem volt ma laza

Svájc, Locarno

beillesztett kép

#14016
Itt lakom.(Schliersee)
Szét vert mindent a jég, közte az autónkat is.
A redőnyök is kaptak...

beillesztett kép



beillesztett kép

#14015
Kép? Videjó?
#14014
Fél órával a darálás után autóztam el ott, én ilyet még nem láttam... Zöld utak vastagon a levéltől, fehér foltok, golflabda méretű jegek mindenütt, volt falu, ahol a parkoló autók felének betört az ablaka. Az út szélén meg random mezőkön 50-60 betört szélvédőjű, letört tükrös, összetört lámpás autót láttam. Az A95-ös pályát szinte teljes egészében lezárták, azért kóvályogtam falvakban, de volt, ahol 3m vastagan tejköd volt, és fehér volt a fű mindenfelé a jégtől. Néhány fa szinte teljesen kopasz volt. És ez nem egy falu egyik felében, hanem sok-sok falu egymás után, nagyon nagy területen... 
1-2 béna fotót lőttem csak, kapaszkodtak a kormányba 3 óra alvás és 14 óra túra után a Zugspitze tetejére. Felfelé hajnali 4kor kapott el egy nagy vihar, de abban jég nem volt, csak sok villám a sötétben nevet
#14013
Azért ez az olasz OST-os struktúra is megér egy merevedést vidám

beillesztett kép

#14012
Németország, Schliersee

beillesztett kép

#14011
Litvánia, Uzukampis

beillesztett kép



beillesztett kép

#14010
Lengyelország, Wojakowa



beillesztett kép



Ebből a delelőtti lomból

beillesztett kép

#14009
Bajorország, Kochel am See



beillesztett kép





beillesztett kép



beillesztett kép

#14008
Katalónia, La Senia

beillesztett kép

#14007
Kelet-Európa és Észak-Európára gondoltam, a cikket végig olvastam, és említette hogy hidegebb várható a vártnál. 
Igen ide sajnos enyém idő néz ki, de majd meglátjuk, fog még ez változni. vidám
#14006
"Egy jó pár verzió valószínű" de aztán "nem messze LESZ a kemény tél"? nevet
Ha az Alpokra gondolsz, erre a térképre nézve abból nehéz lenne egy kis falatot kapni, ez ugyanis melegebb és csapadékosabb képet mutat (ami a hegyekben extra hó formájában mutatkozik), de ez inkább az esősebb enyhébb tél képét festi (ezért síkra a negatív hó-anomália). Nekünk ígéretes télhez esetleg északra és nyugatra tőlünk segítene több hó (AC, hidegbázis, negatív T stb.).
Persze ha ez így bejönne (nem fog), bánná a fene, méteres havakért megéri ellátogatni az Alpokba nevet
#14005
Addig még egy jó pár verzió valószínű, de úgy néz ki hogy tölünk nem mesze lesz a kemény tél. 
Remélem mi is kapunk belőle egy kis falatot. hideghavazas
#14004
#14003

beillesztett kép

#14002
 A meg persze a brazíliai Lagesben

#14001
Csendes, nyugodt MKR Németországban



#14000
Bolíviában is hullottak ma a rekordok, mi t a tél végi legyek (perzse az ott bőven szundtrópusi klíma). De akkor is brutális ez ilyenkor, hogy “télen” dőlnek meg a Tmax rekordok. Nos, ez ma. Nos ez Villa Monted Sud-ba bekövetkezett, és 45,0°C-kal lerombolt mindnet. Ezzel ez lett a valaha mért legmagasabb”téli” hőmérséklet Dél-Amerikában

beillesztett kép

#13999
Parancs! laza
Mai Top maxok Spanyolba’

44,0°C Bilbao 
43,9°C Tortosa
41,4°C Santander AP
43,3°C Ramales d. Victoria

Augusztusi rekordok
40,0°C  Pamplona AP
42,5°C Girona 
41,7°C Logroño
41,2°C Lleida

Albániában is beficcent egy 41,4°C Duresben
#13998
Majd hozd a mai összesítést is, elöljáróba' csak egyet: Baszkföldön Bilbao 44.0°C-kal 2 egész fokot vert az eddigi állomásrekordra... Pamplona (Navarra) csak 0,3 fokkal maradt le (42.0). Holnap itt szintén 40 fölött lesz - este pedig egy forró légkörű Osasuna - Brűzs meccs. 
#13997
Tegnap azért Portugálba’ is 45 felé ment

beillesztett kép

#13996
Lehet, de ma megdőlt a francia augusztusi rekord

beillesztett kép

#13995
A holnap még "izgalmasabbnak" ígérkezhet?

beillesztett kép



Ide is van modellfutás, ami péntekre beígéri a +36 fokot, ami a valaha mért legmagasabb müncheni értéktől (+37.0, 2003) nincs túl messze. Ez tavaly majdnem megdőlt ( +36.8 )...

Bezzeg a hidegrekordok nem sorakoznak, a müncheni -31.6 fokot (1929 február ugye) olyan értékekkel támadjuk, mint az idei (nem teljes, ott a december!) -7.3, a tavalyi -10.2 , vagy a 2020-as -4.9...!
#13994
Nem-synop állomásokkal együtt 14 abszolút rekord, és 56 havi rekord a mai nap mérlege Franciába’

beillesztett kép

#13993
Franciaország Földközi-tengeri vidékén ma ismét kemény forróság volt; 12 állomás abszolút rekordja dőlt meg, de 30 állomás augusztusi rekordja is a múlté

Lapaludban: 42,7°C
Puy-Saint-Martiban: 42,5°C
Vinsobresben. 42,4°C

beillesztett kép

#13992
Severe Weather nem sok jót jósol télre szomoru

E-szerint nálunk Európában inkább Észak-Európában lenne hidegebb a tél és havas. Illetve időközönként az alpesi területek illetve Délkelet-Európa magasabb hegységei. 
Európa más részei átlagtól jóval enyhébb. Közép és Dél-Európa csapadékosabb lenne az átlagtól (eső). 
Tehát folytatódik az elmúlt évek talán kicsit csapadékosabb és melegebb verziója. 

beillesztett kép



Amerika északi részei átlagtól melegebb és szárazabb lenne. Déli részei hidegebb és csapadékosabb. Florida részein valószínűleg lesz narancs szüret. Valószínűleg az elmúlt évekhez képest ott is hidegebb lesz, több lesz a fagyos napok száma. Kanada pedig tovább száradhat szomoru

beillesztett kép

Utolsó észlelés

2026-06-28 03:31:37

Budapest III. - Flórián tér

23.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

160800

Hírek, események

Forró napok következnek

Időjárás-változás | 2026-06-24 15:45

pic
Eddig se fáztunk, de hétvégétől tikkasztó forróság kezdődik.