Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
"Nyomatékosan kérik a felhasználókat, hogy ne locsoljanak. Ha a lakosság visszatérne egy olyan mennyiségű vízfogyasztásra, ami például egy őszi napon megszokott, a tárolók újra tudnának töltődni, tette hozzá."
Értem a problémát, de nyáron nem szokott őszi időjárás uralkodni...
A lakosság azon része, aki locsolásra is használja az ivóvizet értéket teremt, nehéz ügy rákényszeríteni őket, hogy hagyjanak fel eddigi tevékenységükkel. Még akkor is, ha a többség (és részben a saját, közvetlen) érdeke is ezt kívánná.
Más. Már kereken 34 °C van.
Értem a problémát, de nyáron nem szokott őszi időjárás uralkodni...
A lakosság azon része, aki locsolásra is használja az ivóvizet értéket teremt, nehéz ügy rákényszeríteni őket, hogy hagyjanak fel eddigi tevékenységükkel. Még akkor is, ha a többség (és részben a saját, közvetlen) érdeke is ezt kívánná.
Más. Már kereken 34 °C van.
És ehhez képest meg amit az ECM területi átlagban jelzett ide a környékre… Na de ez van, most már annak drukkolok, h maradjon ilyen fogalmatlan, hátha most meg a nulla nem jön be neki 
Közben az északkeleti csücsökben már beröffentek az események, kialakult néhány zápor, gyenge zivatar. Kíváncsi leszek, hogy az események átterjednek-e a Tiszántúl többi részére?
Északkeletről jött oda valami gust féle, ami indította a komolyabb konvekciót. A műholdon kivehető egy sáv onnan DDNY felé haladva, amely elméletileg bedurranhat a következő órákban...
Északkeletről jött oda valami gust féle, ami indította a komolyabb konvekciót. A műholdon kivehető egy sáv onnan DDNY felé haladva, amely elméletileg bedurranhat a következő órákban...
Milyen hülyén nézne ki, ha az orosházi met állomás nem a város délkeleti, hanem nyugati szélén lenne. Orosháza most egy 90-100 mm-es folt lenne a semmi közepén.
Nálunk főleg (kb. 95%-ban) éjszaka üzemelnek a légkondik >>> szeretem, ha az asszony a konyhában csak egy cuki bugyiban vagy a kis piros köténykéjében tesz-vesz. 
Más. Ma sem fogunk fázni, itt (Aszód, lakótelep) már 33,2 °C van. Jönnek-mennek a kisebb gomolyok, de egyelőre nem tudnak összeállni. Mondjuk csapadék akkor sem biztos, hogy itt lenne belőle, tegnap is főleg alattunk és körülöttünk hult mérhető mennyiség.
Más. Ma sem fogunk fázni, itt (Aszód, lakótelep) már 33,2 °C van. Jönnek-mennek a kisebb gomolyok, de egyelőre nem tudnak összeállni. Mondjuk csapadék akkor sem biztos, hogy itt lenne belőle, tegnap is főleg alattunk és körülöttünk hult mérhető mennyiség.
Igen, jún.30. Csak 2027-ben.
De gondolom, addigra (jövő nyár) mindenkinek ott(hon) lesz a műszer + a Taki-féle árnyékoló rajta
De gondolom, addigra (jövő nyár) mindenkinek ott(hon) lesz a műszer + a Taki-féle árnyékoló rajta
Ha már ott jársz, elhelyezhetnél oda egy ciklon mélyítő berendezést, amely októbertől májusig üzemelne és onnan mondjuk az Eszék-Temesvár vonal felé indítaná a termékeit!
Felőlem aztán üzemben maradhat nyáron is úgy 4-5 évig!
Felőlem aztán üzemben maradhat nyáron is úgy 4-5 évig!
A mérő lehet, hogy jó, de elég szar helyen van. A szennyvíztisztító területén, közel az épületekhez. Évek óta mondom, hogy nem szerencsés, de hát ez van. Délelőtt amikor a fenyők árnyéka megszűnik, és elkezdi a környék épületeit, járdáit érni a nap, akkor megindul mint a rakéta.
Szia! Kitudja hogy azt a projektet nem befolyásolta-e esetleg a kormányváltás? Ózdon is megcsinálták a teljesen hivatalos állomás alapjait de több mint 1 hónapja nem járt erre senki.Ózdon referencia állomást terveztek aztán hogy mi lesz belőle az kérdés.
Amit te írsz arról se hallottam semmit pedig ismerősöm is pályázott rá nem túl messze innen.
Amit te írsz arról se hallottam semmit pedig ismerősöm is pályázott rá nem túl messze innen.
Igaz! Irónia akart lenni, de akkor is helytelenül fogalmaztam!
mi elutazunk a hétvégén 5 napra, mire visszajövünk a málnának, ribizlinek , uborkának stb meszeltek hiába öntözzük (esővíz, ciszterna) hetek óta...
Értem, amit írsz, de sokak számára nem kivitelezhető sajnos a költözés, és egyébként sem ez az egyetlen megoldás áll rendelkezésünkre. Személy szerint inkább alkalmazkodáspárti vagyok. Új gyakorlatokat kell bevezetni a közlekedésben, vízgazdálkodásban, mezőgazdaságban, infrastruktúra-fejlesztésben, várostervezésben stb. de ezt már csomóan leírták előttem is...
Egyelőre Európában amúgy sem szorulunk rá a klímavándorlásra, még a nyári szárazsággal és 40 fokokkal sem. Persze a klímaváltozással a tájak óhatatlanul át fognak alakulni, új fajok jönnek stb. a kérdés, hogy mi, emberek időben tudunk-e kapcsolni és minimalizálni a károkat. De talán egyre többen látják, hogy nem jó irányba mennek a dolgok
Egyelőre Európában amúgy sem szorulunk rá a klímavándorlásra, még a nyári szárazsággal és 40 fokokkal sem. Persze a klímaváltozással a tájak óhatatlanul át fognak alakulni, új fajok jönnek stb. a kérdés, hogy mi, emberek időben tudunk-e kapcsolni és minimalizálni a károkat. De talán egyre többen látják, hogy nem jó irányba mennek a dolgok
A jelenlegi, teljesen elmeroggyant verziók közül, én már ezzel is szívesen kiegyeznék:

Az újpesti műszeren már én is gondolkoztam, de szerintem simán lehet jó. Egy ilyen nagyvárosban nagyon heterogén lehet a hőmérséklet területi eloszlása nemcsak éjjel, hanem nappal is, mert változatos a geometria, a felszínborítás, a növényzet mennyisége stb. Inkább arra kéne törekednie a HungaroMetnek, hogy sokkal több műszer legyen Budapesten belül. Mert a jelenlegi formájában ez max a párszáz méteres, vagy max 1-2 km-es környezetére reprezentatív és nem egész Újpestre. (de nem okoskodok)
Július 3-5 környékétől nem is olyan rosszak a fáklyák...
Nem teljesen reménytelen a dolog, hogy onnantól mozgalmasabbá válik az addigi égető időállás. Mozgolódás van a csapigörbék között.
Persze lehetne jobb is és messze van, de legalább nem kilátástalan.
Nem teljesen reménytelen a dolog, hogy onnantól mozgalmasabbá válik az addigi égető időállás. Mozgolódás van a csapigörbék között.
Persze lehetne jobb is és messze van, de legalább nem kilátástalan.
Nézem a Hungaromet hőmérsékleti térképet, és hogy lehet hogy szinte minden nap Budapest északi részén van a legmelegebb? Biztos hogy jó a mérő?
Illetve nem tudtok valamit arról, hogy mikor dönt a Hungaromet hogy ki kap a pályázat eredményeként időjárás állomást? Nem június volt a határidő?
Illetve nem tudtok valamit arról, hogy mikor dönt a Hungaromet hogy ki kap a pályázat eredményeként időjárás állomást? Nem június volt a határidő?
Nekünk Budakalászon a dombon 16 méter mély ásott gyűrűs kútunk van, abból csak öntözöm a veteményt. Tegnap este először fordult elő, hogy kifogyott belőle a víz, 2015-ben létesítettük. Éjfél körül már be tudtam fejezni, addigra lett benne annyi, de el vagyok nagyon keseredve, azon a telken nincs más vizünk és rohadt sokat dolgoztam a veteményekkel.
Mi lesz így nyáron, ha most már ez van?
Mi lesz így nyáron, ha most már ez van?
Isztria déli részén beindultak a dolgok, bár ez most tova megy délnek a tenger fölé

Tegnap 12 óra óta egyáltalán nincs víz
Zalaszentgrót magasabban fekvő területein,
Sümegcsehiben,
Kisgörbőn,
Nagygörbőn,
Döbröcén,
Türje egy részén és
Bazsiban.
Ma 14 órára összehívtak egy megbeszélést a zalaszentgróti vízműhöz tartozó 29 település polgármesterével és a nagyfogyasztókkal is.
Baracskai József hozzátette: a térségben azért ürülnek ki a tározók, mert nagyon megnőtt a fogyasztás. Vannak olyan, több ezer négyzetméteres üdülőterületek, ahol nagy mennyiségű vizet használnak el rendszeresen locsolásra. A Zalavíz illegális felhasználást is feltételez, ezt vizsgálja a szolgáltató cég. Nyomatékosan kérik a felhasználókat, hogy ne locsoljanak. Ha a lakosság visszatérne egy olyan mennyiségű vízfogyasztásra, ami például egy őszi napon megszokott, a tárolók újra tudnának töltődni, tette hozzá.
Zalaszentgrót magasabban fekvő területein,
Sümegcsehiben,
Kisgörbőn,
Nagygörbőn,
Döbröcén,
Türje egy részén és
Bazsiban.
Ma 14 órára összehívtak egy megbeszélést a zalaszentgróti vízműhöz tartozó 29 település polgármesterével és a nagyfogyasztókkal is.
Baracskai József hozzátette: a térségben azért ürülnek ki a tározók, mert nagyon megnőtt a fogyasztás. Vannak olyan, több ezer négyzetméteres üdülőterületek, ahol nagy mennyiségű vizet használnak el rendszeresen locsolásra. A Zalavíz illegális felhasználást is feltételez, ezt vizsgálja a szolgáltató cég. Nyomatékosan kérik a felhasználókat, hogy ne locsoljanak. Ha a lakosság visszatérne egy olyan mennyiségű vízfogyasztásra, ami például egy őszi napon megszokott, a tárolók újra tudnának töltődni, tette hozzá.
Nem kétlem, hogy van baj. Én ijesztőnek találom a most zajló folyamatokat. A június tetszett eddig, egész élhető volt, de pl. a május megint szárazságot, fagyot hozott, és nem volt számottevő őszi téli csapadék sem. A fő gondot abban látom, hogy elmaradnak, vagy jelentősen csökkennek a vízpótlást szolgáló időjárási jelenségek. (ciklonális tevékenységek). Akkumulálódik immáron 5. éve az aszály is. Remélhetőleg változni fog azért valamelyest a helyzet. Én megszenvedem, mert a klímát nem bírom, nekem “ természetellenes” a mesterséges hideg. Ennek ellenére be kell ruházzak rá majd.
Elképesztően kevés...
Lassan indulhat egy tippverseny, hogy hol üt majd ki az első 100 hektárnál nagyobb erdőtűz.
A Pilis is "jó" esélyekkel indul...
Lassan indulhat egy tippverseny, hogy hol üt majd ki az első 100 hektárnál nagyobb erdőtűz.
Egyébként VasZalában is vannak gondok
Zalaszentgróton dolgozom és itt a körzetben komoly vízhiány van. Másodfokú vízkorlátozás van érvényben, az itteni és a kehidai tározó is üres, a magasabb településeken már nincs víz, vagy alig van nyomás. Itt a mentőállomáson is észrevehetően csökkent a nyomás. A szomszédban vízművesek laknak, azt mondják jekentősen csökkent a kutak vízhozama.
Szóbeszéd szerint hamarosan eljut addig a dolog, hogy mosni és öntözni sem szabad a hálózatról.
Zalaszentgróton dolgozom és itt a körzetben komoly vízhiány van. Másodfokú vízkorlátozás van érvényben, az itteni és a kehidai tározó is üres, a magasabb településeken már nincs víz, vagy alig van nyomás. Itt a mentőállomáson is észrevehetően csökkent a nyomás. A szomszédban vízművesek laknak, azt mondják jekentősen csökkent a kutak vízhozama.
Szóbeszéd szerint hamarosan eljut addig a dolog, hogy mosni és öntözni sem szabad a hálózatról.
Az elmúlt 2 nap (is) 0mm-t hozott. Utoljára érdemi csapadék június 14-én esett. Várhatóan következő 1 hétben nem is várható semmi.
Már az első pici gomolyok gyorsan tornyosodnak, biztatóan indul a konvekció.
A műholdképen gyanúsan fehérek azok a pamacsok ott északon is. Szinte biztos vagyok benne, hogy nem lesz elég csupán Békés megyére a citrom.
A műholdképen gyanúsan fehérek azok a pamacsok ott északon is. Szinte biztos vagyok benne, hogy nem lesz elég csupán Békés megyére a citrom.
Északi szélben kánikula, nájsz.
Korábban ilyenkor nem 33 fokot vártunk, inkább 23-at és messzire hangzott a Balatonon nyaralók siráma.
Ami meg ezután következik azt lassan elfogadhatjuk nyári standartnak, kis szerencsével lezárhatja egy 30-35 fokig hűtő hidegfront.
Korábban ilyenkor nem 33 fokot vártunk, inkább 23-at és messzire hangzott a Balatonon nyaralók siráma.
Ami meg ezután következik azt lassan elfogadhatjuk nyári standartnak, kis szerencsével lezárhatja egy 30-35 fokig hűtő hidegfront.
Itt egyelőre próbál zöldülni minden, a talaj felső rétege még nedves, köszönhetően a tegnapelőtti 25 mm-nek, de látva a tartós 35-40 fokokat csapadék nélkül itt is nehéz lesz előbb-utóbb. Ha így lesz, akkor szerintem is dőljön meg inkább a rekord és talán ez is felnyitja majd (részben) azok szemét akik még mindig a a telek/terület "kitakarításában" (cserjétlenítésében/fátlanításában) túltérkövezésben, sötét cserépben meg a 2 centisre nyírt gyepben gondolkodnak.
A Budai-hg, Pilis térségét különösen sajnálom, mert ott még az itteni csapadéknak is csak a töredéke esett, ráadásul pont egy olyan területen ami értékes erdőkből, élőhelyekből áll, remélem megússza az a rész (de a többi erdő is) tragédia (elsősorban tűz) nélkül a következő időszakot.
A Budai-hg, Pilis térségét különösen sajnálom, mert ott még az itteni csapadéknak is csak a töredéke esett, ráadásul pont egy olyan területen ami értékes erdőkből, élőhelyekből áll, remélem megússza az a rész (de a többi erdő is) tragédia (elsősorban tűz) nélkül a következő időszakot.
Igen, eggyel nekem is jobb a kedvem így, hogy az utóbbi időben esegetett, ha ma még sikerülne néhány mm-t megcsípni, szinte nem is lenne melegem a hét hátralévő részében
Üdv! Tegnap délután volt egy meglepetés záporozás, amiből 10 mm kerekedett a végére és a levegő is lehűlt 37-ről 25 °C-ra, de persze a páratartalom az egeket verdeste.
Elnézvén az előréket, nálam simán ugorjuk majd a 40 fokot, sőt. Kemény napjai lesznek a légkondiknak, a kerti munkáknak és programoknak meg reszeltek.
Friss arome 15 mm-t mutat ide hozzám estére. Nem mondom, némileg jobb szájízzel mennék bele a következő periódusba, ha ma esetleg lenne egy kis locsolás még.
Szeretem a nyarat, mindig is kedvenc évszakom volt. Viszont, ami most körvonalazódik, az nem valami jó érzéssel tölt el. Egyáltalán nem csodálkozok azon, hogy a vízpótlás nélküli tározók (Debrecen környékén pl, de sok helyütt másutt is) kiszáradnak, mivel ilyen hőmérséklet mellett hatalmas a párolgás mértéke, gyakorlatilag elfő a víz. Igencsak át kell gondolni a mezőgazdaság helyzetét is, a régi kultúrák nem működnek, a talajművelésen is változtatni kell majd, mert nagy kihívás előtt állunk, ebben a megváltozott időjárási helyzetben. (Egyébként: az időjárás, az már csak ilyen, szeszélyes, ki tudja, nem-e lesz valamikor egy másmilyen fordulat, de az biztos, hogy egyhamar nem.) Hőkupola, hőhullám, teljesen új fogalmak, mint ahogy ezek a pusztító, mindent letaroló viharok is, mert ha erre a hőségre jön egy hidegfront, biztos, hogy megint kő kövön nem marad ott, ahol ennek nyomában zivatarok keletkeznek. (Még jó, hogy volt hűvösebb, némileg csapadékosabb etap, mert ez nem fog kegyelmezni semminek, ami jön.) Mindenkinek kitartást az előttünk álló napokhoz, egyébként tényleg, mindegy már, legalább rekord szülessen.
Én eddig még nem szenvedtem, mondjuk ha nem lesz meg Rádócon a 40,0 °C, hanem csak 38-39, pláne kerekített 40, akkor azért fogok kicsit, az igaz.
Kellemes ez a 20 fokos Td, majd' 90 % az Rh, abszolút nem izzadós a hűvös épületekben 
Mert ahogy múlnak az évek, valószínűleg egyre melegebb lesz, és már most nem szól másról a hazai nyár, minthogy a szenvedésről, ráadásul a csapadék sem bővelkedik mostanság. És ahogy írtam nem gondolnám hogy 20 év múlva, is ez a klíma marad
Felesleges álmodozni. Bízz a mai napban, egy kis szerencsével még be lehet mákolni 1-1 értelmes záport, zivatart! Holnap esetleg még irtózatos mázlival lehet néhány cella a határ mentén.
Utána bezár a bolt.
Utána bezár a bolt.
Ha valaki ránéz a műholdképre, akkor a Benelux-államok és Németország térségéből mintha felénk sodródna az AC peremén a nedvesebb légtömeg. Lehet abból valami? Számíthatnak rosszul ennyivel az időjárási modellek?
Az Alpokba kell költözni, nincs mese. Szerintem a következő években egyre inkább megindul az úgynevezett klímavándorlás, mert már világszerte érzi mindenki, hogy valami nem okés, és nem gondolnám hogy ezen a szinten megállna a történet.
Van esély ennek a döntésére. 
Kíváncsi leszek, hogy itthon átlépjük-e a 40 fokot, ha igen, akkor mennyivel.
Kíváncsi leszek, hogy itthon átlépjük-e a 40 fokot, ha igen, akkor mennyivel.
39,5 fok 2013. augusztus 8-án... most akár veszélybe is kerülhet




