2026. április 25., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#149823
Nem rég volt itt esõ, de hiába vannak fagypont alatti hõmérsékletek a víz egyelõre nem tud megfagyni, szerencsére.

Ilyenkor is ónos esõt kell észlelni vagy sima esõt?
#149822
A 2012-es december átlaghõmérséklete a 200 méter alatti OMSZ állomásokon -0,3 °C lett, ami 0,7 °C-kal alacsonyabb, mint az 1981-2010-es átlag.

A prediktorom elõrejelzéséhez (+0,1 °C-os anomália) Link képest tehát 0,8 °C-kal alacsonyabb. Ez kívül esik az optimális 0,5 °C-os környezeten, de még belül van a szezonális elõrejelzéseknél számomra bõven elfogadható 1 °C-on.

Örültem volna persze egy tizedfokos pontosságú telitalálatnak (amire egyébként nem volt még példa 1981 és 2011 között sem), de kardomba tehát nem dõlök a 0,8 °C-os eltérés miatt.

(A módszer bukásáról beszélni, és azon örömködni ezért elég érdekes számomra, pláne, hogy csak 3 nappal elcsúsztatva, a november 28. és december 28. közötti 31 napra vonatkoztatva a prediktor hibája már rekordbeállító, -0,1 °C lett volna... nevet)

Minden metnetes fórumozónak boldog, általa várt idõjárású új esztendõt kívánok!
#149821
A déli határ felé kezdõdõ felhõzet árnyéka a stratus rétegre. Este majd jól elnyúlik az árnyék kelet felé nevet
#149820
Egy vastagabb, magasabb felhõsáv árnyékát látod.
#149819
Sziasztok! BÚÉK mindenkinek!
Mi okozza ezt a vonalat a mûholdképen ott végig a Dél-Alföldön?
Link
#149818
A 6. fejezetbe majd betesszük kacsint
#149817
Errõl a barcikai ipari havazásról még annyit,hogy engem inkább a 7 cm. vágott mellbe.Ilyen mennyiséget szerintem elég ritkán tapasztalnak egy ilyen helyzetbõl.Ez megfelel kb 4-5mm esõnek.Csak felteszem magamnak a kérdést,ha netán valamivel fagypont felett van a városban a hõmérséklet akkor is létrejön ez a jelenség? Mert ipari esõrõl még nem hallottam,mert ugye az nem azonos a ködszitálással.
Egyébként itt Pesten is volt tegnap egyes kerületekben ködfelhõzetbõl kicsapódó havazás,ahol én tartózkodtam (XI.ker.)ott 10-15 percig ötforintos pelyhekben szállingózott,sõt közben rövid ideig intenzívebben esett és emellett lehetett látni halványan a napkorongot.mindenesetre érdekes jelenség ez az ipari hó,tulajdonképpen a mesterséges havazás az emberiség kezében van,bizonyos feltételek mellett mi is létrehozhatjuk.
#149816
Annak az öreg néninek nem volt jó, aki a bolt elõtt elesett.
#149815
De jó nektek,valami történés van legalább! laza
#149814
Igen. Igaz viszonylag kevés embert érintett országos viszonylatban, de akik Kazincbarcikán ebben a régióban élnek, most jelentõs százalékuk megint a meteorológusokat szidhatják, mivel szó sem volt hóesésrõl, pláne nem 7 centi hóról, ami már akárhogyan is vesszük, jelentõsnek minõsül. Mindenesetre a havat kedvelõk számára szép meglepetés volt az biztos! nevet
#149813
Hozzá nem értõk számára "ismeretlen" jelenségrõl van szó. Keresztanyámnak (Kazincbarcikán él) mondtam, hogy ez ipari havazás a környezõ gyárkéményeknek köszönhetõen. Erre õ: Ez nem ipari havazás... Nem lehetett neki megmagyarázni, hogy az. Laikusok nem bírják felfogni ezt a jelenséget...
#149812
Rendkívül különös. laza
Link
#149811
Olvasni tudók kétségtelenül elõnyben vannak laza
-----------

Itt is komoly ónos esõ volt, a Ny-ira fordult szél azonban már szaggatja fel a felhõket, a T száguld felfelé, 2,5 óra alatt csaknem 5 fokot melegedett.
#149810
A radar alig jelzi, de ocsmány nagy ónos esõ volt. Tiszta jég minden.
#149809
Az ország nagy részén igen, de ÉK-n megmaradhat a köd.
#149808
Hát, ez nem volt egy jeles szövegértelmezés...
Ferri a elõbbit január elsõ felére írta, és mivel neki (veled ellentétben) a szerb 30 napos nem mond semmit, a cseh 30 naposhoz fordult, hogy megtudja mi a lehetséges folytatás. Na erre vonatkozott az utóbbi. kacsint
#149807
Holnaptól jön a szeles idõ, kisöpri ezt a borzasztó piszkos levegõt, jön a napsütés és a magasabb hõmérsékletek.
#149806
Hát igen.. jól sejtem én, hogy a gépek "vakok" az ilyen egyedi, lokális "finomságok" elõrejelzése tekintetében. Nekik mindegy, hogy a felettünk tanyázó 850 hepás légoszlopot honnan szalasztották, illetve, hogy mindehhez milyen nyomásviszonyok társulnak.. kacsint Osztanak, szoroznak, integrálnak, deriválnak, aztán mi meg sokszor hüledezünk/izzadunk mûveiket látva laza
#149805
"ismét kiújul az inverzió,jan. második felétõl..."
Cseh prognózis:"a hónap második felére ismétlõdõ havazás stb "

A kettõ üti egymást. nevet
#149804
OMSZ kézi és automata közt mára 5 fok különbség: automata +4, kézi -1 Tmax.
#149803
A kamerátokon is látványos, de a környéketektõl linkelt deszki és szegedi képek is nagyon jól néznek ki, gratulálok a készítõknek. nevet

Nálunk bár éjjel megérkezett a köd, zúzmara nem lett. Egy kis vigaszként viszont van némi esélyünk a téli napra, ha nem szakadozik fel a ködfelhõzet.
#149802
Nekem kicsit az az érzésem, hogy ez a gépi elõre nem kalkulál sem a hidegpárnával, sem pedig a lábas hideg valódi jellegével, ránk gyakorolt hatásával.. Induljunk ki csak abból, hogy mára +5 celsius-fok körüli Tmaxot számol környékemre, e helyett jelenleg -2,3 celsius-fok van, zárt stratussal felettem, mesebeli, vastagon zúzmarás tájjal hideg
Ha valóban nyugati irányítás lenne, akkor teljesen reális várakozás ilyen 850-es T mellett Link Link a szombatra, vasárnapra prognosztizált Tmax értékek Link , de lévén, hogy lábas hidegrõl lesz szó ( Link , Link ), nem tudom elképzelni, hogy majd 10 celsius-fokos differencia legyen a két légréteg között.
#149801
Éjjel sûrû köd volt, így tovább vastagodott a zúzmara, ennyire vastag lerakódást talán még nem is láttam. hideg
#149800
Minden metnet-es fórumozónak sikerekben gazdag, boldog új évek kívánok. nevet
A két ünnep között Budapesten jártam, ott (dec.) 27-én verõfényes napsütés, +10 fok fogadott, másnap csepergõ esõ, szél, gyenge hidegfront, majd szombaton ismét szikrázó napsütés, ám már az évszaknak megfelelõ téli hõmérsékletek mellett búcsúztam a Fõvárostól.
Ami a jövõt illeti, január elsõ fele félblocking jellegû északnyugati irányítást hoz, majd az AC ránk húzódhat, így ismét többfelé kiújul az inverzió. A friss cseh 30 napos azért a télkedvelõk számára is biztató, ugyanis a hónap második felére csökkenõ hõmérsékletet, ismétlõdõ havazást, hózáport, éjjelenként helyenként -10 fok alatti értékeket is ígér.
#149799
Szerintem nem kell várnunk a hónap végéig. Én úgy látom, hogy a hónap közepére, tizenkettedike körülre kialakuló meglehetõsen jellegtelen nyomási mezõ (a pár napja vizionált zonalitás sehol) inkább fog kedvezni az anticiklonális hidegnek, illetve a helyi hatásoknak. Bár -20 fokos T850-ek nem fenyegetnek, szerintem összességében nem fog csalódást okozni a január. A télfan-eknek sem: tizenhatodika körül ez a nyomási mezõ egy izmos Brit blocking-ba torkollhat...
#149798
Persze lehet még tél,de nem mindegy milyen jellegû.
Ha nincsenek mediterránciklonok pl...Mert kimehet ilyen unalmasan is a tél,ilyen hidegpárnás idõszakokkal.

Arcus!Most nagyon beleveszik a számításba hogy 2012 január végén jött meg a nagy hideg.Hát ebbõl nagy koppanás lehet... kacsint
#149797
Talán a hónap végén lehet változás. Link
#149796
Hideg egyelõre sehol a közel jövõben: Link
#149795
Sziasztok.
Helyzetjelentés Szegedrõl. hideg
Link
Link
Link
#149794
Hát... Havazás mostanában nem várható itt és a max hõmérséklet is közelebb lesz a 10 fokhoz, mint a 0-hoz. Nem is bánom, azt se bánnám ha nem lenne már téli idõ ezen a télen, persze erre nincs esély. nevet Ez az enyhébb idõszak lemegy, utána még másfél hónap lesz vissza a télbõl, ami nem kevés idõ.
Mindenesetre most tél van, zúzmarás köddel és -3 fokkal. nevet
#149793
Pedig most hideg van.Ezután csak meleg jöhet... nevet
#149791
Huhh, az a tátrai panoráma brutális...
#149790
Itt sem maradt el az ipari hó, ami mindenre rátapadt. Egy lepelnyi hullott belõle valamikor, amikor aludtam. nevet Emellett persze köd és zúzmara is van. nevet
Szerk.: Ismét... szállingózik. nevet

beillesztett kép


Link
#149789
Az volt vagy 8 centi, nem 20. nyelvnyujtas Elfogadnék még olyan havas napokat. Mostanában nem lesz. Csak a fos óceáni levegõket kapjuk. Bezzeg nyáron a dögvészaszályban nem volt képes esni, aztán egyet lépett az ember a balatonban, bugyogott az iszap, utána meg lehetett futni a partra a büdös záptojás szagtól. És ez vélemény volt.
nyelvnyujtas
Az elsõ két hét bukott a hó szempontjából, 10°C-al Link , valószínûleg a második héten ilyen lesz a folytatás.

Szerencsére még ottvan a Január 2. fele, meg a Február, aztán márciustól jöhet a tavasz. Valahogy túlesünk majd rajta.
nevet
#149788
BUÉK minden metnetes fórumozónak!

December 21.-e óta nem voltam a fórumon , azóta itt Marosvásárhelyen semmi sok változott:10 cm hó és menetrendszerinti reggeli zimankó, Tmin: -13 fok, Csikszereda -23 fok. Alkalmam volt megtapasztalni a nyugati "óceáni" éghajlat kellékeit (karácsonyt Bajorországban töltöttem). Hát ott el lehet mondani, hogy van idõjárás: szél, friss óceáni levegõ, mindennapos záporok, felhõ, napsütés és 6-8 fokos tmaxok.
#149787
Mit akarsz rafy,hiszen megvolt már december 8-án! laza
Milyen havazás,hófúvás volt akkor?! kacsint

Általában a télnek itt Dny-on egy ilyen nagy dobása van... nevet
#149786
Takt:-3,6, vastag zúzmara fed mindent, esik a gyárkéményes havunk is ,1cm már összejött. Megyek havat seperni. hideg hideg
#149785
Lesz, lesz. Végig csak enyheséget látni taknyolászással. Megent milyen tél ez már? Nekem ez a zúzmarás baromság nem tél. Zúzmara... akar zúzmarának lenni. Inkább valami deresedés van.
zavarban
#149784
De. Lesz.
#149783
BÚÉK! nevet
Esetleg valami havazás nemlesz? Legalább 5-10 cm-es hótakaró kialakulásával? nevet
#149782
Sûrû zúzmarás köd van, ha így maradna estig, az a minimális esõ ami esne, szépen lefagyna.
#149781
BUÉK mindenkinek! laza Jó kis ködös, zúzmarás nap volt az új év elsõ napja. hideg
#149780
A zúzmara kapcsán eszembe jutottak ezek az 1 évvel ezelõtt készült képek, elég tekintélyes méretet öltöttek hideg : Link Link Link Link Link
#149779
Donnie, Palui, kösz, hogy megnéztétek.
Donnie: A lassabb nettel rendelkezõkre is tekintettel voltam. nevet
Flaneth: OK! laza
#149778
Tényleg jó képek.
Kess M.-Tátrás képe is jó volna, ha nem lenne ff...
#149777
Nagyon klassz képek. 25 éve élek Somogyban, azelõtt makói és szegedi voltam, de olyan vastag zúzmarát, mint a Dél-Alföldön, soha nem tapasztaltam. Igaz, olyan sûrû ködöket sem.
#149776
Nagyon jó képek, köszönjük! Igazi téli világ van nálad is!
Az északerdõ elnevezés különösen tetszett vidám
kacsint
Szerk.:
A 78 évhez mit is kívánhatnék mást, mint kitartást! Link
#149775
És az enyémek? Igaz itt nincs hegy, de másfél évente megdicsérhetné a képemet valaki.
Gyár sincs, és ipari hó sem várható nálam a következõ 78 évben. szomoru
Szerk, Köszönöm Palui! havazas havazas hideg hideg
#149774
Ja közben látom, Sólyom-kõ... akkor Hejce. Nagyon klassz nevet

Utolsó észlelés

2026-04-25 12:08:24

Romhány - Dózsa György út.

19.0 °C

RH: 43 | P: 1014.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

158033

Hírek, események

Március 29-én óraállítás

Érdekességek | 2026-03-27 16:50

pic
Újra itt van! Március 29-én hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.