Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
A kedvenceim:
"hidegebb és enyhébb idõszakok váltogatják egymást"
"A megszokottnál pár fokkal hûvösebb, illetve melegebb idõszakok váltogathatják egymást"
"hidegebb és enyhébb idõszakok váltogatják egymást"
"A megszokottnál pár fokkal hûvösebb, illetve melegebb idõszakok váltogathatják egymást"
Ha most 2010 lenne, akkor be lehetne dobni, hogy az évtized eddigi legkeményebb tele következik 
Ilcsi mama megérzései:
{Szeptember hónap összességében: ráillik majd a hosszú indián nyár, vagy a „Vénasszonyok nyara” jelzõ!
Egész hónap során az átlag feletti hõmérsékleti értékekre számíthatunk.}
{Október hónap összességében: az átlagosnál melegebb, de csapadékban szegényebb idõvel számíthatunk.}
{November hónap összességében: az átlag értékektõl elmaradva, csapadékban szegényebb lehet.
Az átlagosnál párás és enyhe idõnek ígérkezik, ez a hónap, csupán november hónap közepén túl várhatnak ránk hidegebb napok, ködszitálással tarkítva, a hónapvégi napokban már helyenként nagyobb havazás is lehetséges.}
{December hónapra összességében: a kezdeti enyhe idõt követõen jelentõs lehûlés jellemzi majd, a december második felének idõjárása változékonyan alakul, hidegebb és enyhébb idõszakok váltogatják egymást.}
Forrás: Link
Ja és egy kis visszatekintés:
{Július hónap összességében: hirtelen kialakuló felhõkbõl, olyan sok csapadék hullhat, hogy szinte vízözönszerû esõzések okozhatnak károkat, a csapadék - országon belüli - eloszlása azonban nem lesz egyenletes, míg az ország középsõ részeiben több, addig a Dél- keleti határszélek környékén, kevesebb csapadékos napok lehetnek. A megszokottnál pár fokkal hûvösebb, illetve melegebb idõszakok váltogathatják egymást.)
Ilcsi mama megérzései:
{Szeptember hónap összességében: ráillik majd a hosszú indián nyár, vagy a „Vénasszonyok nyara” jelzõ!
Egész hónap során az átlag feletti hõmérsékleti értékekre számíthatunk.}
{Október hónap összességében: az átlagosnál melegebb, de csapadékban szegényebb idõvel számíthatunk.}
{November hónap összességében: az átlag értékektõl elmaradva, csapadékban szegényebb lehet.
Az átlagosnál párás és enyhe idõnek ígérkezik, ez a hónap, csupán november hónap közepén túl várhatnak ránk hidegebb napok, ködszitálással tarkítva, a hónapvégi napokban már helyenként nagyobb havazás is lehetséges.}
{December hónapra összességében: a kezdeti enyhe idõt követõen jelentõs lehûlés jellemzi majd, a december második felének idõjárása változékonyan alakul, hidegebb és enyhébb idõszakok váltogatják egymást.}
Forrás: Link
Ja és egy kis visszatekintés:
{Július hónap összességében: hirtelen kialakuló felhõkbõl, olyan sok csapadék hullhat, hogy szinte vízözönszerû esõzések okozhatnak károkat, a csapadék - országon belüli - eloszlása azonban nem lesz egyenletes, míg az ország középsõ részeiben több, addig a Dél- keleti határszélek környékén, kevesebb csapadékos napok lehetnek. A megszokottnál pár fokkal hûvösebb, illetve melegebb idõszakok váltogathatják egymást.)
Azbiztoss! 
Apropó elõbb még lesz õsz is, sõt nyárvég. Az õsz szebbik arcát kifejezetten várom már, sötétedés elõtt sekély köd kavarogna a mezõk felett vörösen izzva a naplemente színeiben. Nagyon szép lesz!
Apropó elõbb még lesz õsz is, sõt nyárvég. Az õsz szebbik arcát kifejezetten várom már, sötétedés elõtt sekély köd kavarogna a mezõk felett vörösen izzva a naplemente színeiben. Nagyon szép lesz!
Ha már tél, így augusztus közepe táján: olyan tél elõtt állunk, amilyen ezelõtt még nem volt .
Kéne nyitni egy új fórumot Jóslatok és megérzések cimmel
Egyébként ma újra megvan a hõségnap, de igaz nem hagytuk el sokkal a 30 fokot, de nem is baj. Ez legalább bõven kibirható
Egyébként ma újra megvan a hõségnap, de igaz nem hagytuk el sokkal a 30 fokot, de nem is baj. Ez legalább bõven kibirható
Ha már jóslatok és megérzések, nekem is van egy tippem: nem fog esni annyi hó a télen, hogy a metnetes télfanoknak (közéjük tartozom én is) elég legyen.
Tmax: 30.3°C, Takt: 29.7°C
Tmax: 30.3°C, Takt: 29.7°C
Veszprém térsége már nem igazán tartozik az északnyugati határszélhez: Link
Hogy én se maradjak ki a megérzésekbõl: lehet, hogy a következõ télen nem esik olyan sok hó, de nem lepõdnék meg, ha lenne egy olyan mediterrán ciklon sorozat, ami lepakolna ide a környékre 40-50 cm-t, utána meg jönne egy-két -20 fokos éjszaka.
Hogy én se maradjak ki a megérzésekbõl: lehet, hogy a következõ télen nem esik olyan sok hó, de nem lepõdnék meg, ha lenne egy olyan mediterrán ciklon sorozat, ami lepakolna ide a környékre 40-50 cm-t, utána meg jönne egy-két -20 fokos éjszaka.
Valószínûleg a szezon eddigi legerõsebb hõszigete jött létre elõzõ éjszaka, 8 fok fölötti differenciával: Link
Torinno: nézd meg hol van Mihályi és máris tárgyát veszti a kommented. Kis emlékeztetõ az ény-i télrõl az elmúlt évek tükrében Link
Ha már a megérzések, szerintem ez a tél inkább a hidegekkel fog megmaradni bennünk, mint sem a nagy havazásokkal. 
Off vége, ma is megvan a hõségnap.
Off vége, ma is megvan a hõségnap.
Az elõzõn se volt sok hó csak az ÉNY-i hátárszélen meg Ausztria illetve Nyugat-Európában.
Lehet a mostani kárpótol.
Lehet a mostani kárpótol.
Eddig tökéletesen bejött az álomjóslatom még télen, majd szólok ha megálmodtam milyen lesz a valós tél. Talán még írtam is március tájékán, hogy jövõbe láttam miszerint augusztus 20-án itt fogunk lenni egyetlen épkézláb zivatar nélkül, miközben eltelt az egész nyár. És milyen meglepõ így is lett.
Sokmindent megláttam már elõre.
Sokmindent megláttam már elõre.
Nekem most van egy olyan érzésem , hogy ez a tél zord lesz és havas.
Tavaly télen Nyugat-Európára szakadt a hideg , most szerintem nem ússzuk meg ,
és ezt a hideget mi kapjuk meg. Ugyanis mostanában Nyugat-Euróoát többször éri el
az afrikai meleg. Mint ahogy most is fogja: Link
Tavaly télen Nyugat-Európára szakadt a hideg , most szerintem nem ússzuk meg ,
és ezt a hideget mi kapjuk meg. Ugyanis mostanában Nyugat-Euróoát többször éri el
az afrikai meleg. Mint ahogy most is fogja: Link
De ez fél percnél nem tartott tovább. Olyan volt, mint egy kifutószél, de sehol sincs zivatar... A két közeli mérõhely sem észlelte, basszus, lehet, hogy porördög volt! Én barom, ki se mentem, eszembe sem jutott, hogy lehet porördög is...
Szép napot kivánok!
Én már többször tapasztaltam. Szerintem ún. alacsonyszintû jet lehetett, amely néhány percig - akár tizig vagy egy fertály óráig - is eltarthat. Elõtte, utána gyakran honol harmatgyenge szellõ vagy szélcsend.
A témával kapcsolatban Bodolai István és Bodolainé Jakus Emma foglalkozott behatóbban, az IDÕJÁRÁS szakfolyóiratban olvastam érdekes tanulmányukat még a hetvenes években.
A témával kapcsolatban Bodolai István és Bodolainé Jakus Emma foglalkozott behatóbban, az IDÕJÁRÁS szakfolyóiratban olvastam érdekes tanulmányukat még a hetvenes években.
Esetleg porördög a közelben..
Itt egyébként többször is befut egy-egy élénkebb löket is délrõl, kicsit erõsebb a szél a vártnál. Felhõt még nem láttam ma.
Itt egyébként többször is befut egy-egy élénkebb löket is délrõl, kicsit erõsebb a szél a vártnál. Felhõt még nem láttam ma.
3 perce a semmibõl érkezett egy nagy széllökés.
Ötlete van valakinek mi lehetett? Egyébként szélcsend van.
Ötlete van valakinek mi lehetett? Egyébként szélcsend van.
Tûzijáték az nem fontos ,csapadék az kellene de nagyon. [esõ]
.Nagyon egy modell se ad belátható idõn belül.
Igen, ezért is volt az, hogy miközben mi megdeglettünk a száraz hõségben, addig É-Afrikában 4 héten át mindennap zivatar volt
A hurrikánszezon egyelõre gyenge, mint a zújhagyma, mivel az afrikai középtroposzférikus K-NY áramlások messze kiérnek az Atlanti-óceán felé, így akadályozva a trópusi ciklonok kialakulását.
Természetesen a jelenlegi sarki jégborítás semmit sem mond az eljövendõ õsz és tél milyenségére nézve -örömöm nem ennek szólt.
A zonális-meridionális váltás amúgy roppant ravasz dolog. A kiélezõdõ hõkontraszt miatt felgyorsuló zonális légáramlatok szülik meg végül a polárfronti örvényesedés révén a meridionalitást, a hidegleszakadást.
De kezdetben, paradox módon, a növekvõ hõkontraszt, felgyorsuló zonális áramlás még akadályozza is a meridionális hõcserét, így önerõsítõvé válik.
Éppen ezért, hogy az esetlegesen jól fejlõdõ sarki hidegbázis milyen hatással lesz az idei tél idõjárására, hogy sül el majd a dolog, most még nem tudható. A hidegbázis fejlettsége, és expanziós hajlama -két különbözõ dolog. A rémes 2006/2007-es télen pl. viszonylag fejlett volt a sarki hidegtömeg.
A szeptemberi cirkulációs viszonyok adott esetben már sokat elárulnak a közelgõ télrõl. Elõoldali-anticiklonális, száraz, meleg õszelõ rendszerint enyhe, zonális decembert von maga után -és viszont. A témában ajánlom mindenki figyelmébe Hari Seldon nagyszerû cikkét (a Hosszútávúban olvasható)
Mostantól tehát érdemes gondosan figyelemmel kísérni a makroszinoptikai helyzet alakulását.
A zonális-meridionális váltás amúgy roppant ravasz dolog. A kiélezõdõ hõkontraszt miatt felgyorsuló zonális légáramlatok szülik meg végül a polárfronti örvényesedés révén a meridionalitást, a hidegleszakadást.
De kezdetben, paradox módon, a növekvõ hõkontraszt, felgyorsuló zonális áramlás még akadályozza is a meridionális hõcserét, így önerõsítõvé válik.
Éppen ezért, hogy az esetlegesen jól fejlõdõ sarki hidegbázis milyen hatással lesz az idei tél idõjárására, hogy sül el majd a dolog, most még nem tudható. A hidegbázis fejlettsége, és expanziós hajlama -két különbözõ dolog. A rémes 2006/2007-es télen pl. viszonylag fejlett volt a sarki hidegtömeg.
A szeptemberi cirkulációs viszonyok adott esetben már sokat elárulnak a közelgõ télrõl. Elõoldali-anticiklonális, száraz, meleg õszelõ rendszerint enyhe, zonális decembert von maga után -és viszont. A témában ajánlom mindenki figyelmébe Hari Seldon nagyszerû cikkét (a Hosszútávúban olvasható)
Mostantól tehát érdemes gondosan figyelemmel kísérni a makroszinoptikai helyzet alakulását.
Amit máris tudok cáfolni, 1989 augusztus 2-án Kékestetõn a maximum 8,8 fok:-) Tudom, hogy síkvidékrõl van szó, ott ilyen nincs és kb 11-12 fokos maxik fordulnak elõ. Augustus 31-án 2010-ben 6,9 fok volt, ekkor a fõvárosban 12,2 fokot mértek maximumnak. Egyébként a most feldolgozott adatok kötött ez a legalacsonyabb augustusi maximum hõmérséklet a Budapest síkvidékérõl és Kékestetõrõl is. Valószínû, hogy volt már hidegebb is de ezt tudjuk most. Egyébként 1972-ben a Széchenyi-hegyen tudunk 12,0 fokos maxiról.
Augusztus közepén 9 fokos maximumot én még nem láttam (az meteorológiai nyár teljes idõtartama alatt is csak nagyon ritkán), de tény, hogy augusztus 3. dekádja, ezen belül is fõleg a hozzávetõlegesen 24-tõl 31-ig terjedõ idõszak nemegyszer hozott igen hûvös, szeles, esõs napokat.
[esõ]
Nézzük például ezt:
Link
Link
Link
Link
Link
Link
egy nappal késõbb:
Link
Link
Ez utóbbi térképen döbbentõen délre leszalad a 0 fokos izoterma, szinte eléri a Fekete-tengert. Észak-Oroszországa pedig a -5-ös is befigyel.
Határozott emlékeim vannak az eseményrõl. A legzordabb nyári nap volt, amit megértem. Zuhogó esõ, üvöltõ északnyugati szél, egész nap 10 fok körüli hõmérséklet. Az aug. 20. után kint hagyott zászlók csattogtak, puffogtak a szélben, csak úgy porzott belõlük az esõvíz. [esõ]
Nézzük például ezt:
Link
Link
Link
Link
Link
Link
egy nappal késõbb:
Link
Link
Ez utóbbi térképen döbbentõen délre leszalad a 0 fokos izoterma, szinte eléri a Fekete-tengert. Észak-Oroszországa pedig a -5-ös is befigyel.
Határozott emlékeim vannak az eseményrõl. A legzordabb nyári nap volt, amit megértem. Zuhogó esõ, üvöltõ északnyugati szél, egész nap 10 fok körüli hõmérséklet. Az aug. 20. után kint hagyott zászlók csattogtak, puffogtak a szélben, csak úgy porzott belõlük az esõvíz. [esõ]
Nem kell örülni ez azt jelenti, hogy inkább zonális õsz-tél néz ki belõle. Mivel a sarkok körüli futóáramlás jelenleg stabil, így nagy légcserék sem történtek, ha ez így maradna télre akkor jó kis nyugati enyhe léghullámok dominálnak majd. Kell, hozzá némi erõs hurrikán szezon amely erõsíti az izlandi minimumot meg egy adag Grönland felett elhelyezkedõ anticiklon és a kész is recept, hogy ne legyen hideg. Eddig jó felé mennek a dolgok:-)
Mivel még augusztus van ez nem más mint fikció egyelõre. Sok tényezõs még a dolog:-)
Mivel még augusztus van ez nem más mint fikció egyelõre. Sok tényezõs még a dolog:-)
Aki szokta nézni az automatám feltöltését,annak jó hír...Hamarosan megindul újra a feltöltés Romhányból..
Így követni lehet majd a hõmérsékletet a nap 24 órájában
Egész jól állunk: Link
Nyár elején az elmúlt évtizedhez képest a legjobban. Aztán Júliusban volt egy intenzív olvadás, de még így is pont az elmúlt tíz év átlagánál tartunk.
Nyár elején az elmúlt évtizedhez képest a legjobban. Aztán Júliusban volt egy intenzív olvadás, de még így is pont az elmúlt tíz év átlagánál tartunk.
Este még riport is volt onnan a Tényekben, hogy biza hideg van.
12.6°C lett nálam a minimum, viszont az állomáson 10 alatt mértek: Link
Belváros: 17.4°C
12.6°C lett nálam a minimum, viszont az állomáson 10 alatt mértek: Link
Belváros: 17.4°C
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#69293 - 2013-08-16 15:14:46)
A következõ idõszakra nem várok erõs kánikulát.
Pár 30 fok feletti hõmérséklet még lehetséges , de a 40 fok az valószínûleg
már nem tér vissza. Mivel a nappalok is egyre rövidebbek lesznek , ez mind a nyár
ellen van. Enyhébb óceáni légáramlat lehet a meghatározó , atlanti ciklonokkal. [esõ]
A ciklonok esetén záporos jellegû csapadékot tartok valószínûnek ,
majd szeptemberben már lesznek olyan napok amikor egésznap borongós , esõs , párás [esõ]
idõ lehet. Lesznek azonban kellemes nappalok is bõven.
A következõ idõszakra nem várok erõs kánikulát.
Pár 30 fok feletti hõmérséklet még lehetséges , de a 40 fok az valószínûleg
már nem tér vissza. Mivel a nappalok is egyre rövidebbek lesznek , ez mind a nyár
ellen van. Enyhébb óceáni légáramlat lehet a meghatározó , atlanti ciklonokkal. [esõ]
A ciklonok esetén záporos jellegû csapadékot tartok valószínûnek ,
majd szeptemberben már lesznek olyan napok amikor egésznap borongós , esõs , párás [esõ]
idõ lehet. Lesznek azonban kellemes nappalok is bõven.
Elõzõ hetekben még szidtátok a dombi meg a városi klímát a trópusi éjszakák sorozata miatt. Micsoda pálfordulás!
Takt 10,1 fok, ma is egyszámjegyû lesz valószínûleg a Tmin, vastagon harmatos minden. Hallani lehet ahogy lelkendeznek a kerti növényeim a gyakori vastag harmat és magas Rh miatt.
Takt 10,1 fok, ma is egyszámjegyû lesz valószínûleg a Tmin, vastagon harmatos minden. Hallani lehet ahogy lelkendeznek a kerti növényeim a gyakori vastag harmat és magas Rh miatt.
Köszi szépen a fagyos infókat és a szép fotókat!
Jólesett ebben a dög melegben!
Egyszer én is szívesen átélnék egy ilyen helyzetet a fennsíkon!
Egyszer én is szívesen átélnék egy ilyen helyzetet a fennsíkon!
Link Hmmm... Repülõtér 23,6 °C-on áll, ez kb. 8 km innen, az autópálya pontosan mellettünk 20 °C felett van.
A repülõtéren tuti a város hõje miatt van most ennyire meleg, pont odaviszi a keleti-északkeleti szél az iparterületrõl a levegõt.
A repülõtéren tuti a város hõje miatt van most ennyire meleg, pont odaviszi a keleti-északkeleti szél az iparterületrõl a levegõt.
