Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Japán meteorológusok - JMA - ebben ezen a fórumon Szibéria kolléga jártas, ha jól tudom
Thermometer: azaz a szezonális elõrék képzeletbeli ENS-középértéke valahol a sokévi átlagnál kissé hidegebb tél körül ingadozik, azaz egyelõre latolgatásainknál itt a pont - néhány hét múlva (Erzsébet - Katalin között) pedig majd PONTosíthatunk a telet illetõen valamelyest
Thermometer: azaz a szezonális elõrék képzeletbeli ENS-középértéke valahol a sokévi átlagnál kissé hidegebb tél körül ingadozik, azaz egyelõre latolgatásainknál itt a pont - néhány hét múlva (Erzsébet - Katalin között) pedig majd PONTosíthatunk a telet illetõen valamelyest
Itt pedig már az utolsó kék folt is eltûnt és az égkép olyan, mintha 10 nap után végre [esõ] akarna lenni Link hamisítatlan õsz.
Jelen pillanatban 24,3 foknál tartunk, már lassan 10 napja tart a nyárias idõjárás és ki tudja hol a vége. Ugyan majd visszahûlünk pár fokot de van honnan, a Tmin-ek is inkább az augusztust hozzák vissza a mostani 10-16 fokokkal mintsem az október végét.
A reggeli köd után kisütött a nap, igaz felhõk akkor is voltak az égen (fõleg magas szintûek).
Kb. déltõl vastagabb felhõk érkeztek, az ég kékje azóta csak kissé látható (1 oktánál kisebb mennyiségben).
A levegõ párás.
Kb. déltõl vastagabb felhõk érkeztek, az ég kékje azóta csak kissé látható (1 oktánál kisebb mennyiségben).
A levegõ párás.
∑: 1 okta
Ci: 1 okta
Ci spissatus
WW 02
T.akt: 23,5
Szép jó napot! A délelõtti Ci-spi felhõ vonulat maradt az Ény-Dk. pályán, nem húzódik délre. Az égbolt tiszta kék színû.
Én nem hiszek a japánoknak, már mindjárt õk jobban tudnák? Maradok a megszokott havi átlag hõmérsékleteknél, bár most volt egy felcserélõdés, ezért is számítok a kiegyenlítõ átlagra.
Ci: 1 okta
Ci spissatus
WW 02
T.akt: 23,5
Szép jó napot! A délelõtti Ci-spi felhõ vonulat maradt az Ény-Dk. pályán, nem húzódik délre. Az égbolt tiszta kék színû.
Én nem hiszek a japánoknak, már mindjárt õk jobban tudnák? Maradok a megszokott havi átlag hõmérsékleteknél, bár most volt egy felcserélõdés, ezért is számítok a kiegyenlítõ átlagra.
Már nem tudom, hogy hol olvastam - a japán meteorológusok hideg telet prognosztizáltak hozzánk.
Én is csak a Koczkás megnyilatkozásában olvastam errõl (az írást nem linkelem ide, túl hosszú volna)
Eszerint a Brit Meteorológiai Intézet, a Kolumbia Egyetem kutatói, az Amerikai Meteorológiai Szolgálat, és egy "olasz biometeorológiai intézet" vár térségünkre enyhe telet az idén.
A blocking és meridionalitás túlsúlyában teljesen igazad van: éppen a napokban jutott eszembe, hogy októberben egyaránt dõltek hideg és melegrekordok (elõbbiek jócskán) Ilyen csak kifejezetten meridionális áramlási érában történhet.
Az is fölöttébb valószínû, hogy a meridionális uralomban jó ideig nem lesz változás.
Azzal is teljesen egyetértek (hiszen nemegyszer tapasztaltam), hogy egymás melletti évek azonos idõszakainak idõjárási jellege néha kísértetiesen hasonlít egymásra. Gyakran majdnem napra pontosan ismétlõdnek ugyanazok az események (Pl. 2009 és 2010 karácsonyának döbbenetesen dinamikus felmelegedése a ritka zord napok után, a tavalyi és az idei április legvégi, május eleji kánikula etc.) Ennek alapján igazán nem lenne meglepõ a "csúszópályás" felállás, mediciklon dömping újbóli elõkerülése. [esõ]
Az is érdekes, hogy immár másfél évtizede az október legvége, november eleje milyen gyakran hoz kitartóan elõoldali, déliszeles, igen enyhe idõt. Az ilyenkor elõforduló vaskos pozitiv anomália viszont láthatóan nem akadálya hideg tél kialakulásának.
De másrészrõl az is igaz, hogy néha teljesen eltér egymástól a "szomszédos" telek jellege (ld. 2005/2006 vs 2006/2007)
Szóval, bonyolult kérdés ez. Mindenesetre jelenleg úgy látom, hõmérsékleti szempontból a közeledõ tél a mérsékelten enyhétõl a nagyon hidegig terjedõ skálán mozoghat -azaz, a közepes anomália enyhén negatív. Csapadékra még csak tippelni se merek.
Eszerint a Brit Meteorológiai Intézet, a Kolumbia Egyetem kutatói, az Amerikai Meteorológiai Szolgálat, és egy "olasz biometeorológiai intézet" vár térségünkre enyhe telet az idén.
A blocking és meridionalitás túlsúlyában teljesen igazad van: éppen a napokban jutott eszembe, hogy októberben egyaránt dõltek hideg és melegrekordok (elõbbiek jócskán) Ilyen csak kifejezetten meridionális áramlási érában történhet.
Az is fölöttébb valószínû, hogy a meridionális uralomban jó ideig nem lesz változás.
Azzal is teljesen egyetértek (hiszen nemegyszer tapasztaltam), hogy egymás melletti évek azonos idõszakainak idõjárási jellege néha kísértetiesen hasonlít egymásra. Gyakran majdnem napra pontosan ismétlõdnek ugyanazok az események (Pl. 2009 és 2010 karácsonyának döbbenetesen dinamikus felmelegedése a ritka zord napok után, a tavalyi és az idei április legvégi, május eleji kánikula etc.) Ennek alapján igazán nem lenne meglepõ a "csúszópályás" felállás, mediciklon dömping újbóli elõkerülése. [esõ]
De másrészrõl az is igaz, hogy néha teljesen eltér egymástól a "szomszédos" telek jellege (ld. 2005/2006 vs 2006/2007)
Szóval, bonyolult kérdés ez. Mindenesetre jelenleg úgy látom, hõmérsékleti szempontból a közeledõ tél a mérsékelten enyhétõl a nagyon hidegig terjedõ skálán mozoghat -azaz, a közepes anomália enyhén negatív. Csapadékra még csak tippelni se merek.
Közhely, hogy nincs két egyforma tél, ám ennek ellenére felvetõdik a kérdés, hogy a folytatódó blocking- és meridionalitásra való hajlam vajon nem fogják-e újra elõhozni azt a bizonyos északnyugati csúszdát, azaz a blokkoló kelet-európai AC peremén lefûzõdõ teknõsorozatot, ami majd az ismert pályán medeket generál, ezek pedig felkanyarodván gondoskodnak majd fórumunk ismételt felpezsdítésérõl. Annak függvényében, milyen ´ösvényt´, jobban mondva pályát ´taposnak´ ki ezek a ciklonok, úgy kerülhetnek majd az egyes országrészek nyerõ, illetve szívóágra. Egyébként mely meteorológiai szolgálatok várnak még enyhe telet, illetve tél elsõ felét? (egypár linket szívesen fogadnék).
Pld. a ZAMG kifejezetten enyhe novembert, valamivel enyhébb decembert, és ´fej vagy írás´ januárt vár, viszont a közelmúltban ezek a szezonális prognózisok egypárszor elég csúfosat buktak (az idei márciust kifejezetten enyhére várták, pont az ellenkezõje jött be), viszont Koczkás a minap azt írta, hogy Bastardi éppenséggel hideg telet vár - én személy szerint amolyan hullámvasút jellegû telet valószínûsítek, összességében valamivel az átlag alatt végezhetünk az ország nagy részén, a CFS verzióját több oknál fogva is meglehetõsen irreálisnak tartom, ez azt jelentené, hogy 7 éven belül kétszer egymás után ismétlõdne meg a 2006/2007-es semmilyen tél, aminek valószínûsége nálam 1% alatt mozog.
Pld. a ZAMG kifejezetten enyhe novembert, valamivel enyhébb decembert, és ´fej vagy írás´ januárt vár, viszont a közelmúltban ezek a szezonális prognózisok egypárszor elég csúfosat buktak (az idei márciust kifejezetten enyhére várták, pont az ellenkezõje jött be), viszont Koczkás a minap azt írta, hogy Bastardi éppenséggel hideg telet vár - én személy szerint amolyan hullámvasút jellegû telet valószínûsítek, összességében valamivel az átlag alatt végezhetünk az ország nagy részén, a CFS verzióját több oknál fogva is meglehetõsen irreálisnak tartom, ez azt jelentené, hogy 7 éven belül kétszer egymás után ismétlõdne meg a 2006/2007-es semmilyen tél, aminek valószínûsége nálam 1% alatt mozog.
Bocs a visszatekintésért. De szerintem mindenki emlékszik rá, hogy milyen idõ volt egy éve ezen a napon.
Ahhoz képest most nagybetûs nyár tombol.

Nem lepne meg az enyhe tel, hat 2003 ota nem emlekszem gyatra telre erre fele, persze voltak gyengek de igazi gyatra telek azota nem igazan. Szemely szerint tovabbra is ugy gondolom hogy decemberben isszuk majd meg a levet ennek a mostani nem normalis melegnek, de ahogy mar megjegyeztem nem a kemeny kontinentalis hidegnek koszonheto lehet ez majd, hanem inkabb a komoly hidegparnanak amire en szamitok decemberben. Ha ehhez jonne par cm ho, decemberben komoly hidegparnas helyzet alakulhatna ki,negativ nappali T-kel hosszabb tavon.
Sok szeretettel várunk minden régi és új érdeklõdõt a most induló téli elõrejelzési versenyünkre. Az eddig megszokott helyszíneken túl ezúttal 3 új, (és izgalmas) állomás is belekerült versenynaptárunkba. A további változásokról itt olvashattok: Link
Az elsõ forduló idõpontja: 2013. november 3. vasárnap 19:00, helyszíne: Szombathely
Sok sikert minden résztvevõnek!
Az elsõ forduló idõpontja: 2013. november 3. vasárnap 19:00, helyszíne: Szombathely
Sok sikert minden résztvevõnek!
A prediktor makroléptékû viszonyokból indul ki, eredményei is nyilván ilyen léptékre vonatkoznak. A kárpát-medencei hidegpárna ehhez képest helyi jelenség. Bár, nem lenne teljesen meddõ annak a megvizsgálása, megjelenése összefügg-e, és miként függ össze, a makroszinoptikai képekkel. Ugyanis nem épül fel, és fõleg nem tartósodik minden téli magasnyomású idõszakban.
Idén a prediktor is, a statisztikai megközelítés is vizsgázik. Az elõbbi szerint viszonylag hideg decembernek kellene jönnie. Az utóbbi szempont alapján (hidegelárasztások gyakorisága, tartóssága az õsz elsõ felében - a Hari-féle prediktortól nem teljesen független) szintúgy hidegebb fajta telet várhatunk.
CFS ezzel szemben (most még) enyhe telet prognosztizál, nemkülönben néhány nagy nemzeti meteorológiai intézet. Nagyon izgalmas lesz ezért a következõ idõszak. Neked mi a meglátásod a közeledõ téllel (legalábbis az elsõ felével) kapcsolatban?
Idén a prediktor is, a statisztikai megközelítés is vizsgázik. Az elõbbi szerint viszonylag hideg decembernek kellene jönnie. Az utóbbi szempont alapján (hidegelárasztások gyakorisága, tartóssága az õsz elsõ felében - a Hari-féle prediktortól nem teljesen független) szintúgy hidegebb fajta telet várhatunk.
CFS ezzel szemben (most még) enyhe telet prognosztizál, nemkülönben néhány nagy nemzeti meteorológiai intézet. Nagyon izgalmas lesz ezért a következõ idõszak. Neked mi a meglátásod a közeledõ téllel (legalábbis az elsõ felével) kapcsolatban?
A GFS immár sokadik futás óta mutatja eléggé konzisztens módon, hogy kb. november 5-e után legalább néhány napig az utóbbi évek fehér hollója, a zonalitás jelentkezhet. Egyúttal a kelet-európai/fekete tengeri anticiklon fokozatosan leépulhet, így az eddig Skandinávia felett elhaló ciklonok Moszkva irányába hatolhatnak, így elég egy AC a Brit-szigeteknél, és az áramlás északnyugatira, majd északira fordulhat. A folyamat tényleg valamikor november 15-e táján indulhat meg, a lehulés fokozatosnak néz ki hirtelen áramlásfordulás és hozzánk optimális pozícíóban levo hidegdepó híján, így hegyeinkben jelen állás szerint Nov. 15-20-a, síkvidéken nov. 20-25-e kozé tenném az elso hózáporok idopontját. Az elso télies medek majd talán november végén/december elején juthatnának szóhoz, a prediktor beválását inkább lábas hidegnek, mintsem hidegpárnára vezetem vissza. Szibéria gyorsan hul, a hóréteg gyors léptékben vastagszik, s amint a csigagyár lanyhul, úgy nyomulhat majd délnyugat felé a kontinentális hideg. De ez már decemberi torténet (lehet)
A modelleket átnézve, és ehhez elmúlt évek tapasztalatát hozzátéve a következõképp látom a távolabbi jövõt:
Ahhoz kétség nem férhet, hogy a megvadult északi zonalitás ezúttal hidegleszakadást készít elõ.
Nagyon nagy mozgásban van a polárfront környéke, és az évnek ebben a szakában nem szokott a zonális áramlási korszak idõben elhúzódni.(A tartós zonalitás inkább a napforduló környékén, ill. valamivel azután jellemzõ. Még 2006-ban is végeredményben ránk szakadt a hideg november elsõ napjaiban)
Szinte biztosra vehetõ, hogy az áramlási kép meridionálisabbra vált a közeljövõben: az óceán fölött, az atlanti partoknál nõ majd a légnyomás, az áramlási vonalak nyugatiról északnyugatira, északira fordulnak.
Az alapvetõ cirkulációs átrendezõdés megítélésem szerint a nov. 15. és nov. 20. közötti idõszakra esik a legvalószínûbben. Lehet, hogy nem hoz igazi telet, bár én inkább afelé hajlok, hogy keményen ránk szakad a hideg november 2. felében.
Nem attól kell tartani, hogy nem jön a tél -ellenkezõleg: a félnivaló az, hogy túl korán, túl erõsen dönget be az idén.
Ahhoz kétség nem férhet, hogy a megvadult északi zonalitás ezúttal hidegleszakadást készít elõ.
Nagyon nagy mozgásban van a polárfront környéke, és az évnek ebben a szakában nem szokott a zonális áramlási korszak idõben elhúzódni.(A tartós zonalitás inkább a napforduló környékén, ill. valamivel azután jellemzõ. Még 2006-ban is végeredményben ránk szakadt a hideg november elsõ napjaiban)
Szinte biztosra vehetõ, hogy az áramlási kép meridionálisabbra vált a közeljövõben: az óceán fölött, az atlanti partoknál nõ majd a légnyomás, az áramlási vonalak nyugatiról északnyugatira, északira fordulnak.
Az alapvetõ cirkulációs átrendezõdés megítélésem szerint a nov. 15. és nov. 20. közötti idõszakra esik a legvalószínûbben. Lehet, hogy nem hoz igazi telet, bár én inkább afelé hajlok, hogy keményen ránk szakad a hideg november 2. felében.
Nem attól kell tartani, hogy nem jön a tél -ellenkezõleg: a félnivaló az, hogy túl korán, túl erõsen dönget be az idén.
Így van, de itt jelen pillanatban a szél és a felhõzet játszik erõsen közre.
Nagyon érdekes kérdést vetettél fel, ti. az észak (északnyugat) felõl beáramló (maritim) hideglevegõ vs a kelet felõl besettenkedõ (kontinentális, lábas) hideg problémáját.
Úgy látom, hogy ez a két jelenség általában nem független egymástól, kapcsoltan és egymás után lépnek fel a következõ módon:
Mikor meridionálisra kezd váltani az áramlási kép, és észak-északnyugatról dél, délkelet felé nyúlik az alacsony nyomású teknõ, benne a ciklonmagokkal, akkor elõször a teknõ hátoldalán áramló sarki-tengeri légtömegek érnek el minket északnyugat felõl.
Késõbb a teknõ ciklontevékenységének súlypontja egyre délebbre, a Mediterráneum fölé helyezõdik, ezzel párhuzamosan északon, északnyugaton már növekszik a légnyomás. Ekkor a légpályák iránya északkeletire fordul felettünk, és a maritim helyett lábas hideg áramlik fölénk. Nézzünk erre egy példát:
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Hogy melyik hidegáramlás (a maritim vagy a lábas) dominál, azt teknõje (meridionális epizódja) válogatja. Két végpont van: az egyiknél csak tengeri hideglevegõ beáramlás van, a teknõ súlypontja nem is süllyed le a Mediterráneumba, az áramlás nem fordul északkeletire, nincs lábas hideg beáramlás. Mielõtt ez a fázis elkövetkezne, a makrocirkuláció visszavált zonálisra.
A másik végpontnál a teknõ fejlõdésének éppen a kezdeti szakasza látszik elmaradni, a hidegbetörés mindjárt mediciklon északkeleti áramlásában, kontinentális lábashideggel kezdõdik. Erre egy példa:
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Feltehetõ, hogy az arányokról az északkeleti (szibériai) hidegdepó erõssége, légtömegeinek a Kelet-Európai-síkságra való "betározódása" dönt. Az utóbbi (2002-es) esetben Kelet-Európát nagyon kitöltötte a fagyos levegõ.
Egyébként a 2002 december elejihez hasonló, tisztán lábashideg-betörés összehasonlíthatatlanul ritkább, mint az a hideghullám, mely északnyugati, maritim hidegbeáramlással kezdõdik. Pusztán ebbõl kiindulva, "jóslásodat" valószerûnek látom.
Úgy látom, hogy ez a két jelenség általában nem független egymástól, kapcsoltan és egymás után lépnek fel a következõ módon:
Mikor meridionálisra kezd váltani az áramlási kép, és észak-északnyugatról dél, délkelet felé nyúlik az alacsony nyomású teknõ, benne a ciklonmagokkal, akkor elõször a teknõ hátoldalán áramló sarki-tengeri légtömegek érnek el minket északnyugat felõl.
Késõbb a teknõ ciklontevékenységének súlypontja egyre délebbre, a Mediterráneum fölé helyezõdik, ezzel párhuzamosan északon, északnyugaton már növekszik a légnyomás. Ekkor a légpályák iránya északkeletire fordul felettünk, és a maritim helyett lábas hideg áramlik fölénk. Nézzünk erre egy példát:
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Hogy melyik hidegáramlás (a maritim vagy a lábas) dominál, azt teknõje (meridionális epizódja) válogatja. Két végpont van: az egyiknél csak tengeri hideglevegõ beáramlás van, a teknõ súlypontja nem is süllyed le a Mediterráneumba, az áramlás nem fordul északkeletire, nincs lábas hideg beáramlás. Mielõtt ez a fázis elkövetkezne, a makrocirkuláció visszavált zonálisra.
A másik végpontnál a teknõ fejlõdésének éppen a kezdeti szakasza látszik elmaradni, a hidegbetörés mindjárt mediciklon északkeleti áramlásában, kontinentális lábashideggel kezdõdik. Erre egy példa:
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Feltehetõ, hogy az arányokról az északkeleti (szibériai) hidegdepó erõssége, légtömegeinek a Kelet-Európai-síkságra való "betározódása" dönt. Az utóbbi (2002-es) esetben Kelet-Európát nagyon kitöltötte a fagyos levegõ.
Egyébként a 2002 december elejihez hasonló, tisztán lábashideg-betörés összehasonlíthatatlanul ritkább, mint az a hideghullám, mely északnyugati, maritim hidegbeáramlással kezdõdik. Pusztán ebbõl kiindulva, "jóslásodat" valószerûnek látom.
Itt 17 fok van, teljesen jó, ráadásul a szél is fújdogálni fog éjjel, így simán 10 fok felett maradunk reggelig.
Szerencsére már régóta tudjuk, hogy az éjszakai lehûlés szempontjából az országban -átlagban- a domborzati viszonyoknak jóval nagyobb a jelentõségük, mint az égtájaknak.
Trópusi éjszakához közeli hõmérséklet, így október legvégén nem gyenge, fõleg itt a "jéghideg" ÉK-en. Akt. T 18,6 fok.
Fotók: Link
Nagy csodát ne várj, messze volt, egy tele kellene, de 120 mm a legnagyobb "telém".
---
Szerk: ha mész valamkor fotózni a Rezsõ kilátót ajánlom. Engem is gyakran fellelhetsz ott
Nagy csodát ne várj, messze volt, egy tele kellene, de 120 mm a legnagyobb "telém".
---
Szerk: ha mész valamkor fotózni a Rezsõ kilátót ajánlom. Engem is gyakran fellelhetsz ott
Tudom, hogy ez csak (meteorológiai) társalgó fórum, de nem lehetne, hogy Torinno nevû fórumtársunk ne off-olja szét teljesen? Minden harmadik hsz. az övé, és sokkal inkább olvasnám Ferri, Szibéria, Snowhunter, Wetsom, Lász, Thermometer és a többiek meglátásait, mint az övéit, amelyek gyakran eléggé szakmaiatlanak. Köszönöm.
Majd teszek még fel az oldalamra, kövesd figyelemmel ha gondolod, van már 3 kép.
Ez nagyon durva!
Milyen ziccert hagytam ki! Ráadásul még helyben is volt...
Elõzõ két nap hajnalban bezzeg utaztam nem keveset hasonló témájú fotóért, sikertelenül!
Esetleg tudnál még néhány fotót feltenni?
Milyen ziccert hagytam ki! Ráadásul még helyben is volt...
Elõzõ két nap hajnalban bezzeg utaztam nem keveset hasonló témájú fotóért, sikertelenül!
Esetleg tudnál még néhány fotót feltenni?
Örülök, hogy tetszett a videó. Köszi mindenkinek.
Cserébe kaptok egy kivágatot: Link
A köd D felé próbált terjeszkedni. Fent a hegyen 12-15 km/h-s széllökések voltak Dny felõl. A két légtömeg küzdelmét jól szemlélteti a videó. Kár hogy nem lett "ködnádó" belõle
----
Balage83: Hú ez jó. Nem mentél fel a dombra fotózni? Biztos jól nézhetett ki.
Cserébe kaptok egy kivágatot: Link
A köd D felé próbált terjeszkedni. Fent a hegyen 12-15 km/h-s széllökések voltak Dny felõl. A két légtömeg küzdelmét jól szemlélteti a videó. Kár hogy nem lett "ködnádó" belõle
----
Balage83: Hú ez jó. Nem mentél fel a dombra fotózni? Biztos jól nézhetett ki.
A január és a február igen , enyhe volt (ha nem is annyira)
Gyakoribb volt ezekben a hónapokban a mediciklon elõoldal.
Volt olyan hét/hetek amikor pulóverben indultam biciklizni , és este már elkezdett csöpörögni az esõ.
Szóval egy ilyen helyzetet elképzelni az idei télre , mediciklonok elõoldala esõvel ,
akkor pont olyan lenne mint a tavalyi. Ény kapná a havazásokat , az ország nagy része meg az enyhességet.
Gyakoribb volt ezekben a hónapokban a mediciklon elõoldal.
Volt olyan hét/hetek amikor pulóverben indultam biciklizni , és este már elkezdett csöpörögni az esõ.
Szóval egy ilyen helyzetet elképzelni az idei télre , mediciklonok elõoldala esõvel ,
akkor pont olyan lenne mint a tavalyi. Ény kapná a havazásokat , az ország nagy része meg az enyhességet.
A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Külföldi idõjárási események (#8076)
Itt is nagyon jó idõ volt, T max 23,8 fok, mondjuk az erõs délnyugati szél rontott a hõérzeten, de marhajó volt kopaszodó fák mellett erõs szélben, pólóban nem fázni.
A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Külföldi idõjárási események (#8074)
Nincs koztunk ebben vita, hiszen az, hogy novembertol áprilisig Európa nagyobbik felén pozitív T anomália legyen, ennek semmi koze a valósághoz. Ahogy majd belefutunk egy hidegebb fázisba, úgy váltanak majd a cfs térképek is kékre. 5 hónap múlva meg úgyis verifikálunk.
Apropó, mi van Torontállal? Rég nem láttam a fórumon.
omsz , november 3: Eleinte változóan felhõs lesz az ég, majd egyre több lesz a felhõ. Kezdetben elszórtan, estefelé már egyre többfelé esõ, zápor várható. A déli szél többfelé erõs, néhol viharos lesz. A legalacsonyabb éjszakai hõmérséklet 7 és 13, a legmagasabb nappali hõmérséklet 15 és 20 fok között alakul.
Én is november közepe-dereka felé várom az elsõ télies hideghullámot. Havat síkvidékre, hogy hoz e, az a jövõ zenéje, de véleményem szerint akkor érezhetjük meg az elsõ arczsibbasztó É-i szelet. Persze én is csak a megérzésemre, és a hosszantartó meleg hullámnak a véget érésére alapozok, aztán meglátjuk. Sosem lehet örökké nagyon enyhe az idõ, de hideg sem.