2025. december 22., hétfő

Ho-ho-hóváró

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#228053
Azt "idõjárásbolondként" már tini koromban leszögeztem, hogy: 'az idõjárás akkor normális, mikor nem normális!' kacsint
Teljes mértékben egyetértek Veled abban, hogy a szélsõséges kilengések sokkal gyakoribbak, mint általában gondoljuk, és hogy talán a legritkábban fordul elõ a "sokéves átlagnak megfelelõ" idõjárás.
Bizony úgy van: a normális bélmûködés két hét szorulás+ két hét hasmenés révén áll elõ. kacsint
Aki ezt nem tudja, semmit se tud az idõjárásról.
Könnyû lenne azt mondani, hogy májusra egy sokévi átlag körüli csapadékmennyiség a legvalószínûbb. Fájdalom, ez nem így van! Statisztikai megfontolásokkal itt nem sokra megyünk.
Viszont látva a most jellemzõ, "spannolt" hõeloszlást: a különben is hûvös Észak-Atlantikumban negatív hõanomália, a klimatikusan is melegebb délkeleten pozitív anomália -alig tudom elképzelni a minket érintõ ciklontevékenység huzamos szünetelését a következõ 1-2 hónapban.
Aztán, mondok én Neked még egy hármas szabályt: tavaly nyár második felében tartós elõoldal, tavaly õsz második felében tartós elõoldal, idén tél második felében megint csak tartós elõoldal... negyedik már nem lesz! kacsint
Szóval, májust, és talán még júniust is, elég mozgalmasnak, és huzamosabb déli áramlást jórészt nélkülözõnek képzelem. Tehát, átlag körüli, esetleg az alatti hõmérsékleteket, és legalább átlagos csapadékmennyiségeket várok.
#228052
Az idõjárásban, mint kaotikus légköri folyamatok rendszerben mindenféle "sorminta" csupán a "véletlen" mûve, egyfajta kváziperiodicitás, mely sohasem tudható, mikor kezdõdik és mikor ér véget. Vagyis semmilyen garancia nincs arra nézve sem, hogy tovább folytatódik. kacsint

Fetcroll: Ha telített a talaj vízzel, egy 40 mm-es felhõszakadás is tud olyat csinálni, ami a képen látszik. Márpedig Barcson telített volt, írtam is tegnap, hogy már reggel állt a víz a szántóföldön a kamera alapján. Az természetesen simán elõfordulhat, hogy a város másik végében több esõ esett 47 mm-nél, de azért nem 50-60 mm-rel (fõleg úgy, hogy a tegnapi csapadék egy része nem is konventív volt), vagyis a 100 mm feletti összeget én továbbra is irreálisnak tartom, kb. 70-80 mm-t tudok maximumnak elképzelni. Nem tudom, hogy az ominózus automata WS-e, de az tapasztalatom szerint nagyon szélsõséges módon tud csapadékot mérni, nagy (és fõleg hamar lezúduló) csapadéknál nálam is volt, hogy 10-20 mm-es fölémérése is adódott a zöldikéhez képest, máskor meg szinte alig mért csapadékot.
#228051
Amikor 2010-ben rekordcsapadékos év volt, nehezen lehetett elképzelni, hogy utána rekordszáraz.
Amikor novemberben 180-190 mm esett a Dunántúl nyugati felén, nehéz volt elképzelni, hogy utána 1,5 hónapig ne essen semmi.
Február végétõl április elsõ napjaiig nem esett szinte semmi, nehéz volt elképzelni, hogy az után minden nap esik.
Most is nehéz elképzelni hogy nem fog, de a sorminta adott, Te is látod.
A 2012-es februárban nehéz volt elképzeli, hogy 2 év múlva 2006/2007 után ismét rekordenyhe tél lesz.
Ezeket minden nehéz elképzelni, de aztán mégis elképzelõdnek.
Persze én sem bánnám ha most szakadna meg a sorminta, mert az "egy hónapig minden nap esik, egy hónapig semmi" felállás nyáron elég kellemetlen tud lenni.
Nem mellékesen ha a 3 a magyar igazság alapon indulunk neki, akkor a novemberi, a februári és az április "minden nap esik" után megvan a 3 esõs hónap, és nem lesz negyedik laza
#228050
"A sorminta következõ állomása a "Nem esik semmi."

Sajnos, ez nem ilyen egyszerû. A kilengések persze egy sokéves átlagnívó körül hullámzanak, de ez a hullámzás nem szinuszgörbe: a hullámhegyek és völgyek nem követik egymást szabályos idõközönként, és nem is egyenlõ hosszúak.
Egy ilyen hõeloszlás mellett, mint ez

Link

én nehezen tudom elképzelni, hogy stabil AC épüljön ki a kontinens középsõ területe felett, hosszabb idõre szüneteljenek nálunk az advektív hatások. S azt sem, hogy tartós elõoldali szituáció alakuljon ki.
#228049
November minden másnap esett, errefelé 180 mm.
December és január elsõ fele nem esett semmi.
Január közepétõl február végéig esett minden másnap.
Február végétõl április elejéig nem esett semmi.
Április elejétõl egészen idáig esik minden nap.
A sorminta következõ állomása a "Nem esik semmi.".
És mivel épp ma-holnap telik le az 1 hónap, így hamarosan, hetek kérdése és véget ér az "Esik minden nap." idõszak.
#228048
GFS hozza is a kérésedet. laza Tartós, meleg idõhöz kell a DK-Európai hõbázis. A hõhullám ideje csak a kérdés, a folyamat a drift feloszlásának irányába tart. ÉNY-i hûtõ gyengül, felõrli magát az óceán felett, grönlandi AC leépülõben lassan, Afrika felõl máris jön a meleg elõoldallal.
#228047
Én még nem ürítettem ki de a csapimérõm kiszélesedõ részének feléig van! laza Még egy 10mm beleférne! De majd késõbb megmérem pontosan, de 50mm fölött van az tuti! kacsint laza
#228046
Attól, hogy az OMSZ csak 40 mm körüli csapit mért Barcson, még simán elõfordulhat, hogy 100 mm vagy efölötti csapadék esett a város valamelyik részén. Nem kis város Barcs, és ezeket a képeket elnézve nem 40 mm esett ott, ahol a képek készültek.

beillesztett kép

Link
#228045
Majd ha Marokkó és Ibéria vöröslik, akkor fogok berezelni. laza beteg duhos
Az Arab-tábla felõl aligha kapunk hõhullámot, ráadásul egy Grönland-Arábia hõgradiens tengely nagyobb valószínûséggel az északnyugati driftet támogatja. zivatar [esõ] hideg
#228044
Éjszaka 1 körül ürítettem ki a mérõt, akkor volt 40.5 mm, aztán reggel 8 kor ürítettem megint, csak 6.5 mm volt benne. Reggel 8 óta meg újabb 6 mm esett idáig, így eddig 53 mm nél vagyunk és még szemelget mindig. laza
#228043
Nemrég volt egy gyengucka zápor, szilárd halmazállapotú csapadékot nem találtam benne. Hát éppen éppen nyalogassuk az 5°C-t. nevet
#228042
Bocsáss meg, igazad van! nevet
Nem gondoltam igazából végig a dolgot és az internetet a hétköznapok alap dolgának tulajdonítottam országosan és korosztálytól függetlenül, pedig sajnos még nem az. Fõleg nem az idõsebb korosztálynak, ahogy azt te is írtad. (apám sem netezik és nem is fog, pedig még csak most múlt 60)
Akkor egy köztes megoldást tudnék elképzelni. Akinek van internet hozzáférése, az küldhesse a csapadékadatokat webes felületen keresztül az OMSZ számára. (gondolom, hogy te is erre utaltál)
nevet
#228041
Azért, mert lehet, hogy neked, vagy a metnetes közösségnek természetes az internet használata, de az igazi vidéken, a falvakban, idõs emberek körében egyáltalán nem.
Valóban, idejétmúlt a levelezõlapozgatás, de társadalmi mérõk nagyobb része az internetes kritériumot nem tudja teljesíteni.
Viszont örvendetes, hogy egyre több társadalmi csapadékmérõ tûnik fel a MET-ÉSz rendszerben, és a jövõben ez tovább fog gyarapodni, mert azon vagyunk ...

Közben látom,idézve lett a napijelentésben az általam írt mondat laza laza
#228040
A levelezõlapon történõ csapadékadatok beküldése már régen idejét múlta.
Nem is értem, hogy az OMSZ ezen a téren még miért nem lépett...

#228039
Csoda történt: reggel óta esett 7,2 mm esõ. laza
#228038
Barcson 47mm-t mért az OMSZ(ha jól tudom)
#228037
Egész nap esõ szél és nincs 10 fok se.
Befûtöttünk a kályhába.
#228036
Biztos, mert Páprádon és Felsõszentivánon is társadalmi csapadékmérõ van. A felsõszentiváni szerepelt MET-ÉSZ-en is, aki beírta, õ 7:16-kor írt 24 órás csapadékösszegnek 59,4 mm-t. Az még 8-ig lehetett akár 60 is.
A kérdés az, hogy a barcsi csapadékmérõ állomás adata szerepel-e benne!
Én minden internet hozzáféréssel rendelkezõ társadalmi csapadékmérõt rákényszerítenék a MET-ÉSZ-en történõ, egyszeri reggeli adatleadásra!

Zsolt83: Az.
#228035
Az tuti valami inverziós felhõzet, akkor már melegadvekció lesz a magasban. Szerintem stratocumulus vagy altostratus. nevet
#228034
Nagyon kevés csapadék hullott, 7 mm lett végül (ez egyben az elmúlt 2 hét csapadéka tulajdonképpen). szomoru
Jelenleg pedig - most tessenek figyelni - por-, illetve homokvihar van. Nem akartam hinni a szememnek, de ez van. zavarban Rendkívül rosszul jöttünk ki (már megint) ebbõl a csapadékosnak mondott periódusból, most pedig egy igen csak száraz néz ki a közeljövõben.
Várjuk továbbra is a megváltó fordulatot! Remélem ez még a nyári rettenet elõtt megjön... kacsint
#228033
2 méter. A sötétkék részen talajmenti fagyra elég nagy az esély.

De hogy õszinte legyek, errefelé elég ritka a "csak" talajmenti fagy, szerintem nincs túl nagy különbség a két szint között ezekben a mély völgyekben, ahol a hideg légtó 50-60 méter vastag szokott lenni. Bár az is igaz, hogy még sosem mértem le.

Mici: itt tuti jobb, észak felé már alig van felhõ, persze a völgybõl nehéz megmondani.
#228032
Itt most talaj menti fagyra gondolsz vagy 2m-n mért fagyra JoeJack az ábrád alapján!?
#228031
És azóta nem is fejlõdtél sokat! laza

Az UM alacsony szintre Link és középszintre is vár valami felhõt pont oda a völgyekbe Link
Lehet hogy Nyírlugos lesz a "nyertes".
Én holnap este kiviszem a mérõmet valamelyik völgy aljára, kíváncsi vagyok mit mérünk, megkeresem a környék leg-leg-leg-legfagyzugát.
#228030
Erre nem az igazi a látótáv: Link szomoru

#228029
Köszi, még az óvodában tanultam meg ilyen szépen rajzolni! vidám

----------------------

Késõ délután benevezek egy Tátralátó dombmászásra, megnézem a Lomnici-csoport friss havát, legrosszabb esetben szívtam egy kis friss levegõt. nevet
#228028
Továbbra is a szél az úr, hullámokban támad, egyszer alig lengedez, utána meg hirtelen 80 feletti lökések, a Somlót és a Bakonyt elég homályosan látni, valószínûleg a porviharok miatt.
Kár a sok földön heverõ gyümölcsért....nem kell ide fagy, elég a szél is...
#228027
A barcsi cella is sokat ledobott amikor nagyon hosszú ideig egy helyben állt, de mellette kialakult egy másik, ami erõsebb radarjelet produkált, gondolom még durvább volt.
Legalább egy órán állt egy helyben, ebbõl fél óráig minimum erõsebb radarjele volt mint a barcsinak Link Link
Ebben a kis foltban szerintem több eshetett mint Barcson és Páprádon Link
Páprád is ott a térképen jobb oldalt jelölve.

Joe!
Nagyon szép rajz, ügyes vagy! kacsint
#228026
A holnap hajnali fagyveszélyre egy nagyon egyszerû ábra:

beillesztett kép



A világosabb kéken belüli részen 25 % (=inkább nem, mint igen), a sötétebb kéken belüli részen legalább 50 % esélyt látok fagyra. Természetesen a megfelelõ domborzati viszonyok mellett, nyilván nem a dombtetõkön. Másutt a szél, plusz DK-en a lassabban távozó felhõzet is megakadályozza a fagyok kialakulását.
#228025
Ezek alapján a barcsi 100+ mm szinte biztosan hibás adat, hisz Sellye térségében sokkal erõsebb és tartósabb zivatargóc volt a radar alapján, és ott is "csak" 70-100 mm esett (feltéve, hogy a napijelentésben már szerepelnek a kézi csapadékmérõk adatai, de én úgy tudom, hogy igen).
#228024
Tegnapi csapadékösszeg: 10 mm. Fõként közepes záporesõbõl (néha egyet-egyet villámlott a délre elhúzó zivatarokból), és áztató esõbõl hullott. Kicsit akciódúsabb napra számítottam, de némi látványra így is futotta. Nincs is jobb érzés, mikor a délután nyírt fû megkapja az égi áldást. nevet Végre "szélárnyékban" vagyunk.
------

Floo: "Csongrád, Bács-Kiskun és Baranya megyében több helyen 40, 50 mm-t is mértek, sõt Felsõszentivánról 59, Kémesrõl 70, Sellyérõl 75, Páprádról 99 mm-t jelentettek." Link
#228023
Tombol a szél és továbbra sincs áram..Hívtam az EON-t, gyakirkatilag elérhetetkenek, már az automata is bemondja, hogy súlyos problémák vannak a Soproni hálózaton zavarban
#228022
Sellye 75 mm ma reggelig Link
#228021
Szép Napot!

Itt, Csepeltõl pár km-re délre a tegnap 32,5 mm-t hozott, ezzel a május már 64 mm. Ahogy nézem a dél-pesti adatokat, nagy szerencsém volt ismét. De két, tizen-pár mm-es hónap után már kijárt, a föld beszívta, tócsák szinte csak a betonon vannak.
#228020
Durva szélkárok vannak, a mamám házának tetejérõl most vágtam le a szilvafát, a cseresznyefánk az udvarban 45 fokos szögben megdõlt, ágak, levelek, gyümölcsök hevernek mindenfelé.
Amik nem törtek le, azok a levelek és gyümölcsök összezúzva.
#228019
A Bükk alatt jól beragadt az a csapitömb,reggel óta világossárga a radar.és szinte semmit sem mozdul.
#228018
Itt nagyon szépen dolgozik a szél, esélye sincs északabbra jönni a nem is oly távoli csapadéktömböknek.

Mostanra már a nap is kisütött, ami egyrészt jó, mert magasabbról indul majd a nagy zutty, másrészt rossz, mert erõsebb lesz a kiszáradás.
#228017
12,4 fok, még nem értük el a tegnapi max-ot, de a nap ezerrel süt(a szél meg százzal fúj).
#228016
Itt még esik - Sztmiklós-Bucka
#228015
Az Alpok és a fõn esete: Link

Az Arab-tábla egyre szebben vöröslik. Nem olyan sokára jól jöhet majd nekünk. kacsint
#228014
MIt szóljak én: itt 6,6 fok van...
#228013
Az elmúlt napok csapadékának köszönhetõen telítve van a talaj nedvességgel(már ahol), így lesz felpárolgás, párásodás.... ez valamit segíthet! Kell szerencse is az biztos!
#228012
Csoda: egész délelõtt esik. Megint a visszapörgésbõl kapunk értelmezhetõ csapadékmennyiséget. A reggelig lehullott 1,6 mm vicc kategória, a megelõzõ napok hozamával egyetemben.
#228011
Ez egy csepp-spektrummérõ, nem?
#228010
Tegnap délután óta ma reggelig 25 mm esõ esett. A hét már 82 mm-nél tart.
Emellett nagyon hideg van, jelenleg 8,3 °C. A hõérzeten a szél sokat ront.
#228009
Nálam 6 mm esett.
#228008
Azért ez elég siralmasan néz ki.
A szezonban valószínûleg ez lesz az utolsó hajnal, amikor még egyszer utoljára nagy szükség lesz a szerencsénkre.
#228007
Ezennel az Esmeralda ciklon befejezte ténykedését térségünkben: az eddigi csapadékhiány egy jó részét be is pótolta, sõt: néhány elöntött utcát is hagyott maga után az éjszaka. Fórumhelyszín: Tököl
#228006
Érdekes ez tényleg. A mûholdkép szerint a frontfelhõzet ény-ról lassan dk felé helyezõdik, de magában a felhõtömegben ék-rõl dny felé irányuló mozgás van.
A gyakoribb az, hogy hf-nál a keletre vándorló frontfelhõzetben dny-ról ék-re mozognak az egyes tömbök.
A "titok" nyitja az lehet, hogy most mediterrán ciklonnak kerülünk a hátoldalára, és nem tõlünk északra elhelyezkedõ cikloncentrumnak. Innen a keleties mozgáskomponens.
#228005
A megoldás a csapadékmérési problémákra: Link
#228004
Takt: 8.9°C /ez a mai maximum is/, hûvös van, csepereg az esõ.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-12-22 16:44:56

Kõszeg

2.5 °C

18002

RH: 92 | P: 1018.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

149388

Hírek, események

Feketén fehéren a karácsonyról

Időjárás-változás | 2025-12-21 10:00

pic
Jelentős változás kezdődik a kontinens és egyben hazánk időjárásában az ünnepi időszak alatt.