2026. január 13., kedd

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#72289
De, de ez meteogramm.
#72288
Sõt, még az semnevet
#72287
Ez nem fáklya, hanem meteogramm nevet
#72286
Ez sem rossz fáklya! Link
#72285
Menjünk Athénba hóvihart nézni jövõ héten! Link
#72284
T max már megvolt ketek 5 fok, már csökken, nyárias az égbolt, gomolyokkal...
Gotthárdon meg 6 fok van!
#72283
A jászságban meglehet az elsõ februári téli nap is,okozója szépen kivehetõ a mûholdképen,itt nálam szakadozott formában van.
Link
#72282
Így van, ám a növényeket érintõ támát vigyük a bioszféra fórumba!
#72281
Így van, most még bõven idõben lesz. Nagy gyümölcskár nem várható, reméljük viszont, hogy a sok kártevõ viszont jól megfagy nevet
#72280
Ez a hidegbetörés még épp "jókor" jön.Inkább most ,mint 2-3 hét mulva!
#72279
Szerintem a legtöbb helyen még épp idõben érkezik a lehülés.
Megakadályozva a gyümölcsfák túl korai virágzását, elkerülendõ a nagyobb károkat.
A szántóföldi növények viszont gondolom nem járnak túl jól a hó nélküli hideggel.
#72278
Hosszútávú fórum (mellesleg egyetértek, ld. ott)!
#72277
Fagylesen:

Romhány környékére -4 fokot, Borsodnádasdra -3 fokot jelzett ma reggelre a GFS. Ehhez képest -11.5, ill. -9.7 °C volt a Tmin. Tehát 7 fok körüli a difi, min. erre kell számítani a vasárnapra várható értékeknél is. Ez -17 fokot jelent a fagyzugokban. Kíváncsian várom, szerencsére otthon leszek, így be tudok majd számolni a helyzetrõl.
#72276
A mai Tmin nálam -8,1°C, meglepett.
#72275
Fagylesen.
T.min-ek:
Kemence(Börzsöny hegység Ny-i oldal):-5.0 C°
Diósjenõ (Börzsöny hegység K-i oldal):-4.2 C°
Kisterenye (Keleti-Cserhát):-8.9 C°
#72274
mamáméknál meg az orgonán kislevelek!voltak
#72273
A bodzán már zöld rügy van. Bár a többi fán nem láttam, hogy túl nagy gondot okozna egy erõs fagy. A délszaki növényeim le vannak takarva (banán, kivi, füge).
#72272
ma reggeli minimum itt -4 fok nem túl hideg csak a gond az hogy rengeteg fa kirügyezett nem is kicsit ha bejön ez a hideg betörés hát érdekes lesz
#72271
Ha most ez van mi lesz 5-6-nap mulva ?!?!
#72270
Pár kép máról és tegnapról:

Stratocumulus stratiformis opacus: Link

Vasárnapi naplemente: Link

Köd (LT:70m):Link

Tyndall: Link

Tükörkép: Link

Mai naplemente (stratocumulus): Link
#72269
Azért mókás, hogy délen napok óta felhõs az ég éjszaka, most is ott és a Balcsi parton van felhõ, így ott nemigen hül!
#72268
Már most -7.5 van!
#72267
Remélem azok a mocskos ormányosbogarak is kinyiffannak, akik tavaly kivétel nélkül az összes cseresznyét megfúrták.... mert permetezni nem szeretünk! szomoru
#72266
Link Link
Van ahol beindultak, sajnos, ezeknek a piros virágbimbóknak reszeltek!
#72265
Gyerekek ha már most éjjel megközelítjük a -10 fokot sok helyen, mi lesz itt ha ránkzúdul a szibéria a hétvégén? Nagy mázli, hogy a növények még nem indultak be....
#72264
Ma Túrkeve környékén még 15-kor is zúzmarásak voltak a fák, a maximum 0 fok alatt maradt. Nálunk (Mezõtúr D) rövid idõre fagypont felé emelkedett a T. Kifejezetten télies idõ.
#72263
Az szép, ketyimatyi-nál télleg fagypont alatt volt ma a T???

Öccsinél meg kb. -1.5 °C-kal kevesebb van, mint tegnap. Akkor már -10 alatt lehet reggelre. Nálunk is kb. olyan hideg van, mint Romhányban, kár, hogy nem vagyok otthon.

Link
Link
#72262
Érdekes a mai nap hõmérsékletileg, tegnap 9 fokos T max volt, tegnap elõtt azt hiszem 10 is megvolt, ma sokkal hidegebb van úgy, hogy enyhébb levegõ jött fölénk!
Egész nap gomolyok és inverziósnak tûnõ felhõzet van, illetve párás a levegõ, mint a száraz légköri homály, szerintem csak azért nincs egész napos hidegpárna, mert már február van, december lenne, az orrunkig sem látnák!
Ez a melegebb levegõ okozta "inverziós pára" miatt nem tud melegedni a levegõ, pedig délután Kanizsán is szikrázó napsüti volt, Bp-en meg egész napos napsütivel is csak 5 fok lett!
Ahol meg megmaradt jobban a pára-köd, ott meg az alatt!
#72261
Az durva
#72260
... sõt, vasárnap 1045 hPa körüli légnyomás lesz felettünk! Link Az AC-központ pont felettünk lesz, még az 1050 hPa sem kizárt.
#72259
A hódeszkához nem értek,de olyat ritkán látni,hogy Európa szinte egészén(Izlandot kivéve)1020 hPa felett a légnyomás,sõt 95 %-án 1025 feletti .Vigasztaló,hogy ennél sokkal rosszabb a helyzet(Európa egyetlen AC) már nemigen lehet.
#72258
Nem tudom, de szívesen elmennék megvizsgálni nevet

Egyébként gondolom, olvad is és tömörödik is. A mount hood-i mérõállomás 5500 láb magasan van tszf, az kb. 1800 m.

És igen, a Mount Hoodon a nyár derekán is rendeznek hódeszkás versenyt, az Abominable Snow Jamet júliusban. Az a Ticket to Ride sorozat szezonnyitója. De bocs, ez már off.

Képeket sajna nem találtam, csak száraz adatokat. Most nincs idõm keresni.
#72257
De ha az nem olvad el, hol gyûlik az a hatalmas mennyiség össze? Völgyek telnek meg? Tömörül? Elszublimál?
#72256
Képek nincsenek? Ha ráérek, lehet, hogy én rákereseknevet
#72255
A Vízesések hegysége ( Cascade ) rendkívül jó helyzetben van csapadék szempontjából, és nem ritka több méteres hótakaró. Persze ez a 13 méter ebben a szezonban esett és nem egyszerre. Igaz itt még áprilisban is rendeznek Snow-board versenyeket, gondolom ez még nem a végösszegnevet
#72254
Már nem, lásd lejjebb, szerkesztettem a hozzászólásom. Bár még mindig van olyan forrás, amely a Rainiert írja 1122 hüvelykkel.

Közben "levadásztam" az USA legnagyobb hóviharát. 1959-ben a Mount Shasta medencéjében (Kalifornia) egy 7 napig tomboló hóviharban 189 hüvelyknyi hó esett. De megnéznék egyszer egy ilyet közelrõl nevet
#72253
Mount Rainier, 31,1m
#72252
Bocsi, hogy nem fûztem hozzá bõvebb kommentárt.

1. Az "at Hood" annyit tesz, hogy a Hood-on, mivel így hívják a hegyet (Mount Hood, Oregon, USA). Csak az amcsik mindent rövidítenek és becéznek.

2. A mennyiség valóban nem a jelenlegi hóréteg vastagságát jelenti, hanem az egy szezonban lehullott friss havak vastagságának kumulált (összegzett) értéke, csak ott hüvelykben mérnek. Azaz, ha egyszer esik 20 cm, majd 30 és aztán 50, akkor ez az érték 1 méter. Gondolom, itt is van hivatalos mérõállomás, és annak az értékeit veszik figyelembe. A tél végére kapnak egy õsszértéket, és az amcsiknál ennek valamiért nagy a jelentõsége.

A rekord egy tél alatt 29 méter (!), de sajna nem emlékszem, pontosan hol (úgy rémlik, hogy szintén itt, de nem merném a nyakam tenni rá).

Ugyanezen a snowboardos oldalon olvashattok az elmúlt hetek havazásairól is ("related articles", bal alsó sarok). Volt olyan hely, ahol 7 nap alatt 6 lábnyi hó esett. Az közel 2 méter...

Na, közben megkerestem. A jelenlegi hivatalos rekordot a Washington állambeli Mt. Baker tartja, 1140 hüvelykkel, 1998-99-bõl. A korábbi rekorder a Mount Rainier volt 1971-72-ben 1122 hüvelykkel. Itt a link:

Link
#72251
Vannak fagyok Somogyban mai lesz a 3 zsinorban nevet
#72250
Az azért igen durva lenne. vidám
Akkor a képeken ennyi sem látszana a házakból, sõt a fenyõfákból sem sok.
Csak egy nagy egybefüggõ fehérség.

Mondjuk az "at hood" szerintem a hótorlaszokat jelenti. Ami már elképzelhetõ. Bár ilyet itt a képeken nem látni.
Érdekes ez a nagyon pontos érték (521) is. Nem tudom, hogy jött ez így ki. Lehet, hogy ennek ott van valami jelentõsége?
Igen szûkszavú a hír, így nem sokat tudni belõle az egészbõl.
#72249
Itt már csak kerek 1 fok van.
#72248
A fagyzugos DNy-on napok óta nem akar fagyni, emelkedik a T, +4 fok van már!
#72247
1323.34 cm nevet
#72246
Az oregoni Mount Hood-on leesett az 521. hüvelyknyi hó. Méterben nincs pofám leírni, számoljátok ki magatoknak nevet

Itt a cikk képekkel (nyár vs. tél), angolul tudók elõnyben. De a képek úgyis magukért beszélnek...

Link
#72245
T max kerek 9 fok!
#72244
És a köd, meg a felhõzet már elég volt, hogy a -7 izoterma kifejtse a hatását: Link
Szerbiában egyébként havazik: Link
#72243
Az a párás, hûvös ködfelhõs légtömeg Temesvár-Arad környékérõl szivárog befelé. Sajnos aki az ország délkeleti csücskében lakik, az hamarabb találkozott vele. Egy napja még csak karcolta az ország határait. A Maros menti területek, és a "napfényvidék" kapta elõször az áldást, aztán terjedt szét a Viharsarok és Hódmezõvásárhely irányába. Most már egész Békés és Csongrád tapasztalhatja a "jótékony hatását". Ott valóban nem jött be a szép napos kirándulóidõ jóslat, de nem kell aggódni, már jön felénk is. Dél-Bihar már örül neki, oda is megérkezett. Hamarosan, ha meg bírja mászni felénk még azt a 30 méter szintkülönbséget akkor este-éjszaka én is "megcsodálhatom". Érdekes lesz nézni a páratartalom emelkedését, ha már a sötétben a felhõzet megérkezése nem is látható jól. Itt most 40% a páratartalom, fel fog szökni villámgyorsan 80-90%-ra. Érdemes megnézni a felhõképet, hogyan terjeszkedett. Link
#72242
Internet, radar, meg modellek elõtti idõben ilyen felhõk láttán már kerestem a hólapátot! nevet
#72241
Az ide várt 4-5 fok és néha kisebb csapadék helyett derengõ napsütés és egyre jobb idõ van, most már 7,8 fokkal nevet
#72240
Igen! a borult idõnek köszönhetõen jóval hûvösebb van, mint tegnap ilyenkor kb. 5 fokkal. 2-3 fokot mérek

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2026-01-13 15:16:44

Romhány - Dózsa György út.

-5.0 °C

00000

RH: 88 | P: 1018.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

153680

Hírek, események

Melegfront hoz havazást, ónos esőt, fagyott esőt és enyhülést is

Időjárás-változás | 2026-01-11 10:28

pic
Hétfőn este melegfront érkezik, ami főként északra és keletre hoz csapadékot, zömében havat, de előfordul majd vegyes halmazállapotú csapadék is.