Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Majd' egy hónap után új hőmérsékleti szezonrekord dőlt Nyíregyházán tegnap. A május 27-i 32,1 fokot adta át a múltnak a tegnapi 33,2 fok.
Az lenne a kérdésen, hogy ezt a zivataros időt szombat óta mi okozta? Egy lelassult hidegfront, ami az AC peremén végig araszolt? Mert ha a műholdra nézek, azt gondolná az ember, hogy több napig is folytatódik ez a zivataros idő Európa középső és keleti térségében....
Tegnapi napon 37,2°C-ig emelkedett a hőmérséklet, majd az esti órákban szép zivatarunk lett. 29,4mm csapadékot hagyott maga után. 98,2mm-nél tart a június.
Szintén. Az északkeleti áramlás hozzánk általában gatya, viszont vannak olyan zivataros helyzetek, amikor abból az irányból, nagyjából Gyomaendrőd felől város úsztató cellák érkeznek, illetve alakulnak ki. Ez a mai is egy olyasmi lehet, persze benne van a nullázás is, mint minden ilyen esetben.
Mindenesetre az égbolt színe tetszik és már képződnek a gőzgomolyok, egyelőre tetszik amit látok!
Mindenesetre az égbolt színe tetszik és már képződnek a gőzgomolyok, egyelőre tetszik amit látok!
Itt felénk ék-i az áramlás, és a térségünkben bizony arrl komoly zivatarok szoktak érkezni!
Nem lesz sok helyen, de néhol szerintem lehetnek 50+os felhőszakik ma.
Zivatarok viszont többféle lesznek majd, szerintem ez a mai nap a legígéretesebb eddig. Lehet a szezon csúcspontja előtt vagyunk...
Zivatarok viszont többféle lesznek majd, szerintem ez a mai nap a legígéretesebb eddig. Lehet a szezon csúcspontja előtt vagyunk...
Cassano, olyan lassú lesz ma a cellaáthelyeződés? Ehhez képest a Hungaromet csak néhol ír felhőszakadást.......!
Nálunk is, egész nap itt rohadunk a redvás Ény-i bazsában, már most élénk, ahol tudja hordja a port is
Remélem ti azért még ma bemákoltok valamit
Remélem ti azért még ma bemákoltok valamit
Szerintem a Tiszántúlon ma nagyon komoly felhőszakadások lesznek, akár a narancs is indokolt lehet mondjuk Békés, Hajdú - Bihar, JNSZ és SZSZB megyékre, esetleg az Északi - khg. térségére. Izgalmas napunk lesz keleten!
Kálozi mérőhelyemen a hétvégét sikerült nullával lehozni. A június 31 mm-en áll, az év pedig 156 mm-en, ami nem túl acélos teljesítmény. Kemény lesz így nekivágni a végeláthatatlan kánikulának és szárazságnak.
Fuuu de kemény!
Várható volt, hogy egy ilyen tartós, forró Omega nyugati élén kemény dolgok lehetnek, de ez tényleg durva, amit a Brit-szigetek térségére mutatnak a modellek.
Várható volt, hogy egy ilyen tartós, forró Omega nyugati élén kemény dolgok lehetnek, de ez tényleg durva, amit a Brit-szigetek térségére mutatnak a modellek.
Kis off. Egyik ismerősöm Eszak-Irországba lakik és mutatta hogy oda mekkora vihart várnak csütörtökre. Ő nem ért hozzá így ránéztem énis kíváncsiságból a gfs-re és leesett az állam. Olyan paraméterek lehetnek hogy én még ilyet Magyarországon nem nagyon láttam, nemhogy ők. Irországba 20 fokos T850, 4000+ J/kg Cape, 44-48 Thompson, jó kis nyírás, nedvesség is lesz bőven és tornádóveszély. Összeszorult a gyomrom kicsit. Ha itt már olyan unalmas lesz holnaptól a meleg követem azt.
A tavaly július 7-8-i burst/bow echo dupla "termékminta" nagyobbat szólt, mai napig láthatóak a nyomaik a városban, és a Nagyerdőn, de a tegnapi is nagyon megtépázta a várost.
Láttam videókat a debreceni burstról, hát rengeteg fát kidöntött, eszméletlen volt, olyasminak tűnt, mint a 2009-es [?] mezőhegyesi rettenet, persze komolyabb jég nélkül.
Na túléltük 
Viszont hogy a sátor tetején a két réteg közé hogy került 2 marok fenyőtű, úgy, hogy ráadásul lejt minden irányban, az jó kérdés, de ezek szerint volt itt minden.
Viszont hogy a sátor tetején a két réteg közé hogy került 2 marok fenyőtű, úgy, hogy ráadásul lejt minden irányban, az jó kérdés, de ezek szerint volt itt minden.
Nálunk nem (19,2 °C), a megye északi és középső részén viszont sok helyen megvolt a trópusi éjszaka, a szombathelyi 23 °C-os minimum pedig országosan is előkelő lett.
Szerk.: Illetve benéztem, a HMet mai minimumok térképén szereplő 23 °C a 0 UTC utáni időszakra vonatkozik csak, de előtte volt (legalább) 21,4 °C is.
Szerk.: Illetve benéztem, a HMet mai minimumok térképén szereplő 23 °C a 0 UTC utáni időszakra vonatkozik csak, de előtte volt (legalább) 21,4 °C is.
Láttam, de innen törölték, talán a GEM-et leszámítva.
Lesz ez még persze máshogy is... lehet, hogy 32 fokra sem hűl vissza
Lesz ez még persze máshogy is... lehet, hogy 32 fokra sem hűl vissza
Hétvégén még jobban rákapcsol a hőség és 36-39 fokok várhatóak.
Ezek az értékek napokon keresztül már nagyon megterhelőek.
Reméljük, hogy pár nap múlva visszahűl 30-32 fokra a hőmérséklet.
De jó lenne ilyenkor nyáron egy vidéki ház egy jó fagyzugban.
Ezek az értékek napokon keresztül már nagyon megterhelőek.
Reméljük, hogy pár nap múlva visszahűl 30-32 fokra a hőmérséklet.
De jó lenne ilyenkor nyáron egy vidéki ház egy jó fagyzugban.
Természetesen itt a nyugat keleten pár robbanó gomolynál többre nem futotta,Június 34mm,év 196mm,ami a héten így is marad már 
Az ami igazán aggasztó a folytatás Link Kisül a békák szeme,mondták volna régen,de hol vannak a békák,szerintem már rég kisült.Régen ilyenkor egész békakoncertek voltak este,most csak madárcsicsergés fogad esténként,pedig egy lápos, (valamikor) erdős folyópart közelében van házunk.Mindenesetre még csak nyár eleje van,ha ez így folytatódik,akkor óriási gondok lesznek.
Az ami igazán aggasztó a folytatás Link Kisül a békák szeme,mondták volna régen,de hol vannak a békák,szerintem már rég kisült.Régen ilyenkor egész békakoncertek voltak este,most csak madárcsicsergés fogad esténként,pedig egy lápos, (valamikor) erdős folyópart közelében van házunk.Mindenesetre még csak nyár eleje van,ha ez így folytatódik,akkor óriási gondok lesznek.
GFS és társai is pedzegettek már egy-egy futásban július elejére esetlegesen valami változást. De egyelőre még nem valami meggyőző a dolog.
indul a nyár+
szombaton kisütte már délelőtt a fejemet meggyszedés közben, utána több órás magozás közepette a rádióban a hölgy örült "avégreittaragyogójóidő"-nek és a kánikulának, nahát minden minden volt nálam csak úrikisasszony nem...hétvégétől pár napra a Tátrába utazunk,még ott sem látszódik, hogy fáznunk kellene....
szombaton kisütte már délelőtt a fejemet meggyszedés közben, utána több órás magozás közepette a rádióban a hölgy örült "avégreittaragyogójóidő"-nek és a kánikulának, nahát minden minden volt nálam csak úrikisasszony nem...hétvégétől pár napra a Tátrába utazunk,még ott sem látszódik, hogy fáznunk kellene....
Egyelőre a száraz évszakban vagyunk.
Elnezve a 33 - 38 fokok beláthatatlan időtávját, kábé olyan mintha egy sivatsgnak kellene gyalog nekivágni. Estétől már sajnos stabilizálódik az északkeleti térségben a légkör.
Közben visszanéztem az elmúlt 9 évet... így csal az emlékezet. Azt hittem, hogy ez a júniusi hőhullám egyedülálló, de nem, az elmúlt 9 évben mindig volt ilyen, bőven 30 fok feletti maximumokkal. A különbség talán annyi, hogy most összességében akár 3 hétig is tarthat jelentősebb lehűlés nélkül, ami azért azért...
23,9 fok lett a minimum 
Ma még talán lehet némi zivataresély errefelé, bár ugye... aztán pedig nihil...
A GEM lát esetleg némi lehűlést július elején, a többi bebetonozza a hőséget
Ma még talán lehet némi zivataresély errefelé, bár ugye... aztán pedig nihil...
A GEM lát esetleg némi lehűlést július elején, a többi bebetonozza a hőséget
Ma és talán még holnap is lehet egy last dance az időjárás részéről itt az Alföld déli részén, aztán kiveszi a szabit, ki tudja, mikor tér vissza...
Ma minden gomoly látványát ki fogom élvezni.
Ma minden gomoly látványát ki fogom élvezni.
Tegnap este láttam Facebookon az egyik orosházi gazda bejegyzését, amiben az őt ért viharkárokról beszélt. A város északnyugati részén lévő Szentetornya városrészben vannak földjei. Szombaton 27 mm, tegnap 40 mm csapadékot mért, víz alatt van nála minden.
Nem gyenge egy ilyen aszályos évben. És a radar alapján biztos vagyok benne, hogy annál a résznél voltak helyek a térségben, ahol akár jóval több is eshetett...
Nem gyenge egy ilyen aszályos évben. És a radar alapján biztos vagyok benne, hogy annál a résznél voltak helyek a térségben, ahol akár jóval több is eshetett...
csatlakozom! Dévaványa 1mm a termés egész hétévégn. Vagy nyugatről vagy keletről mentek végig a zivatarok
Igen, illetve a konvektív csapadék révén mint mindenhol, itt is vannak szerencsésebb egy pechesebb területek, mi most épp utóbbiak közé tartozunk. Tőlünk északra, ahol a múlt keddi zivatarok betaláltak, már 50 mm felett jár a hónap, Zalában pedig vannak olyan helyek, ahol a 80-100 mm is megvan.
Egyébként valóban, az ország nagy részén súlyosan aszályos 2022-es év itt nem volt olyan rossz, még ha nyáron csak egy-egy jelentős - részben konvektív - esemény húzta fel a havi összegeket (június 4-5. 68 mm, július 7. 53 mm, augusztus 21-22. 48,5 mm). 2023 nyara, de főleg a július és az augusztus pedig kifejezetten csapadékos volt, az augusztus 182,5 mm-rel zárt, a július végi, augusztus eleji zivataros időszak után pedig ilyen belvizek voltak (a tegnap említett árokban akkor pár napig rendesen csobogott a víz, pedig csak lassan szokott csörgedezni normál állapotában is): Link 2024-ben a május és a június még szintén jó volt (100 mm felett), utána kezdődött a szárazabb idő, de akkor még inkább az itteni mércével mérve szokatlanul meleg (és napos) nyár volt az, ami jobban megviselte a növények egy részét. Link
Egyébként valóban, az ország nagy részén súlyosan aszályos 2022-es év itt nem volt olyan rossz, még ha nyáron csak egy-egy jelentős - részben konvektív - esemény húzta fel a havi összegeket (június 4-5. 68 mm, július 7. 53 mm, augusztus 21-22. 48,5 mm). 2023 nyara, de főleg a július és az augusztus pedig kifejezetten csapadékos volt, az augusztus 182,5 mm-rel zárt, a július végi, augusztus eleji zivataros időszak után pedig ilyen belvizek voltak (a tegnap említett árokban akkor pár napig rendesen csobogott a víz, pedig csak lassan szokott csörgedezni normál állapotában is): Link 2024-ben a május és a június még szintén jó volt (100 mm felett), utána kezdődött a szárazabb idő, de akkor még inkább az itteni mércével mérve szokatlanul meleg (és napos) nyár volt az, ami jobban megviselte a növények egy részét. Link
Az Uru meccs alatt egy döglőfélben lévő cella záporos tartós esőjét nyugtázni, miközben Eger környékén újabb irányba lévő cellák pattannak ki.... Hát király... Az eddig nem egy elefántcsontparti konvektív időszak kezd pofásodni.
Itt vagyunk a cella alatt (Rovinj), igaz, egyelőre a két durvulat között, de oltári a szél. Alig lehetett beverni pár cöveket a sátrakhoz, de érdekes mód most pánik helyzetben, mint kés a vajba…
A tetőteraszról páholyból nézem már 9 óta
Ennyi villámot is rég láttam egy este alatt.
Ez nem gyenge! Észak felől jön le Isztriára a cella. Ebből még a végén zúzás lesz itt..
Nem voltam a fővárosban a délutáni események alatt, de a csapadékmérő tanulsága szerint itt sok mindenről nem maradtál le.
0,5 mm-nyi özönvíz zúdult le hozzám.
0,5 mm-nyi özönvíz zúdult le hozzám.
Valóban az egész ország csapadékdeficitben van a saját sokévi átlagához képest. A szubjektív megfigyeléseim szerint a délkeleti országrészben 2021. március óta tart a halmozódása (és csak 2023 tudott átmeneti stagnálást felmutatni), míg feléd ezek szerint 2024 lehetett az első igazán száraz év. Amikor nagyban Vaszalázunk a fórumon, azért azt is figyelembe kell venni, hogy arrafelé a mostaninál is nagyobb összegek a megszokottak, az alpokaljai ökoszisztéma pedig a sok csapadékhoz van szokva...
Jócskán behúztuk a forró napot, 35,5 fok lett a Tmax. A déli fekvésű erkély járólapja még mindig meleg, ahol még most is 29 fok van, amúgy pedig 24,5 fokig hűltünk.







