Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Hínnye ez egész mokány kezd lenni. A picúrnak azért +48óránál előbb nem szólok,mert ha nem lesz hó,leveri rajtam
Olyan verzió nincs, ahol az én térségem is jól jár!? 
Én nem azt akarom, hogy más országrészek szívjanak helyettünk, csak azt, hogy mindenki "nyertesen" kerüljön ki az elkövetkezendő időszak eseményeiből.
Én nem azt akarom, hogy más országrészek szívjanak helyettünk, csak azt, hogy mindenki "nyertesen" kerüljön ki az elkövetkezendő időszak eseményeiből.
Megint azt mutatja, amit pár napja is már kezdett: AC híd északon, amin HCS-k tudnak csak átjönni, és kb. pont hozzánk.
Nagy óceáni teknő elfelejtve ezen a futáson.
Izgalmas, de egyelőre tök egyedül van vele a GFS, minden más modell a beenyhítő erős mediterrán peremciklont favorizálja most a jövő hét második felére.
Nagy óceáni teknő elfelejtve ezen a futáson.
Izgalmas, de egyelőre tök egyedül van vele a GFS, minden más modell a beenyhítő erős mediterrán peremciklont favorizálja most a jövő hét második felére.
Bizony, pakolgat
(no persze a biztos csak az, hogy nem pont így lesz):

Új GFS tartja, hogy marad a hideg tartósan, jövő hét vége felé is, és még havat is pakolgat, főleg nyugatra.
Hajrá fehér Miku reloaded:
Hajrá fehér Miku reloaded:


Csak most nézem az OMSZ honlapján, hogy holnap megláthatjuk az első hópelyheken ebben az szezonban...
Messze nem ideális, de még így is felért a csapi, persze ez keletre már meleg szektor.

Látszani látszott, de talán már "biztosra" mondható. Mostanába óvatos vagyok az efféle dolgokkal, majd ha le esett már biztos!
Megemelkedett a köd, az alja nagyjából 350 m-en lehet, az erdő egy részét még beborítja. Ahogy nézem, a domtetők fái kifehéredtek, úgy 280 m-től felfelé, a szomszédban lévő hatalmas fenyő csúcsa is fehér (~310 m). Takt -2.5°C.
dec 5-ig átlag alatt futnak a tagok (GFS) az még bő egy hét! Utána nyílik az olló lehet melegedés, de akár maradhat az átlagosnál hidegebb idő is. A nyugat Európában leszakadó teknőből generálódó mediterrán ciklon pályája dönt majd el, hogy mennyire kerülünk annak melegszektorába, de ez még arrébb van. Van olyan kimenet Pl. P8, P16 ahol maradnánk a hideg oldalon. érdemes végigpörgetni.
Igen, akkor még másképpen láttam. Meglehetősen hiányos volt akkoriban még a tudásom, azt sem tudtam, hogy a dél felől érkező ciklonoknál, miért fúj majdhogynem ellenkező irányból a szél. Persze azért vannak olyan medik (nem is kevés), amelyek szépen bemelegítik pont az északkeleti országrészt. Mindenesetre az 1987-es eseményeknél nekem csak az tűnt fel, hogy északkeleti szél fúj, szakad a hó, tőlünk északkeletre rekordokat döntögető hideg van, nálunk meg melegszik a levegő. Persze akkoriban az országban csak Budapestre koncentráltam és a média is sokkal kevésbé volt fejlett mint manapság. Kerestem a választ akkoriban a fokozatos melegedésre a hóvihar alatt, de nem találtam. Mindenesetre köszönöm a kiegészítésedet, jó volt visszaemlékezni egy olyan eseményre, ami lehet, hogy az én életemben már nem tud így létrejönni.
Jaja az északkeleti határvidék jó lehet, ez már látszódott tegnap is.
Nekem nem lesz bajom a beenyhüléssel, ha tegyük fel utána egy hétre már újra télies lesz az idő.
Már a tegnapi 00z ECM adta a jövő hét közepi havat. A gfs most kezdi kapizsgálni.
Amúgy ha az ECM jön be folytatásban, akkor még a végén Molnár úrnak lesz igaza azzal az ÉNy-i ciklonnal ammi enyhülést hoz.
Amúgy ha az ECM jön be folytatásban, akkor még a végén Molnár úrnak lesz igaza azzal az ÉNy-i ciklonnal ammi enyhülést hoz.
Szerintem az is nagy szó,hogy havat mutatnak a modellek jövő hétre
Ha bejönne és esne a hó és meg is maradna átmenetileg, kint lennék, séta a hóban,egy kis forralt bor, este égnének a kinti égősorok, igazi karácsonyi feeling lenne egy nap erejéig, nekem ez tökéletesen elég lenne feltöltődni az ünnepekre, pár jó fotót lőni
Persze mindenki másnak örül és ez így van rendjén.
Én igen.Csütörtök hajnalról van szó akkor adják a havazást a Dunántúlra..

Jó lesz az
. Végre időjárás lesz!!!
Amúgy ez már tetszetős, persze az időtáv miatt helyén kezelendő:
Amúgy ez már tetszetős, persze az időtáv miatt helyén kezelendő:

Ok, de ha utána átmegy esőbe már másnap, akkor?
ECM is ilyen, ott is csak a 15-20 centiket linkeled, másnap meg 5, utána már +10 fokokat mutat
Nekem ez egyik sem az igazi még, sőt.
A peremciklonos hajlam szép, de ebben a formában nincs utánpótlása a hidegnek, jövő hétvégére elpempősödik a levegő egész Európa felett szinte az összes modellen. Kár
ECM is ilyen, ott is csak a 15-20 centiket linkeled, másnap meg 5, utána már +10 fokokat mutat
Nekem ez egyik sem az igazi még, sőt.
A peremciklonos hajlam szép, de ebben a formában nincs utánpótlása a hidegnek, jövő hétvégére elpempősödik a levegő egész Európa felett szinte az összes modellen. Kár
Az a lényeg, hogy jöjjenek a medig, aztán valamelyik csak jól fordul... 
Jó hogy vannak esélyek a modelleken!
Jó hogy vannak esélyek a modelleken!
Én nem ezt látom: Link
Egyelőre a medi-hajlam fokozódása az érdekes, a konkrétumok majd előző este látszanak úgy-ahogy.
Egyelőre a medi-hajlam fokozódása az érdekes, a konkrétumok majd előző este látszanak úgy-ahogy.
Azért errefelé (jó mondjuk nem pont Nagyatád) sem móka és kacagás a téli szezon. Előző télen asszem egy szép szombat délelőtt volt néhány mm összefüggő hólepel, ami délutánra elolvadt, oszt ennyi.
Most írtam én is, hogy egyre valószínűbb a medi 3-4 körül, ami sajnos (főleg keleten) erősebb enyhüléssel járhat. De akár országszerte is.
Viszont elég komoly havazással is nyithat.
Nem mellesleg GFS tegnap több futásban is mutogatta.
GEM is mutogatja egy ideje, most már NVG is stb.
Viszont elég komoly havazással is nyithat.
Nem mellesleg GFS tegnap több futásban is mutogatta.
GEM is mutogatja egy ideje, most már NVG is stb.
Nagyszerű. Szerencsére messze van, mert erre laptopot nem nyitnék itt Pesten. Békésben meg pláne nem. Természetesen Nagyatádnak, mint zömében mindig, kiváló!
Ráadásul délkeleten villámgyorsan kitörne a nagybetűs tavasz. Szegény Viharsólyom.
Az északkeleti megyékben már az "előoldali" helyzetben is - 5 fok alatt, jellemzően - 8 - 10 fok közelében maradt a hőmérséklet, ugyanis a ciklon a homonnai, és Vereckei hágón át rendkívül hideg levegőt húzott be, és ezt a térséget hamar közvetlennül elárasztotta. Ugyanakkor volt bukószeles helyzet miatti beenyhülés a középső és délkeleti országrészben, délkeleten átmeneti vegyes csapi is előfordult. Az ilyen kvázi elooldalas hideg beáramlás térségemben nem ritka medinél, lásd a 18 ' márciusi havazást hófúvást. Más kérdés hogy van e az élőoldalnak "támasztása, tehát hideg, magas nyomású terület a Kárpátokon túl. Minden felállás más, rengeteg összetevője van mi fog történni medi elooldalon , ha e logika mentén megyünk, akkor elooldalas helyzet egy Genova térségben beragadó ciklon, ami tudjuk az egyik legjobb havas helyzet hazánkban, akár több hullámban okozhat havazást. De számos észak Adria térségben beragadó ciklon okozott már végig havazást országosan
Felejthetetlen a 87 '-es helyzet, alig ért véget a nagy hóvihar
Link
az Omsz (akkor még intézet) már a következő nagy havazást, hóvihart prognosztizálta. Teljesen hihető volt! Volt benne valami egészen őrületes érzés (emlékszel még rá?). Sajnos ez a ciklon "defektes", beragadó típus lett, ónos esőt okozott az országban. Gyakorlatilag egész Európa a fagy fogságában, és mégis egy ilyen ciklon erős melegedést hozott a magasban. Pedig micsoda extra helyzet lett volna, ha ez a ciklon is el bír pörögni kelet felé ! (Mondjuk így is az volt!)
Link
Felejthetetlen a 87 '-es helyzet, alig ért véget a nagy hóvihar
Link
az Omsz (akkor még intézet) már a következő nagy havazást, hóvihart prognosztizálta. Teljesen hihető volt! Volt benne valami egészen őrületes érzés (emlékszel még rá?). Sajnos ez a ciklon "defektes", beragadó típus lett, ónos esőt okozott az országban. Gyakorlatilag egész Európa a fagy fogságában, és mégis egy ilyen ciklon erős melegedést hozott a magasban. Pedig micsoda extra helyzet lett volna, ha ez a ciklon is el bír pörögni kelet felé ! (Mondjuk így is az volt!)
Link







