Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Így van, nem az egész jelölt területre kell az AC, hanem lehetőleg azon belül legyen valahol legalább átmenetileg magas nyomás. Elég "híd" is, nem kell feltétlenül központ.
Teljesen igazad van.
Annyival azért kiegészíteném (hátha félreérthető), hogy nem az általad jelölt *egész* területet lefedő AC kell, hanem azon a területen belül 1-1 kisebb is jó lehet.
Nem feltétlenül a sarki AC-nak kell lehúzódnia, jó helyezkedéssel egy egész kicsi is megcsinálhatja nekünk a tutit.
Kiragadott példa a friss GFS-ről ez a kis brit cuki:
Egyből jobban néznénk ki odafent, már ennek a peremén is el tudna indulni a kékség odafentről:
Egyébként a 18z-n volt a legdurvább: Link
Persze, amíg csak az OP játszik vele egyedül, az nem nagy hűha, de ha legalább sorozatban több futásban is foglalkozik vele, az legalább gyufát gyújt a reménytelen sötétben.
Egy jó kis medi, megfelelő helyen és időben meggyorsíthatná a hideg leszippantását.
Annyival azért kiegészíteném (hátha félreérthető), hogy nem az általad jelölt *egész* területet lefedő AC kell, hanem azon a területen belül 1-1 kisebb is jó lehet.
Nem feltétlenül a sarki AC-nak kell lehúzódnia, jó helyezkedéssel egy egész kicsi is megcsinálhatja nekünk a tutit.
Kiragadott példa a friss GFS-ről ez a kis brit cuki:

Egyből jobban néznénk ki odafent, már ennek a peremén is el tudna indulni a kékség odafentről:

Egyébként a 18z-n volt a legdurvább: Link
Persze, amíg csak az OP játszik vele egyedül, az nem nagy hűha, de ha legalább sorozatban több futásban is foglalkozik vele, az legalább gyufát gyújt a reménytelen sötétben.
Egy jó kis medi, megfelelő helyen és időben meggyorsíthatná a hideg leszippantását.
Tömören és leegyszerűsítve:
Negatív NAO hatása: délebbre helyeződő ciklon aktivitás (ez most meg is valósult, mert sorra keletkeznek a mediterrán ciklonok, csak sajnos mi az előoldalon maradtunk).
Negatív AO: magasnyomás az északi sarkkörön túl (ez csak nagyon közvetve gyakorol ránk hatást).
Negatív NAO hatása: délebbre helyeződő ciklon aktivitás (ez most meg is valósult, mert sorra keletkeznek a mediterrán ciklonok, csak sajnos mi az előoldalon maradtunk).
Negatív AO: magasnyomás az északi sarkkörön túl (ez csak nagyon közvetve gyakorol ránk hatást).
Sokszor túlgondoljuk mi ezt a "nagyvad" telet, hogy mi kéne hozzá, így indexek, úgy indexek, amúgy sztratoszféra, ide hidegmag, meg amoda lábas hideg, de az igazság az, hogy amíg az alább jelölt területen nem épül fel legalább pár napra egy értelmesebb magasnyomású központ, addig nálunk csak a csodahelyzetekben (pl. HCS), meg a pár napos latyakokban lehet bízni.
Szerintem 10-ből legalább 8 emlékezetes helyzetnek ez volt az alapvető követelménye, úgyhogy első körben erre érdemes leginkább figyelni.
MC Geri is azért nézi a sarkvidéki AC-t annyira, hogy hátha lehúzódik a Norvég-tenger felé a vége, mert abból már lehetne valami, mint ahogy a reggeli GFS-en volt.
Egyből jön is a hideg Európa felé.
De ez sajnos csak egy op. volt, a szórás teteje felé abban a térségben.
Úgyhogy reálisan nézve, belátható időn belül egyelőre se híre, se hamva komoly téli helyzetnek.
Viszont hozzánk 13-a után legalább átmenetileg benézhet a magas nyomás, ami a szokásos országrészekbe hozhatna egy november végihez hasonló "nyugdíjas telet", a hegyekben zúzmarával.

Szerintem 10-ből legalább 8 emlékezetes helyzetnek ez volt az alapvető követelménye, úgyhogy első körben erre érdemes leginkább figyelni.
MC Geri is azért nézi a sarkvidéki AC-t annyira, hogy hátha lehúzódik a Norvég-tenger felé a vége, mert abból már lehetne valami, mint ahogy a reggeli GFS-en volt.

Egyből jön is a hideg Európa felé.

De ez sajnos csak egy op. volt, a szórás teteje felé abban a térségben.

Úgyhogy reálisan nézve, belátható időn belül egyelőre se híre, se hamva komoly téli helyzetnek.
Viszont hozzánk 13-a után legalább átmenetileg benézhet a magas nyomás, ami a szokásos országrészekbe hozhatna egy november végihez hasonló "nyugdíjas telet", a hegyekben zúzmarával.

Valamint ha egyszer oda jutunk, hogy lesz SSW addigra véget ér a tél
Friss GFS-en is bezár a ciklongyár 10 nap múlva, a reményhal tovább mocorog 
Mondjuk a 18z benga AC-ja ezen sincs, de 240 óra felett az lenne fura, ha stabilak lennének a futások.
Ez teljesen vállalható lenne így: Link
Mondjuk a 18z benga AC-ja ezen sincs, de 240 óra felett az lenne fura, ha stabilak lennének a futások.
Ez teljesen vállalható lenne így: Link
A jelzett 10-15 mm ből eddig 4 csepp esett le... a radar is üres.... nemhogy hó de eső sem tud mar esni....
Hozzátenném, először be kell melegedjen a sztratoszféra (ez 300h+), aztán az kell, hogy megzavarodjon a polar jet, esetleg split-ig fajuljon a dolog (ennek egyelőre 360h+ van néha nyoma, de inkább még nincs látóhatáron belül), és utána az kell, hogy ennek a hatása lent is megjelenjen, ami: (1) nem biztos, hogy megtörténik, (2) nem biztos, hogy Európában történik bármi is, hanem pl. az USA keleti részén, mi meg kapjuk az izmos ciklonokat az óceánra löttyenő -30as T850ek miatt, (3) lehet, hogy Európára úgy tör a meridionális irányítás, hogy irgalmatlan előoldal lesz belőle a Kárpát-medence felett, mint most. Tehát miután lehal a polar jet, utána napok vagy hetek, mire annak lent hatása lesz - ha egyáltalán lesz. És a jet lehalásához kell a bemelegedés. Ez szerintem nem karácsonyra, hanem január elejére alapozhat meg, de persze bármikor felgyorsulhatnak az események 
További infó, Európára kihegyezve: Link
További infó, Európára kihegyezve: Link
Kicsit sajnálom szegény GEM modellt, olyan méltatlanul cserben lett hagyva, senki le se szarja. Megnéztem és persze megértem miért.
Javaslom a fejlesztőknek, hogy sokkal téliesebb dolgokat mutasson, mert így súlyos népszerűségvesztés lehet, illetve kicsit legyen még feljebb csavarva rajta a hőmérséklet alálövés modpack.
Javaslom a fejlesztőknek, hogy sokkal téliesebb dolgokat mutasson, mert így súlyos népszerűségvesztés lehet, illetve kicsit legyen még feljebb csavarva rajta a hőmérséklet alálövés modpack.
"de azért ez 20 éve nem így volt"
Remélem most nem olyan lesz, mint 20 éve, mert az nagyon enyhe tél volt.
Remélem most nem olyan lesz, mint 20 éve, mert az nagyon enyhe tél volt.
Ez az Ao meg NAO mire jó egyáltalán.... mennyire releváns? Csak mert mikor lefelé kezdett el szórni ..berobbant a decemberi tavasz....most, hogy kezd felfelé szórni... most mi jön? A nyár? Végül is akkor teljesen mindegy is, mit mutat. 
Hát ezek már nem azok a klasszikus telek.... persze persze vannak "hidegebb" periódusok, de azért ez 20 éve nem így volt.
Hát ezek már nem azok a klasszikus telek.... persze persze vannak "hidegebb" periódusok, de azért ez 20 éve nem így volt.
Aranyszabály az utóbbi évek "teleivel" kapcsolatban:
Ne kezdj hólapátok gyártásával foglalkozó vállalkozásba!
(Kivétel: Tirol, Dél-Tirol, és Karintia tartományok)
Link
Ne kezdj hólapátok gyártásával foglalkozó vállalkozásba!
(Kivétel: Tirol, Dél-Tirol, és Karintia tartományok)
Link
Nemrég még Mikulásra, és az azt ölelő időszakra is szép esélyek voltak, és itt csücsültünk a 10-16°C-ban. Nincs az a makrohelyzet, amiből ne tudnánk extra vesztesként kikerülni. Ráérünk még a Karácsonyi időszakkal mélyen foglalkozni, szerintem nem lesz fehér
Persze rettenetesen örülnék, ha nem így lenne.
Dec.16-18-ig még nem valószínű, hogy gyökereiben történne valami változás. Viszont most Vorkuta környéke-ami persze elég messze van-elég stabil, tartósan -20°C körüli 2 m-es T-ket körvonalaz a karácsony előtti napokban. Ebből talán még pluszban következtethetünk arra, hogy abban a térségben egy masszív hidegmag fog megállapodni...
A GFS 240-nél rendesen bedurrantja a meleget, de ami biztató, hogy a GFS is - aztán meg leszakad a cucc.
Jó lenne, ha ECM is messzebb látna
Egyelőre nem ringatom magam semmibe. Látványos, szép, csak túl távoli még.
Az SSW meg mire leeszkalálja magát ide, bőven január lenne....
Jó lenne, ha ECM is messzebb látna
Egyelőre nem ringatom magam semmibe. Látványos, szép, csak túl távoli még.
Az SSW meg mire leeszkalálja magát ide, bőven január lenne....
Reméljük ma jók lesznek a frissek. Bízom én is már abban hogy végre egy rendes kemény tél jön a köv 2,5 hónapban. Időszakosan nyilván, de legyenek normális periódusai és végre nagy havazás
Mivel elég jól néz ki a jövőkép, bár még mindig nagyon messze, így remélem én is, hogy végre be fog jönni. Nagyon ajánlom, hogy ne legyen belőle sokadik pofára esés. Nekem ez a hirtelen elkezdődő felfelé szórás mindenesetre nem tetszik. A NAO egyértelműbb, hogy megindulhat hamar felfelé, az AO egyelőre még nem eldönthető. Ez utóbbi index mutatja, hogy mennyire lesz magasnyomás a sarkkörön belül.
Egyelőre néhány tag szór csak felfelé. Bizonytalanná vált kissé hogy mi lesz a folytatás NAO-n és AO-n, de úgy tűnik a mostani negatív AO fázis miatt kialakuló AC az északi sarkon még beleszólhat a dolgokba. Ugyebár a negatív NAO-nak köszönhetően is jöhetne létre az amit pl GFS dobál most űridőben. Rá szakad a hideg kanadára, de nem tudna kellő mennyiség az óceánra jutni.
Mi az oka annak, hogy a modelleken egyre téliesebb a jövőkép, de közben a NAO és AO index is elkezdett a múlt napokban mutatottakhoz képest egyre jobban felfelé szórni?
Link
Link
Már több futásban előkerült ez az üdvözlendő sarkköri Ac, bár realizálódna!
Vaisala RS41-SGP Serial number: S4240699 előkerült a hétvégi vadászaton Abony és Újszász közigazgatási határán.
Gyerekek én örök életre a fejembe véstem azt a szòt hogy Kara-tenger. Soha nem fogom elfelejteni annyit olvastam az elmúlt időszakban. 
Továbbra is nulla a tél a kövi kb. 10 napban. Utána is kb. ez, mondjuk legalább a december utolsò pár napja változhat.
Továbbra is nulla a tél a kövi kb. 10 napban. Utána is kb. ez, mondjuk legalább a december utolsò pár napja változhat.
Ez már tiszta 86 ' 
....
Mc! Link
Próbálj a különbségekre is figyelni. Most a spicbergákat ostromolja olyan hideg, mint 86' - ben a skandináv félszigetet december derekatol. Olyan iszonyatos mennyiségű hideg levegőt, ami gyakorlatilag egész télen a sarkvidéki térséget kitöltötte, és szakadt le minden ciklon lazsálás esetén mostanában én nem láttam. Az alapvető különbség itt kezdődik.
....
Mc! Link
Próbálj a különbségekre is figyelni. Most a spicbergákat ostromolja olyan hideg, mint 86' - ben a skandináv félszigetet december derekatol. Olyan iszonyatos mennyiségű hideg levegőt, ami gyakorlatilag egész télen a sarkvidéki térséget kitöltötte, és szakadt le minden ciklon lazsálás esetén mostanában én nem láttam. Az alapvető különbség itt kezdődik.
Nem csak MC
Végre valami történik GFS-en(eddig kivétel nélkül 384 óránál volt valami történés). Ez már megüti az én mércémet is,reméljük tendencia lesz belőle
Mindent bele Téltábornok ! Öröm nézni ilyen jó változást 
Atyaég 300 óra felett miket mutat ! Ez már döfi. Ilyet se láttam évek óta.
Atyaég 300 óra felett miket mutat ! Ez már döfi. Ilyet se láttam évek óta.
Szép, szép a GFS. Az Atlanti blokk viszont már 240 órás időtáv. ECM másképp várja az egész sarkvidéki AC-t is, nem így ahogy GFS, nem tudom melyiknek lesz igaza, de ez megint durván hideg az általam sokat emlegetett Kara-tenger térségére és látszik hogy mindvégig fejlett lehet a Szibériai hidegdepó. Az atlanti nyomásfáklyát viszont most néztem először és eléggé szór fel 
Nicsak nicsak: Link
Nicsak nicsak: Link
Persze, igazad van. Ez 300 felett az aminek lehetne örülni. Persze űrtáv, mi más lenne...
Mindjárt itt van MC haverom is.
(300 felett=kis költői túlzás, nézzétek el nekem.)
Mindjárt itt van MC haverom is.
(300 felett=kis költői túlzás, nézzétek el nekem.)
Ez mindig így is lesz, ha egyszer csak ott fog látszani 
Az a baj, hogy sokszor ha 180-ra van, az se jelent sokkal több esélyt
Szerk: ez sem 300 felett van, miért írod többször is ezt?
Az a baj, hogy sokszor ha 180-ra van, az se jelent sokkal több esélyt
Szerk: ez sem 300 felett van, miért írod többször is ezt?
MC ha meglátja a legújabb gfs-t, magához fog nyúlni! 
240 óránál esemény indulna, ez azért nagy szó.
240 óránál esemény indulna, ez azért nagy szó.
Tényleg nem károgni akarok, de évek óta az megy, hogy tél mindig 300 óra felett van...






