Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Én arra is kíváncsi lennék, hogy lehetne-e havat lapátolni este 8 után, ha esne éjfélig 30 cm hó a járdára...
Pénteken délután felmentem a Nagy-Tubesre, de még az is vastagon ködben volt, nem is sejlett át a napsütés rajta.
A Dunántúlon elég tekintélyt parancsoló beágyazódott záporok vannak a radarképet elnézve.
Én csak azt sajnálom, hogy itthon vagyunk 3 hétig a gyerekekkel, és semmi téli idő nincs.
Meg gondolom meg akartad nézni a malmot hóesésben!
A dinamikát én is várom, főleg mert 28-tól én leszek a hólapátoló ügyeletes! (sarok társasház, 50 méter) -és élvezet lenne hajnalban a szélben az útról a kis tujákra begórni a friss, porló, nagynagy havat, ami az én ügyeleteim alatt egész rendesen érkezett a 90-es években is... emlékszem elcseréltem a szomszéddal, hogy legyen havas Karácsonyunk, és 27-től két hétig lapátoltam is szorgalmasan...
Délnyugaton holnap, vag holnapután napnyugtakor kb. milyen vastag lehet ez a beállt rétegfelhőzet? Ha 450 méter körüli max. az még jólenne. Leakarom fotózni a Szaturnusz-Jupiter együttállást.

Se hegyek, se repülő nem jöhet szóba. Csak a hátsó udvar játszik.
Se hegyek, se repülő nem jöhet szóba. Csak a hátsó udvar játszik.
ECMWF ENS alapján azért még mindig nem tuti, hogy kint lesz az óceánon a teknő, igaz az előoldal eldőlni látszik. Nagyon jó esetben az Alpokalja lehetne havas.

Nem jók a kilátások Karácsonyra. A fehér Karácsony esélye lassan 0 %. A kedvező előfeltételek elszállni látszanak.
Leáll a cég, jobb szeretnék itthon havas telet csak nem jön . Minden évben hazajövök decemberben.
Te amúgy miért jöttél haza a tuti télből? Úgy jártál, mint 2 éve.
Ne aggódjál, ilyen indexek mellett is létre fog jönni a nagy semmi!
Már előre nevetek a tavaszi száraz hideg betöréseken, a szarrá fagyott kajszibarackon, meg az esőért való tavaszi könyörgéseken! Hiába, változik a klíma!
Most is azt mondom, ha piszok nagy tél előtt állnánk, vagy téli helyzet előtt, akkor már látni kellene! Sőt, a szezonális előrejelzésekben is csak meg kellene mutatkozni valaminek nem?
Az ünnep 3 napját meg lehet elkönyvelni! Szép ez így ismét
Figyeljétek meg, az első nagyobb lehetőségnél már Bulgária, Románia, Horvátország és Szerbia integet nekünk
Hajrá tél.................! (Y)
Most is azt mondom, ha piszok nagy tél előtt állnánk, vagy téli helyzet előtt, akkor már látni kellene! Sőt, a szezonális előrejelzésekben is csak meg kellene mutatkozni valaminek nem?
Az ünnep 3 napját meg lehet elkönyvelni! Szép ez így ismét
Ha havas esélyek nem is igazán várhatók felém a következő 1 hétben, annak örülök, hogy karácsonykor legalább a dinamika beindulhat, hosszú kihagyás után. 
Dec. 21-23. között jövő hétfő és szerda között még dolgozom, aztán 24-től jöhet a 12 napos szünet, pihi.
Ráadásul maradt meg szabim is, úgyhogy jövő év jan. 4-én hétfőn még otthon vagyok, és 5-én kedden kezdem csak a munkát.
Nagyon remélem, hogy minél több, vadabb, durvább, elmebetegebb dinamikát fog hozni ez a 12 nap. Lesz időm bőven megfigyelni, főleg hogy alig lehet valahová mostanság menni, program is kevesebb, fellépéseim nincsenek, és még kedvenc sportomat, az úszást sem űzhetem.
Szóval hajrá dinamika, tombold ki magadat. Utálnám, ha késlekednél, és akkor akkor indulnál be jan. elején, mikor újra munkába állok.
Persze így is örülnék neki nagyon, csak kevesebb időm lenne megfigyelni.
Amúgy múlt szombat óta egész beteg futásokat dobál pl. a GFS, igaz űrtávban, de rendszeresen, majdnem minden futásban elkerül a komolyabb szélviharok lehetősége 200 órán túl.
Dec. 21-23. között jövő hétfő és szerda között még dolgozom, aztán 24-től jöhet a 12 napos szünet, pihi.
Ráadásul maradt meg szabim is, úgyhogy jövő év jan. 4-én hétfőn még otthon vagyok, és 5-én kedden kezdem csak a munkát.
Nagyon remélem, hogy minél több, vadabb, durvább, elmebetegebb dinamikát fog hozni ez a 12 nap. Lesz időm bőven megfigyelni, főleg hogy alig lehet valahová mostanság menni, program is kevesebb, fellépéseim nincsenek, és még kedvenc sportomat, az úszást sem űzhetem.
Szóval hajrá dinamika, tombold ki magadat. Utálnám, ha késlekednél, és akkor akkor indulnál be jan. elején, mikor újra munkába állok.
Persze így is örülnék neki nagyon, csak kevesebb időm lenne megfigyelni.
Amúgy múlt szombat óta egész beteg futásokat dobál pl. a GFS, igaz űrtávban, de rendszeresen, majdnem minden futásban elkerül a komolyabb szélviharok lehetősége 200 órán túl.
Ott van a blocking végig, csak túlságosan nyugatra, Floo is erről írt. Nagyon meredek ez a britek felett dél, majd szinte DNy felé tolató ciklon, ilyet nem láttam még szerintem soha, hátha mégsem úgy lesz - a negatív AO/NAO nagyon durva játéka lenne, ha ilyen is létre tudna jönni.
A GFS 300 óra felett már Atlanti ciklonokkal számol, ott már híre se hamva az óceáni AC-nek. Ha azok lecsengenek talan lehet reménykedni, hogy kiépül egy számunkra kedvező helyen az ujabb AC. Az indexek támogatják.
Hát igen, akkor kezdett gyanús lenni amikor a GEM elpártolt... 
Most egy jó verzió van, a karácsonyi hidegbeáramlás, majd Ac, a nyomorult teknője meg haldokoljon az óceánon. Ha bemászik a kontinensre nincs kegyelem míg meg nem döglik, és benne is leszünk a januárban...
Most egy jó verzió van, a karácsonyi hidegbeáramlás, majd Ac, a nyomorult teknője meg haldokoljon az óceánon. Ha bemászik a kontinensre nincs kegyelem míg meg nem döglik, és benne is leszünk a januárban...
Ez annyira tipikus, ha ott lenne egy pofás AC a britek felett azt tuti ránk tolnák a csigák pikk- pakk és azért nem kapnánk hideget. Most bezzeg nincs ami keletebbre tolja az AC- t.
Akkor már inkább szakadjon totál ez a langyos levegő az óceánra és mi meg legyünk továbbra is keleti AC hidegpárna alatt... Ez a teknő így nagy nulla lenne még ha innen valahogy keletre is helyeződne amit linkeltél, de a keleti AC fix hogy nem engedné. Most bezzeg nem tudja eltolni a nyugati drift a teknőt keletre
Na de azért megvárjuk még a következő napok futásait hátha csoda történik.
Éreztem én reggel hogy ebből baj lesz... Sajnos nagyon rossz futások jöttek jó nagy csalódás ez most. Lassan vége az évnek és még a fű is nő, mi ez ha nem egy szar év. 
Amíg az óceánon a Brit-szigetektől nyugatra lévő anticiklon nem nyomul beljebb, a Brit-szigetek felé, fölé, addig nem lesz komoly tél.
Amint beljebb kerül a szárazföld felé, abban a pillanatban lehet fényezni a szánkókat, mert akkor nem Nyugat-Európára, hanem ránk fogja forgatni a hideget.
De addig nem!
Amint beljebb kerül a szárazföld felé, abban a pillanatban lehet fényezni a szánkókat, mert akkor nem Nyugat-Európára, hanem ránk fogja forgatni a hideget.
De addig nem!

De azok csak az indexek. Több olyan tényező viszont nem volt meg, ami szintén kulcsfontossagú. Az északi jegesedések, és a hoborítottság elég alacsony volt, sőt jelenleg is az, de javitsatok ki, ha tévedek.
Illetve nem biztos, hogy jól tudom, de nekünk inkább a NAO játszik nagyobb szerepet, mint az AO.
Illetve nem biztos, hogy jól tudom, de nekünk inkább a NAO játszik nagyobb szerepet, mint az AO.
Nagy kár lenne, ha ilyen negatív indexek mellett is ennyire langymatag maradna a tél....mert mikor, ha nem most kellene kimaxolni ezt a lehetőséget ( nyilván ez nem rajtunk múlik, sajnos
).
A következő etapban (pár hét múlva) meg akkor azért nem jön majd az igazi tél, a hideg, mert addigra az indexek meg majd a padlást verik majd?
A következő etapban (pár hét múlva) meg akkor azért nem jön majd az igazi tél, a hideg, mert addigra az indexek meg majd a padlást verik majd?
Itt van egy olyan választható lehetőség, hogy daily AO index since 1950 january. Nem tudom milyen fájlok ezek, ha tudsz vele valamit kezdeni, akkor majd írd. 
Link ftp://ftp.cpc.ncep.noaa.gov/cwlinks/
Link ftp://ftp.cpc.ncep.noaa.gov/cwlinks/
Meteorológiai szakik! Valahol meg lehet nézni, mennyi a negatív AO rekord?
Ilyet egészen biztosan nem láttam még: Link
Hova tart az az egy tag? -7? -8?
Ilyet egészen biztosan nem láttam még: Link
Hova tart az az egy tag? -7? -8?
Az tuti, de ne feledjük hogy decemberben sem voltak rosszak az indexek és nem sok telet kaptunk. Szükséges de önmagában nem elégséges feltétel a negatív index.
Na, ez jó hír, hogy végre kérdezel. Minél többet, ez lesz a jó irány 
Ha az angolt bírod, akkor itt egy jó cikk, mai: Link
Ha az angolt bírod, akkor itt egy jó cikk, mai: Link
Ez a hidegpárna a múltkori front utáni fagyos reggelen is beáll hatott volna -3,-4 fokban, és akkor az elmúlt 10 nap zúzmarás fagyos idővel telt volna és 3-4 fokkal átlag alatti hőmérséklet lett volna.
Ha meg 1 fokkal hidegebb van, hó esett volna, akkor havas zúzmarás hidegpárna lett volna.
Ennyin tud múlni.
Ha meg 1 fokkal hidegebb van, hó esett volna, akkor havas zúzmarás hidegpárna lett volna.
Ennyin tud múlni.
A Kőszegi-hegységben (most a Kendigre mentünk fel) is szép vastag zúzmara lett újra ahhoz képest, hogy pénteken leolvadt az egész, a tegnapi élénk és a mai mérsékelt délid-élkeleti szél hatékony volt e tekintetben. El lehet képzelni, mi lett volna, ha nincs a pénteki olvadás... Ráadásul ez jeges zúzmara volt, mivel közben az ónos szitálás is nyomta szépen (volt, ahol annak a nyoma látszott inkább, meg egy élmény volt a letaposott/korábban megolvadt havon is). Egyébként a múltkori hóból is volt még bőven, az szerintem inkább csak a napos helyeken olvadt érdemben pénteken. A hegy kimaxolja eddig a telet, az már egyszer biztos.

Link
Link






Ez teljesen komoly, ami 24-től zajlik az a kezdet, polársplitet pár hsz.-el lejjebb láthatod, hogy mikortól lehetséges.
Azt látom...
de most komolyan...
Északi jegesedés, hóbázis, polársplit, stb.
Várakozhatunk stabil alapokkal komoly helyzetre?
Északi jegesedés, hóbázis, polársplit, stb.
Várakozhatunk stabil alapokkal komoly helyzetre?
Kérdezem a szakértőket:
A komolyabb téli fodulatra milyenek a meteorológiai esélyeink?
Itt a január közepétől február végéig tartó intervallumra gondolok.
Addig már nem igen lesz ingerküszöböt meghaladó próbálkozás.
A komolyabb téli fodulatra milyenek a meteorológiai esélyeink?
Itt a január közepétől február végéig tartó intervallumra gondolok.
Addig már nem igen lesz ingerküszöböt meghaladó próbálkozás.
Kicsit mar nyomaszto ez a szurke homogen kodszitalos ido, dehat most ez van, kb. 3-4 napja 1 fokon belul van a hoingas, egesz erdekes, a kod leszall majd fel, ujra le, ujra fel, nem emlekszem ilyen langyparnara az elmult evekbol.
Jelenlegi T 2,3 fok, es jelenleg felszallt a kod.
Jelenlegi T 2,3 fok, es jelenleg felszallt a kod.



