Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Mediciklonnak valóban igaza van, hogy akár hatalmas hidegbázis is kialakulhat itt a seggünkben, de a ciklonok játszva megeszik! Játszva!
Valóban nagyobb az esélye, egy komoly téli helyzetnek, ha itt van a közelünkben egy nem minden télen fenálló hidegbázis, de másfelől meg semmit sem jelent.
Lehet mondanotok, hogy Madridban is a tengerszint feletti magasság miatt volt ilyen brutális a téltámadás, na de ez ránk nézve szégyen, hiszen itthon a hegyeinkben még nem pottyant le 30-40-50 cm hó.
A másik dolog, sokszor olvaslak benneteket, és elvagyok hűlve, hogyan tudtok örülni 1-2 cm-es havazásnak, aminek a másnapi megmaradása is erősen kérdéses, hiszen nem követi másnap 0 fok alatti nappali hőmérséklet. Ez azt jelenti, hogy iszonyatosan lejjebb adtuk a szintet, de mégis úgy van beállítva, hogy miért nem tudsz neki örülni, bezzeg más teleken! Nem, ezt szerintem rosszul fogjuk föl.
Amit még nagyon sajnálok, hogy a csütörtöktől jövő erősebb lehűlés is 2-3 nappal ezelőtt igen durvának nézett ki, mára már ez is sokat kopott.
Itt fog örvényleni majd ez a hatalmas hideg levegő, és nem és nem profitálunk belőle, nem hogy durva száraz hidegbetörést, de a komoly hóhelyzetté fajuló dolog sem akar összejönni. A globális felmelegedés helyett továbbra is a globális klímaváltozásba hiszek, de valami nagyon megváltozott, még akkor is, ha régebben is jelentkeztek enyhe és hószegény telek!
Elnézést, hogy hosszú lett, jó hóvárást kívánok
Valóban nagyobb az esélye, egy komoly téli helyzetnek, ha itt van a közelünkben egy nem minden télen fenálló hidegbázis, de másfelől meg semmit sem jelent.
Lehet mondanotok, hogy Madridban is a tengerszint feletti magasság miatt volt ilyen brutális a téltámadás, na de ez ránk nézve szégyen, hiszen itthon a hegyeinkben még nem pottyant le 30-40-50 cm hó.
A másik dolog, sokszor olvaslak benneteket, és elvagyok hűlve, hogyan tudtok örülni 1-2 cm-es havazásnak, aminek a másnapi megmaradása is erősen kérdéses, hiszen nem követi másnap 0 fok alatti nappali hőmérséklet. Ez azt jelenti, hogy iszonyatosan lejjebb adtuk a szintet, de mégis úgy van beállítva, hogy miért nem tudsz neki örülni, bezzeg más teleken! Nem, ezt szerintem rosszul fogjuk föl.
Amit még nagyon sajnálok, hogy a csütörtöktől jövő erősebb lehűlés is 2-3 nappal ezelőtt igen durvának nézett ki, mára már ez is sokat kopott.
Itt fog örvényleni majd ez a hatalmas hideg levegő, és nem és nem profitálunk belőle, nem hogy durva száraz hidegbetörést, de a komoly hóhelyzetté fajuló dolog sem akar összejönni. A globális felmelegedés helyett továbbra is a globális klímaváltozásba hiszek, de valami nagyon megváltozott, még akkor is, ha régebben is jelentkeztek enyhe és hószegény telek!
Elnézést, hogy hosszú lett, jó hóvárást kívánok
És tovább csökkentette a szolnoki csapit is
Viszont az OP gyanúsan ORSC azért 19. után... A szórás hatalmas...
Itt Győrnél pont az ellenkezője zajlik. Átléptünk negatívba. Nagyon a határon vagyunk. Ebből ki lehet jönni nagyon jól is, de nagyon szarul is. Meglátjuk.
Egy jót sétáltam a kertben de hulló csapadéknak semmi nyoma. A radar nem tűnik annyira rossznak.
Igen, elég gyakran előfordul felénk, hogy a dél felől támadó köd nem bír a kamaraerdei Nagy Vízválasztóval
és a Budaörsi - medence megússza a beködölést.
Egyébként ez a mai köd/felhőréteg is csak néhány 10m vastagságú volt, mert az M0-on az Annahegy már bőven kilógott a ködpaplanból.
Ahogy jöttem tovább Szigetszentmiklós felé, egyre jobban csúsztam bele ismét a ködbe.
Legalábbis reggel ez volt a helyzet.
Egyébként ez a mai köd/felhőréteg is csak néhány 10m vastagságú volt, mert az M0-on az Annahegy már bőven kilógott a ködpaplanból.
Ahogy jöttem tovább Szigetszentmiklós felé, egyre jobban csúsztam bele ismét a ködbe.
Legalábbis reggel ez volt a helyzet.
Itt nálunk viszont földet ért. Számomra is meglepetés,de jó erős hószállingózás van már 10 perce.
Itt sincs semmi, Csornától északra és északkeletre van csak ezekből csapadék. Pozsonyba szép havakat hoznak ezek a frontok. Fel nem fogom ebből hogyan is vártak a modellek Kapuvártól nyugatra vagy délre csapadékot. Sosem ér talajt amikor ilyen nyugatias az iránya a mozgásnak. Én naív is benyaltam a modellek hülyeségét megint és bíztam az 1-2 centimben ami két éves rekord lenne de a radar kijózanító.
-1,2 fokról bő 30 perc alatt 0,5 fok. Csapadék nem ért földet. Ahogy írtam korábban is ezekből az ény.i cuccokbol soha nem profitalunk kb semmit itt.
Nagyon szépen tolja egy ideje, időnként kicsit szemcsés, de már friss lepel mindenen, javarészt az utakon is megmarad. Az élénk szél fokozza a hangulatot. Tél van.
Szárnyal a T, már 3,6 fok van, zuhog az eső, kezd szaggatni a szél. Hát igen...
Sőt nálam is cumi a térkép, tőlem délre lesz akció szerinte.
Lehet én látom rosszul, de jelentősen ellaposodott a hétvégi hideg az ecm friss futásán.
Persze nem lesz hőség, de a környékről úgy eltűnt a -10 fok lehetősége, mint a sicc.Talán a hétfő hajnal néz ki most a leghidegebbnek, utána enyhülés.
Persze nem lesz hőség, de a környékről úgy eltűnt a -10 fok lehetősége, mint a sicc.Talán a hétfő hajnal néz ki most a leghidegebbnek, utána enyhülés.
Pont felettünk a tömb, de semmi.. Várható volt. Hihetetlen ez a szenvedés.
Nano: természetesen nem ér földet.
Nano: természetesen nem ér földet.
Inkább ne osztottad volna meg velünk ezt a térképet. Ettől Pesten konkrétan t@kön szúrjuk magunkat.
Ha így lesz.
Ha így lesz.
Az éjszakai havazásnál a hegyek jó kis összegeket gyűjthetnek majd össze, de azért síkvidéken is lesz egy kis látnivaló 

Friss ECM tök jó lett, csütörtöktől vasárnapig mindennap lehetnek hózáporok, kisebb havazások errefelé! Egyik kedvenc időjárási helyzetem az ilyen!
Igazából nem tudom mit rejt a radarjel maga alatt, de nem olyan mintha a java délebbre tartana?
Ilyet lehet, hogy még nyáron is fogsz találni. "Megzavarodott, ámokfutó" mindig akad.
Havi közép kiszámításához minimális a különbség (század fokokban mérhető, vagy annyi sem).
Napi szinten viszont nyilván lehetnek nagyobb eltérések, az időjárási helyzettől függően.
Plusz az átlagoláshoz használt értékek száma is befolyásoló tényező természetesen. (Manapság amúgy egy hivatalos állomáson, ahol az automata szenzor mérési felbontása gyakorlatilag a végtelenségig növelhető, a legalább 10 perces gyakoriságú adatokból történő számítás az elfogadott. Én pl. Ferihegy esetén a perces adatokat használom.)
Napi szinten viszont nyilván lehetnek nagyobb eltérések, az időjárási helyzettől függően.
Plusz az átlagoláshoz használt értékek száma is befolyásoló tényező természetesen. (Manapság amúgy egy hivatalos állomáson, ahol az automata szenzor mérési felbontása gyakorlatilag a végtelenségig növelhető, a legalább 10 perces gyakoriságú adatokból történő számítás az elfogadott. Én pl. Ferihegy esetén a perces adatokat használom.)
Itt csak -7.1 volt a min. de napközben sem tudott 0 fok fölé kapaszkodni.
Igazi "lokális hidegcentrum" volt a megye ezen része a mai nap, és ez éjszakára is így marad... Remélem...
Igazi "lokális hidegcentrum" volt a megye ezen része a mai nap, és ez éjszakára is így marad... Remélem...
Nem kéne sokat hűteni hosszabb távon se neki, 24-25 között ilyen távra kiváló ez így: Link Van hová délre tologatni 
Holnap-holnaputánra meg milyen szépen emelte ez is. Izgalmas
GFS Para meg átesett rendesen a lovon tegnap óta, már lángszórózik meg be is dörrenti
Ki kell számolni páros/páratlanra hogy jön ki, hogy ha egyik nap hóarmageddon a másikon tavaszi zsongás, akkor hogy fog pont kijönni
Holnap-holnaputánra meg milyen szépen emelte ez is. Izgalmas
GFS Para meg átesett rendesen a lovon tegnap óta, már lángszórózik meg be is dörrenti
Ki kell számolni páros/páratlanra hogy jön ki, hogy ha egyik nap hóarmageddon a másikon tavaszi zsongás, akkor hogy fog pont kijönni
Ahány modell, annyi opció... itt pl. nézegetheted: Link
Arome, wrf csapadéktérképek pl.
Rovaniemi!
Az durva... itt -1 volt a tmax... ilyen kis táv, és mennyit számít a domborzat.... ide szivárgott be dél felől a lapály hidege, hozzátok már nem jutott el (mert mi felfogtuk hehe)
Plusz a déli fekvésű hegyoldalatok is jó kis radiátor, ha süt a nap.
Bazsa: ide sem szokott rossz lenni a helyzet, tavasszal-nyárunk szívunk a szélcsatorna miatt, de most meg pont jól fog jönni hogy nem csapolja meg a nedvességet túlságosan semmi.
Én egy fél centiben reménykedem reggelre. Egy egész cm álom, egyben rekord lenne (eddig fél cm, dec 27 a rekord).
Arome, wrf csapadéktérképek pl.
Rovaniemi!
Az durva... itt -1 volt a tmax... ilyen kis táv, és mennyit számít a domborzat.... ide szivárgott be dél felől a lapály hidege, hozzátok már nem jutott el (mert mi felfogtuk hehe)
Plusz a déli fekvésű hegyoldalatok is jó kis radiátor, ha süt a nap.
Bazsa: ide sem szokott rossz lenni a helyzet, tavasszal-nyárunk szívunk a szélcsatorna miatt, de most meg pont jól fog jönni hogy nem csapolja meg a nedvességet túlságosan semmi.
Én egy fél centiben reménykedem reggelre. Egy egész cm álom, egyben rekord lenne (eddig fél cm, dec 27 a rekord).
A GFS kicsit emelte, és elnyújtotta a holnapi és holnaputáni csapadékot. Jó az irány!
Link
Link
Holnap, sőt még csütörtökön is joggal reménykedhetek intenzív hózáporok kialakulásában, átvonulásában felém.
Érdekes, hogy míg nyáron nem a legjobb ide az ény áramlás csapadék szempontjából, addig télen kifejezetten jó.
Tudom, a Budapesten lakók ezt nem annyira szeretik, mert a Pilis kifèsüli a csapadékot, és a fővárosig kevesebb marad.
Nálam is, de így is jobb a helyzet felém általában. De nem is csoda, hiszen hozzám közelebb a Pilis hegység.
Pilisszentkereszten még jobb a helyzet Pilisszentkereszt nevű fórumozónknál.
Érdekes, hogy míg nyáron nem a legjobb ide az ény áramlás csapadék szempontjából, addig télen kifejezetten jó.
Tudom, a Budapesten lakók ezt nem annyira szeretik, mert a Pilis kifèsüli a csapadékot, és a fővárosig kevesebb marad.
Nálam is, de így is jobb a helyzet felém általában. De nem is csoda, hiszen hozzám közelebb a Pilis hegység.
Pilisszentkereszten még jobb a helyzet Pilisszentkereszt nevű fórumozónknál.
És lehet tudni hogy hol lesz? Esetleg van térkép a csütörtöki összeáramlásról vagy még nem tudni hol lesz?
Ez olyan időtáv már hogy ezen fele sem igaz
ENS 5 hepával növelte már a Brit-skandi ciklon légnyomását az előzőhöz képest.
Kemény hideg volt éjszaka, a Tmin -8,4 fok lett.
A téli nap viszont nem lett meg, az egész napos napsütésben +2,4 fokig "melegedett" fel a levegő. Végre olyan, mintha tél lenne!
A téli nap viszont nem lett meg, az egész napos napsütésben +2,4 fokig "melegedett" fel a levegő. Végre olyan, mintha tél lenne!


