Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
A GFS-en például országos szinten nem lenne semmi, az ECM-UM páros még egész kecsegtető, de tényleg eléggé instabil lábakon áll a dolog. Korai is lenne a hónap egyetlen csapadékos napját ellőni..
Annyira helyén ,mint télen a havat.
Jelenleg pont összefo..a magát Győr előtt, nyugatra lehet érdemleges valami.
Jelenleg pont összefo..a magát Győr előtt, nyugatra lehet érdemleges valami.
Jó Reggelt! Tegnap délután 4mm illetve a hajnali akció 14mm-t hagyott itt! Nagyon kellet, így már ér valamit!
Szerencsére ennek kb. 0 % az esélye, nyugatias áramlás néz ki a front után, jó, ha a 30pár fokok meglesznek majd.
Kezdem elengedni ezt a nyarat...'18-ban, '19-ben és tavaly is azt mondtam, hogy vissza fogjuk sírni azokat a szezonokat. Az a három nyár nálam mindegyik 9 pontos volt (meleg volt, de nem volt forróság, általában még pont időben megjött a csapadék jó kis zivatarok formájában, károkozás nélkül), az ideire eddig egy 3-ast adnék. 10-ből.
Ha jól rémlik, az előző három nyáron Nyugat-Európa volt keményen szopóágon, hát most fordult a kocka.
Ha jól rémlik, az előző három nyáron Nyugat-Európa volt keményen szopóágon, hát most fordult a kocka.
Ne haragudj, de a helyesírásod egy általános első osztályosét súrolja. Olvasni is nehéz, amiket írsz. Ha kell, akkor segítek az alapokban.
Sajnos ma sem estt érdemi eső, pedig szép volt a radar, de majd talán holnap. Lassan itt már a legigénytelenebb fű is kiszárad...
Sajnos ma sem estt érdemi eső, pedig szép volt a radar, de majd talán holnap. Lassan itt már a legigénytelenebb fű is kiszárad...
Nalám is. De a legjobb hogy mindenki halgat rám ha időjárásról van szó. A múltkor az osztályt megmentettem egy jó rongyá ázástól mikor osztálykiránduláson voltunk.
Valami vésztározót igazán rettyinthenétek már ott hevesben! 
Az eger patak szépen árad, zavaros vizet hoz. Az a gond hogy az "Eger vize" ahogy hívjuk, képes zavarosítani a vizet egészen a Poroszlói kis Tiszáug. Sajnos a sulyom még mindig csak június eleji sűrűségű, így nem szűr annyira. Ergo a jó potykás helyeim emiatt elég opálos vizet produkálnak most , viszont még tűrhető, ahogy gyatlov mondaná nem jó, de nem is vészes.
Az eger patak szépen árad, zavaros vizet hoz. Az a gond hogy az "Eger vize" ahogy hívjuk, képes zavarosítani a vizet egészen a Poroszlói kis Tiszáug. Sajnos a sulyom még mindig csak június eleji sűrűségű, így nem szűr annyira. Ergo a jó potykás helyeim emiatt elég opálos vizet produkálnak most , viszont még tűrhető, ahogy gyatlov mondaná nem jó, de nem is vészes.
Nem figyelem mostanában az időjárás rezdüléseit eléggé. Pápa és Zirc után már Cseszneken is kenyérkereső tevékenységet folytatok(így is nem vet fel az anyagi jólét), de most szabadságra mentem, Zircre csak a tanév kezdetével aug. végén megyek. Mindjárt az éjszakai műszak utáni alvást követően meglepődtem , mert valószínűleg mással foglalkoztam előrejelzés-böngészés helyett.
Az ogimeten 21-27 fokos maxokat látok, a magas szakmaiságú hozzászólások szerint a modellek alábecslik medencénk hőmérsékletét, tehát ha ez igaz a modellek mára 19-25 fokokat jeleztek előre ? És mennyi csapadékot vártak ? Úgy látom majdnem a fél országban esett este óta és van ahol 40-50 mm is leesett . Ezt is alábecsülték a modellek ? Vagy a csapadék sosem jön meg elve érvényesült és fele sem esett a vártnak ? Eger,Fehérgyarmat,Aldebrő,Orosháza,Zabar , Nyírábrány vagy Poroszló lakói hogyan vélekednek a júliusi csapadékviszonyokról vajon ? Heves esőre egyébként adott ki az OMSZ figyelmeztetést ? Max jövő heti hőhullámok híre jutott el hozzám, mert az biztosan fontosabb. Most 16 fokban csendes eső áztatja az ÉK-i országrészt, erre holnap éjfélig zivatarfigyelmeztetést adtak ki fél 10-kor a keleti megyékre.Felhőszakadással és jéggel....Szakmailag ezt már nem is próbálom meg lekövetni.
Az unokahúgom a héten itt járt és szóba került sütögetés közben , hogy elsivatagosodunk. Mondtam, hogy valóban júniusban 1 mm-t mértem, de májusban 102 esett. Megkérdeztem, hogy mi a különbség az időjárás és az éghajlat között. Azt mondta, hogy a klíma az a hőmérséklettel kapcsolatos valami. Igaz, hogy csak friss diplomás és metnetes múltja sincs, de amikor kifejtettem lassan fél évszázados méricskélésem eredményét bevadult, biztosan kimoderált volna legszívesebben saját kertemből egy évre. Persze nagyot nem tévedett, mert az országlakó nemzettestvéreink 99 %-a is ezt a választ adta volna és fogalmuk azért van a klímáról, mert így hívnak egy hőmérsékletszabályozó kézi készüléket is a lakásokban és autókban. 30 éve még azt sem tudta a jónép, hogy mi az a klímaberendezés, még ilyen válasz sem jött volna. Egyszerűen nem fogja fel a nagyérdemű, hogy ha egy hónapig nem esik utána meg egy hónap alatt 150 mm jön le az nem azt jelenti, hogy egyik hónapban sivatag lettünk, a másikban meg egyenlítői mindennapos esők öve költözött ide.
Most nézem, hogy nyugaton vasárnap már 30 fok,hétfőn 20 fok esőzéssel. Most itt 15 fok körül van és becsuktam az ablakot, hogy ne fázzak (24 fok alá benézett a lakás). Persze elkényelmesedtem a múltkori meleg időben, lusta voltam felöltözni , Valahogy a június nem ilyen volt.
Az ogimeten 21-27 fokos maxokat látok, a magas szakmaiságú hozzászólások szerint a modellek alábecslik medencénk hőmérsékletét, tehát ha ez igaz a modellek mára 19-25 fokokat jeleztek előre ? És mennyi csapadékot vártak ? Úgy látom majdnem a fél országban esett este óta és van ahol 40-50 mm is leesett . Ezt is alábecsülték a modellek ? Vagy a csapadék sosem jön meg elve érvényesült és fele sem esett a vártnak ? Eger,Fehérgyarmat,Aldebrő,Orosháza,Zabar , Nyírábrány vagy Poroszló lakói hogyan vélekednek a júliusi csapadékviszonyokról vajon ? Heves esőre egyébként adott ki az OMSZ figyelmeztetést ? Max jövő heti hőhullámok híre jutott el hozzám, mert az biztosan fontosabb. Most 16 fokban csendes eső áztatja az ÉK-i országrészt, erre holnap éjfélig zivatarfigyelmeztetést adtak ki fél 10-kor a keleti megyékre.Felhőszakadással és jéggel....Szakmailag ezt már nem is próbálom meg lekövetni.
Az unokahúgom a héten itt járt és szóba került sütögetés közben , hogy elsivatagosodunk. Mondtam, hogy valóban júniusban 1 mm-t mértem, de májusban 102 esett. Megkérdeztem, hogy mi a különbség az időjárás és az éghajlat között. Azt mondta, hogy a klíma az a hőmérséklettel kapcsolatos valami. Igaz, hogy csak friss diplomás és metnetes múltja sincs, de amikor kifejtettem lassan fél évszázados méricskélésem eredményét bevadult, biztosan kimoderált volna legszívesebben saját kertemből egy évre. Persze nagyot nem tévedett, mert az országlakó nemzettestvéreink 99 %-a is ezt a választ adta volna és fogalmuk azért van a klímáról, mert így hívnak egy hőmérsékletszabályozó kézi készüléket is a lakásokban és autókban. 30 éve még azt sem tudta a jónép, hogy mi az a klímaberendezés, még ilyen válasz sem jött volna. Egyszerűen nem fogja fel a nagyérdemű, hogy ha egy hónapig nem esik utána meg egy hónap alatt 150 mm jön le az nem azt jelenti, hogy egyik hónapban sivatag lettünk, a másikban meg egyenlítői mindennapos esők öve költözött ide.
Most nézem, hogy nyugaton vasárnap már 30 fok,hétfőn 20 fok esőzéssel. Most itt 15 fok körül van és becsuktam az ablakot, hogy ne fázzak (24 fok alá benézett a lakás). Persze elkényelmesedtem a múltkori meleg időben, lusta voltam felöltözni , Valahogy a június nem ilyen volt.
Én is lekaptam, már ami a felhők között látszott (Pestről, otthon semmi nem látszott volna), képek szinté odaát: Link
JMN 
Mondjuk nekem a szűkebb család, meg a kollégák kezdik vágni ezeket a dolgokat. Lassan olyanok lesznek, mint Zivi apukája
Mondjuk nekem a szűkebb család, meg a kollégák kezdik vágni ezeket a dolgokat. Lassan olyanok lesznek, mint Zivi apukája
Jún. 30. szerdán volt az idei 6. alkalom, hogy kikerült a 2. fokú narancs figyelmeztetés az OMSZ részéről heves zivatar és/vagy felhőszakadás lehetősége miatt.
Nálunk is látszik a WC tetőablakból, mutogattam a családnak, de nem értették, miről beszélek
Egészen érdekes verziók alakulgatnak hétfő reggelre, délelőttre, végre lenne viz bőséggel, még némi zivatarozás is benne van a pakliban. Persze helyén kell kezelni az ilyeneket még így 3 napon belül is.
Valóban! Épp előbb néztem!
Lusta voltam már kimenni a határba.
Otthon a szobámból szúnyoghálón keresztül, lámpa megvilágítás mellett ennyire tellett :
Irány természetesen észak, ény :
Lusta voltam már kimenni a határba.
Otthon a szobámból szúnyoghálón keresztül, lámpa megvilágítás mellett ennyire tellett :
Irány természetesen észak, ény :

Nyárközépen, egy teljes napig (általában előbb-utóbb mindig kisüt a nap és belerondít) ilyen csodás idő nagyon ritkán van, este csapadék is volt, éppen megcsíptük a nyugati szélét. Kereszthuzatban most fantasztikus, végre nem a hőség büdöse jön befelé. 10/10-es, gyönyörű nap ez, meg lett böjtölve, hidegcsepp a király!
Az OMSZ havi éghajlati adatai májusig vannak meg.
Eszerint gyorsan kiszámoltam, hogy az év első 5 hónapja -0,48 fokos negatív anomáliát hozott országos átlagban.
Júniusról még nincsenek meg a pontos OMSZ adatok, feldolgozások, de kb. 2 fokkal volt melegebb.
Ha ez a +2 fokos pozitív anomália valóban igaz lesz, akkor majdnem hajszál pontosan átlagosra jön ki az első félév ( -0,07 fokos lenne országos átlagban a közép T. ).
Az elmúlt sok év vaskos pozitív anomáliája után ezt nagyon furcsa leírni, hogy egy első félév kijön átlagosra.
Bár a média soha nem látott forróságú nyarat helyez kilátásba, azért várjuk még ki a végét.
Pl. nem olyan biztos, hogy július első fele annyira brutálisan meleg lesz.
Én látok arra esélyt, hogy megússzuk kb. 0,5-1 fok közötti országos pozitív T. anomáliával.
Eszerint gyorsan kiszámoltam, hogy az év első 5 hónapja -0,48 fokos negatív anomáliát hozott országos átlagban.
Júniusról még nincsenek meg a pontos OMSZ adatok, feldolgozások, de kb. 2 fokkal volt melegebb.
Ha ez a +2 fokos pozitív anomália valóban igaz lesz, akkor majdnem hajszál pontosan átlagosra jön ki az első félév ( -0,07 fokos lenne országos átlagban a közép T. ).
Az elmúlt sok év vaskos pozitív anomáliája után ezt nagyon furcsa leírni, hogy egy első félév kijön átlagosra.
Bár a média soha nem látott forróságú nyarat helyez kilátásba, azért várjuk még ki a végét.
Pl. nem olyan biztos, hogy július első fele annyira brutálisan meleg lesz.
Én látok arra esélyt, hogy megússzuk kb. 0,5-1 fok közötti országos pozitív T. anomáliával.
Igen. Az is jó helyzet volt.
Nálam délutántól-estig néhány óra alatt közel 50 mm jött le.
Nálam délutántól-estig néhány óra alatt közel 50 mm jött le.
Én egy 2014. július 22-i állapotnak örülnék. Órákon keresztül kelet-délkelet felől kaptuk a beágyazódott igen erős záporokat. A főváros területén 30-70mm csapadék hullott, de a XVII-ker-ben helyenként 80mm is esett. Mindig úgy nézett ki hogy vége, de folyamatos volt a keletkezés a fővároshoz közel, keleti irányban. Felejthetetlen nap volt. Jelenleg elképzelni sem tudok egy ilyen szitut, oly hatalmas a szárazság. Teljesen mindegy, hogy hidegcsepp, hidegfront, konvektív helyzet, most semmiből sem tud számottevő mennyiség esni. Ez most egy ilyen időszak, majd változni fog. És lehet, hogy megint szárazon maradva vágunk neki a harmadik hőhullámnak.
Egész nap borult, néha eseget, szaggat a szél, 19,1 fok lett a maximum
Más: a cseh met-szolgálat közben hivatalosan F4-nek sorolta be a múltkori tornádót.
Más: a cseh met-szolgálat közben hivatalosan F4-nek sorolta be a múltkori tornádót.
Egy kérdés: Miért hagyja rajta egyre több ember a fotón a telefon reklám vízjelét? 
Nem lehet kikapcsolni? Vagy fizet ezért a gyártó?
Nem lehet kikapcsolni? Vagy fizet ezért a gyártó?
Egy 2016. júl. közepi néhány napos reloaded rengeteget segítene az idei eddigi sanyarú helyzeten. 
És még az eddigi ingerszegény konvektív szezon megítélése is javulna az ország nagy részén.
Sosem felejtem : júl. 13-14-én zivatarrendszerek több hullámban, majd 15-17-ig dk, kelet felől visszapörgő ciklon sok csapadékkal.
Na egy ilyen helyzet jó eséllyel rendbe tenné az egész nyár hátralévő részét csapadék szempontjából. Megszűnne az egyre fokozódó hiány, aszály.
És még az eddigi ingerszegény konvektív szezon megítélése is javulna az ország nagy részén.
Sosem felejtem : júl. 13-14-én zivatarrendszerek több hullámban, majd 15-17-ig dk, kelet felől visszapörgő ciklon sok csapadékkal.
Na egy ilyen helyzet jó eséllyel rendbe tenné az egész nyár hátralévő részét csapadék szempontjából. Megszűnne az egyre fokozódó hiány, aszály.
Na akkor az nem is olyan vészes, én az 50-60 mm-en sem csodálkoztam volna aradarképek alapján.
Elkészült a hármashegyi radartorony magasítása és felújítása.
Kíváncsi vagyok, mik lesznek a fejlemények.
Van egy sanda gyanúm, hogy most meg túl lesznek húzva a délnyugati cellák.
Fognak sorjázni szerintem a barna cellák a radaron.
Link
Kíváncsi vagyok, mik lesznek a fejlemények.
Van egy sanda gyanúm, hogy most meg túl lesznek húzva a délnyugati cellák.
Fognak sorjázni szerintem a barna cellák a radaron.
Link
Az elmúlt pár napban egész jó cikk került ki az OMSZ honlapján a jún. 25-i múlt pénteki komoly viharok kapcsán, Horváth Ákos tollából :
Link
Link
Egész délelőtt csak nézhettük az ígéretes égképet ÉK felé (lásd Verpelét), viszont megúsztuk néhány cseppel a széléből. Az imént viszont komolyabb zápor volt, néha felhőszaki-feelinggel. A radaron pedig szép színes gyöngysor rajzolódik ki É felé, jó irányban, amit akár végig is húzhat rajtunk az időjárás.
Fogadjunk, hogy a szomszéd gyerekek töltögették tele csapvízzel.







