Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
TMAX TIPPVERSENY (2026. június vége) >> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Szerencsére ma még nincs olyan vakmeleg, de azért már most is jobb nem kint lenni, ha nem muszáj. A növényeim többsége is most érzi jól magát, ahogy az éppen nyíló rózsaszín sásliliomom is:

Hát, egy frissítést élt meg egy kiváló ECMWF futás.
A tegnap déli ECMWF futás tényleg szuper volt.
Ahogyan a nagykönyvben meg van írva.
Jövő péntek estére, éjjelre bevágott egy zivatarrendszert az ország nagy részére sok csapadékkal, aztán jövő hétvégére további csapadék mellett kellemes 25 fok körüli hőmérsékleti értékeket varázsolt.
Az éjféli futáson ugyan még van nyoma ennek, de kevesebb.
Reméltem, hogy ez egy tendencia lehet, de gondoltam is, hogy kicsi rá az esély.
Ez van sajna!
Azért megjegyzem, hogy a friss éjféli ECMWF sem olyan rossz, de azért na, a mostanihoz hasonló gyalázatos helyzetben több kéne. Sokkal több.
Lassan eljutunk arra a pontra, hogy már 10 mm eső sem elég, és szép lassan elkezdenek pusztulni a fák, bokrok egyes tagjai.
Persze sokat bír a vegetáció, a fák többsége kibírna még újabb 2-3 havi aszályt, meleget, van sok fajta, mely jól alkalmazkodott az igen száraz körülményekhez.
A tegnap déli ECMWF futás tényleg szuper volt.
Ahogyan a nagykönyvben meg van írva.
Jövő péntek estére, éjjelre bevágott egy zivatarrendszert az ország nagy részére sok csapadékkal, aztán jövő hétvégére további csapadék mellett kellemes 25 fok körüli hőmérsékleti értékeket varázsolt.
Az éjféli futáson ugyan még van nyoma ennek, de kevesebb.
Reméltem, hogy ez egy tendencia lehet, de gondoltam is, hogy kicsi rá az esély.
Ez van sajna!
Azért megjegyzem, hogy a friss éjféli ECMWF sem olyan rossz, de azért na, a mostanihoz hasonló gyalázatos helyzetben több kéne. Sokkal több.
Lassan eljutunk arra a pontra, hogy már 10 mm eső sem elég, és szép lassan elkezdenek pusztulni a fák, bokrok egyes tagjai.
Persze sokat bír a vegetáció, a fák többsége kibírna még újabb 2-3 havi aszályt, meleget, van sok fajta, mely jól alkalmazkodott az igen száraz körülményekhez.
Elég baj, hogy az a hétfői eső eltűnt.
Nagy a szárazság! A napi öntözés csak arra jó, hogy életben maradjanak a növények. Alig fejlődnek valamit.
Tegnap a fővárosban jártam, ott is iszonyú a szárazság, ki van égve a fű és a gaz is, lankadoznak a bokrok, porzik minden.
Nagy a szárazság! A napi öntözés csak arra jó, hogy életben maradjanak a növények. Alig fejlődnek valamit.
Tegnap a fővárosban jártam, ott is iszonyú a szárazság, ki van égve a fű és a gaz is, lankadoznak a bokrok, porzik minden.
Minden jel arra utal, hogy lesz következő hőség periódus, sőt tartósabban is itt maradhat. Szóval használjuk még ki ezt a két napot hűsölésre...
Link
Sajnos ez elég szomorú cikk..
Sok helyen írnak róla, kicsit utána is jártam.
Most is sokkal több jég elolvadt Grönland térségben mint ilyenkor szokásos.
Sajnos ez elég szomorú cikk..
Sok helyen írnak róla, kicsit utána is jártam.
Most is sokkal több jég elolvadt Grönland térségben mint ilyenkor szokásos.
Izé... két napja még úgy nézett ki, hogy jövő hét közepén lesz úgy két nap 31-32 fokos maximummal... mostmeg folyamatos hőség, csütörtökön már akár 35 fokkal 
Kíváncsi vagyok...
Kíváncsi vagyok...
Közel 4 nap ( kedd éjszakától-szombat estig ) szinte folytonos mérsékelt, élénk, olykor erős szél után tegnap este jelentősen gyengült a légmozgás, egészen ma vasárnap reggelig.
Reggel óta újra kezdte, ismét erősödik kissé a légmozgás.
Nem tudom, mit tud már tovább szárítani a talajon. 22 nap/0,3 mm hullott. Gyalázat!
Reggel óta újra kezdte, ismét erősödik kissé a légmozgás.
Nem tudom, mit tud már tovább szárítani a talajon. 22 nap/0,3 mm hullott. Gyalázat!
Jól felfrissültünk, Tmin 11.3 fok
T lakás 22.0 fok, felkészültünk a következő hőség periódusra már ha lesz.
T lakás 22.0 fok, felkészültünk a következő hőség periódusra már ha lesz.
OMSZ: "Nagyrészt napos időnk lesz gomolyfelhőkkel.." Műholdat és a borult egemet nézve én nem erre számítok.
1 nappal az esemény előttig nagyjából letisztult, hogy a nyár második esője még várat magára egy keveset (legalább 5 napot) talán nyugatra-délnyugatra érhet majd el valami az osztrák rendszerből holnap reggel, délelőtt.
Az éjszakai áztató esőből 8.1 mm esett, ezt követően egész nap sorra érkeztek az 1-2 mm-es záporok, 2-3 perces özönvízzel, majd egy zivatar is (csak érintett), így végül 18.4 mm gyűlt össze. Két zivataros nap, 24.7 mm - ezt tudta itt a hidegörvény.

Komoly felhőszakadáson vagyunk túl! Igaz csak rövid ideig, de nagyon tolta. Átment felettünk egyetlen dörgés nélkül, azóta viszont nagyon mondja elfelé a magáét.
Szegénykém hét lámpalázas biztos, legközelebb lesifotót csinálj róla 
Az éjszakai csapadék adat 9 mm.
Az éjszakai csapadék adat 9 mm.
Mikor jött illetve átvonult felettünk még nem dörgött, utána röffent be.
A villámtérképek szerint dörög rendesen. Mázlista Szabolcs-Szatmár-Bereg.

Felettem is gomolyok híznak rendesen. Azt hinném, hogy eshet is, csakhogy olvastam az előrejelzést .
Felettem is gomolyok híznak rendesen. Azt hinném, hogy eshet is, csakhogy olvastam az előrejelzést .
Természetesen a kamerák előtt fosta magát össze, aztán újra erőre kapott
Záporok alakultak ki nem rég tőlem északra 35 km re kb, illetve Szeged közelében. Ezt se mindegyik modell várta pl, AROME, UM, ICON nem. Az ARPEGE és az ECM várta.
Elvileg erre felém is kellene h legyenenek záporok. Jó lenne, mert nagyon kellene az eső. A júniusi csapadék 16 mm, a májusi 53 mm.
Floo:
Az ARPEGE is vár felétek esőt hétfőre. Link
Elvileg erre felém is kellene h legyenenek záporok. Jó lenne, mert nagyon kellene az eső. A júniusi csapadék 16 mm, a májusi 53 mm.
Floo:
Az ARPEGE is vár felétek esőt hétfőre. Link
Olyan mint a téli hóborítottság térkép. Határokon kívül mérhető belül semmi. Ezen mondjuk ÉK kapna pár mm-t.
Csütörtökön délután az M3 Fót után komoly homokvihar volt egy kb. 100m hosszon érezhetően rosszak voltak a látási viszonyok.
A tegnap délutáni felhőszaki nagyon jókor érkezett.
A tegnap délutáni felhőszaki nagyon jókor érkezett.
Nem lesz egyszerű előrejelzést készíteni. Én az első négynek szurkolok.
Ma délelőtt (persze tegnap este óta egy deka zivatar sem volt az országban) ismét az ország keleti harmadára egyes zivatar-figyelmeztetés lett kiadva. Nem nézegettem a paramétereket, de a radart kémlelve eme tornyon kívül alig látni valamit. Ez is eltűnt pár kocka után. Félek, hogy keleten sem lesznek olyan zivik mint tegnap (bár nem tudom még mindig milyen riasztások voltak rájuk kiadva) , rólunk nem is beszélve. 35 napja nem értem el a 2 mm-t. Persze még messze az éjfél...
Tegnap két adagban lezúgott 1, majd 2 mm eső. Kis szerencsével - ha nem a felhőtömbök legszéle csúszott volna csak ránk - lehetett volna 2x 20 mm is, de ez most egy ilyen év. No problemo, a júniusi 4 mm-t már majdnem elértük , de azért fűnek-fának jól jött volna egy komolyabb vízutánpótlás. Várom azt a frontot, amelyből garantáltan érdemi mennyiségű csapadék fog leesni.
Megújulnak az OMSZ talajnedvességi térképek. Júl. 1. óta érhetőek el.
Nekem a régi is tetszett, de azt hiszem ez az új még jobban fog.
Link
Nekem a régi is tetszett, de azt hiszem ez az új még jobban fog.
Link
Ha a tegnap hajnali csepergést nem veszem figyelembe, akkor itt bizony 3 hete nem esett eső, ami eléggé elkeserítő, ráadásul a június 6.8 mm-el zárt. A nagy hőhullámok után elmaradtak a zivatarok és a csapadék is, ami szintén elkeserítő. Ahogy nézem, a következő 1 hétben sem fog esni, a meleg viszont nem marad el, ami persze részben jó hír, mert lehet nyári programokat szervezni, strandra menni, viszont csapadék nélkül ez bizony nem lesz kellemes a természetnek. A szél persze tombol, csak már szárítani sem tud mit, mert porzik minden. Nem bánnám, ha július közepétől végre átbillennénk a ló túloldalára, és beindulna végre itt is a zivatar szezon, mert már így se maradt hátra valami sok időnk kiélvezni.
2018-ban Belgiumban éltem, egész nyáron ki volt égve a fű, nem volt ritka a 35-38 fok sem. Novemberig jó idő volt. 19', 20'-ban ugyanez. A Rajna vidéken volt 40 fok is (német max. rekord), Franciaországban meg 46 fok, igaz délen Marseille környékén. Remélem mi ilyet azért nem kapunk.







