2025. december 20., szombat

Ho-ho-hóváró

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#533970
Pedig a mese úgy folytatódik tovább  laza

beillesztett kép

#533969
Igazából teljesen normális a dolog. No nem az, hogy ránk húzza ( ilyet se az ECMWF-en, se más modellen nem látok, még a GFS-en sem látok ilyet űrtávban ), hanem kb. 2 hete kezdett el látszódni a modellek előrejelzésein, hogy az augusztus eleji minimum után szépen lassan elkezdett növekedni a fagyos izoterma területek nagysága, és már nem csak Grönland és közvetlen környékén jellemző, hanem távolabb is északon.

Minden normális mederben zajlik.
Azt pedig nem értem, honnan szedted, hogy az ECMWF ránk húzza a negatív T850-et!?
Beleálmodtad a modell előrejelzésébe!? 
És 10 napon túli dologról lamentálsz, és utána szomorú smiley, hogy korán kezdjük!?
Hát, te tudod, de aztán ne lepődjünk meg, ha szeptember legelejére a várt 0 fok helyett 15 fok körüli T850 érkezik fölénk.
Utóbbi esélyesebb, mint a 0 fokos, már csak azért is, mert szeptember elején 8-9 fok körüli a T850 átlag.
#533968
Esős nap lehet a mai, a délelőtt legalábbis biztosan, de már délutánra is elhúzza a modellek jó része. A front második lendületéből még kis eséllyel egy-egy zivatar is összejöhetne délután, bár labilitást nagyon nem számolnak a modellek.
#533967
Hát ebből max. Szombathely - Győr vonal lett.
Ma pedig már a rövid távú szerint a Somogy- Nógrád vonal lesz inkább esélyes.
#533966
Gyenge eső van, de a radar alapján mérhető mennyiség ebből nem lesz.
#533965
Sikerült lehoznom a 110 km-es éjszakai balatoni biciklitúrát megázás nélkül. nevet Az a vicc, hogy strandolás után a radart néztem a telefonomon és drukkoltam, hogy jöjjön csak dny-ról a csapadék, amikor eszembe jutott, hogy azért jó lenne nem megázni. vidám Ráadásul itthon vizes utcák fogadtak, az automata szerint 1,02 mm esett. Ennél már csak az lett volna szebb, ha szárazon érek haza, de 12 mm esik.  lazazavarban
#533964
Csapadékos nap lett nyugaton 22-e, de itt még nem mérhető a mennyiség. Annál inkább Miskolcon, ahol 2,3 mm-t mértek. Sokaknak ez nem jó hír, mert részt vesznek az előrejelzési versenyben.zavarban
#533963
Jó kis inverzió van. Most értem haza túrából és a dombokon még mindig pusztulat meleg van, lent meg majdnem, hogy fáztam. nevet
#533962
A zalai cellák szépen haladnak ÉK felé, az irány ok a kitartás kérdéses.
Az ÉNY - ra várt akció késik vagy átkerült a Felvidékre ?
#533961
Az eddigiekből kiindulva inkább tippelnék egy száraz enyhe őszre, persze ennek ellenkezője is megtörténhet, mint 2007-ben.
Számomra másodlagos hogy hidegebb vagy melegebb lesz az ősz : leginkább csapadékra hajló legyen.
#533960
Egy friss 36 órásra kíváncsi lennék. nevet
#533959
Délnyugat felől villámlik, zivatar jön.
Hát ezt szinte egyik modell sem várta. 
#533958
ECM kb úgy néz ki, mint ami rögtön szeptember elején ránk akarja hozni a negatív izotermát 850-en. Korán kezdjük.. szomoru
#533957
Cserébe egész télen döngetni fognak a medik, végig hátoldalon  és folytatódik továbbra is a száraz idő  laza
#533956
És még egy elmaradást pótolnék : aug. 16-án  hétfőn volt az idei év 11. napja, mikor a szupercella.hu oldalon konvektív előrejelzés került kiadásra.
Ezen napra 1-es fokozat került kiadásra, mely az idei 7. olyan konvektív előrejelzés volt, mely 1-es fokozatú.

Vajon lesz idén még 2-es!? Vagy akár 3-as!? Szerintem van esély mindettőre.
Ősszel növekszik a kényszerhatás, a dinamika a légkörben. Mert a legnagyobb és legkiterjedtebb viharok ősszel és télen vannak.
#533955
Ezt még senki sem tudhatja hogy milyen lesz az ősz. Lehet kellemes , de lehet átlagnál hidegebb is. Bármilyen. 
#533954
Egy elmaradást pótolnék : a legutóbbi hőségzáró hidegfront előtti napon, és a front mentén lévő napon, aug. 15-16-án is 2. fokú figyelmeztetést adott ki az OMSZ heves zivatarok és/vagy felhőszakadások lehetősége miatt az ország bizonyos területeire.
Ezzel az aug. 15-i volt az év 21. , aug. 16-a az év 22. napja, mikor kikerült az OMSZ részéről a 2. fok.
#533953
Majd jön egy hosszúra nyúlt porszáraz anticiklonos vénasszonyok nyara ês indián nyár, amivel önmagával nem lenne gond, de talán most ez lesz a legszárazabb részeken a kegyelemdöfés.
#533952
Oszlopos bükköt már csak a Bakonyba szabad ültetni, Cseszneken biztos a megmaradás.vidám
#533951
Tényleg nagyon sajnálatos a sok hőség,akár a Pilisben, akár Kiskunban vagy Békésben., Csongrádban. Itt viszont úgy látszik más szelek fújnak, ill. ezt úgy is mondják kicsit más az éghajlat. Az Alföldön hosszú évek átlagában már jó az az év, amikor 400 mm-nél több a csapadék. Igazából a kárpáti lavór feneke , közepe (Szeged-Békéscsaba,Szolnok, Kecskemét vidéke) az ország legszárazabb területe, ahol csak 500 mm alatti a legtöbb évtizedben az éves csapadékátlag (persze ott is vannak esősebb évek), Nálunk a Bakony vidékén ritka az 500 mm-nél kevesebb éves csapadék, a 400 mm elérése meg szinte mindig sikerült vagy 150 éve. Sokaknak persze ez lehet, hogy nem tetszik és 700-800 mm-t várnának el az Alföld közepén is évente, mint a Bakonyban, de ez hiú ábránd.
Az öt hőségmentes naphoz annyit , hogy jól hangzik, de itt 245 m-en az augusztust úgy jellemezhetném, hogy 4 nem hőségmentes nap volt a 22-ből. Már nem is számítok többre ebben a hónapban, bár erre a 4-re sem számítottam, max.2-3-ra. Az már biztos, hogy a nyár leghidegebb hónapja lesz. Most már ma nem csuktam be az ablakokat nappal. mert annyira lehűlt a lakás a napokig alig 20 fokos maxok után, hogy nem szeretnék a holnaptól jövő őszies időnek 23 fokos lakással nekivágni. Éjjel meg jön a bezárkózás, vagyis ha nem akarok augusztusban fűteni vigyázni kell erre a kis melegre. Nem lehet itt panasz a nyárra, ha esne holnaptól még vagy 20-30 mm egész szép vége lehetne. Az eleje száraz sőt 2 hétig szinte hideg volt, de aztán megjött a meleg ami számomra a 30 fokos maximumoknál kezdődik. Éppen két hónap volt az első és utolsó 30 fokos max. között, vagyis nem volt itt egy hosszú,forró nyár. Hogy ezek a 30 fok feletti napok milyen átlagot hoztak a visszatekintőben tervezem megírni.
#533950
Nézd meg hogy néz ki az egyik oszlopos bükk fánk.
Tavasszal vettük 3 és fél méter magasságban, elég drágán ( a magasságnak sajnos ára van ), mindent a lehető leggondosabban csináltunk, hogy a fának a lehető legjobb legyen.
A július közepén 10 nap alatt lehulló majd 130 mm csapadék, és a továbbra is kitartó meleg, igen meleg idő hatására kikezdte a fát a gombás megbetegedés, és azóta egyre inkább sárgul-barnul, szárad.
Kétszer volt permetezve 1 hónapja, és 1 hete is. Sajnos semmit sem ér. Valószínűleg kuka ez a fa. Azért a tavaszt megvárjuk, hátha lesz belőle még valami.
Pedig ez egy viszonylag igénytelen fajta, és tessék. 
Lassan már tényleg nem éri meg egy gyönyörű udvart létrehozni, mert ezt a b...i klímát egyre kevésbé bírja a növényzet.

beillesztett kép



Bazsa növény 2: Link

Bazsa növény 3: Link


Legalább a fű gyönyörű. Arra nincs panasz. Mint egy angol gyep. vidám
És ami meglep, hogy semmi gáz nem nő, csak kevés apró gomba : 

beillesztett kép



Bazsa gyep 2: Link

Bazsa gyep 3: Link

Bazsa gyep 4: Link

[mod]
#533949
A fák száradása teljesen normális augusztusban, és nem feltétlen csak a szárazság, aszály miatt.
A csapadékos területeken is száradnak, különösen városokban, falvakban.
Ennek oka a sok csapadék miatti gombás betegségek elszaporodása.
Másodsorban hosszú évek, sőt évtizedek óta az átlagosnál többet, jóval többet süt a Nap a nyári félévben.
Ezt a brutál mennyiségű fény-és hőösszeget nem igazán bírják a fák, így lombozatuk színessé válásával, esetlegesen lehullásával védekeznek.
Ha tetszik, ha nem, a fák május, júniusban a legszebbek. 
Mindössze 2 hónapig élvezhetjük gyönyörű zöld látványukat.
Júliusban elkezdődik egy lassú mértékű pusztulás egyes fáknál, sőt fafajtáknál.
#533948
Tegnap voltam Szegeden vonattal. Te ami ott van az valami brutál. Az összes fű kiégve a fák levelei besárgulva, kókadtak. A kukorica mező mellett haladt el a vonat, hát az úgy ahogy volt kuka ahogyan a napraforgó is. Viszont azt hozzá tenném  írásod első feléhez hogy a nyár elején itt is csak a szerencsétlenkedés ment. 
#533947
A csapi térképet kihagytad. Link kacsint
Igazi otthonmaradós, teázós időnek tűnik.
#533946
Csak hogy hozzá szóljak az augusztusi csapadékhoz:

Itt Tatán egész hónapban alig esett pár mm, de viharos szél még azt is kifújta!
A tegnapi nap folyamán a tatai szántó földeken tarló tűz volt akkora a szárazság.

A kertben szinte az összes fán száradnak le az ágak levelek, fű meg már alig van, inkább csak homok szomoru 
#533945
Miről beszélsz könyörgöm? Ne csak Budapestet nézd. Ti nem panaszkodhattok az biztos. Csapadék is volt arra sokszor meg hőségnapok sem voltak annyi mint itt.  Kíváncsi lennék Békéscsaba pl hány hőségnapot húzott be. Mi is itt vagyunk az országban tudtad? 0 mm csapadék esett eddig délkeleten ebben a hónapban sok helyen. De ha azt vesszük május vége óta alig esett erre. Most jöttem nemrég vonattal kiszáradt növényzet amerre csak nézel. Néha sárgás- zöldes színbe öltözött fákkal de az sem mindegyik. Fh Elek
#533944
Már esik is ritkásan, nagy cseppekben, de nyugatra még erősebb radarjelek is vannak.. érdekes, hogy mennyire "életképes" maradt a zivatar ideterülő üllője.
#533943
Értem, szóval a városlakónak mindegy, hogy hogyan alakul a csapadék, tehát hogy kell-e vagy sem. Nos, elárulom, hogy szőlőnk az pl. pont nincs, ellenben többféle gyümölcsfa van a kertben, mivel egy városlakó is élhet kertes házban nevet
#533942
Az elmúlt 5 napon hőségmentes időjárás uralkodott nálam!
5 db hőségmentes nap után ma aug. 22. vasárnap újra hőségnap lett.
Ezzel a mai lett vélhetően a nyár utolsó hőségnapja.
Így már most ki lehet jelenteni, hogy a hőségmentes tavasz után az idei augusztus a maival együtt 9 db, a nyár pedig 38 db hőségnappal zárt nálam.
Egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy ez a mai volt az idei utolsó.
Itt van még hátra a teljes szeptember, ami bizony még nagyrészt még nyári hónapnak tekinthető, pláne ha csillagászati értelemben nézem, hiszen csak szept. 22-én kezdődik a csillagászati ősz.

Ma a Tmin 14,2 fok, Tmax 30,6 fok volt. Napi közép T. : 22,4 fok lett, mely már átlag feletti.
A mai nap csak egy, ezen a nyáron szokásosnak mondható átlag feletti hőmérsékletű nap lett.
#533941
Biztos csodás lesz a jövő szombat. vidám

beillesztett kép

#533940
Nyilván sejtem, h nem egyetlen tag alapján készült az 5 napos. Mindösszesen elkeseredett irónia volt a részemről.  nevet  Azért bízom benne, h ennél kicsivel barátságosabban alakul majd a jövőhét második fele. 
#533939
Egyébként a még 1 hete kinéző nagy és tartós lehűlésből annyi lett ezen a héten, hogy mindössze 3 napig, szerdától-péntekig maradt 20 fok alatt a napi közép T. nálam, igaz szerdán eléggé alatta maradt, mert mint alább írtam, 16,4 fok volt a napi közép T.

Mintha mi sem történt volna, tegnap szombaton a 12,4 fokos Tmin után a Tmax 28,8 fok volt.
Ez 20,6 fokos napi közép T. érték lett erre a napra, amellyel semmi gond. Átlagos érték.
#533938
Próbálkozik nyugatról a légkör, de sokra nem viszi, talán egy gyengus záporkát összehoz még. Jó böszme meleg van, áll a levegő és az rH is emelkedik.
#533937
Mit miért lenne? laza
#533936
Kifejezetten kellemesen alakult ezen a héten az időjárás nálam a hétfői forróság után.
Keddtől-tegnap szombatig a T. igen kellemes tartományban mozgott, 10,4 fok és 28,8 fok között.
Utóbbi értéket szombat délután sikerült elérni.
Na jó, a szerda eléggé hűvösre sikeredett a 11,3 fokos Tmin és 21,5 fokos Tmax értékével.
Ez a 16,4 fokos napi T. közép az eddigi leghidegebb volt augusztusban.
#533935
Itt délkeleten fonnyadnak szőlők a rendkívüli aszálytól,forróságtól! A napsütéses órák száma is rekord sok idén egész nyáron.
#533934
Balaton déli part. Hangulatos kis próbálkozás vidám

beillesztett kép

#533933
Csapadék?zavarban Már így is az átlagosnál csapadékosabb az augusztus. Szőlő h érne be? Ja hát a városlakónak ez nem szempont. Szeptember amúgy is az év egyik legszárazabb hónapja átlagosan. Nem véletlenül ezen múlik milyen évjárat lesz.
#533932
Link
Nuku csapi?
#533931
laza laza laza
#533930
"Ránéztem az imént a metnet 5 naposra és konkrétan az életkedvem is elment. Remélem csak valami szélsőséges, kisiklott futásból készült." 
Persze. Hiszen a MetNet-es előrejelzésekre amúgy is ez jellemző ugye. De hát, te mint új tag, honnan is tudhatnád nevet
#533929
Ritkán szoktam a közösbe írni, inkább csak megfigyeléseket írni és néhány fotót feltölteni de ez most kicsit kiverte a biztosítékot.
Emlékeim szerint jó néhány hőhullám volt és hosszú napokig tartottak, legalábbis felém biztosan. Azok a kisebb hidegfrontok átmenetiek (1-2 naposak) voltak épphogy hoztak némi felfrissülést és már jött is vissza a meleg. Én nem értem, 37 éves vagyok, gyerekkoromban "élhetőbb" nyarak voltak, többszöri erősebb hidegfrontokkal, napokig 20 fok körüli T maxokkal, mégsem nyavalyogtam miatta soha, mert úgy gondoltam, hogy a természet tudja, hogy mit, miért tesz, nem pedig kívánságműsor. Az, hogy most hűvösebb időt várnak a modellek a következő hétre, még nem jelenti, hogy nem lehet utána ismét nyáriasan meleg idő, sőt nagy rá az esély, hogy lesz is még. A csapadék mindenképp elfér szerintem az országban mindenhol. Személy szerint a hőmérsékleti értékeknek is örülök, mivel a térkövezésnél nem bánom ha nem ver szét a víz.
#533928
Egyetértek! A kecskeméti repülőnap a mindenem, majdnem összesen ott voltunk a családdal!
A szombati napra vettük meg a jegyet. Remélem, hogy viszonylag jó idő lesz szombaton Kecskeméten, és nem fog esni az eső.
Reggelig nem baj, ha esik, legalább nem lesz por, de utána ne essen már.

2013-ban mikor a legutóbbin ott voltunk, akkor egész nap derült ég volt, szél alig, és 37 fok délután. Mellé brutál por. Na az sem volt egy leányálom, de a kitűnő show kárpótolt ezekért.
Ez az idei azért is lenne különleges számomra, mert bácsikám hazaköltözött Sydney-ből 11 év kint lét után, és 2010-ben voltam legutóbb vele repülőnapon Kecskeméten.
Ő a legnagyobb repülő és repülés fan a családban. Igazi világutazó.
Ő szeretette meg igazán velem a repülőket és a repülést.  laza

És 28-án szombat este, éjszakára is jó időt kérek, mert akkor meg a Budapest parkban lesz buli szabadtéren.
Elintézed Te ezt nekem, mint a jó idő legkomolyabb hazai felelőse!? kacsint
#533926
Miért lenne?
#533925
Augusztusban itt talán az utolsó nap a mai, hogy 30 fok felett lesz a maximum hőmérséklet.nevet 
#533924
Jó az előrejelzés, a modellek is ezt mutatják.
Közben friss GFS jövő hét szombatra 15 fok alatti max:
Link
hidegbeteg
#533923
Vigyázz, mert a végén még ki leszel moderálva. 
Ejnye! kacsint
Én a hosszú hétvégét a Balatonon töltöm. Valószínűleg ez az utolsó olyan hétvége, amikor a víz és a levegő hőmérséklete egyaránt alkalmas a strandolásra. Jövőhét végén Vadásznap. Ránéztem az imént a metnet 5 naposra és konkrétan az életkedvem is elment. Remélem csak valami szélsőséges, kisiklott futásból készült.  Ennyire nem lehet rettenet sz@r az utolsó augusztusi hétvége. 
Akt T 27
Fórumhelyszín Balatonboglár 
#533922
Hát érdemi csapadékot csak az Esztergom-Zalaegerszeg vonalon mutat sajnos szomoru 
#533921
Az UM is az ÉNY - i csücsköt favorizálja érdemi csapadékkal kb. a Szombathely - Komárom vonalban és attól É- ra. Aztán majd kiderül.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-12-20 01:27:50

Ercsi

5.4 °C

09000

RH: 93 | P: 1022.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

149388

Hírek, események

Újabb mediterrán ciklon érkezik

Időjárás-változás | 2025-11-23 10:49

pic
Alig ment el az előző, máris jön a következő ciklon.