Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Északi szélben kánikula, nájsz.
Korábban ilyenkor nem 33 fokot vártunk, inkább 23-at és messzire hangzott a Balatonon nyaralók siráma.
Ami meg ezután következik azt lassan elfogadhatjuk nyári standartnak, kis szerencsével lezárhatja egy 30-35 fokig hűtő hidegfront.
Korábban ilyenkor nem 33 fokot vártunk, inkább 23-at és messzire hangzott a Balatonon nyaralók siráma.
Ami meg ezután következik azt lassan elfogadhatjuk nyári standartnak, kis szerencsével lezárhatja egy 30-35 fokig hűtő hidegfront.
Itt egyelőre próbál zöldülni minden, a talaj felső rétege még nedves, köszönhetően a tegnapelőtti 25 mm-nek, de látva a tartós 35-40 fokokat csapadék nélkül itt is nehéz lesz előbb-utóbb. Ha így lesz, akkor szerintem is dőljön meg inkább a rekord és talán ez is felnyitja majd (részben) azok szemét akik még mindig a a telek/terület "kitakarításában" (cserjétlenítésében/fátlanításában) túltérkövezésben, sötét cserépben meg a 2 centisre nyírt gyepben gondolkodnak.
A Budai-hg, Pilis térségét különösen sajnálom, mert ott még az itteni csapadéknak is csak a töredéke esett, ráadásul pont egy olyan területen ami értékes erdőkből, élőhelyekből áll, remélem megússza az a rész (de a többi erdő is) tragédia (elsősorban tűz) nélkül a következő időszakot.
A Budai-hg, Pilis térségét különösen sajnálom, mert ott még az itteni csapadéknak is csak a töredéke esett, ráadásul pont egy olyan területen ami értékes erdőkből, élőhelyekből áll, remélem megússza az a rész (de a többi erdő is) tragédia (elsősorban tűz) nélkül a következő időszakot.
Igen, eggyel nekem is jobb a kedvem így, hogy az utóbbi időben esegetett, ha ma még sikerülne néhány mm-t megcsípni, szinte nem is lenne melegem a hét hátralévő részében
Üdv! Tegnap délután volt egy meglepetés záporozás, amiből 10 mm kerekedett a végére és a levegő is lehűlt 37-ről 25 °C-ra, de persze a páratartalom az egeket verdeste.
Elnézvén az előréket, nálam simán ugorjuk majd a 40 fokot, sőt. Kemény napjai lesznek a légkondiknak, a kerti munkáknak és programoknak meg reszeltek.
Friss arome 15 mm-t mutat ide hozzám estére. Nem mondom, némileg jobb szájízzel mennék bele a következő periódusba, ha ma esetleg lenne egy kis locsolás még.
Szeretem a nyarat, mindig is kedvenc évszakom volt. Viszont, ami most körvonalazódik, az nem valami jó érzéssel tölt el. Egyáltalán nem csodálkozok azon, hogy a vízpótlás nélküli tározók (Debrecen környékén pl, de sok helyütt másutt is) kiszáradnak, mivel ilyen hőmérséklet mellett hatalmas a párolgás mértéke, gyakorlatilag elfő a víz. Igencsak át kell gondolni a mezőgazdaság helyzetét is, a régi kultúrák nem működnek, a talajművelésen is változtatni kell majd, mert nagy kihívás előtt állunk, ebben a megváltozott időjárási helyzetben. (Egyébként: az időjárás, az már csak ilyen, szeszélyes, ki tudja, nem-e lesz valamikor egy másmilyen fordulat, de az biztos, hogy egyhamar nem.) Hőkupola, hőhullám, teljesen új fogalmak, mint ahogy ezek a pusztító, mindent letaroló viharok is, mert ha erre a hőségre jön egy hidegfront, biztos, hogy megint kő kövön nem marad ott, ahol ennek nyomában zivatarok keletkeznek. (Még jó, hogy volt hűvösebb, némileg csapadékosabb etap, mert ez nem fog kegyelmezni semminek, ami jön.) Mindenkinek kitartást az előttünk álló napokhoz, egyébként tényleg, mindegy már, legalább rekord szülessen.
Én eddig még nem szenvedtem, mondjuk ha nem lesz meg Rádócon a 40,0 °C, hanem csak 38-39, pláne kerekített 40, akkor azért fogok kicsit, az igaz.
Kellemes ez a 20 fokos Td, majd' 90 % az Rh, abszolút nem izzadós a hűvös épületekben 
Mert ahogy múlnak az évek, valószínűleg egyre melegebb lesz, és már most nem szól másról a hazai nyár, minthogy a szenvedésről, ráadásul a csapadék sem bővelkedik mostanság. És ahogy írtam nem gondolnám hogy 20 év múlva, is ez a klíma marad
Felesleges álmodozni. Bízz a mai napban, egy kis szerencsével még be lehet mákolni 1-1 értelmes záport, zivatart! Holnap esetleg még irtózatos mázlival lehet néhány cella a határ mentén.
Utána bezár a bolt.
Utána bezár a bolt.
Ha valaki ránéz a műholdképre, akkor a Benelux-államok és Németország térségéből mintha felénk sodródna az AC peremén a nedvesebb légtömeg. Lehet abból valami? Számíthatnak rosszul ennyivel az időjárási modellek?
Az Alpokba kell költözni, nincs mese. Szerintem a következő években egyre inkább megindul az úgynevezett klímavándorlás, mert már világszerte érzi mindenki, hogy valami nem okés, és nem gondolnám hogy ezen a szinten megállna a történet.
Van esély ennek a döntésére. 
Kíváncsi leszek, hogy itthon átlépjük-e a 40 fokot, ha igen, akkor mennyivel.
Kíváncsi leszek, hogy itthon átlépjük-e a 40 fokot, ha igen, akkor mennyivel.
39,5 fok 2013. augusztus 8-án... most akár veszélybe is kerülhet
Egyébként én is szurkolok valahol belül egy rekord döntésért.
Évek óta tized fokokkal szerencsétlenkedünk. Annyi rekordot megdöntöttünk már, szinte ez az egy maradt állva. Adjuk át a múltnak mostmár, így is, úgy is megsülünk.
Évek óta tized fokokkal szerencsétlenkedünk. Annyi rekordot megdöntöttünk már, szinte ez az egy maradt állva. Adjuk át a múltnak mostmár, így is, úgy is megsülünk.
Mennyi a bécsi Tmax rekord?
Nagyvárosokban trópusi éjszakákkal megfűszerezve szép kis időszak lesz ez.
Nagyvárosokban trópusi éjszakákkal megfűszerezve szép kis időszak lesz ez.
Hát igen, ennyit jelentene az, ha nem cseszné el a hidegfront már 30-ára a légtömeget (de gondolom úgyis el fogja)...


A mai nap még egész szép dolgokat hozhat ide délkeletre. Néhány modell kedves kis záporokat, zivatarokat mutat. Hát legyen! Utána úgyis jön a jó idő...
Én is azt nézem, már napok egész elviselhető hőmérsékletet mutat, ráadásul csapadékkal együtt, legalábbis ide. Biztos az agyára ment a meleg a MI-nek.
Május 18-tól tegnap június 22-ig az elmúlt 5 hét csapadékösszege 11,4 mm nálam.
Valahol kevesebb!?
Mivel a múlt hétvégén, ill. tegnap hétfőn sem hullott egyetlen csepp csapadék sem mérőpontomon, továbbra is 145,4 mm-en áll az eddigi éves csapadékösszeg nálam és mivel 99,9 %, hogy ez már nem is fog bővülni június 20-ig, így 2007. óta folyó csapadékméréseim óta idei lesz a legszárazabb első félév.
Még a rendkívül száraz 2022-es év első felében is kb. 50 mm-el több, 195 mm körüli csapadék hullott és a szintén igen száraz 2011-es évben is bő 60 mm-el több, egész pontosan 207,1 mm csapadék hullott.
Valahol kevesebb!?
Mivel a múlt hétvégén, ill. tegnap hétfőn sem hullott egyetlen csepp csapadék sem mérőpontomon, továbbra is 145,4 mm-en áll az eddigi éves csapadékösszeg nálam és mivel 99,9 %, hogy ez már nem is fog bővülni június 20-ig, így 2007. óta folyó csapadékméréseim óta idei lesz a legszárazabb első félév.
Még a rendkívül száraz 2022-es év első felében is kb. 50 mm-el több, 195 mm körüli csapadék hullott és a szintén igen száraz 2011-es évben is bő 60 mm-el több, egész pontosan 207,1 mm csapadék hullott.
Osztrák hivatalos szombatra Bécsre... és ők a maximumokat általában alálövik 1-2 fokkal...

Számomra az igazán aggasztó, hogy az az esetleges lehűlés is puskapor száraznak tűnik, ha egyeltalán bekövetkezik. Téboly az egész.
17,9 fok, csudijó hűvöskés éjszaka, ajtó-ablak nyitva, beengedjük, nem tartjuk fel...
Mára ennyi jutott a Pilisbe.
A képeket délután 3/4 4 körül készítettem Piliscséven ék irányban a munkaidő leteltekor.
Munka után a szomszédban Dorogon strandoltam, ill. inkább úsztam és még egy zápor széle is elkapott jó erős széllel, gyenge, rövid időre mérsékelt intenzitással, tehát ma csapadékhullást láttam, sőt tegnap délután Soroksáron is láttam csapadékhullást a fellépésem elején, az már intenzív zuhi volt.
Hát, sok lesz már a jóból, ennyi csapadékot!?!?!?!?
A képeket délután 3/4 4 körül készítettem Piliscséven ék irányban a munkaidő leteltekor.
Munka után a szomszédban Dorogon strandoltam, ill. inkább úsztam és még egy zápor széle is elkapott jó erős széllel, gyenge, rövid időre mérsékelt intenzitással, tehát ma csapadékhullást láttam, sőt tegnap délután Soroksáron is láttam csapadékhullást a fellépésem elején, az már intenzív zuhi volt.
Hát, sok lesz már a jóból, ennyi csapadékot!?!?!?!?


A modellek nagyon összhangba kerültek, egyre valószínűbb egy brutális tetőzés. Talán az abszolút rekordot még nem döntjük meg egyelőre... De azért mérget már erre sem vennék.
Éjszaka és holnap még meglepetéseket várok az Alföldre, nem szólt még a finálé!
Éjszaka és holnap még meglepetéseket várok az Alföldre, nem szólt még a finálé!
Hát-hát...
Persze kívánom, hogy ne így legyen!
Egyébként erről lehetne indítani egy tippversenyt. Szerintem valahol Budapest agglomerációjában lesz a csúcs 40-41 fokkal a hőhullám tetőzésékor, mert az a térség mostanában nagyon durván tolja a nappali felmelegedést - gondolom ez összefügg azzal, hogy jelenleg talán errefelé a legszárazabbak a talajok az országban.
Persze kívánom, hogy ne így legyen!
Egyébként erről lehetne indítani egy tippversenyt. Szerintem valahol Budapest agglomerációjában lesz a csúcs 40-41 fokkal a hőhullám tetőzésékor, mert az a térség mostanában nagyon durván tolja a nappali felmelegedést - gondolom ez összefügg azzal, hogy jelenleg talán errefelé a legszárazabbak a talajok az országban.


Végül a mai is az elmúlt napok forgatókönyve alapján zajlott. A kora délutáni nyugatra lévő zivik dögfelhőzete ugyan később levonult rólunk, és észak felé egész biztató cucc állt össze szinte pont irányban, de ahogy beért a Kőszegi-hegység mögötti divergens részre, szét is esett az egész, a széléből sodort csak ide pár csepp záport a kifutószél. A zivataros nap viszont meglett, mert közben a nyugatra vonuló másik cella mellett kipattant egy friss góc hozzánk közelebb, ami szép légzuhatagot is tolt. Több lecsapó villámot láttam, az egyiket még a time lapse is megfogta.





Ma kettő körül Graz magasságában brutál viharba kerültünk..egy darabig mentünk mellette,bíztam hogy eltudunk mellette suhanni,de nem sikerült.. bemenekültünk egy benzinkútra,ott durvult be igazán...hirtelen a légzuhatag simán ketté tört több fát is.. félelmetes volt..és csak a szélén voltunk...Otthon meg semmi.. Mondjuk ilyen nem is kell..
Még mindig alig hiszem el ! Az elmúlt 72 órában 42mm esett, ebből ma délután 31mm. Nagyon kellett, valamit segíteni fog az elkövetkező őrülethez.Ezzel együtt az éves összes itt 189,5 mm, nem különösebben sok, de küldtetek be kisebb értékeket is. Az elkövetkező két hét kemény lesz!
A három napból a mai volt a leglátványosabb. Az első cella délután érkezett ami fél órás dörgést produkált, majd este 6 után jött a másik, ami itt lehelte ki a lelkét egy dörgéssel lezárva. Csapadékot viszont egyik sem adott, az elsőt viszont sikerült Sopronban megörökíteni.

Az elmúlt napok brutális zivataros napjainak végeredménye NULLA azaz 0 mm, most pedig következzen a szarrá égés folyamata, hogy rohadna meg az ilyen fos klíma!
Ha bejön neki, akkor ráadásul még bozóttüzes szitu is. Alacsony harmatpont, magas hőmérséklet, némi szél. Instant inferno...
Most miért?
Az ECM operatív szerint az időszak végén azért rövid időre 30 fok alá süllyedhet majd a hőmérséklet a hajnali órákban a szerencsésebb helyeken. 37-42 fokos maxok után a 25-30 fokos minimumok frissítőnek tűnnek majd.
Az ECM operatív szerint az időszak végén azért rövid időre 30 fok alá süllyedhet majd a hőmérséklet a hajnali órákban a szerencsésebb helyeken. 37-42 fokos maxok után a 25-30 fokos minimumok frissítőnek tűnnek majd.
Igen a friss ECM nagyon durva, de látván a nyugat európai értékeket , úgy tűnik mi sem kerülhetjük el.... Már azonnal júniusban ez nem semmi! 
Ma már kevésbé frissült fel hajnalra a levegő nálam, a Tmin 18,3 fok volt, a Tmax pedig 33,8 foknak adódott.
Szűk 1 fokkal alakult alacsonyabban a mai Tmax a tegnapihoz képest.
A mai közép T. 26,05 fok lett.
Valószínű a mainál már csak napról-napra melegebb lesz a héten.
Szűk 1 fokkal alakult alacsonyabban a mai Tmax a tegnapihoz képest.
A mai közép T. 26,05 fok lett.
Valószínű a mainál már csak napról-napra melegebb lesz a héten.
Az utolsó cseppeket is kifacsarja magából Szeged fölött ez a kis csoffadt maradványtömb, egészen csodálatos a levegő kint, a végén még tudunk éjszaka szellőztetni
Ez legközelebb valamikor július közepén fordulhat elő majd...
Na azért fázni nem fázunk, 23 fok mellett 21 a Td
Na azért fázni nem fázunk, 23 fok mellett 21 a Td
Ezekkel vigyázz, mert megidézed a kóspallagi modellügyvédet!
Az elmúlt másfél hétben mértani pontossággal kikerült minden csapadék, könnyen lehet,hogy júniusban már nem is lesz semmi.
Friss ECMWF op. beteg 1 hét múlva.
Jövő hét elején hétfőtől-szerdáig stabilan 40 fok közelében délutánonként.
Abban bízom, hogy nem jön be, lévén egy hulladék modell lett, különösen csapadék előrejelzés ügyében.
Jövő hét elején hétfőtől-szerdáig stabilan 40 fok közelében délutánonként.
Abban bízom, hogy nem jön be, lévén egy hulladék modell lett, különösen csapadék előrejelzés ügyében.






